uitine wmaa KT. s De Rijks Hoogere Burgerschool: een school in een paleis TILBURG, EEN EEUW GELEDEN werk i aan de winkel Heikantse voetbalclub EB Ouderen laten van zich horen Grote manifestatie voor en door ouderen U komt toch ook lei >ON IERS IPiohe AUTONOVAss&^at SKANDIA W etenschapswinkel officieel erken» Ue AMERICAN STEZIIHDUSE rib-eye steak ▼|adbar king-size hamburgers strjp|oins spare-ribs etc etc Heikantse voetbalclub ZIGO bestaat halve eeuw DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 11 september 1986 - pagina 7 Bronnen vanaf 51e receptie bij het oude Zigo- [tdatzelf- Bovenstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Gerrit Kobes forumdiscussie Von Suppéstraat 35, Tilburg Tel. 013-551933 ber 1986-pagina 6 a tijdens onze najaarsshow van 4 t/ m 13 september 5 D. Menu van de week: Sledzl w Smietankour, Kujawski Zurek, Biata Kapusta, Piaczki Ziemniakowe. 365316 673185 218086 TILBURG TILBURG DEN BOSCH SCHOUWBURG BRILLEN MAAKT BETER ZIEN GOEDKOP Wij presenteren U de nieuwe TOYOTA-lijn Tilburg Heuvelpoort 315 Tel. 353340 Biata Braad i aan o„ partje^ voorheen V Restaurant Ringbaan Noord 95 Tilburg - Tel. 013 - 351035 gereedschap VORSELAARS doe-het-zelf-centrum Ingrediënten: 4 haringen, 1/8 liter room, 2 eetl. azijn, 1 eetl. suiker, 1 theel. mosterd, 1 fijn gehakte ui, grof gemalen verse peper. misaiv vindt grote toezeg dens Het feestprogramma van het gouden ZIGO ziet er als volgt uit: -- teen uit jn zondag 14 september herdenkt dé voetb el de Heikant het feit dat ze op 6 staan zijn begonnen. derhandeling het Koningsp In de Tilbi groep erg waar ze mi ISCHOVWWRGI brillend Stadhuisplein 4, Tilburg, Tel: 013-366578 (Tegenqver de Schouwburg.) Tilburg 32775 7 dagen per week 17.00 uur Kujawski Zurek. Aardappelsoep met worst. Trek een stevige bouillon van runderschenkel. Verwijder de schenkel en kook in de bouillon de in blokjes gesneden aardappelen, het spek en de macaroni gaar, in ca. 25 minuten. Blijf voortdurend roeren want u moet deze soep aan de kook houden zonder dat ze'aanzet. Als de ingrediënten gaar zijn voegt u de in plakjes gesneden rookworst en de verse kruiden toe. Laat nog 5 minuten pruttelen en dien op in diep bord. De werkgroep Ouderen Binnenstad organiseert op donderdag 18 september een manifestatie voor en door ouderen. Tientallen instellingen die van belang zijn voor Heike aan lenst, het is uderen zélf l an de werk- creatieve Wij wille waar oud. maar eens nen». in allerlei regelingen». De werkgroep is momenteel met de gemeente in on- Ingrediënten: 400 gr. gekookte aardappelen, 40 gr. boter, 2 eieren, wat zout, 1 flinke geraspte appel, kaneel, plant te aardige olie om te bakken, poedersui- ker. ste veld. Er zou- volgen, Ln kant June voorzie grootste lijkeen stof krijg bij het eeuwfeest van het 1 11-lyceum, 1866-1966 Wethouder de Grood «schiet» het huidige Zigo-complex aan de Centaurusweg open op 13 oktober 1973. CUISINE NORMAAL, ONDER POOLSE VLAG... In de feestweek van de Stichting Tilburg e.o. en Polen, zal ook de Horeca een bijdrage leveren om het eerste lustrum te vieren. In 3 restaurants wordt ’n compleet Pools menu geserveerd. Een menu van 4 gangen voor de feestelijke prijs van f 27,50 incl. een glaasje ijskoude originele Poolse wodka. Een leuk initiatief en ik beveel u dan ook dit menu van harte aan. Ga eerst zelf eens proeven in een van onderstaande restaurants en probeer dan deze typisch Poolse gerechten ook eens zelf te bereiden. De deelnemende Tilburgse restau rants zijn: Café-Restaurant D’n Beiaard, Le Bistrot de Paris en Bistro l’Escargots. Na zdrowie! Ingrediënten: 300 gr. mager varkensvlees, 300 gr. rundvlees, in grove stukken fy gesneden, 2 uien, 8 ontvelde en ont- pitte tomaten, 1 rode en 1 groene pa- prika ontdaan van zaadlijsten, 2 laurier- k blaadjes, zout, maïzena, bouillon. Een bekende plek op h complex. Doelstelling van de manifestatie is drieledig. Kaai: «We willen ouderen de kans geven om aan belangstellen den te laten zien wat hen bezighoudt. Door dat te doen krijgen mensen ho pelijk meer bekendheid met de proble men van ouderen. Daarnaast willen we deze laatsten meer betrekken bij aller lei activiteiten, en een soort wegwijzer vormen». Ingrediënten: 1,5 liter bouillon van runderschenkel, 4 middelgrote aardappelen, 150 gr. mager gerookt spek in dobbel steentjes gesneden, 8 eetl. macaroni (middel), Va rookworst, 1 eetl. gehak. selderij, 1 eetl. fijngeknipte bieslook. Eigen plekje Want die is hard nodig in ons woon lasten en subsidie-land, vindt de werk groep Ouderen Binnenstad. Ze streeft 65 jaar en 21 procent er al jaren naar om in de binnenstad Veltman: «Veel oudere van Tilburg een eigen plekje voor ouderen te creëren. «We zoeken naar een plaats waar ouderen kunnen sa menkomen, maar dan niet alleen in re- e zin. Zulke centra zijn er al. rillen een steunpunt oprichten, juderen wegwijs kunnen worden aan de compacte-stadsplan- Piaczki Ziemniakowe. Aardappelpannekoekje met appel. Maak de aardappelen fijn en vermeng ze met de gesmolten boter, de eidooiers en het snufje zout. Klop de eiwitten stijf en meng die zo luchtig mogelijk door de massa. Giet olie in de koekepan, laat goed heet worden en vorm van het deeg platte ronde koekjes. Druk hier wat geraspte appel in, bestrooi licht met kaneel en bak aan beide zijden mooi bruin. Warm houden op schaal en voor het opdie nen bestrooien met poedersuiker. i Kapusta. Traditionele goulash. in hoge pan de grof gesneden stukken vlees aan in hëte boter. Voeg hier op hoog vuur de in reepjës gesneden paprika, de gesneden uien en de in tjes gesneden tomaten toe. Blus af met 1/8 liter bouillon en laat deze massa, verrijkt met 2 laurierblaadjes en paar druppels tabasco, gedurende 2 uur gaar smoren. Als er teveel vocht verdampt, tussentijds wat bouillon toevoegen. De goulash licht binden met wat aardappelmeel, op smaak brengen met zout en serveren met gekookte aardappelen of rijst. Heerlijk fris hierbij combineert een schaaltje komkommers in zure room. ig over twee panden aan splein. Jburg zijn volgens de werk- orr"‘r> pro veel ouderen, die niet weten wam z.c met hun vragen teecht moeten. «In de binnenstad vinden we de groot ste concentratie ouderen», zegt lid van de werkgroep, Veltman. «Het aantal ouderen hier, stijgt bovendien nog steeds». Over cijfers van 1984 beschikt hij niet, maar de grote concentratie blijkt al uit de bevolkingsgegevens van 1982. Van het totale aantal inwoners, 4.463, was 9 procent tussen de 55 en 65 jaar en 21 procent ouder dan 65. .viuiiaa. .cel ouderen wonen graag in de Binnenstad. Daarom is er ook een grote behoefte aan voorlichting over de bouwplannen aldaar. Denk Sinds januari 1982 heeft de Weten schapswinkel van - toen nog - Katho lieke Hogeschool Tilburg zich in zeer snel tempo ontwikkeld. Ontstaan als studentvrijwilligersorganisatie, heeft de winkel nu een kern van vaste mede werkers, een twintigtal studentbemid- delaars en zes betaalde project-onder- zoekers. De Wetenschapswinkel (We- wi) is een centraal punt van waaruit vragen worden bemiddeld binnen de universiteit. Dit houdt in dat cje Wewi zich opstelt als intermediair tussen de vraagsteller en de universiteit. Onder bemiddeling verstaat de Wetenschaps winkel het met elkaar in contact bren gen van klantgroepen, die een vraag hebben ingediend en universitaire on derzoekers - wetenschappelijk mede werkers en studenten - die bereid en in staat zijn op deze vraag een antwoord te geven. Werkterrein steeds groter In de afgelopen jaren heeft de We tenschapswinkel ruim 200 vragen van klantgroepen ontvangen. Ondanks het feit dat Tilburg een belangrijk werkter rein is en blijft, is het geografisch be reik groter geworden; de Weten schapswinkel bestrijkt momenteel de gehele provincie Noord-Brabant, Deze grotere' provinciale bekendheid is vooral te danken aan de bemiddelings- en onderzoeksactiviteiten op bepaalde themagebieden, zoals bijvoorbeeld de vraag van de Stichting «Vrouw en Werk» te Breda. Deze organisatie wil de een onderzoek laten uitvoeren naar de positie van vrouwen in het bedrijfs leven. Het vroeg helper on< De Universiteitsraad van de Katho lieke Universiteit Brabant heeft de We tenschapswinkel een officiële status ge geven binnen haar instelling. De expe rimentele fase, waarin de Wetenschaps winkel zich vier jaren heeft bevonden, is daarmee afgesloten; de Weten schapswinkel vormt nu een vast onder deel van de universitaire structuur. De winkel heeft gedurende de periode van 1982 tot 1986 een blijvende positie ver worven in het geheel van onderwijs- onderzoeksactiviteiten aan de KUB. Vervolg van blz. 1 Een infanterist als leraar Na geslaagd te zijn voor het toela tingsexamen werd men als leerling in geschreven en kon met de lessen wor den begonnen. De 7 «nieuwelingen» konden het eerste jaar op de volgende vakken rekenenwiskunde (6 uur p.w.), dierkunde (2 uur p.w.), aard rijkskunde (3 uur p.w.), geschiedenis (3 uur p.w.), Nederlands (4 uur p.w.), Fransch (5 uur p.w.), Hoogduitsch (5 uur p.w.), schoonschrijven (1 uur p.w.), handtekenen (3 uur p.w.) en gymnastiek en wapenhandel (2 uur p.w.). In totaal 34 uur les, verdeeld over de dagen maandag t/m zaterdagmorgen. Het vak «gymnastiek en wapenhan del» - wat dit ook moge voorstellen - werd gegeven door een sergeant van het le Regiment der Infanterie te Nij megen, de heer H. Pfaff. Een principiële direkteur In 1874 wordt een zekere dr. H.P.M. van der Hom van den Bos benoemd als leraar scheikunde. De man deed het uitstekend en in 1880 volgde zijn benoeming tot directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool en tevens direk teur van de in 1869 gestarte Burger avondschool. Twee funkties dus, en ook twee salarissen. Zijn voorganger ontving voor de funktie van directeur van de Burger avondschool 500,- per jaar. Van der Hom echter, bij aanvang in 1880, 100,- minder. In de veronderstelling, dat alles wel goed zal komen, heeft de man het salaris geaccepteerd. In 1883 verzoekt hij echter om salarisverhoging van 200,-. In zijn verzoekschrift be schrijft hij uitvoerig zijn argumenten - hij is leraar en tevens direkteur een leraar verdient al 350,- p. jaar - hij moet elke avond van 18.00-21.00 uur in de school aanwezig zijn, on geacht of hij nu wel of geen les geeft. De administratie moet worden bijge werkt en er moet toezicht zijn - het aantal leerlingen is gestegen - de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs staat positief t.o.v. zijn verzoek. De Raad heeft weliswaar begrip voor deze argumenten, doch is van me ning dat een verhoging van 100,- voorlopig voldoende moet zijn, en stel len dit hem in het vooruitzicht. Van der Hem is het hiermee niet eens en weigert de toegezegde verhoging van 100,-het is niet in overeenstem ming met zijn verzoekschrift. Hij ver zoekt de Raad dan ook dringend e.e.a. te willen bezien en hem alsnog de ge vraagde verhoging van ƒ200,- toe te kennen. Sledzl w Smietankour. Haring in zure roomsaus. Klop de room licht op met de suiker. Giet hier de azijn bij en roer vervolgens de gesnipperde ui erdoor met de peper en de mosterd. Giet de room over de ha ringen en laat in kom of op diep bord minstens 4 uur intrekken, afgedekt in de koelkast. Koud serveren op bordje met wat roomsaus erbij. Gameren met radijs je, blaadje sla en toefje peterselie. Serveer er zuurdeegbrood bij of een stukje roggebrood. Een glaasje ijskoude wodka erbij maakt dit voorgerecht compleet. «5 Mei-comité» uit Dongen w de Wetenschapswinkel om te ïlpen bij het samenstellen van een iderwijspakket over discriminatie en fascisme ten behoeve van middelbare scholieren. Uit Eindhoven kwam het Cent mm voor Educatie en Arbeidsin- passing met een probleem op het ge bied van de arbeidsinpassing. De be doeling was om een project op te zet ten om werklozen ervaring op te laten doen met tekstverwerkers en hen zo een betere kans op werk te geven. Het Vrouwencentrum Tilburg heeft via de Wetenschapswinkel een onderzoek ge daan naar de Veiligheid van vrouwen op straat in Tilburg. Het FIOM in Den Bosch wilde meer zicht krijgen op de situatie van de doelgroep, één oudergezinnen; men dacht hierbij aan het laten verrichten van een onderzoek die, zoals Kaai dat zegt, «zeer zeker een aantal behartenswaardige zaken over het ouderbeleid weten te zeggen»: oud-staatssecretaris Egas, lid van Pro vinciale State Art-Cuppens, voorzitter van de stedelijke katholieke bond van ouderen Van Puijenbroek, een verte genwoordiger van de Stichting Bejaar- denwerk Tilburg en tenslotte lid van de werkgroep Ouderen Binnenstad Veltman. Ook minder serieuze zaken komen aan bod. De opening om 12 uur door wethouder Dijkstra zal bijvoorbeeld muzikaal worden omlijst door«ons Hermonieke» en om half vier zal de cabaretgroep ’t Neutje een één uur du rende voorstelling geven. De werk groep Ouderen Binnenstad heeft uiter aard ook gedacht aan de mensen die slecht ter been zijn. In de binnenstad zal een huifkar rijden met de volgende route: parochiecentrum Oudendijk, Stadhuisplein, Paleisring, Piusstraat, Vorstenhof, Koningsplein, Bisschop Zwijsenstraat, Schouwburgring, Lange Schijfstraat, Zomerstraat, Schouw burgring, Oudendijk parochiecentrum. Op woensdag 17 september zal i dio Slot een uitzending wijden aan manifestatie. Deze uitzending dui van 19.00 tot 19.15 uur. Programn boekjes liggen vanaf deze week in bibliotheek en Gemeentelijk Informa tiecentrum. De Weefschool Natuurlijk werd er ook vóór die tijd Op 1 oktober 1886 stond Ludwig GStehjke^wXhool^zijn 10 het wilde weg», straat tegen straat of de avondschool. Het beroepsonderwijs ^n gmgen rennen en dat daar «voet- is dus ook al vrij oud in Tilburg. De hal» noemden. Weefschool - voorloper van de Tex- - tielschool - dateert uit 1877. Initiatief- b“ L nemer was raadslid B.Th.E. Strater. ste aj Deze Theodor genaamd in de wandel- tftr gangen, merkte in de raadsvergadering van 17 januari 1877 o.m. op «dat hem is gebleken, dat verschillende jongelie den van de fabrieken af en toe les ne men in de Fransche taaldat hij zulks niet afkeurt, doch daarin weinig nut voor hen ziet, en van oordeel is dat het voor de klasse van menschen wensche- lijker was, dat zij in de gelegenheid ge steld werden om hun vak grondiger te kunnen aanlerenhij stelt derha met het oog op de uitbreiding van fabriekswezen binnen deze Gemeer voor, om een Weefmeester aan te len die daarin theoretisch onder geeft». Tilburgs oude secretaris Beljaars merkt echter op, dat het al zeer laat in de avond is en stelt voor deze kwestie aan te houden tot de volgende verga dering. Deze vindt plaats op 4 april en ucn aangezien enkele raadsleden dan afwe- der zig zijn doet Theodor de suggestie de beus zaak nogmaals aan te houden. Burge meester Jansen wil hiervan niets weten en stelt voor een plan tot oprichting te maken door een Commissie te benoe men. Zo gezegd, zo problemen worden J.... - van Spaendonck, B.F.E. Pollet en J.C. de Bont lid van de Commissie ding. De de vergadering van k brengen ze verslag uit. 09.30 i" zwemba 16.00 u waarom leden 18.00 je- 18.45 uur: vervolg playback festival. Tentoonstelling In het kader van het 50-jarig bestaan organiseert Zigo een groots opgezette ‘“ntoonstelling over de oude Heikant, o.smede over het verledeh van Zigo ’t Wit Paardje. Openingstijden: zondag 14 september t/m zondag 21 september, in het week end van 12.00 - 17.00 uur en op overi- J-1 14.00 - 17.00 uur en van uur. ijgt I we zaak I ieplan- Conflicten Ondanks het gunstige advies van de Commissie van Toezicht blijft de Raad bij de eerder genomen beslissing van der Horn geeft slechts 1 uur per week les, dus 100,- is gerechtvaardigd. Van der Hom onderneemt nu ande re stappen. In overleg met de Commis sie van Toezicht zal hij het Gemeentebestuur om 3 weken verlof vragen «om een nadere beslissing te overwegen». De Commissie echter ver wacht problemen tijdens zijn afwezig heid. «Teneinde stoornis in den goe den gang van het ondewijs te voorko men en wegens moeilijkheid om iemand aan te wijzen, die iedere avond van 18.00 tot 21.00 uur op school aan wezig kan zijn» adviseert de Commis sie om het verlof niet toe te kennen. Van der Horn laat zich van de góede kant zien en is bereid zijn verlofaan- vraag in te trekken onder voorwaarde, dat het college van Burgemeester en Wethouders hem schriftelijk wil beves tigen, dat zijn weigering van salarisver hoging ad. 100,- wordt geëerbiedigd en dat B&W bereid is nader overleg te plegen met hem en de Commissie van Toezicht. Projecten Naast deze vragen van individuele klantgroepen houdt de Wetenschaps winkel zich bezig met langerlopende onderzoeksprojecten. Op basis van clustering van vragen werd een keuze gemaakt voor vier centrale onder zoeksthema’s: ouderen en ouderenbe leid, etnische minderheden, locale werkgelegenheid en sociale zekerheid. Door de officiële status die de We tenschapswinkel gekregen heeft, zijn er nu betere voorwaarden voor de conti nuïteit van de werkzaamheden. Dit geeft de Wetenschapswinkel meer ruimte voor het behandelen van vra gen van maatschappelijke organisaties en groepen. Indien hiervoor interesse bestaat, kan men contact opnemen met de Wetenschapswinkel aan de Ka tholieke Universiteit Brabant te Til burg. Katholieke Universiteit Brabant, t.a.v. Wetenschapswinkel, Postbus 90153, 5000 LE Tilburg. Kamers P 3215, secretariaat, Ineke Claasen, tel. 2645 (013-662645). Zaterdag 13 september 09.30 uur H. Mis in de Maria-kerk aan De Schans. Deze Eucharistieviering zal worden voorgegaan door oud-ZIGO-lid pastoor Jan van Genugten met mede werking van het Maria-koor. 10.30 uur: koffietafel bij ’t Wit Paard- 11.30 uur: officiële feestvergadering bij ’t Wit Paardje. Tijdens deze vergade ring worden de jubilarissen gehuldigd en wordt de gouden speld uitgereikt. 15.00 - 17.00 uur: officiële receptie bij istenwa- ’t Wit Paardje. »ld en1 20.00 uur grote feestavond bij ’t Wit Paardje. Medewerking wordt verleend Jjr «The Longstreet Five» en «Disco sperse». Zondag 14 september uur met bussen naar het golf- bad in Oss. uur groot playback festival, jnder playback door eigen jeugd bij ’t Wit Paardje. uur koffietafel bij ’t Wit Paard- tweeden male ontslag vraagt als direc teur van de Burgeravondschool en wel ingaande 1 november 1886. Men heeft dus genoeg tijd om na te denken. Op 3 -Jaarverslag 1885, 1886 Gem. Tilburg november is het dan eindelijk zover- A.J.A.C. van Delft «Gedenkboek der ingaande 1 januari 1887 mag van der Tilburgsche Textielschool, 1878-1928» Hom rekenen op 200,-salarisverho- - L.G. de Wijs «Gedenkboek Paleis- ging alsmede een eenmalig bedag ad. Raadhuis» 300,-. Gerekend vanaf 1883 heeft hij - Gedenkboek l toch de verhoging van 100,- per jaar Koning Willem geaccepteerd. De Rijks H.B.S. heeft tot 1934 het paleis bewoond, waama het nieuwe ge- Zonder Inspanning Geen Overwinning bouw aan de Ringbaan-Oost in ge- Raadhuis, welke naam het nog steeds draagt. In het sousterrain vond men Dit weekeinde is ZIGO in goud gehuld. Met een uitgebreid feestprogramma op een plaatsje voor het Gemeentearchief, zaterdag 13 en zondag 14 september herdenkt dé voetbalclub van het oude noorde- dat tot op heden nog steeds hier ge- ^jke stadsdeel de Heikant het feit dat ze op 6 september 1936 hun officiële be- huisvest is. staan zijn begonnen. Tot vijf uur zullen de stands zijn te bezichtigen. Daarna vindt er een fo rumdiscussie plaats, waarin het oude renbeleid getoetst zal worden. Dit lo rum bestaat uit een aantal mensen, verigens was het met de oprichting ZIGO nog lang niet gedaan met «ongeregelde» in het spel. De eer- jaren speelde men op een veld ach ter het - nu nog bestaande - patro- naatsgebouw aan De Schans, naast de Heikantse kerk. De club hoefde voor het veld, dat eigendom was van het kerkbestuur geen huur te betalen, maar op tijden dat er kerkdiens ren, mocht er niet worden gespeel mocht er zelfs helemaal niemand op het terrein aanwezig zijn. Nu was er in door die tijd elke zondagmiddag van drie Jasp ialveC tot vier uur lof Daarom begonnen de wedstrijden van ZIGO’s zondags om 1 uur. Was de scheidsrechter te laat dan had men pech en moest de eerste helft 1 -;0 vbór het lof gespeeld worden, waama J iedereen het veld diende te verlaten (al dan niet om het lof bij te wonen) om na de kerkdienst weer terug te komen voor het spelen en bijwonen van de tweede helft. Dat was dus het eerst den er nog een aantal volgen, waaron- r het fraaie, aan één kant van een tent avjse betonnen tribune voorziene ^srl «voetbalstadion Heikant» aan de noordoostzijde van de Schans. Inmid- - dels beschikt de Heikantse club alweer immissie te benoe- bijna 13 jaar over zeer fraaie ac i gedaan en zonder cornmo<jatie aan de Centaurusweg, ge dagen van J Strater A waar ZIGO terecht zeer trots op was 19.00 - 22.00 u - - - adt benoemd als Qok sportief gebied kende de de Commissie van Voorberei- club e zigq e heren zitten met stilreeds m 19?J b^(de va^et jadenng van 16 oktober 1877 sportparkJ nog Uasse KNVB, de laatste jaren heeft men ge noegen moeten nemen met een verblijf Hogere weefkunst in de Brabantse Bond: sportief welis- De Tilburgse nijverheid heeft zich waar een stap terug, maar het gen vanwege een overproduktie moeten gen de clubactiviteiten behoeft d toeleggen op de fabricage van Buck- natuurlijk niet minder om te zijn, skins en fijne stoffen, waarbij een ho gere weefkunst wordt toegepast. Op richting van een weefschool zou een goede gelegenheid zijn «alsook den in- heemschen werkman in deze nieuwe tak van nijverheid te bekwamen en theoretisch onderwijs in de weefkunst worde gegeven». Op 29 december 1877 valt het be sluit met 13 voor en 2 tegen wordt een Commissie voor de Weefschool opgericht. Deze Commissie gaat in eerste in stantie op zoek naar een soortgelijke school, die zij echter in Nederland niet vinden. Zij gaan de grens over en ko men terecht in Duitsland, o.m. in Kre feld, waar zij een gesprek hebben met een zekere Carl Pesch, de directeur van de plaatselijke weefschool. Na terugkomst wordt een adverten tie geplaatst in zowel binnen- als bui tenlandse bladen waarin de commissie een directeur vraagt voor de Weef school. Er zijn talrijke gegadigden en één van hen is niemand minder dan Carl Pesch, die de geschiktste figuur lijkt. Hij wordt dan ook voor twee jaar be noemd. Op 8 oktober 1878 start de school met 14 leerlingen voor de dag en 20 leerlingen voor de avondschool. Groot belang In 1886 is Ludwig Miessen directeur van de Weefschool. Tegen het einde ouderen zullen zich presenteren in stands rond het parochiecentrum ’t van het schooljaar 1885-1886 organi- de Ouden Dijk. Gezinszorg, kruisvereniging, alarmering, maaltijdendó seerde- hij een tentoonstelling van nog maar een greep uit het aantal deelnemende instanties. Ook de out voorwerpen, die door de leerlingen wa- zijn van de partij: «Ouderen laten van zich horen», aldus B. Kaai vs ren gemaakt. Het bleek een succes. De groep, tentoonstelling werd druk bezocht en op de laatste dag kwam de burgemees ter, vergezeld van de voltallige Com missie voor de Weefschool, op bezoek. De heren waren zeer tevreden en wa ren eenstemmig van mening, «dat de Weefschool dit jaar een groote schrede voorwaarts had gedaan, iets wat voor Tilburg van groot belang is». Nu, anno 1986, moeten we helaas vaststellen, dat het «groote belang» voor Tilburg niet meer van toepassing is. Sinterklaas 1883 Het gesprek tussen B&W, de Com missie van Toezicht en van der Hom t plaats op 5 december 1883. De s «surprise» van het College is de egging, dat in oktober 1884 - tij- i de behandeling van de begroting voor 1885 - zijn jaarwedde met 200,- zal worden verhoogd. Iedereen is te vreden en kan met een gerust hart pak jesavond tegemoet zien. De Commissie heeft blijkbaar toch niet zoveel vertrouwen in deze toezeg ging want met schrijven d.d. 12 augus tus 1884 aan Burgemeester en Wet- houdes wordt nog eens duidelijk aan de gemaakte afspraak herinnerd. Het mag allemaal niet baten. Als op 8 oktober de begroting behandeld wordt en het probleem «salarisverho ging van der Hom» ter tafel komt, wordt de handelwijze van onze vriend van der Hom als onfair betiteld, wij zende op de weigering van de 100,- in 1883. Het feest gaat niet door. De Commissie van Toezicht voelt zich be donderd en treedt in haar geheel af. Van der Hom voelt zich gekrenkt en vraagt ontslag als directeur van de Burgeravondschool. Bemiddeling en akkoord Door bemiddeling van de inspecteur voor het Middelbaar Onderwijs komen de partijen toch weer tot overeenstem ming de Raad zal excuses aanbieden voor haar uitlating betreffende de on faire handelwijze t.o.z. van van der Hom en laatstgenoemde trekt zijn ont- slag-aanvraag in met de duidelijke op merking dat hij de toegestane verho ging ad. 100,- NIET kan accepteren. In 1885 is de Raad wederom niet be reid een verhoging van ƒ200,- toe te kennen, waarop van der Horn ten n plezier, ilburgeen I )fmetde vindt heus, zelf I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 7