de dupe van bezuinigingen IMIIIRIOI terrein gereed Welzijnssector weer Saneringsplan voor Frado Will Jones «Uit het hart van Brabanders» p|niir| In dit nummer: Een gouden idee Jaloezie GEZELLIGE BARBECUEMARKT cJRNSSENS Herinrichting Tongerlose Hoefstraat feestelijk optreden Tilburg negatief over plannen 1JAAR A CAFÉ UfDE LAMME .AGOEDZAK BELLAIR HAPPEL 2$^ w In overleg met buurtbewoners tot stand gekomen Regen ,0,4DA rii s@K©erier 1986-pagina 16 Oplage: 83.300 ex. vanaf 20.00 uur AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF Werk aan de weg: Lees verder op blz. 7 J.F. Maas 54 v.a. donderdagmiddag t/m zaterdag Henk Ohme 1 Brinkman DeW “i op het MIRO-CENTERPLEIN Div. barbercue-aanbiedingen en gratis proeven Donderdag 14 augustus 1986 30e jaargang nr. 1473 pag.13 pag.13 pag.15 wel c la- A.s. zondag 17 aug. van nu ook niet meer. Vo- l een id op t-for- hetge- uen afge deze lts. Dat kleine, benepene van deze eeuw, wordt geuit door veel geschreeuw of hatelijk gepraat. Jaloezie, inderdaad van de Hoef- AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN Besterdrlng 1 hoek Veldhovenring Tel. 013-420504 Perzische tapijten Vorige week liet minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur) weten dat hij in 1987 125,8 mil joen gulden wil bezuinigen op de rijks- eregeling sociaal cultureel werk, bijdrage bekostigen gemeenten riiides een groot deel van hun n buurthuiswerk. Dit jaar ont- de Nederlandse gemeenten ge- "v 970 ""Hen van het L de twee ^fstraat s - het D’eerste is blij, jaloers is de ander, hij die niet kreeg wat hij zocht, heeft zich aan dit kwaad verkocht. D’een krijgt geluk, de ander zwoegt onder het juk van pech; voor hem legde men het geluk niet weg. Buurthuis Loven Besterd en Buurt huis Trouwlaan: twee van de mooi ste wijkcentra van Tilburg. Als mi nister Brinkman zijn bezuinigings plannen doorzet, zullen er mis schien buurt- en wijkcentra in Til burg dicht moeten. Tenzij de gemeen te een andere op lossing vindt... «Als de aangekondigde be zuinigingen van minister Brinkman doorgaan, dan is dat een ramp voor het sociaal cultureel werk. Het zou het einde betekenen van vele club- en buurthuizen». De stichting Terra Nova voorziet grote problemen als de plan nen van Brinkman door de Tweede Kamer worden goed gekeurd. «Er is de laatste ja- ren al teveel bezuinigd op het sociaal cultureel werk, er zal nu in andere begrotingspos ten moeten worden gesne den», aldus Terra Nova-direc- teur F. Grootenboer. NAAIMACHINE-STUNT brother Vrije arm - Vol zigzag lichtgewicht Incl. acc. 3 jaar garantie /I Q C van 599,- voor "T 9 J EEKELS NAAIMACHINES Hasseltstr. 209. tel. 366238 Zie pagina 14 transportwielen Heuvel - Tilburg BISTRO L’ESCARGOT Weekmenu 3i,50 Reserveringen 430738 of 555899 Geopend v.a. 17 uur Heuvelring 37 - TILBURG jstus zal de oen afgesloten e het aanbrengen van fait over het huidige verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout. Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdelmg en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. en kussens, yV parasols, ligbedden, serveerwagens, etc. Enschotsestraat 133 Tel. 422769 Trouwlaan 23, Tilburg Rondom Hart van Brabantpag. 3 Cursussen-pag. 3 Filmspag. 7 Belangstelling voor Tilburgpag. 7 Parijs blijft een feestpag. 9 Kuituurpag. 9 Willem II90 jaarpag.ll Basisbeurs of kinderbijslag pag. 11 Klachten bejaardenwoningen Parochienieuws Sport '^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer ding aan zijn tijd dunkt. Dat voorval bracht me terug naar de werkelijkheid: het probleem van de hon- rust depoep. In een flits zag ik weer de Ben in de tallen ingezonden brieven die aan dit on. euvel zijn gewijd, waarin tal van oplos singen werden geopperd om die huive ringwekkende toestand uit de wereld te helpen. Het kan de hitte zijn geweest, mis schien de koele drank, maar plotseling kreeg ik een idee dat dé oplossing kan zijn van het probleem dat een groot deel tze natie bedreigd. het unieke idee zich in m’n brein ende, dankte ik aan een paar luid ende kippen op het achtererf van ’t waar ik mijn afgenomen vochtge- ..„!te op peil bracht. Als een bliksem schicht ging het door m’n hoofd: wat een kip kan, moet een hond ook kunnen Als kind vroeg ik me eens verbaasd af Dit levens is hard, maar toch mooi. Zie het als een plant in lente-tooi en vergeet wat anderen werd gegeven door zelf als mens te leven. Het saneringsplan voor het Frado- terrein is klaar. Er bestaat overeen stemming over de voorstellen die de Heidemij heeft gedaan over de wijze waarop het terrein moet worden ont daan van bodemverontreiniging. Eind *“ni was in de overleggroep met de lurt reeds over de opzet gesproken. Die komt er in het kort op neer dat in elk geval de zogenaamde toplaag van de grond tot anderhalve meter wordt afgegraven, waar de kleur of de geur van de grond daartoe aanleiding geeft. tt Op de plaats van de voormalige naftol- an deel Het groots e de veront. mTo?evane de Twem 7nigd en wordt daarom tot VÏjf meter A afgegraven. rg, waar het aantal n groot is, de welzijnssector belangrijke rol en hoeven de o r ingen niet perse de sociaal cul- *ls -ffen. Een tiental meter verder draaide hij zich om, blafte boos, nam de hurkhou- o o en deed wat elke hond doet, op vens alle geur neutraliseert. In principe en op de plek die hem goed- kan nu elk baasje dat zijn hond uitlaat, het tijdens de wandeling geproduceerde wegd honde-ei mee naar huis nemen. Honde- He. w.c.’s, schepjes en goten zijn niet meer Ringbaan nodig. A an de kleur is misschien ook nog v iets te doen. Maar daarover pieker ik ter wel. Vanaf 11 augustus is het werk in de Tongerlose Hoefstraat hervat. Begon nen wordt op het gedeelte tussen Kwaadeinstraat en Oscar Leeuwstraat. Het werk op dit gedeelte duurt onge veer 2 weken. Vanaf begin september start het werk aan het gedeelte tussen Oscar Leeuwstraat en de Ringbaan West. Op dit gedeelte zal het werk on geveer 6 weken gaan duren. De werkzaamheden op de twee de len van de Tongerlose Hoefstraat slui ten zodanig op elkaar aan op het deel waar niet gewerkt wordt, de straat be reikbaar blijft via de Oscar Leeuw straat. In overleg met een delegatie bewoners van de Tongerlose straat zijn de volgende afspraken ge maakt: - De fietsroute wordt duidelijk aan gegeven door het aanbrengen van wit te klinkers tussen de rijweg en de fiets route (1 witte klinker per meter). - Er komen drempels in de Tonger lose Hoefstraat ter hoogte van de Na- ssaustraat en de IJskelderstraat. Hier tegen was bezwaar gemaakt door de ondernemers in de straat. Wel is beslo- de drempel aan te brengen ter >ogte van pand nummer 57, vlak bij Oscar Leeuwstraat. Het weer tijdens de vakantie was van dien aard dat mijn oude vertrouwde fiets veel dienst heeft gedaan. Is er iets zaligers dan in alle r langs bos en duin te peddelen en van mooie natuur te genieten Met een on- gemotoriseerde tweewieler kom je op de mooiste plekjes. Dorst krijg je wel als je enkele uren onder de hete zon door het Brabantse land rijdt. Gelukkig zijn er op het platte land genoeg lommerrijke terrasjes waar je kunt neerstrijken. Even uitblazen en zijn een koel drankje innemen, een kort van onze praatje maken met andere gasten en dan Dat A« de tocht met hernieuwde kracht voort- aandier J zetten. kakelenc Als je dan tevreden achterover hangt café i en met volle teugen geniet van brouwers’ halte beste, heb je echt het gevoel dat ’t leven zo slecht niet is. Blijf je een beetje langer plakken en nóg wat drinken, dan krijg je op zo’n mooie dag soms ideeën die misschien niet te verwezenlijken zijn, maar, als ze wél te realiseren waren, een zegen voor de mensheid zouden zijn. Op één van die warme dagen gebeur de het dat ik, op een mooi terrasje genie tend van de natuur en koele drank, wreed gestoord werd door een grote los lopende hond. Omdat ik - vergeef me - niet het soort mens ben dat zo’n dier on middellijk tegen de borst klemt en aller lei liefkozende woorden in het oor fluis tert, maakte ik een beweging die zelfs voor een hond duidelijk is: wegwezen. Vrijdag en zaterdag Pudding broodjes 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat I Reeds meer dan 100 jaar Prachtweer is het werkelijk, zo’n schitterende zomer moeten we koesteren zolang hij nog aanhoudt want het zal wel weer een hele tijd duren voordat wij weer zo’n sub tropisch seizoen in eigen land mo gen beleven. Kan voor u en mij, eenvoudige fietsers langs ’s heren wegen en liggers in de tuin de pret niet op zolang de zon blijft schijnen, eigenlijk zou wat minder blijheid van meer realiteitszin betuigen. Want reken maar dat we het bin nenkort zullen bezuren, dit mooie weer. Of juister uitgedruktdit droge weer. De boeren klagen al maanden steen en been, immers, sinds april heeft het eigenlijk niet meer geregend dat ’t deugt. Het piepkleine onwedertje dat ons af gelopen maandag verraste heeft nauwelijks een halve milimeter neerslag gebracht, dus daar hoeven we niet eens over te praten. Kort om, het gewas te velde staat er niet geweldig bij en daarom zullen groente en fruit de komende maanden wel peperduur zijn. Veel boeren wisten totnogtoe hun oogsten nog enigszins in fleur te houden door kwistig gebruik te maken van beregeningsinstallaties. Zij pompen dan met reuzemachi- nes het grondwater uit hun lant en verdelen dat met een grootz maat sproei-installatie over het was. Dat mag nu ook niet meer, rige week was er in Drente al sproeiverbod en voor het weekein de mocht er ook in stukken van Midden-Brabant geen water meer opgepompt worden om er het ga zonnetje, de bieten of de sla mee te begieten. Inmiddels is het sproei verbod tot heel de provincie uitge breid maar of het veel zal uithalen weet ik niet. Afgelopen zondag fietsten wij door een deel van het «verbodsgebied», bij de Mierden en Hulsel. Het leek wel alsof de boeren daar een wedstrijd in het creatief irrigeren van hun bouw land hadden georganiseerd, zoveel beregeningsinstallaties waren er aan het werk. Op sommige veldjes zwierden wel zes sproeimachines hun kunstige waterwaaiers over de aarde. Op de weg van Lage Mierde naar Hulsel, heel toepasselijk Vloeieind geheten, had een boer het wel heel bont gemaakt. Zo be zorgd was hij omtrent de opbrengst van zijn bietenveldje, dat hij een soort superberegenaar had inge schakeld, een apparaat dat niet al leen heel het bietenveld ruim schoots had weten te inunderen, maar ook de belendende en veel hoger gelegen weg vrijwel totaal blank had gezet. Fietsers uit de tegenovergestelde richting konden het voor hen be stemde pad niet gebruiken en moesten noodgedwongen aan' de andere kant van de weg gaan rij den, waar wij nog genoten van de verkoeling brengende uiterste druppels van de kwistige boer. Eigenlijk is het een vreemd ver haaleen boer die tienduizenden liters water per dag verspilt door ze op een verkeersweg neer te laten komen. Doorgaans staan boeren immers niet allereerst bekend om hun spilzucht. Hier won hun be zorgdheid om den oogst het na tuurlijk van hun spreekwoordelijke zuinigheid. Maar toch, ook water is een schaars produkt, met name schoon, zoet grondwater. Als wij met dat water op de nonchalante wijze van nu blijven omspringen, dan zitten we op een gegeven mo ment echt zonder en groeit er niks meer - kunnen we onze groenten in de ruimte gaan kweken. Boven dien zakt de aardkorst dan lang zaam in zoals nu al gebeurt in zulke uiteenlopende plaatsen als Slochteren en Mexico-stad - en daarna storten geleidelijk al onze steden en dorpen ineen en heeft niemand meer water nodig omdat we allemaal naar de maan zijn. Moor Urlaup hoe kippen een ei kunnen leggen. En vaak heb ik medelijden met hen gehad, want zo ’n kei van een ei is niet niks. Volgens kinderbegrippen moest dat toch een pijnlijke gebeurtenis zijn. Later heb ik begrepen dat het niet zó erg is. De schaal wordt immers pas hard nadat het ei is gelegd, op het moment dat het erin aanwezige calciumcarbo- naat met de lucht in aanraking komt. Hierin zou dus de oplossing voor ons probleem kunnen liggen. Als we cal- ciumcarbonaat toevoegen aan honde- brokjes, zou dit dan tot schoolvorming ten kunnen leiden Is het mogelijk, door hoof toevoeging van een bepaalde chemische de C redactie van de Tilburgse Koerier, N.S.-plein 14, stof, een hondedrol binnen enkele minu- op de en veloppe: Uit het hart van Brabanders. ten helemaal te harden Plattrappen is T) c c OWD CF dan niet meer mogelijk en van uitglijden 1>< IC W C£2 kan geen sprake meer zijn. Een prettige bijkomstigheid zou zijn, Op maandag 25 augus dat de toegevoegde hardmakende stof te- Bosscheweg voor 2 dagen vens alle geur neutraliseert. In principe worden vanwege v v een toplaag asfa Iet betreft het gedeelte tussen Oost en de Hoevense Ka naaldijk. Op een van deze 2 dagen wordt ook de Hoevense Kanaaldijk ge durende korte tijd geheel afgesloten. Omleiding Het verkeer van en naar de Bossche weg wordt omgeleid via de Jules Ver- neweg, Gerlebaan, Ringbaan Oost (en andersom). Afhankelijk van de weersomstandig heden kan het werk uitlopen of ver schuiven. Uit die bijdr-- - en provincies een groot deel club- en buurthuiswerk. Dit vangen de Nederlandse geme zamenlijk 279 miljoen gulder rijk. In september zal de Tweede Kamer zich over de plannen van Brinkman buigen. Gaat zij daarmee akkoord, dan zal ook de gemeente Tilburg moeten gaan zoeken naar mogelijkheden om het sociaal cultureel werk te financie ren door te bezuinigen op andere pos ten. Wethouder Dijkstra (Welzijn): «Veel kan ik er nog niet van zeggen, dat is te voorbarig. Waarschijnlijk komt het er wel op neer dat er vooral op sociaal cultureel werk bezuinigd moet worden». Als dat het geval is, zal volgens Dijk stra de schade beperkt moeten worden door op dit terrein efficiënter te gaan werken, zodat er geen onnodige extra kosten worden gemaakt. Lijden Volgens Dijkstra is het juist in deze tijd enorm slecht om te snoeien in het sociaal cultureel werk. Niet alleen buurthuizen en clubhuizen hebben er onder te lijden, maar ook onder meer het opvangbeleid van haanlozen en het beleid ten aanzien van minderheden. Een slechte zaak voor de samenle ving». De maatregel van Brinkman vloeit voort uit de afspraken in het regeerak koord, welke inhouden dat er in de ko mende vier jaren 300 miljoen gulden moet worden bezuinigd in de sector welzijn. «Wat de consequentie van de bezuinigingen voor Tilburg is, hangt geheel af van de visie van de gemeen te», zegt coördinator R. de Haan van jun* de Twem. Volgens hem kan, als de *’uur plannen van Brinkman doorgaan, de gemeente nog heel wat redden. «Het voortbestaan van club- en buurthuizen en andere welzijnsvoorzieningen is niet alleen afhankelijk van de bijdrage van de rijksoverheid. Die subsidieert im mers maar een klein deel. Het grootste deel komt van de gemeente zelf. «Vol gens de coördinator van de Twem speelt in Tilburf werklozen gro een zeer t bezuinigingen mvv turele sector te treffen. Vandaag beleeft onze rubriek «Uit het hart van Brabanders» haar tweede editie. Diverse Middenbrabanders hebben aan onze oproep om eigen werk in te zenden voorpublicatie in de Koerier, gehoor gegeven. Nog steeds zijn creatieve schrijfsels van onze lezers van harte welkom. Niet alleen korte verhalen, maar ook beschouwingen, gedachtenspinsels, gedichten, e.d., zijn van harte welkom. Als wij uw inzending representatief achten voor onze nieuwe rubriek, zal uw werk in één van de afleveringen van de Koerier geplaatst worden. Daarbij hanteren wij een aantal spelregels: - onze voorkeur gaat vooral uit naar proza, in mindere mate naar poëzie. - uw inzendingen mogen niet langer zijn dan 3 kantjes op A-4 formaat, en dienen getypt te worden met regelafstand l'/i of 2. - over de inzendingen wordt geen correspondentie gevoerd. - ingezonden bijdragen worden niet teruggestuurd, maar te zijner tijd vemie- n 12.000 kubieke meter grond, tigd. (Stuur dus een kopie op, of zorg dat u thuis een kopie van uw schrijfpro- Is maüg verontreinigd kan wor- dukt houdt) den aangemerkt en geen chemisch af- zend uw bijdrage naar de geveer 8.000 kubieke meter grond, die sterk verontreinigd is, gaat ook naar de stortplaats maar wordt daar apart op geslagen zodat ze eventueel weer kan worden afgevoerd. Over de verwerking van deze grond vindt nog overleg plaat"

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1