Bij een feestmaaltijd F hoort lekkere wijn LW 2 keurige keukenmensen Feestelijke kerstdagen met... kaas. Kerstmenu 1985 Een apart verhaal over wijnen it iMinam Kerstantiekbeurs 4495.- - NU RESERVEREN GELD VERDIENEN Donderdag 19 december 1985 - pagina 29 DE TILBURGSE KOERIER ember 1985 - pagina 2| Kerstmenu 1985 Gevulde Avocado’s Bouillon Noël graag Surprise Tiède van Kippelevertjes Cocktail Vané Voor de sauce: 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2 dl. 'slag room, braadvocht, marinade, 50 gr. bessengelei. stc tni< JINCENTRUM [HOF at 1 tël. 421605 ein Loven) rg Sportzaak rs sport 26 tel. 423287 urg <mf Bakkers [RSEL PEC1AUST superkwaliteit! Kas- Tel. Ingrediënten 1 flinke meloen 1 glas witte port, 2 glazen calvados, 4 eetl. suiker, ‘/a flesje mousserende wijn (doe maar Champgne demi sec) Surprise Tiède van Kippelevertjes Levertjes goed wassen en droog dep- behoeven voor hts een kleine Wildzwijnebout Hemelse Chocoladepudding Bouillon Noël Boter, ca. 35 gr. in braadslee of flinke braadpan flink verhitten en hierin de wildkarkassen en de botten aanbraden. Gesneden groenten toevoegen alsmede de tomatenpuree. Stevig door laten Cocktail Vané Haal met een pommes parisiennes boor balletjes uit de doorgesneden en ontpit te meloen. Doe de balletjes in een kom, schep de suiker erover en schenk er de ling te vinden plaats kritisch wijn moet u b rc'zvlvill-J - i probeert op igen. Voor het garnituur in de soep: 150 gr. champignons, 1 eetl. gehakte peterselie, 1 eetl. fijngehakte kervel, 1 borrelglas rode port. In het Witte Kasteel» van Loon op Zand 30 gram boter 1 theel. gesneden bieslook mouth, een wijn versterkt kruiden een veelgedronker Daarnaast kennen we r water aangelengde, gedis ten. Denk aan de F- Grijze, witte of zandkleurige softllne keuken in moderne ronde vormgeving. Kompleet met wit of bruin fornuis (Etna) afzuigkap geïntegreerd (Etna) softllne werkblad 4 cm dik en emaille spoelbak. Kompleet (zonder eindregaal) Ingrediënten: 500 gr. wildkarkassen, 500 gr. kalfsbot- ten, 1 ui, wortel, prei, stukje selderij- knol, laurierblaadje, 2 kruidnageltjes, paar jeneverbessen, takje thijrn, majoraan, teentje knoflook, paar peper korrels, 3 eetl. tomatenpuree en een steek boter, zout, aroma. Voor complete Keukenarchltectuur maak een afspraak met Harry Passler of Bas van Tilburg Alles klaargezet en ook de gastvrouw kan volop meegenie ten, zonder in de keuken te staan. Tafel vrijmaken... leuk kleed erover, broodplank met wat Gevulde Avocado’s Scampi’s pocheren gedurende 6 minu ten in wat water met zout en citroen sap. Af laten koelen, schoonmaken en in plakken snijden. Champignons (rauw) eveneens in plakjes snijden. Vermengen met het crabvlees en de garnalen. Speciale gelegenheden Echter k;i *k"‘ kerstdiner, uren van i ten is het venbedoeld doordrinke Hier moet men tongstn. gaan en juist daarvoor staande suggesties bede C. van Tilburg Keukens b.v. Zomerstraat 49b, Tilburg. Tel. 013-363080. Hemelse Chocoladepudding De chocoladerepen in stukjes breken en samen met de cacaopoeder, boter en suiker in een pannetje doen. Dit pan netje in een grotere pan met warm water (max. 70 gr.) zetten en laten smelten (au bain marie). Als alles glad is de pan uit het water nemen en er de Avocado’s in de lengte halveren, pitten eruit en het vruchtvlees uitsteken tot er nog een dunne wand over is halve centimeter). Mayonaise aanmaken met de ketchup en de sherry, smaak verbeteren met peper, zout en citroensap. Room licht opkloppen en bij de sauce voegen. Nu de 3 vissoorten voorzichtig door de sauce mengen. Eieren hakken, uitgesto ken vruchtvlees in blokjes snijden en eveneens door de sauce spatelen. Met dit mengsel de avocado’s vullen en gameren met toefje peterselie en stukje tomaat. Opdienen op klein bordje met wat frisse slablaadjes en een partje citroen ter garnering. i Met de dagen voor de deur J waarop er door iedereen wel een glaasje wijn gedronken wordt, «de ^2, feestdagen», lijkt het ons een goed idee om in deze oer-Tilburg- se krant een oer-Tilburgse wijn koper aan het woord te laten. Gijsbert van Bilsen’s Wijnkope- rij, een importeur van diverse Franse kwaliteitswijnen. Wijnen zijn er in vele gradaties. De eenvoudigste onderscheiding is die van rood, wit, rosé, maar we kunnen verder gaan. Droog of zoet bijvoorbeeld, of naar wijnstreek. Bourgogne, Bordeaux, Loire, Rioja of naar druivesoort zoals bijvoorbeeld Riesling, Gewuerztraminer of Sauvignon. we de term zomerwijntje, ’n Moezeltje fijn op ’n terrasje, of het rode sloe- bertje in de tuin bij de barbeque. Hier zullen natuurlijk makkelijke wijnen op hun plaats zijn. Het is zelfs zonde om in een dergelijke omgeving een hoge Bordeaux of Bourgogne open te trek ken. kt met allerlei een aperitief. e de, soms met w jstilleerd-soor- Fransman die stee vast voor het tafelen zijn Ricard of Pemod drinkt, een gebruik dat in Ne derland dank zij de vakanties welbe kend is geworden. Ook de diverse mi xen en cocktails behoren tot deze groep. Kritisch Om toch een goede prijs-kwaliteits- verhouding te vinden moet u op de eerste plaats kritisch zijn. De smaak van de wijn moet u bevallen. Er zijn vele verschillende soorten wijn die al lemaal een eigen karakter hebben. Niet alleen prijs, wijnstreek, druive soort of chateau is belangrijk maar vooral degene die de wijn drinkt, de stemming waarin hij is, en zijn omge ving dragen veel bij tot de waardering van een bepaalde wijn. Wat stemming en omgeving betreft, allemaal kennen braden en als het vlees mooi gekleurd is nog even de sjalot mee laten fruiten! Afblussen met de bouillon en 1/8 Itr. van de gezeefde marinade. Met deksel op de pan ca. 1,5 uur zachtjes gaar stoven. Nu maakt u de sauce door 20 gr. boter in de koekepan flink te verhitten en de bloem erdoor te roeren tot een bruine roux. Bij deze roux voegt u, pollepelgewijs, het braadvocht toè tot een gladde sauce ontstaat. Dan de room erbij en onder voortdurend roeren nog gedurende 5 minuten de bessengelei mee laten trekken. Het vlees uit de pan nemen, in dunne plakken snijden en op voor gewarmde borden met de sauce over gieten. Een toefje puree erbij, een schepje rode kool of 'n paar spruitjes en... een glas Saint Emilion van een best jaar! De heer en mevrouw Schepens, uw wijnadviseurs op het filiaal Heuvel 42. Aperitief Veelal wordt voordat men aan tafel gaat, begonnen met het aperitief. Het aperitief is van oudsher bedoeld om de smaak wat los te maken en vooral de maag te stimuleren. Hierdoor ontstaat dan ook vaak het hongerige gevoel. Men krijgt trek, hetgeen bij een wat langer borrelen opgevangen wordt met een knabbeltje. Welbekende aperitiefs zijn de wat sterkere wijnen zoals Port, sherry, Ma deira. Dit zijn wijnen met ’n alcohol percentage van ±18%. Ook is de Ver- jes, 150 gram blauwe druiven doet U door de de pitjes eruit, 2 halve peren uit blik met 200 j snijdt U in hele kleine reepjes. Druppeltje ci- alles goed door elkaar met minisnufje zout en cognac. Alles in cocktailglazen, half pond crème iaarover verdeeld en ’n enkele halve druif er boven- Ingrediënten 750 gr. wildzwijn van de bout, 60 gr. boter, 1 eetl. fijngehakte sjalot, 1/8 Itr. bouillon, thijrn, peper, zout, theel. mosterd. Uit deze wir-war van termen is het voor degene die eenvoudigweg van wijn wil genieten vaak zeer moeilijk kiezen. Ja, men weet wel, bij vis hoort wit en bij vlees rood, maar de kous, of beter gezegd het vat, is dan nog lang niet af c.q. vol. Voor diegene die zich niet zo direct in de wijnmaterie wil of kan verdiepen staan bij de Tilburgse wijnhandelaren de deuren open om het juiste wijnad vies bij de diverse gerechten te verne men. Men zal dan verbaasd staan van de perfekte harmonie waarop een vaak eenvoudige wijn bij de gerechten uit eigen keuken zal passen. Echter, weet van te voren wat u aan wijn wilt besteden. Het aanschaffen van zoveel mogelijk flessen voor zo weinig mogelijk geld is alleen voor uw portemonnee voordelig, een feit is dat die niet meedrinkt. eidooiers doorkloppen. Inmiddels de helft van de slagroom en de 2 eiwitten (afzonderlijk) stijf kloppen en door het afgekoelde chocolademengsel mengen. De kunst is dit zo luchtig mogelijk te doen, want dit bepaalt of uw nagerecht het predikaat ’’hemels” verdient. Schep nu de massa over in een pud dingvorm (even natmaken met water of instrijken met eiwit) en laat voor het storten minstens 3 uur in de koelkast staan. Serveer niet een fijne toef slagroom gegarneerd met wat chocoladeschaafsel. Onderstaande gerechten zijn steeds voor 4 personen. De met aangeduide gerechten kunt u vooraf klaarmaken en bt het opdienen nog slecht ’’finishing touch”. drankjes bij met uitzondering van de Champagne (die mag nog even in de koelkast blijven). Laat de meloenballet jes, afgedekt in de koeling, minstens 12 uur intrekken. Giet dan het vrijge komen vocht in hoge glazen (flütes) en vries deze in (ca. 3 uur). Vlak voor het serveren haalt u de bevroren glazen uit de diepvries, meloenballetjes erbij scheppen en de glazen aan tafel afvul len met de Champagne. stukken Hollandse (liefst boere) en Franse dessertkaasjes er op, ’n trosje druiven erbij, enkele verse salades en ’n lekker stukje boerepaté met bijpassende saus... Zorg wel, dat de kaas *n uurtje of wat uit de koeling is. Zet alles klaar op planken en borden met ’n ietsje vochtige handdoek erover, in de keuken natuurlijk. Tot slot... wAt is er lekkerder als ’n goed glaasje wijn met ’n bijpassende kaas... Daar hoeft ’t toch geen kerst voor te zijn! Italiaanse cocktail Voor 6 personen: 200 gram Gorgonzola doet U in kleine tukjes/brokjes, 150 gram blauwe druiven doet U door de .nidden en... -'1AZ' gram selderij troen erdoor, scheutje fraiche da Voor lezers, die echt «geen tijd hebben», kunnen alle in grediënten, zo kompleet bij ons halen. Fons van den Hout Katterug Tilburg-Centnun Wildzwijnebout Het vlees gedurende 24 uur in de marinade leggen. Daarna droog deppen en inwrijven met peper, zout en mosterd. In royale pan rondom bruin Komende vanuit de richting Tilburg is het eerste wat opvalt als men het pit toreske dorpje Loon op Zand binnen rijdt, het fraai tussen de bomen gele gen kasteeltje. Dit kasteeltje, of zoals het officieel heet: Wit Kasteeltje, is op woensdag 25, donderdag 26, vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 decem ber het walhalla voor de antiekliefheb- ber. Op deze dagen organiseert het Wit Kasteeltje namelijk een grandioze kerstantiekbeurs. Twaalf speciaal gese lecteerde standhouders bieden hier een keur van antiek aan. Ook het Wit Kas teeltje zelf komt met een grote selectie antiek voor de dag. Behalve meubilair, zullen ook diverse soorten klokken, ju welen, zilver, tin, koper alsmede porse lein te koop worden aangeboden. Alle aangeboden antiek is getaxeerd, zodat de kans op een miskoop uitgesloten is. Het Wit Kasteeltje zal op deze da gen een speciale kerstsfeer uitademen. Zo loopt er een heuse kerstman rond ;r bij een gelegenheid als het ter, waar men verscheidene diverse gerechten zal genie- evenzeer zonde om aan bo tertje te denken, trelender te werk ir zijn de onder- suggesties bedoeld. mag Ik nu zo op t eind van 't |aar eens 'n extra goede tip geven», zegt Cees van Til burg. «Als u plannen hebt om In 1986 uw keuken te verande ren ot te verbouwen, reser veer dan nu vast de keukenle- verlng vla onze zaak. Dat bespaart u veel geld want volgend jaar worden alle keu kens In prijs verhoogd. Daar kan zelfs CVT Keukens niets aan doen. Reserveer dus nog tot 31 dec.tegen oude prijs. Voor levering wanneer u maar wilt In 1986. U hoeft zelfs nog geen defini tieve keuze te maken uit kleur of model. Wel snel beslissen want na 31 dec. a.s. Is het te laat». Er zijn nogal wat mensen, die opzien tegen de voorberei dingen van de feestdagen, terwijl toch iedereen 1 zijn manier wat extra gezelligheid in huis te breng De maaltijden en... ev. lekkere tussendoortjes... dragen daartoe hun steentje bij. Het is aan ons, Fons en Joke van den Hout, U daarbij te helpen. Brunch Tijdens de feestdagen worden vaak ontbijt en lunch ver enigd tot een maaltijd z.g. brunch. Buiten de kerststol zoudt U kunnen denken aan (warme bruine) Brabantse broodjes met boerenkaas, al dan niet nog verder aangekleed met ’n plakje tomaat of iets dergelijk. ’n Lekker glas verse sinaasappelsap erbij en... ’n roggetje met b.v. oude goudse... ’n Schaaltje met ’n paar boterballetjes en ’n beetje fruitsa lade als dessert. Kaas als dessert: In Frankrijk zo gewoon: enkele goed op elkaar afgestem de kazen op ’n plank, ’n Ovenwarm stokbroodje erbij of ’n’ sneetje geroosterd brood (typisch Hollands) en U hebt iets lekkers en gemakkelijks klaarstaan, waar U nauwelijks naar om hoeft te zien. Uw kaasspecialist heeft ’n keur van soorten en zal U graag adviseren, want ’t is wél belangrijk, dat U niet zomaar: «’n allegaartje» op ’n plank legt. Kaasbuffet ïs klaargezet en o ander in de keuke Ingrediënten 125 gr. boter, 70 gr. poedersuiker, 4 eidooiers, 2 eiwitten, 160 gr. pure chocolade, 20 gr. cacaopoeder, 4 dl. slagroom, 1 eetl. chocolade schaafsel. Meerdere keuzes Een feestelijk aperitief echter mag zeker tijdens de kerstdagen uit een goede droge sherry of een port be staan. Ook het elegante glas witte wijn ut zeker de ruime aandacht. Wel roge, want zoet vermoeit de Een mooie Muscadet is hier nder op zijn plaats. Let op de term «Tire sur Lie» wat wil zeggen: gebotteld van de droesem, wat een ga rantie inhoudt voor bijzonder veel fruit en fraicheur. Een mogelijkheid hier is Muscadet van het Domaine de la Jousselinière. Jong vanaf de droe sem op fles gebracht, zodat al zijn fruit en bouquet ook werkelijk bij u in het glas komt. Deze wijn is bovendien afkomstig van een speciaal geselecteerde cuve, namelijk «Cuvée de la Salmonière», een van de betere van voomoemd do mein. De wijn is perfekt door te drinken bij menig voorgerecht. Echter bij voor gerechten met een wat krachtigere smaak zoals gerookte paling, zalm en soms ook paté, wordt al snel een wat forsere witte wijn aanbevolen. Met na me zullen hier zeker een Sancerre «Clos du Chêne Marchand» of een Pouilly Fumé een zeer goede begelei der zijn. Wil men nog verfijnder drin ken dan komt men al gauw in de witte Bourgognes. Deze zijn echter door de sterke vraag van Amerika en Japan haast onbetaalbaar geworden. Eén wit te wijn mag hier speciaal nog ver noemd worden, nl. een macon-wijn uit het plaatsje Viré en wel speciaal van-, het Chateau de Viré. Deze wijn 1 een zeer uitgelezen bouquet en een zonder fijne dronk. Minder duur zijn collega uit Pouilly Fuissé of Meursault en kwalitatief zeer zeker passend in het rijtje van de verfijnde witte Bourgognes. Het engeltje Gebruikt men twee voorgerechten, buiten de soep met hooguit een scheutje madeira, dan is er een goede keuze te maken uit twee van de boven voorgestelde wijnen. Tevens is hier al een link te leggen naar de rode wijnen. Men kan alvast beginne lichtere rode wijn, bijve Beaujolaisstreek. Een Brouilly is dergelijke wijn, die in combinatie lichtere vleessoorten, al of werkt in een salade of hors- een streling is voor uw gehemelte. pruttelen tot alles in ca. 10 minuten flink bruin gebraden is. Kieper nu de hele zaak in een flinke pan en voeg et 1,5 liter water bij. Breng tegen de kook aan en schuim voortdurend het vuil eraf. Niet laten koken maar op laag vuur gedurende 4 uur laten trekken. Nu pas alle kruiden toevoegen (ik zal u volgend jaar nog eens uitleggen waar om, want vrijwel iedereen zondigt tegen deze regel door de kruiden veel te lang mee te laten trekken). Met de kruiden erbij nog ’n uurtje trekken, de bouillon zeven door een doek en op smaak brengen. Vlak voor het opdie nen snijdt u de champignons in plakjes en verdeel ze met de fijngehakte krui den over de voorgewarmde soepkop- pen. De port op het laatste moment door de soep roeren. CUISINE NORMAAL, Kerst 1985. Voor velen een paar extra vrije dagen, voor sommigen zelfs een echte vakantie. Naar goede Ingrediënten 200 gr. verse kippelevers, 75 gr. oester zwammen, 50 gr. gepelde walnoten (elke noot in 4 partjes verdelen), 50 gr. boter, peper en zout. 3 soorten sla., bijvoorbeeld; icebergsla, veldsla en rode sla. Dressing van: 1 eetl. rode wijnazijn 2 eetl. notenolie 1 eetl. ketchup 1 theel. fijngehakte wortel 1 theel. fijngehakte sjalot traditie schenken we met Kerst extra aandacht aan het diner, al hoeft die aandacht wat mij betreft geen extre me vormen aan te nemen. In onderstaande Kerstmenu-suggestie heb ik ernaar gestreefd dat er zoveel WTESJl mogelijk vooraf kan worden klaar- jgoLH gemaakt. Dan hoeft de Kok (m/v) tijdens het diner niet voortdurend in de keuken te staan. Tijdig beginnen ySM. J dus, voor sommige gerechten zelfs al t een ^a8 van ivoren. Tot slot wens ik u en de uwen een ”7'^2 fijn Kerstfeest en een goede jaar- wisseling. Met de Kerst bestaat het hoofdge recht meestal uit de wat krachtigere vleessoorten, vaak uit wild. Bij dit wild hoort een stoere Rhone, gerijpt op de steile hellingen van de gelijknamige ri vier. De wijnen van de Rhóne-vallei zijn alleszins betaalbaar; van eenvou dige Cótes du Rhóne tot de Cótes du Rhóne Villages of Crozes Hermitage hoeven er zeker wat de portemonnee betreft geen problemen te ontstaan. Wie echter iets extra’s wil uitgeven voor een Chateauneuf du Pape, Cor- nas of Cóte-Rotie zal in deze wijnen het bekende engeltje aantreffen. Variatie genoeg Hier belanden we dan tevens bij het hoofdstuk van de hogere Bourgognes, vreselijk lekker, maar prijzen van 30,- tot 40,- en hoger zijn voor de klinkende namen heel normaal. Vraag dan liever naar de randwijnen uit deze Bourgogne, bijvoorbeeld Givry, Ma con, Bourgogne A.C. of Bourgogne Passe-Touts-Grains en naar diverse Cru’s uit de Beaujolais. Wat dat betreft geeft de Bordeaux ons een veel bredere keuze. Zeer fijne betaalbare wijnen zijn afkomstig uit de Cótès de Bourg en de Cótes de Blaye. We noemen hier ChAteau Mercier en Chateau Galineau. Ook uit de Berge- rac-streek importeert zij een mooie wijn van het Chateau Theulet die te vens in het wit te koop is. Hier spreken we over wijnen die van 8,- tot 15,- variëren. We kunnen dan ook de Mon tagne Saint Emilion «Chateau Cor bin» noemen die voor 13,95 een ware hartedief zal zijn. Tafelgenoot Dit verhaal zou niet compleet zijn als de Médoc- en Haut Médoc-wijnen niet vermeld zouden worden. Uit deze streken komen de Grand-Seigneurs. Een drietal 1975-ers spannen de kroon: Chateau Haut Vignoble Seguin uit Saint Estèphe, Chateau Plaisance uit Pauillac en Chateau Les Cailloux uit Saint Julien, zijn hier de uitschie- k ters- b®z,t Echter Chateau Lapiey, die exclusief nblJ’ geïmporteerd wordt en waarvan diver- se jaargangen in voorraad zijn, is ook hier weer een welkome tafelgenoot. Ook voor de wijn bij het nagerecht blijven we in de Bordeauxstreek. Een Sautemes, dus zoet, van het ChAteau Menota, spant hier de kroon, direct gevolgd door de reeds genoemde ChA- m, teau Theulet, maar dan die van de en wijngaarden gelegen in de Monbazil- ie lacstreek, een perfekte zoete witte wijn een uit twee van de boven voor een heel redelijke prijs. wijnen. Tevens is hier al ••’gen naar de rode wijnen. a ilen met eeu fijne /oorbeeld uit de Brouilly is een combinatie met al of niet ver- n uors-d’oeuvre, “'•emelte. Voor de marinade: Sap van 1 citroen, peperkorrels, 1 gesneden ui, 1 laurierblad, 5 geneus de jeneverbessen, zoveel rode landwijn dat het vlees "onder” staat. en voor de kinderen van de bezoekers zijn diverse leuke attracties gecreëerd, zodat hun ouders lekker kunnen genie ten van het ruime aanbod. In de kelder van het Wit Kasteeltje is nog de moge lijkheid om een heerlijk kopje koffie of glaasje wijn te nuttigen, waarbij men tevens de gelegenheid heeft om met andere antiekliefhebbers te praten. Het Wit Kasteeltje, gelegen aan de Kasteelbaan 17 te Loon op Zand, is gereed om u te ontvangen. De entree prijs bedraagt voor volwassenen 7,50 en voor kinderen en vijfenzestigplus- sers slechts 4,-. De openingstijden zijn: 1ste en 2de kerstdag en zondag 29 dec. v. 11.00- 17.00 uur; 27 en 28 dec. v. 14.00- 21.00 u. Als er geen speciale beurzen of ex posities zijn, bent u dagelijks (ook ’s zondags) welkom in het Witte F teeltje. De toegang is dan gratis. 04166-3322. Cognac En dan is er... cognac. Een zeer fijne cognac is de Marcel Ragnaud - Rag- naud Sabourin Cognac. Onlangs uit verkoren door Restaurant «De Swaen» te Oisterwijk als huiscognac, en gekozen als beste op een cognac- proeverij van 13 soortgenoten. Ingrediënten 2 Avocado’s, 2 hardgekookte eieren, 100 gr. crabvlees, 50 gr. garnalen, 4 scampi’s, 100 gr. champignons, 1 dl. room, borrelglas sherry, 4 eetl. mayonaise, 1 eetl. ketchup, citroensap, peper, zout, peterselie, 1 paar blaadjes sla, 1 tomaat, 1 citroen. pen. Hetzelfde doet u met de oester zwammen. Boter verhitten en de levertjes aanbraden, als ze bruin zijn de oesterzwammen toevoegen en op laag vuur ca. 5 minuten laten smoren. Van het vuur af en warm houden. De gewassen en grof gesneden sla over de warme bordjes verdelen. Doe de dressing in een pannetje en verwarm tot kookpunt. Kippelevertjes in plakjes snijden en de oesterzwammen in blok jes snijden en in warme kom doen. De 30 gr. boter door de dressing klop pen en over de inhoud van de kom schenken. Nu alles voorzichtig door elkaar scheppen en nog warm over de salade op de bordjes scheppen. Serveer er een vers toastje met boter bij. 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 29