IJS 32, inclusief meten en maken. =f Wegwerkzaamheden in Tilburg tot half juli ah? Informatie over omleidingen, opstoppingen en dergelijke Presentatie boek Annie van Dierenschool breidt uit I? Voor Annelies dit jaar geen Moederdag i Nationale Molendag op zaterdag 10 mei Polen en Tsjernobyl O NISSAN Je blijft erin rijden. «Typisch Biks» ©koppelmans Aanstaande zaterdag 13de landelijke fietsdag ISIS; Speciale aanbieding velours gordijnen 15 JUL„. 013-555955 Woensdag 7 mei 1986 - pagina 1 DETILBURGSE KOERIER 1986-pagina 10 lag. en ffl Giro 895 Goirle Mo ren tijk 210 ilaatsen 't voor u) afdichting de enthousiaste me- e VW-kantoren. Zij voor willen Behalve een ver een een foto gems )ost 102, Tilburg 1013-356033 jke vra- dat nog ui uk op 'pleiding lopen in ten] van] cons is he men over I «De Kemj het Beeks ses van de de uitgeve de artikeh Tijdens een e vierir beek, den ner, of als verduisterings [gevoerd met luxe Burg. Jansenstr. 52-56 Tilburg 013/683911 ïrhaal werd van ieder- naakt, meestal in een voor de betrokken persoon typische omgeving. Zo geeft het van een deel vi dorp L ten zij" Ook gelaten. De in de eerste /al 110 cm ikbreedte 160 cm tkkleur rood en oranje. het wegdek wc kruisingen met de Diep'*"-” Tot i het St.-Annaplein 16. tel. 430617 Parkeren geen probleem. n die zelf een lormomen die eerst niet hoe m dan kon krij- de overmaat aan -rwen in de u.e zijn er uit te Jat er vrouwen uueren te helpen "jn én dat er een bestaat die dat verhalei helft vai De Annie van Dierenschool voor herintredende vrouwen boven de 25 jaar gaat haar werkzaamheden flink uitbreiden. Per 1 september 1986 zijn er 3 informatika- opleidingen: dek van de Prof. Verbemelaa de Academielaan en de Cor riumlaan verbeterd. Het werk c ses worden uitgevoerd zodat de panden bereikbaar dat bewerkt wordt, keer afgesloten zijn. richt moeten zijn om de molens die we hebben, in een goede staat van onder houd te houden. ie presente tent is in 1 ding- ment ook enkele regeringen en kunnen sturen. Het Molenzlcht 33 9/3214656282 BELGIË tof en Vragen Dit zijn de belangrijkste werkzaam heden aan het Tilburgs wegdek die de gemeente in petto heeft of al aan he* uitvoeren is. Het ligt in de bedoel Op vrijdagavond 16 mei om 20.30 u. vindt in cultureel centrum «Elckerlyc» i> de Koestraat in Hilvarenbeek de presentatie plaats van het boek «Typisch Biks». Het boek, geschreven door Ad van Gooi en met foto’s van Fred van Laarhoven is een bundeling van een serie artikelen met foto’s die tussen 1983 en 1986 in «he Beeks Weekblad», een plaatselijke krant, zijn verschenen. In elk artikel werd daarin een Bekenaar aan het woord gaan grotendeels over het leven en werken van die mensen deze eeuw. te bevordero fout te zijn, vrijkomt, kt vrucht word het zal lukkc hormoc naecolo aan urn aan al moest v verhaa' dat, houc Pegasusstraat Tussen de Jules Vemeweg en de Si nusstraat gaat een weg aangelegd wor den: de Pegasusstraat. In verband met aansluiting op het riool zullen er korte tijd stremmingen mogelijk zijn op de Siriusstraat en de Jules Vemeweg. Eind mei is dit karwei geklaard. O 100% katoen O 120 cm breed O 9 kleuren Spoorlaan In juni zal de kruising Spoorlaan/ Heuvelring ongeveer 10 dagen onder handen worden genomen. Voor de ver schillende verkeerslichten op die krui sing zal het asfalt vernieuwd worden. Dat geldt ook voor de kruising zelf. Het verkeer z L' J vinden van deze werkzaamheden want in alle richtingen zal het c gaan, zij het op versmalde Prof. Verbemelaan In de maand juni wordt het asfalt- pakk dek van de Prof. Verbemelaan tussen mservato- zal in fa- de diverse blijven. Het deel zal voor alle ver- larlijks is er bij de lanc jrake van een goed i het inschrijfgeld itiemogelijkh diegenen, )it aan een In de buurt Welke molens kan Midden-Brabant alle waarschijnlijk de stellingmolen stenen bergmc molen te Hilv lens in Oirschot en Oisterwijk ei standerdmolen in Sprang-Capelle. Korvelplein Vanaf begin juni tot en met augus tus zal het Korvelplein opnieuw inge richt worden. Het verkeer tussen de Korvelseweg en de Laarstraat kan steeds in twee richtingen gewoon door gaan. Tijdens de werkzaamheden zal er tijdelijk niet meer vanuit de Oerlese- straat het Korvelplein opgereden kun nen worden. Het autoverkeer wordt dan omgeleid. gen zelfs opmerkingen als: «jullie kun nen je lekker van alles permiteren». Ze staan er evenmin bij stil dat de relatie tussen de partners, nu er geen kinde ren komen en daardoor hun toekomst verwachting zich wijzigt, vaak onder grote spanning staat. Ook de relatie met vrienden en kennissen die wél kin deren hebben gekregen verandert doordat de interesses en bezigheden uit elkaar groeien. Om van de weder zijdse ouders die hopen kleinkinderen te krijgen maar niet te spreken. Recht streeks naar de situatie vragen wil men niet, maar al te vaak worden er bedek te of goed bedoelde maar pijnlijke vr, gen gesteld waaruit duidelijk blijkt d: het nu toch wel tijd wordt als ze n< kinderen willen hebben. Het is maar gelukkig, zegt Annelies, op een wat minder bedrukte toon, dat ik hier in Nederland woon want in an dere kultuurpatronen dan die van ons, kunnen de gevolgen nog zwaarder zijn omdat kinderloze echtparen soms uit de gemeenschap gestoten worden. men op 10 mei in gaan bekijken? Naar jkheid zullen dat zijn ingmólen in Dongen, de twee bergmolens in Goirle, de berg- lilvarenbeek, de stellingmo- rschot en Oisterwijk en de van die werkzaamheden zijn al onder handen genomen. Diepenstraat Tot half mei zal men in de Diepen straat bezig zijn met de aanleg van een fietsroute. De werkzaamheden zullen in fases uitgevoerd worden. Dat houdt wel in dat het deel van de Diepenstraat waar op een bepaald moment gewerkt wordt dan volledig afgesloten zal zijn voor het verkeer. Jaarlijks wordt door de vereniging «De Hollandse Molen» de Nationale Molendag georganiseerd. Dit jaar valt deze dag op 10 mei, dezelfde dag waar op ook, traditiegetrouw, de ANWB de Landelijke Fietsdag organiseert. Op deze dag zullen zoveel mogelijk Nederlandse water- en windmolens zijn opengesteld voor bezoek en, indien er genoeg water of wind voorhanden is, ook draaien en malen. Een blauwe wimpel bij een molen maakt duidelijk dat bezoek mogelijk is. het vruchtbaar worden te bevorderen. Maar ook ken ik vrouwen die pas zwanger zijn en ook urine-donor zijn bijzonder dankbaar. Vooral als je be denkt dat zij in het begin van de zwan gerschap en vooral ’s morgens vaak heel erg misselijk zijn. In de éerste vier maanden van de zwangerschap hebben zij óók een hormoon in de urine, die er anders niet in zit. Het is wel een ander hormoon als dat van de oudere dames. Het aantal molens in ons land be draagt ongeveer 1.000. Dat is slechts »»n tiende gedeelte van wat er 100 jaar leden nog stond. Sindsdien zijn vele molens verloren gegaan, vooral omdat veranderde economische omstandighe den de uitoefening van een bedrijf in de molen niet meer mogelijk maakten. Maar ook nu nog, nu elke overgeble- -de monumentenjijst van i.et rijk is geplaatst, verdwijnen er mo lens. Gebrekkig onderhoud is een van de oorzaken. Het ingegroeid of inge bouwd raken van de molens zodat de vrije windvang belemmerd wordt, is tvd andere, want dat heeft tot gevolg dat de molen niet meer kan functione- en stilstand leidt, zo wijst de prak- uit, onherroepelijk tot verval. De ramp die zich op vrijdag 25 april ’s middags in Oost-Europa heeft voltrok- heeft natuurlijk niet alleen diegenen aan het denken gezet die zovele relaties Polen hebben: de 150 medewerkers en -werksters van de Stichting «Tilburg e.o. en Polen», de meer dan 500 families die vanuit Tilburg en omgeving pakketjes sturen naar hun gastfamilies, de duizenden en duizenden die per jaar hun weg vin den naar ons magazijn aan de Gasthuisring 7 (iedere zaterdag van 10 tot 14 u.) De ramp in Tsjernobyl is voor Polen een enorme terugslag (medisch en eco nomisch), maar we moeten niet over drijven: nog is het allerergste niet ge beurd. Als de les van Tsjernobyl is dat we ophouden voortaan gevaarlijke dingen te doen en al die gevaarlijke troep voorgoed uit te bannen, dan heeft Polen (maar ook Hongarije, Tsje- choslovakije, Zweden en Oostenrijk), in het kort: een groot stuk van Oost- Europa, daarvoor moeten betalen. La ten we de les nimmer vergeten. routes Vanaf 180 vertrekpunten (weer meer dan vorig jaar) kunnen de deelnemers starten op de 128, landschappelijk aantrekkelijke routes, die 30 tot 40 ki lometer lang zijn. Er is nadrukkelijk geen wedstrijdelement aan verbonden. Men moet er wel voor zorgen vóór 17.00 uur terug te zijn op het vertrek punt. Wanneer de route is uitgereden en de beschrijving bij de controlepun ten is afgestempeld, ontvangt men bij de terugkomst op het vertrekpunt een herinneringsspeld met jaarhanger. Vanaf 21 april a.s. zijn de routebe schrijvingen bij alle ANWB- en de be treffende VW-kantoren verkrijgbaar tegen betaling van 3,-. Het is raadzaam de routebeschrijvin gen voor 10 mei af te halen. In Tilburg wordt vertrokken van het parkeerter rein van de ANWB aan de Spoorlaan. VVV Hasseltstraat, Goirkestraat In de maand mei zullen er in de Hasseltstraat enkele verkeersvoorzie- ningen aangebracht worden. Deze werkzaamheden leveren geen hinder op voor het verkeer. Het verkeer kan gewoon doorgaan. Hetzelfde geldt voor de Goirkestraat. Rueckertbaan, Dr. Deelenlaan Medio juni begint men met de werk zaamheden aan de Rueckertbaan en Dr. Deelenlaan. De werkzaamheden betreffen het aanbrengen van een linksaf-uitvoegstrook op de Rueckert baan vanuit de richting Dongen. Er zullen ook verkeersgeleiders aange bracht worden op de Dr. Deelenlaan en de Reitse Hoevenstraat. Het kruis punt zal tevens voorzien worden van verkeerslichten. Het verkeer zal moge lijk enige hinder ondervinden maar desondanks toch door kunnen gaan. Je kunt de krant niet openslaan en de televisie niet aanzetten of je wordt door de media geconfronteerd met de snel groeiende wereld-bevolking. Na tionaal en internationaal zijn dage lijks ontelbare mensen bezig te zoe ken naar oplossingen voor het bevol- kings-vraagstuk. Aan het woord is Annelies die geen kinderen heeft kunnen krijgen (tot nu toe) maar die dolgraag moeder zou willen worden. «Het zijn boeiende weergaven ge worden van alledaagse gebeurtenis sen», schrijft burgemeester Ligtvoet in het voorwoord van het boek. In totaal bevat het boek 74 Bekenaren waaron der bankier Jan Abrahams, caféhouder Ciske Willems, bakker Kees Naay- kens, kruidenier Koos Jansen, land bouwer Kees van Koob van Bordjes, hovenier Herman Kies, molenaar Ber nard van Gooi, werknemer Jac Loyens en vele anderen. Pater van den Elsenplein Rond het Pater van den Elsenplein wordt het asfaltwegdek vernieuwd. Dat betekent dat het plein voor alle verkeer afgesloten zal zijn. Het par keerterrein op het Pater van den El senplein zal echter via de Visserijstraat bereikbaar blijven. Ringbaan Oost De Ringbaan Oost wordt ook opge kalefaterd. Men is daar al mee begon nen. Het riool wordt vernieuwd, diver se wegaansluitingen worden aangepast en het wegdek wordt gedeeltelijk ver nieuwd. Het gaat hier om het stuk Ringbaan Oost tussen de Lourdes- straat en het Insulindeplein. Deze werkzaamheden zijn verdeeld in twee fases. Er is begonnen met het stuk tus sen de Lourdesstraat en de Jan van Be verwijckstraat. De werkzaamheden hier zullen tot en met oktober duren. Het autoverkeer wordt in twee richtin gen over één rijbaan geleid. Fietsers uit de noordelijke richting worden om geleid via de Jan van Beverwijckstraat - terrein voormalig Elisabethzieken- huis - de G. de Bondtstraat en Prinsen hoeven. Fietsers uit de zuidelijke rich ting worden omgeleid via de Oister- wijksebaan - Ant. van Diemenstraat - Maetsuijckerstraat - Loudonstraat en Pelgrimsweg. De aansluiting van de St. Jozefstraat op de Ringbaan Oost is voor alle verkeer afgesloten. Voetgan gers kunnen bij de kruising met de J.P. Coenstraat de Ringbaan Oost overste ken. De tweede fase, die van tussen de Jan van Beverwijckstraat en de Insu- lindestraat, zal ter hand worden geno men van half augustus tot eind okto ber. Informatie over verkeersmaatrege len dienaangaande komt te zijner tijd. De meeste mensen denken, zo gaat zij verder, dat het «in verwachting raken» bij niemand problemen oplevert. Als je jong bent en je raakt spontaan in ver wachting wanneer jij dat wilt, dan sta je er niet bij stil dat er andere vrouwen en mannen zijn die dolgraag een gezin zouden hebben maar die toch geen kinderen krijgen. Zij zijn «ongewild» kinderloos en worden vaak niet begre- els, woningen pen a]s ze met anderen over hun pro- -nkele dagen blemen proberen te praten. Ze stuiten tegen een muur van onbegrip en krij- Tongerlose Hoefstraat In de maanden juni en juli zal er in de Tongerlose Hoefstraat een fietsrou te aangelegd worden. Het werk zal in gedeeltes uitgevoerd worden. Volgens de gemeente zullen winkels, woning»" en bedrijven mogelijk er c niet bereikbaar zijn. zou kunnen helpen. Een of twee minis ters zouden wat ons betreft wel boven mogen blijven. Dit beeld van een klei ne planeet temidden van de oneindige kosmos zou ons mensen moeten doen verhinderen de aarde te verwoesten en ons als bewoners van deze unieke pla neet nader tot elkaar brengen. Welnu, dat is nu precies wat de Stichting «Til burg e.o. en Polen» al jaren met zo ontzettend.veel succes doet. Daarom brengen duizenden mensen hun la kens, luiers, handdoeken, speelgoed naar de Gasthuisring, daarom kennen zij het giro (895 Tilburg) van buiten, daarom is er een beetje hoop in de we reld. goede doel Jaarlijks is er bij de landelijke fietsdag sprake van een goed doel. Een deel van het inschrijfgeld wordt gebruikt om recreatiemogelijkheden te schep- een pen voor diegenen, die normaal ge- gele, sproken nooit aan een dergelijk evene- mol ment kunnen deelnemen. In 1985 werd in Enschede nierdialyse apparatuur geschonken aan de Nier stichting Nederland. Dit jaar wordt een deel van de op- ven molen op brengst bestemd voor een te bouwen het rijk is gepl vogelobservatiepost, geschikt voor rol stoelgebruikers, aan de Oostvaarders- plassen nabij Lelystad. nationale molendag vnje De oude standerdmolen in Moerges tel is niet te bezichtigen. Ruim twee jaar geleden werd tijdens een schilder- beurt vastgesteld dat belangrijke on derdelen van het eiken houtskelet van de molen door insekten waren aange tast. De restauratie van deze molen zal in mei een aanvang nemen. Daarbij zullen enkele historische details van het uitwendige van de molen wederom worden aangebracht, en ook zal het tweede koppel'maalstenen, dat in de jaren zestig was verwijderd, weer wor den aangebracht. In de zomer hoopt men daar weer met de Moergestelse molen, die eigendom is van de ge meente, te kunnen gaan malen. De Doornboom Ook rond molen «De Doornboom» in Hilvarenbeek zijn nieuwe ontwikke lingen gaande. Daar is onlangs de ver bouwing van een gedeelte van het mul- ken, dershuis gereedgekomen. De plaatse-’ met I lijke heemkundige kring en museum- stichting hebben er hun museum in onder gebracht dat dezelfde naam draagt als de molen. De bedoeling is om in de loop van het jaar tevens een kruiden- en heemtuin aan het complex toe te voegen. Museum en molen zijn een bezoek zeker waard. Op de eerste plaats vanwege de permanente exposi tie, die de geschiedenis van Hilvaren beek en Diessen en de unieke collectie «de dorpsdokter van vroeger» omvat. Maar meer nog omdat het thema van de eerste wisseltentoonstelling, «Van graan tot brood», zo uitstekend aan sluit bij de bedoelingen van de Natio nale Molendag. De wisseltentoonste- ling toont onder meer de verschillende graansoorten, afbeeldingen en gereed schappen die verband houden met de vroegere wijze van zaaien en oogsten, gedeelten van een ambachtelijke bak-, kerij-inrichting en tenslotte enkele door mensenhanden aangedreven klei ne molenstenen, waarmee vanaf de Romeinse tijd het broodgraan werd gemalen. Het museum is op de Natio nale Molendag te bezoeken tussen 10.00 en 5.00 uur; de toegangsprijs is 2,- voor volwassenen, 1,- voor kin deren en bejaarden. De Hilvarenbeekse en de andere molens uit de streek zijn op zaterdag 10 mei eveneens opengesteld. U bent er welkom, de gehele dag door. Het weer is iets beter en dat betekent dat er in Tilburg in diverse straten werkzaamheden uitgevoerd worden. Die werkzaamheden zijn nodig om we gen, rioleringen en kruispunten te verbeteren. Het een en ander betekent, voordat er werkelijk van een verbetering sprake zal zijn, nogal wat overlast voor de diverse weggebruikers en bewoners. Zo zullen er wegen tijdelijk afge sloten moeten worden en zal het verkeer te maken krijgen met verschillende wegomleidingen. Van de Dienst Publieke Werken van de gemeente Tilburg kregen wij een overzicht van een zeventiental werkzaamheden die in elk geval tot half juli (begin van de bouwvakvakantie) in uitvoering genomen zullen worden. Enkele Magazijnstraat In mei wordt begonnen met het ma ken van een versmalde rijbaan in de Magazijnstraat. Er worden ook trot toirs aangelegd en het wegdek wordt vernieuwd. Tijdens de werkzaamheden die ongeveer drie weken in beslag zul len nemen in de maand mei, is de Ma gazijnstraat voor alle verkeer afgeslo ten. Men kan het parkeerterrein Pieter Vreedeplein afrijden via de Telegraaf- straat tijdens de werkzaamheden. Subsidies De herziening houdt onder meer in dat de rol van de gemeenten bij het verkrijgen van subsidies zeer belang- ~’’c wordt. Zij moeten een meerjaren in opstellen en daarmee ver vooruit zien. Komt de molen in een dergelijk plan niet voor of verzaakt de gemeente helemaal om een dergelijk plan te ma ken, dan kan er van subsidie geen sprake zijn. Dat maakt het behoud van molens door middel van dure restaura ties dus tot een onzekere zaak. Alle aandacht zal er derhalve op ge- De ANWB organiseert zaterdag 18 mei a.s. voor de 13de keer de landelijke fietsdag. Evenals voorgaande jaren gebeurt dat ook nu weer in nauwe samenwer king met de TROS en de VW’s. Dit traditionele evenement biedt weer vele tienduizenden enthousiaste fietsers, verspreid over het hele land, de gele genheid te genieten van de vele schitte rende plekjes die ons land kent. Vorig jaar trok de landelijke fietsdag bijna 300.000 deelnemers, 80.000 meer dan in 1984. o t boek een fraai overzicht een deel van de mensen die in het •p tientallen jaren bekende gezich- zijn geweest. Jok kan men eruit constateren dat er in enkele tientallen jaren erg veel veranderd is. Uitgever van het boek is drukkerij Statenlaan De middengeleiders op de Staten laan zullen in juni hersteld worden. Dat zal weinig last opleveren voor de weggebruikers: het verkeer kan in twee richtingen doorgaan. Bosscheweg De Bosscheweg krijgt tussen de Ringbaan Oost en het Wilhelminaka- naal een nieuwe laag asfalt. Dat zal ge beuren in juni en die werkzaamheden nemen de periode van een week in be slag. Tijdens die werken zal de Bos scheweg volledig afgesloten zijn voor het autoverkeer. Het zal omgeleid wor den in twee richtingen via de Jules Vemeweg en de Gelrebaan. delijke fietsdag is uitgegroeid tot een onmisbare. Fietsliefhebbers worden een aantal weken voorafgaande aan de fietsdag tot deelname opgeroepen via radio- en TV-spots. Traditiegetrouw valt de Nationale Mo lendag samen met de landelijke fiets dag, een door veel deelnemers gewaar deerde combinatie. Een aantal fietsroutes is zodanig uitge zet, dat zij langs molens voeren. Mo lens die te bezichtigen zijn, zijn her kenbaar aan een blauwe wimpel. open dag waterleiding Op deze dag houden de waterleidir°- bedrijven in Nederland een open c Diverse fietsroutes voeren langs open- iterleidingbedrijven en ter- ook in Tilburg. Aan de ilzerbaan houdt de Tilburgsche Wa- leiding Maatschappij open huis voor de deelnemers aan de fietsdag. extra activiteiten Op de start/finish locatie op het par- keerterrein van de ANWB aan de Pjan Spoorlaan in Tilburg, zijn ook dit jaar weer diverse aktiviteiten gepland zoals home-trainerwedstrijden, een spring kussen voor de kinderen, diverse infor matiestands van o.a. VW, ANWB, Spoorwegen, Beekse Bergen e.d. Voor verdere informatie kunt u terecht bij de VW en ANWB. Dongenseweg Over het Wilhelminakanaal bij de Dongenseweg wordt op de burg naast de autorijbaan een fietspad aangelegd. Men hoopt daar eind juni mee klaar te zijn. Half mei zal de brug van de Don genseweg over het kanaal 3 dagen af gesloten worden in verband met het aanbrengen van brugoverspanningen. Eind juni zullen ook de verkeerslichten niet langer meer nodig zijn en wegge haald worden. De opleiding Programmeren en Systeembeheer biedt, naast het leren uuuucii van programmeertalen (Basic en Co lt uitge- ook bet verwerven van kennis op itisermg het gebied van programma-ontwikke- Jruk op lingstechnieken, ontwerpen van gege vensopslag en informatie-systeemont- wikkeling. Daarnaast is er een opleiding vrouwen die een eigen bedrijf w opstarten. Gedurende het gehele jaar werken alle kursistes onder begelei ding aan het eigen ondernemingsplan. Voor alle aanstaande kursistes geldt dat ze 25 jaar of ouder moeten zijn en minimaal 1 jaar werkloos. Informatie-bijeenkomsten dinsdag 13 mei 1986: 9.30 - 11.30 uur: computergebruik; donderdag 15 mei 1986 9.30 - 11.30 uur: informati- ka-adviseur; donderdag 15 mei 1986: 13.30 - 15.30 uur: eigen bedrijf; vrijdag 16 mei 1986: 9.30 - 11.30 uur: pro grammeren en systeembeheer. Trouwlaan Op het einde van de Trouwlaan vóór de Ringbaan Zuid moet er een rioolleiding aangelegd worden en er moet een verbinding komen tussen de Generaal Smutslaan en de Ringbaan Zuid. Aanvang mei worden die werk zaamheden begonnen en eind juni zul len ze naar verwachting klaar zijn. Tij dens de werken zal er een noodverbin- ding aangebracht worden voor fietsers. Mijn gynaecoloog vertelde mij dat ik eerst het ene hormoon kreeg om een eitje bij mij te laten rijpen en daarna dat andere hormoon om de ei-sprong deren. Want dat schijnt bij mij rijn. Omdat bij mij geen eitje kan dit niet met zaad be- arden. Ik hoop nu maar dat i^xen en dat er genoeg van dat toon beschikbaar blijft. Mijn gy- aloog zei dat er een tekort was irine van zwangeren en dat ik het al mijn zwangere vriendinnen t vertellen. Daarom heb ik mijn naai aan U verteld. Ik weet zeker als ik zwanger wordt - en dat id ik echt voor mogelijk - dat ik ze ker mee doe aan Moeders voor Moe ders. Als ik volgend jaar met Moederdag wél een baby heb, zal ik het u laten we ten! Nü hoop ik maar dat een heleboel zwangeren u spontaan zullen bellen om urine-donor te worden. Hun moei te wordt ruimschoots beloond. Voor inlichtingen over Moeders voor Moeders kunt u bellen naar: mevr. A.S.M. De Bont-Rondema, tele foon 013-674969. Voorheen gebeurde het wel dat een molen zich op deze wijze van de ene naar de andere restauratie sl maar die kansen worden steeds ner. Dat er voor monumenten-restau- raties te weinig geld is, is een bekend maar met ingang van 1986 is daar nog een herziening van de monu- itenwet bijgekomen. Gelukkig vordert de medische we tenschap. Ik heb al verschillende on derzoeken en kuren gehad in de loop van de tijd dat ik nu bij de gynaeco loog in behandeling ben. In de wacht kamer hoor je soms de meest schrij nende verhalen van onbegrip, ook van de medische kant. Gelukkig heb ik een huisarts en gynaecoloog die mij en mijn partner - ook psychisch - goed begeleiden. Hij vertelde ons vorige week dat hij overweegt over te gaan op een behandeling met natuurlijke hor monen. Ik krijg dan hormonen van an dere vrouwen ingespoten. Die hormo nen komen van vrouwen - overvloed hebben aan ho ik tekort kom. Ik snapte ik die hormonen van hun gen. Het blijkt nu dat die hormonen bij de vrouc urine terecht komt en die zij halen. Wat ben ik blij dat v zijn die bereid zijn anderen door urine-donor te zijn farmaceutisch bedrijf be hormoon terug kan winnen. Om wat meer te weten over die uri- ne-inzameling heb ik mij tot een van de informatrices van Moeders voor Moeders gewend, want zo heet die or ganisatie. Zij heeft mij heel veel ver teld, teveel om hier allemaal te verha len. Maar één ding is mij heel erg dui delijk geworden. Wat heb ik een res pect voor al die dames tussen de 55 en 75 jaar die jaar in jaar uit dagelijks hun urine opvangen om voor mij en andere vrouwen en mannen (want die kunnen er ook mee behandeld worden) Draagvlak Tenslotte zal er ook een groter draagvlak voor het molenbehoud moe ten komen onder het publiek. De eer dergenoemde vereniging streeft daar al naar vanaf 1923. De jaarlijkse molen dag is een van de manieren om belang stellenden met molens en de vereni ging te laten kennismaken. Men kan zich opgeven als lid, waarbij men drie maandelijks het blad «Molens» ont vangt. Ook kan men zomaar een mo len binnenlopen om er de imposante staaltjes van houtbouw uit vervlogen eeuwen te bewonderen, of men kan in de molen vervaardigde produkten ko pen zoals consumptiemeel en -bloem. Tenslotte is het mogelijk inlichtingen sleepte, in te winnen over het Gilde van Vrij- Is klei- willige Molenaars. Dat gilde bestaat uit momenteel zo’n 500 mensen die molens laten draaien die anders zou den stilstaan, en die daartoe een theo retische en praktische opleiding heb ben gehad en een diploma hebben be haald. Hier en daar zijn nog vrijwilli gers nodig die, meestal in groepsver band, het laten draaien en verrichten van klein onderhoud aan de molen in hun dorp of stad op zich willen nemen. Bredaseweg Dat de Bredaseweg overhoop ligt weet zowat iedereen al. Het riool wordt vernieuwd, het wegdek wordt vernieuwd en de kruisingen met de Ringbaan West en de Diepenstraat worden verbeterd. Tot eind april wordt er gewerkt aan het gedeelte tus sen de St. Oloflaan en de Zilverlinde- straat. Vanaf begin april tot eind juni wordt het stuk Bredaseweg tussen de Zilverlindestraat en de Noordhoekring onder handen genomen. Het verkeer wordt gedurende de hele periode van de werkzaamheden omgeleid vanuit Breda komend via de Conservatorium- laan - Prof. Cobbenhagenlaan - Hart van Brabantlaan. Verkeer vanuit het centrum komend, wordt omgeleid via de Noordhoekring en de Hart van Bra bantlaan. Alle winkels blijven bereik baar behalve 1 of 2 dagen dat er pal voor die winkel gewerkt wordt. Met borden waarop de huisnummers staan, wordt aangegeven via welke kruispun ten de winkels, bedrijven en woningen bereikbaar zijn. Het gaat om de kruis punten Ringbaan West/Bredaseweg, Noordhoekring/Bredaseweg en Re- genboogstraat. -edrijvu. n. Diverse fiets gestelde wat reinen. Zo Bij de organisatie van de landelijke Gih fietsdag kon de ANWB ook dit jaar terb weer rekenen op dv vuuiuusmwiv mv- dewerking van de 3""' hebben zich weer ingespannen, hetzij door de routes samen te stellen hetzij door evenementen te organiseren op de vertrek- en controlepunten. Uiter aard verdient ook de medewerking van dé rijwielhandelaren en middenstands- Verenigingen te worden genoemd. radio en televisie De rol van de publiciteit rond de lan- van de gemeente alle direct-betrokke- nen door middel van een bewoners- brief te informeren over de wegwerk zaamheden bij hen in de buurt. De genoemde data bij alle werken zijn niet definitief want de weersom standigheden kunnen een vertragende of versnellende invloed hebben. U kunt zich wanneer u vragen heeft, wenden tot het Gemeentelijk Informa- i het tiecentrum, Stadhuisplein 132 in Til- ding burg, tel. 358575. De opleiding Computergebruik leidt op voor kantoorfuncties. Naast vakken als Nederlands, boekhouden, typen en kantoorpraktijk wordt breid ingegaan op de automat van het kantoor, met een nadruk tekstverwerken. Tijdens de opl wordt enkele weken stage geloj een bedrijf. De opleiding tot informatika-advi- seur is nieuw aan de Annie van Die- renschool. De opleiding kent 2 richtin- zal weinig hinder onder- gen: de management-richtig en de leze werkzaamheden want commerciële richting. Met behulp van door kunnen de vakken management/organisatie- rijbanen. kunde, economie, Engels, communica tietechnieken en uitgebreide informati- kakennis (met de nadruk op software- oakketten als boekhouden, spread sheet, gegevensbeheer en tekstverwer ken) worden vrouwen opgeleid voor funkties in het management van een bedrijf of als commercieel medewerk ster in de verkoop en/of instruktie. ipen b.v.» uit Hapert, die ooi s Weekblad uitgeeft. Het suk serie «Typisch Biks» dee< /er besluiten tot bundeling vai celen. ïns de presentatie, die eveneen. een evenement is in het kader van d< viering van Tien Eeuwen Hilvaren beek, wordt het eerste boek aangebo den aan burgemeester Ligtvoet vat Hilvarenbeek. Alle andere mensen die in het boel staan krijgen op deze avond eveneen.' een boek aangeboden. In het omlijstend programma wordi muziek ten gehore gebracht uit de der tiger en veertiger jaren. Kees van Ke- menade, auteur van het boek «Hilva renbeek ’40-’45» vertelt over de veran deringen in het eerste deel van deze eeuw en Jan Naaijkens houdt een cau serie over humor in vroeger tijden. Het boek is tijdens deze avond te koop maar het komt ook in de boek handel te liggen. Iedereen heeft ermee te maken en als we er niets mee te maken hebben, wel dan bemoeit de radioactieve lucht zich wel met ons. Want zo gaat het in de wereld: we kunnen wel doen en denken alsof we in Nederland of in het Westen op een eilandje wonen, maar in feite is de hele wereld een eenheid geworden. Wat ben je meer dan ei kaars buren wanneer radioactieve wol ken over onze aardbol trekken, alle grenzen negerend. Ruimtereisjes Misschien moeten we kleine ruimte schepen gaan bouwen voor educatieve reisjes. Wat zullen de passagiers dan veel kunnen zien en kunnen leren. Zij zullen dan neer kunnen blikken op on ze aarde en een kleine planeet zien drijven in de oneindige ruimte. Zij zul len de dunne aardkorst aanschouwen waarvan de voeding van onze planeet afhangt. Rond deze aarde zullen zij het dunne omhulsel zien van de atmosfeer waarvan alles wat ademt afhankelijk is. Misschien zouden we dan onze moeder aarde een beetje meer gaan waarderen. We zouden c: mee naar boven Omgeving Verder zal ook de vrije omgeving van de molen, voor zover nog aanwe zig, bescherming moeten krijgen. Dat kan met name door bepalingen daar omtrent op te nemen in bestemmings plannen. Niet overal wordt de nood zaak daarvan onderkend, maar enkele Middenbrabantse molengemeenten, zoals Moergestel en Oisterwijk, heb ben reeds aangegeven hier serieus re kening mee te willen houden. j/u/77 - hout tofpuien

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 11