Tweekirrelluf Kruikenstad F 22 jaar carnaval met de Flepsteppers: 22 jaar confetti I» rrx Leegstaande woningen mogen niet te lang leegstaan Dit weekeinde in en om de schouwburg en in kroegen Kruikenzeiker Vorderingsbeleid gemeente Tilburg wordt iets anders I! Winkeliers- WIJ MOETEN LEEG Daverende bekroning van 22 jaar openbaar carnaval in feest voor alle Tilburgers Totale opheffingsuitverkoop van de gehele voorraad Oosterse tapijten in alle maten ECHTE KORTINGEN VAN 30 TOT 50 1/z prijs 29,95 98,- 49,95 Q vereniging Tilburg Centrum CAFE SVDE LAMME ^ZÖSOEDZAK Ratlle and Frost 10® januari 1986-pagina 2 s© Koerier In dit nummer: Oplage: 82.430 ex. 46.000,- zijn be- 1 lat onder- a 6.900,- Bijna alle Duvelèrs en Schrobbelèrs uit de loop der (tweekirrelluf) tijden bijeen voor de Stoomcaroussel op De Efteling. 12.850,- komt dat Taak tree ?r de Een 19.500,- van e leuk Hasseltstr. 174 - Tel. 432126 34.500,- BEZORGER GEVRAAGD Het oude per rol MODERNE JACKS 179,50-198,50-219,50 nu JOGGINGPAKKEN 69,95-79,95 nu nu Opgave per telefoon 560593 tussen 18 en 20 uur pag.13 pag.15 pag. 19 Donderdag 23 januari 1986 30e jaargang nr. 1446 n pomp. De Heuvel het beeld in de zo- terrassen niet ge- het idee in reacties uit DIVERSE DAMES- EN MEISJESBROEKEN 10-50% KORTING Schoenhandel TROMMELS Nog vele KOOPJES in goede schoenen Uw koffie staat klaarl BEHANGvanaf 1 Lakverf 1 kg 7,50 - 6 kg 30,- BEHANGMARKT Besterdrlng 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 pag. 7 pag. 7 Pag- 9 pag. 11 Pag-11 pag-13 pag. 13 ZONNEKUREN Per keer 8,- 111 keer 75»- j Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 de Hasseltstraat 195a. Tilburg Tel 013 425487 acc. 24.800,- waar- ter het ïpsteppers en zich zal l plaats. Het c zt de wensen t wgelijk gerealiseer ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 van de beslui- en Milieu. ;n in de ge- Verder nog vele koopjes Donderdag koopavond en het nieuwe embleem van de Flepsteppers. t zijn er kruiken r meerdere? S als u iets weet redactie. De tenslotte ook t Ruime parkeer gelegenheid a Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. J )urg in de f showorkest SKIBROEKEN de nieuwste kleuren SKI7 transportwielen Ltilburg. mies vemeweg. 14 industrieterrein td:O13 321316 huidige voorzitter van de Flepsteppers, Loek Groels, werd enige weken na de oprichting van de vereniging ook lid. Lees verder op blz. 13 Vrijdag 24 januari (geen carna valskleding verplicht). Afgelopen dinsdagavond organiseer de winkeliersvereniging Tilburg Cen trum een bijeenkomst voor haar leden winkeliers en niet-leden. Tijdens die bijeenkomst kregen alle winkeliers de gelegenheid hun aktieplannen en eve nementen te presenteren. De conclusie was dat dit jaar in het winkelcentrum van Tilburg heel wat gaat gebeuren. In de Tilburgse Koerier zal te gelegener tijd daar aandacht aan geschonken wor den. De Tweekirrelluf-feesten doeld voor alle Tilburgers, dt strepen de organisatoren met klem: in het feestprogramma komen zowel on derdelen voor waarbij de deelnemers en bezoekers in carnavalskostuum worden verwacht als evenementen die bedachtzaamheid op is het terras van de ?l de meest ideale KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop at fabriek - enkele of dubbele begl^ng (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige monMeteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 De Vordering werd ingesteld op 5 l commissie kreeg de te adviseren inzake vorde leegstaande woningen. I' ningen die maximaal leegstonden. De Vor commissie was een het Rijk. De gemeent nodig van die commis •ingsprocedur Vorderingsadviescommis - 14.30-16.00 (zaal open 13.45): optre- t,est) den van de Kruiken vanaf 60 jaar van stille de Toppers van Toen. In de grote zaal bret van de Schouwburg geven o.a. Hans Nilson, Marika van Oostenrijk, Co v.d. Heide Wijma, Lily Kok en Lex Goudsmit acte de presence (entree ƒ3,33). - 21.00-01.30: voor de jeugd (en ouder) zijn er in de Studio-zaal van de Dit weekeinde is het zover vrijdag, zaterdag en zondag vinden de lang verwach te festiviteiten plaats ter gelegenheid van «Tweekirrelluf Kruikenstad», het feit dat 22 jaar geleden het openbaar carnaval in Tilburg van start is gegaan. 22 jaar is in de «gewone» wereld geen tijd om er een feest van te maken, maar carnaval is het festijn van de collectieve zotheid, waarbij dus het «zottengetal», 11, een belangrijke rol speelt en daarom ook ieder veelvoud van 11, vandaar «Twee kirrelluf». Heuvel - Tilburg Zondagavond 26 januari a.s. Aan vang 20.00 uur live optreden van verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek itgave; De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer zullen 5 vrij- Rode Kruis Eerste Hulp Voor de wijk Offenbachstraat - Mahlerstraat, vragen wij voor donderdags 's middags een be zorger. Wonende in deze wijk. - 20.30-02.00: in alle zalen is er voor alle kruiken en kruikinnen het prinsenbal. Hier kunt u (in carna valskleding) volop genieten onder be geleiding van 6 camavalsorkesten. Op onze opheffingsprijzen nu nog eens 10% EXTRA KORTING Ook diverse occasions tegen spotprijzen Alles met garantiecertificaat en garantie nadien via de importeur JOEP STRAATMAN SPECIAALZAAK IN PERZISCHE TAPIJTEN Noordhoekring 19, Tilburg, telefoon 013-422584 Tegenover de nieuwe brandweerkazerne Schouwburg in de foyers het bekende dans- en showorkest Funny Face, Ben ny Neyman, de Veronica top-40 drive- in-show met D.J. Chiel van Praag, als mede «de Nederlandse Michael Jack- “-’lOJOLMlfuve Muziek in 12 Zondag 26 januari (alle pr Tilburgse Horecazaken. De entree is °ndeJ^”^houwbur n het gratis bij De Schouw (Schouwburg- jubi- ring), Het Onverstand (Oude Markt), Car- de Boekanier (Stadhuisplein), de Ko renbloem (Bredaseweg), Bruin Kaffee en Brandpunt (beide Piusplein), Sacra mento (J.P. Coenstraat), Bet Kolen (Broekhovenseweg), D’n Beiaard, ’t Buitenbeentje, Heuvel 15 en Marij- nen (allemaal Heuvel). In deze etablis sementen kunt u genieten van zeer uit eenlopende muzikale bijdragen van ar tiesten en orkesten, die muziek in veel jlen en variëteiten ten gehore zullen u.engen: van (moderne) jazz tot rock ’n roll en van funky latin tot nederpop. De deelnemende zaken zijn herken baar aan de opvallende Tweekirrelluf- vlag en het Tweekirrelluf-schild. men «in burger» kan bij wonen. Ook qua leeftijd is aan iedereen gedacht: er zijn fantastische programma’s voor kinderen, jongeren, bejaarden, man nen en vrouwen. Tweekirrelluf Kruikenstad wordt niet alleen gevierd met het groots op gezette feestprogramma van dit week end: vorige maand al verscheen het met veel aardige foto’s verluchte j leumboekje, uitgegeven door de navalsstichting Tilburg. Het feestprogramma van 2 X 11 Kruikenstad ziet er dit weekeinde als volgt uit: Zaterdag 25 januari (alle program- aam maonderdelen in de Schouwburg). k:: r - 10.30-12.15: Jubileum-Feestver- J-pj gadering voor genodigden in de grote zaal. Hier zullen o.m. het woord voe ren burgemeester Letschert, prins Dimpel I, voorzitter J. Melis van het organisatiecomité en voorzitter J. Sma rms van de Camavalsstichting Tilburg. De muziekgezelschappen Buntstekers, Z.O.O.I. en de Hoofkapel zullen o.a. het Tilburgs Carnavalslied en Tilburgs volkslied ten gehore brengen. - 15.00-17.30: voor de jeugd tot omstreeks 16 jaar is er in de grote zaal het overbekende programma «Sound- mix» met Henny Huisman. Het betreft hier een officiële voorronde voor het TV-programma, met bekende arties ten, een jury, etc. (entree 4,44). Mocht u het nog niet weten: het openbaar carnaval in Tilburg bestaat 22 jaar. Daar wordt een feestje van gemaakt, dat begrijpt u wel. Over dat feest gaat dit artikel niet. Dit artikel gaat wel over de Flepsteppers, een carnavalsvereniging van het eerste uur en dus 22 jaar oud. In die 22 jaar hebben de Flepsteppers een niet weg te denken plaats verworven in het Tilburgse carnaval. Want wat te denken van de carnavalsavonden in de schouwburg, de laatste 17 jaar? Dat is één van de aktiviteiten van de Flepsteppers, een belangrijke. Belangrijk is ook dat uit de gelederen van de Flepsteppers heel wat prominente cama- valsfiguren zijn voortgekomen die allen hun steentje hebben bijgedragen aan het welslagen van het carnaval in Tilburg door de jaren heen. In dit artikel pogen wij een historische terugblik van de Flepsteppers te presenteren die echter verre van volledig is. Het probleem is namelijk dat veel uit die historie van 22 jaar nog niet verzameld en geordend is. Het bestuur van de Flepsteppers heeft bij gelegenheid van dit artikel wel beloofd dat er met het 33-jarige bestaan van de Flepsteppers een gesc aan het werk gezet gaat worden die de roemruchte geschiedenis van de vereniging moet vast leggen. Voor een risch overzicht zult u dus nog 11 jaar moeten wachten. De huidige voorzitter van de Flepstep pers Loek Groels. Ontstaan Op 4 januari 1964 hebben de Flep steppers zichzelf opgericht. Of het toe val was of niet maar ze waren precies met het goede aantal: 11 personen. Die elf kenden elkaar van de hockey- vereniging Forward en vormden een vriendenclub. De naam de Flepstep pers werd bedacht, zo wil de legende, op een pinksterweekend in Domburg. Tijdens een strandwandeling ver zon men allerlei namen met woorden als «stappen», «flappen», «steppen», etc. Leegstand van woningen: nou eigenlijk veel voor? Doorgaans wordt aangenomen dat De Vorderingsadviescommissie een bepaalde leegstand noodzakelijk werd ingesteld op 5 februari 1979. Die is. Die is dan noodzakelijk voor ver- commissie kreeg de taak de gemeente huizingen e.d. Daarnaast staan er al- te adviseren inzake vorderingen van tijd wel enige huizen leeg die opge- leegstaande woningen. Het betrof wo- knapt (gaan) worden. Volgens de Iaat- ningen die maximaal een half jaar ste gegevens van de gemeente Tilburg leegstonden. De Vordenngsadvies- stonden er op 1 december 1985 in Til- commissie was een voorwaarde van burg 1.078 woningen leeg. Het totale het Rijk. De gemeente had een advies woningbestand van Tilburg omvat nodig van die commissie voordat zij 53.000 woningen. Dat betekent dat er een vorderingsprocedure in werk kon in Tilburg een leegstand is van 2,03%. stellen. De Vorderingsadviescommissie Normaal is er in Nederland gemiddeld bestond uit vertegenwoordigers van de een leegstand van 2 A 2,5%. In Tilburg vrouwenadviescommissie, Publieke is de leegstand dus niet verontrustend Werken, de woningbouwverenigingen, te noemen. gemeenteraadsleden en een onpartijdi- - - programma- nderdelen in de Schouwburg). - 14.00-16.00: voor de jeugd tot ±12 jaar is er in de grote zaal «Hans Kazans Blufshow» met als speciale gaste Conny Vink. Ouders zijn wel kom, maar voor voldoende begeleiding wordt door de organisatie gezorgd (en tree/2,22). - 15.00-18.00: in de Studio is er een voor iedereen toegankelijke receptie. Kaarten voor alle evenementen zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de kassa van de Schouwburg. De toegangsprij zen zijn zo laag omdat het hele gebeu ren ruimschoots gesponsord is door het bedrijfsleven en uit de opbrengst van de speciale loterij van de Tilburgse Camavalsstichting. Alle drie dagen van het feest in de schouwburg voortdurend willigers van het Tilburgse tanwezig zijn om zo nodig I >ij Ongelukken te bieden. Tijdens de festiviteiten zal de Schouwburg op een zeer bijzondere en fraaie wijze opgesierd zijn door een team van 5 mensen, Lex Lemmens, Henny Knoet, Sjef van Puijenbroek, Liselotte Moerenburg en Gerry Da- men, met medewerking van de Efteling en de heren Horvers en Heij van de Schouwburg. Sjoert daor... aon alles en iederéén hemme ze gedocht! Rondom Hart van Brabant pag. 3 Bingopag. 3 Portret van de Gemeenteraad- Cuisine Normaal Kuituur/ Amusement Films Menselijk bekeken.... Cursussen Kapellen concours Carnavalsfeest René Frijters Parochienieuws Sport Ter gelegenheid van het 22-jarig be staan van het openbaar carnaval in Til burg heeft de stichting Openbaar Carna val Tilburg het idee opgevat de Tilburgse bevolking een geschenk aan te bieden. Dat geschenk bestaat uit een bronzen kruikenzeiker van ongeveer 70 centime ter hoog. Het is de bedoeling dat dat beeld op een sokkel geplaatst wordt en als mogelijke lokatie voor dit beeld is ge noemd het voormalige terras voor de Schouwburg Tilburg. Bijzonder aan dit geschenk is dat het tot stand kan komen door bijdragen van iedereen die het carnaval in Tilburg een warm hart toedraagt. Tijdens de receptie van de «tweekirelluf fiste» op zondag 26 januari aanstaande in de Studiozaal van de schouwburg kunnen alle bezoekers hun steentje, beter hun broodje, bijdra gen aan dit cadeau. Dat steentje bestaat uit een broodje brons dat gebruikt kan worden voor de bronzen kruikenzeiker. De bronzen broodjes zijn bij de schouw burg op die dag te koop. Financiële bij dragen zijn ook mogelijk. Een bronzen kruikenzeiker dus. Het symbool van Tilburg in brons ver eeuwigd. Het ziet er naar uit dat goede aarde valt gezien de vooral de carnavalswereld. Toch is enige zijn plaats want schouwburg nou wel plaats voor zo’n beeld? In de schouwburg worden met vaste regelmaat allerlei carnavalsaktiviteiten georganiseerd. Maar er gebeurt natuur lijk meer in de schouwburg. De schouw burg is een plaats waar van alles op het gebied van kunst georganiseerd én ge toond wordt. Beslist niet alleen Tilburg se kunst. In de schouwburg wordt ook over de grenzen van Tilburg heen gekeken. Een willekeurige blik in de Kultuurkrant maakt dat overduidelijk. Is daarom de voorgestelde plaats op het voormalige terras van de schouwburg wel de juiste? Is het wel juist dit Tilburg se symbool en tevens camavalssymbool als symbool voor de schouwburg plaatsen? Wordt daarmee geen afbre gedaan aan wat er allemaal in schouwburg georganiseerd wordt? De bedenkers van het idee menen dat dit de enige goede plaats is voor het beeld. Het beeld moet gezien worden, de relatie tussen het carnaval in Tilburg en de schouwburg is duidelijk aanwezig het is een veilige plaats. De Oude Markt zou misschien ook een goede plaats zijn maar daar staat al een pomp. De Heuvel is niet geschikt omdat mer daar tussen alle zien wordt. Het college van B W meent dat het idee van een bronzen kruikenzeiker een prima initiatief is. Het idee zal voorge legd worden aan de adviescommissie voor beeldende kunst die het zal beoor delen naar ontwerp en zich zal buigen over de voorgestelde plaats. Het college wil ervan uitgaan dat de wensen van de gevers zoveel mogelijk gerealiseerd zul len worden. De directeur van de Schouwburg Til burg tenslotte heeft het voor een deel uit de kranten moeten vernemen. Wel wist hij van een beeld maar hij wist niet van de voorgestelde lokatie. Het idee van een bronzen kruikenzeiker vindt hij leuk en origineel. Wat de lokatiekeuze betreft vindt hij die begrijpelijk maar hij is van mening dat plaatsing van het beeld voor de schouwburg aanleiding zou kunnen geven tot misverstanden want een kunst werk vindt hij het op voorhand niet. Hij merkt daarnaast op dat er twee kunst werken bij de schouwburg staan en be twijfelt of de bronzen kruikenzeiker past in het beeldend masterplan. Misschien zijn er andere lokaties voor de bronzen kruikenzeiker? Weet u er een of meerdere? Schrijf ons een kort briefje als u iets weet en richt dat tot de - J - T'. bronzen kruikenzeiker is uw cadeau. Wie het was, weet men niet meer maar plotseling viel het woord «flep steppers». En daarmee werd de carna valsvereniging getooid: de Flepstep pers. Vraag een Flepstepper nooit wat die naam nou eigenlijk betekent: een bulderend gelach zal namelijk het ant woord zijn! Na aanhoudend vragen bleken ech ter enkele Flepsteppers bereid om ook hierover opening van zaken te geven. Typisch carnaval Na eindeloos aandringen en slinkse vragen stellen, na diverse afleidings manoeuvres van de Flepsteppers bij zelfs stoom- en dieseltreinen sprake kwamen, kwam eindelijk 1 verlossende antwoord. Flepstepp betekent eigenlijk niks. Het is een woord zonder betekenis. Dat een woord, dat geen betekenis heeft een naam wordt en daardoor toch een begrip wordt is één van die charmes van carnaval waar eigenlijk ook weer geen woorden voor ziin be halve misschien deze: dat is pisch camaval!! In de schouwburg Maar goed, terug naar 4 januari 1964. Leden van het eerste uur waren Ger van der Aa, Fran Jongen en, hoe kan het anders: Jan Melis, huidig voorzitter van de Stichting Openbaar Carnaval Tilburg en oud-Stadsprins én natuurlijk nog steeds Flepstepper. De Vorige week heeft u in de besluitenlijst van burgemeester en wethouders van ge voorzitter. De commissieleden wer- Tilburg iets kunnen lezen over de Leegstandswet en het vorderingsbeleid van de den telkens voor een jaar benoemd, gemeente. B&W heeft dienaangaande een aantal besluiten genomen. Die beslui- Ieder jaar moesten ze opnieuw herbe ten zijn gisteren voorgelegd in de raadscommissie van Volkshuisvesting en Milieu, noemd worden. Naar het zich laat aan- Naar verwachting zal de gemeenteraad zich over die besluiten uitspreken in de ge- zien zullen de leden van de Vorde- meenteraadsvergadering van 24 februari aanstaande. ringsadviescommissie voor het jaar Het belangrijkste besluit van B&W is wel de Vorderingsadviescommissie niet 1986 niet meer opnieuw benoemd wor- meer in stand te houden. B&W acht dat niet meer nodig omdat de Leegstandswet den. De reden daarvan is gelegen in de gemeente de bevoegdheid geeft leegstaande woningen te vorderen zonder dat het van kracht worden van de Leeg- een adviescommissie daar een advies over uitbrengt standswet per 1 januari van dit jaar. De gemeente Tilburg wil van die bevoegdheid gebruik gaan maken. Lees verder op blz. 13 19641986

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1