Nederland slaat weer 'B I i if zijn eigen gouden munten tot 1OOO, -fl 1.238 HBfi 'i Grote kleuren-T.V. inruilactie Benidorm Lloret de Mar ik *'4* OP OP (Beperkte voorraad) 1 jaar volledige garantie Lente-aanbieding Zonvakantie naar ril 1986 - pagina 8 Donderdag 3 april 1986 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER Parkeren )NG iar- -luidsprekers audiorecorder U betaalt 11 Verblijf in appartement «El Circo» Vertrek d.d. 18 april, 2 en 16 mei 17-daagse reis: R.PH- REIZEN DeWtsWg^lteerier I «WO AUDIO-VIDEO-TV GRAMMOFOONPLATEN MUZIEKINSTRUMENTEN ORGELS-PIANO’S aan rem ie rente elijk. 'band even dvies. terug voor uw oude kl.-T.V. Vervoer met bar/ toilet/video/ touringcars van APH Bertens Tours 98 302 67 cm beeldbuis 30 x progr. voorkeuze Teletext Afstandsbediening Inruil kl.-T.V. bouwjaar 1983-84-85 r TELETEKST STEREOzz 30 2.238,- 1.000,- f25,-. ?n tot Inlichtingen: Bel 013/352575 een ing in asis. orlog itwet :hre- dus Ne- esla- ;rwo- 1986 MUZIEKHUIS Jul. v. Stolbergstraat 25. Tilburg. Tel. 013-363049 Eigen technische dienst Tel. 013-420986 /lii i T Chintz trendscoat in aqua, wit en Maten 152-176.71,- Geruite bandplooibroek in blauw/ grijs en blauw/ groen-kombmatie Maten 128-176 Vanaf 79.W Noteer merk en typenummer (belangrijk). Bij ouder toestel dan 4 jaar ook zeer interessante inruilprijs. was het echter nodig om de muntwet te wijzigen. De bepaling dat particulie ren ’s Rijks Muntmeester konden ver zoeken tegen betaling gouden dukaten te slaan werd in 1982 geschrapt. Sinds dien bepaalt het Rijk zelf wanneer het gouden dukaten slaat. Van dit voor recht wordt dit jaar voor het eerst ge bruik gemaakt. geld was gebc of goud. uu>uu>iten versche- Christus laakt van verbinding --'tenis van een ze- 5 ervan, vonden jlmetaal w w 1. In onze jpij berust de waar- vnjwel geheel op on- jdwen en is ’°er nodig deel waar. federland zeer klemt voor het munt; gesymbolisee i Hare Tevens mogelijkheid tegen kleine meerprijs van 3 jaar all-risk verzekering - 3 jaar geen kosten zoals voorrijden - bezoek - arbeidsloon - onderdelen - blikseminslag - enz., enz. (dus: let op! Niet alleen op arbeidsloon en onderdelen), maar 3 jaar garantie op alles, maar dan ook alles. af®®» Sensationele superaanbieding 51 cm kleuren-T.V. Druktoetsvoorkeuze O Matalic-uitvoering Zeer bekende Japans fabrikaat Voor de uitzonderlijke lage prijs "7 Q C) (nieuw in doos) WW) Ideaal als 2de toestel in caravan, slaapkamer etc. ittstereo kleurentelevisie Jeugdmode 0<gO[TQ 0 dede- Korvelseweg 107 Polosweater in kobalt/ wit en kobalt/groen I Maten 128-176. I 59 90 Verblijf in «Hostal - 2-pers-kamers met_La^.. Logies en ontbijt. Vertrek d.d. 25 april, 2 en 9 mei. ITT KL.-T.V. VT met teletekst Infrarood afstandsbediening met extra audio-funkties Mlkroprocessor-bestuurde geheugen- en bedieningsfuncties Stereo- of tweekanaals geluid S-tuner geschikt voor kabelnetten 2 ingebouwde breedband konsert-li 15 W stereo muziekvermogen Aansluiting voor hoofdtelefoon en au AV-aansluiting voor videorecorder Uitvoering: noten. Ook leverbaar in 56 cm-uitvoering met teletekst (prijsverschil 100,- goedkoper) Staatssecretaris Koning van Finan- juiste legering: ciën heeft op 14 augustus officieel de koper, ’s Rijks eerste gouden dukaat 1985 geslagen. Deze jaargang belooft de eerste te zijn van een serie die tot in lengte van jaren geslagen zal worden. Daarmee wordt een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de rijke geschiedenis van de dukaat, die in 1284 in Venetië is begonnen en De florijn of goudgulden In Florence werd in 1252 het eerste nieuwe Europese goudstuk geslagen. Het werd naar deze stad de gulden flo- 1 later ter afkorting „j gulden. Al spoedig na de deze goudgulden vond zijn weg naar de landen indel werd gedreven en dus Europa. In navolging werden twee eeuwen iden, eveneens de Doge, de heerser van Venetië. Op Daarvan zijn de keerzijde van dit goudstuk stond leven. Onder bovendien een omschrift in het Latijn: ««Je al voorko- «Sit tibi Christe datus quem tu regis mende inflatie werden sinds de eerste iste ducatus» waarvan de vertaling helft van de 16de eeuw guldens niet luidt: Aan u Christus, zij opgedragen meer van goud, maar van zilver gesla- dit hertogdom, waarover Gij heerst». Mitwaarding in de eeuwen Van het woord ducatus is de latere vinden in de steeds naam van dit goudstuk ontleend. Deze afmetingen van de Venetiaanse dukaat kwam, evenals de Idens en in het dalende zil- gulden, door zijn geldfunctie via de De eerste zilveren guldens handelsroutes ook in West-Europa te- ’ram en hadden een zilver- recht. De dukaat bleef echter op zijn im 93%. De laatste zilve- reis door de geschiedenis steeds dezelf- i guldens in de jaren zestig van deze de. Dit in tegenstelling tot de gulden, iw, dus ruim 400 jaar later, hadden die in waarde verminderde, van steeds -vicht van 6,5 gram en een zilver- goedkopere grondstof werd vervaar digd maar wel basismunt van het Ne al Mary» gelegen midden in 't centrum, iet bad. 1 10-daagse reis 279,— J 17-daagse reis 395,— Geweven ruitbroek Maten 128-176 k Vanaf 79.- sinds 1586 in de Nederlanden gesel ven wordt. Volgend jaar zal het i 400 jaar geleden zijn dat de eerste 1 derlandse gouden dukaat werd gesla gen. Bij ’s Rijks Munt wordt overwo gen om in verband daarmee in 1986 zogenaamde dubbele dukaten te slaan. De gouden dukaten worden vervaar digd van Canadees goud. Dit goud wordt in Nederland verwerkt tot de '■‘e legering: 983 o/oo goud, de rest .coper, ’s Rijks Munt maakt hiervan vervolgens muntplaatjes. Daarmee wordt ontkomen aan politiek getinte bezwaren tegen goud dat hetzij uit Zuid-Afrika hetzij uit de Sovjet-Unie afkomstig zou zijn. Niets staat dus een hernieuwde zegetocht van de Neder landse gouden dukaat in de weg. Liketsweater in geel en aqua Maten 128-176 Vanaf 59 - Deze inruilaanbieding geldt voor de merken: Philips - Aristona - Erres - Graetz - ITT - Grundig - Nordmende - Telefunken - Saba - Blaupunkt - Sony - Wega. Heeft u een ander merk, informeer dan wat uw inruilprijs wordt. Ongeveer 50 jaar nadat de gouden standaard werd afgeschaft en de produktie van gouden tientjes en gouden vijfjes werd gestaakt gaat Nederland weer zijn eigen gouden munten slaan. Omdat de begeerte naar goud als sieraad en als puur bezit kennelijk niet te stillen is neemt ’s Rijks Munt in Utrecht nu zelf de uitgifte van gouden dukaten ter hand. Vooral de laatste jaren werden voor belegging en sieraden in ons land buitenlandse munten aangeboden. De Zuidafrikaan- se rand was daarvan de meest bekende. Ook ontwikkelde zich een handel in min of meer vervalste gouden vijfjes en gouden tientjes, soms als naslag aangeprezen, maar te vaak ten onrechte als echt gekocht door niets vermoedende burgers. Van augustus 1985 af slaat de Utrechtse Munt als vanouds dukaten van nagenoeg zuiver en bovendien politiek onomstreden, Ca nadees, goud. Volgens de regels van de muntwet zijn ze alle voorzien van de afbeelding van een echte bepluimde ridder met het zwaard en de pijlenbundel uit het Nederlandse wapen en van het waarmerk van 's Rijks Muntmeester te Utrecht maar zonder waarde-aanduiding. Ze worden dus niet geslagen om in een beurs met goudstukken als betaling te worden gebruikt, maar meer om in een muntenverzameling te worden opgenomen, als sieraad te worden gedragen of om wegens de goudwaar- de als belegging te dienen. Geld in de werkelijke zin bedoeld als betaalmiddel zijn ze niet, want hun waarde is niet in guldens uitgedrukt. Wat zijn ze wel? Wat is geld trouwens? iroduktie van munten binnen ie grenzen van Nederland zijn, ug tot de laat-Romeinse tijd faastricht en Duurstede klei ne gouden (Romeinse) munten werden geslagen. Eeuwen later, in 936, kreeg J - *- - L van utrecht het muntrecht ceizer. In Utrecht worden dus dan 1.000 jaar munten gesla- lu «e begintijd van de Republiek mden in Nederland zowel provin- als stedelijke munthuizen. De rneeste daarvan verdwenen echter weer ie loop der 17de en 18de eeuw. Pas in 1806 werd de muntproduktie volle dig in Utrecht geconcentreerd. Gehandhaafd werd nog wel de zelf standige positie van de muntmeester. Deze betaalde voor het gebruik van de muntinrichting en ontvingt van het Rijk een vastgesteld muntloon. In 1902 werd de Munt als Staatsbedrijf volledig in beheer genomen door het jk en ging ressorteren onder het mi- vaii Financiën. Muntmeester en personeel werden dus ambtenaren. Het was uiteraard de taak van ’s Rijks Munt om circulatiemunten te produce- laren ren. ering In de jaren zeventig kwam het daar- naast voor het eerst tot bijzondere uit- :n. In 1970 verscheen het zilveren bevrijdingstientje ter herdenking van de bevrijding van Nederland in 1945. In 1973 werd een tienguldenstuk uitge geven ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van Koningin Julia na. De herdenking van de Unie van Utrecht van 1578, de grondslag van de Nederlandse Staat, gaf aanleiding tot glo- de uitgifte van de speciale Unierijks- De daalder in 1978. Na de inhuldiging van prijs ver- Koningin Beatrix in 1980 kwamen er :rbeelding inhuldigingsguldens en -rijksdaalders. c' De reeks van bijzondere uitgiften werd voortgezet met een zilveren 50-stuk 1982 ter herdenking van 200 jaar vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten 1782-1982 en ee 50-muntstuk 1984 ter herdenkir van Prins Willem van Oranje, die 1584 in het Prinsenhof in Delft lafhar tig werd vermoord. Canadees goud Het bijzonder uitgiftebeleid van ’s Rijks Munt omvat thans behalve extra mooie sets van de gewone circulatie munten en zilveren 50-muntstukken, ook gouden dukaten. Deze zijn dan wel niet meer als handelsmunt maar wel als verzamel- en beleggingsmunt en als sieraad van belang. Daarvoor Geld Geld is nog niet zo oud als de we reld. Het heeft lang geduurd voor de samenlevingen zich zo georganiseerd hadden dat geld kon ontstaan. Grotbewoners en jagers kochten nooit iets en hadden dan ook geen geld no dig. Ook daarna was handel nog lang uitsluitend ruilhandel: een bijl tegen twee pijlen bijvoorbeeld. Later ging ’t in de ruilhandel ook om vee of pro- dukten die aan bederf onderhevig wa ren. Vee is echter niet deelbaar en be derfelijke waar moet snel aan de man worden gebracht. Zo ontstond de be hoefte aan ruilhandel in twee etappes, dat wil zeggen via een tussenvorm waarin de waarde tijdelijk kon worden «opgeslagen» en die bovendien deel baar was. Gereedschap, sieraden maar vooral metalen staven werden daar voor gebruikt. Ze waren niet aan be derf onderhevig, vertegenwoordigden een flinke waarde in klein bestek en waren in het geval van de metalen sta ven ook nog deelbaar. Nog maar een enkele stap en het geld was geboren: stukjes brons, zilver of goud De eerste standaardmunt nen in de zevende eeuw voor i in Klein-Azië. Ze waren germ elektrum, een natuurlijke vei van goud en zilver. In de beelte, de vorst op de munten school kere garantie voor de waarde Dit werd kennelijk nodig geve ondanks de waarde van het edeln waaruit de munt was geslagen. huidige maatschappij berust c de van het geld vrijwel geheel op on derling vertrouwen en is de metaal- waarde niet meer nodig. Zowel papier maar ook nikkel waarvan het meeste muntgeld in Nederland gemaakt wordt heeft geen of zeer kleine waarde. De garantie voor het muntgeld van de Staat wordt gesymboliseerd door de beeltenis van Hare Majesteit de Ko ningin en voor de bankbiljetten van de Nederlandsche Bank van de handteke ning van de president. Middeleeuwen Dat geld gebonden is aan het be staan van handel wordt door de loop van de geschiedenis nog eens te meer aangetoond. In de Griekse en Romein- Het werd naar deze se tijd floreerde de handel, ook de in- rijn genaamd en ternationale handel. De belangrijkste aangeduid als guide zilveren en gouden munten uit die tijd geboorte van werden in de gehele toenmalige wereld deze munt zij rand de Middellandse Zee aanvaard waarmee har>u« en gebruikt. De ondergang van het ook naar West-Eu Westromeinse rijk in de vijfde eeuw, van deze gulden w de volksverhuizingen en de verovering later in de Nederlanc van het Middellandse Zeegebied door goudguldens geslagen. D; de Arabieren en later de invallen van exemplaren bewaard geble de Noormannen, deden Europa terug- invloed van de toen ook vallen op de gesloten familiehuishou ding. Geld, en vooral goudgeld, had zijn betekenis verloren. De bestaande meer van gouc gouden munten werden door de rijken gen. De geldor verzameld en opgepot vanwege hun daarna is terug te waarde en heel vaak tot sieraden ver- kleiner wordende werkt. Het muntwezen in de tijd van zilveren gul< Karei de Grote en zijn opvolgers was vergehalte. 1 gebaseerd op een klein zilverstuk, de wogen 23 gram penning. Dat was voldoende voor de gehalte van ruil agrarische maatschappij in de middel- ren guldens in eeuwen. eeuw, dus ruim Pas in de 12de en 13de eeuw gingen een gewicht van 6,5 gram en ee naast de landbouw, ook nijverheid en gehalte van 72%. Sinds 1968 handel weer een rol van betekenis spe- de guldens van a 2-pers. 425,—p.p. L 3-pers. 370,—p.p. J 4-pers. 340,— p.p. van 983 promille van de dukaat vorm- ’s Rj j|^s Munt de daarvoor een uitstekende basis. Zelfs na de Tweede Wereldoorlog De werd bij de herziening van de muntwet wat nu “e in 1948 besloten de gouden dukaat te 8aat te™g handhaven. Het besef dat de Neder- tOe"„inj_a“ landse dukaat door zijn rijke geschie- 2 denis een grote cultureel-historische geslagem Ee betekenis bezat en de eventuele herle- de msschqp ving van de vraag uit Nederlands-In- va^ de dië, later Indonesië, gaven de doorslag. al lalJger d. De tijdelijk minder gunstige ontwikke- 8en- *n de ling van de banden met Indonesië in bestor de jaren vijftig en zestig deed deze clale. tweede overweging teniet. In de jaren mees* zestig en zeventig ontstonden echter d‘ wel nieuwe afzetmogelijkheden. len. De internationale handel kwam weer op gang. Dat was het eerst het ge val tussen met name de Italiaanse ste den en het oostelijk deel van het Mid dellandse Zeegebied, maar later ook tussen Italië en Midden- en West- Europa. Italië ontwikkelde zich tot handelsknooppunt met alle financiële functies daarvan zoals bank-, krediet en geldwezen. Opnieuw ontstond be hoefte aan munten met een grote waarde in klein bestek. Ook nu weer bleek goud daarvoor het beste mate riaal. Oplevende belangstelling Twee ontwikkelingen deden in de jaren zestig en zeventig de belangstel ling voor de dukaat weer toenemen. De stijging van de welvaart deed de belangstelling voor het verzamelen van o munten groeien. In de verzamelingen Rijk en ging pasten kennelijk ook wat kostbaarder nisterie van stukken dan de circulatiemunten van nikkel en brons. De zilveren guldens en rijksdaalders werden nadat ze in het geldverkeer door nikkelen exemplar0" waren vervangen maar voor een geri o deel ingeleverd en rond deze munten werden muntverzamelingen aangelegd, giften Er kwam ook weer aandacht voor de bevrij oude gouden Nederlandse munten: gouden vijfjes en gouden tientjes. En kele keren is door particuliere instan ties gebruik gemaakt van de mogelijk heid om voor eigen rekening bij ’s Rijks Munt gouden dukaten te laten slaan. De oplagen waren echter zeer gering in vergelijking tot die in de riejaren van de gouden dukaat, reusachtige stijging van deze p”" volgens sprak sterk tot de verbeelding in het begin van de jaren zeventig. Er ontstond grote belangstelling voor gouden munten als beleggingsobject en tevens als sieraad. Ook in Neder land werden gouden munten en pen ningen aangeboden. De Zuidafrikaan- se gouden Krügerrand werd grif ver kocht totdat bezwaren onstonden te gen de herkomst van het daarin ver werkte goud. Het besef kwam op dat we in Nederland, dankzij het histori sche gevoel van vroegere wetgever nog steeds de beschikking hadden over een goudstuk met grote cultuur-historische waarde, de dukaat, ’s Rijks munt in Utrecht bleek dank zij technische mo derniseringen uitstekend in staat tot de produktie van bijzondere munten van een perfecte kwaliteit. g in de een :n in de st ingen van de Vene ;t dalende zil- guide i guldens n zih zihv- van deze hadden een zilver- 8 worden digd vrijwel zuiver nikkel derla geslagen, een hard metaal voor een in ternationale harde munt. In de loop der eeuwen is deze afstammeling van de Florentijnse goudgulden geworden tot de basismunt van het Nederlandse muntstelsel. Symbolisch wordt hij nog steeds met fl. van florijn van Florence, zijn bakermat, aangeduid. De tweede lijn die Nederland ver bindt met de oudste Europese gouden munten is die van de dukaat. Deze ver loopt veel stabieler. De dukaat blijft eenvoudig wat hij in het 13de-eeuwse Venetië al was, een goudstuk voor wie daar behoefte aan heeft. Die behoefte bleek telkens groot. De Venetiaanse dukaat Het initiatief van Florence om een goudstuk te slaan, waaruit uiteindelijk onze gulden is voortgekomen, verdien de kennelijk navolging. Een van de voornaamste van die navolgingen was het Venetiaanse goudstuk van 1284. De voorzijde vertoonde Christus in de Mandorla en de achterzijde Sint-Mar- cus, de schutspatroon van Venetië, en de Doge, de heerser van Venetië. Op de keerzijde van dit goudstuk stond bovendien een omschrift in het Latijn: «Sit tibi Christe datus iste ducatus» waarvan luidt: Aan u Christus, dit hertogdom, waarox Van het woord J- naam van dit gouuoiu^ '7~netiaanse dukr.it i gulden, door zijn geldfi handelsroutes ook in West De dukaat bleef eet ioor de geschiede )it in tegenstellii .ermin -mdstof werd maai wti oasismunt vr wv.landse geldstelsel werd. De Nederlandse dukaat De Staten-Generaal van de jonge Republiek der Verenigde Nederlanden zagen zeer helder de behoefte van de handel aan een gouden munt voor in ternationale doeleinden. Toen in ver band met de losmaking van Spanje een eigen muntstelsel aan de orde kwam kozen zij in 1586 de reeds ingeburger- de, oorspronkelijk Venetiaanse, du kaat als gouden handelsmunt. Bij die gelegenheid werd de afbeelding voor de, van toen af Nederlandse, dukaat vastgesteld. Op de voorzijde werd geen vorst of Doge afgebeeld, want tenslot te was koning Philips II af gezworen. In de plaats daarvan kwam een gehar naste Nederlandse ridder met in de ene hand het zwaard en in de andere hand de pijlenbundel uit het Neder landse wapen. Gehandhaafd Gedurende de 19de en de 20ste eeuw is meer dan eens overwogen om de gouden dukaat af te schaffen. Was het na de Franse tijd nog vanzelfspre kend dat de dukatenproduktie werd hervat, in de jaren erna is het voortbe staan van de dukaat verschillende ke ren twijfelachtig geweest, maar telkens zijn de aanvallen met succes afgesla gen. In 1849 kwam het idee pp om een andere gouden handelsmunt in te voe ren, de gouden Willem. Deze nieuwe gouden munt had echter geen blijvend succes. De vraag naar dukaten bleef bestaan. In het laatste kwart van de 19de eeuw leefde de vraag zelfs sterk op. De uitvoer richtte zich nu in hoofdzaak op Nederlands-Indië. De Nederlandse dukaat was daar alge meen bekend en werd gebruikt voor schatvorming, dat wil zeggen om waar de op te potten en thuis te bewaren, maar ook als grondstof voor sieraden. Het gegarandeerde, hoge, goudgehalte

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 9