F Algemeen Beleidsplan Over bedevaart en speciaal vervoer van zieken en gehandicapten Tilburg 1986-1990 I ft O uisine \ormaa. FONS VAN DEN HOUT JEN! 4 - Jr 1 k F '3. IES ’n verse aardbei op gebak. Patisserie Walter van Erven Braderie in Berkel-Enschot ERS NDER LUK! JTE frdan 'pukens fteld. [ietu FENS! Alléén voor vaders en kinderen fcÜM RS Woensdag 7 mei 1986 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER r mei 1986-pagina 6 pavond. De chauffeurs van de bussen. t te om rijn e Bovenstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. 1 aarop •emd en KAAS A DLL! KAT E3SEH iwing worde Stadhuisplein 325 (Katterug) - Tilburg - Tel. 422716 Burg. v.d. Mortelplein 58, TILBURG - 013-671091 larf seer het salades uit eigen keuken feest-salade U proeft wel waarom 1.95 100 gr jie gemak weren en lat dat te en de Vervoerscoördinatrice Lies van den Broek aan het werk. gezellig opgemaakt mandje enkele kaasjes en ’n lekker flesje wijn is en even af laten koelen. Nu de gepocheerde vis petersie, het uitje, peper en zout. Eieren scheiden, ntie maken ies naar o.a. idelsee (wa- ?2 graden), er, naar echtenstein- Het bestuur van het Ziekenfonds Midden Brabant met een aantal gasten. t wanneer t vorm gebrui paneermeel, 1 eetl. gehakte fijngesnipperd uitje. beste boerekaas... onze Stohvijker septemberkaas, nu op z’n lekkerst org. moederdagkadootje I Moederdag-mix uit onze notenbar... vers gebrand natuurlijk 3.95 */z pond g, vak- irwaarde- et geheim irookje uit it dat het iet gordijnen! iij BestoSol.En niet jpkwaliteit, goed I op zater- lem, Lunch- ratis koffie st zaterdag- JN Friezenij at er kome miljoen binnen het Voor het in- n en lichte roux maken. Hierbij de kippebouillon it van de inmiddels gaar gekookte aspergesstukken. Ingrediënten: 100 gr. boter, 80 gr. bloem, ‘A liter melk, 750 gr. gepocheerde kabeljauw, peper, zout, peterselie, 1 restaurant recensie —tekende een is geweest. apillen daar- en maar ik kan u restaurant aan- ilometer van u Menu van de week: Gebonden Aspergesoep, Gegratineerde Kabeljauw, Mango Vanillepudding. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk In deze paragraaf wordt melding ge maakt van een aantal zaken die her zien dienen te worden. Dat betreft on- Op de foto Mgr. J. Ter Schure; Rinie Noucos uit Tilburg, verpleger; mevr. Damen uit Goirle, busleidster en de heer van Vroenhoven, alge meen directeur van het ZMB met zijn echtgenote. Mango Vanillepudding. Vanillepudding met de melk koken zoals op pakje vermeld. Rozijnen, geweekt in de Pisang Ambon, samen met de gehakte noten door de nog warme pudding roeren. Puddingvorm met losgeklopt eiwit insmeren, de gevulde pudding erin gieten en in de koelkast in ca. 3 uur op laten stijven. Inmiddels een mousse maken van de mango’s en de passievruchten. De mousses gescheiden houden en de suiker en kaneel verdelen over beide soorten. Pudding storten op platte schaal, de mousses in 2 helften erover gieten. Afgameren met de kiwi’s en wat toefjes slagroom. 9-9-zrwwERWGevsv lofdkant. 3-366157 Enkele tips voor drukbezette moeders kado-zoekende vaders en kinderen. Ingrediënten: 1 liter kippebouillon, ‘A liter asperge- nat, 800 gr. asperges, 50 gr. boter, 50 gr. bloem, 1 eetl. peterselie, 1 eidooier, 1 dl. room, peper, zout, worcestersauce. Wat dan Gaat het hier om misdadigers, ook wel gangsters genoemd. Nee, beslist niet. Het betrof hier een simpele zetfout door een uiterst vervelend zetduiveltje. Dat is de enige uitleg die hier klopt. Ingrediënten: 2 Mango’s, 200 gr. passievruchten, 40 gr. rozijnen, 50 gr. hazelnoten, 1 borrelglas Pisang Ambon, 3 eetl. suiker, 1 theel. kaneel, 1 pakje vanille pudding, 1 liter melk, 1 eiwit. Voor de garnering: 2 kiwi’s en wat geslagen room, licht gezoet. Gegratineerde Kabeljauw. Boter smelten, bloem toevoegen en roux afmaken met de hete melk. Flink door laten koken tot de sauce gaar i er doorheen doen alsmede det dooiers door de vismassa kloppen en de eiwitten stijf slaan. Het eiwit nu voor zichtig door de vismassa spatelen. Vuurvaste schotel met boter insmeren, vis erin bestrooien met paneeermeel en 3 kwartier in een matige oven (ca. 175 gr.) afbakken. Serveren met wat gesmolten boter. stadsvernieuwing zal 14 jsu bezuinigd worden, ictuurplan Oude Stad. 1 Gebonden Aspergesoep. Maak kippebouillon op uw eigen wijze. Schil de asperges in stukjes van ca. 4 cm. en houdt de kopjes apart. Boter smelten in ruime pan voegen en een ‘A liter vocht- Een paar minuten goed doorkoken. Nu de soep door een zeef gieten en de asperges met een houten lepel door de zeef drukken. Op smaak brengen en warm houden. Eidooier loskloppen met de room en door de soep roeren. De apart gaar gekookte aspergespunten over de warme borden verdelen, soep opdienen en peterselie erover strooien. Enkele weken geleden, om precies te zijn donderdag 24 april, was er op de voor pagina van deze krant een artikel te lezen over bedevaartgangers die teruggekeerd waren uit Lourdes. Dat artikel heeft heel wat stof doen opwaaien. Daarom onder andere komen we er nog even op terug. Het was vooral de kop die de aandacht trok want die luidde: «Bedevaartgangsters terug». Tja, hoe lees je nou zoiets? Betreft het hier vrouwelijke personen die terugkeren van een bedevaart naar Lour des Een deel van het gezelschap bestond uit dames maar er waren ook heren bij. De vrouwelijke vorm is dus fout want wanneer er mannen bij zijn, wordt in het Nederlands nog steeds de mannelijke vorm gebruikt. halen van van stadsv men van van stadsb voor 1987 den. Enkel plan baser stad; kv gaan van doelmat ring; voor particul ring in 1986 en 19f 3,5 miljoen reser het beleid riek* ensrD Ten aanzien van in het voornemen kens het ABP He met der meer het functioneren van wel zijnsinstellingen en voorzieningen; de plaats en de positie van de Twem; het accommodatiebeheer en de flexibiliteit van de inzet van de uitvoerende be roepskrachten. Daarnaast zal er een aantal zaken bevorderd moeten wor den: de kinderopvang; het ouderenbe leid; een nieuw verzorgingstehuis voor sociaal- en medische geïndiceerde ouderen; gehandicaptenbeleid; cultu rele minderhedenbeleid, de emancipa tie van de vrouw, de emancipatie van homofielen, langdurig haanlozen, im materiële hulpverlening door de Socia le Dienst en de ondersteuning aan vrij willigers. In deze paragraaf wordt ook gesteld dat de Pollepel, La Poubelle en Huize Poels blijvende ondersteuning verdienen. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Het ruimtelijke ordeningsbeleid moet gericht zijn op versterking van de structuur. Op het gebied van de volks huisvesting blijft de gemeente eindver antwoordelijk' in beleid en beheer. De gemeente zal streven naar pluriformi teit in de stedelijke bebouwing:dat is een optimale verhouding tussen huur- en koopwoningen. De woonruimtever- ordening zal in de toekomst kunnen veranderen wanneer gewijzigde wo- ningmarktomstandigheden zich voor doen. Op sts gulden t Struc vanaf 12,95 tot 100,- Vervolg van biz. I Economische zaken Op het gebied van de economie in Tilburg wil het ABP sociaal-economi- sche ontwikkelingen steunen en stimu leren die de werkgelegenheid ten goede komen. Vooral de vraagzijde van de arbeidsmarkt krijgt hierin speciale aandacht. Een onderzoek naar het re- '"''""“1-economisch potentieel van Til- s gewenst, aldus het ABP. Het Regionaal Werkgelegenheids Instituut moet verder worden uitbouwd. Ook het arbeidsvoorzieningsbeleid, vooral als het gaat om langdurig haanlozen, moet met kracht worden voortgezet. Verder is bijzondere aandacht gewenst voor een doelgroepenbeleid, voor de regionale functie van het Buro Klein schalig Werk en het midden- en klein bedrijf zal gestimuleerd moeten wor den door uitvoering te geven aan het 8.95 2 kg Zoals we schreven, was de bedevaart een groot succes. Dat bleek ook uit de reacties van degenen die meegeweest waren. Lies van den Broek van het Centraal Ziekenvervoer Tilburg (CZT), zij is vervoerscoördinatrice, was ook nu weer vreselijk onder de in druk van de reacties van de bedevaart gangers. «Telkens weer sta je verteld van de manier waarop deze mensen zo’n bedevaart beleven. Je moet je rea liseren dat er mensen bij zijn die van wege hun handicap in hun hele leven nauwelijks buiten de deur zijn geweest. Ze gaan niet om een wonder, ze gaan om gesterkt terug te komen en werke lijk er zijn mensen bij die als een an der mens zijn thuisgekomen. Dat is ge weldig om te zien. Niet voor niets ben ik er in de loop der jaren mee ver groeid geraakt», aldus de centrale spil in het Centraal Ziekenvervoer Tilburg. Een soortgelijke mening houdt de heer van Vroenhoven, algemeen direc teur van het Ziekenfonds Midden Bra bant, er op na. Het Ziekenfonds is de In en rond het Winkelcentrum Eikenbosch te Berkel-Enschot wordt op 8 mei (Hemelvaartsdag) een groots opgezette braderie/kunstmarkt georga niseerd. Het Evenementen Bureau Ne derland organiseert dit evenement ten bate van het uniformenfonds van Mu ziekvereniging Concordia in Berkel- Enschot. Vervoer Het vervoer van zieke mensen en ge handicapten naar Lourdes is altijd een probleem geweest. Dat probleem is echter geminimaliseerd sinds er ge reisd wordt met een soort ziekenhuis- bus, een jumbolance en vier bussen met aangepaste voorzieningen waaron der volledige beveiligde liften afkom stig van CZT, Bertens en APH-reizen. Met dit materieel wordt ieder jaar de bedevaart van het Ziekenfonds Mid den Brabant naar Lourdes onderno men. Deze jumbolance is speciaal ge maakt in België en het is de enige bus die op het vasteland van Europa rond rijdt en zo veilig is uitgerust. CZT, Bertens en APH-reizen heb ben de mogelijkheid meer tochten te organiseren voor gehandicapten en zieken, naar Lourdes maar ook naar andere plaatsen in Nederland of Euro pa. Zelfs dagtrips zijn mogelijk. Dat CZT, Bertens en APH-reizen dat kunnen, bewijzen ze ieder jaar met die Lourdesbedevaart van het Zieken fonds Midden Brabant, Zuid Ooster- straat 43 in Tilburg. Lies van den Broek of de heer A.C.W. Hopmans kunnen u er alles over vertellen. Volksgezondheid In het Algemeen Beleidsplan wordt ten aanzien van de volksgezondheid x>nder meer voorgesteld een actief be leid te voeren inzake voorlichting en preventie met betrekking tot alcohol, drugs, roken en besmettelijke ziektes. Er zal spoedig een nota eerste lijns ge zondheidszorg verschijnen, aldus het ABP en de hulpverlening aan slachtof fers van seksueel geweld verdient extra aandacht. Onder het hoofdstuk volksgezond heid valt ook de milieuhygiëne. In het ABP wordt uitgegaan van de stelling dat de vervuiler moet betalen. Ten aanzien van milieuhygiëne moet de voorlichting uitgebreid worden en er moet meer aan educatie gedaan wor den op dit gebied. Chemische bestrij dingsmiddelen mogen zo min mogelijk gebruikt worden als het gaat om het onderhoud van het gemeentelijk groen. En voor kernenergie is er in deze para graaf ook een passage opgenomen die luidt: Het verlenen van medewer king krachtens de kernenergiewet dient afhankelijk gesteld te worden van de zekerheid omtrent de realiseer baarheid van een aanvaardbare oplos sing voor een miliehygiënisch verant woorde, beheersbare verwerking van het radio-actief afval beleidsplan Bedrijvigheid Oude Stad. De nutsvoorzieningen moeten in de toekomst ondergebracht worden in één regionale NV (inclusief de stads verwarming en de Tilburgsche Water leiding Maatschappij). financier van deze jaarlijkse bedevaart. Met Lies van den Broek prees de heer van Vroenhoven ook het hartverwar mende bezoek van Bisschop Ter Schu re aan de bedevaartgangers. Deze keer geen i aangezien ondergetek. weekje buitenslands i: Niet dat de smaakpuj onder geleden hebber toch moeilijk een r< bevelen dat 950 kilc verwijderd Onderwijs De aandacht in het onderwijs zal in het bijzonder gericht moeten zijn op achterstandsgroepen waarbij een ver betering van de samenwerking tussen het onderwijs en het welzijnswerk na gestreefd moet worden, aldus het ABP. In deze paragraaf staat ook te lezen dat de emancipatie in het reguliere on derwijs in de eigen taal en cultuur ver der gestimuleerd moet worden; dat on- dewijsmethoden ter bestrijding van het fascisme en racisme, het vredesonder- wijs en de mondiale bewustwording verder ontwikkeld moeten worden en dat het Tilburgs Onderwijs Overlegor gaan voor het schooljaar 1987-1988 een werkplan aanbiedt aan de raad waarin wordt aangegeven hoe verschil lende gesubsidieerde kunst «-instel lingen in Tilburg hun bijdrage kunnen leveren in het kunstonderwijs. Er zal ook vanuit de gemeente gestimuleerd worden dat het bedrijfsleven en het be roepsonderwijs meer met elkaar gaan praten, aldus het ABP en er zal alles aan gedaan moeten worden om Til burg onderwijsstad te laten zijn en te houden, o.a. door het aantrekken van nieuwe studierichtingen. In informa tieverstrekking over het onderwijs in Tilburg kan het Gemeentelijk Infor matiecentrum een belangrijke taak gaan vervullen. Cultuur en recreatie Op het gebied van de sport wordt in het Algemeen Beleidsplan het voorne men kenbaar gemaakt een samenhan gend sportbeleid te ontwikkelen waar in onder meer aandacht geschonken dient te worden aan diverse doelgroe pen, accommodatiebeheer en -beleid, sportieve recreatie, vrijwilligerswerk en beroeps- en commercieel sport. Ook zal bezien moeten worden of het zwembad aan de Friezenlaan open moet blijven of dat er een nieuwe ac commodatie moet komen. Op het gebied van cultuur gaat in het ABP de aandacht vooral uit naar de musea in Tilburg, met name naar het Tilburgs Textielmuseum, het Vol kenkundig museum en het Brabants Natuurmuseum. Ook moet de relatie tussen het onderwijs en de musea ver der worden uitgebouwd. Op het gebied van de vblwasseneneducatie moet de gemeente voorrang geven aan de ont wikkeling van een samenhangend be leid. Feest voor jong en oud «Dit bijzonder groots opgezet evene ment moet een echte feestdag worden f voor jong en oud; niet alleen voor de bezoekers, maar ook voor de deelne- J mers», aldus Sjef Janssens van het Evenementen Bureau Nederland. Hij hoopt dat het uniformenfonds van Muziekvereniging Concordia uiteinde lijk het grootste feestvarken wordt. Grote variatie Het Winkelcentrum Eikenbosch wordt op 8 mei herschapen in één groot marktterrein, waarop in meer dan 200 kramen een grote diversiteit aan goederen en diensten aan de man - of vrouw - zal worden gebracht. Kunst, curiosa en antiek, naast nieu we produkten, die ondernemers graag gionaal- wat bekender willen maken bij het gro- burg is te publiek; er is dus vanalles te keuren en te proeven. U kunt er kennismaken met een grote verscheidenheid aan hobby’s, thuisvlijt en amateurkunst. Maar gezelligheid en entertainment staan voorop tijdens dit «dagje uit» voor het hele gezin. Daarom werd de inwendige mens niet vergeten; op di verse plaatsen kunt u even uitrusten onder het genot van een hapje en een drankje. i achterstanden op het gebied svemieuwing en het voorko- achterstand op het gebied isbeheer zal een meerjarenplan tot 1996 ontwikkeld wor- :1e uitgangspunten uit dat i zijn: stadsontwikkelingsbeleid >aseren op structuurversterking van de kwaliteit niet ten koste laten :!“iatigheid en versobe- -■--Jljere woningverbete- ?87 telkens maximaal 1 reserveren en in de stad t beleid richten op voldoende groen- speelvoorzieningen. --J grondzaken [jgt jjet van de coalitie blij- s het ABP flexibeler om te gaan uitgifte van grond in erfpacht. Financiering en algemene dekkingsmiddelen In deze paragraaf wordt een vorm van wishful thinking toegepast die in de toekomst naar alle waarschijn lijkheid ernstig betreurd zal worden door opstellers van het ABP. Die op stellers gaan ervan uit dat het rijk geen verdere bezuiningen meer aan de ge meentes zal opleggen. Niets wijst er in de landelijke politiek op dat dit uit gangspunt reëel te noemen is. Ook een ander kabinet na de Tweede Kamer verkiezingen zal zo goed als zeker met verdere bezuinigingen voor de Neder landse gemeentes komen. Dat bete kent dat het nobele streven van de ge meente Tilburg om in 1990 een slui tende begroting aan te kunnen bieden naar alle waarschijnlijkheden niet waargemaakt zal kunnen worden. Tot vóór 1990 mag de gemeente jaarlijks een beroep doen op de saldi- reserves om de begroting sluitender te krijgen. Dat beroep mag echter niet groter zijn dan 5 miljoen. Verder be tekent dit dat er tot 1990 nog bezui nigd zal moeten worden. Waarop? Dat blijft in het ABP ongenoemd en het college van B W moeten maar met voorstellen komen. Wel is nu al bekend dat de Onroerende Goedbelas- ting met 1 omhoog zal gaan. Hoe het ook zij: in 1987 moet er in Tilburg voor 3,4 miljoen bezuinigd worden en in 1988 voor 4,5 miljoen gulden wil in 1990 de gemeentebegroting slui tend zijn. Maar rond die tijd zal het rijk weer wel een aantal bezuinigingen naar de gemeentes hebben doorge voerd zodat er óf méér, óf linger be zuinigd zal moeten worden om de be groting van Tilburg eindelijk sluitend te krijgen. Gemeentelijk I nformatiecentrum Natuurlijk zijn niet alle zaken uit het Algemeen Beleidsplan vermeld kunnen worden. Dan zou het echt te ‘ing worden. Als u verder geïnteres- eerd bent in het ABP dan kunt u bij vt Gemeentelijk Informatiecentrum daar nog meer over te weten komen. ■SÉ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 7