o Beeldend Kunstcentrum of Dienstencentrum I 2“ l“ voor de kunsten... SAV€ SMILG Tilburgse tekenares portretteert politici ide straten van tilburg gr I Tilburg en de kunsten: een deel van het vervolg A Panda’s VAN RIELS 5 halen, 4 betalen! VERF-BEHANG Lente Zotheid Evenementen in Binnenstad Gemeentepagina Tilburg op pagina 7 Tilburg presents KOMENDE ZONDAG GROTE VRIJMARKT IN CENTRUM VAN TILBURG In dit nummer: Liberto BEZORG(ST)ERS c r^"] Van Lieshout 'mei 1987-pagina 32 De s@ Verier pag. 3 7 Oplage: 85.050 ex. van Til- r Foto Lia Besters r BLUE LABEL Zie ook pag. 6 Voorjaarsactie 1987. pdames heren-kleding - Telefoonstraat 39 - 013/420228 WEEKENDRECLAME: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 zie pag. 11 Donderdag 14 mei 1987 31e jaargang nr. 1511 Vrijdag en zaterdag VRUCHTEN-KRAKELINGEN Riky Schellart met het door haar geteRende portret van minister Brinkman leidir jaren van zo’n centrum zullen we tot kadernotitie. Kunsten waarin ali er namel lezen zal zijr Telefoonstraat 34A Tilburg 'uitgave: De Tilburg* dir. T. de Beer- Elke' van 1( i een veede ^«H^ni^DENMSTERD Winkelcentrum DEN BESTERD 4 weken lang! Bjurg Tilburg, de Muze, jks iets over bekend is. Toch heeft de Stichting Musische Vorming naar buiten gekomen met «een schets voor de totstandkoming «een bijdrage aan de innovatie van het kunstbeleid in Tilburg». men v ie Kc tag, :ade Gratis zegels bij al uw aankopen in Den Besterd In del burg wor stukje parkje. week trekking I0 prijswinnaars 40 reizen naar Bouillon Ardennen vormen grensd baan V Kwaade weer andei en ze hebt met elkas doordat z ook omo< samenha" doen i De Waterhoef» aan de Herstalsestraat domineerde de omgeving daar, tot ze in juni 1960 werd afgebroken. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Alle mededeli lijk op een vast tenties over stemmingspl: gen van raat gaderingen i 1 waardighedc; bevolking. Biss. Zwijssenstraat 34 Tel. 352604 straat fors inj .ig met de ReitSc at ze over in de 1 Jandstraat - en t Zand. ie andere straten rond de loef zullen we het de vol keer hebben. ^5KF transportwielen tilburg jules verneweg lingen overzichte- ste plaats adver- o.a. hinderwet en be- ilannen, aankondigin- ads- en commissiever- en tal van wetens- leden voor de Tilburgse redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14-16 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur j keukencentrum Bearle Nassau. St. Annaplem 18, Baarle Nassau, telefoon 04257 - 99 24 zondag geopend week start de Loerier met een Voorlopig Met spoed gevraagd vanaf 15 j. voor de wijken omgeving Groenstraat - Edlson- laan omgeving kunstijsbaan buurt Binnenstad >rdt hard geknokt voor een groen in de vorm van een Momenteel is er naast het buurthuis in de Langestraat een tijdelijke groenvoorziening door de gemeente gemaakt. Dat is ge beurd in afwachting van een defi nitief park op het Harmonieter- rein. Dat definitieve park zal daar nooit (wat is nooit?) komen, om dat de Kroon zulks heeft besloten. auth. dealer FIORUCCI irgse Koerier bv^ ier-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer 12 mei, is in het een portretten- itieke kopstuk- politici - alle ministers van het Lubbers en de voorzitters van en Tweede Kamer en ractievoorzitters in de Tw« Kamer, zijn uitgetekend door de Til burgse tekenares Riky Schellart-van Deursen en enkele van haar leerlingen aan de Haagse kunstacademie. Het Corona Hotel, een sjieke gele genheid in de onmiddellijke nabijheid Komende zondag 17 mei is het weer zover: dan wordt namelijk de traditionele vrijmarkt gehouden in het centrum van de stad. Iedere keer dat er een vrijmarkt was in Tilburg bleek de deelname overweldi gend. Datzelfde gold ook steeds voor de op koopjes beluste bezoekers. Het is nu voor het 8e jaar dat er in Tilburg een vrijmarkt wordt gehouden en wederom tekent de Stichting Kruikenmarkt voor de organisatie. Het «marktterrein» wordt gevormd door de Oude Markt, de Kapelhof, de Heuvelstraat, de Katterug, het Stadhuisplein en het gedeelte voor het gemeentehuis. Meer dan 200 kramen en enkele tientallen grond- plaatsen zullen aanstaande zondag de meest uiteenlopende artikelen en verkopers en verkoopsters te zien geven. Want het is nu eenmaal zo dat iedereen die meedoet aan deze markt echt alles van de zolder sleep te en dat te koop aanbiedt. Overigens: aan deze vrijmarkt doen alleen partikulieren mee. Deze 8e vrij markt wordt opgeluisterd door (muziek)optredens van 5 Tilburgse formaties en muziekband uit Breda. De optredens beginnen om 13.30 u. en duren tot ongeveer 17.00 uur. Uit Tilburg komen het Gamelan- orkest van het Volkenkundig Museum; het wijkorkest «de maat is vol» uit Goirke Hasselt; de popgroep «Italian Stallion»; toneelgroep «de Sirkul» met het stuk «Pyramus en Thisbe» en «de vrolijke vagebon den». Uit Breda komt de 9-mans formatie «Sweeping Sam». De optredens vinden plaats op het stadhuisplein, bij de Katterug en de Oude Markt. tx Eergisteren, dinsdag Haagse Corona Hotel e< galerij geopend van polit ken. De politici - alle mir Kriekstraat 211a kabinet Lul - de Eerste aantal fract Toch wilde Krosse er maandag iets meer over kwijt. Het moet een centrum worden waarin exposities en in het verlengde rug en men daarvan manifestaties en lezingen gehouden gaan worden. Ook zal er in het centrum ruimte en aandacht komen voor musi- stuurders) is sche vorming. En natuurlijk gaat het in dit verband om beeldende kunst. Mogelijke instellingen die bij het nieuwe centrum or(je betrokken zullen worden zijn de Stichting Musische Vorming Tilburg, de Schouwburg Tilburg, de Muze, Zaal 16 en andere. jag j. Het is moeilijk ergens op te reageren waar nog nauwelijks iets over bekend is. Toch heeft de Stichting Musische Vorming c Tilburg besloten niet langer af te wachten en is zeer onlangs van een dienstencentrum voor de kunsten» met als ondertitel: Films Rondom Hart van Brabantpag. 3 Opening AMROpag. 8 Tilburg Wolstadpag. 9 Tuinmeubel-lnfoP»S-10 Cursussenpag. 11 Kultuur/Amusement. pag.13/15 Uit-agendapag. 15 Politie-berichtenpag.19 B W-besluitenpag. 19 Parochienieuwspag.23 Autonieuwspag.24 Sportpag. 17/27 De kunsten in Tilburg: na een roeri- -ïriode in verband met de Kunst- uiige daarmee samenhangen de nota’s die de gemeente soms met pijn en moeite produceerde is het even stil geweest. De gemeenteraadsverkie zingen Zijn inmiddels alweer achter de rug en men (vooral de stedelijke be- omuiders) is weer overgegaan tot de orde van de dag. Tot die orde Van deze dag kan zeer beslist de wankele finan ciële positie van de gemeente Tilburg gerekend worden. Immers: in 1988 zal er tien miljoen gulden extra bezuinigd moeten worden. Dat geld zal ergens vandaan moeten komen, waar van daan is vooralsnog niet duidelijk. Het college van B W kwam ruim een maand geleden met een zogenaamde «posterioriteitenlijst» waarop allerlei posten stonden waar de gemeente geld aan uitgeeft terwijl ze niet verplicht is dat te doen. Een belangrijk deel van die lijst is gevuld met posten uit het club- en buurthuiswerk, de sociaal-cul- turele hoek dus. Maar ook posten uit •de culturele hoek worden er in ver meld. Om die culturele hoek gaat het nu. Sluiting van de bibliotheek is zo’n onderwerp uit die lijst maar ook op het gebied van de kunsten en de kunstzin nige vorming staan heel wat onheil spellende dingen te wachten als de ge meenteraad akkoord gaat met die lijst of onderdelen ervan. Sinds een week verblijven er twee Chinese reuzenpanda’s in de Beekse Bergen. Pas over een week mag u ze zien, want de die ren hebben tijd nodigom aan het Beekse klimaat te wennen. De panda’s zijn hier natuurlijk als topattractie van het middenbra- bantse pretpark, maar ook als een soort waarschuwing, twee panda’s aan de wand zogezegd: Chuan- Chuan en Rong-Rong zijn hier om luister bij te zetten man het 25-jarig bestaan van het Wereld Natuurfonds en om onze aan dacht erop te vestigen dat zij tot een zeer bedreigde diersoort beho ren, die nog maar rond de dui zend exemplaren telt over de hele wereld. Wat betreft dat thema: natuur en de bedreiging daarvan konden de panda’s geen beter tij delijk verblijf hebben gekozen als juist onze contreien. Immers, de bedreigde natuur betreft niet al leen zoiets betrekkelijk «verafs» als uitstervende uitheemse dier soorten, maar ook natuur en mi lieu hier, in het hart van ons schijnbaar zo lieflijke Brabant, worden van vele kanten en in steeds toenemende mate bedreigd Vorige week nog trok Milieu minister Nijpels aan de bel door te zeggen dat de vervuiling van onze natuurlijke leefomgeving veel ernstiger is en veel sneller voortgaat dan we kortgeleden, onszelf in slaap sussend, nog dachten. Zo zal binnenkort ons drinkwater wellicht onbetaalbaar worden. Bij ons wordt het milieu voor een groot deel verpest door zure regen. En die niet bepaald groeizame buien worden niet al leen veroorzaakt door zulke on grijpbare grootheden als «de in ternationale (petro-)chemische in dustrie», maar ook door de boe ren in de buurt met hun steeds groeiende mestoverschotten: tij dens een fietstochtje door de vrije natuur zal de stank van allerlei mest- en giersoorten u zelden ver laten, tenzij het flink vriest of ten zij u zich bij een snelweg bevindt: dan wordt u de adem benomen door de stank der uitlaatgassen - waaraan u waarschijnlijk weer vrolijk uw bijdragen levert als u na fiets- of wandeltocht nog even met de auto ergens naartoe moet. En intussen staat het naaldhout in Brabants bossen er dit jaar weer kaler, troostelozer en doder bij dan vorig jaar. Zo dood, dat niet alleen de panda’s in China, maar straks ook de eekhoorntjes in Hilvarenbeek hun verblijf op deze planeet voor gezien’houden. Daaraan doen me de peinzende zwart-witte koppen van Chuan- Chuan en Rong-Rong meer den ken dan aan hun eigen benarde levensomstandigheden in het Chi nese binnenland. vrijetijdskledina Staat voor kwaliteit en vaste lage prijzen. De buurtbewoners willen nu dat het tijdelijke parkje naast het buurthuis definitief parkje wordt, maar of de gemeente dat goed vindt, is nog maar de vraag. Zo zijn er bij de gemeente plannen om woningen op het terrein van het parkje te bouwen of er vlakbij parkeerplaatsen aan te leggen. Om aan iedereen duidelijk te maken hoe men in de Binnenstad denkt over de plannen van de ge meente, worden er deze lente feestelijke aktiviteiten georgani seerd rondom het parkje. Zo zal aanstaande zaterdag 16 mei om 16.00 u. de fontein geopend wor den door de 4 zotste vaders uit de Binnenstad. Na de opening zijn er waterspelen voor de kinderen. Deze aktiviteiten worden georga niseerd onder de titel «Lente Zot heid Evenementen». Verhouding Dat de Stichting Musische Vorming Tilburg daarbij ook getroffen zal wor den, kan iedereen «op z’n klompen» aanvoelen. Vervelende bijkomstigheid is echter dat de verhouding tussen de eerder genoemde stichting en de eerder genoemde wethouder volgens de Stich ting Musische Vorming Tilburg niet optimaal is. ver(jer Op g van het Binnenhof, wordt door politici uit residentie en provincie veelvuldig aangedaan om er te vergaderen, te overnachten of zó maar te borrelen. Toen het etablissement dan ook aan een grondige verbouwing werd onder worpen ontstond bij de leiding het plan, de band met de politieke omge ving zichtbaar te maken door een twintigtal kopstukken uit ’s lands be stuur te laten portretteren en de por tretten permanent in een galerij ten toon te stellen. Op grond van eerdere, positieve er varingen, nam men voor dit «karwei» contact op met de Koninklijke Acade mie in Den Haag, met haar 305 jaar de oudste kunstacademie in ons land. 21 portretten Uiteindelijk is de opdracht uitge voerd door Riky Schellart-van Deur sen die docent tekenen is aan de ge noemde academie. Zij conterfeitte 14 hoogwaardigheidsbekleders, terwijl een zestal van haar leerlingen de 7 ove rige portretstudies voor zijn rekening nam. In totaal werden overigens 21 portretten gemaaktdoor de terugkeer van minister van Dijk werd de «tijde lijk» minister de Graf van Sociale Za ken weer «overbodig». De in Tilburg woonachtige, maar in den Haag gebo ren Riky Schellart studeerde aan de zelfde academie waar ze nu doceert, in 1964 af. Lees verder op blz. 9 In 1881 liep de Alleenhouderstraat volgens de gemeenteraad langs M. J. van Blork van de Gasthuisstraat naar ’t Zand. Op deze oude postkaart zien we het begin van de straat met links het Beis lijntje, daarnaast de spoorweg naar Breda en vervolgens het huisje van de overwegwachter. Schriftelijke sollicitaties naar Bezorging Tilburgse Koerier, p.a. Ringbaan-Oost 236 5018 HB Tilburg ling van enkele vragen over het Beeldend Kunstcentrum dat er in Tilburg zou komen. Over dat centrum wordt al enkele nota en enif jn door Krosse gesproken maar nog steeds is er niet meer over bekend dan de naam. Over het wat, wanneer en waarom t juni van dit jaar moeten wachten. Dan verschijnt er namelijk een zogenaamde gemeentelijke dies over het Beeldend Kunstcentrum in Tilburg te lezen zal zijn. "W TANAF deze Tilburgse Kc nieuwe serie. r o kunt u op deze plaats «De Straten van Tilburg» aantreffen, een reeks die wordt samengesteld in samen werking met de publicist Ronald Peeters. Van diens hand zal eind oktober, als deel 5 in de reeks «Til burg in beeld» bij Boekhandel Gianotten een werk verschijnen over de Tilburgse straatnamen. In dit boek zullen alle 1560 straatna men van onze stad de nodige aan dacht krijgen, terwijl ruim 300 fo to’s ter illustratie zijn opgenomen. De prijs van genoemd boek, dat in hetzelfde formaat en dezelfde uit voering verschijnt als de vooraf gaande delen in de reeks, zal vol gens de uitgever relatief laag wor den gehouden. We beginnen onze wandeling door Tilburgs straten bij het spoor, in de Alleenhouderstraat. In de onmiddellijke nabijheid hiervan vinden we staten als de Arke Noë- straat, Pijlijserstraat, Waterhoef- straat, van Lawickhof, Herstalse straat en Kwaadeindstraat. Samen en ze een soort wijkje dat be- d wordt door spoorlijn, Ring- West, Jan Heynstraat en ideindstraat (hoewel daar ook "iere straten tussen liggen) i.voben op allerlei manieren ":aar te maken: niet alleen aat ze bij elkaar liggen, maar cmdat de namen met elkaar nhangen en allemaal van hebben met hoeven die daar in de buurt stonden, waarvan de belangrijkste een «goed» was dat tot 1960 eeuwenlang in die omge ving lag: de leenhoeve of Water hoef die langdurig gepacht is door de familie Pijlijser. De naarri Alleenhouders komt al in 1760 voor op de door Diederic Zijnen vervaardigde kaart van Til burg. Ze zou een verbastering vor men van «Leenhouwers» - en dat zou dan weer de naam kunnen zijn van een hoeve (een andere dan de Waterhoef) die hier vroeger door de eigenaar in leen werd gegeven aan een pachter: de leen-houder. Vroeger begon de Alleenhouder straat bij de overweg van de Gast huisstraat (zie de foto), vanwaar hij langs het spoor verderliep tot aan het Wandelbos. Met de komst van het Hoogspoor werd het stuk Gasthuisring-Jan Heijnstraat afge sloten en begon de straat voortaan bij laatstgenoemde straat, schuin tegenover de Miro. Vlak voordat de Alleenhouderstraat onder het viaduct in de Ringbaan West door gaat, passeert zij rechts de Arke Noëstraat, genoemd naar een boe renhoeve «Arke Noach» die daar nog tot eind vorige eeuw stond. Ook aan haar andere eind is de Al leenhouderstraat fors ingekort: na de kruising met de Reitse Hoeven straat gaat ze over in de Neelaerts van Bloklandstraat - en dan zijn we al in ’t J Over de Waterhc gende kc

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1