o B W Tilburg: gemeentelijke woningdienst moet zelfstandig worden EDET NEDERLAND B.V. belangrijke producent van papierprodukten Iin n0 Aantal fietsendiefstallen in Tilburg loopt terug TILBURG IN BEDRIJF Recreatiepark ondergaat ingrijpende veranderingen KERKBALANS 87 y afscheid 5 halen, 4 betalen! Tilburgs rechtspreker neemt Hygiënisch papier voor grote en kleine huishoudens Kantonrechter Bruinsma wordt 70 Er wordt hard gewerkt bij de Beekse Bergen Van Vught naar Tokio GELOOF WAARDIG T Van Lieshout «Er zal niet gesaneerd worden ten koste van de bewoners-» OPRUIMING Waanzinnig leuk geprijsd .^31 luari 1987 - pagina 28 g@ Koerier In dit nummer: Oplage: 84.310 ex. heler >rkoir Vrijdag en zaterdag BANANENSOEZEN igen bouwen. Dat Lees verder op blz. 9 Een luchtfoto van het Edet-bedrijf aan de Ledeboerstraat te Tilburg. (Foto: KLM Aerocarto). D A A Leuke kleren, leuke prijzen. Al aan gewerkt? Lees verder op blz. 7 l WEEKENDRECLAME: MODERN LICHT DeW Donderdag 22 januari 1987 316 jaargang nr. 1495 3 Koerier bv )ouwes het van Rondom Hart van Brabant pag. 3 Wijnpraatjepag. 7 Cuisine Normaal pag. 7 Uit-agenda pag. 9 B en W-besluiten pag. 11 Films pag. 11 Kultuur/Amusement pag. 13 en 15 Cursussen pag. 17 Parochienieuws pag. 21 Autonieuws pag. 22 Sport pag. 25 HOOGSPOOR NS-Pleln 10, Tilburg, 013-425182 OPRUIMING diverse showroommodellen 10-50% korting Raak, I Guzzini, Indoor, etc. U weet het toch: Getracht fietsdiefstallen dringen. Naas, zal worden ook in 1987 de ;n zoveel mogelijk terug te ist het aanpakken van da- '^uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer ..u.ichent park. De te liggen op een het hele gezin voor lijke prijs. J Uw warme bakker M Reeds meer dan 100 jaar Iburg werken nu zo’n 250 in de regel de meeste aan- r de kleine huishoudens, het bedrijf afgezet op de markt van de el levert Edet ook papierprodukten aan ehijnlijk bekend in de oren. Want wie e uit de reclamespotjes van Edet op de «a ook wel kennen als producent van de Tilburgse Seiko horloges 50% korting ^^pogets juüelieïs Besterdplein 32 - Tel.425086 Westermarkt 21 - Tel.673072 OPRUIMING BEHANG-RESTANTEN v.a. 95 ct. p. rol VERF (beperkt kleurassortiment) per kg VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 De naam Edet klinkt veel mensen waarsch"- kent niet Mister Edet, het gebrilde mannetje uil TV. Maar de meeste consumenten zullen Edet hygiënisch papier. In het produktiebedrijf Edet Nederland B.V. te Tilt mensen. Het assortiment artikelen van het bedrijf dat ir dacht krijgt, betreft die artikelen, die bestemd zijn voor Toch wordt de helft van de produktie van het bedrijf afge groothuishoudens. Voor een belangrijk deel .v.t.Luv. o.a. industrieën en ziekenhuizen. Edet Nederland B.V. is in Tilburg gevestigd op een ruim vijftigduizend vierkan te meter groot terrein aan de Ledeboerstraat op het industrieterrein Noord. Zoals bekend, ziet de situatie van de gemeentelijke woningdienst er niet rooskleurig uit. Die dienst heeft zo’n Volgende week vrijdagmiddag zal Mr. J. Bruinsma voor het laatst de deur van «zijn» kantongerecht aan het Stadhuisplein achter zich sluiten. De dag daarop, 1 februari, is hem namelijk eervol ontslag ver leend als kantonrechter te Tilburg. Morgen, 23 januari al, neemt hij op een receptie voor genodigden afscheid van collega's, vrienden en relaties. Wij spraken met de scheidende magistraat over zijn 41 Tilburgse jaren. Die Tilburgse jaren zijn voor Mr. Bruinsma geen tropische ja ren geweest want hij heeft het, evenals zijn vrouw, in het hart van Brabant altijd uitstekend naar zijn zin gehad. De band met Tilburg is, zoals dat zo vaak gaat, min of meer toe vallig tot stand gekomen tijdens de oorlogsjaren studeerde de jon ge Amsterdammer Bruinsma - nadat hij aanvankelijk Witte Pater had willen worden - rechten aan de Gemeentelijke Universiteit van zijn vaderstad. In 1943 eisten de Duitse bezetters van alle studen ten een zogeheten «loyaliteits verklaring». Wie deze verklaring weigerde te ondertekenen moest niet alleen zijn studie staken, maar werd bovendien gedwongen om in Duitsland te gaan werken. Lees verder op blz. 9 Het fietsdiefstalproject dat door de gemeentepolitie van Tilburg in het ka der van de bestrijding van de kleine cri minaliteit in het leven is geroepen, heeft in 1986 al in zoverre vruchten af geworpen, dat het aantal fietsdiefstallen aanzienlijk is teruggelopen. In december 1986 daalde het aantal aangiftes tot 205, terwijl dit in 1985 nog 373 bedroeg. Alleen in 1981 was dit aantal lager. Vanaf de start van het project zijn in middels ruim 150 verdachten aange houden. dat zijn er bijna twee per dag. Goed op slot Echter ook het gebruik van een go,ed slot kan de kans op diefstal verminde ren. Een goed slot, een zogenaamd «veiligheidsslot», is kenbaar aan een keuringsvignet van de ANWB, RAI, TBBS en IW-TNO. Meerdere malen zagen de agenten van het fietsenteam, dat fietsendieven fietsen met veiligheidssloten onge moeid lieten. De fietsendieven verklaarden ook tegenover de politie dat men veel moeite had om deze sloten te openen en daarom liever een fiets stal met een eenvoudig slot, dat vaak binnen enkele seconden te Openen is. De fietsen met veiligheidssloten, die toch gestolen ders en helers zal ook op andere wijzen het voorkomen van fietsdiefstallen ge stimuleerd worden. Zoals het verbete ren van de kwaliteit van de aangiftes, met name door een goede registratie met behulp van de fietsregistratiekaar- ten. Praktisch komt het erop neer, dat de politie uitsluitend opsporingsaktivi- teiten kan ontwikkelen als bij de aan gifte het framenummer bekend is of als de fiets gegraveerd is. Ook zal het gebruik van bewaakte fietsenstallingen gestimuleerd worden en zullen de onbewaakte stallingen op hun veiligheid bekeken worden. Ver der wordt er medio maart een groot schalige fietsgraveeraktie gehouden op scholen en'buurt- en wijkcentra. Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-atdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Het ziet er naar uit dat de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, Mr. A.A.M. van Agt, bin nen afzienbare tijd zijn woonplaats Vught verruilt voor het verre Tokio. Het werd de laatste maanden aan steeds meer mensen duidelijk dat hoogste ambt in deze provincie Agt niet die arbeidsvreugde biedt die hij van node heeft om zich zelf een contente mens te noemen. Hij voelt zich beklemd en belem merd in zijn functioneren, heeft er duidelijk moeite mee dat ’s commis sarissen woord niet alom voetstoots geldt als wet. Alleen in Limburg is dat nog wel zo, liet van Agt vorige week weten en Limburg was dan ook de provincie waar hij graag «gouverneur» had willen worden na dat hij zich in 1982 uit de branding der landelijke politiek in de luwte had teruggetrokken. Brabant was duidelijk zijn tweede keus en hij heeft er in 1983 weinigen van kun nen overtuigen dal hij het Bossche provinciehuis van harte en in blijd schap betrok. Omgekeerd waren ook niet alle Brabanders even blij met de weder komst van deze verloren zoon: niet alleen zijn wat paternalistische' be nadering van de medemens en zijn .archaïsche taalgebruik stuitten velen vaak tegen de borst, met name de solistische regeerstijl die van Agt er - ook als commissaris - op na houdt, waarbij hij niet altijd even sterk de indruk weet te vestigen het gemeen overleg met de provinciale volksvertegenwoordiging als hoogste prioriteit te beschouwen. Al bekleedde hij het ambt schier tegen zijn zin en bovendien slechts kort - 3‘A jaar - toch heeft van Agt naar eigen zeggen deze provincie uit haar lange winterslaap gewekt en ervoor gezorgd dat het alom in het Brabantse weer gonst van de activi teiten. Als we het wel hebben begre pen, is het ook van Agts verdienste dat Tilburg het produktiebedrijf van Fuji Photo binnen haar grenzen kreeg: is dat inderdaad zo, dan heeft de nu alweer scheidende commissa ris dat wel erg snel voor elkaar ge kregen. Het in Je grond steken van de eerste spade voor de bouw van ge noemd bedrijf was een van zijn eer ste verrichtingen als Commissaris der Koningin. De heer van Agt heeft kennelijk hoge verwachtingen van een verblijj in Japan. Voor het toekomstig Hoofd van de permanente vertegen woordiging der Europese Gemeen schappen in Tokio, liggen er bergen werk te wachten. Wij kunnen ons voorstellen dat van Agt zich op het verblijf in zijn nieuwe omgeving ver heugt. Eindelijk dan zal hij vertoe ven onder zijns gelijken: aan de op pervlakte een manneke van marse pein, maar daaronder zit louter ge wapend beton. zijn, worden meestal elders opengebro ken. Dat wil zeggen, in een auto gela den of op korte afstand van de plaats van diefstal verborgen. U bemoeilijkt de dieven het nog eens door uw fiets extra te beveiligen met een goed kettingslot, zodat de fiets moeilijker vervoerd kan worden. Fietsregistratiekaart U kunt de gegevens van uw fiets goed vastleggen op een fietsregistratie kaart (gratis te verkrijgen op het poli tiebureau), waarin tevens diverse tips staan genoteerd. De gemeentepolitie blijft geïnteres seerd in eventuele informatie over fietsdiefstal. *~*co 'jshockeyschaats, "^Hschoenmaat 30-36 nü komen. ransportwielen l,lbu!8 Nies «wneweg 14 101013321316 dat de gemeentelijke woningdienst al tijd met hoge onderhoudskosten zitten omdat de woningen veel or houd behoeven. Het zijn immers oude re woningen. Wanneer nu de gemeen telijke woningdienst een zelfstand' stichting zou worden, vervalt voor stichting het verbod om zelf te bou wen. Dat zou betekenen dat daarmee die nieuwe zelfstandige woningdienst kan werken aan een financiële gezond making. Positief saldo Die financiële gezondmaking is de laatste tijd meer binnen bereik geko men vanwege de steun van het Rijk. Het ziet er zelfs naar uit dat de ge meentelijke woningdienst tot 1994 met een positief saldo zal kunnen werken. Dat ts een verrassing gezien de sombe re prognoses die vorig jaar gedaan werden. Naar aanleiding daarvan werd de zogenaamde commissie Overleg Toekomst Gemeentelijke Woning dienst in het leven geroepen, ook wel de commissie Priemus genoemd naar dat de grote superattracties verdwenen zijn. Geen wildwaterbaan meer, geen entreprise, geen schipschommel en geen Münchenerbaan meer rond het strandpark. De nadruk komt veel meer te liggen op een dagje recreëren voor voor een zeer schappe- Moederrollen De produktie van Edet in Tilburg is opgesplitst in drie afdelingen. Op de eerste plaats is er de afdeling papierfa bricage. Hier worden uit nieuwe grondstof of oud papier verschillende soorten hygiënisch papier gemaakt. De genoemde grondstof komt voorname lijk uit Zweden, waar het hout al direct wordt verwerkt tot houtslijp of celstof- Strandpark vezels. In Tilburg worden gereinigde De veranderingen die bij de Beekse oudpapiervezels en celstofvezels ge- Bergen uitgevoerd worden, hebben tot mengd en ontstaat door toevoeging joe| de mogelijkheden tot recreëren van water een sterk verdunde vezelbnj. aanzienlijk uit te breiden. Zo zal de Door de nu ontstane substantie door Beekse Bergen meer bieden voor min- een smalle opening te persen, ontstaat der geld. Vooral rondom de grote wa- een natte papierbaan op een kunststof terplas zal er het nodige bijkomen, zeef. Lees verder op blz. 7 Niet onvermeld mao nverioems hliiven Het recreatiepark de Beekse Bergen is per 1 januari dit jaar overgenomen door Libéma Vrijetijdsparken BV. Libéma heeft de Beekse Bergen gekocht van de ge meentes Tilburg en Hilvarenbeek. Dat betekent dat het recreatiepark nu gepriva tiseerd is en los is komen te staan van de beide gemeentes. f)e nieuwe eigenaresse Libéma Vrijetijdsparken BV is momenteel druk doende allerlei veranderingen in het park aan te brengen om de attractiewaarde ervan te verhogen. Die veranderin gen betreffen zowel het recreatiepark als het safaripark. Als alles klaar is, en dat zal over ongeveer drie maanden het geval zijn, dan bestaat de Beekse Bergen uit drie onderdelen: het recreatiepark, het safaripark en een camping/bungalowpark. Toch afstoten Dat leek toen de beste mogelijkheid om de woningdienst uit de rode cijfers te halen. Inmiddels is er echter het een en ander veranderd. Zoals gezegd, is de steun van het Rijk beter geworden. Ook is de onderhoudsnorm verhoogd en er is een nieuwe subsidieregeling voor woningverbetering gekomen. Bo vendien heeft de woningdienst lenin gen die een hoog rentepercentage had den om kunnen zetten in leningen met een laag rentepercentage. Dat alles leidt ertoe dat het met de gemeentelij ke woningdienst zeker tot 1994 beter gaat dan verwacht werd. Toch wil de gemeente haar woningdienst afstoten. Volgens B W kan dat nu de situatie redelijk rooskleurig is beter zo snel mogelijk gebeuren. Wachten tot het weer slechter gaat zou ook een verzelf standiging of een overname door ande re woningcorporaties extra bemoeilij ken. de voorzitter van die commissie. Die i blijft commissie bracht vorig jaar rapport inder- uit en stelde voor dat direct moest worden toegewerkt naar een situatie waarin de woningdienst als zelfstandi- ndige ge dienst binnen de gemeente zou wor- >r die den opgeheven en waarbij het woning- bezit aan de Tilburgse corporaties zou worden overgedragen. Financiële ge zondmaking van de woningdienst was volgens die commissie niet haalbaar. Edet Nederland B.V. is in oorsprong een dochteronderneming van het Zweedse bedrijf Lilla Edet Pappers- bruks. De naam Edet is afgeleid van de naam van het 70 km ten noorden van Göteborg gelegen plaatsje Lilla In 1964 startte Edet Nederland in vestiging met de verwer king van papier. Een jaar later gaat men in het bedrijf ook papier vervaar digen. Begin 1986 wordt Edet Neder land B.V. opgenomen in de tissuedivi- sie van het eveneens Zweedse bedrijf Mölnlycke. Burgemeester en wethouders van de gemeente Tilburg willen dat de gemeentelijke woningdienst zelfstandig wordt. Dat zou kunnen als de betreffende woningdienst een zogenaamde toegelaten instelling wordt in de vorm van een stichting. Een en o---—--j— „.7^ e f ander houdt in dat de gemeentelijke woningdienst dan een volledig zelfstandige instelling wordt. Dit principe-besluit heeft het roOTkleung uit uie awnst neen zo n Tilburgse college vorige week genomen. Uiteraard moet hier de commissie van volkshuisvesting en milieu nog over geraad- woningen 11n nezit oie meestal Tilburgse college van burgemeester en wethouders een einde te kunnen maken aan de financiële problemen van de woning- bouten ^at^udt^n dienst.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1