o Tweede stadskantoor De Schonste Stad in de r op het Koningsplein ogen van kruiken en anderen Regelaar* 8 fc rMiami Vice modes gigantische uitverkoop nu al begonnen Circus R.M. Malter bartels audio-video besterdring 87-89 - Tilburg - 013/431489 Kerst- In dit J de bieb en de 4 2.195,- Een deftige dame verdwaalt in negentiende-eeuws Tilburg met de kerstdagen in Tilburg l JANSSENS Aanstaande zaterdag delen wij 500 vrijkaartjes uit video movies camera recorder in één bij bartels de grootste keuze compleet met accessoires v.a. 30 tot 70 korting NU l 50 korting Miami VÏCC modes speelt voor KERSTMAN?... op het Stadhuisplein 327 (op de Katterug) Tekenwedstrijd I Noordbrabants I Natuurmuseum Nieuw gebouw voor gemeentelijke welzijnsdienst I )86 - pagina 28 Delüb Koerier nummer n Oplage84.260 ex. Budgettair neutraal Vrijdag en zaterdag Lees verder op blz. 7 Gratis naar het circus Lees verder op blz. 7 corduroy broeken 29?5 NU v.a. 327 (op Koopavonden - Openingstijden Tilburg-Centrum perstuk twee voor Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Zaterdag 'cctjDooDDCcconDncononnnc) 'rcccccoDODcrncDCcnnoocr 18 dec. 19 dec. 20 dec. 22 dec. 23 dec. 24 dec. 27 dec Rondom Hart van Brabant Actie zuinig stoken Cuisine Normaal Uit-Agenda B&W-besluiten Kuituur/Amusement Veranderingen AOW Stress Parochie Kerkhoven Brieven van lazers Parochienieuws Kerstconcerten Autonieuws Donderdag 18 december 1986 30e jaargang nr. 1491 9.00-21.00 uur 9.00-21.00 uur 9.00-17.00 uur 9.00-21.00 uur 9.00-21.00 uur 9.00-17.00 uur 9.00-17.00 uur nin er, AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN isge- ettair 1 de turd 1 ;meente Till ■.e zijn daar nog zoekende o.a. bloezen nafnaf Besterdring 1 hoek Veldhovenrlng Tel. 013-420504 perzlschetapijten TDCCODODOODODCC! W M M M rcGDnDDDooDOooi^ larde voor het onder- ie welzijnsdienst en de gebouw is steeds en ander budgett; blijven. Die eis had zichzelf gesteld. ^cafetaria arno Zie adv, pag. 13 pag. 3 Pag- 3 pag- 7 Pag- 9 Pag- 14 Pag- 21 Pag- 27 Pag- 29 Pag- 29 Pag- 31 pag- 33 Pag- 33 pag. 36 pag. 39 Het nieuwe stadskantoor annex bibliotheek op het Koningsplein, gezien van oost naar west. Een zijaanzicht op de westelijke gevel van het nieuwe gebouw. a Koerier bv^ Jouwes M/A//- STOLLETJES 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Oerlesestraat 211-a Reeds meer dan 100 jaar 'Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer De gemet huur zal of Gourmet-schalen F ondue-schalen Bouillon-fondue-schalen T-bones (kalfs en rund) voor op de grill De fijnste runderhaas Patés uit eigen keuken (6 soorten) en nog veel meer specialiteiten SLAGERIJ ARNO de KORT Sumatrastr. 21 - Tilburg - Tel. 426286 op de hele wintercollectie '87 15,- 25,- per stuk 59?® twee voor 1OO,- presenteert >ny’s en later ’■angsten in rapsodie. Lees verder op blz. 17 ~Q truien bekende merken alle jacks 199,- 149,-NU v.a. 59? 3 Junior mode «MEXX MOUSTACHE» In de kerstvakantie or- ganiseert het Noordbra- bants Natuurmuseum sa- men met de Tilburgse Koe- rier een tekenwedstrijd voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Er is voor iedereen een prijs. Lees verder op blz. 11 Ook tijdens de feestdagen natuurlijk uw inkopen bij «Natuurlijk!» Westermarkt 36A - Tel. 680811 Uw volledige natuurvoedingswinkel Let vooral op onze aanbiedingenfolder deze week De stoomtram naar Loon op Zand kniist - de overweg bij de Gasthuisstraat/ Noordstraat, zo'n 80 jaar geleden. Het goederentrammetje had kennelijk ook vracht bij zich voor de Goirlese textielfabrieken. «De schonste stad van 't laand», noemen Tilburgers hun woonplaats. Deze ty pering is meestal echter zozeer van ironie doordrenkt dat de goede verstaander snel door heeft wat de Tilburger echt over zijn stad denkt: dat het eigenlijk eerder de «lillukste» stad van het land is. Natuurlijk is ook dat minderwaardigheidsgevoel van onze stadsgenoten ietwat overdreven en om tot een wat meer afgewogen oor deel over Tilburg te komen, kreeg de redactie van het gelijknamige tijdschrift een lumineus idee: voor het laatste nummer van deze jaargang dacht men aan een bun del prettig leesbare «Tilburgica» voor onder de kerstboom en daartoe zette de re dactie eens op een rijtje wat Tilburgers en buitenstaanders in het verleden van de wolstad vonden. ld van Tilbu eeuw nogal hevig was (1 10.000 im eeuw later verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22 00 uur issen cir- iens de kerstda- *n worden ge- december om ^SlOr ransportwielen tdburg jutes vemeweg.M- td:O13 321316 eeuw. Zo werd de eerste bijdrage, over De Kozakken in Tilburg, in 1813 ge schreven, terwijl de herinneringen van Uri Nooteboom aan «zijn» fabrieks stad betrekking hebben op de tijd rond de eeuwwisseling - en pas in 1942 wer den geschreven. Een voorwaa brengen van de bieb in een nieuw weest dat het een neutraal moest gemeente aan Omdat het beeld van Tilburg in de loop van de vorige eeuw nogal aan ver anderingen onderhevig was (het dorp van nog geen 10.000 inwoners van 1800 was een eeuw later uitgegroeid tot een gemeente met ruim 40.000 bur gers) heeft de redactie van het tijd schrift «Tilburg» gekozen voor 5 bij dragen uit vijf verschillende «tijdvak ken» van de 19de eeuw en één uit d plannen om de voetgangerstunnel bij de Katterug weef in gebruik te gaan nemen. Die tunnel zou dan ook aan kunnen sluiten op de parkeergarage die onder het nieuwe gebouw gemaakt wordt en ruimte biedt aan ongeveer 100 wagens. Verkopen Zoals gezegd zal ook de sociale dienst ondergebracht worden in het nieuwe gebouw. Dat betekent dat het relatief nieuwe gebouw van de sociale dienst aan de Besterdring leeg komt te staan. De gemeente wil dit pand ver kopen. Volgens wethouder Driessen is er nog geen koper gevonden. De wel zijnsdienst zal ook onderdak vinden Van 22 tot en met 28 december kunnen inwoners van Tilburg en omliggende gemeenten genieten van de voorstellingen van het Belgi sche kerstcircus R.M. Malter op het evenemententerrein het Laar in Tilburg. En ais u geluk heeft kunt u maandag 22 december gratis naar de gala-première die om 20.00 u. begint. De Tilburgse Koerier deelt namelijk in samenwerking met cir cus Malter 500 vrijkaartjes uit. Dat gaat gebeuren aanstaande zaterdag 20 december vanaf 12.00 u. 's mid dags. Voor ons kantoor aan het N.S.-Plein 14 in Tilburg zal dan een echte kerstman in gezelschap van twee clowns de vrijkaartjes uit delen. Zorg dat u erbij bent, laat u déze kans niet ontgaan!!! Zoals gezegd: een volwas cus in Tilburg tijdens gen. De voorstellingen geven op maandag 22 d< 20.00 u. en vervolgens op 23, 24, 25, 26, 27 en 28 december twee maal daags: eenmaal om 13.00 u. en eenmaal om 16.15 u. Het circus programma wordt gepresenteerd door de bekende Tilburgse circus man Frits Mullens. Woonwagens. Het lijkt wel of die huizen op wielen stuk voor stuk met dyna miet zijn volgestouwd. Zo angstig reageren de mensen wanneer ze ook maar eventjes worden geconfronteerd met de mogelijkheid dat er een paar woonwagens in hun buurt, of erger nog in hun straat zouden komen staan. Wat is het geval? In het kader van de plannen bij hogere overheden heeft het ftet foel Tilburgse gemeentebestuur besloten tot het spreiden van de hier aanwezige woon wagens over heel het grondgebied van de stad. Momenteel staan de Tilburgse-» woonwagens bijna allemaal op het regionaal woonwagencentrum aan de Pater Geurtjensweg. In de toekomst zullen daar nog maar vijftien officiële standplaatsen overblijven, terwijl er zes plaatsen komen op het binnenkort aan te leggen woonwagencentrum Loven-Oost. De overblijvende 35 beschikbare standplaatsen zullen worden verdeeld over 12 lókaties, verspreid over de stad. Het ligt in de bedoeling om op die mini-woonwa- gencentra telkens 2 tot 6 «parkeerplaatsen» te creëren. Voor het aanwijzen van de terreintjes is de stad in naar inwonertal min of meer gelijke partjes verdeeld. De mensen die in de buurt van het toekomstige woonwagencentrum Loven- Oost wonen, zijn indertijd te hoop gelopen tegen de plannen om daar woonwa gens te plaatsen. Volgens een enquête onder de Tilburgers blijkt de meerderheid van de bevolking tegen de spreiding van woonwagens te zijn, terwijl nog geen der de deel van onze stadsgenoten daar vóór is. Jkunt daar om l j -j- 21 - deerd noemt ring van het Het valt niet te negeren bewoners van woonwagens en voeren op de al vele duizenden j zelfs vijandschap - tussen rondtr akkerbouwers. Het moet wel heel raar lopen, wil de bouw van een tweede stadskantoor op het Koningsplein in Tilburg niet door gaan. De op Koningsplein. Een deel van die gemeente is van plan eind 1987 daarmee te beginnen. Het tweede stadskantoor (het eerste is het gemeentehuis achter of dienst is nu gehuisvest in de Tuin naast het oude paleis/raadhuis) gaat onderdak bieden aan de centrale bibliotheek, inclusief de jeugdbieb en de gemeentelijke straat/hoek Heuvelring. De gemeente welzijnsdienst waaronder de sociale dienst. Dan blijft er in het gebouw nog kantoorruimte over die verhuurd kan worden aan huurt daar en ook deze huur zal opge- derden. De kosten van het nieuwe gebouw zullen rond de 35 miljen gulden gaan bedragen. De gemeente Tilburg kan en wil zegd worden, het zelf financieren, maar is toch op zoek naar institutionele beleggers en andere financiers. «We 2S;~ 22~ 222^22:^2 naar», aldus wethouder Driessen van economische zaken die samen met zijn collega wethouder Krosse afgelopen maandag middag het ontwerpbouwplan presenteerde. Volgens Krosse wordt het beslist geen dood gebouw met name omdat de bieb veel mensen trekt. «Duizenden in de week», aldus dezelfde wethouder. En volgens architect D. Storimans die het gebouw ontwierp samen met het Heerlense bureau AGS, wordt het tweede stadskantoor een markant punt in het centrum van de stad. Circus Rosemarie Malter is een Belgisch circus en het biedt een twee uur durend wervelend pro gramma. Hoogtepunten uit dat programma zijn ongetwijfeld de optredens van de familie Benne- weis uit Denemarken. De familie Benneweis heeft al bijna 100 jaar een circus in Denemarken; het Circus Benneweis, het grootste van Denemarken. Dit circus trekt in de zomermaanden met een tent door heel Scandinavië. Daarnaast heeft Benneweis een vast circusgebouw in Kopenhagen waar ook voorstel lingen verzorgd worden. Olifanten Miller Benneweis twaalf onstuimige pon; in het programma acht henj een pittige Hongaarse r_ Markt verdwijnt Door dat tweede stadskantoor an nex bibliotheek gaat er heel wat veran deren op en rond het Koningsplein. Zo zal de parkeerruimte op het Konings plein uitgebreid worden en staat het definitief vast dat de vrijdagochtend- zaterdagmiddagmarkten er gaan rdwijnen. Waar die naar toe gaan >rdt op dit moment nader onder zocht. Natuurlijk komt ook de ruimte vrij waar de bieb nu gehuisvest is. De gemeente huurt dat gebouw van de verzekeringsmaatschappij Aegon. Wie of wat er in de plaats van de bieb gaat komen is nog niet bekend. Een ander uitvloeisel van de bouw van het nieuwe kantoor/bieb wordt gevormd door de De akkerbouwers hebben het op den duur gewonnen - bijna iedereen woont, overal ter wereld - op een vaste plaats terwijl nog maar een heel klein deel van de mensheid vrijwillig kiest voor een zwervend bestaan. Ook in Tilburg is wel duidelijk, naar welke richting de balans is doorgeslagen. In onze stad is plaats voor 56 woonwagens, terwijl er ruim 60.000 «vaste» wo- ingen binnen de gemeentegrenzen staan. Op elke duizend Tilburgse woningen is r dus nog niet één woonwagen. Kennelijk kan dat minieme aantal voor heel wat paniek zorgen. Waarom wil et het gemeentebestuur van een «groot» woonwagencentrum naar 12 lókaties? De Nederlandse overheid is naar aard en (20-eeuwse) traditie een regelende overheid. Zij heft belastingen om in het belang van haar burgers wegen aan te leggen en te onderhouden, te (doen) zorgen voor energie, water en telefoon, politie bij de hand te hebben om orde en rust te handhaven, ambtenaren voor het regis treren van geboorte, huwelijk en dood en nog een groot aantal andere faciliteiten die de burger overigens niet altijd als positief wil ervaren. Zo ook in dit geval. De overheid acht het haar plicht, woonwagenbewoners uit hun isolement te halen, het onderlinge wantrouwen tussen hen en de overige ste delingen op te heffen door hen met die overige stedelingen te integreren, door ze niet op een apart terrein een flink eind buiten de stad, een herkenbaar en contro leerbaar getto eigenlijk, te concentreren, madr de woonwagens in kleine aantal len in «gewone» straten te plaatsen, in de hoop dat de «zwervers» en de «blij vers» op een gegeven moment elkaar hebben geaccepteerd en de woonwagenbe- o-lwoners als het ware «getemd» zijn, want daar komt het toch op neer. Zou de lachen, de mening van de meerderheid in elk geval ongefun- overheid immers wat minder regelend willen optreden, wat minder geneigd zijn men en voorts kenschetsen als discriminatie, angst om een verslechte- de woonwagenbewoners zich te laten «aanpassen», dan zou ze de wens van het het woon- en leefklimaat en om een waardedaling van het eigen huis, overgrote deel der betrokkenen accepteren en de woonwagenbewoners laten staan dat er van oudsher een moeilijke relatie bestaat tussen waar ze nu staan: op de Pater Geurtjensweg. Het getto blijft, mét de autosloperij die van «vaste» huizen. Die is in wezen terug te en we weten niet of we daarmee uit het oogpunt van sociale en stedebouwkundige 1 jaren bestaande onderlinge achterdocht - soms ordening nu wel zo gelukkig mogen zijn. Het merendeel van de Tilburgers zal er 'trekkende veehouders en op één plaats gevestigde best vrede mee hebben. En wanneer de woonwagenbewoners geen zin hebben in een gedwongen verhuizing vinden zij het verdrag van Rome aan hun kant. en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1