Fusiegolf is in voile gang u Tilburg cultuurstad isten PINT-Festival bij Tra O HOI Baanlozencentrum verontwaardigd over nieuw baanlozenplan 115 x sue- Tilburgse HBO-scholen fuseren 13 14 15 Fi 22&23 Gehandicapten pit weekend OPSLAGRUIMTE te Goirle 300 m2 4 JANSSENS I 11 in dit nummer: I 1 1 1 I 'IJK 1 Trappistenbouwerij 2 I bestaat 100 jaar iiiiiiluil - uw kt fait Noorderligt heropent Koerier dus 1986 - pagina 20 7 Oplage: 83.300 ex. TV. Lees verder op biz. 7 TE HUUR iiui r ini r*BAA NLQZEN- Il I CENTRUM I POLY- TENNIS VAN RIJSWIJK I SCHOENEN Het baanlozen-centrum moet straat wil geloven. Voorlopig i 9 Koerier bv iouwes Een model uit onze nieuwe najaarscollectie Ii.iplcin 14 nn 350017 voor Hanc Band. Koor. Tarieven zie pag. 10 De Academie voor Journalistiek aan de Groenstraat: een van de HBO-opleidingen die nu gefuseerd zijn tot de Faculteit Bedrijf. Mens, Media van de Leergangen - Hogeschool. sport, fitness, sauna en zonnebanken Donderdag 28 augustus 1986 30e jaargang nr. 1475 vakantie in het najaar of in de winter braderie Noordstraat Nieuwlandstraat Het brouwhuis van de Trappistenbrouwerij «de Schaapskooi». I uv Acai in het faculteit de Academie voor Academie voor Beel- itgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer Makkelijke wandelschoen met ingebouwde steun xr kleur zwart/grijs minste, als je de tekst op het doek aan de Volt- ter blijft de toekomst van het centrum nog onduidelijk. Terwijl de nieuwbakken studenten nog in feeststemming verkeren, vinden er binnen de organisatiestructuur van de HBO- instellingen drastische wijzigingen plaats. Nu de wet op het Hoger Beroeps Onderwijs van kracht is en instellingen met min der dan 600 studenten niet meer zelfstandig mogen bestaan, is de fusiegolf in volle gang. Besturen van de diverse HBO-oplei dingen smelten samen, de Hogere Beroeps Opleiding heet voortaan Hogeschool. De Katholieke Leergangen in Tilburg, één van de grootste onderwijsinsellingen van Nederland, heeft haar handen vol, om tegemoet te komen aan Deetmans vurige wensen. VOORDELIG WINTERTENNIS! TE GOIRLE tuur ictie iui- iale Podium Katterug 12.00 uur: Hare-Monie. 12.30 uur: Kworoem. 13.00 uur: Sestorka. 14.00 uur: Saxofoon-ensemble. 15.30 uur: Kworoem. 'VjSK.F’ transportwielen tilburq |ul. il Te bevr.: tel 01615-5151 na 18.00 uur 013-344208 BISTRO L’ESCARGOT Weekmenu 32,” Reserveringen 430738 of 555899 Geopend v.a. 17 uur Heuvelring 37-TILBURG I» nf n i| u. Jen naam die jzen kon worden, die de organisa- de Tilburgers la- met alles wat er in het gebied van cul- dende Vorming en het Brabants Con servatorium. De faculteit bedrijf, mens, media bestaat tenslotte uit de Sociaal Pedagogische Opleidingen, de Academie Mens Arbeid, de Academie r de Journalistiek, de Opleiding idelswetenschappen en de avond- HEAO. Hoewel deze instellingen alle fuseren, zullen ze hun huidige vesti gingsplaats blijven handhaven. Arbeidsmarkt De student ligt er niet van wakker. Toch heeft de schaalvergroting belang rijke consequenties voor het onderwijs. Groot: Er zullen ten eerste geheel nieuwe onderwijspakketten moeten worden gemaakt. Het aanbod veran dert dus. Deïïfeow AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN Zie pagina 3 Besterdrlng 1 hoek Veldhovenrlng Tel. 013-420504 Perzische tapijten De decentralisatie-plannen kwamen voor het eerst op de proppen in augus tus vorig jaar. In de concept-nota «op- vangbeeid haanlozen» ging de ge meente ervan uit dat «voor het baanlo zencentrum slechts een rol is wegge legd voor het opvangbeleid». Activitei ten gericht op ontwikkeling, zoals cur sussen in vreemde talen en computer- kunde en werkgerichte activiteiten, op technisch vlak, zouden moeten wegval len. Het grote, centrale baanlozencen trum zou verdwijnen en in afgeslankte vorm een coördinerende, ondersteu nende rol in het wijk- en buurtwerk gaan vervullen. Het centrum was uiteraard niet ge lukkig met het door de gemeente voor gestane beleid en wees het in oktober 1985, middels een schriftelijke reactie, nadrukkelijk af. Gezamenlijk overleg om tot een gemeenschappelijke visie te komen, leverde niets op. Hoewel er geen duidelijkheid be- vertchijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oliterwljk. Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Rondom Hart van Brabantpag. 3 Filmspag. 3 Radio Tilburgpag. 7 Uit het hart van Brabanders.... pag. 7 Kuituur/Amusementpag. 9/17 Cursussenpag. 11 Firato’86pag. 19 B W-besluitenpag.25 Parochienieuwspag.27 Sportpag.31 overzicht aan de diverse po- ra verdient de Til- 100I, die een doorlo- ring dans en muziek ver- Heuvel tussen 12.00 en mening door wethouder 12.00 ut van een doorlopende 12.30 ut in de Tilburgse Muziek- I r»V 11 a Heuvel uur: openin/ Krosse start v<— voorstelling van deze '4.30 uur: Joop Rademakers, trouba- 15.30 uur: Kworoem. ellin- dour. 16.00 uur: Exposed. ekra- 15.00 uur: Circus Hopeloos. Hier zijn tevens stands te vinden van 16.00 uur: Jazz Band. de Muziek Kanten Winkel, Mie Ka- voor Bij dit podium is een stand van de Til- toen, de Bibliotheek, Farce Theater en „-—u burgse Muziekschool aanwezig. Zaal 16. /eede 6 Podium Oude Markt aJn IWm.r Sestorka Volgende week donderdag, 4 september, is het zover. Dan is na een ingrijpende verbou wing om te voldoen aan de wettelijke milieu-eisen de her opening van Noorderligt een feit. Dat het zo is afgelopen, is te danken aan heel veel men sen, instellingen en bedrijven: de vrijwilligers, de gemeente raad van Tilburg, publieke werken, de afdeling welzijn, le veranciers en andere zakelijke relaties, pers, artiesten en maatschappelijke en kulturele instellingen. Volgende week donderdag wordt Noorderligt officieel heropend met een receptie; daarna kan het nieuwe seizoen ook daar dus daverend van start gaan! Lees verder op blz. 9 Wat niet weet, wat niet deert, lijkt staatssecretaris Dees (Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur) te denken en hij breekt zijn belofte, zoals we dat wel vaker na de parlementsverkiezingen hebben zien gebeuren. Stelde zijn voorganger in april de ge handicapten nog 30 miljoen gul den in het vooruitzicht, vier maanden later is hij van plan om dat bedrag terug te brengen tot 7 miljoen gulden. Voor de uitbrei ding van gezinsvervangende te huizen voor geestelijk gehandi capten, dagverblijven en activi teitencentrum, waren die 30 mil joen gulden nu juist zo hard no dig. Voor de weerloze gehandi capte en rampzalig en bovendien kortzichtig idee vindt de Ver eniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten. Im mers, door het niet uitbreiden van dagopvang, groeit de behoef te naar plaatsen in internaten en die zitten nu al overvol. Meer dan 2000 gehandicapten staan op de wachtlijst. Terug naar af Terug naar de tijd dat de gehandicapte, zonder doel en zonder contacten, de da gen bij moeders sleet. Waar blijft de tijd van sociale voorzie ningen mijmert het oude man netje, dat tegelijk met Drees, voorvechter van die voorzienin gen, opgroeide. Het mannetje had het wel eens anders gezien. Wat niet weet, wat niet deert, denkt minister Deelman van Onderwijs met staatssecretaris Dees mee. En zo oppert hij het idee om de schaar in het onder wijs voor moeilijk lerende kinde ren te zetten. Daarom breidde dom Schweijkart de broerderij uit: hij liet een stal bou wen voor het rundvee, de schapen en de varkens en steeds meer land ontgin nen. Maar hoe hard de monniken ook zwoegden, de toen nog schrale Bra bantse grond kon niet in hun levens onderhoud voorzien. Prior Nivardus opperde daarom het idee om de land bouw te verbinden met een andere vorm van industrie. Als zoon van een bierbrouwer, dacht Nivardus daarbij aan een brouwerij. Een marktonder zoek was niet nodig: bier was in die tijd volksdrank nummer één. Op 13 april 1885 richtte dom Schweijkart een schriftelijk verzoek tot de gemeente Berkel-Enschot voor het inrichten van een mouterij en een brouwerij. Hij kreeg een vergunning en in een oogwenk werd begonnen met de bouw van het bedrijfje. Lees verder op blz. 7 Deze muis maakt uw advertenties Snel, Perfekt en Betaalbaar. Als 't moet, vandaag nog Niet geloven Meer weten? Bel met DATA DESIGN: 013-562786 Een doek aan de muur van het gebouw aan de Voltstraat meldt: «het Baanlozen- centruro moet blijven», sprekend voor de strijd die zich nu al meer dan een jaar tussen gemeente en baanlozencentrum afspeelt. Middels de nota «opvangbeleid haanlozen» liet de gemeente vorige week weten nog steeds van plan te zijn om de baanlozenopvang over te hevelen naar wijk- en buurthuizen. «De lange lijdensweg van gesprekken met de gemeente heeft niets opgeleverd», verzucht P. Halkes, al gemeen coördinator van het baanlozencentrum. Podium Oude Markt 12.00 uur: Sestorka. 12.30 uur: Free time M. 13.30 uur: Vrije School I 14.00 uur: Sestorka. 15.00 uur: Kworoem. 15.30 uur: Paul Sinay. 16.00 uur: Charade. De stands die men hier kan bezoe ken zijn van Noorderligt, de Schouw burg, het Danshuis, bovendien is hier de kinderschminkhoek te vinden. Podium Telefoonstraat Vanaf 12.00 uur tot en met 16.00 uur verzorgt toneelgroep Scaena hier ieder heel uur een kindertoneelstuk. de faculteit der kunsten en jf, mens, media, -opleidingen heten voortaan Hogescholen, maar dat r< weg, dat zij hun eigen naam De Academie Lichamelijke voeding blijft bijvoorbeeld gewoon heten, maar officieel is zij onderdeel van een Hogeschool. Educatieve Faculteit Onder de educatieve faculteit vallen het Mollerinstituut, de MO (deeltijds opleiding voor onderwijsgevenden), de Opleidingen Speciaal Onderwijs, de Academie Lichamelijke Opvoeding en de PABO (Pedagogische Academie voor onderwijsgevenden in het Basis van Onderwijs). Onder de faculteit der het kunsten vallen de Academie voor de Bouwkunst, de Voor de tweede maal zetten dit jaar de Stichting Tilburg Centrum, de Schouwburg Tilburg, Theater Zaal 16 en de Tilburgse Muziekschool hun schouders onder het evenement dat Til burg gepresenteerd wordt onder de noemer: Tilburg Cultuurstad. Tilburg Cultuurstad. Éen i nauwelijks beter geko; gezien de doelstelling toren voor ogen staat: ten kennismaken Tilburg speelt op tuur. En omdat de meeste Tilburgers niet Podium zo gemakkelijk naar die «cultuur» toe- 12.00 u gaan, is er voor de volgende opzet ge kozen: vier podia in het centrum van Tilburg, waar verschillende optredens plaatsvinden. In de nabijheid van de podia zullen diverse culturele instel.... gen en verenigingen met informatiekra- 15.( men present zijn. j6.( Tilburg Cultuurstad wordt voor «vol» aangezien, nu al, in het twe jaar van haar bestaan. Daarvoor zijn bewijzen te over: de officiële opening, die 30 augustus om 12.00 uur zal ge- H schieden door wethouder Krosse, grote aantal deelnemers, dat na het t__ ces van vorig jaar, zonder aarzelen weer intekende om ook dit jaar van de partij te zijn. Bijgaand treft u een van de evenementen op dia. Aparte vermelding v burgse Muziekschoc' J pende uitvoering dj zorgt op de Ixvuv< 16.00 uur. stond over het toekomstige beleid van het baanlozencenjtrum, besloot het col lege van Ben Win maart 1986 om en kele gebouwen van het Mommers- complex aan de Goirkestraat te restau reren en één van de gebouwen toe te wijzen aan het centrum. Het bestuur was blij, maar verbaasd. Deze reactie temperde snel, want al gauw werd dui delijk dat wethouder Krosse (Sociale j Zaken) het besluit had teruggetrokken en het opnieuw aan de orde zou stellen in het college. Het plan om een gedeelte van het Mommers-complex ter beschikking te stellen was definitief van de baan toen de gemeente tot de conclusie kwam j dat het te groot was voor een baanlo- zencentrum in afgeslankte vorm. Lees verder op blz. 7 De enige Nederlandse Trappistenbrouwerij. «De Schaapskooi» in Berkel-En- bestaat honderd jaar. Het kleinschalig bedrijfje wordt geleid door de broe- Vrouwe van Koningshoeven en bevindt zich dan ook e ane instellm- ders van de al fstandig waren, binnen de kl<x een samenwerkingsverband, Monniken gen wel ieder een eigen colle- groeide het L. «stuur. Op het hoogste niveau van inko-“’*“ beleid uitgezet door het itingsbestüur, het zogenaamde Cu rium. Dit bestuur bestaat zowel uit irabantse als Limburgse leden, rtielid P. Groot, de Katholieke Leergangen, legt uit wat er gebeurt met de Tilburgse Hogere Beroeps Op leidingen. In Tilburg worden zij on derverdeeld in faculteiten met een eigen faculteitsdirectie: de eductieve Wat vooraf ging: in 1983 besloot faculteit, de faculteit der kunsten en de minister Deetman van Onderwijs en faculteit bedrijf, mens, media. De Wetenschappen te bezuinigen op het HOB-opleidingen heten voortaan offi- Hoger Beroeps Onderwijs en de vele ciële Hogescholen, maar dat neemt instellingen in ons land te gaan samen- niet weg, dat zij hun eigen naam hou- voegen. Eerder gold dat ook voor de den. De Academie Lichamelijke Op- umversiteiten. De operatie kreeg de voeding blijft bijvoorbeeld gewoon zo naam STC (Schaalvergroting, Taak verdeling en Concentratie) en zou uit eindelijk de kloof tussen universiteit en Hoger Beroeps Onderwijs moeten verkleinen. Mogelijkheden tot samen werking en fuseren werden door des betreffende instellingen zelf onder de loep genomen. Fusieplan Een half jaar geleden stelde de Ka tholieke Leergangen, in het kader de STC, een fusieplan op, met voornemen om de leergangen te laten fuseren met andere instituten in en buiten Tilburg. Het komt erop neer dat er één nieuwe, overkoepelende stichting komt met Tilburg als vesti gingsplaats. De doelstelling van de stichting wordt verbreed: naast het en kel en alleen geven van onderwijs, gaat ook het verrichten van onderzoek en het overdragen van kennis aan de maatschappij, een grote rol spelen. Samenwerkingsverband Onder de nieuwe instelling, die in november tot stand komt, vallen drie instituten: de Katholieke Leergangen Tilburg, de Katholieke Leergangen --- Sittard en de Katholieke Leergangen schot, bestaat honderd jaar. Het s Hertogenbosch. Deze drie instellm- ders van de abdij Onze Lieve Vrt gen. die tot heden zelfstandig waren, binnen de kloostermuren, vormen een samenwerkingsverband, Monniken en bier, geen voor de hand liggende combinatie. Een eeuw geleden maar krijgen wel ieder een eigen colle- groeide het ledental van de priorij echter zo sterk, dat het vroeg om een vaste bron ge van bestuur. Op het hoogste niveau van inkomsten, wordt het J -J 1 stichtir; ratorium Noordbr Direct Leer03"' met uv leidir— SX Orthopedische schoenmakerij 1 Elastische kousen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1