Vooral een kwestie van lange adem Bedevaart gangsters terug O bartels SS Denken over verleden, heden en toekomst NOOIT GEBOUWD TILBURG, een veelzijdige manifestatie Meer dan 1.000 vakatures in Tilburg Tilburgers houden hun stad schoon... Kinderen basisschool de Hoefstraat aan de schoonmaak VERF-BEHANG Huurderscomité van Opstal/Atlanta: Samenwerken met woningbouwvereniging de Samenwerking Tilburg Centrum Grote banen markt Afscheid met een boek DMSSHOP stadhuisplein 325a (katterug) mam A audio-video COMPACT-DISC s "K'— il 1986-pagina 24 Koerier De In dit nummer: Oplage: 82.970 ex. alle winkels geopend Het zojuist teruggekeerde gezelschap uit Lourdes. modeflitsen rt™ urn KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN gar.) Doorlopend demonstratie actuele damesmode en leermode Donderdag 24 april 1986 30e jaargang nr. 1459 ten ontwerp van de Tilburgse Muziekschool dat echter nooit gerealiseerd is. Foto: Gem. archief Opendé Besteru Sport... s Koerier bv )ouwes a bleven toen s oorzaak hiervs i lekkere oud ge- City-Fashion Koninginnedag gema sta: heer STA1 gen .iet HIW- it op be- i ze ZONNEKUREN Per keer 8>* 111 keer 75f1 Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 - rechtst Vakkundige eigen technische dienst Besterdnng 87-91 - Tilburg -013-431489 loco-bt 'ilburg dit j? iarkt op h 125 te Till rangstijd van deze dag is 10.00 de dag zal eindigen om 21.00 itgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer eigentijdse betaalbare Meer dan ooit s, telijk Arbeidsbureau reau arbeidsmarkt. Om hier nog meer be kendheid aan te geven organiseren het GAB en START gezamenlijk een ba- nenmarkt op het GAB, Alleenhouder- straat 25 te Tilburg. Aanvf uur en uur. Vrijdag en zaterdag Appel flappen 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar hoge steenweg 18. den bosch heuvelstraat 102, tilburg Aanstaande zaterdag wordt i Schouwburg Tilburg de manife NOOIT GEBOUWD TILBUR( opend. Het is de aanvang maandlange serie van aktivitc trent het thema stad en specii Tilburgse situatie. Historie, akt en de manier burgse stads periode van breedvoerig aan BISTRO L’ESCARGOT Weekmenu 29,” Reserveringen 430738 of 555899 Geopend v.a. 17 uur Heuvelring 37 - TILBURG verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Goirkestraat 16-18 TILBURG Tel. 013-321481 Molenstraat 41A GOIRLE Tel, 013-349034 irg bevinden zich Hiervan is een l om voor deze dag rAB en START te Redactie-advertentie-afdeling en administratie. N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. verschil de kritiek was. Er J, bena- maat- e en ar- oeK. volgens en- zoeken naar sa- t in een gehaven- '^SKF ransportwielen Jilburg Mes vemeweg 14 industrieterrein tel 013 321316 4 Grootste keuze v.a. 598,- Tijdens open-dag Bij aankoop gratis C.D.-plaat Spoorlaan Dit heuglijke feit zal plaatsvinden in de dependance van het Arbeidsbureau, Spoorlaan 460 te Tilburg. Hiervoor zijn de betreffende .bedrijven en hun nieuwe medewerkers uitgenodigd. Om het hele gebeuren een enigszins feestelijk tintje te geven zullen bezoe- rs van deze dag een drankje en een pje worden aangeboden en zolang voorraad strekt een leuke attentie. Voor meer informatie kan men te recht bij dhr. Borgert, Chef Bemidde- lingszaken van het GAB of dhr. v.d.Voom, Vestigingshoofd Uitzend bureau START, beiden te bereiken on der nr. 013-358035. streekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 in de «...festatie ÏURG ge- van een teiten om- “Hïifiek de actualiteit van denken over de Til- isvemieuwing komen in de i 26 april tot en met 25 mei n de orde. Rondom Hart van Brabantpag. 3 Filmspag. 3 Cuisine Normaalpag. 11 Menselijk bekekenpag. 13 Kuituur/Amusement pag. 15/17 B W-besluitenpag. 18 Parochienieuwspag. 19 idag 3rdpag.20/21/22 tpag.23 BEHANGMARKT Besterdring 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 8.000 bedrijven In het gewest Tilbur ca. 8.000 bedrijven, groot deel benaderd O’ vakatures bij het GA. melden. Tevens zijn op deze dag naast de werkzoekenden ook belangstellende werkgevers van harte welkom. Naast de vakaturestands (6 stuks) zijn er ook nog enige stands ingericht met informatie over scholing, ontslag, jeugd ontplooiingsbanen etc. Om 9.00 uur zal door de heer Drs. A. Driessen, loco-burgemeester van de gemeente Tilburg de 1.250ste GAB- plaatsing van dit jaar bekend worden gemaakt en om 10.00 uur de 350ste "ART-plaatsing van dit jaar door de Mr. E.W. Pera, hoofddirekteur lRT. ZONNEHEMELS 300,- tot 1.000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 358630 ook zondags geopend van 12.00 - 17.00 uur l Plannen, beschouwingen en films Nooit Gebouwd Tilburg is een ma nifestatie, die georganiseerd is door de Schouwburg Tilburg met medewerking van Artikel en TI AS. Bij deze drie in stanties is in deze periode een tentoon- Ongeveer anderhalf jaar geleden leverde de woningbouwvereniging de Samenwerking 53 woningen op die gebouwd waren op het terrein waar vroeger de kartonnagefabriek van Opstal/Atlanta stond aan de Kapelstraat in Tilburg. Die woningen waren gebouwd in het kader van het buurtexperiment Goirke/Hasselt waarbij ook voor het eerst de zogenaamde buurtgebonden toewijzing plaatsvond. Een ander belangrijk onderdeel van dit buurtexperiment vormde de inspraak van de toekomstige h woners in verband met de huizen die gebouwd werden. Niet alles liep toen op rolletjes maar de woningen staan er en toen opgeleverd werden, waren alle partijen redelijk tevreden: de huurders en de woningbouwvereniging. Die tevredenheid is bij een aantal bewoners de laatste tijd wat gezakt en dreigt om te slaan in het tegendeel: ontevredenheid. Als oorzaak van deze stemmingswisseling geeft het huurderscomité van Opstal/Atlanta een aantal klachten aan. De belang rijkste daarvan is wel het getouwtrek over wateroverlast in en rond de woningen. Na aanhoudende klachten van de bewoners en traag reageren van de woningbouwvereniging heeft het vertrouwen van de bewoners richting Samenwerking in dezen een deuk gekregen. Wij spraken met een aantal leden van het huurderscomité van Opstal/Atlanta. Afgelopen maandagavond nam «het stadhuis» afscheid van de oude gemeenteraad. Volgende week maandag 29 april komt de raad voor het eerst in haar nieu we samenstelling bijeen. Dan zullen uit de raadsleden ook de nieuwe wethouders worden geko zen ofschoon dat, door het in middels gesloten akkoord tussen de fracties van CDA en PvdA, weinig meer dan een formaliteit zal zijn. Een van de markantste figuren die afscheid van de actieve plaat selijke politiek namen, was Wim Evertse. Evertse is raadslid voor de Partij van de Arbeid geweest van 1962 tot afgelopen maandag, 24 jaar dus. In de periode 1974- 1978 was hij wethouder van volkshuisvesting en stadsvernieu wing. Bij de raadsverkiezingen van 1974, 1978 en 1982 was Wim Evertse lijsttrekker voor de PvdA. Bij wijze van afscheidsge schenk werd hem een boek aan geboden. Dit lijvig boekwerk (het telt 350 pagina’s) is samengesteld door Evertse’s partijgenoten Jac ques Costongs, Pieter Tops, Hen- ny van Deyck en Wim Plas- meyer, en is getiteld «Tilburg na 1945». Van die naoorlogse Til burgse geschiedenis schetst het boek vooral de politieke kanten. Dat gebeurt in een groot aantal artikelen van wetenschapsmen sen zowel als van auteurs die «van buitenuit» bij de Tilburgse politiek betrokken zijn (geweest). Doordat van zoveel verschil lende kanten een aantal aspecten van het politieke leven in Tilburg van de afgelopen veertig jaar wordt belicht ontstaat er een bui tengewoon interessant beeld van de Tilburgse samenleving in die jaren en met name ook van de veranderingen die zich in die sa menleving hebben voltrokken: van de overzichtelijke, in over grote meerderheid katholieke, KVP-stemmende arbeidersstad naar de «typisch Nederlandse», pluriforme en heel wat minder overzichtelijke stedelijke samen leving van nu met heel haar moeilijk beheersbare problema tiek. Het werk «Tilburg na 1945», op welks inhoud wij bin nenkort nader hopen terug te ko men, is zonder meer een nacht- kastjesboek voor iedereen die geïnteresseerd is in de recente ge schiedenis van deze stad. Ook als voorbeeld van contemporaine ge schiedschrijving heeft het recht op waardering. Voor de schappe lijke prijs van 29,50 is «Tilburg na 1945» verkrijgbaar in de boekhandel. U kunt het boek ook bestellen door ƒ29,50 over te maken op postgiro 27 27 264 ten name van de Stichting Bij zondere Wetenschappelijke Uit gaven Tilburg. Afgelopen dinsdagavond arriveerde er een bijzondere bus op het Pieter Vreedeplein rond de klok van achten. De bus stopte voor de ingang van het gebouw van het Ziekenfonds Midden Brabant. Met die bus arriveerde een aantal Lourdesgangers waaronder de heer J. van Vroenhoven, algemeen di recteur van het eerder genoemde zie kenfonds en de heer de Vries, voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Het was de verwach ting bij de verwelkomers van de Lour desgangers dat ook Mgr. J. Ter Schure uit de bus zou stappen. De bisschop was echter al in Den Bosch uitgestapt. spelen het Gewes- v in.iu.wui vau en het Uitzendbu- START een belangrijke rol op de Centrale verwarming In een toelichting op het jaarverslag vertellen leden van het huurderscomité dat er sprake is van een stan daardklacht over de CV-ketels. Eén onderdeel van die ketels, de luchtdruk- censor, is in verscheidene huizen kapot gegaan. Het huurderscomité is van me ning dat in alle ketels dat onderdeel zeggen ze vervangen moet worden. De woning bouwvereniging de Samenwerking re pareert echter pas wanneer de lucht- drukcensor echt kapot is en niet eer der. werkzoekenden gepresentev, 1, uiteenlopend van vakatun nbepaalde tijd, bepaalde tijd t ivakatures. Het is de bedoelir w t GAB en START om naast de W atcrovcrlast rkzoekenden op het Het e bleem fond de A geriaters, henntreden- terrem yan de vrouwen in het arbeidsproces en j wateroverlast Het hele werkenden die ander werk zoeken of bied is dfassi Qok de huizen bijvoorbeeld met ontslag bedreigd Lt name in de kruipruimtes onder de «o„m8e„s«? vinden. kees verder op blz. 11 Afgelopen dinsdagmiddag hadden de leerlingen van groep 1, 2 en 3 van de basis school de Hoefstraat even wat anders te doen dan in de Idassen te zijn. Zij staken de handen uit de mouwen en maakten het Paduaplein schoon. Dat deden ze met schoonmaakmateriaal dat uitgereikt werd door de milieudienst van de gemeente Tilburg. De leerlingen waren driftig in de weer met grote bezems, harken, plastic vuilniszakken, prikstokken en grijpers om het plein schoon te poetsen. Zij deden dat in het kader van de gemeentelijke aktie om Tilburgers te stimuleren hun stad schoon te houden. Die aktie is vorige week van start gegaan onder het motto: Til burgers houden hun stad schoon... zeggen ze. De kinderen van de basisschool de Hoefstraat hadden er wel zin in. Na afloop was het genieten geblazen van limonade. Na hard werken is het immers goed rusten en jong geleerd is daan. Tijdschrift PLAN als catalogus In het aprilnummer van het tijd schrift PLAN,, het themanummer voor deze manifestatie, wordt op verschil lende wijzen op de Tilburgse stadsont wikkeling gereageerd. De artikelen be lichten door middel van verschillende items de aktuele vraagstukken, waar mee de stad te kampen heeft. Ondanks de huidige stedebouwkundige aktivi- teiten, ondermeer in het kader van de nota «Compacte stad», blijven tal van vragen onbeantwoord. Uit de vei lende artikelen blijkt, dat deze 1 ook vroeger van toepassing wt wordt geschreven over de stad, dert vanuit een historische, ZUlle^rnS *“e^ kele auteurs blijft het zoeken naar sa- aan werkzoekenden gepresenteerd menhang en evenwicht in een gehaven- worden’. “heenlopend ia a Tilburgse vraagstukken van het GAB en START om naast de vragen aan, waar de gemeente mee te kampen heeft. De verschillende beto gen duiden, beredeneerd vanuit het verleden en toekomst, het belang van de erkenning van de huidige proble men aan. verder op b/z 7 50 modellen hand- en motor- maalera In voorraad tegen spec, prijzen BRILL Simplex 30 van 139,-voor 109,- Rekord 33 van 189,-voor 139,- Rekord 38 van 209,-voor 149, w Deze foto werd genomen in november 1984 toen de eerste huizen werden opgele verd. De twee voertuigen bleven toen steken in het drassige grasveld op het terrein van Opstal/Atlanta. De oorzaak hiervan is nu duidelijk. De voornaamste klachten zijn weer gegeven in het jaarverslag 1985 van het huurderscomité van Opstal/Atlanta dat onlangs verschenen is en bespro ken wordt aanstaande maandag 27 april op de jaarvergadering in het buurthuis de Nachtegaal aan de Ka pelstraat. Die vergadering begint om 20.00 uur en alle buurtbewoners zijn daar welkom. De klachten betreffen de centrale verwarmingsketels, wateroverlast in en rond de huizen en de ontwikkelinge rond het onderhoudscontract dat he huurderscomité met de woningbou vereniging de Samenwerking tracht te stellen. stelling van niet gerealiseerde ontwer pen te zien, die op geheel eigen wijze verleden, heden en misschien de toe komst van de Tilburgse stadsontwik keling verbeelden. Op de tentoonstel ling, die een zwaartepunt van de mani festatie vormt, zijn plannen van archi tecten, stedebouwers, studenten en de dienst stadsontwikkeling te zien. Ver der is er een lezingcyclus, een film- en videoprogramma over het thema stad, met een meer algemeen karakter. En tot slot is er op zaterdag 25 mei een fo rumdiscussie in de foyer van de schouwburg, waar de Tilburgse stad in een breed kader aan de orde komt. Het is de bedoeling om het feno meen stadsvemiewing, wat meer kan inhouden dan het pragmatisch invul len van open kavels in de stad, voor een groot publiek inzichtelijk te ma ken. Het gezelschap was, inclusief de bis schop, ’s maandags vertrokken per vliegtuig naar Lourdes om zich daar te voegen bij de bedevaartgangers die met de derde erkende Lourdesbede- vaart mee waren. Die bedevaart is iets bijzonders omdat het merendeel van de Lourdesgangers veel medische be geleiding behoeft. Met speciaal inge richte bussen van CZT, Bertens en APH-Reizen, kleine hospitaals op wie len als het ware, worden zij naar Lour des vervoerd en weer terug. Een deel van de bedevaartgangers wordt lig gend in de bussen vervoerd. Mgr. Ter Schure was uitgenodigd door de orga nisatoren om een deel van die bede vaart mee te maken. De heer van Vroenhoven hierover: «Mgr. Ter Schure heeft het met plezier gedaan. Hij heeft met iedereen kennisgemaakt en zijn aanwezigheid werd door de be devaartgangers zeer op prijs gesteld. Men ervoer het als bijzonder positief. Ook de bisschop was ervan overtuigd hier goed werk mee te hebben gedaan. Jawel, dit bezoek van de bisschop was een groot succes». De wind De reden waarom Mgr. Ter Schure niet in de bus zat die op het Pieter Vreedeplein aankwam afgelopen dins dagavond was van weerkundige aard. In verband met de wind landde het vliegtuig niet in Antwerpen maar in Eindhoven. Een bus van APH-Reizen reed vervolgens met het gezelschap op verzoek van de bisschop eerst over ’s- Hertogenbosch waar hij natuurlijk uit stapte. Aanstaande vrijdag komen de zes bussen van CZT, Bertens en APH- Reizen weer terug met de bedevaart gangers. Zij zijn dan precies één week weggeweest. ^30

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1