o Tilburgers houden hun stad schoon... zeggen ze Klok kerk Broekhoven l loopt weer liil ^'was z Normen 7 «Interkosmos»: over Russische ruimtevaart gemeentegarantie gewijzigd Bijzondere tentoonstelling inde Efteling Nog even en ’s nachts is de tijd ook af te lezen Nationaal het Boemeltje Jeugdfonds helpt Hummelhonk en mannen VERF-BEHANG THE STING MODES Heuvelstraat 62, 352458 Uitslag paaspuzzel I I Koerier In dit nummer: aril 1986-pagina 22 Oplage: 82.970 ex. pag. 4 weken) JS. iden, door 165, jeleid. 10 dagen) de lanceerba- nj 3 weken) rs. e 1 week) >t en /an verkeers- atiecentrum, Zo laat was het toen deze foto gemaakt werd. POLY- TENNIS actuele damesmode en leermode oorzieningen. loorgaan. Donderdag 17 april 1986 30e jaargang nr. 1458 /oningen zijn niet eden. •r autoverkeer, ingen via rebaan. /an de panden het werk in i dat deel van wordt. ing. leden voor Kruising, ihtingen op r blijven gaan. t van de aansluiting p het oor ;eweg en in twee woonachtig in deze wijk Bellen 560593 tussen 19.00 20.00 uur t in /oorzieningen 7 weken) ifstraat. irkeerhavens. jelten aan, i en ZONNEKUREN Per keer 8<~| 111 keer Ook verkoop ronne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 jnde een ■a gewonnen Vos, Postel- De geha mei nen. dema die eertijds de kk g stadhuisplein 255 (katterug) ingrijke wijziging is van echtscheiding. J partner die het jarantie worden as op de lening scheiding geen cursus start reek en duurt Geen les in de i stad de leuze tal van de n vallen jitvoegstrook nuit richting Aan de slag Maandag 14 april o gens togen 30 leerling school «Den Specht tijd van 4 tot 12 het St.-Pieterspl Wethouder Drie m toe. sgeleidersop :se Hoevenstr. muit Hasselt- idnaar Reitse Golrkestraat 16-18, TILBURG \Y/ Tel. 013-321481 A. Molenstraat 41A, GOIRLE Tel. 013-349034 verschijnt Golrle, Rlel, L<x Berkel Enschc eigentijdse betaalbare Een bewegend model maakt duidelijk hoe de lanceerbasis Bay Konoer werkt. Men kan volgen hoe de grote raketten naar het lanceerplatform wor den getransporteerd en daar worden klaargemaakt voor de lancering. Het model van de lanceerbasis dat op Interkos mos» te zien is, bootst ook de lancering na met lichteffekten en rook. De raket blijft echter aan de grond. lijkheid bij stad. Naast vier jaren ook ontwikkeld w richten zi± 22: maar op specifi zijn eind 1985 de beurt geweest. BEHANGMARKT Besterdring 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar 4 - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 e afwikkeling ïen beperkte iden. VOOR UW OUDE ZAAG. A. BU AANKOOP VAN ff EEN SAN0V1K 297 20 (50 NU! voor FRIEK een Sting-spijkerbroek voor slechts strak 1/2 wijd werkend model van de lanceerba sis Bay Konoer, de garderobe van de kosmonauten, een maanauto, een maan grondhapper, communi catiesatellieten, een weerkunst- maan, een Mars verkenner, Ve- nuslanders, twee gekoppelde ruimteschepen van het type So- joez (15 meter lang) en de Vega, momenteel onderweg naar de ko meet van Halley. hoge steenweg 18, den bosch heuvelstraat 102, tilburg 2 bezorgers l||K gevraagd voor de Reeshof Rondom Hart van Brabantpag. 3 Films-pag. 3 Menselijk bekekenpag. 7 Vrije tijdpag. 9 Cuisine Normaal pag. 11 Muziekfest. voor de Jeugd pag. 11 Sint Caecilia 50 jaarpag. 13 Leerlooien in N.-Brabantpag. 15 B W-besluitenpag. 17 Kuituur/Amusement pag. 13 en 17 Parochienieuwspag. 21 Cursussenpag. 21 Sportpag. 23 leeftijd -teid. i en opgeven: 30 GOIRLE Donderdag 10 april werd het uurwerk in de toren van de kerk van Broekhoven 1 aan de Broekhovenseweg, Piusstraat in Tilburg door Leo van de Wier in werking gesteld. Dat was precies één jaar nadat hij begonnen was met de restauratie van dit uurwerk. Een jaar lang stak hij samen met Maarten Miedema en Ad van Spaendonk heel wat vrije uren in het opknappen van de klok. Het resultaat mag gezien worden want niet alleen de klok is gerestaureerd, ook de wijzerplaten en de wijzers zijn onder handen genomen. Als klap op de vuurpijl zal de wijzerplaat en de wijzers binnenkort verlicht zijn zodat men voortaan ook ’s nachts in Broekho ven 1 weet hoe laat het is. TENNIS IS FUN Lear het daarom goed. 15 tennislessen van 1 uur, 8 personen op 2 banen, op doordeweekse avonden, door KNLTB gedipl. krachten voor 165," all-in De nieuwe cursi volgende week i tot12sept.1 schoolvak. Indeling naar li en geoefendhe Inlichtingen ei 013-34163( ZONNEHEMELS 300,- tot 1.000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 358630 ook zondags geopend van 12.00 -17.00 uur I «Tilburgers houden hun schoon zeggen ze». Dat is d< die gedurende vier weken op tal van. plaatsen in Tilburg te zien zal zijn. Op- ]jnj nieuw maakt de gemeente gebruik van jaa stadsbussen (12 stuks), affiches (op 75 plaatsen) en stickers. In het voorjaar van 1985 ging de vier jaar durende voorlichtingsactie «Schoonhouden Stad» van start met de eerste actie. De acties hebben tot doel de Tilburgse bevolking bewust te maken van haar eigen verantwoorde- het schoonhouden van de de grote acties zullen in de verschillende deelacties worden. De deelacties zich niet op de totale bevolking ap specifieke doelgroepen. Zo de autobezitters aan de Verlichting Het hele uurwerk, dus alle tandwie len, raderen en veren, is uit de toren gehaald en volledig gerestaureerd. In i vorig jaar is Leo daar mee begon- 1. Hij ontmoette toen Maarten Mie- -..]ok nQg weke. De nieuwe normen die gehanteerd worden bij aanvragen om gemeentega rantie voor hypotheken vallen vooral voor tweeverdieners en ouderen posi tiever uit. Dit blijkt uit de wijzigingen die burgemeester en wethouders van Tilburg in de bestaande nonnen heb ben aangebracht. Die aanpassingen wa ren noodzakelijk, omdat de gezamenlij ke bemiddelde organen op landelijk ni- veau vanaf 1 maart bij advisering rond sioen. verstrekking van gemeentegaranties, gewijzigde normen hanteren. Die nor men zijn na overleg met het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vastgesteld. ches zijn qua tekst en vormgeving ge lijk aan de bussticker en de kleine stic kers. De busstickers en affiches waren op maandag 14 april voor het eerst in de stad te zien. Wostok, waarin Joeri Gagarin op 12 april 1961 zijn eerste vlucht maakte, het nu in gebruik zijnde Russische ruimteschip Sojoez (zo wel compleet als een afzonderlij ke commandocabine), een gede tailleerd model van het ruimtesta tion Saljoet (10 meter lang), een it In geheel Tilburg, Loon op Zand, Udenhout, I Enschot, OlsterwIJk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-adverlentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. J Vrijwel alle modellen zijn op ware grootte. De tentoonstelling wordt gecompleteerd met een groot aantal videofilms die laten zien wat met de tentoongestelde ruimtevoertuigen gedaan is en wordt. «Interkosmos» geeft een zeer actueel beeld van de Russi sche ruimtevaart. De tentoonstel ling logenstraft de nog vaak ge hoorde opvatting dat bijna alles wat op dit gebied in Rusland ge beurt geheim wordt gehouden. AUitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer In de Paaskoerier van 27 maart jongstleden trof u op pagina 7 een paaspuzzel aan. Tot en met maan dag 14 april kon u uw oplossing inzenden. Dat het geen aange naam weer geweest is in die tus senliggende dagen, hebben we kunnen merken aan het grote aan tal inzendingen. Veel mensen heb ben kennelijk die periode van on geëvenaarde koude aangegrepen om mee te doen aan onze paas puzzel. Onze dank voor die gewel dige respons! En dan nu de uitslag, want daar gaat het om. Uit de vele goede inzenders werden de volgende personen door het lot als winnaars aangewezen. De eerste prijs is gewonnen door J.A.J.M. van Dun, Pres. Steijn- straat 65 uit Tilburg. Die eerste prijs bestaat uit een geldbedrag van 30,-. De tweede prijs, een geldbedrag van 25,-, is gewon nen door H. van Griensven, de Kraan 90 in Berkel-Enschot. De derde prijs tenslotte, zijr bedrag van ƒ20,-, is ge door de heer P.B.M. se Hoeflaan 44 in Tilburg. De winnaars hebben inmiddels bericht ontvangen van ons. De twee sleutelwoorden waar het alle maal om draaide, luidden: akke- ronkruid en strandterras. Natuurlijk zullen velen nu te leurgesteld een krachtterm slaken of misschien wel deze Koerier ver frommelen en weggooien. Maar in uw achterhoofd wist u het: mee doen aan een puzzelwedstrijd be tekent misschien iets winnen maar meestal niet Helaas, het is zo. Voor de volgende keer wensen wij u meer geluk. Enne... winnaars: proficiat! «Ze zeggen» De grote actie van 1985 had als leu ze «I love Paris, I love Tokyo, I lóve Tilburg. O ja? Hou je stad dan schoon!» Uit een onderzoek onder de bewoners van Tilburg is gebleken dat veel ondervraagden deze leuze te bui tenlands en te lang vonden. Uit het onderzoek bleek ook dat 92% van de respondenten vonden dat zij genoeg deden aan het schoonhouden van de stad. «Ze zeggen» dat ze «geen rotzooi maken» en «zelf de boel schoonhou den». Toch noemt 32% van de onder vraagden de inwoners van Tilburg als J b verantwoordelijken voor de vervui- ing van de stad. Met de leuze van dit jaar grijpt de gemeente terug naar wat de Tilburgers over de vervuiling zeg gen. Ze zéggen wel dat ze de stad schoonhouden, maar is dat ook zo? De vervuiling van straten en pleinen is voor iedereen duidelijk. Uit het onderzoek bleek dat een groot gedeelte van de geënqueteerden kennis had genomen van de actie door de busreclame. Daarom wordt deze vorm van reclame ook dit jaar weer ge hanteerd. Waren er vorig jaar verschil lende soorten affiches die verspreid werden, dit jaar is dat beperkt tot slechts één affiche dat op 75 plaatsen in de stad wordt opgehangen. De affi- De Stichting Peuterspeelzaal Hum melhonk uit Tilburg heeft van het Na tionaal Jeugdfonds een bedrag van 2.000,- gekregen. De Stichting Peu terspeelzaal Stokhasselt/Peuterspeel- centrum het Boemeltje heeft van het Nationaal Jeugdfonds een bedrag van 2.500,- ontvangen. Beide stichtingen mogen het geld besteden voor het in richten van buitenspeelplaatsen. Het Nationaal Jeugdfonds geeft het bijzonder steun aan voorziening die erop gericht zijn kinderen meer leef- en speelruimte te geven. Financiële bijdragen worden ver strekt aan buurt- en clubhuizen, kin derboerderijen, speeltuinverenigingen, speelotheken, peuterspeelzalen en al lerlei andere jeugdverenigingen. In het afgelopen jaar heeft het Na tionaal Jeugdfonds aan ruim 360 groe pen bijdragen beschikbaar kunnen stellen. - Het totaal uitgekeerde bedrag was ruim 3 miljoen gulden. Deze voor vele nen projecten onmisbare ondersteuning is mede mogelijk dankzij de opbrengst van de nationale jeugdcollecte van Jantje Beton, die dit jaar van 3 tot 9 november zal worden gehouden. Het verhaal over de restauratie vin de klok uit de toren van de kerk van Broekhoven 1 is eigenlijk snel verteld. Deze kerk, de kerk van Onze Lieve Vrouw Moeder van Goede Genade werd 73 jaar geleden gebouwd naar een ontwerp van de architect van der Valk. Naar verluidt, zou een basiliek uit Rome model hebben gestaan voor dit ontwerp. Zoals dat in deze tijd gebruikelijk is, kreeg ook deze kerk in Broekhoven 1 te maken met minder bezoek. Het on vermijdelijke gevolg van de deconfes sionalisering leidde tot een verwaarlo zing van de kerk en zo ook van het uurwerk. Voor Leo van de Wier was dat vast geroeste uurwerk een doom in het oog en vorig jaar besloot hij zijn diensten aan te bieden om het een en ander te restaureren. Dat het zo’n klus zou zijn zoals nu gebleken is, had hij zich mis schien niet helemaal gerealiseerd. Het resultaat is er niet minder om. lijks opwond. Maarten besloot mee te helpen. In febrauri van dit jaar was die klus geklaard en had het duo hulp ge kregen van Ad van Spaendonk. De wijzerplaten waren inmiddels ook ver guld en hetzelfde geldt voor de wijzers. Op 9 april werden de wijzers weer ge monteerd aan de buitenkant van de to ren en op 10 april werd het uurwerk in werking gesteld. Voor de volledigheid moet vermeld worden dat niet aan alle vier de kanten van de toren de klok het doet. Vooralsnog valt de tijd af te le zen aan de zijde van de Broekhovense weg en de Piusstraat. Binnen korte tijd zal er verlichting op de klok worden aangebracht. Dan zal men na 15 jaar ook voortaan in het donker de tijd af kunnen lezen. Die verlichting viel toen uit na een blikseminslag in de toren. Leo, Maarten en Ad zijn tevens be zig met het ontwikkelen van een elek trisch opwindsysteem voor de klok. Nu moet dat nog met de hand gebeu ren. Op maandag 14 april is de tweede fa se van start gegaan in het kader van de gemeentelijke voorlichtingsactie «Schoonhouden Stad». Het begin van deze vervolgactie werd ondersteund door 30 leerlingen van basisschol «Den Spechtenborgh» uit de Pastoor Smits- straat. Met medewerking van personeel van de Stadsreiniging gaven zij het St. Pietersplein een schoonmaakbeurt. Wethouder Driessen gaf het startsein voor de actie. 65-plussers Nieuw is dat voor 65-jarigen en ouderen met inkomens van 20.300,- tot ƒ24.200,- de toegestane woonlast hoger is gesteld. Die uitzonderingspo sitie is gemaakt omdat zij geen sociale lasten hoeven te betalen. Bij 50-jarigen en ouderen wordt voortaan rekening gehouden met de woonlast in verhou ding tot het straks te ontvangen pen sioen. Dit om te voorkomen dat zij in bepaalde gevallen door een terugval van het inkomen in ernstige financiële problemen zouden raken. Tweeverdieners Ook de normen ten aanzien v tweeverdieners zijn gewijzigd en in hun voordeel uit. In het verleden werd een woonlastenpercentage ge hanteerd in relatie tot het hoogste van de twee inkomens. Nu wordt dit gere lateerd aan het totale inkomen vermin derd met 5% vanwege het geringere be lastingvoordeel. Een en ander houdt in dat de woonlast gedurende de eerste 5 jaren hoger kan zijn dan in het verle den mogelijk was. Ook het garantiebe- drag mag dus hoger zijn. Een andere belangrijk die in het geval v Voortaan kan door de p- huis blijft bewonen gara aangevraagd, ook al was voor het moment van s garantie verstrekt. Folder Een aantal andere aanpassingen hebben betrekking op de inkomens- normen. Tot een bruto jaarinkomen van 23.000,- is geen gemeentegaran tie meer mogelijk. Voor de praktijk heeft dit vrijwel geen gevolgen. Tot op heden was met dit inkomen namelijk slechts garantie mogelijk tot ca. 32.000,- bij een rente van 8%. De on- derhoudstoestand van woningen in de ze prijsklasse liet dan meestal al zoveel te wensen over, dat om die reden ga rantie werd geweigerd. Verder liggen de wijzigingen in hoofdzaak bij de bruto jaarinkomens van 23.000,- tot 30.000,-; een zoge naamde risicogroep voor wat betreft gedwongen verkopen. Het omlaag brengen van de maximaal toegestane woonlast heeft voor deze inkomens groep tot gevolg dat het garantiebe- drag lager uitvalt. De wijzigingen woonlast bij ir' 30.000,- en ho»" geen invloed op uv rantiebedrag en om half 10 ’s mor- igen van de basis- _r itenborgh» in de leeftijd van 4 tot 12 jaar aan de slag om het St.-Pietersplein schoon te ve gen. Wethouder Driessen sprak de kin deren toe. De school besteedt geduren de een paar weken extra aandacht aan milieu en leefomgeving binnen haar lessen. Zo wordt de kinderen al op jon ge leeftijd verantwoordelijkheid en zorg voor het milieu bijgebracht. De schoonmaakactie op het St. Pieters plein werd ondersteund door mede werkers van de Stadsreiniging die ook het schoonmaakmateriaal beschikbaar stelde. Afgelopen zaterdag opende minister N. Smit-Kroes een bijzondere ten toonstelling in de Efteling in Kaatsheuvel. De tentoonstelling is gewijd aan de Russische ruimtevaart en draagt de naam «Interkosmos». Tot en met 19 oktober is deze voor Nederland unieke tentoonstelling te bewon deren in het familiepark de Efteling dat hiermee aantoont het educatieve aspect van het park niet weg te drukken in de marges van het recreatieve. Directe aanleiding voor de tentoonstelling zijn twee feiten. Vijfentwintig jaar geleden, om precies te zijn op 12 april 1961, maakte de Russische kosmonaut Joeri Gagarin als eerste mens een ruimtevlucht. Daarnaast viert de Efteling dit jaar haar 35ste verjaardag. De tentoonstelling «Inter kosmos» is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de ruimte vaartjournalist Piet Smolders die sinds 1978 drukke kontakten onder houdt met professor Andrei Kapista van de Academie van Wetenschappen van de USSR. Deze laatste was ook bij de opening van Interkosmos aan wezig evenals de Russische kosmonaut Alexandrov en de Nederlandse astronaut Wubbo Ockels. Voor de Efteling mag Mare Taminiau genoemd worden als grote animator. Het is voor de eerste keer dat in West-Europa een dergelijke uitvoerige presentatie van de Russische ruimtevaart te zien is: 4.000 vierkante meter oppervlak te en ruim 150 ton aan materiaal. Op «Interkosmos» zijn onder meer te zien: het ruimteschip 5IGF transportwielen ^tifcurg. mies verneweg 14 industrieterrein tel 013 321316 4 o in de toegestane inkomensgroepen van loger hebben nagenoeg p de hoogte van het ga- intutdrag en vallen soms zelfs in t voordeel van de koper uit. Binnenkort verschijnt er bij de ge meente een nieuwe folder over ge meentegarantie, die dan in het Gemeentelijk Informatiecentrum, Stadhuisplein 132, verkrijgbaar is. Leo (links) en Maarten (rechts), bezig met het uurwerk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1