Tekenwedstrijd Noordbrabants Natuurmuseum Noordbrabants Natuurmuseum Teken hier zelf je ir ir I? ir De evolutie in het T tumi 10. 6.13 8.95 6L5 5?3 Geef om dit kind 25?5 9.9i 179 £69 10!5 Ut 4 5 DINORAAFKIPKANARIESAURUS lub Landelijke kerstaktie voor het gehandicapte kind in de derde wereld Q OMEGA Nieuwe video writer bij Copcom I I d DE TILBURGSE KOERIER 1986-pagina 10 Donderdag 18 december 1986 - pagina 11 Hoe zie je het beest 24-12-1986 ice illon ur 1985 Permanente en tijdelijke tentoonstellingen 'lires se Lussac joté 1984 du Notaire e Pressac •St Bonnet aa[ Vrijdag op T. V. igeren idi- uw belangstelling en naam: jaar: leeftijd: straat: postcode/woonplaats: I t rg- i il I I I I I I I I I behoud voor de Zelf kijken Het is natuurlijk het leukst om in Voor li handicap! p Zand 6 - 2535 KRIJT Waüimii bel of Joosterpad lijmen. IBM «wteiaar j Stichting Liliane Fonds Kloosterpad 5 - Postbus 75 - 5250 AB Vlijmen - Tel. 04108-4560 Postgiro 667767 Voor alle banken: 70.70.70.198 De zaak waar servic nog gewoon is LUB veel op hij grof i schilt nc toonstell ties te zie jken hoe die beesten voor kinderen 1,25 2,50). Maar je 1 zelf verzinnen. Kijk vrijdag 19 december naar een re portage over het werk van het Liliane Fonds, dat door TROS AKTUA om 22.00 uur op Nederland 1 wordt uit gezonden. Mogen wij op t steun rekenen? ’’Kijk mij lopen. Ik l grond te krul school en iel vrij veel men hem Jar opgaande hij al ir was vut ver- de ten- M MSnUjMaiW j nou..: ik kan staan en hoef niet meer over de kruipen. Nu kan ik naar ‘~l ik weer mee!” name van Stichting Liliane Fonds, Vlij men. Alle banken nr. 70.70.70.198. Cop- in Tilburg, srwerker herin, Men oruik ther- Drie groepen Na zondag 4 januari gaat een jury de tekeningen bekijken per groep. Er zijn drie groepen. Groep I is van 4, 5 en 6 jaar, groep II is van 7, 8 en 9 jaar, groep III is van 10, 11 en 12 jaar. In de jury zitten de vormgevers van het mu seum. het museum te kijl eruit zien (entree v en voor volwassenen kunt het ook helemaal onds tracht deze kin- via een netwerk van lr>ersonen, ling tussen len van de hel- Video en klankbeeld Het boeiende verhaal van miljc iren ontwikkeling van het leve larde, wordt niet aü hand van fossielen, hulp van beeld en geluid. 3 de bezoeker heel veel zelf d.m.v. allerlei spelletjes. De Ville Design Top creatie uit de Omeg; Klassieke lijnen vertaald daags meesterwerk 141 staal, ultra plat quartz ka atm, saffier glas I Als je meedoet met de nieuwe wed- rijd van het Noordbrabants Natuur- im, komt jouw tekening in het mi te hangen. Je kunt je tekening ;n tot en met zondag 4 januari mi, Spoorlaan 434 in Til- erbeste tekenaars krijgen Voor nadere inlichtingen, schrijf het Liliane Fonds, Klo, hulp aan deze verborgen ge- 5, Postbus 75, 5250 AB Vlij-- pte kinderen: Giro 66.77.67 ten Telefoon 04108-4560. een doorbraak op tekstverwerkingsge- bied, niet op de laatste plaats door het bijzonder eenvoudige gebruik. com, Lage Witsiebaan 104 in T tel. 013-672431, kan de tekstver compleet leveren met beeldscher floppy disc-drive en toetsenbord. N kan op deze tekstverwerker gebi maken van normaal papier en misch papier. verhaal van miljoenen ling van het leven op :t alleen verteld aan de maar ook met be- geluid. Verder kan wi »if ontdekken Het Noordbrabants Natuurmuseum (Spoorlaan 434, Tilburg) is open op zaterdag van 13.00 - 17.00 en van dins dag t/m vrijdag van 10.00 - 17.00 uur. laan. Zo krijgen we perste kerstdag en nieuwjaarsdag ge- .er een idee over on- sloten- Tweede kerstdag open van Zeker is, dat onze 13 00 17-°° uur- °P 31 december om ingewikkelder is dan 15.00 uur gesloten. Prijsuitreiking De prijsuitreiking is op woensdag middag 7 januari om 15.00 uur. Alle deelnemers krijgen een prijs, maar wat die prijs is, is nog een verrassing. De winnaars krijgen per groep drie prij zen, namelijk een waardebon voor de museumwinkel van ƒ25,-, ƒ15,- en In het Noordbrabants Natuurmuseum is van alles te zien over de evolutie van dieren en mensen. Er zijn permanente en tijdelijke tentoonstellingen en allemaal bieden ze interessante beelden over het leven van heel vroeger en de ontwikkelin gen van dieren en mensen in de loop der eeuwen heen tot nu toe. Zo kan men onze verre voorouders zien en het verhaal van onze afstamming is prima te volgen, ook voor kinderen. Volop te zien dus in het Noordbrabants Natuurmuseum, Spoorlaan 434 in Tilburg. strijd museur museur inleverer bij het museur burg. De aller een prijs. Het fantasiedier (dinoraafkipkana- riesaurus» bestaat uit de volgende die ren, namelijk: een dinosaurus, een raaf, een kip en een kanarie. Nu is het de bedoeling dat je een dier met bij voorbeeld de poten van een dinosau rus, de snavel van een kip, de veren van de raaf tekent. Gebruik je fantasie maar volop. Je mag werken met kleurpotloden, vetkrijt of verf. De tekening kun je ma ken in de ruimte die is opengelaten in de krant. Alle tekeningen worden op gehangen aan een waslijn die door het hele museumgebouw loopt. teur van o.a. Casio copieermachines nische schrijfma- Nederland over- .idex de verkoop “n van de nieuwe video- ilips. iacte tekstverwerker met iige gebruiksaanwijzing m betekent zonder meer 1 op de tien gehandicapt Er zijn ruim 120 miljoen gehandi capte kinderen in de derde wereld. Slechts 1 of 2% wordt geholpen en 98 van de 100 kinderen wordt niet gehol pen vanwege de armoede van de ouders. Zij hebben geen geld voor de noodzakelijke voorzieningen. Naar schatting van de Wereldge zondheidsorganisatie is 1 op de 10 mensen gehandicapt en het merendeel daarvan zijn kinderen. Voor een land als Kenya bijvoorbeeld betekent dit dat er 1.900.000 gehandicapten zijn, waarvan ruim 950.000 gehandicapte kinderen. Voor heel Afrika is dit getal 20 miljoen. Het Liliane For deren te helpen v momenteel ruim 400 tussenpe die als missionaris of zendeling deze mensen leven en de noden kinderen kennen en hen kunnen pen. Met de aktie «Geef om dit kind» hoopt het Liliane Fonds meer geld te werven om zoveel mogelijk gehanó capte kinderen letterlijk en figuurlijk op de been te helpen. Remidex, importe rekenmachines, Mita c en Nakajima elektronis chines, is met Philips Ne eengekomen dat Remide gaat behartigen writdr van Philip Deze compac Nederlandstalig op het scherm U vindt in onze zaak o.a.: zéér luxe en modieuze breimodellen, vervaardigd uit zeer mooie kwaliteitsgarens en luxe inbreigarens zoals: glitterband - pailletband - leerband - lurexgarens - chenille - viscoseband - veren - boa - kralengaren - noppengarens - frisé (friebel) garen en nog véél meer Uiteraard met gratis patroon en uitleg! eerst werd gedacht. Ook deze stam boom is in de tentoonstelling te zien. Wat is er nog meer te zien? Dinosauriërs en andere beesten maak ten miljoenen jaren geleden, voor de komst van de eerste mensen, de dienst uit. Nog langer geleden bood het land een saaie aanblik: het eerste leven speelde zich af in zee. Maar daar we melde het van de bijzondere levensvor men: trilobieten, ammonieten, spon zen, koralen en gepantserde vissen. Vele hiervan versteenden en bleven als fossiel bewaard. Tientallen van die fos sielen zijn in het Noordbrabants Na tuurmuseum te zien. Faris is 8 jaar en woont in Kenya. Toen hij 2 jaar oud was, raakte hij door polio aan beide benen verlamd. Het Liliane Fonds uit Vlijmen hielp hem letterlijk overeind. Voor dit doel zet het Liliane Fonds zich thans zes jaar in: Gehandicapte kinderen in de derde wereld op de been helpen, zodat ze in staat zijn zelfstandig aan hun toekomst verder te werken. Veel kin deren zijn al bereikt, maar miljoenen wachten nog op hun beurt. «De aapmens» Eind vorige eeuw deed een Neder lander een opzienbarende vondt op Ja va. Hij vond na lang zoeken, een sche del, een dijbeen en een kies. Aan de vorm zag deze Nederlander, Dubois geheten, dat het beslist geen moderne mens was geweest, maar beslist odk geen aap. De schedelinhoud was onge veer 900 cm3, groter dan die van een aap, maar kleiner dan die van een mens. Aan het dijbeen kon Dubois zien dat het een op twee benen lopend wezen moest zijn geweest. Hij noemde de nieuw ontdekte soort dan ook: Pin- thecanthropus erectus: letterlijk: de rechtopgaande aapmens. Het was een echte overgangsvorm tussen mens en ip. Tegenwoordig weten we v~ over deze aapmens. We noeme nu Homo erectus (rechtopgaa mens). Hoogstwaarschijnlijk leek h veel op een moderne mens, maar f gebouwd. Ook het gezicht logal van ons gezicht. In slling is een aantal reconstrue ren. Stamboom Na Dubois zijn vele andere interes sante vondsten gedaan. Zo krijgen we langzaam maar zeker een idee over On ze afstamming. - stamboom veel Koestraat 144, Tilburg Orthenstraat 55, Den Bosch Telefoon 013-354515-368227 Reportage over twee Neder landsen Tro’s Aktua T.V. ondersteunt de ak tie «Geef om dit kind» door een repor tage uit Kenya. Reporter Jaap Jong bloed en cameraman Peter Bloemen- daal reisden naar Nairobi. Zij filmden o.a. het werk van twee Nederlandse dames, de kinderarts Nelly Dekker en Mevrouw Cocki Bartlema. Deze zoe ken als vrijwilligsters het verborgen ge handicapte kind in de verschillende wijken van Nairobi en helpen deze kinderen met medische hulp, revalida tie en scholing. Zij zijn de tussenperso nen van het Liliane Fonds aldaar en zorgen, dat het geld goed wordt be steed. Onder het motto: «Geef om dit kind» start het Liliane Fonds een landelijke kerstaktie voor hulpverlening aan de tot nu toe onbereikte gehandicapte kinderen in de derde wereld. Deze aktie zal worden ondersteund door een reportage in Tros Aktua T.V. op 19 december a.s. om 22.00 uur Nederland 1.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 11