o Monumentenzorg in Tilburg I «Zaal 16» opent in november Van 1920 tot 1936 mocht tijdens de kermis geei^terke drank woroengeschonken O z CAFEBILLARD Expositie in Informatiecentrum Twee mussen OPRUIMING TE HUUR Fiaw kapel tot theaterruimte ^0°^ Wegens vakantie gesloten van 14julit/m 2 augustus Tilburg Kultuurstad BELEGGEN IN BELGIË VAKANTIE-BEZORGERS GEVRAAGD TE HUUR 30 ...60% In dit nummer: «Eenen Tilburger heeft het gère goed» ypogefs jutöelieïs Ge2ich' op de OU(Je anno 1986 Koerier !6 juni 1986 - pagina 22 Oplage: 83.250 ex. Uitgt markt 54 Lees verder op blz. 11 :ië- de OPSLAGRUIMTE Aanmelden alleen voor deze twee datums tel. 013-560593 jen Geschiedenis Tuinstraat 16,Tilburg csoiï-4J556i 8 T De i actuele damesmode en leermode Voor de donderdagen 17 juli en 7 aug. vragen wij bezorgers voor div. routes in Tilburg. Donderdag 3 juli 1986 30e jaargang nr. 1469 Met nomeen te bevragen: 01615/5151 na 18.00 uur 013/344208 dagelijks geopend te Goirle 300 m2 KORTINGEN van Kermisvierders in 1923 poserend voor het café van C. De Brouwer, dat was gevestigd aan de Koningstraat. (Foto-archief gemeente Tilburg) - rechtstreekse verkoop af fabriek - worden op maat gemaakt - dubbele dichting te< - vragen geen onder): Renoveer en isoleer voor eens en altijd jave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T, de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer aan muziek, to- dans, mime, beeldende kunst, ittheater, straattoneel, straatmu- werd ook de Vereniging kaffee Karree opgericht. >p af fou. laakt tegen tocht srhoud pag. 13 pag.15 pag.15 pag.15 pag-17 pag. 19 Pag 1»J pag. 3 Pag. 3 Pag- 7 pag. 13 vat de en de t bulde- sren, dat lederlandsche van Open- Vrijdag en zaterdag Vruchten sloffen 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat I Reeds meer dan 100 jaar BISTRO L’ESCARGOT Weekmenu 32,90 Reserved ng< 430738 of 555899 Geopend v.a. 17 uur Heuvelring 37 - TILBURG SPAARKREDIET SPAARBANK Grens 11-13, POPPEL Tel. 09-3214658280 Op grens Goirle (Poppel) hoge steenweg 18, den bosch heuvelstraat 102, tilburg \gSKF ransportwielen ^Iritxxg jules verneweg 14 industrieterrein tel 013 321316 In 1982 Kollektief Besterdplein 32 - Tel. 425086 Westermarkt 21 - Tel. 673072 BENDEHOOGEN Koestr. 140,013-434903 L J VAKFOTOGRAAF Iedereen kent nog wel het oude Elisabethziekenhuis aan de Johannis van Beverwijckstraat in Tilburg. Het oude zie kenhuis. Dat ziekenhuis is al jaren geleden verhuisd naar een riante nieuwbouw aan de Hilvarenbeekseweg. Een deel van het oude ziekenhuis is gesloopt en inmiddels zijn op die plaats woningen gebouwd. Een stuk, een deel van het zogenaamde carré- gedeelte, is niet gesloopt. Het betreft hier de voorgevel met de inrijpoort en de westelijke vleugel. De oostelijke vleugel is we) gevallen onder de slopershamer zodat men eigenlijk niet meer kan spreken van een carré. Maar semantisch zijn er wel meer vreemde kronkels in onze taal aan te wijzen, dus een kniesoor die zich hier aan stoort. Het deel wat niet gesloopt is, mocht van de gemeente behouden blijven op voorwaarde dat er sociaal-kulturele aktiviteiten in gehouden moesten worden. Een an dere voorwaarde was dat de gemeente geen extra geld zou gaan uitgeven om de gebouwen te behouden en dat diezelfde ge meente het beheer en de exploitatie niet op zich wilde nemen. Daartoe richtten enkele enthousiastelingen de stichting Carré op. Dat was in 1982. B.fr. 7%5jr. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - eigen vakkundige montageteams - ook in elke kleur leverbaar - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Evenals vorig jaar wordt in Tilburg- Centrum op zaterdag 30 augustus een kulturele manifestatie georganiseerd door de Winkeliersvereniging in sa menwerking met Schouwburg-Tilburg, Theater «Zaal 16» en de Tilburgse Muziekschool. De manifestatie draagt de naam: Tilburg - Kultuurstad. Op een aantal podia en kramen in de stad zullen verenigingen en instellingen uit Tilburg en de regio zich kunnen pre senteren. Gedacht wordt o.a. neel, straat ziek. Mocht U ook belangstelling hebben, dan kunt U een inschrijfformulier ver krijgen bij Secretariaat Tilburg-Cen- trum. verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Films Rondom Hart van Brabant Cuisine Normaal Kuituur/Amusement Begeleid en beschermd wonen. Stichting Blut Bredaseweg open.. 166 sculpturen Parochienieuws Sport ^B W-besluiten... j- r deed - was de socie „hriftelijk verzoeken met üv legging rekening te houden. de vorige eeuw probeerden so ciaal bewogen personen, organisaties moralisten het drankgebruik onder arbeidende bevolking terug te drin gen. «’t Buitensporig genot van be dwelmend vocht, de dronkenschap, wordt steeds in de hand gewerkt door dat de kermis niets aanbiedt, wt aandacht van de kroeg afleidt, e ïring werd kroeg in, de kroeg uit, onder ’t ti waar de ren van de schandelijkste lieden Het enige is kermis», aldus de Ne uitspraak Vereeniging tot Beperking vat en dat bare Dronkenschap in 1874. verder op blz. 7 Speciaal nummer De Stichting tot het behoud van Til- burgs Cultuurgoed heeft in samenwer king met de gemeentelijke monumen tencommissie een brochure uitgegeven onder de titel «Vier beschermde stads gezichten in Tilburg». Deze brochure verschijnt als het 12de nummer van het tijdschrift «Tilburg». Het eerste exemplaar is tijdens de opening aan wethouder Krosse aangeboden door de voorzitter van de Stichting, ir. R. van Putten. Nu, anno 1986 zijn we vier jaar ver der en hoe gaat het met het Carré? De stichting heeft de afgelopen jaren niet stil gezeten. Meer dan 40 kunstenaars hebben werkruimte gevonden in het Carré. Ook zijn er ongeveer 15 niet- commerciële instellingen thuis in het Carré. Eén instelling, beter: één groep verdient nadere belangstelling en dat is de groep die zich bezig houdt met het realiseren van een theaterruimte in de voormalige kapel van het oude zie kenhuis. Zaal 16 heet het theater en in november van dit jaar zullen er de eerste voorstellingen gegeven wor den. In het nieuwe boek over de geschie- ook trouw elk jaar i denis van de Tilburgse kermis, «Veel teiten schriftelijk vermaak en weinig wol», wordt ruim- droogk schools aandacht besteed aan het feit Al in dat de Tilburgers juist tijdens de ker mis heten merken dat ze het «gère en goed» hadden. Een zeer interessant de hoofdstuk gaat over het drankmis bruik, wat uiteindelijk resulteerde in de drooglegging van de kennis: van 1920 tot 1936 motht tijdens de Til burgse kermis geen drank geschonken worden. Een klasse-uitzondering werd gemaakt voor de sociëteiten waar de gegoede stand bijeen kwam. H“* wat de burgemeester na een t van de Hoge Raad kon doen - De Tilburgse correspondent van een Utrechts maandblad schreef in 1858 naar aanleiding van de kennis: «’t Vermaak der burgerij bestaat in dansen, bier en ge never drinken van 's morgens tot 's avonds». Als het kermis was, werd inderdaad veel gedronken en dan met name sterke drank. Dat er veel gedronken werd, is zeer verklaarbaar: de kennis was het enige feest in het jaar. De arme, arbeidende bevolking spaarde driftig voor dat feest en reken maar dat dan de bloemetjes wer den buitengezet. Of zoals Uri Nooteboom dat schreef in «Land en volk in Bra bant»: «Feesten, dat konden de Tilburgers. Eens in het jaar vielen de getouwen stil, eens in het jaar werden de blommetjes buitengezet, hadden alle keukenmei den een vrijer en een plezierig gezicht en was iedere arbeider het heertje. Men zeide wel: Eenen Tilburger heeft het gère goed. En zij, die dat zeggen, hebben ge lijk, want het is waar. Waarom zou hij alleen bidden en hard werken en het niet graag goed hebben?» Die vereniging ging zich bezighouden met het beheer en de koërdinatie van de kapel en met het uitbaten van een café naast de kapel. Van de kapel werd nauwelijks gebruik gemaakt. Het bleek namelijk dat die ruimte weinig ge schikt was voor verschillende activitei- ten’ Lees verder op blz. 11 Redactie-advertentie-atdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Op 1 juli heeft wethouder Krosse van financiën en cultuur in het Gemeentelijk Informatiecentrum de expositie «Monumentenzorg in Til burg» geopend. Doel van de expositie is de belangstelling en de betrok kenheid van de Tilburgse bevolking bij de zorg voor monumenten te be vorderen. Monumentenzorg in Tilburg» duurt tot 1 november van dit jaar en is voor iedereen vrij toegankelijk. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.00-17.00 uur en maandag en zaterdag van 13.00-17.00 uur. De expositie geeft een inzicht in de gemeentelijke monumenten zorg, die zich met name de laatste jaren heeft toegespitst op de aanwij zing van «Beschermde Stadsgezichten». Tilburg telt op dit moment 56 rijks- monumenten en op de gemeentelijke monumentenlijst staan 105 objecten. In de loop van dit jaar worden aan de ze lijst nog eens 35 objecten uit het ge bied binnen de ringbanen toegevoegd. Belangrijke restauraties die dit jaar van start gaan, zijn de derde fase van het bekende Mommerscomplex aan de Goirkestraat en het stallencomplex van de Lancierskazeme aan de St.-Jo- sephstraat. deze expositie, waarvan het fe- n «Beschermde Stadsgezichten» een belangrijk onderdeel uitmaakt, wordt ingegaan op de totale gemeente lijke monumentenzorg. Op een over zichtelijke en makkelijk toegankelijke wijze wordt ingegaan op vragen als «Wat zijn monumenten en bescherm de stadsgezichten», «Waarom bescher men wij monumenten» en «Wie kun nen monumenten beschermen». Daar naast komen aan bod de taken van de gemeente en de consequenties van een monumentenbeleid voor gemeente en particulieren. «Monumentenzorg in Tilburg» is een initiatief van de afdeling Voorlich ting en Inspraak, het Gemeentearchief, de dienst Publieke Werken en de mo numentencommissie van de gemeente. Was het met Simon Vestdijk die ooit beweerde dat alles in een verhaal een functie moet hebben, dat alles moet kloppen Hij ver duidelijkte dat met het voorbeeld van vallende mussen. «Als*, zo be weerde hij, «een schrijver schrijft dat het zó warm is dat de mussen van het dak vallen, dan moet dat precies passen in het verhaal. Warm is het, zo warm dat de mussen van het dak vallen, maar in welk verhaal In ieder geval in het verhaal dat geschreven werd in die bloedhete zomer van 1986. Een zomer die er onder andere voor zorgde dat er op een zonnige zondag op het strand van Scheveningen alleen nog maar staanplaatsen over waren. En het merendeel van de mensen die er niet lagen of stonden, zaten in ki lometerslange files en zagen die dag nooit de zee. Op die dag op die bijzonder warme dag in juni 1986 vielen er mussen van het dak en in Tilburg was er één persoon die dat gezien had. Niemand an ders had het opgemerkt want iedereen stond of lag aan het strand en de rest zat binnenshuis want buiten was het veel te warm. Die ene Tilburger stond in de Heuvelstraat op de plaats waar doordeweeks meestal een draaior gel zijn klanken over het winke lend publiek uitstort. Hij keek naar de neus van zijn schoen die bewoog op de denkbeeldige maat van de muziek van het draaiorgel dat er niet was. Maar dat gaf niks. De neus van die schoen had geen echte muziek nodig. Je zou zelfs kunnen zeggen dat er in die neus zelf muziek zat zoals er in onze hoofdfiguur zelf ook muziek stak. Die vergelijking wordt begrijpelijk wanneer er bij dit verhaaltje een foto van onze held bij gedrukt kon worden. Dat kan echter niet maar stelt u zich onze held maar voor als een klein, bijna tijdloos man netje, gekleed in een lange leren jas, voor deze gelegenheid zonder mouwen en voor deze keer ook niet met een touw om het middel dicht geknoopt. Wat korte, grijze haartjes steken her en der uit het hoofd van onze held. Wat voor mu ziek past bij deze beschrijving: draaiorgelmuziek natuurlijk, dat u dat niet kon raden Het liedje van de neus van de schoen van onze held was afgelo pen en de neus stopte terstond met bewegen. Onze held beloonde het muziekje met een ietwat hol klin kend lachje. Nog steeds lachend wendde hij zijn hoofd om naar een etalageruit waar hij pal voorstond. Even ver stomde het lachje om na een aar zelende pauze nog luider te klin ken, én holler. Die lach bevroor plotselinger suisde iets langs de rechterschou der van onze held en er was een dof plofje hoorbaar naast zijn rechterschoen. Onze held maakte een pasje zijwaarts, draaide zich vervolgens een kwartslag om en keek naar de grond. Weer klonk, in het begin nauwelijks hoorbaar, een hol, hoog lachje. Op ongeveer 35 centimeter voor zijn voeten, uit één van die voeten was zojuist nog muziek gekomen, lag een mus. Zo te zien was het diertje voor goed uitgeteldde pootjes staken omhoog het kopje lag ietwat ge knakt zijwaarts en uit het sna veltje blonk een droppeltje bloed. Onze hoofdfiguur bleef kijken en lachen. Tussen het dode moment van zijn uitademen en het moment van inademen was het even stil. Net lang genoeg voor onze held om weer een plofje te horen, ditmaal achter hem. Hij draaide zich 180 graden en voor hij uitgedraaid was, klonk alweer het bijna geluid loze begin van dat hoge, holle lach je. Want vóór hem lag wéér een dode mus. Onze held draaide zich al lachend nog een keer om als wilde hij zich er van vergewissen dat het hier om twee verschillende mussen ging. En jawel, het waren twee verschillende mussen. Een onbedaard gelach echoodde hol door de Heuvelstraat. Wij weten wat de doodsoorzaak was van de twee mussende warmte. Ze waren door de hitte van het dak gevallen. Onze held wist dat niet maar dat is voor het verhaal ook niet belangrijk. Even min is het van belang te weten wat uit dit verhaal echt is en wat ver zonnen is. Belangrijk in dit ver haal is wel dat het warm was, zó warm als het de afgelopen dagen is geweest, en dat de mussen van het dak vielen. rW «B

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1