o POEP OP DE STOEP liïl Puzzelt) Toekomst Huize Poels opnieuw onduidelijk oir s c u mee? Nederlands textielmuseum krijgt steeds meer waardering Körvel uit c SlÊfRENSim de zórgen 2 Vervelend, maar wat doen we eraan...? C.v. TILBURG Ruim 12.000,- aan prijzen J jr 1- t H 1 15% echte korting bij speciaalzaak In Perzische tapijten Inschrijving Blèrconcours Dit weekeinde Oud Artiestengala 1985 s@ Koerier r 1985-pagina 28 In dit nummer: Oplage: 81.850 ex. Werken stc Lees verder op blz. 9 Broodje Kras, Tuinstraat 16, Tilburg. ft I conc den tijd strc Moor Urlaup uit icats, een cromatisch mondor- van lijtir. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN gar.) Donderdag 31 oktober 1985 29e jaargang nr. 1435 pag.40 pag.43 verschl] Golrle, Rlel, 9 Koerier bv^ Jouwes Oprichter: J.H.G. de Beer vanaf ju- ntrole ge- vanaf i nood »y (Nol Havens en Fer- Lancee). BIJ ZIE PAGINA 6 EN 7 De - ■WeeMadMoni-- geeft voor ons (lees teveel regels en wetten karakter van ons op- daartoe Daarna kan er gedecentra aldus Hans Opbroek. I - Zie pag25 voor de oj en niet op Poels. Ht al 18 The Art Company di L Kunst en we de ten die van de 1 Wanneer er in België aan de weg gewerkt wordt, staat dat aan- gegeven op bordjes die de plaats van het automobilistenongerief om zomen. Op die bordjes prijkt dan vaak de tekst .WERKEN». E- wordt de tijdelijke onbruikbaar van een weggedeelte zelfs L'~~J meter tevoren aangekond het bordje WERKEN op Soms arheid s honderd tdigd met o 100 m». bezuiningen leiden tot een tota- reorganistie of stroomlijning zo u Die persleiding zijn ze nu aan het leggen, via de sluikroute van het ene dorp naar 't andere. De straat waar ik woon komt uit op die sluikroute en loopt aan de an dere kant dood tegen de bosrand. SICF” transportwielen tilburg Mes vemeweg.14 industneterrein tel:O13 321316 hljnt In geheel Tilburg, I, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek -X Maak ’n koffiestop bij Kras voor 1,00. ’n Verantwoord opkikkertje tijdens het winkelen. Elke middag tussen 2-5 uur. Nieuwe aankopen Zoals gezegd wordt met het bedrag van 80.000,- de collectie textiele kunst uitgebreid. Er zullen werken aangekocht gaan worden van Desiree en Herman Scholten uit Amsterdam, van R. van Eijck uit Goirle, van Ton Frencken uit Vught en W. Fruijtir. Tot St. Nicolaas JOEP STRAATMAN Noordhoekrlng 19 - Tel. 013-42.25.84 Die riolering - die er dus nog lang niet ligt - moet overigens wel worden aangesloten op een perslei ding die al het afvalwater naar de waterzuiveringsinstallatie brengt, zes kilometer verderop, in het buur dorp. Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. J Representatief De heer Holthaus benadrukt dat het niet om een uitgebreide tentoonstelling zal gaan. Daar is nog geen geld genoeg voor. «Het gaat om een collectie van een beperkt aantal top-kunstenaars. Geen grote, uitgebreide collectie, wel een representatieve. Daarnaast kunnen we een ruimte inrichten waarin we de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de textielkunst kunnen laten zien». Belastingontduiken Maar goed, terug naar de inleiding. Volgens de gemeente Tilburg zijn er op dit moment 8.500 honden geregis treerd. De gemeente heeft echter het vermoeden dat die 8.500 dubbeld moet worden: i,.wv uu». Want niet iedereen laat de gemeente ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 presentatie van het ambachtelijke deel van de textielnijverheid, een presenta tie zetten van het kunstzinnige deel, van wat kunst en textiel samen vermo gen: de textielkunst. Het ligt in de be doeling dat kunstzinnige deel in de toekomst uit te breiden». - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Harmonie Heikant. Die 9.000,- is binnengekomen door opgaves achteraf. Door hondebezitters dus die «gesnapt» zijn via de controle en ook over 1984 hondebelasting moesten betalen omdat ze hun hond volgens hun eigen opgave ook al in 1984 hadden. In 1984 is daarom in to taal 461.000,- aan hondebelasting bij de gemeente binnengekomen. Honden in de stad moeten ook ergens hun behoefte doen. Waar kan dat? De meeste bewoners, vooral in de binnenstad, hebben geen tuin. Daarom moet een flink deel van de hondebezitters met hun viervoeter ergens anders een geschikte gele genheid vinden om het dier zijn behoefte te laten doen. De straat op dus. Maar dat levert een kleverige overlast op waarvan de meeste weggebruikers verschoond wensen te blijven. Daarnaast levert het nou niet zo’n verfrissende aanblik op, zo’n uit werpsel voor je voeten of wielen. Iedere hondebezitter wordt eigenlijk in Tilburg? Wat int d de gemeente inzake de honde; hiervan. Dat is begrijpelijk en te overzien, ook al staan dergelijke bordjes in mijn woonplaats bijvoorbeeld het verkeer in de hoofdstraat nu al meer dan vijftien maanden op te houden. In augustus vorig jaar be gon men daar met het leggen van riolering (ja, u leest het goed - wa terleiding hebben we trouwens ook pas sinds 1976). Het was de bedoe ling dat het hele karwei in het afge lopen voorjaar geklaard zou zijn maar de straat is nog steeds opge broken en het ziet er niet naar uit dat de bewoners van onze trotse hoofdstraat vóór de zomer van 1986 kunnen genieten van hun rio lering hun nieuwe wegdek en hun fietspad. Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc I love... Enkele maanden geleden startte de gemeente Tilburg een actie die tot doel heeft de stad schoon te houden. Onder de pakkende aanhef: «I love Tokyo, I love Paris, I love Tilburg, oh ja... houd dan je stad schoon» manifesteerde de gemeente zich als schoonmaker maar ook als instantie die haar burgers op riep (en dat nog steeds doet) om mee te helpen de stad schoon te houden. Schoon: dat wil zeggen geen frietzak- jes op straat, geen milkshakebekers in de goot, geen asbakken achteloos uit het naar beneden gedraaide auto- raampje geleegd, geen lege limonade- blikjes op het trottoir, etc. etc. Maar ook: geen overlast die veroorzaakt wordt door poep (hondepoep) op de toep. Voor dit laatste heeft de gemeente lijke reinigingsdienst een tijdlang een oplossing gepropageerd die op de Wat ongeveer 9 jaar geleden als bijzonderheid begon in het Nederlands Textiel museum aan de Gasthuisring in Tilburg zal vanaf 1 maart 1986 bij de opening van het Mommerscomplex in de Goirkestraat, het nieuwe onderkomen van het mu seum, usance worden: textielkunstexposities. Een schenking van 80.000,-, af komstig van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) zal dan ook besteed worden om de collectie textiele kunst uit te breiden. «Met deze schenking van 80.000.- en een eerdere schenking van 50.000,- van de provincie kunnen we onze beleidsvisie op het gebied van textielkunstexposities in daden omzetten», aldus een zeer opgetogen en tevreden directeur van het Textielmu seum, de heer Holthaus. Zijn tevredenheid werd gevoed door de tot nu toe zeer bereidwillige medewerking van de portefeuillehouder wethouder Hans Krosse en de gemeente Tilburg. «Het wordt nu mogelijk om textiele kunstwerken van natio naal belang binnen onze museummuren te halen. Daarmee wordt het Textielmu seum meer dan alleen maar een textielmuseum», aldus Holthaus. Sinds een week is Körvel weer it de zörgen. Het grootste deel van Korvelwinkelstraat (de Kor- velseweg zelf, het Sint Annaplein, het O.L. Vrouweplein en de Zo merstraat) zijn na ruim twee maanden hard werken door de betrokken mensen, herschapen van een langzaam verloederende racebaan met sterk verhoogd risi co voor fietsers en voetgangers in een aantrekkelijke winkelstraat waarin zowel langzaam als snel verkeer zonder zich aan elkaar te hoeven ergeren hun gang kunnen gaan. Bovendien is het door een aantal kunstige ingrepen in het straatbeeld nu veel attractiever geworden voor het winkelend pu bliek om gezellig «een Korveltje te pikken» al slenterend en eta- lagekijkend te winkelen op Kor vet En winkelen op Körvel, dat zien ze graag bij de vanouds zeer actieve winkeliersvereniging «Körvel Vooruit». Het is dan ook voor een zeer belangrijk deel aan «Körvel Vooruit» te danken dat we nu met een vernieuwde en verfraaide Korvelseweg, St. Annaplein, O.L. Vrouweplein en Zomerstraat zijn verblijd. En dat binnenkort ook het Korvelplein in zijn oude vriendelijke schoonheid hersteld zal worden. Meer hierover leest u op pagina 13 t/m 17. «Gesnapt» Had de gemeente in 1984 in totaal 452.000,- aan hondebelasting geïnd, daar is nog eens 9.000,- bijgekomen. Erkenning Ook de damastweverij tapisserie komt naar het Mommerscomplex en de bedoeling is dat deze meest chique vorm van textielnijverheid opdrachten gaat verwerken die gegeven kunnen worden door de subsidiëring van rijk en provincie. Wethouder Krosse hier over: «Zo snijdt het mes aan twee kan ten». Ook Krosse is zeer te spreken over de subsidiëring van 80.000,- door het ministerie van WVC. «Je mag dit ge rust als een erkenning door het minis terie van het Nederlandse Textielmu seum zien. Daarmee wordt het mu seum beslist volwaardig als het dat nog niet was. «We kunnen nu naast een In de tijd dat Huize Poels, één van de hoogtepunten uit de tijd van idealisme en betrokkenheid, op het eind van de zestiger jaren in Tilburg ontstond, had de lande lijke overheid op het gebied van opvangvoorzieningen nog niet veel geregeld. Me de daardoor kon (en moest misschien wel, historisch gesproken) Huize Poels ont staan. Het voorzag in een behoefte en velen waren allang blij «dat er van die goe de gekken waren die de minder goeien wilden helpen», zoals wij ooit eens uit de mond van iemand optekende. Dwars door de traditionele hulpverlening heen bewoog zich Huize Poels, i de eerste dag dat het er was. Het was er (en is er nog steeds) voor mensen in en het kwam er, niet omdat de overheid dat zo graag wilde. Er zijn er meer in Ne derland. Sommige bestaan al langer, andere korter maar allemaal richten ze zich op de opvang van mensen in nood. Sommige opvanghuizen zijn er voor iedereen zoals Huize Poels, sommige alleen voor mannen of alleen voor vrouwen zoals bij voorbeeld de Biijf-van-mijn-Lijf huizen, andere zijn er speciaal voor jongeren. Ze zijn er gekomen omdat er behoefte aan was. Ze zijn er nog steeds omdat er nog steeds mensen in nood zijn en in nood komen; het thuis niet meer uit kunnen houden om welke reden dan ook; geen thuis meer hebben en toch ergens terecht willen kunnen, zij het tijdelijk. Het gaat om 25.000 mensen die jaarlijks een be roep doen op de opvangcentra verspreid over Nederland. of reorganisatie budgettair neutraal moet blijven. Die reorganisatie gaat echter zo’n 5 miljoen gulden kosten en dat bedrag moet bij de opvangcentra weggehaald worden. Daarom zullen er dan moeten sluiten of een fors deel van hun financiën in moeten leveren. De provincies hebben geld om dit bedrag op te grond daarvan is Hans O ten met hem uit de wer vangcentra van mening ua, Uww»- tralisatie uitgesteld moet worden. «Er moet meer ruimte komen voor opvangcentra als Huize Poels. Daar naast moet de landelijke overheid eerst de zaak financieel regelen want zij heeft daartoe als enige de mogelijk heid. Daarna kan er gedecentraliseerd worden», aldus Hans Opbroek. «Ten vallen. Op zich zijn de op- slotte bestaat dit werkveld pas 15 20 in Nederland daar niet op jaar». het niet dat deze operatie Afblijven Problemen dus voor de opvangcen tra in Nederland en niet op de laatste plaats voor Huize Poels. Huize Poels bestaat inmiddels al 18 jaar en r steeds is het opvangcentrum niet z~' van zijn toekomst. Het zal en moet een laatje passen en of dat ten koste gaat van de eigenheid van het opvang centrum is voor de landelijke overheid kennelijk niet belangrijk. Of, zoals Hans Opbroek het kemachtig samen vat «Laat ze met hun tengels van Huize Poels afblijven! Lees verder op blz. 9 Nu kennen onze zuiderburen nog geen bewonersbrieven, waarin be trokkenen ervan op de hoogte wor den gesteld dat er in hun straat iets aan de hand is. Ik had natuurlijk wel overal rioleringsbuizen zien lig gen maar toch was ik wel enigszins verbluft toen ik mij afgelopen maandagochtend naar mijn werk wilde begeven en al snel tot de ont dekking kwam dat ik de straat niet uitkonprecies op het kruispunt met de binnenweg naar het buur dorp prijkte er een enorm gat in de grond van zo’n drie meter diep, vier meter breed en tien meter lang om in de andere straat te komen, moest je ofwel rechts over de tuin muur van de daar aanwezige wo ning klimmen ofwel links een vrije brede sloot overspringen en zo via een weiland en weer een sloot je weg vervolgen. Aan de andere zijde kon ik per automobiel de straat ook niet verlaten, maar, verzeker den de grondwerkers mij, tegen de avond kon ik er wel weer door. Ik heb dus maar een dag vrij genomen - vanwege de riolering die vlak bij mijn huis wordt aangelegd en waarvoor ik trouwens ook rioolbe- lasting betaal. Op de riolering aan gesloten worden we in onze straat overigens niet. Dat zou teveel geld gaan kosten. Huize Poels. Het Huize Poels) te waardoor het 1 vangcentrum in zijn ziel wordt aange tast. Bij ons zijn minimale regels en in principe nemen wij iedereen op die echt in nood verkeert en geen andere opvangmogelijkheden heeft. Wij heb ben een lage drempel, dat is essentieel voor Huize Poels». Hans geeft ook aan dat het voor Huize Poels geen oplossing zou zijn als het opvangcentrum ingedeeld wordt onder de categorie niet-intensieve op vang. «Als we daaronder gaan vallen dan betekent dat dat wij een deel van onze betaalde krachten op straat moe ten zetten. Ook dan kunnen we niet meer het werk blijven doen dat we wil len doen want vier A vijf personeelsle den minder is veel». veegkarretjes in de vorm van een grote sticker werd verduidelijkt: «in de goot!» met daarbij de afbeelding van een hond die zich in de goot van zijn uitwerpselen ontdoet. Maar of dat nou de oplossing is waar heel Nederland, inclusief Tilburg, op zit te wachten, is nog maar de vraag. Want hebt u ooit gedacht aan een rolstoelgebruiker die bijvoorbeeld in de binnenstad zijn weg kiest en daarbij geregeld niet van het weten dat hij of zij een hond heeft. Dat trottoir gebruik kan maken maar op heeft te maken met het feit dat er in het uiterste deel van de rijweg is aan- Tilburg volgens de Algemene Politie- gewezen? verordening- hondebelasting betaald moet worden en daar heeft niet ieder een zin in, het gaat tenslotte om een bedrag van 84,- per jaar voor één hond. Wanneer iemand meerdere hon den heeft, is het bedrag voor de tweede en eventueel derde, vierde, etc. hond 1- Kortom: volgens de gemeente t de helft van de hondebezit ters in Tilburg de hondebelasting. De gemeente is echter niet op haar achterhoofd gevallen en heeft vanaf ju ni dit jaar een intensieve conti o start om die belastingontduikers op sporen. Dat heeft al resultaat gehad. Rondom Hart van Brabant pag. 3 Cuisine normaalpag. 9 WijnpraatjeP»g-9 Psychiatrisch centrum Volkenkundig museumpag.27 Filmspag.27 Menselijk bekekenpag.29 Kuituur/Amusement.... pag.31/37 Bevallen in Moedervreugd pag.35 B W-besluitenpag.35 Autobeurspag.38 Sportpag.39/47 35 miljoen voor werkloze jongeren Parochienieuws Overzicht De tevredenheid van de heren Hol thaus en Krosse wordt gedeeld door de heer T. Wagemakers, wetenschappelijk medewerker van het museum en belast met de inrichting van het nieuwe com plex. Wagemakers: «Al met al gaat het museum steeds belangrijker worden. Dat blijkt ook uit de medewerking die wij krijgen in verband met de opening. Samen met de Rijksdienst Beeldende Openbaar Kunstbezit gaan openmgstentoonstelling opzet- een overzicht moet gaan geven Nederlandse textielkunst». It geacht hondebelasting te betalen. Wat gebeurt er met dat bedrag? En hoeveel honden zijn er de gemeente jaarlijks aan hondebelasting, hoeveel hondentoiletten zijn er, wat is het beleid van gemeente inzake de hondepoep en van de politie? Met deze vragen bestookten wij de gemeente en de politie. Een verslag Op zaterdag 30 november 1985 zal het jaarlijks Blèrconcours worden ge houden. Het concours wordt georgani seerd door de Muziekcommissie van de Carnavalsstichting Tilburg en zal plaatsvinden in de Schouwburg. Zoals bekend is het winnende carna valslied dat de eerste prijs heeft ge haald op dit concours het Tilburgs Carnavalslied 1986 dat recht heeft op de A-kant van een uit te brengen grammofoonplaatje. Inschrijving voor het Blèrconcours is mogelijk voor groepen en individuele deelnemers. De zingende deelnemers moeten aangeslo ten zijn bij een Tilburgse Carnavals vereniging, of langer dan 5 jaar in Til burg woonachtig zijn. De inschrijving sluit onherroepelijk op dinsdag 5 november 1985 te 24 uur. Voor nadere informatie m.b.t. deel name en het reglement van het Blèr- tcours kan contact opgenomen wor- 1 met de voorzitter van de Muziek commissie de heer Ruud Damen, En- gebeek 21, 5032 CB Tilburg telefoon 013-684530. De loting ten behoeve van de volg orde van optreden van de deelnemers zal plaatsvinden op maandag 18 no vember 1985 in ’t Riddershof, Lehar- straat 110 te Tilburg. Maar zoals dat gaat in samenle vingsvormen wil de overheid, zeker in tijden van bezuinigingen, de zaken stroomlijnen. Die gedachte is op het eind van de jaren 70 zeer populair ge worden in Den Haag en iedereen kan op zijn of haar gebied wel meepraten over de effecten van die gedachte. Be zuinigingen ook in het welzijnswerk, ook in opvanghuizen, ook bij Huize Poels. Die le reo! wilt. De ideeën daarover heeft de minis ter van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, de heer Brinkman vastgelegd in een nota die de naam draagt ^No ta Opvangvoorzieningen» en die op 18 november aanstaande in de Tweede Kamer besproken zal worden. Wij spraken met Hans Opbroek, coördinator van Huize Poels en tevens secretaris van het Landelijk Overleg Crisis- en Opvancentra (LOCO) over deze nota en de gevolgen voor Huize Poels als die nota aangenomen wordt. Geen oplossing Hans vertelt dat het ministerie in de nota onderscheid maakt tussen inten sieve en niet-intensieve opvang. Vol gens geruchten bij het ministerie zou Huize Poels ingedeeld gaan worden bij de opvangcentra die aan intensieve op vang doen. Bij intensieve opvang gaat het om cliënten of tijdelijke bewoners van het opvangcentrum die gebukt gaan onder een zware en ingewikkelde problematiek. Hans Opbroek hierover «Dat lijkt aardig maar het is geen oplossing voor Op 3 november, aanstaande zondag, wordt er een actie geor ganiseerd voor Huize Poels onder de titel «Poen voor Poels». De ac tie wordt georganiseerd door de Vara-afdeling Tilburg en vindt plaats in het Wit Paardje, Lijns- heike 8 in Tilburg. Het doel van de actie is geld bijeen te brengen voor de tijdelijke bewoners van Huize Poels. Dat geld is nodig om iets meer voor de bewoners te kunnen doen op het recreatieve vlak waarbij men kan denken aan ontspanningsmateriaal zoals een tafeltennistafel, een nieuwe televi sie, e.d. Vrolijke Vagebonden op herhaling Dit weekeinde, vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 november organiseren de Vrolijke Vagebonden een Oud Artiestengala in Zaal ’t Molentje aan het Rosmolenplein in Tilburg, ’t Mo lentje was in de jaren vijftig en zestig de plaats van optreden voor deze ar tiesten, de musici Ad Reijnen, Frans moeien leveren. Meijs en Ton van Erp. i namelijk geen deze ’Jde" va" nostalgisch terug- hrpnwn On verlangen kon het haast niet anders of Onbr^k en v/ in maart ontstond bij Ad Reijnen het ;reFd v^n de op- Pla" om eens terug/e gaan naar g dat die decen- dle roemruchte jaren vijftig en zestig, waarin de Vrohjke Vagebonden hun triomfen vierden. Het waren de jaren waarin Tilburg talloze amateur-mu- ziekformaties kende, welke orkestjes wekelijks aan zeer veel Tilburgers - en niet-Tilburgers - veel plezier verschaf ten met hun muzikale optredens. Bekende namen waren hierbij o.a. John Hermans, de conférencier die nog altijd actief is en o.m. winnaar werd van de Camavalstrofee en de pu blieksprijs 1983 met zijn zelfgemaakte carnavalshit «Want op den Heuvel staon twee torens». -oeis Dan de Williton Sisters, twee zin- n gende zusjes die destijds vaak optra- zeker den met ^rrie v.d. Bos, de Kewissie oet in Harmonicats, een cromatisch mondor- kn«tP gelJ,rio- Vervolgens Ben Venmans, een zan ger (tenor) die met zijn stem vele har ten veroverde, Victor Hubertö, de kunstfluiter, inmiddels rond de zeven tig maar nog steeds een actief natuur talent. The Honolulu Strings is een Hawai ian Ensemble o.l.v. Frans v. Oirschot die nog een tijdje bij de Kilima Hawai- ians heeft gespeeld. Ook zij zijn nog al tijd actief. Accordeonist Pieter Busio is een grote in zijn vak, dat vinden niet alleen zijn luisteraars maar ook zijn vakbroeders. Lees verder op blz. 9 Blijven wat we zijn Wat dan Wat is de oplossing voor huize Poels Hans«Wij willen gewoon blijven wat we zijn, we willen Huize Poels blij ven en mensen op kunnen blijven van gen die dat nodig hebben en ze probe ren wat verder te helpen». Decentralisatie Een ander probleem waar Huize Poels mee te maken krijgt, heeft te ma ken met de decentralisatieplannen van minister Brinkman. Hij wil dat vanaf 1 januari 1986 kost wat kost de opvang centra in Nederland onder de verant woordelijkheid van de desbetreffende provincies vallen. Op zich zijr J- vangcentra i tegen ware 1_r

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1