ft 1 w HHH lag ■m Het tuinseizoen begint weer rm Regenwater Zelf bloeiende kamerplanten kweken De Rozenhof: een lusthof voor de liefhebber Groentips n I I I 1 L L LI nnnnnnnnn IUD L_ 2M tGas nnnn TUINCENTRUM il 1986 - pagina 8 Donderdag 17 april 1986 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER ig gesloten RIJ 45890 tuinturf. 17. 50 >HOP I II II II II I streepmotiizf Kapt. Hatterasgtr, 1. Tilburg Tel. 013-421606 ruit motief ülokmobef- T groen balkon ïtkant.Aiti- V,- tege rootr Iweg 59 - Goire i streepdas- 5 nu 12,- en lant BEST? INC goede infor- .t te vergeten PI.ANTMATERIALEN Voor de kleinere tuinen maar ook voor de balkons zijn er le gio plantmaterialen te koop. Bomen in de tuin schrikt nogal veel mensen af omdat we bang zijn dat ze te groot worden. Toch zijn er ook volop kleine Wit en huk. 10- xe kantin de CD. 12,- in. 70-85. uw kroontiltcr er een goed altema- vergelijkbaar is met ook voor koffie en SYRINGO "MODOME LEMOINE" Dubbele sering bloei w:L'dubbel in mei/ji zon. elke grond geschikt,1 hoogte 3 m. ’ROZENHOF’ Wij vinden dat U als plantenliefhebber recht heeft op g matie betreffende de verzorging, eigenschappen en niet de naam van de door U gekochte planten. Daarom voorzien wij al onze tuin- en kamerplanten van een duidelijk etiket, waarop u de juiste naam en verdere belangrijke gegevens aantreft. Voor U duidelijkheid, gemak en de zekerheid dat U de juiste plant meeneemt. Voor ons als «Best Shop in Town» een extra service, die wij U niet mogen onthouden. x>r f 100,- an art krijgt te pas die recit irting op afe >en tot eird fc. I 3 cen ten we de jon- jond. Kam« tese roos, de ker ehaald. vx’t om een ton te plaatsen is een kraanfilter een en de kwaliteit is zo goed dat dit water ve planten zullen er baat bij hebben, maar Ou». ilaats worden gezet. Dat A groeiproces ten goede. worden niet gestekt maar de bloei of in het i de wortelkluiten tweeën of in vieren tard met een deel gescheurde plan- mderlijk opgepot vater nodig keld. U loopt dan het risico dat de verharding dan te onrustig wordt. HET BALKON Maar ook op het balkom kun nen we weer aan de gang. Bal kons zijn zo vaak saaie en grau we ruimten. Het is zeker niet vreemd dat flatbewoners zich opgesloten voelen want het kleine stukje buitenruimte dat men heeft, wordt in de meeste gevallen begrensd door steen of beton. En op de plaatsen waar men uitzicht heeft wordt het blikveld doorsneden door een stalen hek of een gemetselde muur. Hout kan daar verande ring in brengen. Dit materiaal kan zo’n buitenruimte omvor men tot een natuurlijk aan doend stukje buitenruimte waar het bij goed weer prima toeven is. Een plankenvloer of houten terrastegels doorbreken de kille sfeer van het balkon. Ook door met latten de muren te bekle den wordt de omgeving een stuk aangenamer. Daarnaast is kleur belangrijk. Donkere kleu ren doen weliswaar warm en natuurlijk aan, maar maken de ruimte voor het oog nog klei ner. Dit in tegenstelling tot wit, gebroken wit en beige, tinten die een ruimte groter doen lij ken en zonniger doet overko men. Houten bloembakken in een zelfde kleur bieden plaats aan frisgroene struiken en planten. Zeker fijnbladige soorten geven de ruimte haast een tropische aanblik. Kleurige vazen, een nestkastje voor vogels maar ook een leuk beeld maken de sfeer van een groene oase hoog bo ven de grond compleet. Als U bij föozenkofi’ koopt, weet U wat U in huis haalt HET TERRAS Een terras kan op vele manie ren gemaakt en veranderd wor den. Van heel duur tot relatief goedkoop. In de tuinen van de meeste woningen in Nederland worden vaak standaard terras sen gelegd van 30 x 30 grijze be- tontegels. Wel begrijpelijk want deze grijze betontegels behoren tot de goedkoopste straatmate- rialen die we in ons land ken nen. Het is niet alleen het veel vuldig gebruik van deze tegels maar vooral de afgepaste en on gezellige opzet die veel mensen doet besluiten naar een ander straatmateriaal uit te zien. In de meeste gevallen komt men dan op de uitgewassen grindtegels terecht die echter ook al tot de cliché straatmaterialen gaan be horen. Toch vindt men het over het algemeen jammer om de be tontegels weg te gooien en alge hele vervanging is voor velen vaak ook te prijzig, dus men gaat naar een compromis zoe ken. De meest simpele en goed koopste manier om een verhar ding van betontegels wat vrien delijker te maken zijn de «hal ve» betontegels. Deze 15 x 30 tegels zijn in verschillende kleu ren te koop. De beste kleuren Vijvers en fonteinen Houdt u van vijvers en fontei nen, klaterend water in uw zomer se lusthof? Bij De Rozenhof en nergens anders kunt u hiervoor te recht: het bedrijf van vader en zoon de Beer heeft een grote varië teit van vijvers - ook kant en klare, van kunststof - fonteinen, water- Tuinmeubilair Vervolgens komen wij in een ruim bemeten afdeling tuinmeubi lair. Ook hier geldt weer dat ge streefd is naar volledigheid met één belangrijk uitgangspunt: kwaliteit. «Want», zo zeggen vader en zoon de Beer, «bazarspullen, die verko pen wij hier niet, daar hebben de mensen ook niks aan: het gaat veel te kort mee. Wat wij verkopen heeft allemaal jarenlange garan tie.» En dan spreken zij over de tuinstoelen, de parasols en de bloembakken, alsmede de zeer de gelijk ogende tafels: bijna alle tuin meubilair is tegenwoordig vervaar digd van duurzame kunststof of van een combinatie aluminium/ kunststof. Vaste tuinplanten kunnen nu geplant, verplant en ge scheurd worden. De gazons die vaak ge maaid worden zullen regel matig gemest moeten wor den. Voor- en najaar zijn de beste tijdstippen hier voor. Als we kunstmest ge bruiken moeten we reke nen op 1 kilo per 100 m2. Ook rozen kunnen we nu het beste mesten. Koemest is het meest geschikt. Gedroogde koemest kun nen we het best met turf molm mengen en goed nat maken voordat we het ver werken, anders lopen we het risico dat de mest weg waait, maar dat ook de wortels verbranden. Struiken, die al vroeg in het voorjaar bloeien, zoals ribes en forsythia, mogen direkt na de bloei gesnoeid worden. Wachten we te lang dan is de kans groot dat het volgend jaar de struik niet bloeit. Kamerplanten zoals bij voorbeeld primula en glo xinia moeten nu alweer te gen de felle zon beschermd worden. Ook voor de kamerplanten begint een nieuw groeisei zoen. Dus van nu af aan el ke week weer bijmesten Tuincentrum «De Rozenhof» aan de Kapitein Hatterasstraat 1 in Tilburg behoeven wij niet meer bij u te introduceren. Dit grote complex voor iedereen die zijn of haar huis aan de binnen- of buiten kant wil opfleuren, beslaat alles bij elkaar zo’n 4.500 vierkante meter en u kunt er zowat alles vinden voor in uw tuin. Duizend vierkante meter van dit complex wordt in beslag genomen door de overdekte winkel. Hierin vindt u onder meer de kamerplan ten, die alle voorzien zijn van dui delijke verzorgingsinformatie. Op dit gebied heeft de Rozen hof, die geleid wordt door vader Toon en zoon Jan de Beer, een ge weldige collectie te bieden. Er is vrijwel geen kamerplant te beden ken die niet bij de Rozenhof te vin den zou zijn - en wat niet aanwezig is, kan besteld worden en binnen enkele dagen wel ter plaatse zijn. Water is van groot belang voor planten. Ze gebruiken het water om de voedingszouten, die ze nodig hebben voor de groei en bloei, op te nemen. Buiten zijn de planten aangewezen op het regenwater, maar in huis of de plantenbakken op het balkon en voor het raam, zijn de planten aangewezen op het gietwater dat in de meeste gevallen afkomstig is uit de kraan. Het leidingwater is op de meeste plaatsen in ons land niet zo optimaal van kwaliteit. Het grootste probleem is vaak de hardheid van het water. Kamerplanten zoals de kamerheide en hortensia, zijn daar eigenlijk niet zo goed tegen bestand. Deze soorten verlangen van nature een kalkarme grond en het harde leidingwater is er dan ook de oorzaak van dat de planten zienderogen achteruit gaan. Met uitzondering van de kalkminnende planten is er geen enkele plant eigenlijk tegen opgewassen. Gieten met regenwater is dan ook een uitkomst omdat het bijna altijd een stuk beter van kwaliteit is dan het leidingwater. Een regenton in de tuin is daarom niet alleen een stukje decoratie maar zij kan zijn diensten goed bewijzen. In de buurt van een regenpijp is er vaak wel een plaatsje te vinden. De regenpijp zagen we ongeveer 30 cen timeter boven de rand van de ton af, een bochtstuk er aan en de ton is in bedrijf. Als we bang zijn voor het overstromen van de ton kunnen we er voor de zekerheid nog een overloop aan ma ken maar dat zal in de meeste gevallen niet noodzakelijk zijn. In ons regenachtige land zal de ton haar diensten zeker bewijzen. En niet alleen voor het gietwater maar ook het sproeiwater kan veel beter uit de ton worden gehar1 Als u geen enkele mogelijkheid heeft i tief. Ze zijn kant en klaar te koop gedistilleerd water. Niet alleen de thee is dit water een uitkomst. spuwers, tuinomamenten die pas sief of actief in het watergebeuren deelnemen tot onzichtbare, maar evengoed onmisbare onderdelen van het waterplezier als pompen en afvoerslangen. Interessant voor de velen die afgelopen winter door de strenge vorst heel wat scheuren en onherstelbare lekken in hun vijver of vijvertje hebben zien ontstaan, is de stevige kunststof folie die het geheel of gedeelten van de vijver- bodem of -wand kan bedekken en gegarandeerd geen water doorlaat en evenmin een negatieve invloed heeft op het «ogen» van uw trots, uw vijvertje met of zonder rotspar tij. Öp de folie wordt vijf jaar ga rantie gegeven. Een extra service geeft De Ro zenhof in de vorm van een video band, met daarop uitgebreide in formatie over de aanleg en onder houd van vijvers. Deze band kan men tegen ’n borgsom lenen. zijn heide, anthraciet en blauw. Deze halve tegels zijn net zo dik als de standaard betontegels waardoor U simpelweg één te gel kunt vervangen door twee gekleurde halve tegels. De ver schillen in afmetingen en kleur maken een terras veel minder monotoon. Het leuke van dit straatwerk is dat U het met ge mak zelf kunt doen. En U kunt op deze manier verschillende fraaie motieven maken. Enkele mogelijkheden zijn getekend. Zo zal een streepmotief een ter ras breder of langer maken. Het ruitmotief daarentegen ver sterkt de symmetrie van het ter ras. Dat geldt in feite ook voor het blokmotief. Een blokmotief leent zich ook goed om een te gelpad te verfraaien. Gebruik niet teveel kleuren en maak ook de motieven niet te ingewik- Er breken voor de tuinliefheb bers weer belangrijke maanden aan. Het begin van het voorjaar werkt op velen van ons kenne lijk zeer inspirerend. Hoewel we in het najaar feitelijk dezelfde werkzaamheden kunnen ver richten als in het voorjaar komt het er in de maanden april en mei toch het meeste opaan. Niet zo vreemd want hopelijk ligt er een lange zomer voor ons. Terrassen worden veran derd of zelfs opnieuw gelegd, we metselen muren of timme ren bakken en natuurlijk wordt er volop geplant. Bomen, strui ken en vaste planten moeten nu de grond in. bomen te koop die zelfs in een tuin van 5 bij 6 meter tot hun recht komen. Bijvoorbeeld sier- kersen, sierappels en meidoorns zijn geschikte bomen voor klei ne tuinen zonder dat U angst hoeft te hebben dat ze de ruim te overschaduwen. Nog opval lender zijn de judasboom, met hele mooie rose bloesemde notofagus, een Echt doorlaten de boom van 3 4 4 meter en de verschillende kornoelje soorten die ook op stam te koop zijn en niet groter worden dan een me ter of vier. Tuincentra hebben zeker op dit gebied voldoende keus. Dat geldt ook voor de heesters. Wat U ook koopt, be paal eerst thuis wat de bedoe ling is van het plantmateriaal en laat U dan informeren over de verschillen in mogelijkhe den. Tuincentra en kwekerijen nemen daar de tijd voor. thode. Zodra de wortels 2 timeter lang zijn zette" ge plantjes in de grond. Kamer planten zoals de Chinese roos, de geranium, de oleander, de kerst ster, de bougainvilea en de horten sia worden rechtstreeks in de grond gestekt. Om het wortelen te stimuleren kunnen we stekstof ge bruiken die bij de meeste bloemis ten wel te koop is. De potten waarin de stekken staan dekken we af met plastic zodat het vochtig blijft. De grond mag niet te nat zijn want daardoor lopen we weer de kans dat de stekken gaan rot ten. Door een beetje scherp zand (vogelzand) door de grond te men gen wordt de kans op schimmel vorming een stuk kleiner. Het kaapse viooltje en de gloxinia worden ook gestekt. Alleen ge bruiken we niet de top van een groeischeut, maar het blad van de planten. Een blad wordt afgesne den met een stukje steel. De steel zetten we rechtop in de grond en ook nu weer dekken we de stekken af met plastiek. Zodra de groeik- noppen verschijnen kan het plas tiek eraf. Stekken kunnen het bes te op kamertemperatuur en op een Ook op het gebied van de advi sering bent u bij De Rozenhof aan het juiste adres. Niet alleen zullen de medewerkers u graag met des kundige raad en daad terzijde staan, ook wanneer u voortdurend advies bij de hand wilt hebben, kan de Rozenhof u helpen: ze heb ben daar een hele bibliotheek te koop met boeken en brochures over alles wat met bloemen en (ka merplanten te maken heeft. Ook alle soorten voedings- meststoffen voor uw kamerpk levert de Rozenhof. I JH l De laatste jaren zijn we wat ka merplanten betreft, overvallen door de decoratieve planten. Pal men, yucca’s en dracena’s op stam en varens zijn helemaal in. Stuk voor stuk mooie planten maar ze zijn groen en ze blijven groen on geacht in welk seizoen we zitten. •Het enige dat veranderingen te weeg brengt is de groei. De trend van de laatste jaren om «groene» planten te kopen zet zich heel dui delijk af tegen het sortiment dat 'we uit grootmoeders tijd kennen. Toen vulden bloeiende azalea’s, kaapse violen en clivia’s de ven sterbanken. Alleen varens en san severia’s zorgden voor een rust punt in de bonte verzameling. Toch komen we langzaam op die ouderwetse trend terug. De vaak als truttig bestempelde kaapse vio len blijken vandaag de dag met vijf planten bij elkaar van dezelfde kleur, plotseling weer decoratief te zijn. En zo vergaat het ook andere bloeiende planten. Kleur mag ken nelijk weer in de huiskamer, alleen gaan we er veel gestyleerder mee om, maar zeker is dat bloeiende kamerplanten weer in de lift zit ten. En ook het zelf kweken van bloeiende kamerplanten geeft weer een hoop plezier. Veel van de ons bekende kamerplanten kun nen we zelfs zaaien maar dat vraagt nogal wat vakkennis. Eenvoudiger is het stekken. Een stek is de top van een jonge scheut die vlak onder de bladknop is af gesneden en waarvan de onderste bladeren zijn verwijderd. We ne men nooit scheuten waarin bloe men of knoppen zitten, want dat kost de stek teveel energie waar door het wortelen vaak op niets uitloopt. Er zijn verschillende manieren van stekken. De meest bekende is in water. Stekken van planten zoals het vlijtig liesje, de begonia en de fuchsia zijn geschikt voor deze me- lichte pk komt het g Primulas wg.uv, gescheurd. Na najaar worden van de plant in 1 gedeeld, uiteraar van het blad. De o ten worden afzonderlijl en zullen vrij veel wa hebben. een

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 9