I iësl Bezetting brandweerkazerne duurt voort Amateurverenigingen verzorgen «Open Huis» in de schouwburg keurige keuken mensen Presentatie Rondje Harten Troef 1986 ISE 50 =E== andere showrooms geweest. Bij 15 JAAR Bezettingsaktie 1 Brandende kwesties bij de brandweer ur uur Activiteiten hoek Willem II-straat/Tuinstraat 368 Vrouwenkrant Tilburg ”IK KON FL. 1.OOO,- IN ’N UUR VERDIENEN 69,95 Donderdag 21 november 1985 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER ir 1985-pagina 6 In het kader van het 25-jarig bestaan Jubileum menu tie), alle Menu van de week Eendebouillon Hollandse hazerug met rode kool Ananas Bavarois trom voeren de brandweerlieden i essentie dt ;t komt dat 'eek bij dc datge len Week van de kostelijke Brabantse Boerenkaas bij uw vakman 'P-Pj e Ders, met en I0 et leid idig. Eigenaar Fons van den Hout Stadhuisplein 325 Katterug - Tilburg-centrum, 013-422716/425058 Ook voor uw uitgebreid kaasbuffet of 'n mooi opgemaakt kaaspiateau' CUISINE NORMAAL, We zitten midden in het wildseizoen ...en ter kennismaking lo minder... dan weet i kan zijn I leien 3 rdet rhandelinj uiingen i; -T» ■mo span voor, be- 8 tot 14 met rode kool ruggen en wrijf 1 voor een gulden per ki- u weer hoe lekker kaas s, 5 dl room, sap van blaadjes witte gelati- :,~r, borrelglas Deze week dus extra in het zonnetje puur na tuur uit 't Brabantse land. We kunnen u aan bieden (en laten proeven) 14 soorten, élk met z'n eigen typische smaak. Ingrediënten: 4 hazeruggen, peperkorrels, jenever bessen, 2 laurierblaadjes, 1 flinke ui, 1 wortel, takje tijm, bosje selderie, 250 gr boter, peper, zout. Voor de sauce: 1 eetl. bloem, 'A liter wildbouillon, 50 gr ontbijtspek, 100 gr champignons, 2 dl room, 'A borrelglas cognac. lummer van afgelo- f rouwen werkkrant, is ihenen. De eerste mpla- Schuim(pjes) De normale ingang aan de Fabriek straat is niet toegankelijk voor bezoe kers. Een mededeling in het raam van de deur maakt dat duidelijk. De door geknipte draad die van de bel naar binnen loopt, maakt dat overduidelijk. Een klein deurtje op de binnenplaats blijkt de juiste ingang te zijn. Na aan gebeld te hebben wordt de deur door twee brandweermannen geopend die vragen naar het doel van onze komst. We werden verwacht en mogen bin nen. ,Nauwkeurig wordt het tijdstip van onze binnenkomst genoteerd be nevens onze naam en de aard van ons bezoek. De weg sn en dat p dat Ingrediënten: 5 schijven ananas, Va blik ananas, 8 b ne, 50 gr poedersuiker, "Safari”, Va.eiwit. igheid geschied. De verzekeraar de aannemer die indertijd de ”I' - - 1 J *17" i schadever- Djeding uitgekeerd aan de eigenaar. Maar nu die activiteiten van dinsdag jl- 5gangen 49,50 leente wil de tegemoet :hter over t op één vorden. Zomerstraat 49b, Tilburg. Tel. 013-363080. Tam konijn bereid op grootmoeders wijze Jubileum prijs >^19,50 p.p. ALPHENSEBAAN 14 - CHAAM TFT FFOON 01619-1586 |KEUKENVOORBEELD:| Witte of zandkleurige softline keuken in moderne ronde vormgeving. Kompleet met wit of bruin fornuis (Etna), afzuigkap geïntegreerd (Etna), softline werk- /I/IOC blad 4 cm dik en emaille spoelbak. Kompleet (zondereindregaal). Idem Boerenselderij, bieslook of brandnetel op sneetje bruin of paaltje uit ’t vuistje 7 j 5 Brabantse Geitekaas 'n nieuwe specialiteit, door de groente, in de grill, op geroosterd brood 0 9 5 9,45 ÖJ C. van Tilburg Keukens B.V. Een beeld van de kazerne aan de Noordhoekring. De teksten op de foto spreken voor zich. op de rechtij t/Tuin- van Gv aa>u>wuvi uw hu luis, omge- C.A.I.T. aanlegde heeft een e schutting goeding uitgekeerd aan de eij Brabantse Boeren belegen zomerkaas lekker op e 95 't brood 7, "‘et iets worden veranderd met ng tot de werktijden. Het uit meel dient 60 uur per week op aanwezig te zijn. Per 1 dit jaar is dat door de Al- eidstijdverkorting 57 uur brandweerlieden willen ïidstijd van 56 uur per van de Arbeidstijd- Eendebouillon id mager rund- Was alle ingrediënten en snijd ze in grove stukken. Houd ’n preistengel achter voor de garnering. Braad het rundvlees en de karkassen in de hete boter. Smoor dit mengsel met de groenten en de kruiden in flinke braad pan en giet vervolgens het water erbij. Laat ca. 3 uur op laag vuur trekken (beslist niet koken!). Passeren door lin nen doek en in laten koken tot ca. 3A li ter. Op smaak brengen met aroma, zout en de Madeira. Mag lekker pittig zijn. Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Ingrediënten: 3 eendekarkapsen, 1 pond vlees, 1 ui, 1 teentje knoflook, wortel/prei/peterseliestengels, tijm, 1 laurierblaadje, jeneverbessen, 1 kruidnagel, 1,5 liter water, aroma- blokje, zout, 25 gr boter, borrelglas Madeira. Hollandse hazerug Haal de filets van de r ze in met wat peper en zout. Braad in de helft van de boter de kar kassen aan en voeg hieraan de groente en kruiden toe. Bestrooi met de bloem en blus af met de wildbouillon. Laat deze massa ca. 1 uur goed door sudderen en giet vervolgens door een zeef. Met de room en de cognac op smaak brengen, eventueel inkoken tot een flu welige sauce is ontstaan. Warm houden. Hazerugfilets in de boter rondom aan braden samen met het in blokjes gesne den spek. Op het laatst, na ca. 6 minu ten, filets uit de pan nemen en warm houden. Gesneden en gewassen cham pignons even meefruiten en met de schuimspaan uit de braadpan nemen en over de filets strooien. Sauce erover gieten en serveren met rode kool en aardappelpuree. De bezettingsaktie van de brandweer kazerne door het uitrukpersoneel van de Tilburgse brandweer gaat niet zover dat er geen branden meer geblust worden. De grote brand van de bowlingbaan, zo wat anderhalve week geleden, is daar een lichtend voorbeeld van. Die brand werd door de Tilburgse brandweer rigo- reus geblust. De zogenaamde 2de uitruk (branden vallen onder de categorie 1ste uitruk) is tijdens de aktiedagen zeer be perkt. Dat betekent dat de brandweer liftopsluitingen, poezen in de boom, olie op de weg etc. doorgeeft aan de politie die dan die gevallen tot een goed einde probeert te brengen. Als het echt van be lang is, rukt de brandweer in dergelijke gevallen toch uit. Naaijkens («de beschaving komt uit het zuiden») de Kruikenzeiker te be danken, waarna het feest kon begin nen. Achtereenvolgens traden op: de Meukelèrs, De Stalplekkers, De Vatte- bieren met Jeugdkoor De Sinopeltjes, ’t Is toch zo, Het Naagerskoor, De Bis- Bend(e), De Pierewaaiers, De rs, Groot Buntstekerskoor, De Fènpruuvers, De Haaiplekkers, De Heerlijkheijd, De Döllekesraopers en De Tunnelplekkers. En al deze vereni gingen zijn terug te vinden op de Rondje Harten Troef - L.P. die vanaf deze week in de regio te koop is. Voor meer informatie: Samenhang De brandweerlieden benadrukken dat het een met het ander samenhangt. Het meest essentiële is dat zij hun werk, vaak gevaarlijk werk, goed en verantwoord willen doen. Daarom is er meer personeel nodig, daarom zijn betere werktijden nodig. Daarom me nen zij ook recht te hebben op een doorstroming in functies en een gelijk waardige salariëring vergeleken met brandweerlieden uit andere plaatsen in Nederland. derlandse Brandweerinspectie deelt die mening met ons». Deze minimale bezetting plus de lange werktijden leidt er toe dat het uitrukpersoneel met elkaar moet dobbelen om te bepalen wie er op een avond naar een familie- verjaardagsfeestje mag. Een brand weerman: «Dat leidt tot onhoudbare situaties. Een normaal gezinsleven is zo niet mogelijk. En vergeet niet dat er personeelsleden recht hebben op va kanties en dat er ook weleens zieken zijn. Dan kan het gebeuren dat je een week draait van 84 uur. Daar zitten dan ook «slaapdiensten» bij maar sla pen in je eigen bed thuis of hier: dat is een groot verschil. Hier slaap je op het alarm, als het ware met één oor en oog open». t nieuws. De brandweer doet haar taak, blust branden en nieuws komt, is dat meestal omdat het een bijzondere brand redding. Op dit moment is dat anders. De brandweer is wel randen te maken. Deze keer heeft dat alles te maken met de r?:~wens, zoals u wellicht weet, niet alleen in Tilburg staat de n Ook in andere steden zoals Amsterdam, en dichter bij huis: Breda, mag rote publieke belangstelling verheugen. De aanleiding tot al die belangstelling is echter niet zo is een proces van jarenlange frustraties zoals een Tilburgse brandweerman ons vertelde toen wij ten in de nieuwe brandweerkazerne aan de Noordhoekring die zij nu al ruim twee weken bezet en dat is ’n goede zaak (hoewel het wild daar wellicht anders over, denkt). Maar uw poelier ziet u graag komen omdat zijn aanbod nü overvloedig en van uitstekende kwaliteit is. Daarom deze week als hoofdgerecht een Hollandse haas met die traditio nele Hollandse groente erbij; rode kool. En, u weet het ”als je verloofde goed rode kool kan koken, trouw er dan maar mee. Want dan KAN zij/hij koken! Onderhandelingen Of de gemeente Tilburg de brand weerlieden in al hun eisen tegemoet komt is een vraag die makkelijker ge steld is dan beantwoord. Vooralsnog valt daar weinig over mee te delen zij het dan dat de gemeente zeer serieus aan het onderhandelen is. hoofdbrandwacht. De gemeen brandweerlieden hier nu in t komen. De brandweer wil eet het hele pakket praten en niet onderdeel tegemoet gekomen w< Salarisregeling Tenslotte willen de brandweerlieden een uniforme salarisregeling in navol ging van hun collega’s elders in Neder land. In die uniforme salarisregeling zou een goede onregelmatigheidstoe slag en een functiewaardering opgeno men moeten zijn. Op dit moment is het zo dat een brandweerman in een ande re plaats in Nederland met precies de zelfde brandweerdienst netto 400,- pef maand meer verdiend dat een brandweerman in Tilburg. Daarom willen de Tilburgse brandweerlieden een uniforme salarisregeling. De brandweer van Tilburg zelf is bijna nooit rechtstreeks in het verleent hulp in bepaalde gevallen. Als de brandweer wel in het nieu betreft of omdat er sprake is van een of andere spectaculaire r degelijk zelf in het nieuws en deze keer heeft dat niets met brander arbeidsomstandigheden en de positie van de brandweerlieden. Trouwe brandweer in het middelpunt van de belangstelling. C de brandweer zich in een grote publieke belangstelli verheugend: integendeel, het is de brandweerlieden bezochten houden. Wat is er aan de hand daar? Een verslag. of zij het meest in de smaak vallende carnavalslied van 1986 weet te voor spellen. De componist/tekstschrijver van het favoriete lied wordt door de Brackaliers bekroond met «De Zilve ren Brackaliersmatrijs», de originele, ingelijste persing van de langspeel plaat. te Bend(e), De uitreiking werd dit jaar verzorgd Blaokpappers door de enige echte Tilburgse Krui- De Fènpruuv kenzeiker Jan Dobbelsteen, die na vele jaren van stilzwijgen weer eens tot le ven was gekomen. De aanwezige car navalsprinsen van Tilburg, Moergestel, Oisterwijk, Loon op Zand en Goirle aanvaardden de gift in dankbaarheid en spraken gezamenlijk de hoop uit dat de initiatieven van de Brackaliers in de toekomst een vervolg zouden krijgen. Intussen smachtte de zaal naar mu ziek, reden om voor presentator Jan Vanaf 13 mei 1981 staat er hoek van de Willem II-straat? straat het restant van een hv:" ven door een schutting. Die werd er die dag neergezet nadat de be- 5, de familie van der Schoot, het i alle haast hadden moeten verla- woners, huis in ten. Die haast was niet onterecht: het huis stond namelijk op instorten. Dat kwam omdat bij de aanleg van de ka bel voor de C.A.I.T. de muren van het pand waren gaan scheuren. Die kabel werd gelegd, vlak langs de fundamen ten van het huis. De scheuren waren van een zodanige aard dat de woning in elkaar dreigde te storten. De bewo ners moesten het pand verlaten en een sloopbedrijf slechtte de muren. Er ver scheen een schutting om het half ge sloopte pand heen en tot op de dag van dinsdag 19 november stond het zo. Vanaf die tijd is de eigenaar doende ge weest een schadevergoeding te verkrij gen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad maar eindelijk is er ge- De eigenaar, de heer van der Schoot, deelde ons desgevraagd mede dat in verband met vochtoverlast bij de buur man in de Willem IT-straat datgene wat er nog overeind stond, verder gesloopt wordt. De muur die eens tussenmuur was en nu buitenmuur is geworden, wordt waterdicht gemaakt en de kelder wordt volgestort met geel zand zodat de buurman verder geen last meer heeft van doortrekkend vocht. Daarna gaat de schutting er weer omheen. De heer van der Schoot is enige tijd in onderhandeling geweest met de ge meente, teneinde het pand (beter: de grond) aan de gemeente te verkopen. Men kwam echter niet tot overeen stemming. De grond is dus nog steeds te koop en bouwplannen zelf heeft de heer van der Schoot niet. vermoeden welke story er uit de bus zal komen. Het verhaal komt ^g^ van aktieve wintersport en luie ^r ^»n. ‘,eland9n Ik verbaas mij erover dat er in zo’n SH-d^^mrdedrurdieht. Dat is geen zaken doen, dat is ge woon dóórdrukken. Daarvoor dus voor ons ’n echte Van Tilburg- keuken”. Doorstromen Een ander punt waar de brandweer lieden in de onderhandelingen met de gemeente op aan dringen is het auto matisch doorstromen in de eerste drie rangen van het rangenstelsel in een brandweercorps naar de rang van verkorting komt dat dan neer op 53 uur per week. De gemeente Tilburg had in 1981 al toegezegd dat Tilburg als eerste gemeente in Nederland zijn brandweerdienst zou terugbrengen naar 56 uur per week. Dat is nog steeds niet gebeurd. De reden daarvan is gelegen in de bezuinigingen die de gemeente doorvoert. «De brandweer heeft in Tilburg geen prioriteit. In Eindhoven bijvoorbeeld wel», aldus een brandweerman. Vervolg van blz. 1 Het Tilburgs Danscentrum zal een gevarieerde balletdemonstratie geven. Het programma van de pauzefoyer zal feestelijk worden ingeluid door de Big Band Tilburg en aansluitend de Mirliton Harmonie uit Oisterwijk met gezelligheidsmuziek. Speelgoed Malloot brengt in de stu- dio-zaal dans- en luistermuziek uit de middeleeuwen en renaissance. De dansmuziek bestaat uit vroege, vaak anonieme middeleeuwse dansen, de luistermuziek bestaat vooral uit oude liederen van troubadours. Het Koor Soliedair zingt het schitterende zang spel «Deining» (van 40 a 45 min.) ge bracht door zo’n dertig zangers en zan geressen. Een zangspel over macht ge schreven door Ad van de Kieboom op muziek van Jaap Schallenberg. Tot slot in de studio-zaal het solo-tonefel- stuk «Nokkenastuimelaar», geschre ven en gespeeld door Ineke Oomens- Wielens. Een stuk over een jonge vrouw die tijdens haar leven al heel wat teleurstellingen heeft moeten ver werken en op een bijzondere manier haar verleden van zich af probeert te zetten. Irene de Groot leest in het wachtlokaal van het Filmhuis span nende en leuke verhaaltjes doeld voor kinderen van jaar. In de Pauze-foyer een bijzonder eve nement: de afdeling Tilburg van de VERON (vereniging van radio- en te- levisie-amateurs) maakt t.v.-opnamens in het gebouw en zenden dié tegelijker tijd uit in de Foyer. De vereniging zal op allerlei manieren kontakten probe ren te leggen met plaatsen buiten het gebouw (radio, telex, televisie). De aanvangstijden van alle optre dens liggen nog niet helemaal vast, om misverstanden te voorkomen worden ze daarom niet vermeld. Loop gewoon even binnen, er is altijd wel iets leuks, interessants of moois te zien op deze middag! Tenslotte vermelden wij nog dat tijdens «De schouwburg op z’n zondags» ook de video-ruimte, de Kunstuitleen en de tentoonstellingen van Schouwburg Tilburg. Amateurverenigingen die zich nog niet opgegeven hebben voor één van de volgende afleveringen van «Schouwburg op z’n zondags» kunnen alsnog kontakt Opnemen met Ruud Erich van de Afdeling Publiciteit van Schouwburg Tilburg. Ananas Bavarois 4 ananasschijven in kleine blokjes snij den. Sap opvangen en licht verwar men. De room stijf slaan met de sui ker. Gelatine even weken in koud wa ter en dan door het warme ananassap en het Safaridrankje roeren tot alles is opgelost. Af laten koelen tot het sap stroperig wordt en daar direkt door de stijfgeslagen room spatelen. Puddingvorm insmeren met eiwit en hierin de massa scheppen. In de koeling op laten stijven, storten op schaal en gameren met de achtergebleven ananas en wat toeven slagroom. Vervolg van biz. I Ook in 1984 ver scheed een langspeler, ditmaal opge nomen met professionele musici. Een technisch produkt achtte men als een noodzakelijker voorwaarde om de con currentiestrijd met Hilversum tot een goed einde te brengen. De teksten wer den, evenals het jaar daarvoor, inge zongen door de regionale carnavals verenigingen. En natuurlijk waren alle componisten en tekstschrijvers weder om «jongens en mèskes van onze eigen zandgrond». Presentatie Behoudens het feit dat de nieuwe Rondje Harten Troef-plaat uitsluitend met regionale kapellen is opgenomen, bevat de produktie nog een tweede no viteit: elke hoes is voorzien van een prijsvraag, waarmee de eigenaar een bedrag van 500,- kan winnen, als hij Stichting De Brackaliers Mozartlaan 545 5011 SM Tilburg 013-556296 Meer personeel De bezuinigingen zijn er ook de oor zaak van dat volgens de brandweerlie den de Tilburgse brandweer minimaal bezet is. «We zouden een uitruksterkte moeten hebben van 84 brandweerman nen. We zitten op dit moment op een uitruksterkte van 63. De gemeente vindt dit voldoende, wij niet en de Ne- P P- j Brabantse verse kaas x> (type boursin) met/zonder I kruiden of met gember, 4 9 5 I mmm’m, lekker puur I *5 I 100 gram naar de kantine wordt gewe zen en daar zit een groot deel van de op dat moment dienstdoende brand weermannen bij elkaar. De gesprekken die men voert met elkaar verlopen >op een rustige en ontspannen manier hoe wel het zo nu en dan even feller gaat. We kiezen een tafel uit om met en kele brandweermanAen te praten. Die ochtend heeft men juist alle Tilburgse gemeenteraadsleden bezocht en ieder een zakje schuimpjes en een in ’n sar castische toonzetting geschreven sin terklaasgedichtje overhandigd. «We willen het liefst ludiek houden, van daar dit symbolisch schuim». Werktijden De bezettingsactie wordt gevoerd door het beroepspersoneel, in totaal zo’n 63 brandweerlieden die behoren tot het uitrukpersoneel. Officieren en commandanten worden niet binnenge laten in de hoofdkazeme aan de Noordhoekring, uitgezonderd de offi cier die brandwacht heeft. «Het uitrukpersoneel doet voor de volle 100% met de aktie mee en de sfeer is geweldig, opperbest», zo horen we. Waar aktie? De aktie heeft alles te maken met het streven van de brandweerlieden hun werk goed en verantwoord te doen. In essentie draait het daar om. Konkreet komt dat neer op een prak tijk waarin het een en ander veranderd moet worden volgens de brandweerlie den. Er moet betrekking rukperson». de kazerne aanwezig augustus van c" gemene Arbeit geworden. De I naar een arbei week en na aftrek Gisteren, woensdag 20 november, is van de Vrouwenkrant Tilburg het achtste nummer in de negende jaar gang verschenen. In dit nummer is op genomen een artikel over vrouwen in de bijstand, een artikel over het Blijf- van-mijn-lijf-huis in Eindhoven, een interview met een Tilburgse zaken vrouw, een aankondiging van de vrou wenbedrijvendag op 23 november a.s., een bijdrage naar aanleiding van de Tilburgse begrotingsdebatten, een ver slag van de lezing van Isabel Allende die zij onlangs hield in Tilburg, een be- schouwinkje over het Lieve Vrouwe- plein in Tilburg, iets over thuiswerk en de computer en voor het eerst een mei denpagina. Verder nog in dit nummer mededelingen, iets over boeken en een bellettristische aandoende briefwisse ling tussen twee dames. Van het’dubbelm pen zomer, de Vroi een tweede druk verset druk, groot 2.000 exemplaren, was uit verkocht. De Vrouwenkrant is te koop bij o.a. de Vrije Boekhandel, boekhan del Gianotten, de Vrijwilligerscentrale en bij het Vrouwencentrum, Nieuw- landstraat 43 in Tilburg, alswaar ook de redactie bureau houdt. '4 Ja n

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7