Pasen: een feest vol oeroude symbolen Sabeco heeft bijna alles voor iedere auto O Paaseieren, paasbrood, PASEN Huize GEERS o paashaas en vruchtbaarheid paasshow s ide 18?° 50, Patisserie Walter van Erven s 50 PAASEIEREN ien PAASGOED ^5 9®° 9®° 'Tütarg 5®° laan G0c S’nrtrJlmml V. Lieshout’s Bakkerijen GOVERT VAN NUNEN 10 POaS8ebak Donderdag 27 maart 1986 - pagina 27 DE TILBURGSE KOERIER 986-pagina 26 oirle BANKETBAKKERIJ wij houden elke dag cking nleidii Luxe opgemaakte paaseieren Paashaas >5 Burg. v.d. Mortelplein 58, TILBURG - 013-671091 De mooiste kollektie vindt u natuurlijk bij: Zomer snoepjes uil grootmoeders tijd ruime sortering rpT Nieuwlandstr. 58A Heuvelstraat 128 - Tilburg 1,95 Nieuw all-round automaterialenbedrijf in Tilburg ruime 260 Porseleinen Besterdpleln 8 - Tilburg Een blik op het interieur van Sabeco. Specialiieiien van postzegels 1986 paaseieren gevuld met eitjes Chocolade eitjes gevuld met praliné, per 100 gram Handgeschilderde paasfiguren opgemaakt met eitjes v.a. Luxe opgemaakte eieren gevuld met onze bekende bonbons v.a. Westermarkt 25 Telefoon 671546 Ballotins gesorteerde bonbons v.a. U KENT TOCH ONZE BELGISCHE BONBONS? Daar hebben wij ook de paaseitjes van fouzzt van dVcLnzn, Een feest van oude gebruiken en verse bakkersspecialiteiten Proef onze: Paaseieren in chocolade en nougatine Paashazen Paasbroodjes Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar zegel van sstaf» geko- iren ingingsrru i aan div utlaten, i en ributk óngen, ■m IBRI I maart; jtêmber. lacht en schol -blokker bougies, snaren, uitgevoerd in de kleuren groen, geel en i 1 «uurwe laakt en vul- ,rgaans met isbrood e oude c N E O ,E R't’A'N'D in een haas. :j voorbeeld tipaard? En dat hij de wij uuuucn eme uay F Kom vrijblijvend kijken E U kunt nu reeds paaseieren bestellen U weet wel: wij hebben de grootste sortering!!! Maar teruf verrijzenis v ook het dekken, dood voor volle paase dense 9,95 we of mat 27 daj brengen r vrouwen. want i princif Paashazen g Kindereieren Paasnesten Paashuisjes Wit porselein (paasidee) Nougatine eieren, gevuld met slag room en ananas, uit eigen bakkerij Al onze paaseieren zijn handge maakt en gevuld met eigen fabrikaat-eitjes Het paasfeest is van oorsprong een heidens feest zoals meerdere feesten die la ter een katholieke betekenis gekregen hebben. Zo is het kerstfeest oorspronkelijk een feest dat allang bestond voordat er sprake was van het katholieke geloof. Dat feest voert namelijk ver terug in de tijd toen men ontdekte dat niet alle nachten en alle dagen even lang duurden. Met Kerstmis hebben we namelijk net de langste nacht gehad en de dagen worden weer langer. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de stand van de aarde ten opzichte van de zon. De geboorte van Christus die we met Kerstmis vieren, kan men ook zien als de geboorte van een nieuw licht. Paasbrood Het paasbrood heeft ook een lang verleden achter de rug. Zojuist hadden we het over ongedesemd brood dat aan de vooravond van het vertrek van de joden uit Egypte staande gegeten werd. Aan de vooravond van het paas feest eten de joden nog steeds dat brood, ook wel matse genaamd. Wij „etu Fours Petit Glacé •f^erktaartiet initiatief, een uitgebreid assortiment in een mooi opgeknapte ruimte, parkeergelegenheid, centraal gi makkelijk bereikbaar: Sabeco c mocht u niet weten waar u Sabeco hebben het lekkerder gema; len het paasbrood doorj krenten en rozijnen. Dat zou ook nog herinneren aan offermaaltijden die men vroeg den voorzette in de hoop ze go stemmen zodat ze voor een vruchtbaar voorjaar zouden zorgen. derdelen, startmotoren, dynamo’s, ac cu’s. pompen, lagers, trekhaken, lij men, oliën, vetten, radio’s, gereed schappen, autolakken, etc. etc. Teveel om allemaal op te noemen. Voor ieder merk en type auto kunt u bij Sabeco de juiste onderdelen beko men. «Je kunt ons met recht een meen leverancier noemen», aldus lus Sala. kunt vinden in Tilburg, dan moet u de ze uitspraak van twee bezoekers op de gelegen, openingsavond nog even meepikken: dus! En «Witte gij waor de Miro leej? Jaao, is Sabeco dè nie tegenover de Miro?» Een combinatie Sabeco staat voor Sala Beijers com binatie. Daarmee hebben we de twee directieleden van Sabeco genoemd: Paulus Sala en Ad Beijers. Beiden zijn geen nieuwkomers in de autobranche. Paulus Sala was mede-eigenaar van de Uitlaatspecialist en Ad Beijers heeft zijn sporen in de autowereld al lang en breed verdiend. Vooral zijn bijna foto grafisch geheugen én zijn enorme ken nis op het gebied van auto-onderdelen bieden de klanten veel gemak. Paulus Sala levert een prima aanvulling met vooral zijn praktische ervaring: een combinatie dus die zo een eenheid vormt. Terug naar de haas, de paashaas. De paashaas is dus eigenlijk een vo- paasbrood gel- Van vogels is bekend dat ze eieren tn de oude leggen. De paashaas wordt dus niet sgerdego- voor niets in verband gebracht met gunstig te eieren brengen of verstoppen. Je mag -namelijk aannemen dat een tot haas omgetoverde vogel niet zomaar in het zicht van iedereen zich van zijn eieren zal ontdoen. Die eieren zijn immers heel kwetsbaar. Daarom verstopt hij ze in bosjes en struiken. Hiermee is de functie van de haas nog niet helemaal verklaard want waarom veranderde de godin Ostarte een vogel i Waarom een haas en niet bijt een konijn, een kikker of luip wat had die vogel gedaan u toorn van die godin opwekte? Let trouwens in het verband van de godin ook eens op haar naam. Ostarte. Met enige fantasie zien we hierin het Duitse woord voor Pasen: Ostern en het Engelse woord Easter. Mooi niet? Tenslotte nog een opmerking over de haas. We weten dat de haas een vruchtbaar dier is maar konijnen, mui zen, ratten en nog veel meer dieren ook. Het lijkt dus niet aannemelijk dat vanwege die vruchtbaarheid de haas tot een paassymbool is uitgegroeid. Maar genoeg over hazen in het alge meen en paashazen in het bijzonder. Hoewel: de paashazen van chocolade en suikergoed mogen we niet vergeten. Die staan roerloos in de prachtigste creaties in de etalages. Er zijn er bijzonder mooie bij en lek kere bovendien. Algemeen leverancier Sabeco beschikt over een uitgebreid assortiment automaterialen waarbij het vooral gaat om technische onder delen in de vervangingsmarkt. Daarbij kan men denken aan diverse merken rkbrekers, uitlaten, remschijven, ;n, -schoenen en -cylinders, s, filters, distributieriemen, V- diverse pakkingen, frictie-on- Afgelopen vrijdagavond opende het spiksplinternieuwe all-round automateria lenbedrijf Sabeco in de Lochstraat 4 in Tilburg (tegenover de Miro) feestelijk haar deuren. Vanaf afgelopen maandag staan die deuren open voor iedereen die iets voor zijn of haar auto nodig heeft: voor de particulier alswel voor de garage houder. Sabeco is gevestigd in een ruim pand in de Lochstraat en het bedrijf be schikt over een eigen parkeergelegenheid van maar liefst 1900 m2. Er staan de klanten dus geen parkeerproblemen te wachten, en dat is een groot goed voor een zaak die toch in het centrum van de stad ligt en zeer makkelijk bereikbaar is via de Gasthuisring of de Ceciliastraat/Jan Heinstraat. Paasei Zo’n symbool, zo’n paassymbool bij uitstek, is wel het paasei. Een ei is een symbool van vruchtbaarheid en nieuw leven en wat past er beter in de paas tijd dan nieuw leven? De lente is im mers begonnen. De eerste paasbloe men zijn te zien. Dat kunnen verschil lende bloemen zijn: madeliefjes, gele narcissen en sleutelbloemen. rug naar het paasei. In de van Christus kunnen we symbool van nieuw leven ont- Christus maakte met zijn en verrijzenis immers de weg vrij zijn volgelingen naar een hoop volle toekomst. We kunnen dan ook het paasei zien als een vermenging van heidense en christelijke symbolen. En natuurlijk zou de mens geen mens mogen heten als hier niet iets feestelijks van gemaakt werd. Tenslot te is de verrijzenis van Christus en het begin van nieuw leven, het begin van de lente iets, om blij om te zijn. Het paasei is daarom een bijzonder ei. Het is een mooi ei, het wordt ge kleurd en versierd. Bij het paasontbijt eten we een of meerdere eieren nadat we ze van hun gekleurde schaal heb ben ontdaan. Sommigen kleuren de eieren niet alleen, ze maken er ook te keningen op. Maar niet alleen echte eieren vinden met Pasen bij velen gretig aftrek. Ook chocolade-eieren en eieren van suiker goed zijn dan een gewild artikel. De eieren getuigen soms van een vakman schap en het kunstzinnige van de ware ambachtsman is erin te herkennen. Naast het feit dat ze heel mooi zijn, zijn ze ook nog lekker, een lang leven is dergelijke eieren doorgaans niét be schoren. Met Pasen is iets dergelijks ook van toepassing. Met dit feest herdenken katholieken de opstanding van Chris tus na zijn kruisiging en dood op Goede Vrijdag. De opstanding dus of wel de verrijzenis van Christus die daarmee voor zijn volgelingen de weg heeft vrijgemaakt naar een hoopvolle toekomst. De oorsprong van dit feest voert via de joodse liturgie terug naar nog vroegere tijden. De joodse liturgie beschouwt het paasfeest als de herden king van de verlossing van het joodse volk uit Egypte onder leiding van Mo ses. De tocht door de woestijn en de avond die daar aan vooraf ging met het eten van het ongedesemde brood staat uitvoerig verhaald in het Oude Testament. Maar we gaan nog verder terug. Zover terug in de tijd toen men ontdekte dat er een moment is dat een dag en een nacht even lang duren: ook wel dag- en nachtevening genoemd of lente- en herfstequinox. De lente-equi- nox valt op 21 maart; de herfstequinox valt op 22 septêmber. Op die twee da gen duren de nacht en de dag dus pre cies even lang. Die ontdekking was lang geleden voldoende aanleiding om er een feest van te maken: een feest dat in het te ken moet hebben gestaan van diverse rituelen en symbolen. Enkele van die rituelen en symbolen hebben de tand des tijds goed door staan en vinden we nog steeds terug in onze samenleving. Zo’n oude ritueel of symbool is bij voorbeeld de kerstboom die we met Kerstmis in huis zetten. Het groen van de kerstboom symboliseert het feit dat de langste nacht voorbij is en de dagen sym^ weer gaan lengen: de lente komt er- De 1 aan! Met Pasen komen we ook heel oude rituelen en symbolen tegen die nog steeds een plaatshebben in onze paasviering. Goeie service Bijzonder aan Sabeco is dat het initiatief is dat werd geboren uit een tuatie van werkloosheid. «Vier k per dag een krant lezen, gaat verve len», zo verwoordt Paulus Sala zijn af keer van stilzitten. En: «Het werk komt niet op je af, daarom hebben wij het zelf gemaakt». Paulus heeft er zin in: «Anders waren we er niet aan be gonnen». «En zet er bij dat de klanten bij ons op een hele goeie service kunnen reke nen: daar tekenen Ad en ik persoonlijk voor!» Waar? Sabeco: een bewonderenswaardig Vruchtbaarheid dus: dat is vooral de betekenis van het paasfeest en van de verschillende oude paasgebruiken. Vruchtbaarheid is ook de betekenis van het symbool van de paashaas. Het verhaal is echter in het geval van deze ibolische figuur vrij ingewikkeld, haas zou oorspronkelijk een vogel zijn die echter door een Babylonische godin Ostarte genaamd omgetoverd zou zijn tot wat hij nu nog steeds is: een haas. Waarom die godin dat deed is ons niet duidelijk. Wel is duidelijk dat die godin een lentegodin was en ook als maangodin genoemd werd. De relatie tussen vruchtbaarheid en lente is duidelijk: de natuur gaat weer leven. Maar er is ook een relatie tussen vruchtbaarheid en de maan. De maan is immers een vrouwelijk symbool en hoeven maar aan maan-dstonden ian-maandstonden te denken die igen duren en dit in verband te ’en met de menstruatiecyclus van vtii. Dan wordt het wel duidelijk menstruatie van vrouwen is in ipe een teken van vruchtbaarheid. Op 8 april 1986 geeft PTT een serie van vier Zomerpostzegels met bijslag uit. Tegelijkertijd verschijnt een post- zegelboekje dat in totaal vier Zomer postzegels bevat. De waarden en bijslagen van de ze gels zijn 50+20 cent, 60+25 cent, 65+25 cent en 70+30 cent. De op brengst van de bijslag is bestemd voor instellingen werkzaam op het terrein van de sociale en culturele zorg. Kees Nieuwenhuijzen uit Amster dam verzorgde het ontwerp van de Zo merpostzegels, die «antieke meetin strumenten» als thema hebben. De ze gel van 50+20 cent toont een «balans» en is v zwart, geel en roze. Een «uurwerk» siert de zegel van 60+25 cent. Voor deze zegel gebruikte de ontwerper de kleuren violet, zwart, geel en roze. Op de zegel van 65+25 cent is een «barometer» weergegeven. Kleuren beige, zwart, geel en roze. Als afbeelding voor de -- 70+30 cent is een «Jacobsstaf» gel zen. In deze zegel zijn de kleur blauw, zwart, geel en roze verwerkt. De Zomerpostzegels en het postze- gelboekje zijn tot en met 31 mei 1986 op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 27