o Minder lezers, minder uitleningen, minder slijtage Tilburgse ziekenfondsen komen met ander systeem ziekenvervoer Sanering Frado-terrein kan beginnen Niet daar, maar daar! Aquila aan het parkeerterrein van HEMA en C&A aan de Emmastraat te Tilburg JAARVERSLAG 1985 BIEB jmHeliets is cFRNSSENS Sluiting van faculteiten Psychologie en Letteren kost rijksoverheid tientallen miljoenen v. Lieshout’s .4 Toeste^min§ prOvincie bin«en: :s=s“ fe:xnancierin9 QjS s@feerier r 1986-pagina 44 In dit nummer: 2 Oplage: 83.560 ex. Museumdirecteur Per 1 november van start Begeleiding Dien, vü op 23%. Lees verder op blz. 7 24 uur van te voren Langer onderweg MA 350 Lees verder op blz. 7 De mm - - (het >elijk van Donderdag 6 november 1986 30e jaargang nr. 1485 AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN ST.NICOLAAS AANBIEDINGEN zie pag.24 sn rekenir s alleen I 5 van het FRA- en gaan starten. Let op: Amerikaanse verkoop s Koerier bv Jouwes Halfjaarlijkse stuntverkoop monsterparen Prijzen vanaf 19,95-29,95 en 39,95 n. Vrijdag 31 oktober zijn de Itooid. werden Bijna arg ;rmc irden >rden ’eveer tusser Besterdring 1 hoek Veldhovenrlng Tel. 013-420504 Perzische tapijten Jitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer W Til- let ver- Til- relluf T. ng door had g Bezuinigingen «Deetman» hebben averechts effect vrijdag en zaterdag Appel bollen vergevorderd stadium, vember is de sloop volto 5 halen 4 betalen baKKerijeti Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar ter kan veroorzaken. Aan het einde van Verkoopdagen: woensdag 5-119.00-18.00 uur donderdag 6-11 ook de koopavond vrijdag 7-119.00-18.00 uur 360215. De centrale post kijkt dan of de rit gecombineerd kan worden met andere ritten. pag. 3 pag. 7 pag. 9 pag. 11 J. 13/15 pag.15 pag.17 Pag-19 pag.21/25 pag.22 De provincie heeft het groene licht gegeven voor de start van de sanering 1 DO-terrein in Tilburg. Dit houdt in dat deze week de saneringswerkzaamheden De sanering zal deze winter worden afgerond. De sloop van de gebouwen is al in een v twee schoorstenen opgeblazen. Rond 10 nove Besterdplein 32 - Tel.425086 Westermarkt 21 - Tel.673072 verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek (maatschappelijke) kosten - baten - analyse van het opheffen van beide fa culteiten heeft gemaakt. Vanwege het nieuwe systeem wordt door het ziekenfonds strenger toege zien op de wettelijke voorschriften in zake het ziekenvervoer. Dat betekent dat vooral bekeken wordt of aan de normen voor begeleiding de hand wordt gehouden. Begeleiding is op grond van de ziekenfondswet alleen toegestaan wanneer de patiënt jonger is dan 16 jaar en in gevallen dat bege leiding van patiënten van 16 jaar en ouder medisch noodzakelijk is. Dat wordt door de aanvragende arts beoor deeld en aangegeven op het vervoers bewijs. In alle andere gevallen komen de vervoerskosten van de begeleider voor eigen rekening en betaalt het zie kenfonds alleen het vervoer van de pa tiënt. AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF HAPPEL Trouwlaan 23, Tilburg Met ingang van afgelopen zaterdag I november zijn de Tilburgse Ziekenfond sen begonnen met een nieuwe manier van ziekenvervoer per taxi. Het gaat hier om een proef die geldt voor alle ziekenfondsverzekerden in Midden-Brabant en de regio Oss/Uden/Veghel die voor rekening van het ziekenfonds gebruik willen ma ken van ziekenvervoer per taxi. De wijzigingen komen in het kort erop neer dat verzekerden vanaf 1 november in de meeste gevallen de taxi niet meer voor zich alleen hebben. Samen met andere patiënten wordt men dan naar de plaats van be- De ziekenfondsen willen zoveel mogelijk ritten combineren. volgens de ziekenfondsen 10% bezuinigd worden op de kosten van het ziekenvervoer. Rondom Hart van Brabant Cuisine Normaal Films Karnaval’86-'87 Kuituur/Amusement, pag. Uit-agenda B W-besluiten. Parochienieuws Sport Autonieuws. worden, een i kwaliteiten, ruiter op een parade- Verzekerden die van het ziekenver voer per taxi gebruik willen maken dienen vanaf 1 november 1986 zich minstens 24 uur van te voren te wen den tot de centrale post bij hen in de omgeving. Voor het gebied Midden- Brabant is dat CZT, Zuid-Oosterstraat Lees verderop blz. 7 45. 5014 BB Tilburg, tel. 013-358283/ HNSb door de woonwijk, wat belangrijk is in ver- nodi Awa ^d met de stankoverlast die het grondwa- acht ter kan veroorzaken. dept de Casper Houben- transportwielen De voorbereidende werkzaamheden voor straat worden bouwketen geplaatst. Rond 1 de sanering kunnen snel worden uitgevoerd. de keten komen hekken zodat men de keten I Er wordt een extra riool aangelegd waaröp kan bereiken zonder op het vervuilde ter- I men het opgepompte grondwater gaat lo- rein te komen. i zen. Dit riool loopt via de Hoevense Ka- Ook gaat men een wasplaats gereedma- J naaldijk naar het bestaande riool in de Ka- ken, links vooraan op het terrein, waar de r naaldijk. Het grondwater loopt dus niet vrachtwagens die de grond vervoeren indien U door de woonwijk, wat belangrijk is in ver- nodig kunnen worden afgespoeld. Rechts -j—hteraan op het terrein komt een tijdelijk depot voor grond. Niet chemisch vervuilde grond die opgegraven wordt, kan op deze plaats «ontlucht» worden. Dat wil zeggen dat de vluchtige stoffen die in de grond zit ten, verwaaien, waarna de grond schoon t< ruggeplaatst kan worden. Onder dit dep legt men-een folielaag. Startdatum Eén van de gevolgen van het nieuwe vervoersysteem zal zijn dat men langer onderweg is. Dat betekent dat men ook vroeger opgehaald zal worden, het liefst voor de Schouwburg gezien. Het is verstandig daar rekening mee te Toen het idee bekend gemaakt werd, houden. Voor vragen kunt u terecht bij reageerde men bij de Schouwburg niet de administratie van de centrale post erg enthousiast: in de Schouwburg en bij het ziekenfonds. speelt zich meer af dan alleen maar carnaval. In al haar wijsheid heeft het college van B W dat gelukkig ook ingezien, zo kunnen we uit haar besluit opmaken. ^e bronzen te van de Car aan de Tilbt toedelijk ronu en dan onthuld. :r 70 ssen iakke Deze wijze van vervoer levert geen onoverkomelijk ongerief op voor de verzekerden, zo menen de ziekenfond sen. En het belangrijkste: de kwaliteit van de zorgverlening wordt niet aange tast. In Eindhoven is het taxivervoer voor rekening van het ziekenfonds vanaf juni dit jaar op deze wijze gere geld. In het gebied Midden-Brabant en de regio Oss/Uden/Veghel gaat het voorlopig nog Om een experiment. Als de proef slaagt, zal de nieuwe regeling vanaf 1 januari 1987 definitief van kracht gaan. Professor Kapteyn heeft de kosten van sluiting van beide faculteiten (’--* wegvallen van een maatschappelijk waardevol produkt: het ophouden van een stroom van onderzoeksresultaten) i de baten (een deel <en personeel dat op baan vindt). Het ziekenfondsgebied Midden-Bra- bant omvat de volgende plaatsen: Al- phen en Riel, Berkel-Enschot, Diessen, Dongen, Druten, Goirle, ’s-Graven- moer, Hilvarenbeek, Hoogeen Lage i- Mierde, Loon op Zand, Moergestel, Oisterwijk, Oost-, West- en Middel- beers, Sprang-Capelle, Tilburg, Uden hout, Waalwijk en Waspik. De door minister Deetman aange- kondigde maatregelen om de studie richtingen Psychologie en Letteren van de KUB te verplaatsen naar de KU Nij megen, zijn economisch volstrekt niet te verdedigen. Een bezuiniging van 4,2 miljoen die minister Deetman met dat voornemen hoopt te bewerkstelligen, leidt tot een kapitaalvernietiging van maar liefst 24 afgewogen tegen miljoen gulden. van het betrekke Tot die conclusie komt prof. dr. ir. termijn weer een t A. Kapteyn, hoogleraar Econometrie aan de Tilburgse Universiteit, die een Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. 1 miljoen minder Minder uitleningen dus in 1985 ver geleken met voorgaande jaren. Zo wer den er in 1981 in totaal 2.620.966 le ningen gedaan door de bieb. In 1982 en in 1983 daalde dat getal licht. Een lichte daling in het aantal uitleningen gaf ook 1984 te zien. Een dramatische teruggang valt er echter voor 1985 te noteren. Het aantal uitleningen be droeg dat jaar nog maar 68% van het aantal uitleningen in 1981. Om precies te zijn werden er 1.771.692 in 1985 ge daan. Bijna één miljoen min der Die daling kan men uitsplitsen over de afdelingen voor de jeugd en de af delingen voor volwassenen. De jeugd afdelingen weten hun lezertjes beter te binden dan de volwassenenafdelingen. Dat heeft alles te maken met het feit dat jeugdigen tot 18 jaar geen leengeld hoeven te betalen. Ook het kortings abonnement a 10,- voor jongeren van 18 tot en met 22 jaar speelt hier een belangrijke rol in. Dat abonnement is een succes gebleken, volgens de bieb. Achterblijven Minder succesvol, zeker voor de wat tragere maar vooral vergeetachtige le nende lezer, is verhoging van de boete bij het te laat inleveren van het geleen de. In 1985 werd die boete van 0,25 per boek of band per week, verdub beld tot 0,50. Minder succesvol was in 1985 ook de maatregel van de bieb om de contributiegelden te verhogen van 12,50 naar 18,-. Bezuinigingen dwongen de bieb tot deze impopulaire maatregelen. Dat alles heeft tot gevolg dat vergeleken met de landelijke per- stemming gebracht, centages Tilburg achterblijft. Lande- Op die manier kan v lijk was immers in 1985 bijna 29% van de bevolking ingeschreven bij een bieb. Voor Tilburg ligt dat percentage DAMESSCHOENEN mt. 36-37% HERENSCHOENEN mt.41 De startdatum van de sanering zelf is vastgesteld op 10 november. De dienst Pu blieke Werken van de gemeente voert de di rectie en houdt toezicht. De uitvoering is in handen van aannemer Van Hees. Milieu kundig wordt de sanering begeleid door de Heidemij. De medische begeleiding voor de werknemers op het terrein wordt verzorgd door de Bedrijfs-Geneeskundige Dienst. Tilburg heeft er een museumdi- receur bij. Eind vorige week werd de benoeming bekendgemaakt van Mr. F. W. van Oss uit Bussum tot hoofd directie van het Nederlands Textielmuseum. Met deze door het Tilburgse col lege van burgemeester en wethou ders goedgekeurde benoeming is een nieuwe fase ingetreden van de «affaire» waartoe de vervulling van het directeurschap bij genoemd museum dit jaar was verworden. Deze zaak, ook wel de affaire- Holthaus genoemd, speelde al ge ruime tijd binnen het museum en daarmee direct verbonden kringen van het ambtelijk en bestuurlijk apparaat der gemeente en kwam ten tijde van de opening der nieuwe museumaccommodatie in de publi citeit. Onduidelijk over de functie en de plaats van museumdirecteur H. Holthaus en van diens «derde man», inrichtingscoördinator T. Wagemakers leidde deze zomer tot het buiten functie stellen van de di recteur. Holthaus is tegen zijn ont- slag-aanzegging in beroep gegaan en kan formeel dus nog steeds wor den beschouwd als directeur van het Nederlands Textielmuseum. Zijn buiten-functie-stelling is door burgemeester en wethouders van Tilburg beargumenteerd op grond van een aantal negatieve beoorde lingspunten, die door de heer Holt haus stuk voor stuk op grond van schriftelijk bewijsmateriaal, weer legd en ontzenuwd zijn. Ook zou de Tilburgse wethouder van Cultuur Holthaus slecht functioneren heb ben verweten, terwijl hij deze eer der juist altijd had geprezen om zijn ijver, inzet en algemene ge schiktheid als directeur. Inmiddels had alle publiciteit in de zaak gezorgd voor de nodige partijvorming: vóór Holthaus oj voor een van de andere hoofdrol spelers, T. Wagemakers, na de opening van het nieuwe Textielmu seum hoofd wetenschappelijk be heer en daarmee de derde man de hiërarchie van het museum na de directeur en dienst adjunct. Sommigen veronderstelden dat er een afspraak tussen wethouder Krosse en de heer Wagemakers zou bestaan, inhoudende dat Wa gemakers directeur van het mu seum zou worden, nadat Holthaus op de een of andere manier uit die functie verwijderd zou zijn. De hier gepresenteerde lezing wordt door de heer Wagemakers ontkend. Het feit blijft echter bestaan dat door burgemeester en wethouders op zijn zachts gezegd weinig hoffelijk is omgesprongen met zijn werknemer Holthaus, wiens (privé-) leven de laatste maanden is vergald door o.m. alle negatieve publiciteit als gevolg van de pogingen van B. en W„ hem uit zijn functie te zetten. Door het stuntelig manoevreren der politiek verantwoordelijken in de «affaire-Holthaus» is het ver trouwen in het gemeentelijk perso neelsbeleid afgenomen. Wijzer wa re het wellicht geweest, in plaats van het tot conflicten en een ge dwongen ontslag te laten komen, indien B. en W. hadden getracht de directie van het nieuwe en zeer ver grote Nederlands Textielmuseum in handen van meer dan een per soon te leggen, men kan hierbij denken aan een twee- of drieman schap van artistiek-wetenschappe- lijk, technisch en algemeen direc teur. De waardevolle ervaring en ken nis van degenen die nu buiten de directie zijn gezet of gehouden - Wagemakers was ook kandidaat voor de directiepost die nu aan van Oss is toegevallen - zou dan aan het museum ten goede zijn blijven komen, het museum zou in deze cruciale fase van zijn bestaan niet jarenlang door onrust zijn geteis terd en er had geen figuur van bui ten benoemd hoeven x J- - man die, ongeacht zijn moet beginnen als rui deerlijk nerveus Tilburgs paardje. «In de moderne samenleving neemt de behoefte aan informatie toe; toepasbare kennis en actuele informatie zijn noodza kelijk om in school, beroep en samenleving goed te kunnen functioneren. Aan de zijde van het informatie-aanbod is er een enorme groei te constateren; tegenwoordig wordt die informatie steeds meer opgeslagen in geautomatiseerde gegevensbe standen. Een moeilijkheid voor de gebruiker vormt de slechte toegankelijkheid en het ongestructureerde aanbod van die be standen. Het openbare bibliotheekwerk is bij uitstek geschikt om een bemiddelende rol te spelen tussen vraag en aanbod.» Met deze zin opent de Openbare Bibliotheek Tilburg haar jaarverslag 1985. Aandacht dus voor nieuwe ontwikkelingen vanuit de samenleving bij de bieb. Maar aandacht alleen volstaat niet. In diezelfde inleiding wordt gewag gemaakt van het feit dat bibliotheekbesturen het er maar moeilijk mee hebben om in deze tijden van bezuinigingen, nieuwe ontwikkelingen in het beleid te integreren en daarnaast de bestaande dienstverlening op gelijk niveau te handhaven. Die dienstverlening is in het verslagjaar op één punt evenwel verbeterd: vanaf 6 april 1985 is de centrale bieb op het Koningsplein weer geopend op zater dag. Maar dat er ten aanzien van het boeken lenen het een en ander verandert, blijkt uit de cijfers. In 1985 was er vooral een terugval te constateren in de uitleningen. Volgens de bieb komt dat doordat per 1 februari 1985 voor ieder boek leengeld betaald moet worden. In de Besluitenlijst van B V burg is deze week te lezen dat he zoek van de Camavalsstichting burg om in het kader van Tweekire Kruikenstad een in brons gegoten «Kruikenzeiker» te plaatsen op een lo catie langs de route van de jaarlijkse intocht ingewilligd is. De locatie die gekozen is, is die o,p de kruising Heu- velstraat/Nieuwlandstraat. De Cama valsstichting had de «Kruikenzeiker» het liefst voor de Schouwburg gezien. Toen het idee bekend genu ,.erde men bij de Schout enthousiast: in de Sv ;lt zich meer af dan naval. In al haar wijst liege van B W dat »ezier opmakv— De bronzen «Kruikenzeiker», een geste van de Camavalsstichting Til burg aan de Tilburgse bevolking, zal vermoedelijk rond camaval geplaatst worden en dan op feestelijke wijze worden onthuld. Het beeldje wordt ongeveer 70 tot 90 centimeter hoog en zal tussen de drie daar aanwezige bloembakken geplaatst worden: zoda nig dat het beeldje goed te zien zal zijn.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1