Kunst in Tilburg leeft I Tilburg, stad zonder concept een genuanceerde afweging ontbreekt. Xomaar .AUTO Vervuiling Frado-terrein bijna opgeruimd een dinsdag ■K In dit nummer: Waarom??? r 5halen,4 betalen! 30 km- en parkeer- verbodzone in Leo Maas overleden Voorlopige inventarisatie levert 400 panden en terreinen op Gemeente verpaupering woningen, bedrijfspanden en terreinen te lijf Kom nu naar onze showroom voor een nieuwe Peugeot 205 Prof. Dr. Jacques A. Stalpers bij zijn afscheid van de KUB VAN HAAK Gemeentepagina Tilburg op pagina 7 f ONS VAN DEN HOUT ontwikkeling aan een gemeenschappe- Df.ul^TEggtN lijke gelijksoortige kritiek worden on- - derworpen. Hoogvenne Kwaliteitsgaas Voorjaarsaanbieding op 1 Van Lieshout Koerier I 5 maart 1987 - pagina 2 7 Oplage: 84.510 ex. I (Foto Dré v.d. Bogaard) Van oud naar nieuw in Tilburg centrum. Zie pagina 6 Lees verder op blz. 9 Schoon zwart zand wordt gestort g in de Hoefstraat. Een dichtgesi WEEKENDRECLAME: 5KF transportwielen ?rjaardag rgen Leo entrum ver- eini- vroege- gezellig thuis bij boek of buis, haal wat lekkere kaasjes en verse salades in huis Donderdag 12 maart 1987 31e jaargang nr. 1502 De scheidende Prof. Dr. Jacques A. Stalpers Vrijdag en zaterdag APFELSTRUDEL Uitgave: De Tilbur Dir. T. de Bee De Hoogt 12 Loon op Zand Tel. 04166-1991 Stadhuisplein 325 (Katterug) Tilburg-Tel. 424716 -pag. 17 Pag- >7 Pag-19 pag-21 Pag -23 pag. 24 ....pag. 25-27 sheel herbouw- t De Linde- DelDku Van ven is, terrein, afgevoerd, meente. Rondom Hart v. Brabantpag. 3 Banenkrantpag. 9 Kuituurpag. 13-15 Uitagendapag. 15 Politieberichten... B en W besluiten. Films Wielersport Parochienieuws Autonieuws Sport lar van de van het Hoogte 61 cm nu 49,98 p. rol Hoogte 81 cm nu 62,72 p. rol J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 jrgse Koerier bv jer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Hoogte 102 cm nu 76.25 p. rol Uit voorraad leverbaar meer dan 85 soorten. Ook afrasteringspalen. puntdraad. binddraad, enz. GEOPEND: 8 tot 17.30 uur. Zaterdag 9 tot 12 uur Ledeboerstraat 50, Tilburg Telefoon 013-684911 Postbus 5001 - 5004 EA Tilburg roestvrijstaal, profielen, platen en buizen Boek over Tilburgse stadsontwikkeling verschijnt dezer dagen Kort voor zijn 65ste ver is afgelopen maandagmorgen Maas in het Academisch Cer in Amsterdam overleden. Leo Maas kon met recht een «bekende Tilburger» genoemd sporen vooral de wereld van terrein t zand s wordt Frado- ing vat aan verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk. Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. lilburg ,ules M I. IU13 32131b BEHANG- iNBIEDINGEN NU 2,95 NU 9,95 NU LAKVERF Hoogglans of zijdegl. Per zijn id in 'en sport. zakenman kende Tilt i o.m. als eigenas drukkerij. i de Heuvelstraat en i de vervuilde grond die afgegra- ligt nog een deel op het Frado- i. Wanneer dat deel kan word 1, is nog niet bekend bij de om te bekijken h< concentratie van Volgens de gemeentv van het grondwater door de laatste maanden g__ nomen. HANDELSONDERNEMING B. V. Ook leverancier van aluminium, koper, profielen, platen en buizen «Tilburg, stad zonder concept» door Hans Wijffels is uitgegeven door de Delftse Universitaire Pers. Het is eind deze week of anders uiterlijk begin vol gende week verkrijgbaar in de boek handel. De exacte prijs is nog niet be kend maar zal zich bewegen tussen de 25 en 30 gulden. AAL Slaapkamerbehang van 5,’5 Huiskamerbehang van 14,95 Schuim-vinyl van 22,95 Bols en Kooijman Een van de ergst vervuilde terreinen in Tilburg is nagenoeg schoongemaakt. Het betreft het Frado-terrein in de wijk Jeruzalem. De vervuilde grond is afge graven en ook de blauwsloten 1” schoongemaakt. Deze week is men zig geweest met het aanvoeren schone grond. Vanwege de vorst I dit niet eerder gebeuren. Volgens gemeente kan eind maart het tem worden opgeleverd. Het een en ander betekent echter niet dat het terrein nu ook echt hele maal schoon is. Zo zal de grondwater sanering nog lange tijd doorgaan, ging zal zijn voorlopig zeker twee jaar. Die grond- re aktiviteiti watersanering gebeurt met vier pom- rx:‘ J- pen. Regelmatig worden er monsters genomen van het opgepompte water v-..ini!Oe jjet staat met de gevaarlijke stoffen. :nte is de vervuiling door het pompen gedeeltelijk afge- over «de oude stad» trumgebied, i van de ge seling maar het huidi- gepleit voor en integrale B W van de gemeente Tilburg hebben onlangs besloten een plan op te stellen om het verdergaand verval van woningen, bedrijfspanden en terreinen verscherpt aan te pakken. B W willen de aanwezige wettelijke mogelijkheden beter gaan benutten in dit verband en beter onderling op elkaar afstemmen. Bij die aanpak zal er onderscheid gemaakt worden naar het objekt (huis, bedrijfspand en terrein) en eigenaar (eigenaar/bewoner, jektontwikkelaar). Voor dit plan dat een hebben B W per jaar een budget van 1 miljoen ter beschikking. Lees verder op blz. 9 Afgelopen vrijdag 6 maart heeft Prof. Dr. Jacques A. Stalpers, hoogleraar m de «Sociologie van het sociaal en cultureel welzijn» aan de Katholieke Universiteit Brabant aldaar zijn afscheidsrede uitgesproken in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Professor Stalpers is een geboren en getogen Til burger met uitgesproken opvattingen als het gaat om allerlei maatschappelijke aangelegenheden zoals onderwijs en kunst Vooral dit laatste gebied interesseert hem in hoge mate en was ook onderwerp van zijn afscheidsrede die de titel droeg «de moeilijke kunst het kunstbeleid van een terugtredende overheid kritisch be keken». Onderwerp van dat gesprek lag in het verlengde van zijn afscheidsredede kunst en het kunstbeleid van de overheid, ook van de lokale overheidde gemeen te Tilburg. Naast een kritische opstelling blijft de heer Stalpers echter bijzomier optimistisch waarbij maar weer eens bewezen wordt dat kritiek niet automatisch uitmondt in pessimistisch negativisme. «Tilburg is een stad die leeft. We hebben er industrie, onderwijs, wetenschappen en we hebben er kunst. Die gebieden moet je naar elkaar toe brengen. Dan doe je meteen wat aan het image van Tilburg waar nu zo druk over gepraat wordt. En dan hoef je het niet te zoeken in allerlei nep- oplossingen. Het is als een vaas met bloemen erin waar je een mooie voet onder zet», aldus Stalpers op het einde van ons gesprek. Alle mededelingen overzichtelijk op een vaste plaats advertenties over o.a. hinderwet en bestem mingsplannen, aankondigingen van raads- en commissievergade ringen en tal van wetenswaardig heden voor de Tilburgse bevolking. Statenverkiezingen ruikt die ge houden worden op 18 maart aan staande en vreest hij electoraal ver lies De bewindsman zal het ten stelligste ontkennen maar vreemd blijft het dat hij nu komt met een plan om 4.000 banen in het basis onderwijs te creëren voor werklo zen ter verzachting van de vervan- gingsmaatregel. Ware het niet veel wijzer geweest die vervangings- maatregel nooit in te voeren Nu moeten er weer allerlei regelingen bedacht worden die iedereen be spaard hadden kunnen blijven. En bovendien had het nog geld be spaard ook. Struktureel is het be leid van Deetman niet te noemen, konsekwent in zijn verwarring is hij daarentegen wel. meest recente plannen, is enigszins geforceerd na dit bovenstaande. Toch mag hier ook aandacht voor gevraagd worden want weder om is Deetman er in geslaagd volop verwarring te wekken. Wederom we hoeven ons nog maar de plan nen van de minister in verband met de KUB voor de geest te halen. Bij het basisonderwijs begon de ver warring met de vervangingsmaatre- gel voor onderwijzend personeel dat zich ziek meldde. De eerste twee dagen mag er geen vervanging ko men op de school voor de zieke leerkracht. De school moet het zelf maar opvangen. De protesten tegen deze maatregel waren (en zijn nog steeds) algemeen en vinden brede bijval. Is het omdat Deetman de STOMERIJ-WASSALON Transvaalplein 32 TILBURG Tel. 013-425298 lijnen eens met elkaarde laadkleppen zijn open gebleven om de uitlaatgassen van de auto’s en vrachtwagens in de laadruimte te laten ontsnappen. Die laadkleppen hadden bij afvaart gesloten moeten zijn. Naar het schijnt bleven die kleppen wel vaker openstaan en de kapitein kon dat door middel van een waarschuwingssysteem konsta- teren. Veel lijken zijn nog in de veer boot en worden voorlopig niet ge borgen. Niet omdat dat technisch onmogelijk is, wel omdat er teveel giftige stoffen aan boord van het veer zijn die vreselijk gevaarlijk zijn. Voor de veiligheid van de ber gers kan niet meer worden inge staan. Het is zeker dat de veerboot Vanaf aanstaande maandag maart wordt er in de Jan Aartestra oner, eigenaar/verhuurder en bouwondememing&pro- de Ordonansstraat, de Huzarenstraat, plan dat een periode van drie jaar zal gaan bestrijken, de Kurassiersstraat, de Lancierstraat, r i de Hoogvensestraat tussen de Lancier straat en Prinsenhoeven, het stuk Gondelstraat tussen de Hoogvense straat en de Galjoenstraat en ook in de Sint Josephdwarsstraat een 30 km-zo- ne en een parkeerverbodzone inge voerd. De parkeerverbodzone houdt in dat het verboden te parkeren is buiten de aangegeven parkeervakken en par keerhavens. De afzonderlijke aandui ding van parkeerverboden komt hier mee te vervallen. Er worden borden geplaatst om weggebruikers op de ver anderde situatie te wijzen. In die stra ten mag nergens meer geparkeerd wor den behalve op die gedeelten van de weg die uitdrukkelijk voor parkeren bedoeld zijnparkeerhavens en par keervakken dus. Zoals gezegd wordt er in de eerder genoemde straten ook een 30 km-zone ingevoerd. Dat houdt in dat er in die straten niet harder meer dan 30 km per uur mag worden gere den. worden die heeft verdient bedrijf Als Leo Maast gelijknamige Shopcenter in laatstelijk als directeur-eigenaar van het door hem geh 1 - de hotel-restaurant boom. Op voetbalgebied werd Maas vooral bekend als de man die in de zeventiger jaren Willem II drij vende hield: als vice-voorzitter en onbezoldigd manager, maar ook als financiële steun en toeverlaat van de toen noodlijdende club en haar spelers heeft hij veel voor de tricolores betekend. zijn i be- Verder onderzoek de Rondom het Frado-terrein zullen maart het terrein binnen twee weken nog monsters wor den genomen. In elk geval gebeurt dat bij het riool in de Twentestraat en de Schielandstraat. De gemeente ver moedt dat hier sprake van verontreini- --"i in verband met de vroege- iten op het Frado-terrein. Dit onderzoek staat los van de sane ring op het Frado-terrein en loopt als afzonderlijk project verder. De leeggegraven stukken t worden opgevuld met zwart waarna op het hele terrein gras ingezaaid. De hekken om het I terrein zullen verdwijnen wanneer het gras voldoende is opgekomen. ZONNEKUREN Per keer 8,-~] [11 keer 75,-] Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 De voorpagina van een willekeu rig landelijk dagblad bood afgelo pen dinsdag voldoende stof voor het onderstaande. Daarbij gaat het om twee zakende nasleep van de ramp met de veerboot bij Zeebrug- ge en het plan van minister Deet man van Onderwijs om 4.000 ba nen te creëren bij de basisscholen voor werklozen ter verzachting van de veel gekritiseerde vervangings- maatregel bij ziekte van onderwij zend personeel. Om met het eerste te beginnen. Het aantal slachtoffers van de ramp bedroeg dinsdag 134 perso nen. Zo goed als zeker hebben 409 opvarenden de katastrofe overleefd. I Over de oorzaken van het zinken van de veerboot is men het in grote (beterde vrachtwagens op de veerboot) 5 ton tolueencyanaat, 11 ton cyanide en 20 ton loodpoeder vervoerde. Bovendien is er aan boord een container met 176 vaten aan chemische kleur- en verfstof fen. Is het niet schrijnend dat naast het enorme aantal doden dat er te betreuren valt en die gestorven zijn door menselijk falen, ook ons mi lieu een doodsteek krijgt toege diend? Na de Rijn is het nu de beurt aan de Noordzee die toch al lijkt op een grote plas afvalwater. Wanneer houdt die ellende op, wanneer gaat veiligheid voor alles Is het dan al niet laat genoeg De overgang naar de tweede zaak, die van minister Deetman en zijn Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Gebrek aan synthese Vanuit deze gemeenschappelijke kri tiek is de oorzaak niet moeilijk te vin den: het ontbreekt in Tilburg aan een duidelijke formulering van de pro bleemstellingen en aan ruimtelijke overwegingen, die aan de verschillende plannen ten grondslag zouden moeten liggen. Met de totstandkoming van het Ko ningsplein als voorbeeld wordt via een betoog en een ontwerp een alternatieve denktrant aangegeven. Daaruit blijkt onder meer, dat er voor Tilburg wel degelijk een kwalita tief goed ruimtelijk concept te ontwik kelen is, dat aansluit op de eigen ge schiedenis en typologie van de stad. Wenk voor de toekomst Als conclusie van zijn inventarisatie stelt auteur Hans Wijffels dat Tilburg nog steeds op zoek is naar zijn eigen identiteit: «Een oude textielstad, die een schaarsheid aan geografische ken merken bezit, heeft haar culturele k waarden gereduceerd tot het paleis- raadhuis en een 500 jaar oude linde- boom, maar realiseert zich niet, dat de omgeving dit karakter moet bepalen». t Een meer genuanceerde aanpak van beheer en vernieuwing der stad zou dan ook op zijn plaats zijn, waarbij een analyse van historische bouw-ini- tiatieven niet zou misstaan, aldus Wijf fels in «Tilburg», stad zonder con cept». Binnen enkele dagen verschijnt het Historische beschouwing 1 Sfiï r±<,Zoe± Het boek van Hans Wijffels kan in de met als ondertitel «bespiegeling van 150 jaar stadsontwikkeling» Het is ge- ferste plaats worden gezien als een his- schreven door de jonge Tilburgse t?r'sche beschouwing van Tilburgs bouwkundige Hans Wijffels en geeft stadsontwikkeling. Het is een beschnj- een karakteristiek van de stedelijke vln\va" de stad al* ee" samenraapsel ontwikkeling in de afgelopen anderhal- heidorpen tot de huidige situatie, veeeuw Tal van beweegredenen en achtergron den van planologische beslissingen ko- Het boek, dat gaat over «de oude stad» men erin aan de orde. Zo blijkt onder en daarin met name het centrumgebied, meer, dat het uitbreidingsplan van Pu- geeft niet alleen een analyse van de ge- blieke Werken - directeur Rückert zo’n schiedenis der stadsontwikkeling maar 70 jaar geleden geen schijn van kans biedt ook een alternatief voor het huidi- maakte en dat de grote stadsdoorbra- ge beleid waarbij wordt gepleit voor ken uit de jaren vijftig en zestig bij een meer samenhangende en integrale voorbaat tot mislukking gedoemd wa- benadering. ren. Ook betoogt Wijfels in zijn boek dat de nieuwe gemeentelijke plannen rond «Tilburg Compacte Stad, een keuze» een nieuwe gril zijn, waarbij

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1