Korvel: van oudsher een belangrijk stadsdeel (2) s 19 9r9° 19 STER in Bont i o tilburg tilburg Lr 1 lemden De Korvelseweg verlicht KOM KIJKEN! - INRUIL KLEUREN TV BARTELS AUDIO VIDEO KEN burg TM.w Kees van de Ven Digital ?arch digital ïarch UITZOEKEN va 275,- II Prima beeld en Hl geluid voor jaren kijkplezier NBOSVLN ml Donderdag 24 oktober 1985 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER ber 1985-pagina 6 V (Foto’s Archiefdienst Gemeente Tilburg) Menu van de week Zoete ommelet Vervolg van blz. 1 zout, belegt |H| huisjes bij 90-96) nog en tijn de 19de ;eble- onze bewaring Grootste keuze '424283 A. Plevoets NNENMODE Besterdring 87, Tilburg - Tel. 431489 Champignons met tonijn Gevulde aubergines van aan Philips - Erres - Saba - Grundig - ITT - enz... 100% nagezien Met garantie, dus goed. Met en zonder afstandsbed. klein en groot beeld. :rde- gde lein I bij nog het t in de jging i ook nog de patriciërswo- uit velplein toen het r De foto is genome nr. 1 plein kelijkhek Archit villa aan het lijk nog F’ uitworpen architect Jt alle reparaties maatwerk eigen atelier moderniseren Tilburg - Nieuwlandstraat 3 013-426617 glorie vai is! Hier i steenen 2 ken, die weerklinl heid Midden: Het Korvelplein toen het nog echt een plein was, in 1963. De foto is genomen vanuit het parkje en toont een gedeelte van de westkant van het plein met o.a. concertzaal Verbunt. Fde r NIEUWE TREND IN na 1920 lanj tste functie het volgende n meer lezen de heringeri klein ie op- goede belangrijke en n de sociale ge- (arbeiders)leven lijking. Men kan noemen. Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Ingrediënten: 12 grote champignonkoppen, 1 blikje tonijn, ‘A liter Bechamelsauce, tomatenketchup, ‘A borrelglas cognac, ‘A borrelglas sherry, theel. paprika poeder, citroensap, geraspte kaas. '"'r>r kleine 1 stijl gegeven. 78 t/m 84, 86, 1( 168. ningen: nr. f links een later aanj nr. 158. Er tusseni vroeger Na vele weken van noeste arbeid zijn de werkzaamheden aan de Korvelseweg eindelijk voorbij. Een hele verlichting voor de bewoners en winkeliers van Korvel, die nu weer normaal bij hun woning of zaak kunnen komen. Vanzelfsprekend dat dit heugelijke feit gevierd zal worden. Voordat vanavond de officiële opening door wethouder Lam bers plaats zou kunnen vinden moest er toch nog het een en het ander gebeuren. Enkele winkeliers maakten een prachtige straatverlichting en die moest nog „even” opgehangen worden. Afgelopen dinsdagavond was het zover. Met man en macht werd het gevaarte op zijn plaats gehangen en zorgt vanaf nu voor een schitterende en verlichte entree op de Korvelseweg. Zoete ommelet ers, 150 gr. suiker, Eidooiers met room en de suikers flink •r, 4 eiwitten, kloppen tot een schuimige massa ontstaat. Nu het eiwit stijf kloppen, hierover de bloem zeven en deze massa heel luchtig door elkaar spatelen. In een grote koekepan de boter smelten en daarin de eimassa laten stollen. Dubbelvouwen, op voorverwarmde schaal overdoen, poedersuiker erover strooien en warm serveren. Kerkelijk centrum De meerkemigheid van Tilburg werd op het einde van de 19de eeuw nog versterkt door de vestigingen van kerkelijke complexen. We bedoelen daarmee een kerk, pastorie, school en/ of klooster en patronaat. Op Korvel werd in 1850, als gevolg van de grote bevolkingsgroei in het zuidelijk stads deel, de derde Tilburgse parochie (na Goirke en als afsplitsing van het Hei ke) gesticht. De parochie ging de wij ken Korvel, Laar en Berkdijk omvat ten met een stuk van Oerle («Klein- Oerle» bij Trouwlaan en Nieuwstraat). Van 1851 tot 1856 werd een classi cistisch kerkgebouw opgetrokken, ont worpen door de bekende architect van Tulder, die ook het oude stadhuis ont- Korvelseweg rond 1900 Ook voor de ontwikkeling van de Korvelseweg zijn de families Diepen en van Dooren van belang geweest. Ingrediënten: 2 dl. room, 6 eidooier 2 pakjes vanillesuiker, t 5 eetl. bloem, 50 gr. boter, wat poedersuiker. Links: Het begin van de Korvelseweg aan de zijde het Sint-Annaplein. De foto is vermoedelijk het begin van de eeuw genomen. Ingrediënten: 2 flinke aubergines, grote ui, 2 toma ten, 2 eetl. boter, 3 eetl. gehakte krui den, bieslook, peterselie, selderie, 250 gr. hamspek, 50 gr. rijst, peper, paprikapoeder, 4 plakken jong uaegen Goudse kaas. rochie» (kerken in le stijl). Het ontst laanparochie hield ciale woningbot rond Nieuwstn van de eerste en meest geslaagde so le woningbouwprojecten van de meente Tilburg was overigens «Schilderswijk» rond Korenbloem Diepenstraat. Ondanks de afsplitsing bleef de Korvelparochie zijn levenskracht be houden. In 1923-24 verrees een nieuwe kerk, ontworpen door de nationaal be kende architecten Ed. Cuypers en Aug. Hermans. Cuypers waardeerde uit ste- debouwkundig oogpunt de markante ligging, de zichtbaarheid vanaf het plein en vanuit de erop uitkomende straten. De kerk werd in Romaanse trant ge- kondê werd verl< bouwd, in basiliekvorm met overgang ;aar Ud van de b( naar centraalbouw, intern geheel ge- Vanwege het richt op het altaar. op 2 - De Korvelse fabrikantenfamilies koms Diepen en van Dooren speelden zowel ter, op kerkelijk als op politiek terrein een dat belangrijke rol. Zij domineerden kerk besturen en hadden zitting in Tilburg se, provinciale en zelfs nationale verte genwoordigende organen. A. van Delft drukte in een gedenkboek (1924) de eenheid die Kerk en fabrikant vorm den, zo uit: «Hoe machtig Roomsch leven bloeit hier in Tilburg, dat de glo rie van Brabants industrie en tevens de Gevulde aubergines. Snij het kroontje van de aubergines en halveer ze. Vruchtvlees eruit halen en hakken. Ui en hamspek in dobbelsteen tjes snijden en licht aanfruiten in de boter. Tomaten ontvellen, zaad verwij deren, vruchtvlees in kleine blokjes snijden en samen met het aubergines- vlees en de kruiden door het ui-ham- mengsels roeren. Op smaak brengen met peper, zout, paprikapoeder en vermengen met de gekookte rijst. Met deze massa de aubergines vullen, in vuurvast schotel plaatsen en met t:e plakken kaas erover in oven van ca. 160° in 15 a 20 minuten afbakken. De bewoners Duidelijk verschillend met de huidi ge wijkaanleg is de variatie in sociale positie van de bewoners en dus ook van hun huizen. Aan de Korvelseweg woonde ca. 1900 arm en rijk door el kaar: arbeiders, wevers, ambachtslui VKIVUV1. zoals schoenmakers, smeden, timmer- igsplechtigheid lu', sigarenmakers, klompenmakers, het eerste uur koperslagers, schilders, kuipers en een zadelmaker; kleine middenstanders zoals bakkers, slagers, herbergiers, een boekhandelaarster; kaderpersoneel en kleine ondernemers zoals (belasting) ambtenaren, boekhouders, een inspec teur van politie, een azijnfabrikant, een schoenfabrikant, een koopman in glas, een distillateur, een koopman in manufacturen, een lakenverver, een aannemer. Verder woonden er koet siers, een arts, spoorwegpersoneel, een Abeelen), een letterzet- een armverzorger. elstraat mogen we het 1. Die ontwikkeling zet langzaam in. Over deze e van de straat kunt u in nummer van de Koerier n of zelf een kijkje nemen in mchte straat. Tenminste bijna allemaal want deze beurs is zo gigantisch dat je echt 3 dagen nodig hebt om alles te zien. Weinig écht nieuws van het culinaire front. Wel opvallend was de Nederlandse deelname waarbr eens werd bewezen hoe goed hei Hollandse voedingsprodukt het exportmarkten doet. Exportstijg van vlees, zeevis, aardappel- produkten, uien en natuurlijk onze zuivelprodukten. Als u daarbij A bedenkt dat Nederland samen met Frankrijk na de V.S. de grootste voedselexporteur is, kunt u zich voorstellen dat in vele buitenlanden 7 het typische nationale gerecht wordt bereid met Nederlandse ingrediënten. Champignons met tonijn. Pocheer 12 grote champignonkoppen 5 cm doorsnee) een paar minuten c, in kokend water met wat zout en citroensap. Laat ze uitlekken. Maak een Bechamelsauce (u weet wel, de bekende bloemkoolsauce) en voeg hier aan toe 2 eetl. tomatenketchup, sherry, cognac en paprikapoeder. Vul de champignons met de tonijn en dek af met de sauce. Opwarmen in matige oven ca. 15 min. Met kaas bestrooien en dan nog even grateri- neren onder de grill. Vorige week werd de oorsprong van de straat geschetst. De ontwikkeling tot olgebouwde woon- en werkstraat is ind 19de-eeuws, behalve voor het udere laatste stuk, het Haringseind. In 1828 werd door de firma Diepen- ïllinghaus de weg voor het eerst met eien verhard om een betere aanslui- ng te verkrijgen tussen de fabriek en e nieuwe weg van Breda via Tilburg naar Den Bosch («Bredaseweg»). «Haringseind» had toen al enig be lang, door o.a. aan het tegenwoordige St.-Annaplein een lakenhalle (1820) en :n herberg «de Engel». De laatste erd ca. 1880 verbouwd en heeft dsdien hetzelfde aanzicht (St.-An- plein 1). Tussen 1866 en 1868 was a het pleintje Vincent van Gogh in kost. Het eigenlijke volbouwen van de Korvelseweg vond plaats tussen ca. 1875 en 1920. Waarschijnlijk zijn de huisjes bij de Korvelse dwarsstraat (nr. 90-96) nog de oudst bestaande, helaas in erbarmelijke staat. Uit de 19de eeuw zijn ook nog nrs. 152-154 en enkele patriciërsv - 154b/156 uit 1888 met U..B.S een later aangebouwd kantoor en nr. 158. Er tussenin staat een koetshuis met vroeger daarachterliggend de parktuin van Diepen. Het koetshuis is /an Brabants godsdienstig leven aardig geïntegreerd in de nieuwe stede- r mengt het gefluit der schoor- bouwkundige aanleg. 1 zich in het gebeier der klok- Van kort voor 1900 is Korvelseweg ie het «Ora et Labora» doen 160 van een welgestelde kleinere on- ^unken en de vrome voornaam- dememer, de laken («blauw»-)verver van eerlijken arbeid heerlijk de- Thijs. Opmerkelijk is de overbouwde monstreeren». poort met de toen net opkomende mo dieuze erker. Tussen Haringseind en het klooster staat een opmerkelijke pa triciërswoning, waarvan helaas de be nedenverdieping rigoreus is verbouwd. Boven is nog de zeer rijke detaillering zichtbaar in de kroonlijst en de gootklossen (leeuwekoppen). Bijzon der is ook het rijke tegelwerk en het «oeil de bceuf», zoals men het dakven ster noemt. Nieuwer zijn de grotere woonhuizen 142 (1912) en enkele bijna op het in uit de jaren 20-30 («Nieuwe Za- sid»), itectonisch stijlvol en gaaf is de r. het begin van de weg (eigen lijk nog plein, nr. 214). De villa werd ontworpen door de bekende Tilburgse architect Jan van der Valk (o.a. kerk Broekhoven I en het sociale woning- bouwcomplex; eigen woning Tuin straat 112), voor Rudolph Diepen, lid van de Eerste Kamer. De stijl, land huisstijl, is erg vergelijkbaar met die van de «Blaak-boerderij». Het straatje dat bij de villa uitkomt, werd naar Ru dolph het Diepenstraatje genoemd. Ook het vermelden waard zijn de ve le huizen uit het begin van deze eeuw van ambachtelijke bouwtrant. Inven tief werkend met metselwerk en tegels is aan deze eenvoudige huizen, vaak voor kleine middenstand, toch enige stijl gegeven. We vermelden zo de nrs. 102, 155-157 en 162 t/m CUISINE NORMAAL, MIJN IDEAAL. De Anuga ’85 in Keulen, ’s-werelds grootste voedingsbeurs, zit er weer op. En uw receptenschrijver heeft het uiteraard allemaal gezien. Tot slot wijzen we op drie arbeiders woningen aan de Korenbloemstraat, wat verder van het Korvelplein (nrs. 98, 100 en 102), gebouwd toen de Ko renbloemstraat nog een akkerpad was dat naar de Reit/Bokhamer leidde, en op twee weverswoningen aan de Die penstraat (nr. 70 en 72). Mogelijk nog net binnen deze periode is het boven- meestershuis gebouwd aan het Korvel plein (nr. 203) met oude roedever' ling in de ramen. Het straalt nog dorpse sfeer uit van het Korvelpk van weleer. Alle vermelde gebouwen zijn 1 en zonder veel architectonische smuk. Soms zijn ze in minder g staat. Toch zijn het 1 zeldzame getuigen van schiedenis en van het (1 van vóór de verstedelijking, het de «kleine monumenten» wierp. De kerk stond op het midden van het Korvelplein. In 1869 kwam er op Korvel een fra- tersschool (Aloysiusschool), behalve de openbare school, waarover we al spraken. In 1891 kwam er een nieuwe, die nog verscheidene malen verbouwd en vergroot werd. Aan het plein bouw den de zusters in 1891 een meisjes school (Antoniusschool), gevolgd in 1894 door een klooster (op het «Kor- velsch hoekske»). Eveneens in 1894 kwam een fraterhuis tot stand in de Kapucijnenstraat, van waaruit in 1916 «Huize Nazareth» werd gesticht. De oude pastorie, gevestigd in het huis van de weduwe Jellinghaus, werd in 1904 gesloopt en iets verder aan plein werd de huidige gebouwd, datzelfde jaar werd een patronaats bouw opgericht wat een belang centrum werd voor het sociale leven in de wijk, o.a. als thuishaven van de «Korvelsche Kring» (muziek, toneel, zang en spel). Buiten de strikt parochiële voorzie ningen werd aan de Korvelseweg in 1882 een Kapucijnenklooster ge bouwd, dat wel als hulpkerk dienst deed. De steeds groeiende bevolking op Korvel maakte in 1898 afsplitsing mo gelijk van de St.-Annaparochie (kerk inmiddels weer gesloopt) die vooral de buurt rond de Akkerstraat bediende. In deze leuke, kleinschalige buurt staan nog aardige huisjes in oorspron kelijke staat. In 1921 splitsten af de parochie Trouwlaan en de «Vredespa rochie» (kerken in Romaanse basilika- staan van de Trouw- .uvld verband met de so- ouw in «Klein Oerle» en traat en Veestraat. Een "ste en meest geslaagde socia- ïm’ en De Tilburgse afdeling van de Neder landse Bond van Oudstrijders het Ve teranen Legioen Nederland bestaat 35 jaar en dat is op gepaste wijze her dacht afgelopen maandag 21 oktober. Tijdens deze herdenkingsplechtigheid werden drie leden van het eeu,v «u. gehuldigd, te weten Piet Oomen die benoemd werd tot erelid van de afde ling Tilburg, Theo de Kort die be noemd werd tot erelid van verdienste en Kees Schuermans aan wie een oor konde werd verleend. Alle drie zijn 35 >ond. w 35-jarig bestaan werd 21 oktober ook een blik in de toe- .ast geworpen en sprak de voorzit- de h. H. Teklenburg de hoop uit siers, een arts, t dit jaar het ledenaantal het groot- architect (van ste werd in het 35-jarig bestaan van de ter> onderwijzers, bond. Momenteel zijn er zo’n 100 Een echte winkels mensen lid; in 1962, het topjaar, had nog met noemenj de bond 112 leden. Inlichtingen over Pas de Tilburgse afdeling van de Neder- laats landse Bond van Oudstrijders het Ve teranen Legioen Nederland bij de se cretaris de heer G. Vloedbeld, van Limburg Stirumlaan 43 in Tilburg. Eén was van Oerle met twee looi- en twee laafkuipen, een kalkput en een werkplaats, de andere van de bekende familie van Arendonk met toen nog maar één looikuip en een kalkput (la ter schoen- en lederfabriek). Van bete kenis was al wel de brouwerij «de Posthoorn» van de familie van Roes- sel, die voor meer dan plaatselijk ge bruik produceerde en de grootste van Tilburg was. De brouwerij was geves tigd in een ruim, gerieflijk en goed on derhouden gebouw met een roerkuip, twee ketels, twee koelbakken en een mouterij. Men brouwde er ca. 1830 jaarlijks 160 «brouwsels» bruin en licht bier. In de jaren ’60 van deze eeuw werd het gebouw gesloopt. Nog zichtbare resten Naast de kop van het gebouw van van Dooren en Dams is er op het Kor velplein niet veel meer over gebleven van de bebouwing van voor ca. 1870. Heel interessant is het huis Korvel plein 207 met de zogenaamde «kopse» gevel, dat uit de 18de eeuw dateert. Zeer globaal kan men de woonhuizen uit die tijd indelen in twee categorieën: de «brede» en de «diepe» huizen, waarbij het laatste met de korte gevel aan de straat stond, die meestal ver sierd werd met een halsklok-, of tuitge- vel. Misschien is dit pand het school huis, waarvan we in het vorig artikel m elding maakten. Aan de Berkdijk en in het Laar zijn er meerdere 18de- en vroeg-19de- eeuwse herinneringen. Aan de Berk dijk wijzen we op nr. 21, een vrijstaand huis met gele ijselsteen, dat een be- drijfsfunctie heeft gehad, en de nrs. 23, 25 en 27 die in kern waarschijnlijk eveneens 18de-eeuws zijn en in de 19de eeuw zijn verbouwd (gesplitst). Aan de Laarstraat (nr. 22) staat een zeer interessant wevershuis met wol- luik in de topgevel, waarschijnlijk uit de 18de eeuw, in ieder geval van voor 1830. Uit het derde kwart van de 19de eeuw zijn meer gebouwen overgeble ven, die typologisch ongeveer gelijk zijn aan de vroeg-19de-eeuwse. Zo vinden we op de hoek Laarstraat (nr. 7) en Berkdijk een breed huis met pleisterwerk dat natuursteen imiteert en dat ca. 1900 een winkelfunctie had. Ongeveer daar stond in de 18de eeuw de herberg «de Keulse Kar». Aan de Laarstraat (28-32) staat nog een rijtje arbeiderswoningen evenals aan de Berkdijk, met daar waarschijnlijk ook een wevershuis (nrs. 12-20). Opmerke lijk is hier ook nr. 16 met pleisterwerk, rozetankers en hanekammen van ijsel steen. De boerderij Gen. Winkelman- straat 2 dateert uit dezelfde periode en is bijzonder vanwege de gave indeling en de diverse boerenopstallen, w.o. het bakhuis. Tilburg Korvelscheweg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7