Bruidstoiletten ra Vorselaars SPEELGOED i TÉ n smits 199. Hoe sterk staat Tanzania op eigen benen 119; 59; 105. 95. 69. 65; 139. Bovenkast 50 cm. 139. Wasemkapkast 60 cm. -79: 279. Nieuwe kansen voor vrouwen in Noord-Brabant F BLE LASSALE doe-het-zelf-centrum 10 JAAR THUIS IN DOE HET ZELF ttÊ Leesprogramma in de Tilburgse jeugdbibliotheken Von Suppéstraat 35 013/551933 KERST- ARTIKELEN 'MAAK KENNIS MET DE KOMPLETE KEUKENS VAN KARWEI 3 )RT, r, ■II ZANUSSI SS'? H. Willemsen geïnaugureerd als SVH-Meesterkok - Donderdag 11 december 1986 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER ber 1986-pagina 10 r Foto: Van Aarle bestï ctisch Tanzania-manifestatie in Tilburg Onderkast 50 cm Dubliek Zo vader... zo zoon.... 410X60 cm. 2>Opt m ge om Lfri- Briljant in techniek. Briljant van vorm President J. Nyerere van Tanzania Vrijdagavond manifestatie Vrouwenbond F.N. V. Heuvelstraat 52, telefoon 013-423224, 5038AG Tilburg Modieus Sportieve damesmode Bruidsconfectie Bruidsstoffen waarde! van Me -20.00 uur: film-, dia- en video- lingen, speakerscomer en een MEENEEMKEUKENS Stel zelf Uw keuken samen. igen. istriël eiger im zei Mooi de grootste in Europa. De nieuwe collectie met vaste band v.a. 1.050,- (alleen op het Besterdplein) ^pogetS juMieïs Besterdplein 32, Tilburg - Tel. 013-425086 Westermarkt 21Tilburg - Tel. 013-673072 a Oveninbouwkast 60 cm. SPOELBAK Van zwaar geëmailleerd plaatstaal in de kleuren wit, mokka, beige In roestvrijstalen 69. SPOELELEMENT- roestvrijstalen blad. 175; BOVENKAST Wandkast breedte 50 cm. BOVENKAST Breedte 110 cm. met 2 deuren.f WERKGROEP I TANZANIA k gesmuld te hebben, geschreven en getekend i op de achterkant van een mt, ijsje of zak friet. Voor ieder i bock wordt een sticker op de tlpas geplakt. Gootsteenkast 100 cm. „is ze termijn 1 set be- ilpas, 5 ;t). :n in Tilburg rilt doen met le jeugdbi- 1filiaal 3a; filiaal 40; filiaal Togendorpstraat leluxlaan 74; fi- igramma is bedoeld voor 4 tot 14 jaar en loopt de Tilburgse jeugd- KEUKENBUFFET Wit kunststof. Eenvoudig zelf te monteren. 100X184X47 cm. Van 249:- voor een witte keuken 0-1O- f Bovenkast 100 cm. INBOUW GASKOOKPLAAT 1 sterkbrander, 2 normaalbranders en een sudderbrander. Inbouwmaten hoogte 130 mm., breedte 538 mm., diepte 468 mm. A.9 utf Waarom deze manifestatie? De Vrouwenbond F.N.V. houdt zich al enige jaren bezig met het ontwikke len van initiatieven om de arbeidskan sen van vrouwen te vergroten. In 1984 werd de eerste Vrouwenvakschool, de Alida de Jongschool, opgericht. Bin nen twee jaar staan er nu vijf vrouwen vakscholen van de Stichting Vrouwen bond FNV. AANRECHTBLADEN Kook- en watervastverlijmde, hardplastik toplaag. Slijtvast, gtos. Hittebestendig tot 150‘C. In diverse kleuren. 170- 260X60cm 410X60cm. I f J. Tanzania is nu 25 jaar onafhanke lijk. Op 9 december 1961 werd voor het laatst de Engelse vlag bij de rege ringsgebouwen in Dar es Salaam ge streken. De nieuwe Tanzaniaanse vlag die in de top kwam te wapperen, stond symbool voor nationale eenheid. Met enige trots wordt over de afgelopen pe riode teruggekeken naar de groeiende eenheid en de stabiliteit in het land. Veel jonge naties dreigen na het ver krijgen van hun vrijheid door interne verdeeldheid snel verscheurd te wor den. Zo niet in Tanzania, wat mede een reden is dat dit Oostafrikaanse land jarenlang het troetelkind van Westerse ontwikkelingshulp is ge weest. In vele uiteenlopende projekten werd geld gestoken, niet op de laatste plaats door Nederland. Voor de verbe tering van de gezondheidszorg werden moderne ziekenhuizen in enkele steden gebouwd. Kunstmest, pesticiden en machines moesten garant staan voor hogere landbouwopbrengsten. Door het hele land werden putten geslagen om het water dichter bij de mensen te brengen. Overal kwamen kleinschalige industriële centra om basisprodukten van eigen bodem te laten komen. Er kwam zelfs een echte Urker visser c nieuwe vistechnieken op de grote Af kaanse meren te introduceren. (tegen meerprijs ook leverbaar in zandkleur of grijs) Voorbeeld van een w” 270 cm. breed: Koelkastinbouwkast 60 cm. ZANUSSI KEUKENAPPARATUUR Karwei is officiële dealer van Zanussi. Daarom biedt Karwei u nu vele mogelijkheden van Zanussi keuken- inbouwapparatuur tegen scherpe prijzen en goede service. 1 jaar volledige garantie AFZUIGKAP GARANT Laat geen etensluchtjes achter. Twee snelheden, geruisarme motor, met recirculatiemogelijkheden. Afmeting 60 cm. breed, 15 cm. hoog en 47 cm. diep. Verkrijgbaar in de kleuren wit, bruin of grijs. Ook dit jaar - en wel vanaf woensdag 17 december 1986 - wordt er in de jeugdbibliotheek een leesprogramma georganiseerd. Hierbij worden kinderen op een boel speelse manier gestimuleerd aardige boeken rond een bepaald thema te le zen. «Wrf De cirkelfoto van deze week werd afgelopen zondag gemaakt op het SVG-terrein. De omcirkelde persoon kan op ons kantoor de volgende prijzen komen afhalen: 10,- van de Tilburgse Koerier; 1 gratis servicebeurt door Habotex-naaimachines, Ingenhovenlaan 303; 1 doos antiek- was t.w.v. 7.50 van het Nieuwland Antiek. Nieuwlandstraat 34; een ijstaart voor 12 personen van Diepvriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost 16; 1 waardebon haarverzorging t.w.v. 7,50 van dames- en herenkapsalon Ter Rele, Bemardusplein 22; 1 waardebon van 10,- van Restaria Lucullus. Wandelboslaan 38. of De Hap, Koestraat 103; waardebon voor het slijpen van een handzaag van Gereedschap- en profiels- lijper GPS, Ringbaan Oost 144a; 1 jaarabonnement van de Openbare Bibliotheek. Koningsplein 1; een waardebon voor 4 broodjes Jantje, NS-plein; 1 blikje Tilburgse Kruikenzeikertjes van WV Tilburg. Spoorlaan. en een waardebon van 10.- van Monello Mode, Broekhovense- weg 37a. Gerdie van Gelder, Sibeliusstraat 627, stond op 4 december jl. in de cirkel. Lange weg De weg naar een zichzelf ontwikke lend volk loopt voor Tanzania via het onderwijs en gedeelde verantwoorde lijkheid. Dit is een lange weg die niet met een vooraf gestelde tijdslimiet af gelegd kan worden. Tanzanianen to nen zich teleurgesteld bij al de Wester se ongeduldigheid. En zeggen wij zelf ook niet, dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn? In de afgelopen 25 jaar heeft men in Tanzania beslist niet stil gezeten. De resultaten liggen niet zozeer pp het materiële vlak als wel de sociale voor zieningen. Tanzania bond de strijd aan tegen het analfabetisme en onwetend heid op het gebied van de gezond heidszorg en de hygiëne. noemen 150% va werklovc vrouwen stat Afgenomen Maar het enthousiasme en het opti misme van het buitenland over de ont wikkeling in Tanzania is in de laatste vijf jaar ver afgenomen. Sommige lan den staakten de hulpverlening, andere landen waaronder Nederland, vermin deren hun steun aan Tanzania. Men is teleurgesteld, want de verwachtingen zijn niet uitgekomen; de produktiviteit Bij inlevering van deze advertentie 15% KORTING (vrijdag 12 december) Korvelseweg 243 - 013/425368 Morgenavond vrijdag 12 decemti organiseert de afdeling Brabant van Vrouwenbond F.N.V. een manifestatie en infomarkt op het thema «beroepsge richte scholing maakt vrouwen sterk voor betaald werk». Een en ander vindt plaats in de zalen van de N.K. Harmo nie aan de Stationsstraat 26 en duurt van 19.00 uur tot ongeveer 22.30 uur. «Vrijheid en ontwikkeling zijn onlos makelijk, met elkaar verbonden als de kip en het ei. Zonder kippen geen eie ren en zonder eieren ben je snel je kip pen kwijt. Vergelijkbaar geldt dit voor de ontwikkeling die niet mogelijk is zonder vrijheid. Zodra de ontwikkeling ophoudt, is ook snel de vrijheid verlo ren.» In zijn toespraken tot de bevol king maakte president J. Nyerere van Tanzania veel gebruik van deze verge lijking. is niet verhoogd, dure machines en voertuigen staan werkloos stil, korrup- tie en bureaucratie hebben de kop op gestoken en de internationale schul denlast neemt alleen nog toe. Het gaat niet goed met Tanzania, hoort men kritici zeggen. Met een forse dosis zelfkritiek er kent men in Tanzania de problemen. Maar de accenten die de aandacht bij de ontwikkeling krijgen, verschillen met de voorkeur van de hulpverlenen de landen. «Als het doel van ontwik keling een grotere vrijheid en welzijn van de bevolking is, dan kan dit niet het resultaat van dwang zijn. Want het gezegde luidt, dat je een ezel naar de drinkplaats kunt leiden, maar hem niet kunt dwingen te drinken. Onder druk en mooie beloftes kunnen mooie we gen gebouwd worden, grote landbouw gebieden ontgonnen worden en de produktie verhoogd worden, maar dit is geen basis voor ontwikkeling en vrij heid van het volk.» Als er 5 stickers zijn geplakt is er als beloning een fruitsleutelhanger. Na af loop van leesprogramma wordt van de leukste verhaaltjes en tekeningen een boekje gemaakt. Het leesproj kinderen van tot maart 1987 in bibliotheken. Vanaf deze dag - maar er kan ook Deelname door schoolgroepen later begonnen worden - kunnen kin- ook mogelijk en niet aan deze term deren meedoen aan dit boekenleesspel gebonden. Er is per groep 1 set be- waarbij boeken en diaseries over eten schikbaar (1 keuzelijst, 1 Smulpas, 5 gelezen en bekeken kunnen worden: stickers, taartpunt, ijsje, zak friet), om je vingers bij af te likken!!! Ze krij- Op de volgende plaatsen 'T';n— gen dan een boekenlijst en een Smul- kun je terecht als je mee wilt doen met pas. dit leesprogramma: Centrale jeugdbi- Na van het boek gesmuld te hebben, bliotheek, Koningsplein 1, kan daarover geschreven en getekend Trouwlaan, Piet Heinstraat ?- worden op de achterkant van een Groenewoud, Berglandweg 4C, taartpunt, ijsje of zak friet. Voor ieder Klein Hasselt, van Hogende” gelezen boek wordt een sticker op de 53; filiaal ’t Sant, Beneluxlaan Smulpas geplakt. liaal Lyndacker, Wagnerplein 5. Met Karwei maakt u een keuken naar uw hart I Deurtjes, ladefronten, spoelbakken, alles kan naar eigen wens gekombineerd worden. Bovendien hebben wij vele accessoires in huis om het helemaal «af te maken». Kortom, voor een komplete keuken zit u goed bij Karwei. Chefkok H.A.J. Willemsen van Res taurant Patershof te Panningen mag zich voortaan «SVH-Meesterkok» noemen. Tijdens een feestelijke inauguratiebijeenkomst in het Pan- ningse restaurant ontving Willemsen de versierselen, die bij de titel SVH- Meesterkok behoren, uit handen van een wijd en zijd bekende Nederland se chefkok, de vader van de nieuwe SVH-Meesterkok, de heer Martin Willemsen. De arbeidsmarkt van vrouwen is rooskleurig te noemen. In 1985 It na een jarenlange scherpe stij- van de werkloosheid onder vrou- eindelijk een lichte daling plaats; J 'ing van de vrouwenwerkloos- w echter minder spectaculair te noemen dan de daling van de mannen werkloosheid. Vrouwen in Brabant profiteren beduidend minder van de ekonomische groei; deels heeft dit te maken met het gegeven dat de werkge legenheid niet groeit in die sectoren waar vrouwen traditioneel werk von den en anderdeels met de nog steeds sterke toename van het aantal vrou wen op de arbeidsmarkt. De verborgen werkloosheid onder vrouwen in Brabant is zeer hoog te en wordt geschat op 60.000, van de geregistreerde vrouwen loosheid in 1986 (ongeveer 40.000 :n staan geregistreerd bij de ar- areau’s). Het cijfer van de lan- verborgen werkloosheid wordt - 500.000. Het Meesterkokexamen bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte, waarin alle aspecten van het koksvak zijn verwerkt. Meesterkok Willemsen is in oktober geslaagd voor het examen, samen met acht andere collega’s. Daardoor telt Nederland nu 45 koks die de titel SVH-Meesterkok mogen dragen. Willemsen, 27 jaar, is sinds 1984 als chefkok-bedrijfsleider werkzaam bij Restaurant Patershof. Daarvoor werk te hij onder meer bij Restaurant Prin ses Juliana te Valkenburg, Restaurant De Hoefslag te Bosch Duin, de Kar- pendonkse Hoeve te Eindhoven en liep diverse stages in het buitenland. Zijn opleiding volgde hij bij de Mid delbare Horecaschool «De Rooi Pan nen» te Tilburg en legde alle examens af bij het Onderwijscentrum Horeca, die nodig waren om toegelaten te wor den tot het examen SVH-Meesterkok. iber Op 1 december werd de Janneke 1 de Dierxschool in Temeuzen/Middelburg niet door minister de Koning geopend (de vindt vierde vrouwenvakschool). Op 12 de- ging cember, dé dag van de Brabantse ma- wen 1v nifestatie, opent de vijfde vrouwenvak- deze daling school in Assen haar poorten. In Til- heid is echt burg ging de tweede vrouwenvak- school,- de Annie van Dierenschool, in 1985 van start. De school draait nu voor het tweede jaar met ongeveer 120 cursisten. Zo’n 700 vrouwen nemen deel aan deze vakscholen van de Vrou wenbond FNV. De formule van de vrouwenvakscholen is tot nu toe zeer succesvol gebleken. Circa 80% van de cursisten vindt na 9 maanden oplei ding, bekroond met een diploma, be taald werk of start zelfstandig een eigen bedrijf. De gemeente Tilburg heeft onlangs besloten steun te verlenen aan een ont wikkelingsproject in Same in Noord oost- Tanzania. Mede door dit besluil en op grond van het feit dat Tanzania nu 25 jaar onafhankelijk is, organiseer! de Werkgroep Tanzania uit Tilburg een landelijke Tanzania-dag. Die dag wordt gehouden aanstaande zaterdag 13 december in buurthuis St. Anna in de Capucijnenstraat in Tilburg. De Werkgroep Tanzania organiseerde al eerder drie informatiebijeenkomsten over Tanzania. De landelijke Tanza nia-dag begint om 14.00 u. Het pro- gramn-*“L 14.( organisat 14.15 1 De titel SVH-Meesterkok, in 1980 ingesteld door het Onderwijscentrum Horeca, vormt de hoogste graad van vakbekwaamheid voor koks in Neder land. Om tot het Meesterkok-examen toegelaten te worden, moeten de kan didaten beschikken over een ruime praktijkervaring en moeten zij in het bezit zijn van een aantal diploma’s die hun kennis, hun vaardigheden en hun management-capaciteiten bewijzen. SNIJPLANK Wit kunststof vierkant of rond. apucijnenst kgroep Tam -r drie informatiebije Tanzania. De landeli ia-dag begint om 14.00 ur._ ramma ziet er als volgt uit. 14.00 uur welkomstwoord door de itie. - uur opening door de Tanza niaanse ambassadeur Mr. S. Tunginie. 14.30 uur historische schets over 25 jaar onafhankelijkheid. 15.00-17.00 uur forumdiscussie over het Tanzaniaanse ontwikkelingsmodel. Forumleden: Mark Wuyts, docent ISS Den Haag; Maggie Konter, in Neder land wonende Tanzaniaanse: Ben Zuidberg, oud-docent Universiteit Dar es Salaam; Joris Oldewelt, plattelands- deskundige Tanzania. Tijdens de dis cussie zal er volop gelegenheid tot het stellen van vragen uit de zaal aanwezig zijn. 17.00-2 voorstellir maaltijd. 20.00 uur Afrikaanse feestavond met een twee uur durend optreden van de groep Okelue Ojeah, een negen mans formatie, aangevoerd door de voormalige gitarist van Fela Kuti. De avond wordt afgesloten met een Afri kaanse disco. Tijdens het middagdeel is een kin dercrèche aanwezig, met Afrikaanse danslessen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 11