lliïï vierde werkgever van Tilburg chool Loketten gemeentehuis langer open Nieuw Brazilië-actie het MEZA- ondernemen op Cobbenhagen- college ari 1986-pagina 24 g@ Koerier In dit nummer: Oplage: 82.430 ex. Katholieke Universiteit lanu. ’eschc Vierde plaats 6 Foto: Freddy Rikken nur kee Antwoord het - restaurant staat de koffie Nog even en dit kruispunt wordt veranderd. I v Besterdring 87, Tilburg ES® Zaterdag 25 januari grote Fancy Fair De uitverkoop opgeruimd Vrijdag en zaterdag Briossen Hoofdgebouw Katholieke Hogeschool Tilburg ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer gaf de inder- Echte opruiming zie onze etalages kortingen tot 50 Bartels Audio Video BEHANG vanaf 1per rol Lakverf 1 kg 7,50 - 6 kg 30,- BEHANGMARKT Besterdring 79 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 ingbaa.i ie: neder. >ir aan ït college - waar- een definitief j dat deze zijn en reke- v steun. iere klas rbeelden mi, kegelen, andere grote vontuur. Mkraam, De loketten in het stadhuis gaan per 1 februari ook ’s middags open. Tevens zal de privacy van de baliebezoekers verbeterd worden en gaat men de bewegwijzering aanpassen. Daarnaast wordt gekeken naar maatregelen om de wachttijden te be perken. Eind ir— van de gem ning bij de van het zoeksrei sluit hele kruispunt geldt dat waar de verkeerssituatie on- is dit door middel van jk wordt gemaakt. toL JjËBBCUÜilOolïl eweg 14 industrieterrein tel 013 321316 Een Braziliaans gezin voor zijn nieuwe huis, betaald uit de actie van het Cobben hagencollege. voor de ntal par- '^5ICF ransportwielen verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand. Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. s wordt v 5 het aant id. i fietsstrook en te crslicht een eigen „v. oedrijfo- midden- en de andere zijde. n ivoren t?“ voor iedereen mogelijkheden wil maken. 5 halen 4 betalen v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar Privacy en bewegwijzering Bezoekers van de stahuis-balies ge nieten doorgaans weinig privacy. De joen Zoals ieder bedrijf is er bij de Hoge school Tilburg ook jaarlijks een begro ting te behandelen. Dit jaar gebeurt dat vandaag, 16 januari. Die begroting wordt behandeld door de Hogeschool- raad van de Katholieke Hogeschool en bedraagt 80 miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg de begroting nog 75 miljoen gulden. Ruim 65 miljoen heeft de Ho- «<*®chool nodig voor de salarissen van Uv werknemers. Bijna 15 miljoen gul den gaat op aan huisvestingslasten, ap paratuur, bibliotheekvoorzieningen en dergelijke. ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 In de groei Aan de Hogeschool kan men heel wat colleges op veel gebieden volgen. Men kan er terecht voor economie, econometrie, sociologie, psychologie, T.( - rechten, letteren, wijsbegeerte en teo- Vijf jaar geled logie. De studierichting letteren is vrij 5.000. Op de nieuw in Tilburg en uniek van opzet. Eind 1985 is door de Federatie Ex perimentele Werkplaatsen in Tilburg (kortweg FEW) een onderzoek gehou den naar het gezicht van de kleinschali ge werkbeweging in deze stad. Bij de afronding van dit onderzoek bleek dat zich een nieuwe stroming had ontwik keld, die zich bevond tussen de tot nu toe bekende traditioneel-idealistische Wachttijden merken van beide richtingen. zoek van een meerderheid van de be woners. - Aan de noordzijde wordt het voor (een- de nummers 253 en 255 mogelijk :p et de eigen terrein te parkeren. - Voor de nummer;241 tot en met 245 komen parkeerhavens. Evenals voor de nummers 280 tot en met 286. Weet u het nog Vroeger begon op de ze donderdag de uitverkoop. De enige echte, jaarlijkse balansopruiming nadat grote en kleine middenstanders de eerste weken van het nieuwe jaar hadden be steed aan het minutieus opnemen van voorraden, baten en lasten die hun op 31 december waren gebleven. UitverkoopIn de nacht van woens dag op donderdag kampeerden hele volksstammen voor de etalages in de win kelstraat hier werd aan de eerste klant van de eerste opruimingsdag een televi sietoestel beloofd voor de prijs van één cent, daar kon de eerste komer een 20- delige encyclopedie verwerven voor een piek en weer ergens anders stond een pracht van een bankstel te lonken naar een aspirant koper voor slechts twee gul den vijftig. Deze winter-opruiming bracht de con sument échte koopjes: nieuwe, maar minder courante zaken verwisselden dan van eigenaar tegen ware spotprijzen, maar na twee weken was het ook onver biddelijk afgelopen. De laatste restanten werden voor bijna niets van de hand ge daan en de winkels, die twee weken lang geheel in het teken van de uitverkoop hadden gestaan, herkregen hun gebrui kelijk uiterlijk van keurigheid en vaste prijzen. Helaas, wij spreken over de verleden tijd In de zomer van 1984 werd het wet- telijk mogelijk, voortaan altijd uitver koop te houden, dw.z., artikelen die men per se kwijt wilde op elk gewenst moment voor een habbekrats in de etalages en op de toonbank te leggen. Wanneer wij nu gaan winkelen is het altijd wel ergens een beetje uitverkoop, en het is hier al net zo mee gegaan als met al die andere verboden of beperkt voorhanden en daardoor o zo verleidelij ke zaken, die eenmaal niet meer verbo den of beperkt, hun glans en aantrek kingskracht geheel verloren. Wat kan het ons nog schelen dat za terdags bij winkel A de lakens drie gul den goedkoper zijn en op woensdag win kel B herenschoenen in de aanbieding heeft Lood om oud ijzer is het, wat A vandaag goedkoop kwijt wil ligt overmor gen bij C en D bijna voor niets. Als er een nieuw model koelkast op de markt komt, gaan de oude modellen meteen voor de halve prijs weg. Je hoeft niet meer te wachten tot het januari of juli is, je krijgt alles, nü. En nooit zullen we meer, ons hart kloppend vol verwachting op de derde donderdag van januari een tot rommel markt herschapen winkel betreden, op zoek naar de geneugten van de uitver koop. Moor l'rluup Opleiding De DAZ gaat een concreet plan op stellen voor opleiding, vorming en trai- t openstei- ning Van de medewerkers. Gerichte kehjkse koopavond opleidingen kunnen leiden tot betere heeft echter conse- dienstverlening en beter omgaan met personeel. Nadat publiek. ,°P^^en ®evon’ Zes maanden na invoering van de maatregel wil het college van burge meester en wethouders de resultaten bekijken. Mede op basis van deze ge gevens kan het college dan een defini tieve beslissing nemen over de kwali teitsverbetering van de dienstverle ning. We weten het allemaal: Tilburg werd eens textielstad genoemd. Die tijd is 80 ffliljl voorbij, de textielindustrie speelt in Tilburg nauwelijks nog een rol van bete- Zoals i< kenis. Zo’n tien jaar geleden, misschien wat langer terug, was er door het wegvallen van de textielindustrie een gat gevallen, zowel in de werkgelegen- I heid als in het imago van Tilburg. Met die werkgelegenheid is het nog niet rozegeur en maneschijn in Tilburg, ook dat weten we allemaal. Maar toch: I het is niet zo erg meer als het geweest is. Eén «bedrijf» dat voor fiks wat werkgelegenheid zorgt, zowel direct als indirect, is de Katholieke Hoge- J school in het westen van Tilburg aan de Hogeschoollaan. Dit «bedrijf» heeft ongeveer 1.200 werknemers in dienst en hoewel dit niet de werkne- oeschi mers zijn die voorheen in de textielindustrie werkzaam waren, mag deze de we bron van werkgelegenheid niet uitgevlakt worden. Zeker niet omdat mo menteel 7.000 studenten studeren aan de Hogeschool Tilburg. Een groot deel daarvan woont, zij het soms tijdelijk, in Tilburg en al die studenten studeren niet alleen maar gaan ook uit, kopen ook kleren en andere za ken, wonen in een huis, etc..., etc... Kortom: de Hogeschool Tilburg zorgt indirect ook voor behoorlijk wat werkgelegenheid. En wat dat imago betreft: Tilburg wordt wel eens onderwijsstad ge- is één van noemd. De Katholieke Hogeschool Tilburg draagt aan dat imago haar ^7®^^ steentje bij, maar natuurlijk doet dat ook de Katholieke Leergangen l met haar vele studiemogelijkheden, de kunstonderwijsinstellingen, de 1 sociaal-pedagogische opleidingen, de technische, economische en ad- I ministratieve opleidingen: zij allemaal maken dat Tilburg een stad is waar onderwijs gegeven wordt dat kwalitatief op een hoog peil staat en waardoor men met recht aan het imago van Tilburg het niet onbe langrijke onderdeel onderwijs toe mag voegen. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud- raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 november, begin december 1985 heeft de Dienst Algemene Zaken (DAZ) gemeente een onderzoek gehouden naar de kwaliteit van de service-verle- Je loketten van het stadhuis. Gedurende 3 weken werden 897 bezoekers stadhuis en 66 medewerkers ondervraagd. Naar aanleiding van de onder- ^sresultaten heeft het college van burgmeester en wethouders verschillende be- iten genomen om de dienstverlening bij de DAZ te verbeteren. Openstelling wachtenden staan dicht op elkaar en De openingstijden van de loketten kunnen alle handelingen aan de balie van de DAZ (burgerzaken, sociaal- volgen. Om de privacy te verbeteren economische zaken en belastingen) worden enkele bouwkundige voorzie- worden uitgebreid. Vanaf 1 februari ningen aangebracht. Ook de bewegwij- 1986 zijn de loketten op maandag tot zering gaat men aanpassen zodat elke en met donderdag geopend van 8.30 bezoeker snel kan nagaan waar hij tot 16.00 uur en op vrijdag van 8.30 tot zij precies moet zijn. 12.30 uur. Nu zijn ze dagelijks ge opend van 8.30 tot 12.30 uur. In ver band met de uitbreiding zal er een ex tra kassier nodig zijn. In principe gaat het college ook akkoord met openstel ling tijdens de wekelijkse koopavond op donderdag. Dit h quenties voor het hiervoor de nodige o »t den zijn, neemt het L- schijnlijk eind januari - iu besluit. De grootste werkgever in Tilbi de gemeente zelf. Al de gemeent diensten en bedrijven hebben samen zo’n 2.300 werknemers in dienst. De tweede plaats wordt ingenomen door Philips «de Volt», de derde plaats is voor het Elisabethziekenhuis en de vierde plaats is voor de Katholieke Hogeschool Tilburg met een totaal personeelsbestand van 1.200 werkne mers. K.U....? Daar zijn al heel wat grapjes over gemaakt want hoe zou die naam er af gekort uit komen te zien? Juist ja: stelt u zich even afgekort voor Katholieke Universiteit Tilburg. Dat mag niet ge zegd worden. De Hogeschool heeft er wat anders op gevonden: K.U.B. Dat Menselijk-zakelijk Deze nieuwe vorm van ondernemen is door de FEW-onderzoekers het «MEZA-ondememen» gedoopt, wat staat voor MEnselijk en toch ZAkelijk. Onder de gelijkluidende titel is bij deze organisatie een uitgave verschenen waarin artikelen zijn opgenomen over belangrijke aspekten van het MEZA- ondememen. Zo worden o.m. de voor- en nadelen van bepaalde rechtsvormen behandeld alsmede de mogelijkheden die bestaan voor organisaties of perso nen die zich bezighouden met beelden de of podiumkunsten. Verder wordt er aandacht besteed aan het werken met behoud van uitkering en de meest re cente ontwikkelingen op dat gebied én worden er tips gegeven over de om gang met instanties en regelingen t.b.v. de kleine ondernemer. Enige resulta ten van het genoemde onderzoek staan ook vermeld. Deze uitgave is verkrijgbaar bij de stichting FEW, Noordstraat 94 te Til burg (tel. 013-359613), bij de boekhan dels Gianotten en de Vrije Boekhandel en de Akademie Mens-Arbeid, alle te Tilburg. De wacL._,_._ door langere openstelling, besloten is. Nog korter Er wordt namelijk enerzijds ruimte wanneer de grot? -■ gemaakt voor een ideële wijze van on- voor h°ndt dememen, maar aan de andere kant wordt opgesplitst wordt het economische aspect niet uit ketten Er ontsta het oog verloren. Typerend voor deze een onderschei? -a- K.trekkeUjk tijdrovende en iernemm- «klaar-terwijl- betaalde de situatie nog meer vergt investeringen in tuur. Bovendien moeten op rijksniveau afgewacht zake rijbewijzen en p Over dit systeem neemt nog geen beslissing. Ook een methode, waarbij bezoe kers die voor tijdrovende activiteiten komen, een afspraak kunnen maken, vereist nog nadere uitwerking. Eén van de dertien De Katholieke Hogeschool Tilburg n de dertjen hogescholen en eiten in Nederland. Volgend jaar, in 1987, ’bestaat de Katholieke Hogeschool Tilburg 60 jaar. Daarmee is het een van de jongere in Nederland. Jonger dan Tilburg zijn Maastricht, Eindhoven en Twente. De universiteit van Leiden werd in 1572 opgericht en is daarmee de oudste én de beroemdste van Nederland. De Hogeschool in Tilburg draagt het predikaat katholiek. Dat houdt in dat het een bijzondere onderwijsinstel- burg is *s> een bijzondere op confessionele itelijke grondslag. In Nederland is er nog een samen katholieke: in Nijmegen, en een pro testantse in Amsterdam: de Vrije Uni versiteit. Bijzondere onderwijsinstel lingen hebben weinig te maken met het ministerie van Onderwijs omdat ze bestuurd worden door een stichtings bestuur. De Hogeschool in Tilburg is een zogenaamde alpha-opleidmg, daarom heet ze tot nu toe nog steeds hogeschool. In 1987 komt daar veran dering in. Dan wordt de Wet Weten schappelijk Onderwijs van kracht en mag de Katholieke Hogeschool Til burg zich universiteit noemen. dat een lijke act ter in i ter Ber voor s worden. Een Brazili; Mensen kwijt willen, De kastelein van Café Willem II gaf benhagencolle ons het volgende antwoord op de 550941, dan z vraag die wij stelden in het onder- rommel wordt i schrift bij de foto in het artikel dat zelf afgeven op ging over «de bestrijding van kleine en platen zien I criminaliteit» en wat vorige week op I de voorpagina van de Koerier stond I Graft ti is vandalisme wanneer zij zonder toestemming en met provoce- rende tekst wordt geplaatst en niet zo- als op de foto want dit is meer een re- I clametekst en tevens bedoeld als be- I scherming voor het besmeuren van de muur zoals in het verleden vaak ge beurde.» Andere naam Lang was het een wereldje apart op de Hogeschool; een burcht van weten schap die beslist toegankelijker is ge worden voor iemand die niet studeert op de Hogeschool. Wanneer de Katho lieke Hogeschool Tilburg begin vol gend jaar 60 jaar bestaat en dan omge doopt wordt in Katholieke Universi teit Brabant zal die toegankelijkheid er alleen maar groter op worden. Maar wat die nieuwe naam betreft: zou Zwijsen universiteit of Moller uni versiteit niet gepaster zijn én origineler hoewel de laatste naam ongetwijfeld problemen op zal leveren met een an dere onderwijsinstelling hier ter stede. en op de rijbaan van de Bre- afzonderlijke opstelvakken inksafslaand, rechtsafslaand en rgaand autoverkeer. s krijgen een fietsstrook en van het verkeerslicht een eigen fietspad. - Aan de zuidzijde van de Bredase- weg, vanaf nummer 288 tot en met nummer 308 is het voor bewoners in de nieuwe situatie mogelijk om op eigen terrein te parkeren. Dit op ver- Zaterdag 25 januari wordt op het Cobbenhagencollege, Brittendreef 5 in Tilburg, een fancy-fair gehouden. De bedoeling is om met de opbrengst zo veel mogelijk dakloze gezinnen, vaak met kleine kinderen, in het gebied Pal- meira dos Indias in Brazilië aan een huis te helpen. Het is de 8ste keer dat het Cobbenhagencollege een dergelijke Brazilië-actie organiseert. De organisatoren hopen ook dit jaar een succes zal zij nen daarbij dan ook op uw sl__. Op deze fancy-fair heeft iede zijn eigen stand gemaakt. Voort hiervan zijnschietsalor, blikken gooien, enz. Een anüvi attractie is het Rad van Ave Ook is er een restaurant, frietl enz. De eerste contacten voor de nu al voor de achtste keer herhaalde actie werden in september 1977 gelegd, na- 1 school in Schijndel een derge- :tie had opgezet. Via een kloos- Asten werd het contact njet Zus- :madette gelegd, die er in Brazilië zorgt dat de huizen gebouwd :httijden worden al beperkt ;ere openstelling, waartoe nu -o worden ze, Me balie waar men nu st in verscheidene lo- Reconstructie Bredaseweg bij Ringbaan West staat dan automatisch ,.E een onderscheid in de behandeling van Komend voorjaar wordt de Bredase- zoek van een meerderheid van de be- keerhavens komen er ook tussen de !,jjk tijdrovende en eenvoudige zaken Een we8 ter hoogte van het kruispunt met woners. nummers 312 en 318 en tussen 322 en «klaar-terwijl-u-wacht»-systeem zou de R'ngbaan West gereconstrueerd. Aan de noordzijde wordt het voor 332. de situatie nog meer verbeteren. Dit Voor de Bredaseweg aan de oost (een- de nummers 253 en 255 mogelijk op - Aan de noordzijde :n njeuwe appara. trum) zijde van de kruising met de eigen terrein te parkeren. nummers 263 tot 285 maatregelen Ringbaan West houdt de reconstructie Voor de nummers 241 tot en met keerplaatsen uitgebreic /acht worden (in- het volgende in 245 komen parkeerhavens. Evenals - Fietsers krijgen een paspoorten e.d.). ^r komen op de rijbaan van de Bre- voor de nummers 280 tot en met 286. plaatse van het verkeersl mt het college dus daseweg afzonderlijke opstelvakken fietspad. 6 voor linksafslaand, rechtsafslaand en Westzijde Voor het rechtdoorgaand autoverkeer. Voor de Bredaseweg aan de westzij- parkeren gezien c - Fietsers krijgen een fietsstrook en de van de kruising met de Ringbaan aanvaardbaar is ter plaatse van het verkeerslicht een West verandert o.a. het volgende palen onmogelijk eigen fietspad. - De opstelstroken worden breder. Dit heeft als gevolg dat het trottoir aan de zuidzijde smaller wordt. - Aan de zuidzijde komen om bewo ners in staat te stellen voor de deur te parkeren, parkeerhavens. Nieuwe par- ondememingen zijn de betr geringe grootte van de onde gen, een relatief groot deel L werknemers, kennis van marketing en promotie gekoppeld aan een kritische kijk op de omgang met mensen als produktiekrachten. staat voor Brabant. Brabant is niet voor niets gekozen, de universiteit wil immers dienstbaar zijn aan Brabant en aangezien Tilburg zowat in het midden van Brabant ligt, lag die naam ook voor de hand. Die dienstbaarheid blijkt onder meer uit het bestaan van de zogenaamde We tenschapswinkel van de Hogeschool. Die Wetenschapswinkel verricht on derzoek voor groepen en instellingen die daar naar draagkracht voor beta len. Die dienstbaarheid blijkt ook uit het onlangs opgerichte Transferpunt: een kruispunt van kennis en weten- Vrij nieuw zijn ook enkele studierich- schap van de ene zijde en het bedrijfs- tingen die vallen onder de sociale we- leven - waaronder het midden- en tenschappen, te weten sociale zeker- klein bedrijf - van de andere zijde. De heidswetenschap, personeelsweten- Hogeschool is dus geen ivoren toren schap en vrijetijdswetenschap. Dat die meer maar staat open voor iedereen nieuwe loten aan de studieboom er die van de kennis en mogelijkheden zijn gekomen, komt omdat de Hoge- van de Hogeschool gebruik wil maken, school in Tilburg nog door mag groeien van de minister. Datzelfde geldt voor Twente en Maastricht. Tot 1990 Zoals gezegd: in Tilburg studeren .000 studenten aan de Hogeschool. r-.-.c -;ieden waren dat er nOg .wW. Op de Hogeschool verwacht men een doorgroei tot ongeveer 1990. Dan krijgt de Hogeschool ook te ma ken met de dalende geboortecijfers. Rond het jaar 2000 verwacht men op de Hogeschool 5.000 studenten te heb ben. Dat tenminste als de Hogeschool in de strijd kan blijven om de student te lokken, want zo zal het dan gaan. Een studentvriendelijk Hogeschoolbe- leid moet daar een bijdrage aan leve ren. Daar verstaat men op de Hoge school onder dat men een aantal voor zieningen ten behoeve van de studen ten goed wil regelen zoals een mensa, de huisvesting, de training en begelei ding, etc... Zaken waarbij een student wel vaart. Rondom Hart van Brabantpag. 3 Filmspag. 3 Portret van de Gemeenteraad pag. 7 Cuisine Normaalpag. 7 Kuituur/Amusementpag.11/15 Menselijk bekekenpag. 13 Parijs-Dakar-P«g.l3 Hlburgse archeologen aktief. pag. 17 B W-besluiten.pag.19 Cursussen-pag. 19 Bingopag.19 Reclassering op nieuwe leest, pag.19 Parochienieuwspag.23 60 jaar Post in winkelspag.23 Gilde Auto vakluipag.24/25 groot evenement tijdens deze Jrazilië-actie is de rommelmarkt. i die nog rommel hebben en dit rillen, vragen wij om het Cob- -'lege te bellen, tel. 013- zorgen wij ervoor dat de it opgehaald of u kunt het p school. Vooral boeken A _n wij graag, maar even eens oude meubels, ijskasten, tv’s, enz. En komt u maar eens kijken op het Cobbenhagencollege, zaterdag 25 ja nuari a.s. tussen 10.00 en 16.00 uur. Wellicht staat u te kijken van het enorme werk dat door de leerlingen is verricht. In het klaar Donderdag 16 januari 1986 30e jaargang nr. 1445

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1