o Zondag 5 april wordt weer de Nier patiëntenrit verreden g Wel of geen park in de binnenstad COR LURINGS Spraakmoeilijkheden: wie heeft die nooit tiW&ieü*5 8eWnSeen.-i &in hinnc,r 6de Nacht 60 jaar in de film van het Boek in Schouwburg Tilburg Fietsgraveeraktie slaat goed aan Katholiek - 5halen,4 betalen! VERF-BEHANG Denk aan de zomertijd! Van Lieshout In dit nummer: Baten zijn voor Dialyse Vereniging Tilburg BEZORG(ST)ERS Gemeentepagina Tilburg op pagina 7 Deldb 9 maart 1987 - pagina: Koerier Oplage: 84.510 ex. Kees van Kooten 0' zie- Dit parkeerterrein zou een park worden. Lees verder op blz. 9 Een nierpatiënt aan de dialyse-installatie. als piccolo toen hij 14 jaar Lees verder op blz. 9 WEEKENDRECLAME: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Donderdag 26 maart 1987 31e jaargang nr. 1504 pag. 10 pag. 11 jd volledi cA stoter en hebbt «nieuwe» c 1 van deger lebben ge 3 Koerier bv )ouwes Ver haar Vrijdag en zaterdag PARI JSE BOLLEN Hoefstraat 1 Oerlesestra met oor 'o dat be- ingen redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 ZONNEKUREN Per keer 8^~[ 111 keer 75^«~[ Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 e is dat van zelfkastijding ris als eerste -- L,jde zet ..jJ uur verkocht Boek op tend van ’t komende half een uur langer 1 aan het vooruit Tartinistraat, Rut Lage Witsi De van dei patiënten in Tilburg patiënten die zich in gebeurt door contact te onderhouden tussen de dial) St. Elisabethziekenhuis, waar de behandc Uw warme bakker Reeds meer dan 100 Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer SKI7 transportwielen teweg.M td;O13 321316 sluitingstermijn voor advertenties redactie dinsdagavond 22.00 uu eigen vloeien- i, hebben vaak soms woorden i ah en uh kenmerken rak. Omgekeerd 1 stotteraars pag- 3 pag-9 pag-9 de Nederlandse inquisitie in staat. Zij zijn ongehoor- van Roer- Rondom Hart v. Brabant Cuisine Normaal Schrijfmachinemuseum Nieuwe bestemming Lancierskazerne Politieberichten 60 uur Yahtzeeën Sterrenhemel Kuituur/Amusement pag. 13 en 15 pag- 15 ‘pag. 19 pag- 21 Pag- pag. 23 en Cor Lurings als piccolo toen hi was bij de Burger Schouwburg. Uitagenda B en W-Besluiten Parochienieuws Autonieuws Sport in totaal 29 wijkcentra wordt verwezen naar een affiche hangt met de juiste openingstijden, en terecht bij de politie, telefoon 438438. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Voor de omgeving nistraat, Rueckertbaan Lage Witsiebaan zoeken wij minimum-leeftijd: 15 jaar woonachtig in de betreffende wijk Aanstaande vrijdag 27 maart: "raakhandk ui zijn woorden stottert? En wie evoel dat hij er at hij met Toch lig- dan Dat veranderde toen de video-opna- men van dezelfde gesprekken beoor- e®r deeld moesten worden. Dan werd het a. onderscheid tussen de groepen duide- nu' lijk. Weer een nieuw gegeven was toe gevoegd aan de vele gegevens die we tenschappers in de loop der jaren had den verzameld in hun poging het schijnsel stotteren te ontraadselen. Niet voor iedereen is transplantatie de beste oplossing voor een nierkwaal: dat heeft te maken met leeftijd en alge mene gezondheidstoestand. Gesprekken werden opgenomen met een gewone geluidsbandrecorder en et een video-camera. Toen later be- irdelaars moesten beoordelen in wel ke mate mensen stotterden, konden ze geen goed onderscheid maken tussen de twee groepen, als ze alleen maar de geluidsweergave te horen kregen. Wie kent er niet in zijn omgeving spreker zagen. Ze kregen gelijk! In hun iemand met een spraakhandicap? onderzoek verzamelden ze hun gege- lemand die niet goed uit zijn woorden vens op twee manieren bij de twee kan komen, iemand die stottert? En wie groepen van sprekers, heeft niet het blijde gevoel i' zelf geen last van heeft, nadat die mensen gesproken heeft? 1 gen de zaken een beetje anders men zo op het eerste gezicht zou zeg gen. Alle mededelingen overzichte lijk op een vaste plaats adver tenties over o.a. hinderwet en be stemmingsplannen, aankondigin gen van raads- en commissiever gaderingen en tal van wetens waardigheden voor de Tilburgse bevolking. SCHRIFTELIJKE SOLLICITATIES naar: BEZORGING TILBURGSE KOERIER p.a. Ringbaan Oost 236 5018 HB Tilburg rs hebben jaren geijverd voor een parkje in de binnenstad, met name op het Harmo- nieterrein. Zij voelen zich nu bedon derd door de gemeente, zoals zij dat zelf uitdrukken. Het verwijt aan de ge meente is vooral dat bij het maken van de plannen de gemeente zelf voorg' steld heeft het Harmonieterrein te be stemmen voor een park. Daarom ook gingen buurtbewoners akkoord met de bouw van woningen op het Jurgenster- dat de aang rein aan de Tuinstraat. Een park op een tijdelijke het Harmonieterrein zou echter niet werd in afwa< één, twee, drie gerealiseerd kunnen Goddank gaan vergelijkingen tussen ayatollah Ruhollah Khomei- ny en monseigneur J.M. Gijsen in veel opzichten mank. Zo beschikt eerstgenoemde geestelijke in zijn land over bijna alle instrumenten van de staatsmacht, terwijl zijn Roermondse collega uitsluitend een kerkelijke macht uitoefent, die hem is gegeven door de paus van Rome. Op het oog is er helaas ook enige overeenkomst tussen beide kerklei ders. Zo vertonen beiden weinig to lerantie tegenover andersdenken den of gelovigen die een afwijkende opvatting omtrent hun religieuze beleving koesteren. Leidt een afwijkende mening Iran tot vervolging van staatsweg De toorn van monseigneur Gijsen heeft gelukkig slechts beperkte ge volgen voor degene over wie zij komt. Nu heeft bisschop Gijsen zijn bekendheid niet verworven door zijn vriendelijke en positieve optre den. Als herder en als communica tor kun je hem gerust de tegenpool noemen van bisschop Bekkers, wiens uitstraling meteen begrippen als «liefde» en «blijde boodschap» opriep. Wie Gijsen ziet en wie hem hoort, kan moeilijk anders dan door somberheid worden overval len. Zijn katholisicme i het schuldbesef en de ze[ - dat deze functionaris taak heeft, het evangelie, de blijd boodschap te verkondigen lijkt me heel zijn verschijning in volkomen tegenspraak. Zijn boodschc kerkvolk hebben blijde inhoud op zijn feilen ren waarop het tegen ingaat. Alsof Christu de bisschop over juiste weg zou hebben In vroeg tholieken, niet strookte lijke leiding, de inquisitie, bemande Een confrontatie, zame katholiek martelingen om hoorz doorg pelbr Maar goed voor katholieken dat de inc middels niet meer best^ immers bijna allemaal zaam aan de bisschop mond. :rder organiseert de DVT voor leden bingo-avonden, sportda gen, uitstapjes, een jaarlijks kerstdiner :n barbecue-avonden. De DVT telt momenteel 92 leden. Ongeveer de helft van hen «is getrans planteerd», zoals nierpatiënten dat noemen, d.w.z. dat zij voorzien zijn van een donomier. Zo’n niertransplan tatie verloopt niet altijd volledig per fect, sommige patiënten stoten b.v. de nieuwe nier af, anderen hebben tame lijk veel last van het «nieuwe» orgaan. Bij het overgrote deel van degenen die «nieuwe» nieren hebben gekregen (70%) is de operatie echter goed ge lukt. De fietsgraveeraktie die loopt van 16 tot en met 28 maart a.s. heeft na een week een resultaat opgeleverd van 27.190 gegraveerde fietsen. De verwachting was om in de aktieperiode 25.000 tot 30.000 fietsen te kunnen graveren. Dit aantal is dus praktisch al in een week bereikt. De fietsgraveeraktie wordt gehouden met behulp van een groot aantal vrijwilli gers. Na een oproep reageerden 75 personen. Ook via de dienst D.S.W. werd een groep van ruim 25 personen beschikbaar ge steld. Deze graveerders fungeerden als een soort «vliegende kiep»: zij werden op die plaatsen ingezet waar dat nodig was. De fietsgraveeraktie duurt nog tot en met zaterdag 28 maart a.s. Daarna is het de bedoeling dat het graveren wordt overgenomen door de plaatselijke fietsenhandela ren, wijk/buurtcentra, vrijwilligers, etc. Voor de juiste openingstijden van de ii betreffende wijkcentrum waar e kan ook voor de openingstijder Volgende week zondag, 5 april vindt weer de traditionele nierpatiëntenrit plaats, georganiseer door de Autoclub Goirle-Tilburg (ACGT) en de Dialyse Vereniging Tilburg (DVT). opbrengst van deze rit (wat er na aftrek van de organisatiekosten overblijft startgelden) komt ten goede aan DVT. De DVT is een vereniging van nier- in Tilburg en omstreken, die zich ten doel stelt de belangen van deze een Tilburgs ziekenhuis laten dialyseren, te behartigen. Dal ..patiënten enerzijds en hel Over de liefde gaan ook drie films die in het Filmhuis vertoond zullen worden en over de liefde heeft ook Willem Jan Otten het in de Theater- kelder. Verder kunt u optredens ver wachten van Vonk met een muziek programma rond een aantal gedichten van Leo Vroman, van Foolish Heart, Stormy Weather, Tango, His Masters Voice en Poockelband en er is nog meerKortom er staat u een brui send programma te wachten vol litera- tuur, films, voordrachten, muziek, to neel in het hele schouwburgcomplex. Ben er op tijd bij want vol is vol en na 1.30 uur worden er geen kaarten meer die nacht. De Nacht van het 27 maart duurt tot in de och- 128 maart. TONS VAN DEN HOUT 7^7^. er is weer lUu lentesalade! fijne groente-melange met kip één van onze 14 eigengemaakte soorten 2,25/100 gram en... n vers trans stokbrood daarbij voor 1 (één) gulden Vandaag, donderdag 26 maart, viert de heer Cor Lurings (74 jaar) een bijzon der jubileum. Cor Lurings is namelijk al zestig jaar aktief in de filmwereld. Niet als filmster, regisseur, scenarioschrijver en wat dies meer zij. Nee, hij begon als piccolo in de oude schouwburg op de Heuvel. Daarna ging hij werken bij de Rem- brandtbioscoop (later Chicago geheten), weer later bij Cinema Royal (de latere Ambassade-bioscoop) aan de Willem II-straat en weer later in de Harmonie. In 1968 werd hij daar bedrijfsleider. Cor Lurings heeft vooral zijn sporen verdiend als film-operateur. Geen dag heeft hij overgeslagen. Al die jaren heeft hij naar zijn zeggen nooit één vakantiedag opgenomen. Altijd was hij op de zaak. Vrijdagavond om 20.30 uur begint de Zesde Nacht van het Boek in de Schouwburg Tilburg. Wederom tekent de Stichting J.H. Leopold voor de or ganisatie in samenwerking met boek handel Gianotten en de Schouwburg Tilburg. Bekende en minder bekende literatoren zullen op deze nacht pre sent zijn om voor te lezen uit eigen werk. Maar ook om door Frits Spits nader aan de tand gevoeld te worden over hun aspiraties en over de liefde. Want dat laatste is het thema van deze Nacht van het Boek de liefde Over de liefde zullen het hebben Leo Vro man, Kees van Kooten, Judith Herz berg, Hermine de Graaf, Walter van de Broeck, Marion Bloem, H.C. ten Berge, Tim Krabbé, Herman Brussel- mans, Herman de Coninck, Luuk Gruwez en Wim Voermans. happen aan het ook meestal geen - eerder wijzen ze het en op de vele manie- n chasms’ wn ■istus persoonlijk de loop van de onderricht, eger tijden riskeerden ka- wier geloofsopvatting ,^te met die van de kerke- een confrontatie met de door geestelijken kerkelijke rechtbank. die de ongehoor- na uitgebreide o... hem zijn onge hoorzaamheid te doen bekennen wvrgaans de dood op de brandsta- bracht. Vanwege zijn meer dan gebruikelij ke staat van dienst heeft de heer Cor Lurings al heel wat onderscheidingen gekregen. Daar komt er aanstaande donderdag een bij. Uit handen van Drs. J.P.H. Wolff, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, krijgt hij om 17 uur de bijzondere onderschei ding de Gouden Speld met Robijn op gespeld. Binnen de Nederlandse bio- scoopgeschiedenis is dit ere-teken nog nimmer uitgereikt. Speciaal voor deze gelegenheid moest het gemaakt wor den. Een en ander houdt in dat de heer Cor Lurings eerder al is onderscheiden met de Gouden Speld en de Gouden Speld met Briljant. Cor Lurings is nog steeds dagelijks in de bioscoop te vinden. Ondanks alle technische veranderingen die ook in deze branche hebben plaatsgevonden, is de bioscoop nog steeds zijn leven. Het komend weekeinde wordt de lente weer wat meer werkelijk heid: de zomertijd gaat in. Zater dagnacht (of zo u wilt zondag morgen) wordt de klok om 2 uur een uur vooruit gezet. Die nacht kunt u dus een uur korter slapen maar daar staat tegenover dat het If jaar elke avond licht is. Denk dus itzetten van klok- ken, wekkers en horloges. Dit bracht Amerikaanse onderzoe kers er enige jaren geleden toe om te veronderstellen dat men geen verschil zou kunnen horen tussen stotteraars en mensen die zichzelf als vloeiend Aangewezen behandeling Voor veel nierpatiënten, is de dialy se nog altijd de aangewezen behande ling voor hun kwaal. Een andere naam voor dialyse, is «spoelen» en daarvoor moet de patiënt drie maal per week ge durende vier uur in het Elisabethzie kenhuis in dialyse, gekoppeld aan de zogenaamde «kunstnier». Dit raat, voor het eerst door prof, toegepast in 1948, is in feite een filter die het bloed zuivert. Andere nierfunc- ties, zoals het regelen van de bloed druk, aanmaak van rode bloedli- chaampjes en het reguleren van de kalkstofwisseling, neemt de kunstnier niet over en daarvoor moeten dus dere medische oplossingen worden vonden. Het «spoelen» kan sinds 1969 in Tilburg gebeuren, daarvóór moesten Tilburgse nierpatiënten om de andere dag naar een academisch ziekenhuis, bijvoorbeeld in Leiden. De dialyse zit in het ziekenfondspakket en dat is maar goed ook, want de behandeling zelf - zonder alles wat dar verder nog bij komt kijken - kost al 800 gulden per keer. tiltxxg futes vernet Degenen die van hun spraak overtuigd zijn, :t in de gaten dat zij s dubbel zeggen, haperen en zeggen. Dit zijn allemaal k van niet vloeiende spraa geldt voor bijvoorbeeld ze niet in de gaten hebben dat ze nuten lang vlekkeloos spreken. De plannen van binnenstadbewoners worden. Daarom is enige tijd geleden om een park gerealiseerd te krijgen op naast het buurthuis aan de Lange- het Harmonieterrein, lijken definitief straat een binnenterrein tijdelijk als van de baan. Niet omdat de buurtbewo- parkje ingericht door de gemeente, ners dat niet langer meer zouden wil- len. Wel omdat een uitspraak van de Uitspraak Raad van State die plannen rigoreus De Raad van State heeft voor zij doorkruist heeft. De Raad van State uitspraak deed, advies ingewonnen bij stelde de eigenaar van het Harmonie- de gemeente Tilburg. De gemeente terrein, de sociëteit de Harmonie, in heeft volgens buurtbewoners toen het het gelijk. De sociëteit had namelijk volgende advies uitgebracht, wat werd bezwaar gemaakt tegen de plannen van opgetekend door een rijksambtenaar de gemeente waarbij het terrein park «Voor wat betreft de realisering zou worden. het buurtpark is van gemeenten Vele binnenstadbewoners hebben verklaard, dat de beschikbare finan ;rd voor een parkje in de le middelen zeker niet voldoende zijn met name op het Harmo- om dit in de geprojecteerde vorm te voelen zich nu bedon- realiseren. Vanwege de urgentie van gemeente, zoals zij dat een dergelijke voorziening, is tevens tl. Het verwijt aan de ge- recent besloten elders een groenvoor- >oral dat bij het maken van ziening aan te leggen, te weten op een de gemeente zelf voorge- nabij gelegen binnenterrein.» be- Niet vermeld wordt dat op doende binnenterrein woningen ge pland zijn. Evenmin wordt vermeld dat de aangelegde groenvoorziening tijdelijke oplossing is en aangelegd werd in afwachting van het definitieve park op het Harmonieterrein. zomaar, omdat ’t lente is! zz 25 Stadhuisplein 325 (Katterug) Tilburg-Tel. 424716 aan ae anaere Kam. TENNIS TENNIS IS FUN Lew het daarom goed! 15 tennislessen van 1 uur, 8 personen op 2 banen op de doordeweekse avonden door KNLTB gedipl. krachten voor De cursus voor beginners en gev. start in de week van 20 april en duurt tot 11 sept. Geen les in de schoolvakantie. Indeling naar leeftijd en geoefendheid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1