IN DE TILBURGSE KOERIER Reactie en distillatie belangrijke elementen in het produktieproces «GEMEENTEPAGINA» VAN START taak voor gemeente Aanpakken kleine criminaliteit nieuwe Tilburg Voortaan wekelijks allerlei informatie van de gemeente Tilburg Terug naar 5 halen,4 betalen! Konklusie werkgroep Bestrijding kleine criminaliteit LOVELY LADY I.F.F. Tilburg: Produktiecentrum voor reuk- en smaakstoffen 1 Van Lieshout i HAPPEL 1 Schouwburgring versmald, parkeer garage op Louis Bouwmeesterplei n vroeger Koerier In dit nummer: 9 Oplage: 84.460 ex. AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF ■y WEEKENDRECLAME: Ingrijpende veranderingen in het centrum van de stad Donderdag 5 februari 1987 31e jaargang nr. 1497 Burgemeester Letschert en de heer van Ixron van de Tilburgse Koerier bekijken samen de «Gemeentepagina». gevoelig instrument én de rnense- i nullichscontrole Bruidsboutique c in de crimina- Iburg nut dag 29 januari 1987-pagin Deïffl Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a sum wor irg.» verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenh Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek kortwe verwerking faartensdijk '.F. Neder'- iging Hilv s gevolg hiervan in 1967 ook in Til- u. Ritzema, die ver root de public rela- '^üïtgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer T Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Stationsstraat 86, Waalwijk EEN GRANDIOZE BRUIDSMODESHOW op woensdag 26 februari, aanvang 20.00 uur in «Da Least» Mr. van CoOthstraat Waalwijk-Centrum Kaarten aan de zaak verkrijgbaar f 10,-p.st. incl. koffie-comptet of telefonisch te bestellen onder nr 04160-37388 irijven en uit lies verneweg,14- tel:013 321316 alleen midde ir ook Tilbur voor- e Til ing zal nog inwege het eteksten in Ir— steld zullen zijn: Vrijdag en zaterdag CHOCOLADE-TOMPOEZEN &2SZ, XKkoooen3en0n Trouwlaan 23, Tilburg SKI7 transportwielen (ziS ÊXêVTÜjoi Vandaag, donderdag 5 februari, treft u voor de eerste maal op pagina 7 van de Tilburgse Koerier de «Gemeentepagina» aan. Voortaan zult u iedere week op die plaats de «Gemeentepagina» kunnen lezen. Een proefexemplaar van deze pagina werd afgelopen maandagmiddag met enige trots overhandigd aan burgemeester Letschert door de heer P. van Loon, adjunct- directeur van de Tilburgse Koerier. De heer van Loon sprak bij de aanbieding van de «Gemeentepagina» over een prettige samenwerking met de gemeente Tilburg in het algemeen en met de afdeling Voorlichting in het bijzonder tot nu toe. Hij hoopte op een continuering daarvan nu het echt allemaal zover is. Burgemeester Letschert nam met interesse de proefpagina in ontvangst en ging in het kort nog even in op de keuze voor de Tilburgse Koerier. Een dagblad viel al snel af, volgens Let schert omdat niet iedereen in Tilburg erop geabonneerd is. De Tilburgse Koerier was dan de meest voor de hand liggende keuze omdat de Koerier huis-aan-huis verspreid wordt én omdat dit blad op eigen initiatief steeds veel aandacht besteedt aan gemeentelijk nieuws en gemeentelijke ontwikkelingen. De «Gemeentepagina» wordt gemaakt door de afdeling Voorlichting van de gemeente en bevat advertenties over bijvoor beeld hinderwetvergunningen, bestemmingsplannen, aankondigingen van commissie- en raadsvergaderingen, de agenda’s van die vergaderingen en verdere informatie die voor Tilburgers van belang is. Een zogeheten «snuffelpijp»; hier zorgen een zeer gevoelig lijke neus voor een betrouwbare kwaliteitsc Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Tenslotte is men ook ':*“*‘2‘3evens van Tilburg over het jaar 1985 gedoken. Daaruit bleek on der meer dat maar liefst 89 van de misdrijven in dat jaar tot de kleine cri minaliteit gerekend kunnen worden. Daarbij gaat het alleen maar om mis drijven die bij de politie zijn aangege ven. Dat waren er in 1985 10.000. Vol gens schattingen van de politie be draagt het werkelijke aantal kleine misdrijven in dat jaar 18.000. De meest voorkomende misdr zijn fietsendiefstallen, diefstaller inbraken. Niet alle advertenties Niet alle advertenties van de ge meente zullen voortaan op pagina 7, «Gemeentepagina» in de Tilburgse Koerier te vinden zijn. Personeelsad vertenties komen er niet in. Ook kan het voorkomen dat bepaalde gemt telijke aankondigingen met spoed der de aandacht van de Tilburgse volking g “:jiel va xuudrgse week verse! meen te voor De bestrijding van de kleine criminaliteit moet een nieuwe gemeentelijke taak worden. Ook moet er meer aandacht komen vanuit de gemeente voor de voorko ming van kleine criminaliteit. Dat zijn de voornaamste konklusies van de werk groep Bestrijding kleine criminaliteit. Die werkgroep werd vorig jaar ingesteld door het zogeheten driehoeksoverleg, een overleggroep die bestaat uit de burge meester, de hoofdofficier van justitie en de hoofdcommissaris van politie. De werkgroep komt tot deze konklusies in haar voorlopig rapport dat onlangs werd aangeboden aan het driehoeksoverleg. «Behalve het openbaar ministerie en de politie als onderdeel van de gemeente moet het totale gemeentelijk apparaat (be stuur en diensten) in de preventieve sfeer komen tot een daadwerkelijke aanpak van de kleine criminaliteit», aldus de werkgroep. Ook zegt de werkgroep dat be leid en maatregelen die gericht zijn op de bestrijding van de kleine criminaliteit onderdeel moet worden van al het gemeentelijk handelen en er een volwaardige plaats in dient te krijgen. OPRUIMING BEHANG-RESTANTEN va 95 ct. p. rol VERF (beperkt kleurassortiment) 5," per kg J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 V.l.n.r.: de heer H. van de Ven, hoofd van de afdeling Voorlich ting en Inspraak van de gemeen te Tilburg- de heer E. Tulfer, hoofd van het Gemeentelijk In formatiecentrum en Tan van Dooren, ook van de afdeling Voorlichting en Inspraak, zij voert de eindredactie over de «Gemeentepagina». Op de foto ontbreken Ellen Bakker, die grafisch ontwerpster is bij Voor lichting en Inspraak en die de «Gemeentepagina» ontworpen heeft, en Carla Jacobs, stagiaire bij Voorlichting en Inspraak die als projectmedewerkster bij de totstandkoming van de «Ge meentepagina» betrokken was. De gemeente heeft vergevorderde plannen met de Schouwburgring en het Louis Bouwmeesterplein. De Schouwburgring gaat versmald Wor den en verfraaid. Aan de noordzijde van deze weg komt een vergroot voet- irsgebied, waarop dagwinkels ge- t gaan worden. Op het Louis Bouwmeesterplein zal een parkeerga rage gebouwd worden, die gaat be staan uit drie bouwlagen en plaats moet bieden aan ongeveer 500 auto’s. Met de bouw van die garage, wil de ge meente dit jaar beginnen. Met de ver andering van de Schouwburgring, gaat in de tweede helft van dit jaar begon nen worden. Over deze plannen wordt aanstaan de dinsdag, 10 februari, om 19.30 u. in de kantine van de gemeentelijke dienst Publieke Werken een informatie avond belegd voor omwonenden en belanghebbenden. Wethouder van Eij- keren van ruimtelijke ordening, open bare werken en stadsvernieuwing zal daar dan de plannen toelichten en eventuele vragen beantwoorden. Op 16 februari zullen de plannen besproken worden in de commissie ruimtelijke ordening, openbare werken en stadsvernieuwing. De -ontwerpen van de plannen zijn te zien in het Gemeentelijk Informatiecentrum. Vol gende week komen wij uitgebreider te rug op dit onderwerp. pek ia uvi ul criminaliteit wijken met „1V, De meest" dit zijn tussen de 16 en za] meeste slachtoffers leeftijdsgroep Met de «Gemeentepagina» beoogt I de gemeente Tilburg 100.000,- te be- I sparen op advertentiekosten. Die op- I dracht had de afdeling Voorlichting I van B&W gekregen. Tot nu toe ad verteerde de gemeente in verschillende Tilburgse kranten. Diverse adverten- j ties over hinderwetvergunningen en I bestemmingsplannen, aankondigingen I van commissie- en raadsvergaderin- I gen, mededelingen over spreekuren I van wethouders, over tarieven en der- I gelijke verschenen steeds op verschil- - lende dagen op verschillende plaatsen. I Door nu dat soort advertenties voort- I aan wekelijks in de Tilburgse Koerier de I te plaatsen kan de afdeling Voorlich- 'r I ting van de gemeente inderdaad de be oogde bezuiniging halen. Daarnaast I zal door het gebruik van een vaste pa gina in steeds dezelfde krant de ge- der de aandacht van de Tilburgse i meentelijke informatie herkenbaar volking gebracht moeten worden d worden en overzichtelijker. Niet alleen middel van advertenties. Aangezien de een financiële besparing dus maar ook Tilburgse Koerier maar eenmaal per een kwaliteitsverbetering van de voor- week verschijnt, kan er door de ge- i lichting, zo meent de gemeente Til- meente voor een ander medium geko- I burg. Die kwaliteitsverbetering zal nog zen worden. Ook advertenties die ho- I extra verhoogd worden vanwege het ren bij acties als «Tilburg werkt aan de feit dat de advertentieteksten in lees- weg» en «Schoonhouden Stad» zullen baar Nederlands opgesteld zullen zijn: behalve op de «Gemeentepagina» niet te ingewikkeld.f in andere kranten kunnen verschijn International Flavors Fragrances (I.F.F.) is een over de gehele wereld ver spreid bedrijf dat toonaangevend is op het gebied van reuk- en smaakstoffen. I.F.F. Nederland B.V, heeft vestigingen in Hilversum, St. Maartensdijk en Tilburg. In Hilversum houdt men zich vooral bezig met het creëren van parfums en smaakstoffen. Ook de afdeling verkoop vinden we in deze vestiging, waar circa 200 mensen werkzaam zijn. In St. Maartensdijk werken 7 mensen in een fabriek voor verwerking van uien en prei. De overige functies van I.F.F. Nederland, waar onder inkoop, produktie en administratie, vinden we in de Tilburgse vestiging. In dit bedrijf aan de Zevenheuveienweg werken nu zo’n 450 mensen. De reuk- en smaakstoffen van I.F.F. worden verwerkt in een haast onvoor stelbare veelheid aan artikelen voor dagelijks gebruik. Het bedrijf levert niet rechtstreeks aan de consument. De naam I.F.F. zal men daarom ook niet als merk in de winkel aantreffen. Toch zijn er weinig consumenten die nog nooit met pro- dukten van het bedrijf in aanraking zijn gekomen. Waarschuwen Reuk en smaak zijn belangrijker voor de mens dan we doorgaans besef fen. Lees verder op blz. 9 De werkgroep Bestrijding kleine cri minaliteit heeft vorig jaar diverse ge meentelijke diensten bezocht. De werkgroep deed dat om ideeën op te doen en om te peilen of die diensten mee wilden werken om de kleine cri minaliteit te bestrijden. Die medewer king is volgens de werkgroep geen pro bleem. Ook de nota Kleine Criminali teit die in 1985 uitgeb racht werd door de gemeentepolitie is door de werk groep bestudeerd. Kapotgesneden zittingen in auto bus of tram, een gestolen fiets, ver nielde bloembakken of kapotte abri’s langs de straat, ingegooide ruiten bij al dan niet leegstaande gebouwen, her en der neergekieper de viezigheid uit afvalcontainers: voor elke Tilburger zijn het - meer dan voor de dorpelingen uit mid- den-Brabant - vertrouwde ver schijnselen geworden. Uit het ver trouwde ervan blijkt hoe weinig tijd er nodig is om bepaalde negatieve of positieve situaties te laten inbur geren. Tien jaar geleden immers was de alledaagse vernielzucht iets wat ver van ons bed gebeurde, in het buitenland (en dan voorname lijk aan de andere kant van de oce aan) - of hoogstens in het goddelo ze Amsterdam - maar in Tilburg, het brave, slaperige Tilburg - nee, zoiets doen onze kindertjes niet. Inmiddels is duidelijk dat onze kindertjes zoiets wel doen: de ge richte vernielzucht van de jongens in Tilburg berokkent gemeenschap en bedrijfsleven voor miljoenen gul dens schade per jaar. Vroeger gebeurde zoiets niet, toen was de jeugd wel «ondeu gend», maar niet crimineel - en hoe kwam dat? Door de sociale controle. Vroeger reed de politie agent nog op de fiets en waren er conducteurs in bus en trein, niet al leen om je kaartjes te knippen, maar ook om mogelijk afwijkend gedrag te signaleren of liefst te ver hinderen. Vroeger had je ook be wakers bij fietsenstallingen en par keerplaatsen, strenge portiers en conciërges bij ziekenhuizen, scho len en andere drukbezochte gebou wen. Met het «zachter» worden van onze samenleving verdween langza merhand ook de toezichthoudende en zo nodig straffende bullebak uit het beeld. Enige tijd leek het erop- dat de maatschappij deze luxe aan- kon: Nederland was door en door gedemocratiseerd en iedereen was welvarend, democratisch en vrien delijk tegen iedereen. Lang hield de idylle echter geen stand: met het dalen van de con junctuur nam ook de onvrede met de bestaande situatie toe, een on vrede waarmee natuurlijkerwijs de mannelijke jeugd het meest kamp te. En nadat de tolerante Neder landse samenleving enkele jaren met klimmende verbijstering de verwording harer jongelingschap had aanschouwd zonder daar erg veel aan of tegen te doen, werd ein delijk besloten in te grijpen: de controle moest hersteld worden, de bullebakken terug op hun post. Nu waren die controlefunctiona- rissen in de loop der zestiger en ze ventiger jaren niet alleen verdwe nen omdat ze niet langer in het maatschappijbeeld pasten, maar vooral ook uit oogpunt van rationa lisatie: het werk van vier conduc teurs kon gemakkelijk door één worden gedaan. Vanuit een auto kan een tweetal politiemensen het zelfde werk doen waar eerst tien collega’s voor nodig waren en op veel kleine spoorwegstations had je eigenlijk helemaal geen personeel nodig: die werden dus geautomati seerd en dat scheelde weer vier for matieplaatsen. Zolang er nog span ning genoeg op de arbeidsmarkt heerste, merkte niemand wat van deze stelselmatige afbraak van werkgelegenheid, maar toen het aantal werklozen in de honderddui zenden liep, kwam men tot de ont dekking, dat er inmiddels tiendui zenden functies waren opgeheven oj door machines «overgenomen» - met de genoemde gevolgen op di verse gebieden. Na een vijftiental jaren waarin het geloof in de goedheid en recht schapenheid van de mens - en met name van het on-autoritair opge voede kind - centraal stond, wint nu alweer enige tijd de oude opvat ting nieuw veld dat vandalisme niet wordt tegengegaan door de poten tiële bedrijvers ervan het gevoel te geven dat zij straffeloos overal hun zinloze vernielzucht kunnen botvie ren: de controleurs komen dus weer, net als vroeger, en wij verwel komen hen van harte. Inhoud Wat de inhoud van «Gemeentepagina» betreft, kan er onderscheid gemaakt worden in categorieën: de verplichte gemeentelij ke advertenties, de niet-verplichte ad vertenties en informatie waarvan de gemeente denkt dat die van belang is voor de Tilburgse bevolking. Lees verder op blz. 9 Familiebedrijf De historie van I.F.F. Nederland gaat terug tot 1889, toen in Zutphen het familieberijf Polak Schwarz werd opgericht. In 1896 wordt Zaan dam vestigingsplaats van het bedrijf. In 1919 komt daar het bedrijf in Hil versum bij. In 1959 fuseert Polak Schwarz mèt de Amerikaanse onderneming Van Ameringen Haebler. De «nieuwe» onderneming krijgt de naam Interna tional Flavors Fragrances, kortweg I I.F.F. Het bedrijf voor verwerking van I uien en prei in St. Maartensdijk be- I hoort sinds 1966 tot I.F.F. Nederland. Inmiddels is de vestiging Hilversum te klein geworden. Als gevolg hiervan I vestigt I.F.F. zich in 1967 ook in Til burg. De heer W.J. F- antwoordelijk is voor r- tions in de Tilburgse vestiging: «In Films pag. 3 Rondom Hart v. Brabant pag. 3 Tilburg 125 jaar aan het Spoor Pas- Arbeidsenquête uit 1887 pag. 11 Kultuur/Amusement pag. 13 Cuisine Normaal pag. 15 Wijnpraatje pag. 15 Uitagenda pag. 17 Kapellenconcours pag. 17 Autonieuws pag. 18 Cursussen pag. 19 B en W Besluiten pag. 21 Moord in de Noordhoek pag. 21 Parochienieuws pag. 23 Sport pag. 25 hetzelfde jaar wordt de vestiging in Zaandam opgeheven. De produktie hteitsgege van Zaandam en Hilversum wordt dan jaar 1985 overgeheveld naar Tilburg.» Trendgevoelig De reuk- en smaakstoffen die I.F.F. ontwikkelt en fabriceert, worden in talloze artikelen als halffabrikaat ver- werkt. Reukstoffen worden gebruikt in produkten die variëren van wasmidde- len, zeep- en toiletartikelen tot cosme- tische artikelen en parfums. De smaak stoffen van het bedrijf treffen we on der meer aan in dranken, tabakspro- zijn fietsendiefstallen, dukten, mondverzorgingsmiddelen en auto’s, vandalisme en ir voedingsmiddelen zoals: zuivelpro- dukten, meel- en graanprodukten, Schade ■k bakkerijprodukten en dierevoeding. e Vau u« 11 Een aantal van deze artikelen is Ult onderzoek is het de werkgroep „an„ers L nogal trendgevoelig. Met name voor- gebleken dat criminaliteit het meeste °laa&tst H keuren voor bepaalde geuren en kleu- voorkomt in wijken met de hoogste Bouwm ren volgen elkaar in betrekkelijk snel achterstand. De meeste verdachten tempo op. Ritzema: «I.F.F. is in dit ^jn tussen de 16 en de 20 jaar en de verband mede trendbepalend en zal meeste slachtoffers zijn te vinden in de inspelen op actuele ontwikkelingen op leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar. het gebied van reuk en smaak.» Het ot XT. bedrijf houdt zich daarom voortdu- Slachtoffers slaat op personen Niet al- rend bezig met de ontwikkeling van lee? hebben echter te maken meer of Kinder nieuwe smaken en mKet ~ahteit. Ook gebouwen en ran ver- de ontwikkeling van smaakstoffen meld en gestolen is aan gemeentelijke vindt in Tilburg plaats. eigendommen. Daarnaast zitten ook de inkoop, produktie, administratie en de analyti sche en sensorische laboratoria in Til burg. Verder kunnen nog genoemd worden: het computercentrum, de technische dienst en de afdeling perso neelszaken. leeste ;eftijc

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1