nd a Tilburg in bedrijf Tilburg dit weekend in de ban van de jazz s Vertrek uit de stad terugdringen aS Wethouder Driessen: «Tilburg, Gemeente moet meer rekening houden met veranderde leefvormen gevarieerde industriestad». Tilburg wil een wervend woonmilieu Ir. Romme in conclusie van onderzoek GEN 358 lannen cht dflNSSENS In een pyramide rijpen wijnen sneller Verbitterde slachtoffers Wijziging verkeerssituatie VERF-BEHANG EF= BELLAIR ter HAPPEL Fiets terug si-1986 s@ Koerier In dit nummer: Oplage: 83.450 ex. ra a aanpassing. Ook betrokken wij aan teerde :asions aanden e Industriële structuur van Tilburg ingrijpend gewijzigd. L t leverbaar Vrijdag en zaterdag Donuts Louis Van Dijk Miko Langenhuyse Marcel Hendrickx I KXM-MÖU 5THMAAN FOK3SWO «STHÖOtN M MOMMmtHCO luiten» 19 sep Ad Villeroye Donderdag 18 september 1986 30e jaargang nr. 1478 rticuliere verhuurders leren om hun wonin- Jitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer heid in de r jaar met de AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN De entree van Tilburgs Industrieterrein-Noord jaar ieuws De leuke modieuze schoenen van Anita en Jacobs staan weer voor, U klaar NU VOLOP, KEUS iden leer- van VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie èn u. RWW TILBURG NOORD-KRAAIVEN J. VAN LOON OTTEN Hasseltstraat 1 78 SCHOENHANDEL TROMMELS Hasseltstraat 174, tel. 432126 was j het dronp jaren alles ar- c er het t van inbrekers Vandaag start de Tilburgse Koe rier met een nieuwe artikelenreeks. Onder de verzameltitel Tilburg in bedrijf, zullen wij de komende tijd de verschillende takken van indus triële bedrijvigheid in onze stad be lichten. Hieronder de eerste c aan gecom- stijging overige Besterdring 1 hoek Veldhovenring Tel. 013-420504 Perzische tapijten Dan wordt er namel «mini-pyramides» j gelopen zaterdag Bordeaux-wijn tijde sterke tiel was trek van naar de 2 stad en i gelaten. i binnen, er voor klein heb- :geen maatre- leessels. Wilde MMKS TM le voorkomen, leest u Berry Kruyssen orga- veek. UNIEKE SCHILDERIJENVERKOOP VAN HOLLANDSE SCHILDERS in lijst Haagse school en andere In de zaal «Pas Buiten», Schouwburgring 200, Tilburg op vrijdag 19 sept, van 13.00 tot 18.00 uur op zaterdag 20 sept van 11 00 tot 18 00 uur ALUW%VAINCJOECOH Zie pag. 13 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel EnschoL Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Wolff BellariumS 1.80 m 36,50 Wolff Solarium 180m25, er, bij wijze van inleiding, aflevering van de serie. Enschotsestraat 133 Tel. 422769 Werkgelegenheid De totale industriële werkgelegen- regio Tilburg is de laatste 30 ie helft afgenomen. Door de ATTENTIE ATTENTIE Wegens enorm succes voor de tweede keer toeziend N.J.G.M. J officieel heeft komstig va winkelcentr Etap Hotel de Vet. Het is de bedoeling dat op 12 okto ber de «versneld gerijpte» Bordeaux het eerst wordt gekeurd door een pro minente landgenoot, omtrent wiens identiteit nu nog niets wordt losgela ten. ce afhankelijkheid van m.n. de tex- Tilburg kwetsbaar. Het ver- i een groot deel van de textiel zg. lage loonlanden heeft onze regio dan ook niet onberoerd jazz-activi al wat traditionele, on op zaterda Jazi vramides, onder het toe- i. Fabienne de Vet. Op de foto verzegelt gerechtsdeurwaarder Reijn de glazen pyrt ziend oog van Heuvelpoort-huismeester J. Schellekens en mej. Rondom hart van Brabant ....pag. 3 Filmspag. 3 Cuisine Normaal pag. 7 Preventieweekpag. 8 en 9 B W Besluiten pag. 11 Kultuur/Amusementpag. 13 Buro kleinschalig werk pag. 14 Cursussen pag. 17 S.V.W. 25 jaarpag. 17 Parochienieuwspag. 19 Sportpag. 25 nen aan de Vech itelijk informatie in te zien. In he lijn al twee wonin- u zijn er planner gen aan de andere 'oor opmerkingen weken bij de afde ling van Publieke Hendriks. Tel Gisterenmiddag heeft er voor de regelmatige gebruikers van de Lage Witsiebaan en de Statenlaan in Tilburg een toch wel belangrij ke verkeerssituatiewijziging plaatsgevonden de voorrangsre- gels op het kruispunt Lage Wit siebaan Statenlaan zijn veran derd. Sinds gisterenmiddag is de Sta tenlaan, en de daarop aansluiten de Lage Witsiebaan richting Wandelbos voorrangsweg gewor den. Dat betekent dat het verkeer op de Lage Witsiebaan, komend uit de richting Ringbaan West, bij deze kruising voortaan voorrang moet verlenen aan het van links komende verkeer van de Staten laan. De eerste maanden worden de weggebruikers nog door marke ringen gewezen op deze gewijzig de situatie. slijk een tweetal geopend, waarin af- een aantal flessen lelijk is opgeslagen. ^SKF transportwielen |l tilbu.q ,m«s M I.IO13321316 Drie dagen lang zal Tilburg dit weekend bol staan van de ja en zondag Jazz Meeting Tilburg plaats met de volgende, vaak ai wai traan op zaterdagmiddag de Streetparade en de Philip Morris Dixieland Award, liefst vijftien orkesten in alle zalen van de schouwburg en op zondag de uitgebreide informatie zie pagina 15. Een wervend woonmilieu scheppen, is het sleutelbegrip bin nen het nieuwbouwbeleid van de gemeente. Zowel Rijk als Provin cie willen de steden meer moge lijkheden bieden om tot struc tuurversterking te komen. De ge meente Tilburg speelt daar be wust op in: met name in de profit huur-sector (vrije-huur-sector) en de premie C-sector stuurt zij aan op initiatieven. Ook wil de gp- AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF Trouwlaan 23, Tilburg Over de pyramiden - de reusachtige koningsgraven van het oude Egypte, bijna vijftig eeuwen geleden gebouwd in de buurt van de tegenwoordige hoofdstad Kaïro - doen al eeuwenlang allerlei legendes en geheimzinnige verhalen de ronde. Onlangs is er een eigentijdse variant op die legenden opgedoken, en wel in de kringen van wijnkenners. De gemeente Tilburg wil gedt rende de periode 1987-1991, 7.17 woningen voltooien. Bij dat aant gaat de gemeente ervan uit dat er de komende jaren weer meer men sen in Tilburg willen komen wo nen. Is dat niet het geval dan zal het aantal van 7.175 met driehon derd tot vierhonderd woningen verminderd worden. In het Meerjarenplan Woning bouw 1987-1991 benadrukt de ge meente het streven om de negatie ve migratie-ontwikkeling te keren en om te buigen in positieve rich ting. In 1985 vestigden zich 5.286 personen, terwijl er 6.023 uit Til burg vertrokken. Over de motie ven die een rol spelen bij het ver trek uit de stad, komen binnen kort resultaten op tafel. voornamelijk veroorzaakt te wor den door al over een zelfstandige woonruimte beschikkende, wo ningzoekenden. Het aantal dat nog niet over een zelfstandige wo ning beschikt is de laatste jaren vrij constant gebleven, circa 3.500 mensen. Bekijken we de woningzoeken den naar nationaliteit, dan be merken we opvallende ontwikke lingen, wat vooral geldt voor Tur ken en Marokkanen. Terwijl er bij de Turkse woningzoekenden de laatste jaren duidelijk sprake was van een afname van het aan tal ingeschrevenen, nam deze in 1985 sterk toe, van 223 tot 275. Het aantal Marokkaanse woning zoekenden nam toe van 150 tot 207. cwkwishw AANBIEDING! Dé echte snelbruinlamp. nu3250 nu2150 CMtuiu'wW'i* De inkrimping van de traditionele bedrijfstakken in onze regio nam zulke dramatische vormen aan dat de hier door onvermijdelijke afname werkgelegenheid onvoldoende penseerd kon worden door een van de werkgelegenheid in de industriële sectoren. Ook een toename van de werkgelegenheid in de zakelijke en kwartaire dienstverlening heeft de genoemde daling van de werkgelegen heid niet helemaal kunnen opvangen. Een bijkomend probleem in dit ver- D band is de relatief sterke toename van gewe de beroepsbevolking in Midden-Bra- ven. Redactie-advertentie-afdelmg en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. 5 halen betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar riteiten. Voor de dertiende keer vindt vrijdag, zaterdag raditionele. onderdelen: op vrijdagavond de Dixietocht, lagavond de grote Jazz Meeting met maar EZ-mis en de Stella Artois Jazz Matinee. Voor Met de dramatische teruggang in de textielindustrie lijkt het erop dat de in- bant, dustriële sector in onze regio veel aan belang heeft ingeboet. Herhaaldelijk wordt bezig Tilburg gekarakteriseerd als «onderwijsstad». Aangezien onze gemeente een gro- I te verscheidenheid aan onderwijsinstellingen binnen haar grenzen telt, is dit predi- gr**' kaat niet geheel onterecht. Het blijft echter de vraag of Tilburg als industriestad heeft afgedaan. Een vraag waarop het antwoord ontkennend moet zijn. Een groot deel van de Tilburgse textiel mag dan verdwenen zijn, voor een deel is daar an- derssoortige nijverheid voor in de plaats gekomen. Wel kan geconstateerd worden dat de industriële sector minder domineert dan in de hoogtijdagen van de textiel. Tilburg kent op de dag van vandaag een veelzijdige bedrijvigheid, waarvan de industrie een belangrijk deel voor haar rekening neemt. Momenteel werkt zo’n 30% van het totaal aan werkzame personen in de industrie. wordt voor een groot deel vervangen door andere leefvormen. De groei van het aantal alleenstaanden en eenouder gezinnen gaat gestadig door, waardoor huishoudens steeds geringer van om- -j— Kinderen worden vroe- ken eerder uit „et gezin, met als gevolg een toene mend aantal één- en tweepersoons huishoudens en weinig huishoudens dan vier personen. Lees verder op blz. 7 Waar gaat het om? Kort g heeft de pyramide van Cheops (de kendste van de drie) een bepaalde in vloed op allerlei stoffen die erin wor den opgeslagen. Diezelfde invloed hebben ook schaalmodellen van de py ramide, waarin stoffen onder dezelfde omstandigheden worden bewaard. Terug van vakantie: weg geld, weg horloge, weg trouwring. Het overkwam de heer P. uit de Stroomlaan. Gearri veerd in Tilburg, kwam hij al snel tot de conclusie dat zijn woning in handen i geweest van een inbreker, die via slaapkamerraam was binnenge- ngen. «Ik deed hetzelfde als andere »n. Lichten uit, gordijnen open en :s op slot». Achteraf gelooft de heer P. dat hij de lichten beter aan had kun nen laten en de gordijnen dicht. Te laat... nieuwe locaties in de Oude Stad en Nieuwe Stad vrijmaken», al dus het Meerjarenplan. Zelfstandige Woonruimte. Het aantal woningzoekenc in Tilburg, zo blijkt uit het Me jarenplan, is toegenomen i 6.715 in 1985 tot 7.163 op 1 ja nuari 1986, een toename van 6,5 procent. Deze toename blijkt gezegd, Dit gebeurde in de ruimten van win- (de be- kelcentrum Heuvelpoort onder het j 00g van gerechtsdeurwaarder 1. Reijn, die de pyramides ook heeft verzegeld. Het idee is af- van de heer Geelhoed van ...trum Heuvelpoort en van Hotel in de persoon van mej. F. Was het voor de heer P. de eerste keer dat er bij hem ingebroken werd, A. Heessels uit de Luitenant Wils- straat is het al drie keer overkomen. Hij werd onlangs een t.v„ een video, een geldkistje en een bos sleutels i mer. «De eerste twee keer ben ik goed vanaf gekomen, maar nu was 1 raak», zegt Heessels. Met behulp een valse sleutel wisten de inbrei via de achterdeur van zijn rijtjeswo ning binnen te komen. Heessels: «Het is ’s nachts gebeurd, toen wij sliepen. Wij hebben dus helemaal niets ge hoord. ’s Morgens merkten we dat de achterdeur open stond en het een en ander was verdwenen». De vorige twee keer kwamen de in brekers via het huiskamerraam Daaraan zaten klemmen, die zorgden dat het raam maar een 1 stukje open kon. «Die klemmen ben ze gewoon omgebogen. Ik zie heil meer in al die preventieve gelen», aldus een verbitterde Het Verbitterd is ook familie De uit de Beethovenlaan. En verrast, een onderraampje wisten inbrel hun woning binnen te dringen, had dit helemaal niet verwacht», zegt mevr. De Wilde. «Onze woning is be veiligd met een alarmsysteem. Wie had kunnen denken dat ze door dat kleine raampje binnen zouden komen». Het was niet gering wat de inbrekers buitmaakten: een video, een antiek tinnen doosje met inhoud, sieraden en sleutels van alle deuren, kasten en fiet sen. «Gelukkig hebben we meteen nieuwe sloten gekregen», aldus mevr. De Wilde. Dat de dieven gepakt zijn, is voor de familie een schrale troost. De spullen waren al gedumpt, voordat de politie ingreep. Hoe inbraken te op pag. 8 en 9 Be niseert preventiewe. Minder grote gezinnen Belangrijkste kenmerken van de ge il noemde modernisering zijn de sterke II daling van het aantal grote gezinnen, o het toenemend aantal een- en tweeper- vang worden. Kinderen w soonshuishoudens en de gewijzigde ger zelfstandig en vertrekke stijl van leven binnen de huishoudens het gezin, met als gevolg zelf. Het gezin of huishouden van mor- mer gen functioneert anders dan dat van huis nu. Het algemeen voorkomende en van meer voor het leven aangegane huwelijk meente part meer stimule gen te verbeteren. Hoewel er vraagtekens worden gezet bij de eventuele trek naar de stad, zijn er geen problemen wat betreft bouwgrondcapaciteit. «De ontwikkelingen ten aanzien van de migratie moeten intensief ge volgd worden. Dan pas kunnen we voorbereidingen treffen tot uitbreiding van de Reeshof of Door een gelukstreffer is mijn bioritme tot ongekende hoogte ge stegen. Hoewel ik diep in mijn hart voelde dat mijn ouwe, trouwe fiets mij niet in de steek zou laten, gaat dit toch alle proporties te buiten. Juist nadat ik vorige week onze ge wetenloze dief de huid had volge scholden, kreeg ik een telefoontje van de blauwe pakken: meneer de gewetenloze zat op het politiebu reau Uiteraard mét mijn fiets. Per jaar worden alleen al in Tilburg duizenden fietsen gestolen en nota bene mijn fiets komt terecht. Het goedkope ommetje dat de meneer maakte, om de krachten van «zijn, pas verworven racefiets te testen, komt hem duur te staan. Hij wist blijkbaar niet dat er ook zoiets bestond als de politie, die zo vriendelijk was om eens te contro leren of hij wel de rechtmatige eigenaar van de twee-wielige mate rie was. Op heterdaad betrapt. Inmiddels had ik nog geen mo gelijkheden gezien om aangifte te doen, omdat ik door de opwinding, het merk was vergeten. Postcode en adres stonden echter keurig gegra veerd in het gestolen rijwiel. Van daar het snelle telefoontje. Terecht kan ik me weer een ra zende reporter noemen. Bedankt, politie. Zo vonden wijnkenners in de buurt van Bordeaux enkele jaren geleden uit, dat een fles «jonge» wijn, die geduren de drie weken in een hermetisch afge sloten glazen mini-pyramide ligt, als het ware twee jaar ouder weer uit de pyramide tevoorschijn komt. Een slui tende verklaring voor dit geheimzinni ge verschijnsel is er nog niet. Dat we u geen fabeltje vertellen, kunt u zelf gaan constateren bij de openingsfesti- viteiten van «Tilburg Wijnstad» op zondag 12 oktober. Het gemeentelijk beleid moet zich meer richten op veranderingen in vormen en inhoud van het samenleven. Dit conclu deert gemeentelijk adviseur in algemene dienst ir. P.J.C. Romme in zijn onlangs verschenen studie «Op weg naar velerlei vormen van (samen)ieven». Romme sluit in zijn rapport aan bij recente landelijke studies en publikaties, waarin de zogeheten «modernisering van samenleefvormen» centraal staat. Allerlei ontwikkelingen wijzen duidelijk in de richting van een voort durende verandering in leefvormen en leefstijl. In het overheidsbeleid moet hierop een antwoord worden gegeven, wet- en regelgeving vragen om aanpassing. Ook betrokken instellingen moeten hun beleid aanpassen. De Tilburgse industrie is echter uezig zich te herstellen. In de eerste plaats is er door omzet groei en nieuwe investeringen van in Tilburg gevestigde bedrijven een groei van de werkgelegenheid te constateren. Deze groei is echter nog onvoldoende om de teruggelopen werkgelegenheid volledig te compenseren. Het is daar om van groot belang dat nieuwe on dernemingen zich in de regio vestigen. Als een groot punt van zorg m.b.t. de huidige werkloosheid noemt wethou der Driessen de langdurig werklozen met onvoldoende opleiding. Het is van groot belang om bij deze mensen de scholings- en arbeidsmotivatie op te voeren. Daarmee moet men bij de scholing rekening houden. Afstemming In het beleid dat de gemeente Til burg voert, past het in samenwerking met het bedrijfsleven, het onderwijs en andere instanties opzetten van scho lingsprojecten. Als voorbeelden kun nen o.a. genoemd worden de Leer- werkplaatsen en de praktijkschool voor kantoorautomatisering. En ook via het Gewestelijk Arbeidsburo wor den cursorische activiteiten ontplooid, m.n. voor bedrijven van geringe om vang die zelf niet in staat zijn om de venste opleiding en training te ge- wii. Lees verder op blz. 7

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1