N ozenkc>l ST De hele winter een groene tuin! t' 1 Groentips .1 Ook grote struiken kunnen verplaatst worden! De grootste en beste collectie tuin- en kamerplanten vindt U bij: Tuincentrum Kapt. Hatterasstraat 1Tilburg, tel. 013-421605 O O o o LER tobedrij 3ERGk MM 1 bluste ber 1986-pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 oktober 1986 - pagina 19 AE r.V*-Ayr v •.siv--;.' conifeer bux u sboompje 01612-3655. J 7,00 ♦v sn 12.750,- ber of x èén van deze auto’s, de heer Bogers of /ond uur. ROZENHOF ZORGT NIET ALLEEN GOED VOOR DE PLANTEN, MAAR OOK VOOR DE KLANTEN sleuf graven er? vullen mei' zwarte grond. U. )0 u. u. div. acc1982 schuifdak 1984 etintglas 1984 radio 1982 1981 1982 Al een j* ten, start van dit sleuf v: de struil ontsta< maar i meer te vet ongeveer avond(koopav< >00 tot 17.00 ■actie tis montage. ie prijzen itie dt ook ingenomen Cwekers en tuin- van mening soorten die tend mogen bereiken - - Jertig uie van 11.950,- 7.950, - 4.950, - 9.450, - 12.450, - 5.950, - 7.250,- 12.500, - 16.500, - 11.950,- 20.500, - 19.900, - 9.950, - 11.750, - 12.500, - 13.250,- 9.500, - 7.750,- 12.900, - 15.500, - 14.450, - 14.450,- 4.500, - 9.950,- 9.950, - 7.000,- 11.950, - 7.950, - 9.950, - 14.750, - 13.900, - 11.900, - 14.500, - 8.950, - 12.950, - 9.350,- 7.950, - 3.450, - 8.950, - 14.500, - 9.950, - 12.500, - WAALWIJK at, schuifd. getintglas bortvelgen it glas 1983 etintglas .1981 div. acc. 19821 art1983 S, bruin 1970 rs, wit 1983 SE auw-met. .1983 SÊ struike dauw, 1984 iet1985 BUDDLEIA WEYERIANA «SUNGOLD» Vlinderstruik herfstsering Bloeit geel in augustus-oktober Zon, tuinturf geven Hoogte 2 m ROZENHOF Alle planten voorzien van naam en verdere informatie. Dus als U bij Rozenhof koopt, weet U wat U in huis haalt! ra eénjcGr kluif helemaal yrijgraven en verplaatsen. Nu vele soorten bloembollen in voorraad (tulpen, narcissen, hyacinten, keizerskronen, Alliums, etc.) TUINCENTRA Vaste planten kunnen het beste in okto- r gescheurd worden. Planten in tweeën vieren delen en het oude hart verwij deren. Daarna opnieuw uitplanten. De grasmat in de tuin is ook weer aan een extra onderhoudsbeurt toe. Ontluch ten en bezanden is vooral nodig om mos vorming tegen te gaan. En een extra be mesting kan ook geen kwaad. Het is de hoogste tijd om de bloembollen uit te kiezen zodat ze bijtijds geplant kun nen worden. Niet te vroeg, want anders bloeien ze ook erg vroeg in het voorjaar. Het is handig om extra keukenkruiden te drogen. Als voorraad voor de winterpe riode. Er zijn nogal wat heidesoorten die in de ze tijd van het jaar bloeien, terwijl ande re juist in de winterperiode bloeien. Wel licht een idee om ook gedurende de win ter wat kleur in de plantenbakken te heb ben. rpot’ alen 13-433273 1 Botsstraat Kom eens kijken, weer of geen weer. Ook bij slecht weer kunt U bij Rozenhof gezellig winkelen. Géén nat pak of smerige schoenen mee naar huis en parkeren voor de deur. U kent ze wel, de grote struiken ach ter in de tuin die eigenlijk in de weg staan. Maar omdat we er zo aan ge hecht zijn, laten we hem staan en hij is te groot om te verplanten, althans dat denken we vaak. Toch kunnen ook grotere struiken verplant wor den, mits we dit verplanten maar goed voorbereiden. Het is niet al leen een kwestie van spitten, want de methode is een beetje afgekeken bij de boomdeskundigen, maar kan natuurlijk ook door tuinfanaten met succes worden toegepast. i jaar voordat we gaan verplan- arten we met de voorbereiding uit karwei. Allereerst wordt een f van een spade breed rondom struik gegraven. De kluit die zo rat, moet voldoende groot zijn, niet zo groot dat de struik niet r te verslepen is. De sleuf moet ïr 50 a 75 centimeter diep zijn en mag zelfs voor een deel on der de wortelkluit doorlopen. Bij het graven van de sleuf zullen we zeker een aantal wortels door moeten ste ken, maar dat is geen probleem. De sleuf wordt opgevuld met zeer voed zame zwarte grond, bij voorkeur pot grond. Daarmee sluiten we de voor bereidingen af en geven de struik of boom een jaar rust. In die tijd vor men de afgestoken wortels in de sleuf met zwarte grond nieuwe wor tels. groep zijn de Picea en de Picea mariana -timeter hoog wor- n prima geschikt voor ben verhoudingsgewijs weinig grond nodig en weinig water. Dat maakt ze uitermate ge schikt als balkonbeplanting. Combineren we dergelijke planten met dode materialen zo als hout en keien, dan is de aanblik van de bak ook niet alleen afhankelijk meer van de beplanting. De grillige struktuur van het hout en zwerf keien maakt zo’n bak het hele seizoen het bekijken waard. De beste wintergroene vet planten voor ons klimaat zijn de verschillen de sedum, sepervivum en saxifraga soorten. Ook kunnen we van p.v.c.-buizen een plan tenbak maken voor wintergroene hangplan- ten. De bekende grijze afvoer- en rioolbui zen met een diameter van ongeveer 25 cen timeter worden met een lengte van 75 centi meter naast elkaar rechtop gezet en met speciale kunststoflijm aan elkaar vastgeplakt. De onderste 5 centimeter vullen we met grind en het restant van de pijp vullen we met tuingrond. Het overtollige water moet wel zonder problemen onder uit de buis kun nen weglopen. Verschillende kruipende thymsoorten en vlambloem bijvoorbeeld ko men in dergelijke bakken prima tot hun recht en zorgen ervoor dat zomer en winter een lelijk stuk muur of het balkonhek schuil gaan achter de wintergroene beplanting. schillende wintergroene vaste planten die in potten ook tijdens de winter het balkon of de bloembak een appetijtelijke aanblik kunnen geven. De laatste jaren komt het wintergroe ne palmboompje weer volop in de belang stelling. Deze buxus is in vele vormen te snoeien en stelt weinig eisen aan zijn stand plaats. Geplant in een ouderwetse bak of kuip zijn dergelijke boompjes een sieraad voor de tuin. Naast de bakken die we in de tuin of op het balkon kunnen gebruiken, zijn er ook uitge kiende oplossingen denkbaar om anders dan anders het balkon in te richten. De meeste van de Nederlandse balkons zijn zeer beperkt van ruimte. Met die beperkte ruimte kunnen we het ons eigenlijk niet per mitteren om beplanting te kiezen die een korte bloeiperiode heeft. Dat zou betekenen dat we na de bloei tegen een uitgebloeide balkonbeplanting zouden moeten aankijken en daar is die buitenruimte te kostbaar voor. Hoe klein de plek ook is, hij is de aandacht dubbel en dwars waard. Het belangrijkste voor dergelijke ruimtes is dat we proberen iets van de typische tuinsfeer op het balkon te halen. Rotsplanten bijvoorbeeld, en dan met name de wintergroene vetplanten, heb- - cryptomeria japonica elegans compacts - cryptomeria japonica vilmoriana - juniperus com. compressa - juniperus squamata blue star - piceeaabies gregoryana - picea glauca echiniformis - picea mariana nana - tsuga canadensis, jeddeloh Snoeien is voor de meeste coniferen uit den boze. Alleen taxus verdraagt een regelmati ge snoei omdat na het knippen de vorm weer herstelt. Schubconiferen zoals de thu ja, de chamacyparis en de juniperus kunnen in augustus worden getopt. De struiken wor den dan voller. Naaldconiferen zoals de den, spar en ceder bijvoorbeeld kunnen beter niet gesnoeid worden omdat de vorm zich niet herstelt. Dat maakt het zo noodzakelijk om heel bewust de verschillende coniferen te kiezen, want bijsnoeien is bijna nooit mo gelijk. Naast de toniferen zijn er nog andere win tergroene alternatieven om de tuin of het balkon op te fleuren. Heide bijvoorbeeld is een fantastische plant pm de wintermaanden door te komen. Sommige soorten beginnen in november al te bloeien tot in het vroege voorjaar toe. Met de verschillende bloemkleuren kunnen we de heide in ver schillende bloembakken op een decoratieve manier combineren. Dat geldt ook voor ver- Coniferen zijn de belangrijkste wintergroene .1. _:ken in onze tuinen en parken. Het zijn bomen of struiken die geen bladeren maar kaalden hebben. Bijna alle coniferen zijn wintergroen. Uitzonderingen zijn de lariks, de metasequoia, de pseudoiarix en de taxo- Coniferen zijn er in alle vormen en kleuren. Van grote bomen voor parken tot hele klei ne struikjes voor minituintjes en bloembak ken. Er zijn zelfs bodembedekkende conife ren. De grondsoort is voor coniferen erg be langrijk. Ze hebben voorkeur voor een goed doorlatende zanderige grond- Klei- en veengronden zijn vaak te vochtig en te vast voor een goede groei van coniferen. Door de grond met humusrijke grond en zand te mengen, krijgen we een lossere grondsa- menstelling, die de groei van de planten ten goede komt. In het grote arsenaal van de co niferenfamilie vallen een aantal verschijni- ningsvormen in het bijzonder op. Neem bij voorbeeld de kruipende coniferen. Prachtige wintergroene bodembedekkers die in de hoogte kunnen variëren tussen de dertig en tachtig centimeter. De kruipende jeneverbes (juniperus) is wel de meest opvallende soort. De verschillende variëteiten van de kruipen de jeneverbes groeien erg gemakkelijk en zijn niet overgevoelig voor strenge vorst of overmatige warmte. Dat maakt de toepas baarheid extra groot. Zo kan de blauwgroe ne juniperus horizontalis glauca een breedte bereiken van Hé meter. Hij groeit snel en wordt daarom nog weleens als alternatief voor gras gebruikt. Hele bijzondere kruipen de coniferen zijn ook de Cedrus libani Sar- gentii, en de Picea abies Inversa. Dit zijn soorten die zelfs over een muur kunnen gaan hangen, bijvoorbeeld in een rotstuin. Kruipende coniferen: - cedrus libanii sargentii - juniperus communis homibrookii - juniperus communis repanda - juniperus horizontalis glauca - juniperus horizontalis plumosa - picea abies inversa - taxus bacata repanda - tsuga canadensis pendula Een bijzondere plaats wordt cc! door de dwergconiferen. Kwek< centra verschillen nog weleens over de soorten die wel, en de s.. niet tot de dwergvormen gerekenu worden. De echte dwergconiferen- een maximale hoogte van ongeveer der centimeter. Het zijn vaak struikjes die va., oorsprong in de koude streken voorkomen zoals het hooggebergte. De allerkleinste in deze g-=■--■-> glauca Echiniformis e Nana, die slechts 15 centir den. Zulke coniferen zijn p een rotstuin of bloembak. Dwergconiferen: - abies balsemeana nana - chamacyparis laws, forsteckensis - chamacyparis laws, minima glauca - chamacyparis pisifera nana een jaar graven we de struik uit, maar wel zo dat de sleuf met de nieuw gevormde wortelkluit intakt blijft. Heel voorzichtig schuiven we de kluit op een groot stuk zeil of plastic, binden dat om de kluit en vervoeren de struik naar de nieuwe plek. Daar zetten we hem in de reeds gegraven kuil op exact dezelfde diepte. Het plastic wordt verwijderd en we kunnen dan het gat weer opvullen met grond. Het eerste jaar veel water en mest geven en U zult zien dat het lukt. *8 S8 Na

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 19