o Drinkwatertarieven wel of niet omlaag We krijgen een mooie zomer Drome VVV Hart van Brabant ook voor Hart van Brabanders ifi- J_ Tilburgsche Waterleiding Maatschappij boekt goede resultaten Gebruikte auto r^_ AUTO Al blijft voorspellen natte-vingerwerk Nieuwe directeur AW.A. ter Horst: NODACON z< dflNSSENS r"ra TOTALE LEEGVERKOOP BEZORGER ZONNEHEMELS 300,- tot 1.000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer I NORTH SEfl JAZZ B|ü fa nï 1986-pagina 26 De Koerier In dit nummer: pag. 3 Fili Pag. 3 Kuituur/Amusement, pag. 7/15 pag. U Cuisine Normaal Oplage: 83.150 ex. pag. 13 pag.21 B W-besluiten. pag.23/27 Sport. Tilburgse weerman Kees de Bont: Gebruikte auto’s 1!» al we v ijsti r —It t UT i'. 800 m2 verkoopruimte Nieuwe directeur A.W.A. ter Horst 10-60% korting actuele damesmode en leermode Donderdag 12 juni 1986 30e jaargang nr. 1466 ^eof^e Aanmelden tel. 013-560593 tussen 19.00 - 20.00 uur laar de een notedc e heer wacht 1 overhemd van 1 stropdas van 1 paar sokken van Hasseltstraat 195a, Tilburg-tel. 013/425487 Rondom Hart van Brabant Menselijk bekeken. Parochienieuwspag. 19 Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 358630 Een deel van de gebouwen van de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij aan de Gilzerbaan. Voor een wijk in de BLAAK, vragen wij een Liefst wonende in de Blaak. promouv- ma wis::* baan bij is in Rot- i krij- Snelle laar vier BEHANGMARKT Besterdring 79 Jitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer ?P af faun i laakt tegen tocht srhoud Vrijdag en zaterdag Aardbeien sloffen 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar jreca- dag aan itwoord luiten te zetten. Nieuwe ijstijd Die ijstijd wordt trouwens minder koud dan de vorige. Dat komt weer door vulkaanuitbarstingen en spuit bussen - die maken dat de ozonlaag om de aarde dikker wordt waardoor de GRATIS 48, (of 25,- korting) Lage Witsiebaan 78 Tilburg - Tel. 634355 Zie pagina 22 AAN PERZEN DENKEN IS AAN JANSSENS DENKEN Besterdring 1 hoek Veldhovenrlng Tel. 013-420504 Perzische-tapijten BIJ aankoop van een KOSTUUM er veranderlijker, r "oor het humeur et opstaan alleen de of vo bespr zonnewarmte wel tot doordringen maar mine vanuit de dampkring 1 Kees de Bont beschikt «correspondenten» in t burg - en zo weet hij ook raturen in de regio i zijn, maar dat het lang niet we lijk regent of sneeuwt. Zo s< *n 6 Alphen en Riel veel sneeuwen dan in Tilbt ring hiervoor denkt vonden te hebben grondsoort: kleigrond (ten van Tilburg) trekt meer ni dan zandgrond. hoge steenweg 18. den bosch heuvelstraat 102, tilburg - rechtstreekse verkoop af fabriek - worden op maat gemaakt -dubbele dichting te - vragen geen onder Renoveer en isoleer voor eens en altijd De grootste collectie kostuums, kolberts, pantalons, overhemden, stropdassen en jacks van Midden-Brabant vindt u immers bij Nodacon. Vooral in Nederland, met zijn tame lijk grillige klimaat, houden velen zich min of meer intensief met de gesteld heid buiten bezig. Volgens een recente KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - eigen vakkundige montageteams - ook in elke kleur leverbaar - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Sinds enige tijd heeft de VW Hart van Brabant een nieuwe directeur in de persoon van de heer A.W.A. ter Horst. De ter Horst is de opvolger van de heer A. Bontebal die directeur is geworden van de VW Zeeland. Deze wisseling van de w was voor ons een goede reden om een gesprek te hebben met de nieuwe directeur van de VW Hart van Brabant. Wie is heer A. ter Horst en wat wil hij met de VW Hart van Brabant Ook raakten we in gesprek over de Gastvrij-Hart van Bra- bant-Pas, maar centraal stond toch datgene wat Tilburg en omgeving te bieden heeft musea en tentoonstellingen, recreatie- en pretparken, een uitgebreide keten van winkels, recreatiemogelijkheden in de open lucht, prachtige natuurgebieden, schit terende vennen: te veel om allemaal op te noemen. En wat tijdens het gesprek zeer duidelijk werd, was de konstatering dat zeker niet alleen voor toeristen het Hart van Brabant iets te bieden heeft. Ook voor de «Hart van Brabanders» zelf is er in dit gebied nog van alles te ontdekken en steeds weer te beleven. Meer dan men doorgaans denkt. Mentaliteit Het bevalt de heer ter Horst hier prima en natuurlijk is dan de vraag wat hem hier zo aanspreekt. Dat blij ken twee zaken te zijn. De mentaliteit van de Brabanders die toch minder hard en minder zakelijk is, die wat vrij er en ongedwongener is dan in het Noorden van Nederland. «En daar naast kan ik niet anders zeggen dan dat ik hier een prima «produkt» aan getroffen heb. Met produkt bedoel ik het hele scala van recreatieve mogelijk- heden. Lees verder op blz. 11 Zwempartijen Dat kwam zo: voor zijn gezondheid werd hem in 1953 aangeraden, dage lijks een koude douche te nemen. Als hij niet over een douche beschikte, mocht hij ook een duik in het (onover dekte) zwembad maken. Aldus schiedde: in november 1953 ging K de Bont een rondje zwemmen in buitenbad aan de Ringbaan Oost, dag daarop vroor het en zag de Bont van zijn zwembeurt af. Voor de lol is hij toen begonnen met dagelijks op te schrijven wat voor weer het was om zijn zwemmersmoed te kunnen staven. Van lieverlee werden de daarmee sa menhangende activiteiten steeds om- vangrijker zodat de weerkundige van het Stadhuisplein gemiddeld elke dag wel een paar uren aan de registratie van de nukken der weergoden be- steedt. Die registratie behelst, na bijna cht 33 jaar als weerman, voor Kees de ,le Bont heel wat meer dan opschrijven welke temperaturen hij *s ochtends, ’s middags en ’s avonds heeft gemeten en hoeveel neerslag er is gevallen. Dage lijks worden ook de gemiddelden-sta- ten bijgewerkt. Hierop noteert de Bont bijvoorbeeld wat voor weer het is ge weest op 10 juni 1986 om vervolgens telling is ons land zo’n 100.000 weer mannen en -vrouwen rijk. Een van hen - en niet de geringste - is onze stadge- jaar. noot Kees de Bont. De Bont komt uit een «weerkur ge» familie. Een van zijn broers we al 40 jaar bij het K.N.M.I. in De F terwijl een andere broer in Nieuw Z land woont en daar een particulie weerkundig station la Jan Pelleboe drijft. Zelf houdt Kees de Bont z. vanaf 1954 dagelijks intensief I met de weersgesteldheid in het van Brabant. Hachelijke zaak Voorspellen van het weer blijft overigens een hachelijke zaak, aldus de SIGf transportwielen (•/sltXMDfa ^tilburg. jules verneweg. 14-industrieterrein tel:0133213164 restaurateur tegen, «D’r is nog gin graad gemiddeld. Dit is dan een laatste wolkske on d’n hemel!» Enfin, een stukje stijging alvorens we weer afste- kwartier later werden al zijn terras- venen op een nieuwe ijstijd die ifi stoeltjes de Willem Il-straat in gebla- Europa over zo’n vijfduizend jaar zal zen en sedertdien vragen de Horeca- heersen. mensen van de Katterug elke dag Kees de Bont of het wel verant™. is om hun meubilair bt Winst Tijdens dit gesprek werd duidelijk dat het zeker niet slecht gaat met de winst van de waterleidingmaatschap pij. Die winst is iets groter dan ver wacht werd enkele jaren geleden. Dientengevolge gaat het ook wat voor spoediger met de aflossingen die de Holding B.V. moet doen over een pe riode van 25 jaar. In die 25 jaar moet in totaal 8,5 miljoen gulden afgelost worden. Het resterende bedrag van 5 miljoen gulden hoeft niet afgelost te worden. Dat bedrag neemt de gemeen te Tilburg voor zijn rekening. Dat is indertijd afgesproken en een uitgangs punt van beleid geweest. 1988 Verwacht werd dat pas in 1988 de opbrengsten van de Tilburgsche Wa terleiding Maatschappij zodanig zou den zijn dat de aflossingen makkelijk betaald konden worden. Dat tijdstip lijkt nu bereikt te zijn. Lijkt, want als er ook maar iets tegenzit, zo meldt de heer Pols, dan komt men weer in de rode cijfertjes terecht en kan het opti misme in de kast worden gezet. Een Enige jaren geleden werd Tilburg opgeschrikt door het nieuws dat de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij een specula- gevolg daarvan kon zijn dat alle Tilburgers en' Goirlenaren beduidend meer geld voor het dagelijkse water zouden moeten gaan betalen omdat die belegger vooral voor ogen had flinke winsten te gaan maken. Hogere tarieven dus en onzekerheid over de leveringsvoorwaarden en -continuïteit van dit allernoodzakelijkst produkt. Eén dag zonder waterhet is nauwelijks voor te stellen in zo’n georganiseerde samenleving als Nederland. De gemeente Tilburg voelde zich gedwongen om het niet zover te laten komen. Er werd een holding opgericht, de Tilburgsche Waterlei ding Maatschappij Holding B.V. die voor 13,5 miljoen gulden het aandelenpakket opkocht, daarmee de zekerheid scheppend dat de gemeente het voor het zeggen zou krijgen op het gebied van ons drinkwater. Met het aflossen van die schuld gaat het goed, beter dan verwacht werd. Gematigd optimisme dus bij de gemeente. Dat optimisme heeft echter nog te weinig funda menten om al te kunnen praten over mogelijke tariefverlagingen. i FfSTIW K «O die gegevens te vergelijken met het ge middelde op 10 juni in de afgelopen 32 Alle gegevens worden bewaard zodat Kees de Bont u desgewenst pre- jndi- cies kan vertellen wat voor weer we in iverkt Tilburg hadden op 12 januari 1968 of Bilt, op 22 juli 1981. Dat ook anderen op de Zee- hoogte zijn van de Bonts weerarchief ‘ier blijkt wel uit het feit, dat zijn mede- dleboer werking nogal eens wordt ingeroepen zich al door verzekeringsmensen, die een f bezig stormschadegeval moeten regelen. hart De heer A.W.A. ter Horst werd ge- boren op 5-5-1955 in Palembang op 1 Sumatra in Indonesië. «De enige band die ik met Indonesië heb, ik mijn voor liefde voor rijsttafels», merkt de heer ter Horst hierbij met een kwinkslag op. Zijn jeugd bracht hij door boven de ri vieren, de Nederlandse wel te verstaan. Hij studeerde in Breda aan het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor het Toerisme. Na zijn afstuderen, aan vaardde hij onmiddellijk een baan bij de VW in Rotterdam als promotie- medewerker. Enige tijd daarna wissel de hij die baan in voor een baan bij een toeringcarbedrijf eveneens terdam. «En toen kon ik een baan I gen bij de busonderneming de Sr Vliet in Hardinxveld. Ik heb daar jaar gewerkt als marketing manag Toen al, maar ook daarvoor, heb ik zegd dat ik graag bij een VW-kantc in het Zuiden wilde werken en met dat Zuiden bedoelde ik Brabant. Toen er hier in Tilburg een vacature kwam, heb ik me geen moment bedacht en meteen gesolliciteerd. Dat ik blij ben met deze baan hoef ik verder niet te verduidelijken, lijkt me zo», aldus de heer ter Horst. Windhoos Vroeger geloofde niet iedereen hem. Zo adviseerde de Bont, die op de Kat terug woont eens aan een terrasexploi tant beneden om zijn stoelen en ta feltjes maar binnen te halen, want er was een windhoos op komst. «Ock Kiske, wè protte na toch», wierp de t de aarde kan ider gemakkelijk kan terugkeren. t over een aantal en rondom Til- ok dat de tempe- meestal wel gelijk ':t overal tege- «-o schijnt het in vaker en eerder te ilburg. Een verkla- Kees de Bont ge in de afwijkende J i zuidwesten meer neerslag aan Lees verder op blz. 11 Onzeker Die tariefverlagingen zitten er voor de toekomst misschien wel in. Maar de ontwikkelingen zijn nog te pril en nog te onzeker om daar nu al conclusies ten aanzien van de tarifering aan te het verbinden. In een notedop is dit het terle verhaal van de heer L. Pols, financieel gen beleidsmedewerker van de gemeente dit r Tilburg. Hij verving afgelopen dins- veel dagmiddag de heer A. Driessen, wet houder en directeur van de TWM Hol ding B.V. in een gesprekje over de re sultaten, vooral de financiële resulta ten, van de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij en de gevolgen daarvan voor de TWM Holding B.V. Het weer. Wat is wat is er belangrijker voor het nt van de gemiddelde mens bij het dan het weer. Het vormt niet meest gebruikelijke gespreksstof voor mensen die weinig met elkaar te bespre ken hebben - het wordt ook vaak en uit voerig geanalyseerd en becommenta rieerd door echtparen op leeftijd en piep jonge koppels - vooral als het weer slecht is. Is voor de meesten van ons normaal gesproken het weer slechts van bijko mend belang - in het leven van vaste en variabele bevolkingsgroepen als boeren en vakantiegangers vormen de gegevens der meteorologische instituten een bron van dagelijkse zorg. Staatjes en grafieken Behalve rijtjes statistische gegevens verwerkt Kees de Bont de tempera tuurschommelingen ook in grafieken, waarin hij door middels van verschil lende kleuren precies weergeeft wat, bijvoorbeeld, de herfst van 1985 on derscheidde van de «gemiddelde» herfst: meteen zie je aan die grafiek dat oktober vorig jaar veel zachter was dan normaal, november daarentegen extreem koud - zo’n koude november krijg je maar eens in de 50 jaar zegt de Bont - terwijl december weer opval lend zacht was. Zijn bemoeienissen met het weer blijven niet beperkt tot pure studeerkameraktiviteiten: door zijn grote ervaring als «wolkschou- wer» kan Kees de Bont ook haarfijn vertellen hoe het weer zich in de rest van de dag zal ontwikkelen. verschl|nt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Ol»terwl|k, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. gevolg zou dan zelfs kunnen zijn dat de tarieven omhoog zouden moeten. Quitte Samenvattend kan men stellen dat t beter gaat met de Tilburgsche Wa- leiding Maatschappij dan deskundi- i aanvankelijk gedacht hadden. Op moment wordt er ongeveer net zo- ;1 winst gemaakt als er afgelost moet 'ZJ De Tilburgse Weerman Kees de Bont op bezoek bij zijn Ukkelse collega, Armand Pien. Tilburgse amateur-meteoroloog. Wel iswaar doen de weerkundige instituten zo als het KNMI, alsof ze tegenwoor dig dank zij de voortgeschreden tech niek het weer van de komende 5 dagen kunnen vóórspellen, meer dan een weersverwachting zal dat niet zijn, zo als wij helaas maar al te vaak onder vinden. Echt voorspellen kunnen het weersgedrag niet langer dan zo’l uur van te voren. Een plotseling optre dende storing in het Nauw van Calais bijvoorbeeld, die tien minuten geleden nog niet op de satellietfoto te zien was, kan een onvoorziene en snelle weers- ver- andering aan de Nederlandse kust teweeg brengen die op haar beurt weer het vertrouwen van baadsters en sur fers in het K.N.M.I. ernstig onder graaft. Wat de temperatuur en de algemene luchtgesteldheid in Midden Brabant betreft, valt het Kees de Bont op dat er hier meer ijsdagen zijn dan in de Bilt, maar ook meer zomerse dagen. Dat komt omdat de Bilt in de luwte van de grote rivieren enigszins beschermd ligt, aldus de weerkundige, die verder stelt dat het hier aanzienlijk «warmer» is dan in Groningen en Friesland, terwijl de afgelopen jaren de temperatuur dui delijk is gestegen, minstens met een worden over die lening van 8,5 mil joen. Er wordt dus quitte gedraaid. Zet de winststijging door dan is in de toe komst, misschien al volgend jaar, een tariefverlaging niet ondenkbaar. Stag neren de financiële ontwikkelingen en wordt er minder winst gemaakt, dan kan het best mogelijk zijn dat ons vol gend jaar een tariefverhoging voor ons drinkwater te wachten staat.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1