o Sinterklaas weer in Tilburg I sd ir Winnende inzendingen prijsvraag bekend Voorbereidingen bouw Stadskantoor op Koningsplein Wederom Prins Dimpel den Irste v. Lieshout’s c Op kerst- en nieuwjaarsvakantie De Koerier er 1985-pagina 32 In dit nummer: Oplage: 81.970 ex. pag. 17-19 Tentoonstelling Tilburg Compacte Stad afgesloten Gevallen taal <n Broodje Kras, Tuinstraat 16, Tilburg. Winkelcentrum DEN BESTERD Vrijdag en zaterdag Burgemeester Letschert omringd door de gelukkige prijswinnaars. voor A anstaande zondag 17 november: Oude Warande W erkzaamheden publwk B W vraagt instemming met krediet van f 750.000,- Roomboter amandelstaaf van 5,- Donderdag 14 november 1985 29e jaargang nr. 1437 e zullen in eerste werkzaamheden Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 -Reeds meer dan 100 jaar maten 40 t/m 46 49,- VAN LINSCHOTEN Hoefstraat 60 mis u» ibersv mee bezig zij moet met de Het woorc l een bos0**1 veer 1,3 hwi kaanse eik ik, tamme kasta 1 de Amerikaar rijderd.-De overig uidhaafd. In de het ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 straat veerd verkeersmaatregelen en gewij- asdiensten i.v.m. de intocht van Redactie-advertentie-atdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Marius van c wonnen met h de hoogte in», een ambtelijke advie' lege van B. en W., winnende pag, 21 pag. 23 pag. 25 pag. 27-31 met de Beekse Berge' gang van zaken voor vaardbaar is; niemand der (inclusief de red.) hierte— We strooien weer met geld in onze ST. NICOLAAS- AKTIE bijna 13.000,- gulden aan prijzen, cash in 't handje Winkel ook déérom In JJEN^ESTERJ^^ Het verwijJ se eik is nc_ c zich zeer r- lijks groei Als niet wordt de Amerika Omdat e meer bossen heeft verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Hiel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek gearri- :n door den Wildenberg en zij hun inzending «Tilburg De jury die bestond uit J iesgroep en het col- cr. V/., daarover: «Het woord- en beeldverhaal is Jing dat uit de e dienst secreta- prijs over meer woord- en i te verdelen, is hij in deze inzending toegeke. ig «Tilburg de vier op elkae- Hart v. Brabantpag. 3 Cuisine Normaalpag. 7 Renovatie Bomenbuurt-- pag. 7 Kwijtscheldingsbeleid pag. 7 B en W-besluiten pag. 8 en 11 Baanlozencentrumpag. 11 Films- pag. 11 Autobeurspag. 14 Menselijk bekeken...... pag. 15 Kuituur/ Amusement Doorstroming woonruimte.... Parochienieuws Cursussen Sport telefoon 18.00 en lijke diensten in het nieuwe stadskan toor niet duurder mag zijn dan in de bestaande situatie het geval is. Daar mee wordt het vloeroppervlak van het stadskantoor ongeveer 3.000 m2 klei ner. --- Maak ’n koffiestop bij Kras voor 1,00. ’n Verantwoord opkikkertje tijdens het winkelen. Elke middag tussen 2-5 uur. Gisteren, woensdag 13 november, sloot burgemeester Letschert van Tilburg de tentoonstelling rondom de prijsvraag Til burg Compacte Stad. Deze sluiting ging met het nodige ceremonieel gepaard want Letschert maakte ook de prijswinnaars bekend van de prijsvraag. Daarnaast presenteerde de burgemeester het juryrapport Het een en ander vond plaats in het sou terrain van winkelcentrum de Hemelpoort alwaar ook de tentoonstelling vanaf 8 oktober te bezichtigen was. De expositie was gewijd aan de 183 inzendingen voor de herinrichting en bebouwing van belangrijke straten en pleinen in het centrum van de stad. Het ging in de prijsvraag om het Piusplein, het Stadhuisplein en de Emmastraat. Daarnaast kon men ook een woord- of beeldverhaal over Tilburg inzenden en daarmee naar een prijs dingen. Voor reeds genoemde drie onderdelen van de prijs vraag was een bedrag beschikbaar gesteld van 45.000,- inclusief de prijs voor woord- en beeldverhalen. Tenslotte had de gemeente nog een prijs van 5000,- beschikbaar gesteld, de zogenaamde publieksprijs, voor de inzending die de voorkeur van het publiek kreeg. Woord- en beeldverhaal De eerste prijs voor het beste woord- of beeldverhaal, een bedrag van 5.000,- ging in zijn geheel naar HaBéMa uit Eindhoven. HaBéMa staat voor Harry de Beer, Bert Staal en Zoals gezegd: om 14.30 u. wordt de Sint met zijn Pieten verwacht in de Piushaven op een iets andere pla», dan gebruikelijk is. Dit in verband ry de werkzaamheden aan het wegde van de Piushaven Noord die groter deels al wel achter de rug zijn, maar de Sint wilde toch het zekere voor het zekere nemen en bever niet met z.j„ r- voeten in de blubber komen te staan, zijn. In het gevolg Vandaar dat hij nu aan komt op de heiligman zullen ook enkele muziekge- kop van de Piushaven (zie tekening), zelschappen meelopen zoals Drumfan- Rond 15.30 u. zal de Sint op het Stad- fare ’t Sant, Drumband Fatima en het huisplein bij het gemeentehuis aanko- Majorettencorps, Drumfanfare Volt, men. Daarvoor zal hij een rondgang Drumband de Jantjes, Drumfanfare maken door de binnenstad. De route is Prins Willem Alexander, Drumfanfare als volgt: Kolveniersstraat, Stuivesant- Moergestel en een drumband van plein, Vlimmenhoefstraat, Broekho- Zwarte Pieten. Verder zullen deel uit- Voor v venseweg, Piusstraat, Piusplein, Heu- maken van het gevolg van de Sint: zigde bus veiling, Telegraafstraat, Willem II- Wandelsportvereniging Hoefstraat Pa- Sinterklaas zie pag. 7 SKI7 transportwielen kmburg mies vemeweg 14 industrieterrein te<:013 321316 4 BEZORGER GEVRAAGD Voor de wijk Prof. Gimbrèrelaan - Hogeschool pan vragen wij een bezorger voor de donderdagmidda gen. Liefst wonende in deze wijk. Aanmelden per 560593 tussen 20.00 uur. 1989 Het totale vloeroppervlak van het nieuw te bouwen stadskantoor zal geveer 18.500 m2 gaan bedragen, restant dat overblijft (18.500 min 8 min 6.000 is 4.500 m2) zal aan derden verhuurd gaan worden. Onder het stadskantoor zal ruimte worden ge maakt voor het parkeren van 80 auto’s. Met de bouw van het stadskantoor is een investering gemoeid van om en na bij de 35 miljoen gulden. Als alles vol gens plan verloopt kan het nieuwe stadskantoor vanaf 1989 in gebruik worden genomen. Zondag 17 november om 14.30 u. is het weer zover: Sinterklaas komt aan in de raat. Ponyclub Spona, de Bike Devils, Piushaven in Tilburg met de stoomboot Zoals ieder jaar zal hij er samen met het Ruiterij Hooijen en Spaanse edelheden Centraal St. Nicolaas Comité Tilburg weer alles aan doen om zijn intocht in onze en Spaanse soldaten, stad tot tevredenheid van allen, en vooral van alle kinderen, te laten verlopen. Het is de 85ste keer dat de Goedheiligman in samenwerking met het Centraal St. Ni colaas Comité Tilburg hier aankomt en dat is geen geringe prestatie voor de Sint én voor het St. Nicolaas Comité. We zitten alweer midden in de maand november. Tijdens de eerste veertien dagen van deze maand, die ook wel de slachtmaand genoemd wordt, is er heel wat (voor)gevallen. De bladeren vallen in ijltempo van de bomen, de eerste sneeuw is ge vallen, bij de regering viel het be sluit de 48 kruisraketten toch te gaan plaatsen, in de strijd om het wereldkampioenschap schaken viel de zege uiteindelijk (moeizaam weliswaar maar daarom niet min der fraai) in de schoot van Kaspa rov, viel Willem II omhoog naar de derde plaats in de eerste divisie én... op het politieke toneel in Til burg viel het doek voor wethouder Lambers van Ruimtelijke Orde ning, Openbare Werken en Ver keer en Stadsvernieuwing. Hij trok zelf aan het touw waarmee het doek bediend wordthij bood zelf zijn ontslag als wethouder en raadslid aan. Of waren het zijn partijgenoten die met de kleine touwtjes in handen het spel speel den zoals het gespeeld werd en de wethouder dirigeerden tot het enige wat hij nog kon doen ontslag ne men Donderdagavond 7 november, het einde van de begrotingsbehan delingen komt rond 22.00 in zicht. Zoals het bij een goed toneelstuk hoort zit de spanning er in. De VVD heeft namelijk twee moties ingediend die, de een na de ander, door het college van B&W ontra den worden. Vooral de tweede mo tie wekt de nodige spanning. De in houd van die motie luidt aldus «De Raad van de gemeente Til burg, behandelend de begroting 1986 en de meerjarenbegroting 1986-1989, spreekt uit de voorstel len die het College aan de Raad doet met betrekking tot de afhan deling van de gegevens uit de Ma- rap (Managementsrapportage - red.) en de eerste begrotingswijzi ging onvoldoende te vinden, draagt het College op voor 1-1-86 met na dere voorstellen te komen». Onder tekend door vier VVD-raadsleden. Deze motie wordt door het college, alsook door het CDA en de PvdA als een bom onder het Algemeen Beleidsplan ervaren, een motie van wantrouwen derhalve. Na een laat ste schorsing komt de motie ter stemming enkel de VVD stemt voor. Verwarring alom want wat zijn de consequenties voor de VVD, het CDA en de PvdA voor hun sa menwerking De regels laten een debat hierover niet meer toe, hoe zeer de voorzitter burgemeester Letschert dat ook betreurt. En dan, wat niemand verwacht had (niemand wethouder Lam bers vraagt en krijgt het woord. Hij heeft het over «op geen enkele wij ze onderbouwde beschuldigingen» van twee raadsleden in verband ~ergen en dat die ’oor hem onaan- over het feit «dat overige raadsleden de VVD-raadsleden - ,ed.) hiertegen heeft geprotes teerd» over het verschil van in zicht tussen hemzelf en de rest van de liberale fractie met betrekking tot de behandeling van de begroting «dat ik een verdere samenwerking niet zinvol acht»; dat het tussen hem en de overige leden van het college van burgemeester en wet houders zo slecht botert «dat ik daarbinnen niet meer kan functio neren». «Daarom deel ik uw raad mede dat ik mijn ontslag neem als wethouder van deze stad». Hij deelt verder nog mee ook het lid maatschap van de gemeenteraad te zullen beëindigen zodra dat proce dureel mogelijk is. In de meeste verklaringen die dan volgen spreken de partijen hun treurnis uit over het besluit van Lambersvragen zich af waar ze zijn en hoe het nu verder ie samenwerking, ird «eigenzinnig» is tot nu toe nog niet gevallen, het valt nu. Is het de eigenzinnige Lambers geweest die dit scenario dicteerde Is het de eigenzinnige VVD-fractie geweest die dit politieke drama heeft geregisseerd toen duidelijk werd dat Lambers en de rest van de fractie niet op één lijn te krijgen waren Feit is wel dat ondanks al le mogelijke oprechte standpunten van de VVD inzake de begroting het een en ander een wending heeft genomen die niet alleen het politie ke gezicht van de VVD in Tilburg geschaad heeft maar van de hele Tilburgse politiek. De politieke sa menwerking heeft een uiterst ge voelige knauw gekregen en die sa menwerking is toch al zo teer in Tilburg. Het is niet alleen de VVD die hier verantwoordelijk voor is hoewel het voor de hand ligt dit te veronderstellen. Wat hebben de beide andere coalitiepartners, het CDA en de PvdA, gedaan om de samenwerking te redden want is politiek niet een zaak van compro missen Het CDA en de PvdA hebben toen het puntje bij paaltje kwam, plaatsgenomen tussen het publiek en met de gemeenteraads verkiezingen van maart 1986 in het achterhoofd, meer of minder onver deeld genoten van de «slachting» binnen de VVD. Het woord is aan de kiezer. hoogte van drie meter. Het beoogt mvi behulp van het symbool Beka-schoor- steen Tilburg een imago te bieden. Op het Koningsplein wordt in de vorm van de schoorsteen een ongeveer 250 meter hoog gebouw geprojecteerd. Het gebied van de Cityring en ten noorden daarvan wordt na verwijdering van de bebouwing (waaronder het stadhuis) ingericht tot park annex expositieter rein. Welzijnsdienst Het voornemen een stadskantoor op het Koningsplein te bouwen is in het kader van Tilburg Compact in een stroomversnelling gekomen. Daaraan ging vooraf dat bij de reorganisatie van de gemeentelijke diensten begin dit jaar het niet mogelijk bleek de Wel zijnsdienst onder éién dak te brengen. De bouw van een stadskantoor zou wellicht de oplossing zijn, zo meende men bij de gemeente. Het ligt dan ook in de bedoelii Welzijnsdienst, bestaande t voormalige i enkele se ieuwe stadskan- "“t worden. In laar 8.000 m2 trokken. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Stoere lederen HERENSCHOENEN nmnart» «nïa8 ru.™ hoogte van drie meter. Het beoogt met maten 40 t/m 46 49 Afgelopen maandagavond, natuurlijk op de elfde-van-de-elfde, werd voor de tweede maal in successie de heer Jan Willem van Spaendonck gekozen als carnavalsprins van Tilburg. Zijn naam klinkt al bekend in de orenDimpel den Irste, Prins der Kruikenzeikers. De Prins presenteerde zich zelfbewust aan het publiek in de volle stadsschouwburg- zaaL Hem wacht een dubbele carnaval de festiviteiten rondom het 22-jarig ju bileum van het carnaval in Tilburg van 24 tot en met 26 januari en natuurlijk het echte carnaval van 8 tot en met 11 februari. Het motto dit jaar met carnaval is «sjoert daor... 22jaor». Het college van burgemeester en wethouder van Tilburg vraagt de gemeente raad in te stemmen met een voorstel van dat college om 750.000.- krediet be schikbaar te stellen in verband met de nadere uitwerking van de plannen voor de bouw van een stadskantoor op het Koningsplein. Op Tl november komt dit voor stel ter sprake in de commissie Economische Zaken en Werkgelegenheid en op 16 december komt het voorstel in de gemeenteraad. Met dit geld kunnen de plannen verder uitgewerkt worden en kan er een begin gemaakt worden met een architectonisch ontwerp dat gemaakt gaat worden door Architectenbureau D. Storimans uit Tilburg en Adviesbureau AGS Architecten en Planners uit Heerlen. Dit laatste bureau heeft eerder dit jaar een haalbaarheids studie gedaan inzake het Stadskantoor op het Koningsplein. Deze week worden in het bosgebied «de Oude Warande» werkzaamheden uitgevoerd door de dienst Publieke Werken van de gemeente Tilburg. De ze werkzaamheden houden in het ver wijderen van de Amerikaanse eik en het daarvoor in de plaats planten van naald- en loofbomen. i bij de gemeenu Iet ligt dan ook i de Welzijnsdienst, Sociale Dienst, de Sport en Recreatie en rie-afdelingen, in het nit toor ondergebracht gaat een eerste ontwerp is daa vloeroppervlak voor uitgetr Openbare bibliotheek Ook de bieb zal ondergebracht wor den in het stadskantoor. Daarvoor wordt een ruimte gereserveerd van 6.000 m2 vloeroppervlak. De huidige krappe behuizing zal dan waarschijn lijk voorgoed tot het verleden behoren. In de eerste plannen betreffende het stadskantoor had het Stadsarchief ook een plaats toegedicht gekregen in het stadskantoor. Dat gaat niet door om dat de onderbrenging van het Stadsar chief een extra budgettaire last met zich mee zou brengen van structureel 125.000,- tot 250.000,-. Dat is te veel omdat de gemeente er van uit wil gaan dat huisvesting van de gemeente- De winterse feestdagen staan weer voor de deur. Om die feestdagen voor u helemaal aangenaam te maken, heeft de Tilburgse Koerier speciaal voor deze gelegenheid de hand weten te leggen op twee zeer boeiende va kantiereizen voor werkelijk bespottelijk lage prijzen. Wat dacht u van een vakantie van 20 tot 29 december in de zon van Spanje en wel in een per fect hotel aan de Costa Brava in Lloret de Mar? Vervoer per luxe-bus, uit en thuis inclusief volpension voor een bedrag van... 520,-Geen zin in de lekkere zon in Spanje? Geen nood! Dan naar Stans in Tirol van 23 december tot 2 januari, fijn naar de sneeuw (ski’s meenemen) voor een bedrag van 825,-. Een prijs waar alles inzit zoals vervoer per luxe-bus, volledig pension, kerstdiner, oudejaarsdiner en lunches in de pisterestau rants. Werkelijk: twee geweldige reizen voor verbluffend lage prijzen! Let wel: inlichtingen en boekingen uitsluitend bij APH Reizen, Korvei- seweg 130A in Tilburg. Tel. 013-352575. wijderen van de Amerikaan- todig omdat deze houtsoort agressief gedraagt en nautye- ri naast en onder zich toelaat. ingegrepen overwoekert kaanse eik het hele bos. een dergelijke situatie zich in in Nederland voordoet t het ministerie van Landbouw idie verleend ter bestrijding van Amerikaanse eik. In de Oude Warande instantie de volgende w plaatsvinden. Uit een bosgebied ter grootte van ongeveer 1,3 hectare dat voor 90% uit Amerikaanse eik bestaat en voor 10% uit beuk, tamme kastanje en inlandse eik zal de Amerikaanse eik worden verwijderd.-De overige bomen blijven gehandhaafd. In de winter of in het voorjaar wordt het gekapte gedeelte ingeplant; voor 50% met naaldhout en voor 50% met inlands loofhout. Uit een ander bosgebied ter grootte van ongeveer 2,3 hectare dat voor 75% uit Amerikaanse eik bestaat en voor 25% uit grove den, inlandse eik en beuk zal de Amerikaanse eik worden verwijderd. Ook hier blijven de overige AanUqptaaU bomen gehandhaafd en wordt het ge boot 3 kapte gedeelte ingeplant met 50% naaldhout en 50% inlands loofhout. Beide terreinen liggen in het noorde- lijk gedeelte van de Oude Warande. Piusplein De eerste prijs voor het beste ont werp ten aanzien van het Piusplein, zijnde een bedrag van 10.000,-, is ge wonnen door Hoogstad, Weeber van Tilburg uit Rotterdam met een ont werp van Guus Smit. Deze prijswinnaar ziet de oplossing in bebouwing van de zuidzijde van het Piusplein met winkels en woningen daarboven en door een passage Heu- velpoort - Emmastraat - Katterug te maken. Er verschijnt in die plannen dus bebouwing tussen de Piusring en Emmastraat die het Piusplein van de Cityring afsluit. In de nieuwe bebou wing is ruimte voor winkels op de be gane grond (zo’n 1400 m2) en voor veertig woningen in vier bouwlagen daarboven. Langs de bebouwing loopt een passage richting ingang Heuvel- poort. Het intieme- Piuspleintje dat dan ontstaat, wordt op die manier af geschermd van de Cityring. Die City ring wil de prijswinnaar er overigens heel duidelijk uit laten springen als een met bomen beplante stadsring. Op het nieuwe Piuspleintje is dan plaats voor terrasjes. De uitspraak van de jury over deze winnende inzending «Deze oplossing wordt voor het Piusplein als de beste beschouwd. Het plan is weliswaar nog naar inhoud en presentatie origineel en slechts schematisch uitgewerkt maar vergaand uitgewerkt. Realisering is duidelijk is de goede verbinding die niet denkbaar en naar het overkomt ontstaat tussen de Heuvelpoort en de ook niet de bedoeling. Hoewel de mo- Juliana van Stolbergstraat enerzijds en gelijkheid bestond de prijs van de Emmastraat en Katterug ander- 5.000,- over meer woord- en beeld- ziJds- Een probleem vormt de ingreep verhalen te verdelen, is hij in zijn ge- »n de oorspronkelijke vorm van het heel aan deze inzending toegekend». Piusplein; aanpassingen in het ont- De inzending «Tilburg de hoogte werp kunnen dat ondervangen». in» bestaat uit vier op elkaar gestapel- Lees verder op blz. 7 en Stadhuisplein. Daar uwavni uv worden ontvanger andere plaats burgemeester Letschert. e“k Destoet die groten- Sinterklaas wordt begeleid door vele rijn, maar de Pieten die hun Pieten-vak goed ver- t on- staan. Er zullen duikelpieten, fietspie- zijn ten, paardenpieten en muziekpieten bij aan zijn. In het gevolg van de Goed man zullen ook enkele muziekgö- appen meelopen zoals Drumft Sant, Drumband Fatima e Drumfanfare 3, Druinfa Ier, Drumfa drumband komt op üv ±e tekening), t op het Stad- tehuis aanko- een rondgang tad. De route is veniersstraat, Stuivesant- lenhoefstraat, Broekho- iusstraat, Piusplein, Heu- egraafstraat, Willem II- III

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1