^s^^ber' aanvang 13.00 u. VE- Globe met «Een Poppenhuis» van Henrik Ibsen WALTER PINTO® uw adres voor exclusieve schoenen en tassen til burg f ''vice DeEikelaar oh, kom er eens kïjken^^ E *9 Literaire matinee met schrijver, uitgever en eredoctor G.A. van Oorschot Carrousel: Biedermann en de Brandstichters Reinbert de Leeuw en Maarten Bon Brabants Amateurtheater festival: nog vijf voorstellingen Het Brabants Orkest m.m.v. John Sekreve Kerstmenu 1986 TEMATMES TE ATE R FESTIVAL GROEPEN UIT BRABANT Schitterende suksesreprise van Cyrano de Bergerac» in onze etalages vol met zeer speciale aanbiedingen voor de modebewuste vrouw ’'A i' schouwburg «Een goede love-story doet het altijd» - Concert door de Jasperina de Jong Z.I.-Groep met De Z.I.-Groep is opgericht in november F* Donderdag 27 november 1986 - pagina 21 DE TILBURGSE KOERIER 1986-pagina 20 >Ie( Nèt even iets anders Dat proeft U. In èlles! toe- Helmen Woudenberg/ Huib uwburg - tele- iets van Onregelmatig Dat jij ze toelaat, die vaten af, Biedermann Godfried, hoe wor do Graag tot ziens/ Komend weekeinde laatste voorstellingen Restaurant De Pepermolen bepaald stra- vrouw die de :rge- orde- ad f 69,50 per couvert stelling i tijd i moet ik niet zoals een paar maanden z j werken. Dat Dit jaar valt 1 periode In het 1 BISTRO LE MENTON Stationsstraat 83, RIJEN Tel. 01612-2232 Dagblad): de Brand- „ie toeren.» rant): «’Frisch’ frisse uitvoe- araktei. iwburg. gebrui- le eerste van het de to- stadhuisplein 338 tel. 435323 tilburg f geta- ressee Wil- Ernst i ontvangen 1. In een regie van uffs, Tjerk Rissela- 'n9en: buiten - "ne en Vanavond donderdag 27 en morgen vrij dag 28 november te zien in de studio-zaal om 20.45 uur. Piusstraat 2Ó t/o parkeergarage Koningsplein (013) 422990 in de schouw- 1 20.45 uur met «■n muzi- I Jasperi- de Wijs. Aankk o riding is in Het ynthesizer). totuitf (Cas, van Ibsen werd ge aarde enorm veel op- van kwaliteitslitera- Multatuli en de opzicht is zo in- s Tilburgse Lette- In een regie van Teuntje Klinkenberg speelt Globe op woensdag 3 en donderdag 4 decem ber in de studio-zaal «Een Poppenhuis» van Henrik Ibsen. Vertaling: Karst Woudstra. De corontwerp: Barbara Kroon. Kostuumontwerp: Merel van Meurs. Met Paul Gieske, Yvor ne van den Hurk. Evert de Jager, Annelies van der Bie, Guus Dam, Bets van der Wal e Carolien van Dalsum. .j (Haarlems 1 Biedermann en d< isel draait op volle i louten (De Volkskra in opmerkelijke f Regie: Broos. Vertaling en bewerking: Gerrit Kou- wenaar. Toneelbeeld: Frank Raven. Naast Gees Linnebank ziet u o.a. Jim Berghout, Caroline Beukman en Hel men Woudenberg. Maandag 1 december - Schouwbv™ Tilburg - aanvang 20.15 uur - tele foonnummer kassa: 013-432220. Theatergroep Carrousel komt twee avonden in de studio-zaal met de zeer goed nieuwe produktie «Biedermann en de Brandstichters» van Max Frisch. In een Lidwien Roothaan, spelen René van ’t Hof, Ceciel Heuer. Han KerckhofL, da. Beppie Melissen. Jeanne Oldenhave. Verfrissende onderbreking van citroen-ijs en champagne Wildzwijnbiefstukjes met wildsaus Kaasplateau van eigen bodem Struiktomaat met vanille-ijs, warme kersen en sabayonsaus Mokka en zijn gezellen Na acht jaar brengt J eindelijk weer een persona en conferences binnen een mien: het verhaal van een veertig gepasseerd is en die heen en weer slingerd wordt tussen haar verantwoor lijkheden thuis en in het theater. «De Gekkin van de Gracht» is een kaal programma met in de hoofdrol Ja na de Jong. Scenario en liedjes: Ivo c Composities: Joop Stokkermans. i ding: Yan Tax. De muzikale leid:" handen van Dirk Stuer (piano, syntl die samenspeelt met Eric Rits (drums, cussie. toetsen) en Mare Puyenbroek synthesizer). G.A. (Geert) van Oorschot is vooral bekend als uitgever tuur in zijn fonds treft men de namen aan van Hermans, Reve, grote Russen onder wie Tsjechov. Zijn staat van dienst in dit o drukwekkend dat van Oorschot daarvoor een eredoctoraat van de renfaculteit is aangeboden. Dat gebeurde op 20 november. Tien dagen later komt een ander aspect van deze geweldenaar in de Nederland se literatuur aan bod tijdens een literaire matinee in de Schouwburg Tilburg. Graag nodigen wij u uit om te reserveren voor onze Kerstdiners op 25 en 26 december 1986. Gerookte ganzeborst met meloen en grapefruit Krachtige lamsbouillon met kleine groente Bladerdeeg gevuld met zalmforel, met een bieslooksaus Hein Janssen «Sprankelende Bic stichters. Carrousel Martin Schot klassieker in ring.» Max Frisch: «Ieder woord is waar en niet waar, dat is het wezen van het woord.» Op zaterdag 6 december vindt in de stu dio-zaal om 20.45 uur een concert plaats door Reinbert de Leeuw en Maarten Bon op twee vleugels. Dit concert is een initiatief van de Koninklijke Liedertafel Souvenir des Montagnards in samenwerking met de S.M.E.T., het Brabants Conservatorium en Schouwburg Tilburg. Op het programma van de twee pianisten staan de volgende werken: «Kunst der Fuge» van J.S. Bach, «Variaties op de Kunst der Fuge» van Bu soni en «Visions de l’Amen» van Olivier Messiaen. Bergerac» duktte? itwintig spelers t of er veertig a t toneel staan. tekent dat pak in repris -a.-— zoa|s jn ze]scp geste Gc en bover 1- ders van f- allemaal dus. Een s uithaalt, schrijft hij Hel- lelmer ontdekt Nora’s ge haat. Ze geeft toe dat waar zijn, er vanuit i haar zal vergeven. Dat .iet het geval en Nora voelt dat t vreemde voor haar is. Ze verlaat tuis en kinderen om zichzelf te ZO KAN OOK UW PERSONEELSFEEST ZIJN Tot slot krijgt het publiek de kans om vragen te stellen aan de schrijver/ uitgever, die zegt zijn schrijfwerk een beetje te beoefenen als een zondags- schifder. In de loop der jaren is «Een Poppenhuis» in vele landen in Europa gespeeld. Het stuk kan vanuit diverse achtergronden en visies benaderd worden. Regisseur Teuntje Klin kenberg heeft gekozen voor een situatie in de vijftiger jaren. Een periode die bij de be zoekers van de voorstelling zeker herinne ringen oproept. Een tijd die gekenmerkt wordt door een langzame economische we deropbouw, maar van de andere kant ook een tijd die gedomineerd wordt door de normen en waarden van voor de Tweede Wereldoorlog. Dit profiel zien we weerspie geld in de verhouding tussen Nora en haar man Helmer, die na jaren van afzien einde lijk carrière maakt en Nora, die zich ver heugt over de aanschaf van nieuwe meubels en kleding. inebank is acteur, regisseur dien één van de artistieke lei- Toneelgroep Theater. Is dat wel te combineren? «Nee paar jaar kun je dat volhou- «Een Poppenhuis» v schreven in 1879 en baa Op 1 dec. aanstaande laat Cyrano opnieuw zijn neus zien in de Schouwburg Til burg. Toneelgroep Theater brengt opnieuw hun versie van het stuk «Cyrano de Bergerac», dat het afgelopen seizoen door pers en publiek met veel enthousiasme werd ontvangen. Gees Linnebank speelt de hoofdrol. In het net verschenen Nederlands Theaterboek riepen vijf critici hem uit tot de beste acteur van het seizoen ’85/’86, waarvan vier keer voor zijn vertolking Cyrano. Reden genoeg om hem op te zoeken in Arnhem, standplaats van Toneelgroep Theater, één van de vijf grote repertoiregezelschappen in ons land. Onder leiding van de gerenommeerde Amerikaanse dirigent Henry Lewis brengt Het Brabants Orkest twee zeer karakteris tieke werken. Henry Lewis leidde het orkest gint met eerder in de monumentale derde symfonie Verledei van Gustav Mahler en hij heeft dan ook grote affiniteit met de laat-romantiek. Hij leidt onder meer de negende symfonie van Anton Bruckner. Solist op dit concert e- kreve, die met cr_ viert als zijnde 25 jaar verbonden aan iua Brabants Orkest. John Sekreve trad meer malen als solist op. Onder meer begeleid door Het Brabants Orkest, maar ook als ka- mermuziekspeler. Bij deze gelegenheid speelt bij het Rhapsódy-Concerto dat Bo- Een grandioos eet- en drinkfestijn voor 78,- p.p. Ieder gast gekleed in Breugheliaanse klederdracht. Incl. eten, muziek en dranken (5 uur durend). Reserveer tijdig: T""* (a/e Hptaunmi Talenientrurn Julianastraat 16 - 5087 BB Diessen Telefoon 04254-1238 Het komende weekeinde vinden in het Toneelcentrum te Tilburg de laat- litgebreid. ste voorstellingen plaats die daar in het 1 «nnraant Rader van het vijfde Thematisch Thea ter Festival, georganiseerd door het Brabants Centrum voor het Amateurto neel (BCA), deze maand te zien zijn. den, maar dan moet ik niet zoals het afgelopen jaar een paar maanden ach ter elkaar zó werken. Dat was te zwaar. Dit jaar valt het mee. Er is maar één periode waarin ik speel én ig van regisseer. In het toneelbedrijf werk je minimaal tien maanden achter elkaar. Gelukkig staat daar in de zomer een lange vakantie tegenover en die heb je echt wel nodig». Nieuwsgierig naar de toekomst. Vo rig jaar had je collega artistiek leider en regisseur Helmert Woudenberg veel succes met de produkties «Aziza, Bo- doera en de mooie danseres van Yedo» en «De Koning en de Koningin van Napels». Brengep jullie dit seizoen weer zo’n leuke familieproduktie uit «Rond Kerst gaat «Pip» in premiè re. Een korte titel voor een bewerking van een heel dik boek van Charles Dickens «Great Expectations» (Grote Verwachtingen). Het wordt een muzi kaal spektakel waarvoor Ivo de Wijs de vertaling maakte en de liedjes schreef. Alle elementen die in een kerstsprookje voor mensen vanaf tien jaar thuis horen, zitten erin. Het is het verhaal van een arm jon getje dat plotsklaps rijk wordt. Hij staat alleen in een lelijke uitbuiterige maatschappij waarin raadselachtige en sprookjesachtige ontwikkelingen plaatsvinden. Bovendien wordt hij nog verliefd. Kortom, een echt Dickens-verhaal met goede en slechte mensen. We pak ken het heel serieus aan. Drie maan den repeteren. Dat moet ook wel met al die liedjes en dansen. Met zo’n pro duktie is het leuk om je vak als regis seur uit te oefenen naast het acteren in «Cyrano». Nora, echtgenote van Helmer, leeft zeer beschermd onder de vleugels van haar man. Helmer speelt verliefd met zijn «eek hoorntje». Nora heeft nooit een zelfstandig leven geleid. Door valsheid in geschrifte te plegen, leent zij geld van Krogstad als haar man ziek en overwerkt is, om met hem een jaar naar het zonnige Italië te gaan. Krog stad chanteert Nora, wanneer hij door doen van Helmer ontslagen dreigt te wor den. Als dit niets mer een brief. He heim en beschuldigt 1 de beschuldigingen gaande dat haar man is echter niet het Helmer een huwelijk, ht vinden. Tot de meest succesvolle voorstellingen van het afgelopen theaterseizoen behoort ongetwijfeld de one-woman-show «De Gekkin van de Gracht» van Jasperina de Jong. Deze voorstelling komt nog twee keer terug naar Tilburg op vrijdag 28 en zaterdag 29 november om 20.15 uur. gramma vertoond. Het komende week einde geeft opnieuw een divers aanbod te zien. Zo is er vrijdagavond een jon- geren-schooltoneelgroep en een oude rentoneelvereniging te zien, biedt de zaterdagavond een programma met een kabaretonderdeel .en geeft zondag avond een produktie te zien uit het we- reld-repertoire. De voorstellingen beginnen in het Toneelcentrum, Ringbaan Oost 8 te Tilburg steeds om 20.15 uur. Plaatsen kunnen tussen 9 en 17 uur worden voorbesproken bij het Toneelcentrum BCA, tel. 013-363936. Programma Het complete programma voor het komende weekeinde is als volgt: vrijdag 28 november: Eduard wordt mens» van W. van Leeuwen door schooltoneelgroep Zoeklicht uit Dru- nen, gevolgd door «De Reünie», een eigen produktie van ouderentoneel groep Tolerant uit Eindhoven. zaterdag 29 november: «Bekentenis sen» van Tennessee Williams door het Kratertheater uit Eindhoven, gevolgd door het cabaretprogramma «Vrij druk bezet» door Tejatergroep Vogel vrij uit Oosterhout. zondag 30 november: «De toueerde roos» van Tennes liams door toneelvereniging Luim uit Haarsteeg. - Koon 1 1. De opening brandstof,- een ander karakter, klaar je dat? 1 een schouwburg. Biedermann: Verklaren? S decor gebrui- Koon Jij weet toch ook hoe brandbaar de ware de eerste wereld is, Biedermann Godfried, wat denk den van het je daar van? ïrplaatst de Biedermann: Denken? Mijne heren, ik «het to- ben een vrij mens. Ik kan denken wat ik wil. Ik heb het recht, mijne heren, helemaal niets te denken. 1984 vanuit het idee een formatie met louter one-woman-show slaagd. De groep ging verder met de uitbrei ding van zowel het instrumentarium als het repertoire en er volgden nog meer concerten in het land. De huidige bezetting is als volgt: Jack Pa- linckx (snaarinstrumenten, elektrisch ver sterkte slaginstrumenten en stem, Eric van den Hout (blaasinstrumenten, slagwerk en stem) en Dirk Bruinsma (slagwerk, blaasin- Jasperina de Jong strumenten en stem). nality-show. Liedjes Het instrumentarium is zeer uit;-':J hmoaizt «tr«. pe blaasinstrumenten bestaan o.a. uit 1___ gemaakte trombones (contrabas, sopraan) en verschillende rietinstrumenten. Snaren, elektrisch versterkt, worden op velerlei ma nieren tot klinken gebracht, o.a. met strijk stokken en preparaties. Het slagwerk va rieert van metalen voorwerpen en drums tot In totaal bood het programma van 'ijs. houten en plastic instrumenten, geselecteerd dit festival door Brabantse amateurto- de- op uitgebreide klankmogelijkheden. neelgroepen 19 voorstellingen in een u-t repertoire loopt van geluidsstucturen diversiteit. Bestaande stukken, ‘"D^zTGr^’i’s’TeriTnm de schouw- ™ar ook zelfgemaakte stukken, burg-zaal op 3 december om 20.45 uur met kluchten maar ook thematische pro- een toneel-op-toneel produktie. dukties werden in het festival-pro- .Als schrijver zou ik graag een heel bescheiden achterneefje van Tsjechov willen wezen. Je moet schrijven met een apothekers- schaaltje. Elk woord teveel is scha delijk. Dat is mijn ervaring als schrijver, dat is ook wat ik van een man als Tsjechov heb geleerd Het pand waar de ruim vijftig mede werkers van Toneelgroep Theater gehuisvest dateert uit 1786 en staat in een van de drukste winkelstraten - de Rijnstraat in het centrum van Arnhem. Binnen, geen hypermodern interieur. De hoofdkleuren op de muren zijn nog ouderwets groen en bruin en de trap pen kraken. In de gezellige kantine hangen foto’s van eerdere produkties. Het pand ademt een aangename, ont spannen sfeer uit. De kamer op zolder is de aangewezen plek voor een r gesprek. Gees Linnebank - net uu uv repetitie - heeft even tijd. Beneden in de kantine wacht alweer de volgende journalist. «’Cyrano de Bergerac’ is een roman tisch toneelstuk», zegt Gees Linne bank, «en ik denk dat voor een love- story altijd publiek is, mits het uiter aard met overtuiging wordt gebracht. Dat is ons gelukt. Zo goed zelfs, dat we het nu doorspelen. Het verhaal is bijna een sprookje. De lelijke man Cy rano, die een complex heeft - zijn gro te neus - wordt verliefd op vw.m- schone Roxane. Bijna iedereen weet wat een minder waardigheidscomplex is, dat is herken baar. In het stuk worden gevoelens van liefde en onmacht vermoord. Neem bijvoorbeeld de beroemde balkonscè- he. De lelijke man onder het balkon praat voor de mooie man die geen scherp verstand heeft en de vrouw die luistert, wordt verliefd op de verkeer de. Treuriger kan het niet. Op de een of andere manier raakt dat de mensen. Daarnaast is Cyrano een held. Hij staat met veel bravoure voor oprecht heid en eerlijkheid. Ook dat is iets dat de meeste mensen aanspreekt. Een held, dat wil toch iedereen zijn?» Is «Cyrano de Bergerac» een groots gemonteerde produktie? «Ja, er doen drieent aan mee. Soms lijkt het vijftig mensen op het Voor de acteurs beu r pak uit. De grote massascènes zoaL U1 de schouwburg en op het slagveld wor den afgewisseld door de romantische balkon-scène, het poëtische spel in de bakkerij en tot slot de absolute verstil ling. Dan pas bekent Cyrano zijn lief de aan Roxane. Helaas wel op het mo- Beide dagen staan wij weer present om gehoor te geven aan de stem van uw smaakpapillen. Vanaf 15.00 uur bestaat de mogelijkheid te reserveren. Tot 18.00 uur wordt er eventueel ook een speciaal kindermenu gereserveerd. ment dat hij stervende is. Het lijkt me er zijn lodramatisch, maar Edmond Rostand taat in - de schrijver van het stuk - vertelt het zó mooi dat het je ontroert. Ze zeggen wel eens, toneel is er voor om je te la ten lachen en te laten huilen. Dat klinkt heel ordinair, maar je merkt voortdurend dat wanneer het je lukt deze emoties bij het publiek op te roe pen men spreekt van een fijne, bijzon dere toneelavond. Dat zie je nu ook weer met deze voorstelling.» rustig Herkent Gees Linnebank uit de zichzelf in Cyrano? «Iedereen hunkert naar liefde, al thans daar ga ik vanuit. Mijn gevoe lens van liefde en eenzaamheid stop ik in het personage. Wat me verder erg aanspreekt in Cyrano’s karakter is zijn oprechtheid. Hij kan er niet tegen dat mensen puur uit eigenbelang of om er gens bij te horen, meedoen met de mo de of leugenachtig zijn. Door zich hier tegen te verzetten, staat Cyrano als eenling in de maatschappij. Juist die r- zijn gró- paar mensen die hun mond opentrek- j de beeld- ken en de waarheid vertellen, dat zijn moedige mensen. Die spreken me aan.» «Of het me moeite kostte om de rol weer na de vakantie op te nemen? He lemaal niet, ik heb er meteen weer zin in. Het gevoel van Cyrano zat nog steeds in me, alleen de woordjes moes ten terugkomen. We hebben het stuk vijftig keer gespeeld voor de vakantie. Dan is het een uitdaging om het weer op te pakken. Er zijn wel veranderin gen aangebracht, dat maakt het voor de spelers heel verfrissend. De bijvoorbeeld krijgt eei Het speelt zich af in We gaan nu de zaal als ken. We spelen als het v tien minuten over de hoofde" publiek heen. Daarna verr handeling zich langzaam naar neel». Zes nieuwe gezichten zitten er in de rise van «Cyrano», omdat ons ge nschap dit seizoen anders is samen- f gesteld». Gees Lini mdie 30 november Van Oorschot: «Reve, Claus en Leopold (in sa- Hermans, dat zijn echte schrijvers die boekhandel niks anders kunnen en ook niks anders willen kunnen. Zo’n schrijver ben ik niet, want dan was ik geen uitgever ge worden. Ik schrijf met grote onregel maat. Elke dag wel eens wat, ik maak notities, ik heb ook een dagboek waar in ik zo af en toe wat noteer. Maar dat is niet het echte schrijven.» Altviolist John Sekreve is de solist tijdens het concert, dat Het Brabants Orkest op donderdag 4 december om 20.15 uur in de schouwburg-zaal zal verzorgen onder lei ding van dirigent Henry Lewis. Uitge voerd worden de «Rhapsody-Concerto» voor altviool en orkest van Martinu en de Symfonie no. 9 van Bruckner. Om 19.30 uur verzorgt drs. Jacques Maassen in de Op zondagmiddag Theaterkelder de gebruikelijke mondelin- steit stichting J.H. ge toelichting. menwerking met boekl.ai.^v, Gianotten, de Letterenfaculteit en de Schouwburg) de schrijver Geert van Oorschot centraal. Het programma be- et de vertoning van de film «Het «v.ivden», een drieluik naar verhalen van de auteur die publiceert onder het pseudoniem R.J. Peskens. Na de film zal de schrijver voorlezen 25 jaar verbonden aan Het der «Twee vorstinnen en een vorst», - - - «Mijn tante Coleta», «Mijn moeder was eigenlijk een Italiaanse» en «De man met de urn». ------ro Haagse Post-recensent en letteren- speelt bij het Rhapsody-Concerto dat Bo- hoogleraar Jaap Goedegebuure gaat aan vorm, die het midden houdt tuslen een cÓn- de tand voelen m een mterview over de certo grosso, een orkestrapsodie en een so- vele, kleurrijke aspecten van diens le- loconcert. ven en werk. not old

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 21