o N Bouw- en Houtbond FNV Tilburg 90 jaar liil Nacht van Heuvelpoort O 1 2 Er is nog steeds een wereld te winnen ,|o^ Kunst Onderweg Radio Tilburg zoekt correspondenten 48,- i VERF-BEHANG 59^95 BEZORGER GEVRAAGD Wr JLP REDUCTIEBON b NODACON SLECHTS 3 DAGEN Van 5’ op 6 april 11986-pagina 44 DeW Koerier In dit nummer: Oplage: 82.970 ex. ■g.' elijk pior ra Volop aktiviteiten, muziek en shows 8Als 1984 1981 1984 Lokale Omroep binnenkort van start 1984 1985 respor •r de w 1983 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN POLY- TENNIS /ste modekleuren, 1983 1984 1984 1984 1984 Donderdag 3 april 1986 30e jaargang nr. 1456 ’ijzen0 joort 1 een een kwes- t valt nau- tte, wit 1983 Hasseltetraat 195a, Tllburg-tel. 013/425487 Het kantoor van de Bouw- en Houtbond FNV aan de Broekhovenseweg 130 H in Tilburg. Filmspag. 3 Rondom Hart v. Brabant pag. 3 50>jaar schoenen op maat ....pag. 6 Cuisine Normaalpag. 7 Ziekenfonds of particulier .pag. 7 Kuituur/Amusementpag. 11-15 Parochienieuwspag. 13 Pop in de Notedoppag. 15 B W-Besluitenpag. 16 Menselijk bekekenpag. 17 Sportpag. 21 Aanmelden p tussen 19 2C Juliana van Stolbergstraat 18 AMBACHTELUK IJS ■tel sinds 1929j de Tilbt als j gon zang Sar *1 len, beslist bouw- imgetoverd, aanse sfere- van The Ca.. alleen maar zowat voor artin in het art een pri- ae muziek 1 nog ïlcem j de foto, voorste rij W. Bolwerk, voorzit- 2de voorzitter. Achterste rij T. wamaar; A. Reyntjes; (foto: v. Aarle). van 1946 maakte de vereniging een bloei door. ing, maar na de tweede werd de situatie voor de aanmerkelijk beter: er Er moest gebouwd -ïl in puin. De arlog ver- het eind BEHANGMARKT Besterdring 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 □oirkestraat 16-18 TILBURG Tel. 013-321481 Molenstraat 41A GOIRLE Tel. 013-349034 datum, die herdacht wordt bij jurlijk ook de jaren die er liggen st, een feest dat zich af zal spelen en wel op 12 april aanstaande. ZONNEHEMELS 300,- tot 1.000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 358630 ook zondags geopend van 12.00 - 17.00 uur de aanwezi- iouden maar e of een lek- can gezorgd literaard Ruim 90 jaar geleden, in 1895, werd in het café v tionsstraat in Tilburg op een avond in mei een verenig o richt en men koos als patroon St. Jozef. Initiatiefnemers waren Janus van de Brekel, T, vijftal wilde zich sterk ir den dat een uurloon van W< donderdag vrijdag zaterdag van winkelcentrum Heuvelpoort. Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Voor de wijk Koningshoeven- Jeruzalem, vragen wij een bezorger voor donderdagsmiddags en wonende In deze wijk. per telefoon: 560593 20 uur. gever., •'e is in de en pot van ulden. Dat aan kunst zijn'staan. Bij het kunstobject dat geplaatst gaat worden bij het viaduct aan het NS-plein i..t nOg wat ingewilckeider. Het moet voorstellen een loodrechte con structie die uitgevoerd is in koper en hout en die een compromis moet vormen m die over het spoor gaan en andere weggebruikers spoor door gaan. De toe- van dit kunstwerk zou het even- de stedelijke omgeving moeten zo staat ondermeer in het be schrijven te lezen. Grafitty daar niet om bekommeren in de kopeeren stellage die op de verschijnen, een zeer t lts vinden om hun al dan kunstzinnige uitingen wereldkundig te maken. De eerste expositie Kunt Onderweg is te zien tot en met 20 april in de voorma lige synagoge in de Willem 11-straat in Tilburg. U kunt er terecht van woensdag tot en met vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook via afspraak: tel. 360628. Beter Het is wrar wereldoorlog bouwvakkers kwam volop werk, worden want er lag veel in pui St. Josephbond was in de oorlo boden geweest maar tegen hv, JOEP STRAATMAN tgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer De nieuwste collectie is binnen. Kleuren en dessins volgens de jongste mode. Prijzen volgens het Nodacon-principe: vlijmscherp. TOPKLASSE KOSTUUMS waarbij gratis: 1 overhemd van 30,— 1 stropdas 1 paar sokken GRATIS (of 25,- korting) Meisjes/Jon in de nieuws normaal 79,— Per bon geniet U een voordeel van 2,50 De entreekaarten zijn te verkrijgen in alle winkels Binnen afzienbare tijd zullen via het Tilburgse kabelnet de uitzendingen van Radio Tilburg te beluisteren zijn. Hoofdmoot van de beperkte program mering waarmee wordt gestart vormen de nieuwsuitzendingen. Radio Tilburg wil dat nieuws voor een belangrijk deel laten aandragen door inwoners van on ze stad. Daarom is de lokale omroep dringend op zoek naar mensen die als correspondent zullen gaan optreden voor de wijk waarin zij wonen. In de nacht van 5 op 6 april zal er in het winkelcentrum de Heuvelpoort van 22.00 tot 4.00 u. ’s morgens de Nacht van Heuvelpoort worden gehouden. Deze nacht wordt voor het tweede achtereenvolgende jaar gehouden. Dat er dit jaar be sloten is tot deze tweede Nacht van Heuvelpoort, geeft aan dat de eerste een groot succes was. Alle voortekenen wijzen erop dat het succes van deze tweede Nacht dat van de eerste minstens zal evenaren zoniet zal overtreffen. Het programma liegt er dan ook niet om. Als knaller van de avond noemen we Frank Ashton, maar we mogen ook Stella. Jay Deimore, Big Band The Evergreens, Ronald Moray en The Caribean Party niet vergeten. Daarnaast, daaromheen, daartussendoor: mo deshows, lekkere hapjes, sneltekenaars, een illusionist. Kortom: het winkelcen trum de Heuvelpoort zal die nacht bruisen en sprankelen van leven. Het zal een lie u beslist meegemaakt moet hebben! Heuvelpoort opent haar )u. Het huidige bestuur van de Bouw- en Houtbond FNV. Op v.Ln.r.: Jo van Pelt, 2de secretaris; Ad Rasenberg, secretaris; I ter; J. Nieuwlasnds, penningmeester; W. Simons, 2de vo< v.Ln.r.; A. Vissers; J. Marlens, administrateur; H. Klazen; J. P. Halters; APostelmans; C. Goutsiers, districtbestuurder. Nodaconprijs Ski-broeken Keuze uit een 10-tal modieuze tinten 39,95 A f" Nodaconprijs: Een keur van artiesten Optredens kunt u ook tegemoet zien van Stella, Jay Deimore, van de Big grootse m Band The Evergreens, van Ronald lenen de Moray en van The Caribean Party. The Evergreens is een echte Big Band Frank Ashton die bestaat uit ruim 30 leden, een ach- Achter deze succesvolle naam gaat tergrondkoor en een zanger. Tilburger Frans Biezen schuil. Met De artiesten treden op in de parterre «Speed grote voorbeeld Cliff Richard be- van het winkelcentrum. Het souterrain wol» en i Frans op 15-jarige leeftijd zijn mgcarrière in een plaatselijk orkest, amen met Henny Vrienten en John van der Ven richtte hij de groep Les Cruches (de Kruiken) op. Er kwam van die groep één LP en een tiental singles. Na deze periode, Frans Biezen heette inmiddels Frank Evans, maakte hij enkele singles als «Hallo, met Mo nique», «Forget him» en Town». Hij kwam in diverse orkestv» en combo’s terecht en met de groep Music Hall deed hij mee aan het Na tionale Songfestival in 1982. Tijdens een van zijn optredens in de Amster damse «Shorts of London» viel hij op bij Willy Alberti en Eddy Christiani. Zij adviseerden Frank deel te nemen aan de soundmix/playbackshow van Henny Huisman. Half december 1985 ïuvelpoort. won hij de finales. Daarmee was de gen Nacht vo- doorbraak van Frank Ashton een feit ook geworden. Frank is te zien en te beluis teren op de tweede Nacht van Heuvel poort komend weekeinde. cities die worden ,,Jng JA Vormgeving m met de gemeente Tilburg. expositie is inmiddels afgelopen vrijdag 28 maart, 'ieruimte is gekozen voor de c ge in de Willem Il-straat. Met xpositie wordt aandacht geschon ken aan twee kunstobjecten die naar verwachting rond de zomer van dit jaar geplaatst kunnen worden. Het betreft een beeld in de Piushaven van Eugène van Lamsweerde en een beeld dat geplaatst gaat worden voor het viaduct bij het NS-plein (aan de zuid kant ervan), waarvoor de kunstenaar Hans Roegers verantwoordelijk is. De bedoeling van deze expositie en van die nog zullen volgen, is het publiek kennis te laten maken met de ideeën rond het kunstwerk en het kunstwerk voordat het definitief zijn plaats krijgt. Niet voor niets heet de expositie dan ook «Kunst Onderweg». Met deze titel wordt de tweeledige bedoeling van de ex positie aangegeven: het gaat om kunst die via de expositie als het ware onder weg is naar zijn vaste plaats en het gaat om kunst die men tezijnertijd onderweg kan zien als het kunstobject eenmaal ge plaatst is. Nou is kunst voornamelijk i tie van smaak en over smaak welijks te redetwisten zoals men door gaans pleegt te zeggen. Natuurlijk dient men bij het beoordelen van een kunstob ject minimaal op de hoogte te zijn van wat de kunstenaar ermee bedoelt. Bij het beeld dat in de Piushaven verschijnt, een drijvend object, is de bedoeling van de kunstenaar vrij simpel, hoewel er bij zonder moeilijk over gedaan wordt. Gewoon een drijvend beeld op het water dat onderhevig is aan de wind, het licht en de beweging van het water. Ook de schaduw van het beeld op het water kan bijzondere effecten oproepen. In een be geleidend schrijven staat het echter niet zo simpel. Als illustratie van een buiten gewone, onduidelijke en bovendien fou tieve uitleg in dat begeleidend schrijven halen wij de laatste zin aan: «Associa- SICF transportwielen ^tilburg. jufes vemeweg.14-industrieterrein tel:O13-321316 4 l- VTaduct N.S. Plein De gemeente Tilburg heeft jarenlang geld gespaard, door het niet uit te geven, voor kunstobjecten. Het potje loop der jaren gegroeid tot een ongeveer anderhalf miljoen gula geld gaat nu besteed worden aa en wel volgens het Beeldend Masterplan dat ontworpen is door de Dordrechtse kunstenaar Joost Baljeu. Dat Beeldend ligt het Masterplein bestaan uit plannen voor het plaatsen van 20 kunstobjecten in Til burg. Die plannen, of beter gezegd: de realisering van die plannen wordt bege- tussen de treinen leid door exposities die worden opgezet en de auto’s door de Stichting JA Vormgeving in sa- die onder het menwerking met de gemeente Tilburg. voeging va De eerste expositie is inmiddels ge- wicht van c opend, afgelopen vrijdag 28 maart. Als herstellen, expositieruimte is gekozen voor de oude geleidend schr synagoge in de Willem Il-straat. Met zullen zich d deze expositie wordt aandacht geschon- maar r_. middenberm zal geschikte plaat niet kunstzinnig burgse omroep en moet dus ook Til- burgs nieuws brengen. Dat betekent dat de redactie van de omroep op de hoogte moet worden gebracht wanneer in een bepaalde wijk iets gebeurd is dat de moeite van het vermelden waard is. Het beste gaat dat wanneer in die wijk een correspondent snel de redactie belt en die vertelt wat er aan de hand is. TENNIS IS FUN Leer het daarom goed. 15 tennislessen op doordeweekse avonden, door KNLTB-krachten voor 165,- all-in. Start cursus week 22 april Inlichtingen en opgeven 013-341630 GOIRLE Crisisjaren De crisisjaren deden zich uiteraard ook in Tilburg voor. De bond maakte in die tijd een treurige neergang mee. Zo waren er van de 628 leden in 1921 er in 1926 nog slechts 275 over. Daar na groeide het ledenaantal weer maar van 1933 tot 1936 waren er meer werk lozen lid dan werkende bouwvakarbei ders. In die tijd werden er in het g bouw van de R.K. Werkliedenvereni ging in de Tuinstraat in Tilburg en in het voormalige St. Rochusgesticht aan de Lange Nieuwstraat naast ontspan nende aktiviteiten zoals dammen en kaarten ook vakcursussen georgani seerd. Er ontstond zelfs een toneelclub van werklozen. De werkverschaffingsobjecten in de jaren 1932-1936 waren te gering in aantal om de structurele werkloosheid op te vangen. van Willeke Dusée in de Sta- op een avond in mei een vereniging voor timmerlieden opge- s patroon St. Jozef. Initiatiefnemers waren Jos Wijdemans, Toon Swaans, Janus Mommers en André van Reusel. Dit I wilde zich sterk maken voor een loonsverhoging van 3 cent per uur. Zij von- dat een uurloon van 13 cent voor een werkdag van 13 uur te weinig was. eldra volgden de steen- en kalkbewerkers en ook de schilders vereni zich. De steen- en kalkbewerkers kozen als patroon St. Martinus en St. L werd de patroon van de schilders. Het is de oprichting in mei 1895, die bijzondere d de Bouw- en Houtbond FNV Tilburg. Maar natuurli tussen toen en nu. Die herdenking wordt een feest, bij van de Brekel in de Hoefstraat 16b in Tilburg Tussen 14.30 u. en 16.00 u. zal het bestuur recipiëren. - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Een vereniging voor timmerlieden die opgericht wordt om een loonsver hoging van 3 cent per uur te bewerk stelligen: het klinkt nu vreemd in de oren. Toch was het zo en die eis vorm de de aanleiding tot het oprichten van een vakvereniging die later op zou gaan in de FNV. De deken van Til burg, H.E.H. Bots, zag die vereni gingen niet zitten en wilde geen geeste lijke adviseur aanwijzen. Dat deed na enige tijd de bisschop van Den Bosch, Mgr. van de Ven, wel. De leden van de drie verenigingen besloten per week 5 koperen centen af te staan als contributie. En nu we het kijkers tot toch weer over centen hebben: die opgevolgd loonsverhoging van 3 cent per uur is er een slome parade, tergenc uiteindelijk gekomen maar veel later op en neer voor het kerkhof dan de pioniers van het eerste uur ge- Deze staking duurde tot hoopt hadden. De bazen waren name- en werd met succes voor d< lijk niet onde de indruk van het initia tief van het eerder genoemde vijftal. Stakingen Tot 1906 hadden de drie vereni gingen veel moeite het hoofd boven water te houden. Rond 1907 verander de dat. Hoewel de oude archieven ver loren zijn gegaan, neemt men toch alglemeen aan dat de drie Tilburgse het Zuiden in verband met dé diverse trum de Heuvelp- verenigingen in 1907 zich aansloten bij stakingen die er in Tilburg plaatsvon- nacht worden dit de verschillende Bossche Diocesane den. deuren om 21.301 Bonden die in de jaren 1906-1907 ge sticht werden. In 1917 werd het Bossche Gilden- bond-systeem opgeheven en St. Marti nus, St. Lucas en St. Jozef sloegen de handen ineen en kwamen tot de op richting van één bond: de bouwvakar- beidersbond St. Jozef. Deze bond deed van zich spreken zoals bijvoorbeeld in 1921 toen de bouwvakarbeiders in staking gingen omdat de patroons het Landelijk Col lectief Contract niet nakwamen. In de weken van april van dat jaar zag men in Tilburg de patroons en de bazen zelf de stootwagens duwen, op weg om het allernoodzakelijkste werk te doen. Zo waren op het kerkhof van het Heike enkele «verenigde» bazen grafkelders aan het metselen, iets wat moest ge beuren omdat de doden die met alles en tre van het winkelcer... van het winkelcentrum de Heuvel poort zal zodanig worden omgetoverd, dat u zich in Zuid-Amerikaanse sferen deshow die een genot waant. Het optreden van The Cari- zijn. bean Party zal die indruk alleen maar U leest het: de tweede Nacht van versterken. Daarnaast zal zowat voor Heuvelpoort belooft heel wat bijzon de deuren van bakker Martin in het ders. U mag deze Nacht beslist niet souterrain van de Heuvelpoort een pri- missen. Toegangskaarten voor deze ma orkest voor aangename muziek tweede Nacht van Heuvelpoort, die «Lonely zorg dragen. En dan zult u nog plaatsvindt van 5 op 6 april van 22.00 orkesten echte illusionist in het.winkelceni u. tot 4.00 u. kunt u kopen bij alle win- aantreffen: let op! kels in de Heuvelpoort. verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk. Moergestel en Hllvarenbeek 50 modellen hand- en motor- maalers In voorr tegen spec, prlja BRILL Simplex 30 van 139,-voor 109,- Rekord 33 van 189,-voor 139,- Rekord 38 van 209,- voor 149,- MMS heeftM ties op het grensvlak tussen vormen en kleuren bepalen de kwaliteit. De tot ma terie verworden suggesties is onherroepe lijk». Wat staat daar? Suggesties is meervoud dus er moet in plaats van is, Vishandel Timmers zal d* lekkere hapjes voorhout voor een pannekoekje kere uitgebreide ijsco ka f worden. Drankjes zullen er ui ook te verkrijgen zijn. Modeshow Tijdens de Nacht van Heuvelpc zal men ook kunnen gemeten van modeshow. Aan die show ver innen de meeste modezaken uit het winkelcentrum Heuvelpoort hun me dewerking. We noemen u «Les Tigres ses», «Vive», «Sir John», «Comme Ca», «Alain Manoukian», «Oké», «Speed Fashion», «Pino», «Burcht- wuri» en «Ledermode». Al deze zaken staan garant voor een uiterst boeiende en afwisselende mo- voor het oog zal Nieuwsgierig Radio Tilburg zoekt nog mensen die die functie van wijk-correspondent op zich kunnen nemen. Ervaring in dit soort werk is niet noodzakelijk, maar wel makkelijk. Natuurlijk zijn er maar weinig mensen die op dit gebied al er varing hebben opgedaan. Vandaar dat Radio Tilburg zelf een cursus heefl mengesteld voor mensen die belt stelling hebben voor het werk wijk-correspondent. Een gezonde d nieuwsgierigheid en het hebben kunnen leggen van goede contacten de wijk zijn wel noodzakelijk. Bent u geïnteresseerd, neem dan snel contact op met Radio Tilburg. I Dat kan door het schrijven van een I kort briefje aan: de redactie van Radio I Tilburg, Postbus 555, 5000 MB Til- burg. L Nieuws Verreweg het belangrijkste onder deel van de programma’s tijdens de eerste maanden vormen de nieuwsuit zendingen. Radio Tilburg is een Til- Optimisme Nu, anno 1986, maakt de Bouw- en Houtbond FNV Tilburg wederom een moeilijke tijd door. De werkloosheid in de bouwvak is weer groot vanwege rugzakken van de economische vigheid. isvernieuwingsprogramma’s bie den nog enige uitkomst maar zoude als het aan de bouwvakkers ligt, uitgebreid mogen worden. Het beleid van de overheid op dit moment, noemt de bond rampzalig. Wat dat betreft, ziet men bij de bond overeenkomsten met de crisisja ren. Ook toen waren de vooruitzichten niet bemoedigend. Maar het optimis me blijft bij de bond overheersen: er is nog steeds een wereld te winnen. Daar staan de 1.500 leden van de Tilburgse afdeling voor. voor zeer snelle beslissers PERZISCHE TAPIJTEN occasions en nog wat restvoorraad tegen ongekend lage prijzen ALLES ONDER ONZE INKOOPPRIJS y.oV»’" Keus uit 100 stuks in diverse maten. Dit is pas echt opruimen!! Noordhoekring 19, Tilburg 013/422584, t.o. brandweerkazerne De tweede Nacht van Heui Na het succes van de eerste Nacht vo rig jaar lag een tweede Nacht voor de hand. De organisatoren, Winkelvereni- ging Centrum Promotion Heuvelpoort, hebben niet lang na hoeven te denken om tot het besluit te komen een tweede Nacht te organiseren. Natuurlijk moest er wel kwaliteit geleverd kunnen worden. En daar is men in geslaagd. We noemden u al de naam Frank Ash ton. Na jarenlange voorbereiding is het dan zover dat Radio Tilburg, zoals de lokale omroep gaat heten, binnenkort via het Tilburgse kabelnet te beluiste ren zal zijn. Zoals iedere lokale om roep moet ook Radio Tilburg werken met uitsluitend onbetaalde mede- werk(st)ers. Dat is de reden waarom ervoor gekozen is op bescheiden schaal met uitzendingen te beginnen. Immers, de meeste programmamaak(st)ers zijn niet of nauwelijks bekend met het ra- diovak. gestaakt hadden, niet op de stakers in de bouw konden wachten. Van de 551 leden van de St. Jozef- bond waren er 364 bij de staking be trokken. Uit meer dan pure belangstel ling stonden er op een dag in april, zo wordt vermeld in de feestgids van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph uit 1955, ruim 200 stakers en sympatisanten toe te kijken hoe de bazen op het kerkhof aan het werk wa ren. De Tilburgse politie, die ambtshalve het midden moest houden tussen de patroons en de arbeiders, dwong de kijkers tot doorlopen. Dit bevel werd opgevolgd maar het doorlopen werd een slome parade, tergend langzaam op en neer voor het kerkhof. Deze staking duurde tot 21 mei 1921 en werd met succes voor de stakers af gesloten. Een jaar daarna werd er weer ge staakt: 563 bouwvakarbeiders legden in Tilburg het werk neer. De inzet van de staking was loonsverhoging. Twee maanden daarna werden de stakers en de patroons het eens over de eis tot loonsverhoging. In die tijd noemde men Tilburg wel het Amsterdam van i-— met dé diverse weer

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1