llïïi O driekoningen zangertjes gaan weer van deur tot deur rtx Carnavalesk Frank Aston galabal in de schouwburg A.s. maandag 6 januari: 2 Totale opheffings uitverkoop van de gehele voorraad oosterse tapijten in alle maten JOEP STRAATMAN v. Lieshout’s Straatverlichting langer aan Delüh Keener In dit nummer: J_ Oplage: 82.430 ex. Lees verder op blz. 7 1985een blik achteruit van Een Lees verder op blz. 5 Armero Schulden Carnavalsstichting Tilburg Snel vergeten Honger >penb£ ities, t Natuurrampen nog gelei rem gar.) |F3 NISSAN Cursussen Gevonden/verloren Vrijdag en zaterdag Appelflappen Donderdag 2 januari 1986 30e jaargang nr. 1443 ECHTE KORTINGEN VAN 30 TOT 50% i nauwe ie maar Dit wensen U alle medewerkers van de Tilburgse Koerier. Ook in dit nieuwe jaar staan zij weer voor u klaar zoals u dat van hen gewend bent. "i, die de ie bevol- G4/WG£ DENISSEN BVa Kom snel nu de keus nog ’t grootst is! Wij wensen u een voorspoedig 1986 jn met hun 1 kleur- Indiërs als krui- pag.19 pag.19 pag.19 pag.19 ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 De t~ avond zal sdragen. 5 halen 4 betalen Burg. Jansenstraat 52 Tilburg-Tel. 013/683911 ang als we het irden dol- t aan bui- land tot t finan- lomie. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Rijks mei, twee uren voor se Heizelstadion de tussen Juventus en l den gespeeld, bra stadion de heid rechtgekome werden dooi den vlucl CAFE ■VDE LAMME LbGOEDZAK Heuvel - Tilburg Alles moet weg Ook diverse occasions tegen spotprijzen Alles met garantiecertificaat en garantie nadien via de importeur SPECIAALZAAK IN PERZISCHE TAPIJTEN Noordhoekring 19, Tilburg, telefoon 013/422584 Alle koopavonden geopend Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar Rondom Hart van Brabant pag. 3 Bakkers en Slagerspag.6 B W besluitenpag. 7 Dit goed voor Upag. 8 Tilburg in foto'spag.9 Kuituur/Amusementpag. 11 Sport-pag-13 Aktie schoonhouden Tilburg. Het zal op 6 januari a.s. in de late middag en vroege avonduren in de straten van Tilburg en een aantal omliggende gemeenten weer een drukte van belang zijn met Driekoningengroepen, die hun liederen ten gehore willen brengen; een folkloristisch gebruik uit het kerstverhaal, nl. het bezoek van de drie wijzen uit het oosten aan de kribbe in Bethle hem. De kinderen trekken Verkleed als de koningen Balthazar, Melchior en Caspar langs de deuren en brengen hun vaak originele en soms aan deze tijd aangepaste liederen ten gehore in de hoop daarvoor een belo ning te ontvangen. Zeer in 't kort en onvolledig gezegd komt het systeem hierop neer dat de blanken alle macht uitoefener bijna 6 miljoen mensen, terwijl lingen (gemengdbloedigen) en I (samen 7 miljoen) sinds kort tweederangsburgers een paar /an de macht toegeworpen Ruim een week geleden hebben wij de kersttoespraken kunnen beluisteren die leiders van allerlei soort en gewicht bij gelegenheid van het kerkelijk feest tot ons richtten, en de afgelopen dag is dat allemaal nog eens dunnetjes overgedaan in de nieuwjaarsredes van staatshoofd, omroepbazen en kerkelijke leiders. Wij weten nu dus weer hoe het eigenlijk zou moeten en kunnen overgaan tot de orde van de dag, en die dag is vandaag de tweede van het nieuwe jaar, 1986. SK.17 transportwielen titourg Mes verneweg.14-mdustriete Zondagavond 5 januari a.s. Aanvang 20 uur liveoptreden van Een aardbevingsramp als in Mexico- stad, met 18 miljoen inwoners de grootste stad ter wereld, mag qua om vang een matige calamiteit lijken «slechts» 10.000 doden op 18.000.000 inwoners juist in zo’n mammoetstad heeft een dergelijke natuurramp veel meer gevolgen dan bijvoorbeeld wan neer een plattelandsstadje in zijn ge heel wordt verzwolgen, hoe cynisch dat ook klinkt. Iets dergelijks gebeurde op 14 november in het Zuidameri- kaanse land Colombia, waar een vul kaan die leek uitgeblust in een vernie tigende uitbarsting het stadje Armero onder een gigantische modderstroom bedolf waarbij waarschijnlijk 25.000 mensen de dood vonden. deze «eenmali- Belgen de golf banken, openbare militaire installaties, die weede helft van 1985 re ien en waarbij het opgeëist onbeken- Commu- Incidenten en gebeurtenissen die zich meer dan een maand geleden voordeden, zijn wij echter in veel ge vallen nu alweer vergeten, hoe belang rijk of schokkend zij op het ogenblik dat ze zich voordeden ook waren. De hoeveelheid informatie die ons via de moderne media wordt versterkt is zo overstelpend in hoeveelheid en Variëteit dat alleen mensen die zich daar beroepshalve mee bezighouden, zoals journalisten en politici, redelij kerwijs mag worden verwacht dat ze zich de belangrijkste dingen een tijdje blijven herinneren. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Deze twee calamiteiten in Latijns- Amerika vormden, zo kort op elkaar, de twee omvangrijkste natuurrampen in dit jaar. Een andere verschrikking bleef voortbestaan de honger, die we geen natuurramp mogen noemen, ver oorzaakt als ze wordt door menselijk falen. Het verhaal is bekend er zou geen honger in de wereld hoeven te zijn, dus ook niet in Afrika, als er een juist landbouwbeleid zou worden ge voerd door de regeringen en als er vol doende geschikte transportmogelijkhe den zouden zijn. Uit Afrika komen trouwens dit jaar de sombere berichten, meltjes vj Zaterdag 11 januari is er na een onderbreking van enige jaren weer een «Gala bal». Het bestuur van de Carnavalsstichting Tilburg heeft gemeend in dit jubi leumjaar dit evenement weer te moeten laten plaatsvin den. opperts van Toen» it oud-prinsen en den, die al maan- inden voor dit pro- van be oefenen spec- Sinds 18 december brandt de openbare straatverlichting in Til burg bij wijze van proef tot één uur ’s nachts. Het college van burgemeester en wethouders heeft tot dit zes maanden duren de experiment besloten om de veiligheid op straat te vergroten. Na een halfgaar wordt bekeken of de proef voortgezet moet wor den. Tijdens de afgelopen begro tingsbehandelingen zijn door de raad voorstellen gedaan om de openbare veiligheid in Tilburg te vergroten. Een daarvan was het langer aanlaten van de straatver lichting. Overleg hierover is ge voerd met de politie en de BBA. Mede op hun advies, is besloten om de straatverlichting tot een half uur na de aankomst van de bus op zijn eindpunt aan te laten. De kosten van dit experiment be dragen 108.000,-. co-stad teisterde en tienduizend doden eiste, bijna 8.000 woningen geheel ver- o nielde en een veelvoud daarvan op ter- wat het afgelo- mijn onbruikbaar maakte waardoor al- rd is aan aange- les bijeen zo’n 150.000 mensen, even- ngename gebeurte- veel als er in heel Tilburg wonen, dak- ileven wordt op 31 loos werden of snel zullen worden. De kjaar» afgesloten schade, vooral aan de «infrastructuur» in het «echte Op het Louis Bouwmeester- plein zal een grote circustent geplaatst worden waarin een kompleet en wervelend circus programma op professionele wijze door de «Knopperts van Toen», onder de naam «Circus Carnavallo», gebracht zal wor den. De «Knop bestaan uit oud-raadslede den en maar., gramma onder leiding roepsartiesten aan het zijn. Het belooft dus een taculair geheel te worden. Het bal Na het programma is het bal in de gehele schouwburg. In de pauze-foyer, sfeervol aange kleed, een rustig achtergrond muziek spelend trio, waar te vens van de culinaire capriolen van het team van Boudewijn Horbach genoten kan worden. In de studio zitten twee be roemde orkesten, nl. Lou Ro man en Music-Inn, die elkaar aflossen. Iets swingender maar zeker stijlvol. Voor elk wat wils dus. Een avond die zeer terecht in dit jubileumjaar is opgenomen en een van de topfeesten dit jaar dreigt te worden blijvende herinnering zal u met genoegen op deze avond laten terugzien. De toegangsprijs voor deze avond zal ƒ25,- per persoon bed- van de stad (communicatiekabels, zie kenhuizen, wegen, etc.) bedroeg tussen de 12 en de 13 miljard gulden, een gi gantisch bedrag waarvan de omvang nog onheilspellender wordt J Velen van ons zullen zich nauwelijks voegen bij de tientallen miljai nr>g realiseren dat zich drie maanden lars schuld, die Mexico heeft o leden één van de twee grootste na- tenlandse banken en die het lai tuurrampen van dit jaar voordeed de een gevaar maken voor heel het aardbeving die op 19 september Mexi- ciële systeem van de wereldeconc Behalve de honger, waarvan nu al verwacht wordt dat ze ook dit jaar op ongekend grote schaal zal toeslaan, is ook de algehele economische toestand van het zwarte continent deplorabel met zijn alle hebben de Afrikaanse sta ten een buitenlandse schuld van om streeks 170 miljard dollar en er is eigenlijk geen zicht op dat dit geld de komende jaren (ooit kan worden te rugbetaald. uv „vlutll Tot die landen met een drukkende vertrapt. Veel buitenlandse schuldenlast hoort ook de rijkswacht Zuid-Afrika, enkele jaren geleden als aan coördinati belangrijk producent van o.a. goud en diamant nog het welvarendste land van dit werelddeel. Zuid-Afrika kwam overigens 1985 niet zozeer in het nieuws vanwe zijn economische situatie alswel dc het onmenselijke systeem van heid dat daar door de blanke r hebbers is ingesteld om de niet-blanke bevolkingsgroepen (zwarten, kleurlin gen en Indiërs) van de macht uit te sluiten. Apartheid Zo rond de jaarwisseling, met een januarimaand vol nieuwjaarsrecepties in het vooruitzicln, plegen we de ba lans op te maken van wat het afg pen jaar zoal gepasseerd is aan aange name en minder aangename gebeurte nissen. In het zakenleven wordt op 31 december het «boekjaar» afgesloten en een nieuw gestart, in het «echte» le ven gaat alles gewoon door ontwik kelingen en evenementen storen zich niet aan de toevallige, papieren inter val van oud-en-nieuw. hebben gekregen. De zwarten, overgrote meerderheid van de king vormen (26 miljoen) bezitten to taal geen rechten formeel zijn zij geen burgers van Zuid-Afrika en worden ze daar alleen toegelaten om er te wer ken. Het afgelopen jaar kwamen Zuidafrikaanse zwarten feller en mas saler dan ooit tevoren tegen deze ver nederende situatie in opstand met het gevolg dat er het laatste halfjaar bijna elke dag wel doden vielen in confron taties met leger en politie. Omdat het blanke regime niet bereid is tot conces sies aan de zwarte meerderheid lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat de «witmense» in dat deel van de wereld bezig zijn een tragedie op enorme schaal voor te bereiden, een massale zelfmoordactie. België Geweld was er ook zeer veel in Bel gië. Ons zuidelijk buurland heeft een van de zwartste jaren uit zijn geschie denis achter de rug, gekenmerkt door de grootste voetbalramp aller tijden in Europa en een golf van aanslagen en terreurdaden. In alle gevallen speelt de Belgische cswacht een belangrijke rol. Op 25 twee uren voordat in het Brussel- Europacup I-finale Liverpool zou wor- rak in het 50 jaar oude hel los. Door onachtzaam- in het vak van de Engelsen te- ‘~ien Italiaanse supporters door de Britten bedreigd, wil- chten maar werden bij de hek ken teruggejaagd door de rijkswacht. Vervolgens stortte er een muur in en tijdens de enorme verwarring die volg de, werden tientallen toeschouwers 1 van de schuld werd naar rijkswacht geschoven, wie gebrek aan coördinatie en volstrekt verkeerd optreden werd verweten. Aanslagen *n Veel meer schrik dan jCSe ge» ramp bezorgde de r van aanslagen op bar. 1 Pa.[ gebouwen en militair- u,aCvooral in de tweede 1 -hl on Va gelmatig plaatsvondc «auteurschap» steeds werd door een tot dan toe vrijwel de groepering, de Strijdende nistische Cellen (CCC). Bleven de gevolgen van de CCC- aanslagen beperkt tot twee doden (brandweerlieden die niet door de rijkswacht waren gewaarschuwd dat er nog een ontploffing ging plaatsvinden) en flink wat materiële schade - van veel gruwelijker aard was het optreden van wat inmiddels is gaan heten de «bende van Nijveb.Leer verder op blz. 7

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1986 | | pagina 1