S I K 'fyebers tilburg Opera forum brengt «Rigoletto» van Verdi In de stijl van de zestiger jaren en Subsidie textielmuseum voor aankoop moderne kunst i: Het Brabants orkest met Emmy Verhey Theaterdag in Udenhout V olksdansfesti val voor ouderen Kinderen van mindere God J Fj SHERWOOD’S MOOISTE DE COMMANDER 2002 De Pepermolen MODERNE WANDKLOKKEN k ophim. ÏS DN BEIAARD Dansproject «Woyzeck» Toneelgroep Theater «Rien ne va plus» uit Turijn met «II Cortile» Dansgroep «Sosta Palmizi» «Hensbergen» - iv 2.998,- zonder boxen I DE LINDEBOOM schouwburg 2250 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 oktober 1986 - pagina 19 er 1986 - pagina 18 .BURG iter 5 uur in de studio-zaal te zie Smits, Wim van der Grijn, i zijn Mokka en zijn gezellen Uit en toch thuis Sinds heropening veel meer bezoekers De Torenspelers Heldere ossestaartsoep Gepocheerde slibtong in milde witte wijnsaus Citroen sorbet Tournedos met garnituur en rode wijnsaus Verse ananas met roomijs en slagroom Koffie met fijne bonbon ƒ39,50 Nèt even iets anders Dat proeft U. In èlles! Reservering gewenst P, T MUZIEKHUIS Jul. v. Stolbergstraat 25. Tilburg. Tel. 013-363049 |Gul, Gastvrij en Gezelli; arvan is de m andere 'recht inte sausen lagelijks atsen die t de gegeven ^gesties, ders sncentra encentra lur. adsdeel. di. 21 okt. di. 21 okt. do. 23 okt. het roulettespel. AUDIO- VIDEO-TV GRAMMOFOONPLATEN MUZIEKINSTRUMENTEN ORGELS-PIANO S Wij glimlachen zelfs tegen onze collega’s, want ook bij ons wordt U irrfIffj onthaald. Eén van onze gulheden van deze week is onderstaand menu: Ardennerham met meloen Restaurant Piusstraat 20 t/o parkeergarage Koningsplein (013)422990 do. 23 okt. ma 20 okt. di. 21 okt. do. 23 okt. e-ijs en een met de sabayon-saus l (de r het snog Heuvel 22 Tilburg Tel. 365324 n» van Frans ioktober c ■len Els Er J uwelier-Horloger Schouwburgring 27, Tilburg Parijse champignons afgemaakt met witte wijn, kruiden en kaas Dat vm naar 'yzeck» Gustavo tr Vlaan- is op za- e studio- ie er diverse i werd onderscheiden, voor het voerd door de Haagse Comedie me Nijholt en Rick Nicolet in de vc hoofdrollen. Wildzwijnkoteletjes mét een saus van rode wijn, mosterd en bessengelei de machtscor- er geen censuur Verdi en zijn voor een meer lts in een meer Gustavo Frigerio is onder de jonge opko- lende choreografen in Italië degene die ch het verste waagt in het spanningsveld r» de grens van theater en dans. Hij was in leer bij een groot aantal theatermakers malen voor eerst opge- met Willem veeleisende «Kinderen van een mindere God» een regie van John van de Rest door Josine van Röttger, Ellissig Smal, Jan van F Alle volksdansgroepen voor ouderen uit Tilburg en de regio zijn uitgenodigd, zodat het een puur Brabantse dag gaat worden. Op 27 oktober vorig jaar heeft in de Til- burgse Stadsschouwburg een volksdansfes- tival plaatsgevonden, waaraan is deelgeno men door tientallen groepjes ouderen, die in Tilburg en omgeving het volksdansen beoe fenen onder leiding van leidsters MBVO (Meer Bewegen Voor Ouderen). Het succes en enthousiasme van vorig jaar is aanleiding geweest om dit festijn dit jaar te herhalen en wel op zondag 12 oktober a.s. vanaf 11.00 uur. Alle zalen van de schouwburg staan dan hiervoor open. BISTRO LE MENTON Stationsstraat 83, RIJEN Tel. 01612-2232 bliekelijk en onverbloemd heeft laten weten van mijn theateropvattingen uitermate be roerd te worden. Dat dit stuk een huldeblijk is, wil ik niet beweren. Verder is dit stuk op gedragen aan allen die deze mening delen, al zal het merendeel van hen, denk ik, niet komen kijken. Hoofdpersoon in deze flitsende wereld is tiems te komen, getuigen van zijn hulpe- een vrouw, Catherine (gespeeld door Mar- loosheid en Catherine zet alles op alles in greet Blanken). Het is haar ambitiè op te vallen in deze macho-omgeving en de smaak van succes te proeven. Catherine geeft talencursussen aan buitenlandse ma nagers. Zij moet hen mentaal voorbereiden voor uitbreidingen van hun vestingen in het buitenland. Zij komt door hen in aanraking met de wereld van het casino waaraan zij uiteindelijk verslaafd raakt. Het Nederlands Textielmi een subsidie van 42.425,- kunst. Met dit geld kan het mv rig jaar heeft het Nederlands 1 het kader van de Tijdelijke Uit! dende kunst door musea ontva> werken worden aangekocht van Jeroen Vinken, Hetty Oom-Mutsaerts, Lam de W< Mosterdsoep mét kleine spekjes en bosuitjes «Hensbergen» van Frans Strijards is een produktie van «Art Pro», die op dinsdag 14 en woensdag 15 oktober om 20.45 uur in de studio-zaal te zien zal zijn. In een regie van Frans Strijards spelen Els Engeborg Smits, Wim van der Grijn, Mies de Heer, Theo Pont, Ansje Beentjes en Gijs de Lange. wordt in jvuu van de Rest gespeeld »n Dalsum, Jules Hamel, Paul >signe Kraaykamp, Monique Roven en Liesbeth Struppert. fnenu Ie moulin a poivrêA 4 5 per couvert Lichtgerookte heilbot op een bedje van verse zeekraal Dat geldt ook voor «Rigoletto». Omwille van de censoren moest Verdi bijvoorbeeld de koning in rang verlagen tot hertog. Het In deze cocon vait geld en macht heeft zij een verhouding met de croupier Alan. Het casino heeft echter strikte regels voor de verhouding tussen klanten en personeel. Op alle mogelijke manieren is het persoonlijk contact tussen hen beperkt. Van alle hoeken en gaten houden zoemende camera’s hen in het oog. Zelfs de zakken van de uniformen van het personeel zijn dichtgenaaid om te voorkomen dat klanten hen wat toestoppen. In deze omgeving kan er Van een verhou ding tussen Catherine en Alan geen sprake zijn. Hun liefde verdrinkt in die kille omge ving. Alans pogingen de camera’s te ontwij- /7o) Hotel Café Restaurant Heuvelring 126 Tilburg Tel: 013-351355 Toegangskaarten zijn verkrijgbaar of te be stellen bij A. Korremans, Leenherenstraat 56, Tilburg, telefoon 426978. Inschrijvingen worden in volgorde van aanmelding afge werkt. Om veiligheidsredenen zal het totaal aantal deelnemers niet groter mogen zijn dan 800. Besloten wordt met een weliswaar geheel andere muzikale taal, maar niet minder le vend of briljant: Mendelssohns Italiaanse symfonie. Felix Mendelssohn-Bartholdy was niet alleen romanticus in zijn gedach tenwereld. Ook in zijn gedrag komen de grote romantische trekken naar voren: rei zen naar Italië, Schotland, etc. Aan zijn reizen naar Schotland danken wij - indirect - de Hebriden-muziek en de derde symfonie. Zijn verblijf in Italië in 1831 inspireerde hem tot een «Italiaanse» symfonie die dan ook zonovergoten klinkt. Volksmelodieën en dansen, scènes in Na pels, weerspieglen zich in deze symfonie, die tot de hoogtepunten van Mendelssohns werk behoort èn tot de hoogtepunten uit de lioort ongetwijfeld tot de meest succesrijke toneel- ferseizoen. Na 110 volle zalen gaat deze produktie langs 40 theaters. Op woensdag 15 oktober om 20.15 uur krijgen vburg Tilburg de laatste kans om kennis te nemen van het aangrij- liefdesrelatie tussen een leraar (Jules Hamel) en voorkeuzezenders «Srro^.^system. U'dSPrekerS V°°r ruisonder te f ,an Ve’ Vtel^lKiernwt'uwr^eiJwe installatie1 Stoojpeertjes met vanilte-ijs kaneellikeur geparfumeerde j van beeldende kunstenaars, waarin ge bruik is gemaakt van textiele materia len of waarin een inspiratie vanuit de textiel zich manifesteert. Dit kan er in principe toe leiden dat ook foto’s, schilderijen, sculpturen, sieraden e.d. ie collectie worden opgenomen. Op moment omvat de eigen collectie moderne beeldende kunst van het mu seum onder andere werk van Harry Boom, Madeleine Bosscher, Ria van Eyk, Desirée Scholten, Herman Schol ten, Nanda Laas, Wil Fruytier, Gerda Edens, Anna Verweij en Sonja Besse- link. ms^ijden? dele Veel belangstelling tielmuseum heeft voor 1986 van het ministerie van WVC „J,- ontvangen voor de aankoop van moderne beeldende luseum de eigen collectie verder uitbreiden. Ook vo- Textielmuseum een subsidie - toen 80.000,- - in ■tkeringsregeling voor de aankoop van moderne bed wangen. Met het voor 1986 toegekende bedrag zullen an Madeleine Bosscher, Beppe’Kessler, Margot Rolf. J Wolf en Ruth Yakin. De Italiaanse dansgroep Sosta Palmizi uit Turijn speelde vorig seizoen in de studio-zaal de indrukwekkende voorstelling «II Cortile» (De Binnenplaats). Het was de eerste voorstel ling van deze groep en zij ontvangen meteen al in juni 1985 de Premio Opera Prima i prijs van de stad Mami voor het beste debuut) en de Premio Ubu 1985 (de prijs voor I beste danstheater-werk van het jaar in Italië). Voor iedereen die deze voorstelling alsr of nog een keer wil gaan zien: donderdag 9 oktober om 20.45 uur in de studio-zaal. Sosta Palmizi werd opgericht in 1984 door zes jonge Italiaanse dansers, die daar voor al vier jaar hadden samengewerkt on der leiding van Carolyn Crlson in het Tea- tro La Fenice in Venetië. Michelle Abbon- danze, Giorgio- Rossi, Francesca Bertolli, Roberto Castello, Roberto Cocconi en Raf- faella Giordano vormen een hechte groep. Ze hebben een in de dans ongebruikelijke samenwerkingsvorm gevonden: hun cho reografieën komen collectief tot stand. «Hensbergen» is het vijfde toneelstuk van Frans Strijards en het eerste dat hij onder zijn eigen naam publiceert. Voorheen ging hij schuil achter de naam Cees Cromwijck. Onder dat pseudoniem schreef hij De Tra nen van de Burgerij (1977), Fakir’s Bril (1977) Comedie (1979), Syndicaat der Teer- gevoeligen (1980) en een bewerking van een libretto: Falstaff (1981). Déze stukken wer den gespeeld door het Projekttheater. Over Hensbergen zegt Frans Strijards: «Het stuk is opgedragen aan een represen tant van een oudere toneelgeneratie die pu- dne keer lekker anders Een 3-pansgerf met veel vlees, pikan en frisse garnering. Sfeervol opgediend in Bourgondische stijl. Exclusief geserveerd door duktie van de Torenspelers wordt ge speeld in het gemeenschapshuis van Biezenmortel. De avond begint om 20 uur. De toegang is gratis... de pet wordt rondgestuurd. «Een bijna perfecte theaterervaring». C schreef de recensent van Het Volk na aanleiding van de voorstelling «Woyz van de Italiaanse choreograaf Git Frigerio tijdens een toemee door V deren begin dit jaar. «Woyzeck» is terdag 11 oktober te zien in de si Het komende seizoen zullen er door Opera Forum twee opera’s gespeeld worden in Til burg. In april Manon Lescaut» en op dinsdag 14 oktober (om 20.15 uur in de schouw- burg-zaal) «Rigoletto» van Giuseppe Verdi. Verdi’s eerste grote wereldsucces is nu 125 jaar onafgebroken razend populair. Opera Forum brengt «Rigoletto» niet op een voor de hand liggende en veelal gebruikelijke manier. Er is gekozen voor een hele originele, soms wat gedurfde aanpak. De handeling die oorspronkelijk in de Renaissance speelt, is verplaatst naar het Italië van de zestiger jaren. De clowns treden op in Bar 't Zolder- ke, Kreitenmolenstraat 59, Udenhout om 15 uur. De entree is gratis. Bedoeling is om de groepen en andere be langstellende volksdansers, zowel beginners als gevorderden, aan het dansen te laten deelnemen onder leiding van ervaren leid sters. Tussendoor zullen demonstraties wor den gegeven door de «Antilliaanse Dans groep» uit Eindhoven en de «Brinkdansers» uit Netersel. De belangstelling voor het volksdansen groeit sinds jaar en dag. Voor ouderen, 55-plussers, is het een gezonde, ac tieve en toch niet al te inspannende bezig heid, die bovendien wordt gekenmerkt door opgewekte en gezellige persoonlijke contac- «II Cortile» is een choreografie op originele muziek van Arturo Annecchino. Het toneel, afgesloten door strakgetrokken lakens, i rondkolkend stof, in grijsachtige pasteltin ten, is de ruimte voor een verlaten binnen plaats, enig toevluchtsoord voor een groep mensen die ontkomen is aan een ramp. Hun poging om op een of andere manier hun le ven weer op te nemen, raakt verwikkeld in een reeks groteske, soms tragische, vaak ko mische situaties. «Kinderen van een mindere God» beh< voorstellingen van het afgelopen theater nog een keer op toemee langs 40 tk"*" de bezoekers van Schouwburg Tilb_. B pende stuk over de communicatie en de zijn dove leerlinge (Josine van Dalsum). De ontroerende aspecten aan deze relatie van Mark Medoff, die zijn niet alleen hun romance, maar vooral werd onderscheiden, de wijze waarop zij als horende en dove met elkaar omgaan. Sarah zou kunnen praten maar zij weigert zich als «mindere» aan te passen aan de we reld van de horenden. Als doof meisje be dient ze zich van de gebarentaal en ze is bang zich belachelijk te maken als ze haar stem laat horen. In ons land werd dit boeiende toneelstuk De glitterwereld van casino’s, pluche hotels, snelle zakenlieden, mooie escortgirls, de scho- «Rien ne va plus» wordt gespeeld in een re- ne schijn van felgekleurde cocktaildrankjes, vingervlugge speelkaarten en dansende roulet- gie van Helmert Woudenberg i.s.m. Ma- teballetjes. Op vrijdag 10 oktober om 20.15 uur speelt Toneelgroep Theater in de schouw- thieu Guthschmidt. Vertaling: Coot van men< burg-zaal «Rien ne va plus» van Stephen Poliakoff. Doesburgh. Decor: Paul van den Berg. Met zich o.a. Margreet Blanken, Barbara Gozens, op de grens van t Alexander van Heteren, Wik Jongsma, Me- de leer bij een groot aantal theaterina ta Gramberg, Huib Broos en Edmoond en maakte zo kennis met zeer verschille Classen. visies. In zijn eigen voorstellingen combin hij dans en beweging met visuele midd- en (soms) met toneelteksten. Duidelijk blijkt dat Frigerio een heel eigen, geïnspi reerde vorm heeft gevonden. «Woyzeck» werd geproduceerd door Spaziozero in Rome in april 1985. Frigerio’s «Woyzeck» volgt hoofdzakelijk de oor spronkelijke tekst van Georg Büchner, soms ook de opera-versie van Alan Berg. De violiste Emmy Verhey is de soliste in het concert dat Het Brabants Orkest op zaterdag 11 oktober om 20.15 uur onder leiding van dirigent Roland Kieft zal verzorgen in de schouwburg-zaal. Op het programma staan de Symfonie in drie delen van Stravinsky, het Vioolconcert no. 2 van Prokofjev en de Symfonie no. 4 Italiaanse van Mendelssohn. Om 19.30 uur vindt de gebruikelijke toelichting op dit concert door drs. Jacques Maassen plaats in de theaterkelder. De jonge Nederlandse dirigent Roland Kieft, die in korte tijd internationaal zeer hoge ogen wist te gooien, zal voor het eerst bij Het Brabants Orkest optreden als diri gent. Hij debuteert met drie grote, karakte ristieke werken, die alle registers van het or kest opentrekken. Soliste is Emmy Verhey, wier internatio nale ster steeds hoger aan het firmament prijkt. Zij speelt het tweede vioolconcert van Prokofjev, een werk dat in 1935 ont stond en tot de technisch zwaarste concer ten uit deze eeuw moet worden gerekend. Het concert begint met Stravinsky’s Sym fonie in drie delen. In dit werk vat Stravins ky de steeds verder uitgroeiende vorm van w de «klassieke» of «romantische» symfonie werk behoort èn tot de hoogtepuntei weer samen in een bondig kort stuk. Daar- kunst van de romantische symfonie, bij maakt hij wèl gebruik van groot orkest en een heldere thematiek. Een prachtig en origineel werk waarmee Stravinsky in 1945 bewees weer over nieuwe energie te beschik- In het Nederlands Textielmuseum wordt de beeldende en toegepaste kunst in permanente en wisselende tentoonstellingen naar voren gebracht. Op dit moment exposeert Jeroen Vin ken in het museum; oorspronkelijk tot 9 november, maar gezien de belang- in de stelling wordt de expositie met twee dit r weken verlengd tot en met 23 novem ber. Van 29 november 1986 tot 1 fe bruari 1987 wordt er een tentoonstel ling georganiseerd waarbij het textiel ontwerpen in de jaren ’50 centraal staat. Een deel van de nieuwe aanwin sten moderne beeldende kunst die met de subsidie van WVC voor 1986 zijn aangekocht, zal eveneens UjUVu» - expositie te zien zijn. Sinds het Nederlands Textielmu- seum in het nieuwe pand aan de In Nederland Goirkestraat is gevestigd - zoals be- Voor wat betreft de eigen collectie kend is het museum in maart van dit beeldende kunst, is en wordt door het jaar heropend - zijn de bezoekersaan- Nederlands Textielmuseum primair tallen flink gestegen. Zo hebben in de een verzameling aangelegd van werk periode april tot en met september met van Nederlandse of van in Nederland minder dan ruim 30.000 mensen een werkzame kunstenaars. De begrenzing bezoek aan het museum gebracht. Dit tot «textielkunst» is in zoverre losgela- betekent dat binnen een half jaar het ten dat gekozen is voor een ruimere op jaarbasis geprognotiseerde bezoe- opvatting van dit begrip. Gestreefd kersaantal van 40.000 al bijna is be- wordt naar een collectie van werken reikt. Zondag 12 oktober kan de bevol king van Udenhout en omstreken haar hartje ophalen. Liefst twee theaterpro- dukties zijn die dag te bekijken. Aller eerst is er een voorstelling van «De Martelli’s», een clownsduo. De komie ken brengen een programma boorde vol clownerie, maar ook met muzikale en acrobatische hoogstandjes en goo- chelnummers. Het programma is be doeld voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Verdi werkte tijdens het eerste deel van hoofdthema van de opera is zijn werkende leven sterk onder druk van de ruptie door zelfzucht en als er censuur. Daardoor moesten de plaatsen en geweest was, dan hadden 1 periodes, waarin de opera’s speelden vaak tekstschrijver Piave wellicht v veranderd worden zodat conflicten met de naar waarheid gekozen plaats autoriteiten vermeden werden. Onderwer- eigentijdse vertolking gekozen, pen die de vrijheidsbeweging onder de heer- sing van het Oostenrijkse huis en het huis van Bourbon weergaven, moesten aange past worden, dus in vroegere periodes gezet of verplaatst naar andere delen van de we reld. zestiger jaren, de sfeer van La Dolce Vita, de stijl van Fellini. In die jaren werd door een zich uitbreidende economie veel geld verdiend, terwijl dit geld en de macht, die het opriep op een onverantwoorde en im morele wijze gébruikt werd door «nieuw aangekomen industriëlen» en oudere leden van de aristocratie, die hun geld overerfden. De zelfzuchtigheid en de uitstraling van de playboy, de hertog van Mantua en zijn hof werden nagebootst in de nouvelles van Mo ravia en Calvino en in de films van Fellini, Antonioni en Pasolini. Door de productie naar deze periode over te plaatsen, was het niet nodig enig aspect van de tekst van het libretto anders voor te rït' vonden tussen de gewoonten en zeden van Mantus De hofnar R1 tetto (,n |o6, de Renaissance en het Italië van de vroeg is Frans voor is §e centrale Tragi sche figuur: zijn dochter Gilda valt ten prooi aan de wellustige hertog en door het opzetten van een moordcomplot tegen de gekke vorst werkt Rigoletto ongewild mee aan de totale' ondergang van zijn eigen dochter. «Rigoletto» wordt gespeeld onder muzi kale leiding van Alun Francis. Regie: An thony Besch. Decor: Richard Bullwikle. Als solisten werken o.a. mee Giuseppe Costan zo, Franz-Josef Kapellmann, Terence Shar pe, Elzbieta Szmytka, Patrizia Pace, Sjef van Wersch, Osteuin Liltveld, Ans van Dam en Maarten Koningsberger. lncci ’s Avonds speelt theatergroep met «De Torenspelers» een try-out van de sltin- nieuwe produktie «Schaduwen». Deze produktie is een bewerking van «The Shadowbox» van de Amerikaanse auteur Michael Christofer. Dit wordt de première voor het zuiden. Het avondvullende spel heeft als thema «Hoe reageren mensen en hun omge ving op het bericht van een onont koombare persoonlijke catastrofe». Dit gegeven staat centraal in een drie tal parallel lopende verhalen. De pro- i.s.m. Ma- Coot V»n tl van den Berg. Met Ba, Barbara Gozens, lexander van Heteren, Wik Jongsma, Me- i Gramberg, Huib Broos en Edmoond urgh.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 19