Tilburg na 1945 lill w O Hasseltse kapel Kiwanis Club Tilburg treed naar buiten - 5. 'even 655 a VERF-BEHANG Leuke pump bij uw zomerkleding TROMMELS Multi-star systeem 1 stoet rum 20 moge*heden Number! BELEGGEN IN BELGIË DRESSH0P stadhuisplein 325a (katterug) mannen moge nei 1986 - pagina 30 s@ Keener In dit nummer: Oplage: 83.070 ex. Interessant boek over het onbestorven verleden /"Lit van Anita en Jacobs Tsjemobyl Project Begeleid en Beschermd Wonen Tilburg wordt ondersteund woners. in Brabant lal albaar. avond en eigentijdse betaalbare KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Daling werkloosheid actuele damesmode en leermode Donderdag 15 mei 1986 30e jaargang nr. 1462 J. Costonj i aantal a G4/&4G? DENISSEN Een aantal leden van de Kiwanis Club Tilburg bijeen op 1 mei voor de lindeboom op de Heuvel. Het vignet van de Kiwanis Club Tilburg met de lindeboom en de wereldbol Rondom Hart van Brabant Films Kuituur/Amusement B en W-besluiten Menselijk bekeken Jachthoorn gezocht Slangententoonstelling Parochienieuws Sport 9 Koerier bv Jouwes j. Jansenstr. 52-56 jrg - 013/683911 Zwitserland, Luxem- in Nederland. In Ne- Vrijdag en zaterdag vruchten krakelingen 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar SCHOENHANDEL Hasseltstraat 174, tel. 432126 neterrewi tel 013 321316^ momen- Tilburg- Spoeltje Dutch vele plaatsen te jn. Tilburg: r Golrkestr. 16-18 Golrle, Molenstr. 41A islid, frac- bestuur en be- ipril jongstleden als af- BJende 24 jaar PvdA-ge meenteraadslid van Tilburg en van 1974-1978 tevens wethouder van volkshuisves ting en stadsvernieuwing. «Tilburg na 1945» is tot stand gekomen op initiatief van enkele politieke vrien den van Wim Evertse. Het is een lijvig boekwerk geworden van 350 blai1’1 wat belangrijker is: het is een groten--- belangstellende Tilburger zelfs spannend boek geworden. itgave: De Tilburgse Dtr. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer Burg. Tilbun htige :iaal en ópgericht in Ameri- Anjeri- eidende voor dienstverle- ieven werden en signaleren, k luspunten vrij- personenregister stelt leur, door- de aange- Veel linde- de waters- i gegaan.In vooral veel eigenlijk thuisho- an nu het i Tilburg overwe- tiling van dank werd nippels, hoofd van de tenslotte nog over het wel en lindeboom op de hoge steenweg 18, denbosch heuvelstraat 102, tilburg Hemden, pulls, dassen Juliana van Stolbergstraat 14, Tilbur Tel. Oia-I6»65fc pag. 3 pag. 3 blz. 7,15,17 pag. 11 blz. 13 blz. 13 blz. 21 blz. 25 blz. 29 KIWANIS CLUB TILBURG NL WE BUILD «Tilburg na 1945 - momenten van veranderingen in politiek, leid». Zo luidt de volledige titel van het boek dat op 21 april jon scheidscadeau werd aangeboden aan Wim Evertse, gedurer.- zei lig, zei tbsolute lijk opgenoi vignet stelt een lindebo van de lii ridianen wordt de ven en maakt van de K In het w e ook leden van de Kiwanis Club Soes aanwezig. De Kiwanis Club Goes heeft een project gekozen dat in houdt de aanplanting van lindebomen Eigenlijk is een titel boven deze foto overbodig, want wie kent niet de Hasseltse kapel Oudere Tilburgers kennen deze kapel als bedevaartsoord, dat vooral in de meimaand druk bezocht werd. Anderen kennen de kapel wellicht vanuit een belangstelling voor de historische bouwkunst De Hasseltse kapel werd eind 15de, begin 16de eeuw gebouwd en in het torentje hangt een klok met het opschrift «Maria is mijnen noem-. De kapel was eerst in katholieke handen en in de tijd van de Reformatie werd het een gemeentegebouw. De gemeente liet het onderhouden omdat in de toren een uurwerk en een klok aanwezig was, die van belang waren voor de bevolking. Onder andere daaraan hebben we te danken dat de Hasseltse kapel nog steeds bestaat. In 1796 werd er in de kapel weer een Mariabeeld geplaatst. Het is dus niet vreemd dat de Hasseltse kapel vooral in de meimaand veel gelovi gen trok en nog steeds trekt. Wist u trouwens dat de kapel ooit ingericht is geweest als wevershuis en dat de kapel lang geleden ook een poosje dienst heeft gedaan als herberg SKLf transportwielen lf]S Doel De Kiwanis Club Tilburg telt mo menteel 18 leden en heeft zich, om zich te bewijzen, een bijzonder doel gest J Dat doel geleid c» dat aar~ Maatscl cieel, mate nen. Hoe beslissen Club Tilt mei. SPAARKREDIET ÊD7 SPAARBANK Grens 11-13, POPPEL Tel. 09-3214658280 Op grens Goirle (Poppel) het project Wonen best leiding, htl en medis king met wordt er ook &v.v. uai uv hun kamer of woning schoonhouden, dat de persoonlijke hygiëne niet ver waarloosd wordt en het gebruik van Op 1 mei trad voor het eerst de Kiwanis Club Tilburg naar buiten. Dat gebeurde op feestelijke wijze want wordt niet iedere eerste stap of aktiviteit van een club of vereni ging met gepaste vreugde begroet? Wat is die- Kiwanis Club Tilburg voor een club, waar bestonden de kheden uit? In het volgende unt u daar alles over lezen. De «om het Foto’s en grafieken PvdA-raadslid W. Plasmeyer beschrijft de geschiedenis van de Tilburgse PvdA- afdeling: «Veertig jaar sociaal -democra tie in feiten, cijfers en anecdotes». «Tilburg na 1945» bevat ook een foto- afdeling, met bijdragen van R. de Brou wer. H. van Deyck heeft de afgelopen veertig jaar Tilbuig gevat in cijfers en grafieken. culturele, de economische of de gods dienstige geschiedenis. Eén minpuntje moeten we maar dat valt bij de vele pit. wel in het niet: het persona rrde gebruiker meer dan eens tek ijvig boekwerk geworden van 350 bladzijden en dat vermelde personen niet op i mdeels prettig leesbaar en hier en daar voor de geven bladzijden blijken te figur «Tilburg na 1945» is uitgegeven door de Stichting Bijzondere Wetenschappe lijke Uitgaven te Tilburg. Het is voor 29,50 verkrijgbaar in de boekhandel. U krijgt het boek thuisbezorgd wanneer u 29,50 overmaakt op giro 27 72 264 ten name van voomoemde stichting. trekt het bestuur van Nederlandse Onder- "u VNO Noord-Brabant uit de rapporten ver de arbeidsmarkt- in de provincie. BEHANGMARKT Besterdring 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 in Zeeland te bevorderen, i bomen zijn immers tijdens noodramp in 1953 verloren Zeeland zijn na die ramp vg. populieren aangeplant die niet in het Zeeuws landschap ren of in veel mindere mate dan geval is. De Kiwanis Club 3 bood uit vriendschappelijke gingen de Goese Club een zaail een lindeboom aan die in aangenomen. De heer Knipr van de afdeling beplantingen i gemeente Tilburg, hield tenslot een boeiend betoog wee van de Tilburgse Heuvel. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout. Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Begeleiding De begeleiding van de bewoners van Lït project Begeleid en Beschermd -bestaat uit een financiële bege- het aanbieden van dagvulling Met de ondersteuning van ische begeleiding in samenwer- ject hoopt de serviceclub als net een huisarts. Natuurlijk dlg lid erkend te worden. :r ook op gelet dat de bewoners ten opzichte van de al lanj if woning schoonhouden, de Kiwanis daarbuiten en volwaarc van de Tilburgse bevolk Eenzijdig Tilburg werd in de vier decennia die na de oorlog verstreken van een stad die kwa bevolking nogal eenzijdig was sa mengesteld - het merendeel werkte als arbeider in de plaatselijke industrie: tex tiel, metaal of leer - tot een plaats met een veelzijdig samengestelde burgerij. Steeds meer onderwijsinstellingen vestig den zich bijvoorbeeld in Tilburg, terwijl de bestaande instituten (zoals de Hoge school) zich sterk uitbreidden. Dat had de komst van een groot aantal studenten tot gevolg die op hun beurt weer flinke veranderingen teweegbrachten in het be staande voorzieningenpatroon. Van deze en nog andere wijzigingen in het beeld van Tilburg geeft het boek «Tilbürg na 1945» een veelkleurig por tret. De redacteuren, J. Costongs en P. Tops, hebben een fors aantal auteurs bij- sPr een weten te brengen, maar liefst 26, die elk vanuit een eigen gezichtshoek een fa- eet van Tilburg na 1945 behandelen. Project Het project Begeleid en Beschermd Wonen heeft de beschikking over 5 groepswoningen, 6 flats en 11 H.A.T.- eenheden. De flats zijn volledig inge- richt. Bij de groepspanden zorgen de medewerkers van het project Begeleid en Beschermd Wonen voor de inrich- van de gemeenschappelijke ruim- Op 26 april ging er iets mis in de kerncentrale in Tsjemobyl in Rus land. Eén van de vier kernreacto ren van die centrale ging kapot en er kwam radio-actieve straling vrij. Wij, die 1.800 kilometer verder op wonen, werden met die straling geconfronteerd. De koeien moesten de wei uit en de stallen in. Spinazie mocht niet meer verkocht worden en werd op de veilingen in grote hoeveelheden doorgédraaid. Bin nen EEG-verband is besloten voor lopig geen voedsel te importeren uit de Sovjet-Unie en zes andere Oost- europese landen. En natuurlijk wordt er gepraat over de veiligheid van kerncentrales. In Rusland zijn ruim 92.000 mensen geëvacueerd, zijn tot nu toe acht doden gevallen tengevolge van de ramp en blijft onduidelijk hoe veel gewonden er nou precies zijn. Vast staat dat het niet bij deze feiten zal, blijven. Niemand weet hoeveel kinderen er met afwijkin gen geboren zullen worden, over één jaar, over twee jaar, over twin tig jaar, in gebieden die aan een hoge straling werden blootgesteld. Vast staat dat het nog tientallen ja ren zal duren voordat de straling die bij deze ramp vrijkwam, ver minderd zal zijn, ook dan nog steeds niet verdwenen is. Zaailing Terug naar 1 mef, want daar begon nen we mee. De Kiwanis Club Tilburg trad toen op enigszins feestelijke wijze naar buiten, begeleid door het muziek gezelschap The Juggets. Vanuit hun clublokaal restaurant de Korenbeurs op de Heuvel begaven de leden zich naar de lindeboom. Die lindeboom heeft de Kiwanis Club Tilburg name- ’enomen in haar vignet. Dat *-’t een wereldbol voor waar •«boom op groeit. De wortels indeboom gaan over in de me- van de wereldbol. Daarmee Tilburgse identiteit aangege- i ook dat de identiteit deel uit- van de mondiale organisatie Kiwanis Club. ct gezelschap waren onder ande- leden van de Kiwanis De Kiwanis □ject - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. .Tel. 426042 Uit de school geklapt Zo geven (ex-)gemeenteraadsleden een beeld van de situatie binnen hun partij- afdeling of raadsfractie. Prof. Ph. Stou- thardt schetst zijn periode als KVP- raadslid en hetzelfde doet prof. P. Ruys omtrent zijn functioneren als raadslid voor D’66, waarbij hij tevens het bredere verband aangeeft van de democratisering die Nederland in de jaren 1967-1974 als een vloedgolf overspoelde. M. Krens, voormalig WD-raads tievoorzitter en wethouder bespreekt op komst en positie van de WD in Tilburg waarbij hij af en toe (helaas heel zachtjes) uit de school klapt. In dit soort bijdragen merk je, tussen haakjes, dat er naast een bundel als deze behoefte is aan een «in terviewboek», waarin hoofdrolspelers en souffleurs achter de schermen van de eigentijdse geschiedenis het hemd van het lijf wordt gevraagd. Voormalig ARP-raadslid prof. A. Koekkoek behandelt de plaats van de ge meenteraad en het functioneren ervan gedurende de periode 1978-1982 - de pe riode waarin de zogeheten «wethouders- crisis» viel: in 1980 trokken PvdA en WD hun steun aan het college van bur gemeester en wethouders in omdat het CDA weigerde de WD’er B. Lambers als wethouder te accepteren. alcohol en drugs wordt in de gaten ge houden. Het gebruik van hard-drugs is absoluut verboden. Naast groepsge- rijzen, een bijzonder doel gestekt sprekken voert het team van het pro- loel bestaat eruit het project Be- ject Begeleid en Beschermd Wonen en Beschermd Wonen Tilburg ook individuele gesprekken met de be- mgehaakt is bij het Instituut chappelijk Werk Tilburg, finan- naterieel en moreel te ondersteu- ,e dat precies gaat gebeuren, i de leden van de Kiwanis Iburg vandaag, donderdag 15 De afgelopen veertig jaar is Tilburg het toneel geweest van stormachtige ontwik kelingen op economisch, sociaal en gods dienstig gebied. Dit is een cliché dat we straffeloos ook van toepassing kunnen verklaren op andere plaatsen en andere tijdperken. Maar het cliché is in dit geval tevens de waarheid. In de periode vanaf 1945 tot nu is er in Tilburg inderdaad erg veel veranderd. Om enkele zaken te noe men: de bevolking nam toe van ruim 100.000 zielen tot ruim 150.000, de tex tielindustrie, in 1945 veruit de belangrijk ste bron van werkgelegenheid, verdween na 1960 bijna helemaal. Het stadsbeeld veranderde: omdat bijna alle fabrieken die her en der in de stad gebouwd waren, werden gesloopt en hetzelfde lot een groot deel van de kerken trof. De kerken, die samen met de fabrieken het beeld van Tilburg en van de Tilburgse ..bevolking bepaalden, behoorden bij de Kerk, de Rooms Katholieke Kerk, die in de naoor logse periode het aantal harer praktise rende gelovigen dramatisch zag afkalven: met ongeveer 90%. B.fr. 7%5jr. dagelijks geopend ZONNEHEMELS 300,- tot 1.000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 358630 ook zondags geopend van 12.00 - 17.00 uur I Arbeidsmarkt Oud-DSW-directeur C. Pijnen be spreekt «De sociale werkvoorziening» en irecteur Th. Swinkels van de Sociale Dienst beschrijft de «Ontwikkelingen op de Tilburgse arbeidsmarkt». Op deze wij ze worden diverse zaken die met het ge meentelijk beleid van doen hebben, be- handeld door «externe deskundigen» t gebeurt dan binnen de beperkin- dan wd door scribenten die politiek of ie de titel van het boek aangeeft: ambtelijk bij het door hen behandelde „.j. ---ringen onderwerp betrokken zijn. en met daarvan. Interessant «Tilburg na 1945» is in een aantal op- ,nnl zichten interessant: het geeft vanuit wis- 1 selende invalshoeken een beeld van de t>e Tilburgse samenleving (zij het met name van de lokale politieke elite). Daardoor is het een must voor iedereen wie de ge- burg schiedenis van deze stad na aan het hart derlai ligt. Verder is het boek aantrekkelijk als voorbeeld van moderne lokale geschied schrijving. De multi-disciplinaire aanpak geeft het al gesignaleerde kaleidoscopi- sche beeld en laat zien hoe een geschiede nis van andere steden of streken binnen het vrij beperkte bestek van zo’n bundel van veel kanten kan worden belicht. Ook kan zo een «Tilburg na 1945» geschreven worden over andere aspecten van het le ven: over, bijvoorbeeld, de sociale, de «Er moet alles aan gedaan worden om de gunstige ontwikkeling van de werkloosheidscijfers in Brabant ook in de komende jaren vast te houden. Bij cu D de bestrijding van de werkloosheid zijn tjng de eerste stappen in de goede richting tenë gezet; het is zaak dat op de ingeslagen weg wordt voortgegaan. De politiek mag die ontwikkeling niets in de weg leggen.» Deze conclusie het Verbond van nemingen jongste ra| situatie Spoeltje Voor dit Tilburgse project heeft de Kiwanis Club Tilburg dus gekoze Maar om dit project te ondersteunen geld nodig. De Kiwanis Club Tilbu: probeert zelf de benodigde financit voor de financiële en materiële onder steuning van het project Beschermd en Begeleid Wonen Tilburg bij elkaar te krijgen. Dat gaat deze club doen door middel van het zogenaamde Spoeltje. Het Spoeltje is een alcoholhoudende drank die werkelijk bijzonder aange naam smaakt. Met de naam het Spoeltje knipoogt de Kiwanisclub Til burg naar de oude textielindustrie in Tilburg. Een spoel was (en is) immers een hulpmiddel om een bepaalde structuur in (textiel)weefsels aan te brengen. En iets soortgelijks beogen de Kiwanis Clubs ook: het verbeteren van sociaal-maatschappelijke structuren. Daarnaast hoeft men niet al te veel fantasie te hebben om de link te kun nen leggen naar wegspoelen, iets wat je uu met behulp van een drankje, het ding nodig Spoeltje, kunt doen, periode in Kiwanis Club Tilburg is :er volledig tee' *n onderhandeling met de se slijterij en horeca over het en naar verwachting zal dit Elixir binnenkort op koop en te bestellen zijr Een deel van de verkoopprijs gaat naar de Kiwanis Club Tilburg die dat geld aan zal wenden om het project Begeleid en Beschermd Wonen Til burg van het IMW te ondersteunen. i dit pro- als volwaar- irden. Volwaardig al langer bestaan- Clubs in Nederland en ardig in de ogen ilking. In 1915 werd in De Verenigde Staten van Amerika een serviceclub die de naam koos: Kiwanis Club. In die tijd werden er meer serviceclubs ka opgericht, o.a. de Rotary Club en de Lionsclub. Serviceclubs vonden in ka hun oorsprong in de behoefte om kennis, middelen en goede wil van lei personen uit verschillende beroepen gezamenlijk aan te wenden vc J!-- ning aan de gemeenschap. Vooral doelmatige, humanitaire initiatie worden nagestreefd. Inmiddels heeft bijna iedereen weleens gehoord van de Lionsclub of de Rotary- De Kiwanis club is veel minder bekend. ue verklaring daarvoor is eenvoudig deze: pas in 1962 vonden de Amerikaanse Kiwanis Clubs dat er ook in het buitenland soortgelijke clubs opgericht konden worden. Daarna is het snel gegaan. Via Canada, Frankrijk, 12 en België spreidden de Kiwanis Clubs zich uit tot ook „.land, vooral in Zuid-Nederland, zijn nu al een aantal clubs opgericht met in to taal 650 leden, inclusief de Kiwanis Club Tilburg. Politiek en bestuur gen die -a het houdt zich bezig met veranderingen op politiek en bestuurlijk gebied en met de achtergronden en gevolgen Ontwikkelingen op andere gebieden ko men deels wel ter sprake, maar vormen niet het brandpunt van de belangstelling. De 26 auteurs zijn bijna allemaal aan gezocht op grond van hun deskundigheid betreffende het door hen te behandelen onderwerp of omdat ze bepaalde (politie ke) ontwikkelingen van nabij «in de keu ken» hebben meegemaakt. Voor wie? Het project dat aangehaakt is bij het IMW bestaat al enige jaren en heeft als doel mensen die dat echt nodig heb ben, een vorm van bewoning aan te bieden die recht doet aan hun streven naar zelfstandigheid, maar ook hulp kan bieden in de vorm van begelei ding. De .bewonersgroep bestaat uit mensen die tijdelijk begeleidit hebben en na een bepaalde f een van de woonvormen weer volledig zelfstandig kunnen wonen. Het kan ook zijn dat bewoners genoodzaakt zijn om definitief te kiezen voor het wonen in beschermde omstandighe den. Het VNO vindt de daling van de werk loosheid «hoopgevend», maar zeker nog geen reden voor tevredenheid. Het werkloosheidspercentage daalde in een jaar tijd van meer dan 17 tot beneden de 15. «Nog steeds te hoog, maar het is wel duidelijk dat het verbeterde econo misch klimaat in Nederland ook in on ze provincie doorwerkt», aldus VNO Noord-Brabant. «Het gaat er nu om ervoor te zorgen dat er geen obstakels komen die deze ontwikkeling negatief beïnvloeden.» Het bestuur van VNO Noord-Bra bant onderstreept de noodzaak voor een maximale economische groei in de komende jaren. «Alle grote politieke partijen zijn het erover eens dat econo mische groei een belangrijke bijdrage levert aan het creëren van nieuwe ar beidsplaatsen», aldus het VNO. Vast staat dat veiligheid een uiterst rekbaar begrip is. De kern reactoren in Rusland zijn veilig zeggen Russen. De kerncentrales in Frankrijk zijn veilig zeggen Fransen. Belgen zeggen hetzelfde over hun kerncentrales. Duitsers, Italianen, Amerikanen en Neder landers roepen in het koor: »Bij ons kan zoiets niet gebeuren! Onze centrales zijn veilig. Volgens de dikke van Dale is veilig: «waarbij geen gevaar is». Geen gevaar bij al die kerncentra les in al die landen. Nou ja, een beetje dan. Dat beetje is zo weinig dat het te verwaarlozen valt. De kans dat er iets gebeurt, iets onvei- l‘gs °f gevaarlijks, is zo klein; te klein om er bij voorbaat van uit te gaan. Veilig dus, zegt men. De Challenger was veilig men, Tsjemobyl was veilig men. Het probleem is dat abw veiligheid nooit gegarandeerd kan worden. Dat is dé realiteit die we de afgelopen dagen onder ogen hebben gekregen. Wat we met die realiteit doen, is onze verantwoor delijkheid die we dragen voor ons zelf en voor hen die na ons komen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1