o t Grootse plannen bij het bedrijfsleven L a N0DAC0IH de straten van tilburg :S'<Sï 12 Amerikaanse F 15’s op vliegbasis Gilze-Rijen Winkelhuren in Tilburg- Centrum moeten omlaag en de samenwerking versoepeld BBORG(ST]ER Bestuur Carnavalsstichting Tilburg blijft nog even aan z 5 halen, 4 betalen! VERF-BEHANG T Van Lieshout I tfBMtl I F- »i 1987 - pagina 28 De Koerier In dit nummer: J_ Oplage: 85.050 ex. pag.ll 7 Lees verder op blz. 9 Voorjaarsactie y WEEKENDRECLAME: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Hasseltstraat 195a, Tilburg, tel. 013-425487 Conclusies onderzoeksrapport over Tilburgs detailhandel: Donderdag 21 mei 1987 31e jaargang nr. 1512 4 niet zou deugen ;n de stichting. Elke week trekking van 10 prijswinnaars 40 reizen naar Bouillon Ardennen sestraat. De krotwonin gevaarlijk te maken, vangen. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Winkelcentrum DEN BESTERD 4 weken lang! Rondom Hart van Brabant. Films Gemeente Info. Wijnpraatje Gemeentelijke hypotheekbank. Kuituur/ Amusement Uit-agenda Politieberichten. Parochienieuws. B W-besluiten. ISport Over de K van de KUB Grote collectie SNOW WASHED JEANS en JACKETS pag. 3 pag. 3 pag- 7 pag. 9 Vrijdag en zaterdag AARDBEIEN-TOMPOEZEN gen bren dukt Gratis zegels bij al uw aankopen in Den Besterd ing, uitbreic gebundeld 'lapsbehöüi ;n moet er meer desku~1:~ Wegen die overigens ook zondag geopend I Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat211a rubriek een genoegen dit te melden: gaarn- van «De straten dactie Tilburgse Plein 14, Tilburg. I voor een wijk in Goirle I I Minimum leeftijd 15 jaar I Schriftelijke reacties naarI I Bezorging Tilburgse Koerier I 1 p.a. Ringbaan Oost 236 f 5018 HB Tilburg Het «Kedént» in februari 1957. Overigens heette het hier toen nog Herstal- moesten wijken om de verkeerssituatie minder De kasseien zijn datzelfde jaar nog door asfalt ver- Onder druk Aanleiding voor het onderzoek was de indruk, die in ondememerskringen bestond, dat de «regionale verzor- staat, trum gen e Compact van het or vloeiende tot een aar tering winkel 5ICF transportwielen tilburg jules vernêweg 14 - tel 013 321316 In verband met Hemelvaartsdag, donderdag 28 mei, komt de Tilburgse Koerier één dag eerder uit, op woensdag 27 mei dus. Advertentiemateriaal en kopij dienen daarom uiterlijk dinsdagochtend om 10.00 uur op ons kantoor aan het N.S.- Plein te zijn. Liever nog ontvangen wij het op maandag of eerder. Binnenkort krijgt de vliegbasis Gilze-Rijen bezoek van het 8ste squa dron van de 49ste Tactical Fighter Wing van de vliegbasis Holloman uit New Mexico, Amerika. Dit squadron komt over met 12 vlieg tuigen van het type F 15 om deel te ne men aan een drietal oefeningen in NA- VO-verband. Vanaf 27 mei tot en met 22 juni zullen de vliegtuigen en het squadron op de vliegbasis Gilze-Rijen verblijven. bevatten ruim 300 perso- i materieel ten behoeve Ml. nodig om de 12 :ht te houden, om tueel te repareren, redactie-advertentie-atdeling en administratie N.S.PIeln 14-16 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur J 26 en 27 mei, t neelsleden én van het 8ste squadror Al die mensen zijn vliegtuigen in de Juel ze te bewaken, eventi te bewapenen, etc. In het tweede artikel komen voor- en tegenstanders uit de gele dingen van de KUB aan het woord over de nota. Het schimmenspel wordt geopend door de voorzitter van de Universiteitsraad die mee deelt dat er officieel nog geen nota is. Er is enkel een gedachtenont wikkeling van het Stichtingsbestuur waarover met het Presidium (dat zijn de voorzitters van de fracties in de Universiteitsraad) gepraat is. Enkele fractievoorzitters worden vervolgens naar hun mening ge vraagd over de nota die er officieel niet is. De reacties lopen uiteen van onaanvaardbaar» pag. 13/15 pag. 15 pag. 17 pag. 19 pag.19 pag.21/23 uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ dir. T. de Beer-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer ’s nachts De Amerikanen zullen deelnemen aan drie oefeningen. De laatste oefe ning is een internationale taktische oefening. Die wordt gehouden in de week van 15 juni. In die week bestaat er de mogelijkheid dat ’s nachts ook gevlogen wordt. Enkele van die wegen zijn: betere samenwerking, uitbreiding van de verblijfs- accommodatie. overheid en bedrijfsleven moeten gebundeld investeren, de over heid moet zorgen voor landschapsbouw en landschapsbehoud en voor een goede infrastructuur en via opleidingen moet er meer deskundigheid komen inzake marktstrategie, management, etc. Wegen die overigens ook al bewandeld worden door de VW Hart van Brabant die zich daar al langer sterk voor maakt. ven. In dat bulletin worden de aantrekkelijkheden van de regio Midden-Brabant op een rijtje gezet. Vervolgens komt het toeristisch bedrijfsleven aan het woord in het bulletin om aan te geven welke wegen het in wil slaan om het toeristisch pro- dukt Hart van Brabant te verbeteren en verder uit te bouwen. lan veranderen, rkgroep opge- cen». t september !t en ook de lende com- 1 aan. In sep- erkgroep advies stuur en het be- advies ge- nieuw be- /oorzitters. perso- ïrsonen -lebben Rekreatieve fietsers en wandelaars nemen het er even van bij Boshuis Venkraai in de omgeving van de Oisterwijkse vennen. Foto: V. V. V., Hart van Brabant. Medio 1985 werd de Stuurgroep Hart van Brabant opgericht. In die stuur groep hebben zitting vertegenwoordigers van het Samenwerkingsverband Midden- Brabant, het Stadsgewest ’s-Hertogenbosch, het Stadsgewest Waalwijk, de Streek-VVV Hart van Brabant, de Kamers voor Koophandel van ’s-Hertogen bosch en omgeving en van Midden-Brabant, van de provincie Noord-Brabant en van het ministerie van Landbouw en Visserij. De stuurgroep heeft tot taak gekre gen om een kontinu proces tussen de overheid en het bedrijfsleven op gang te brengen en te komen tot een opwaardering en verbetering van het toeristisch pro- dukt in het Hart van Brabant dat de regio’s Tilburg. 's-Hertogenbosch en Waal wijk omvat. De stuurgroep heeft een dezer dagen haar eerste informatiebulletin uitgege- De huren die winkelbedrijven in het centrum van Tilburg moeten betalen, zijn veel te hoog in vergelijking met de winst die er wordt geboekt. Om de doelen van het Tilburgse «Compacte Stad-plan» te verwezenlijken, moet bovendien de regel geving aanmerkelijk worden versoepeld. Voorts kan het Compacte Stad-project bij een goed verlopende samenwerking tussen de deelnemende partners (gemeente, detailhandel en projectontwikkelaars) leiden tot een aanzienlijke verbetering van de aantrekkelijkheid van Tilburg als (regionaal) winkelcentrum. «Univers» citeert uit de nota «Personeelsleden die bestuurlijke verantwoordelijkheid Slagen, moe ten bestuurlijke medewerking geven aan de invulling van de signatuur» en «Sollicitanten moeten informa tie krijgen over wat er binnen de KUB aangaande de signatuur wordt gedacht en gedaan». Het Stichtingsbestuur vindt het «van zelfsprekend dat personeelsleden t.a.v. de signatuur een houding heb ben van respect en integriteit». Ook moeten de vraagstukken op wijsge- rig-antropologisch en wijsgerig- ethisch gebied vanuit een christelij ke levensbeschouwing worden be hartigd, zo staat er volgens «Uni- vers» in de nota van het Stichtings bestuur te lezen. ft ft ft WlnWoMnjm DEN BESTERD «Ik denk dat het een nota is die meer vragen oproept dan beant woordt» en «aanvaardbaar als dis cussiestuk en niet meer» tot «ge heel onaanvaardbaar». En natuur lijk blijkt uit de reacties dat een discussie over de K van de KUB in de tijd van de K van de Katholieke Hogeschool ook al gespeeld heeft, in 1977 al. Het College van Be stuur heeft nog geen standpunt in genomen over de nota van het Stichtingsbestuur, aldus Univers». Dat College is een andere nota aan het samenstellen, een waarin de ge dachten van het College over een centrum binnen de KUB worden uitgewerkt, aldus Univers». De oplettende lezer/es heeft het waarschijnlijk al begrepen: met dit laatste centrum wordt hetzelfde centrum bedoeld waarover het Stichtingsbestuur het had, de invul ling verschilt natuurlijk. Over de K van de KUB zullen ze op de KUB nog lang praten, ver moeden wij. Café Jan van Gooi aan de Herstalsestraat 50-52. De foto dateert van 1946. Omstreeks I960 is deze tapperij afgebroken. Officiële vertegenwoordigers van Rooms Katholiek Nederland slagen er de laatste tijd heel aardig in de pers te halen. Meestal gebeurt dat door uitspraken die erg gevoelig lig gen, vooral bij hen die er direct of indirect bij betrokken zijn. Een en ander leidt ertoe dat de K weer een gespreksonderwerp van de eerste orde aan het worden is. Of iedereen daar zo gelukkig mee is, is nog maar de vraag. Die vraag is actueel aan de KUB, de Katholieke Uni- versiteit Brabant in Tilburg zo kunnen we lezen in het Tilburgs Universiteitsblad Univers» van 15 mei dit jaar. In dat blad staan op pagina 3 en pagina 7 twee artikelen die de K van de KUB als onder werp hadden. In het eerste artikel behandelt een medewerker van Univers» een no ta van het Stichtingsbestuur van de KUB. In die nota dringt dat be stuur aan op een versterking van de katholieke signatuur. Die signatuur zou versterkt moeten worden door het oprichten van een centrum bin nen de muren van de KUB. Ook zouden studenten de mogelijkheid moeten kunnen krijgen een basis cursus wijsbegeerte aan de KUB te volgen en desgewenst een cursus theologie, zo kunnen we in «Uni vers» lezen. Ook ten aanzien van het personeelsbeleid moet er op de K gelet worden. vorige keer hebben wij U over het verdwenen Til burgse monument De Waterhoef. Deze week zullen we dat enigs zins goed proberen te maken waarbij we overigens benadruk ken dat in het in eind oktober te verschijnen «stratenboek» van Ronald Peeters alle informatie over Tilburgs straten, pleinen, la nen en parken natuurlijk veel uit- gebreider aan de orde komt dan in deze rubriek mogelijk is. De naam Waterhoef is door de volksmond gevormd, omdat de hoeve vroeger was omgeven door een gracht, die in 1913 is ge dempt. Een andere en oudere naam is «Hoeve aan de Heer- stal», maar of deze plaatsaandui ding iets te maken heeft met het Belgische Herstal (bij Luik) of dat hier ooit een stal heeft gestaan om de paarden van het leger (het heer) in onder te brengen, is niet met zekerheid te achterhalen. In elk geval stond de waterhoef tot aan de sloop in 1960 aan de Her stalsestraat. De hoeve werd ook «Pijlijserhoeve» genoemd, naar de familie die haar lang in haar bezit had. De Pijlijsers pachtten dus de hoeve niet, maar verpach ten ze, aan anderen. De eers.~ Pijl- ijser die als hoeve-eigenaar rond 1500 opduikt is Willem Hendrik, afkomstig uit Heusden. Hij was mogelijk een afstamme ling van hertog Jan van Brabant, de opperste heer van Tilburg in die dagen, na de Duitse Keizer. Hij trouwde met een Tilburgs meisje, Dorothea, vermoe,delijk de dochter van Jan Back van Broechoven. Hun dochter trouw de weer met ene jonker van Aspe ren van Vuren en de dochter uit dat huwelijk werd de echtgenote van Goosewijn van Lawick. (van daar de Lawic" verkocht de weer aan de-i heer van Tilburg, sen, die de Watc voegde aan het aant De komst van het Amerikaanse squadron maakt deel uit van de taak die de vliegbasis Gilze-Rijen binnen de NAVO moet uitvoeren. De vliegbasis moet plaats bieden aan twee Ameri kaanse eenheden die een luchtverdedi gingstaak hebben. Vorig jaar was het 7de squadron uit Holloman te gast op Gilze-Rijen. Ieder jaar komt één van deze twee squadrons oefenen op Gilze- Rijen. veri itzoeken» _1 dat tot s bestuur aanblijft van de verschille jven tot de tijd 1 dan de werkg aan het bestuu t er met dat comt er een :ommissievc (groep bestaat uit zes f nen en is samengesteld uit pen met diverse disciplines. «En ze he allemaal het carnavalshart op de goede plaats zitten», aldus de heer Remmers. Veranderd Remmers toont zich zeer optimis tisch over de bezinning binnen de stichting. «Natuurlijk moeten we met carnaval doorgaan en dat doen we ook. Alle voorkomende werkzaamhe- Dit zijn enkele gevolgtrekkingen in gingsfunctie» van Tilburg - en met na- het onderzoeksrapport «Binnenstede- me van Tilburg-Centrum - onder druk lijke Productverbetering», dat OFB- staat, dat de huren in Tilburg-Cen- voorzitter B. Lambers afgelopen dins- trum op een relatief hoog niveau lig- dagavond aanbood aan loco-burge- gen en voorts de presentatie van de meester A. Driessen. Een en ander ge- Compacte Stad-plannen. De bedoeling beurde tijdens een «avond-manifesta- van het onderzoek en het eruit voort- tie» die de Ondernemers Federatie Til- vloeiende rapport was om te komen burg (OFT) dinsdag in het gebouw van tot een aantal aanbevelingen ter verbe- de N.K. Harmonie had georganiseerd tering van «het produkt binnenstads- onder het motto «Detailhandel, econo- ieuwd misch hart van Tilburg...» De manifestatie is gehouden mede om, nu het project Tilburg Compacte stad al weer enige tijd op gang is, eens stil te staan bij het belang van het pro ject voor de centrumfunctie van Til burg én bij het belang van de detail handel voor die functie. Door middel van een viertal verhandelingen - door evenveel deskundigen - waarin zaken worden belicht als toekomstige ont wikkelingen in de detailhandel, het centrum van Tilburg, city-marketing en «De rol en betekenis van de detail handel voor de economische potentie van de stad Tilburg» werden de aan wezigen geïnformeerd over de huidige stand van zaken met betrekking tot de ze onderwerpen. De aanbieding van het rapport «Binnenstedelijke pro- duktverbetering» vormde een belang- iidFée r’^ onderdeel van de manifestatie, in de Het rapport is in opdracht van de /orden opgesteld door een afdeling van nndip het Coördinerend Instituut voor het ichtine Midden' en KJeinbedrijf (CIMK), in samenwerking met de Middenbrabant- se Kamer van Koophandel. Non-stop De F 15’s komen non-stop vanuit Amerika aangevlogen. Zij doen er 9 uur over en moeten onderweg drie maal in de lucht bijgetankt worden. Enkele dagen eerder al zullen er op de vliegbasis Soesterberg 4 grote C-141 transportvliegtuigen arriveren. Die toestellen, die daar aankomen op 21, Kamer van koophandel In een reaktie van <Je Kamer van Koophandel voor Midden-Brabant uit de Kamer de vrees dat door het ont breken van marktperspektieven het niet ondenkbaar is dat in het midden- en kleinbedrijf wél gesproken kan wor den over marktverdringing binnen de eigen regio. £^es verder op blz. 9 den gaan gewoon door. Men moet zich echter wel realiseren dat er in de loop der jaren het een en ander veranderd is. Zo is in de afgelopen 6 jaar het aan tal carnavalsverenigingen verdubbeld van 50 tot 100. Ook het aantal Duve- lèrs en Schrobbelèrs is fiks toegeno men in die tijd: van 40 tot 87. De orga nisatie is echter steeds hetzelfde geble ven. Daarom is deze herbezinning nodig en nuttig». Bouwhal Minder optimistisch is Remmers over het feit dat per 15 juni de hui bouwhal op het Appelsterrein aar Goirkestraat verlaten moet worden. Die hal gaat gesloopt worden en c plaats komen woningen. De stichting zit wat dat betreft nu met de handen in het haar want vervangende ruimte is niet een, twee, drie gevonden. Wie iets weet kan onverwijld kontakt opnemen met de W. Geers, voorzitter van de Technische Commissie, tel. 421295. Haastige spoed is in dit geval heel goed! wezige kasteelhoeven in Tilburg. Nadat de heerlijkheid Tilburg in 1858 publiek was verkocht, kwam de hoeve in handen van de toen malige bewoner, Johan Heerkens, v wiens familie de Waterhoef in iet, maar verpach- eigendom hield tot aan de ontei- ideren. De eerste gening in 1959. Van de Veldhoven naar ’tZand, ofwel van Wilhelmina- park naar Ringbaan West loopt de Kwaadeindstraat, in de volks mond beter bekend als «’t Ke- dént». Alhoewel het ook hier om een oude plaatsnaam gaat (Het Quaad End komt al op de Til- burg-kaart van D. Zijnen uit 1760 voor) is er verder weinig bekend over de herkomst van de naam. Wie informatie of (oud) fotoma teriaal heeft over de straten van aTilburg (vooral over De Bokha- ioosewijn van Lawick. (van- mer, ons volgende onderwerp), uv ^«.vickhof). Van Lawick zou de samenstellers van boek en hoeve rond 1550 rubriek een genoegen doen door toenmalige kasteel- dit te melden: gaarne ter attentie Carel van Mal- van «De straten van Tilburg», re- T.aterhoef dus toe- dactie Tilburgse Koerier, N.S.- ~~ntal reeds aan- ZONNEKUREN Per keer 8r~[ |llkeer75<j Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 Werkgroep beraadt zich over funktioneren stichting Normaal gesproken zou de Carnavalsstichting Tilburg nu een nieuw bestuur hebben. Het is immers traditie op de bekende Kwaanselavond die afgelopen dins dag gehouden werd in de Riddershof in de Leharstraat in Tilburg een vernic bestuur te zien. Dit jaar niet. De reden daarvan werd dinsdagavond toegelicht door de heer Remmers, voorzitter van de Carnavalsstichting Tilburg. In het kort komt het erop neer dat een werkgroep met de statuten en het huis houdelijk reglement in de hand het functioneren van de stichting onder het ver grootglas gaan nemen. Niet omdat de struktuur van de stichting maar wel omdat te weinig mensen teveel werk moeten doen binnen «Dat leidt ertoe», aldus de heer Rem mers, «dat potentiële Ouvelèrs en Schrobbelèrs steeds meer aarzelen om mee te doen. Dat is een slechte situatie en die willen we gaa Hoe? Daarvoor is de wc richt, die gaat dat uit Dat betekent wel het huidige - voorzitters missies blijv tember zal uitbrengen a<m n stuur beslist wat beurt. Daarna kc stuur en nieuwe cc De werkj en is diver°"

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1