l 39. 1 Concert Goirkese kerk I f MOSSELEN UIERS i I UURT ANG. F Afscheid dirigent Tony Klaasen Concert Tilburgs Vocaal Ensemble Korvelseweg 108-C De Sapeurloot in Noorderligt Gotische suite Farce Theater presenteert... SAK groepsconcert 4.498 EETGHOHP.KTVIS KORVELSEWEG WEER OPEN Triple Concert in Loon op Zand Oude Kerkje te Middelbeers Verkoop Brabantse verzameling kunst en antiek REMMERS-DE JAGER SS; Operette Oisterwijk brengt «Der Bettelstudent» Nu nog meer 'muziekplezier met GEM muziekhuis AL tilburg 3 abetes -I Kulturele Kring Adriaen Poirters» bestaat 40 jaar Roberto Jacketti in Tilburg I Mark Foggo Band in het Kijkhuis PEN BESFt feHOP MOWN Donderdag 24 oktober 1985 - pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER er 1985-pagina 16 Volop eerste klas kwaliteit L Lia Ligthart stel, do- vier, s uit om CTRA loorgaans i 1. Het taalj ling kt ik zier In kasteel Nemerlaer CHELS ERF UTELS paf 89.- io’s Gi instrumenten nu uren 9.95 m’), Kleurentelevisies Video- en audio-apparaturen 8.90 6.15 Koffieconcert in Elckerlyc LAND, AMERSFOORT. ER1985. tenslot- Jean t de vereni- extra feeste- het 50-jarig /orden ande- Juliana van Stol bergstraat 25 Tel. 013-363049 atiedraad I QM, 100 mtr. 19.95 komf ibert Schi ruin, 2.5 QM, 28.95 aspel 7 mtr., 12.90 F VISSPECIAALZAAK k BESTERDRING 27, TILBURG,TEL.420424 er in het a voon een i waar ror mensen alhier een menten immers bloei va speling was de e Als heropenings-AANBIEDING Leuk geheel wolgevoerd dameslaarsje Lichtbeige met lekker dikke rubberzool SCHOENENHUIS I EUTELS- EUTELS I U wacht irstraat) Medewerkenden Naast de dirigent Tony Klaasen werken verder aan dit concert mee: Evert-Jan Schuur en Paul Fischer op viool, Paula Galavazzi en Wim Traa n zullen samen luwenkoor het van Dijk rk is twee i van het de plaat s zijn 1985 ont- j het ieid, be de vol- i Afflig- Nu voor GEMG80van5^795.' voor ilfsprekend hoopt deze operette een s kan geven aan 1 De beide kamerkoren met het Tilburgs Vrou «Motetto a tre cori» van Jan v! tot klinken brengen. (Dit werk door studenten v conservatorium op de plaat koren zullen worden ieter van Moergast Conservatorium. «De Sapeurloot» is een theaterstuk van de Franse auteur-regisseur Gildas Bourdet. «De Sapeurloot» is een co- produktie van de Theaterassociatie uit Den Bosch en de Verrukking vzw uit Antwerpen. Na vorig jaar schitterende voorstel lingen te hebben gegeven van «Die Csardasfürstin», is de Oisterwijkse operette dit jaar van plan om de wereld beroemde operette «Der Bettelstu dent» van Carl Millöcker te gaan uit voeren. jiezuinlge 1 ■UMKACHELS v.a. 395.' i bestaan van het Natuurtheater aan de Gemullehoekenweg. De solisten die mede deze operette verzorgen, zullen grotendeels dezelfde zijn die de afgelopen zomer hebben bijgedragen tot het succes van «Die CsArdasfürstin». Het koor heeft in, alleen: het voelt den. Dit slaat niet Of de zang, maar op o. koor. Als nu lezers de neiging in 1986. deel Gildas Bourdet schreef het stuk met de bedoeling deze keer iets zeer, zéér slecht te schrijven, reden daarvoor was dat de critici hem wel een goede regis seur vonden, maar een slecht schrijver. Maar de «Sapeurloot» werd unaniem bejubeld als een van de belangrijkste theatervemieuwingen van de laatste ja- ren. Loonse oq de restaur ;rk, w Het is lange tijd stil geweest rond het Tilburgs Vocaal Ensemble. Die stilte wordt op zondag 27 oktober echter doorbroken. Dan treedt namelijk dit koor, dat in het verleden zo vaak garant stond voor uitstekende uitvoeringen, weer voor het voetlicht in de Pauluskerk in Tilburg. Met het oog op het derde bestaanslustrum is gezorgd voor een uitgekiend programma. Behalve J.S. Bachs cantate 12 «Weinen, Klagen Sorgen, Sagen», worden nog uitgevoerd een cantate van Felix Mendels sohn Bartholdy «Wer nur den lieben Gott lasst wal ten» en het «Gloria» van Vival di. Het is een programma waarmee Tony Klaasen op waardige wijze afscheid neemt van «zijn» T.V.E. Woensdag 30 okt., donderdag 31 okt. en vrijdag 1 nov. Aanvang 20.15 u. «De Sapeurloot», een co-produktie van De Theater Associatie en de Verrukking vzw. jaar geleden d Brabants Cons_. vastgelegd). De geleid door Piete cent Brabants G 49 cent De toegangsprijs is vastgesteld op het ludieke bedrag van 49 cents; er wordt een cent terugbetaald zolang de rraad strekt. Met dit bedrag wordt relatie gelegd met het verleden Mid 1900 te Tilburg een aantal i zich hebben ingespannen om aantal hoogwaardige instru- geplaatst te krijgen. Dit was een voorwaarde voor de op- /an het muziekleven. Bij de in- van het Heuvelse orgel in 1894 entree nl. 49 cents. er ook duidelijk zin *'t zich wat beschei- op de kwaliteit van de grootte van het :rs van De Tilburgse Koerier de neiging voelen opkomen om nog in 1986. deel te nemen aan een operette in het Natuurtheater, dan is hier uw kans (vooral sopranen wc van harte uitgenodigd, maar ook i re stemmen zijn zeer welkom). Mocht u meer willen weten, betl u dan even de secretaresse mevr. J. Leys, 04242-15386. U kunt natuurlijk ook naar de weke lijkse repetitieavond komen in de Ouwe Zwengel, Kerkplein, Oisterwijk, maandagavond 20.00 uur. l-ZELf-MARKT Prinsenhoeven 5, Tilburg. Tel. 013/426245 Laarstraat 39, Tilburg. Tel 013/63.90.83 De thematiek van het stuk is zo oud als theater zelf: een verteller verhaalt het wel en wee van een driehoeksver houding die op de scène verteld wordt. In een wild tempo wordt een burger mannetje, de Sapeurloot, heen en weer geslingerd tussen de grijpgrage armen van zijn echtgenote, Apostasie, en zijn nieuwe vlam Espermanza. Er worden nogal wat rollen gewisseld: de verteller wordt de echtgenoot, de echtgenote wordt minnares en vice versa. De taal die in het stuk gebezigd wordt, is zeer bijzonder. De tekst in de Nederlandse vertaling van Pjeroo Robjee is een wonderlijke nonsens-taal die sterk associatief en suggestief is en pas duidelijk wordt door het spel van de acteurs én door de invulling van de toeschouwer. De taal moet men niet trachten te begrijpen, maar men moet het ondergaan. «De Sapeurloot» is een stuk dat een groot inzicht in de mannen- en vrou wenproblemen geeft; een komedie die over een aktueel onderwerp interessant is, plezierig én intriest. Per voorstelling kunnen er zo’n 150 mensen het stuk zien, er wordt name lijk een arena in de zaal gebouwd met tribunes eromheen. Popminnend publiek opgelet! Niemand minder dan Roberto Jacketti komt, met zijn Scooters, naar Tilburg. A.s. zondag treden zij op in the Talk of the Town aan de Heuvel. Het optreden van Roberto en de Scooters is gepland rond 17.00 uur. maar de zaal is al open om 15.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en the Talk of The Town. Archaïserend Zo te zien gaat het om een dichtbun del die de periode van de Gotiek poogt te omvatten maar waarbij men zeker niet moet denken aan dat waar we de Gotiek doorgaans mee associëren de bouwstijl. Het taalgebruik van de heer Eligh is sterk archaïserend en daar door voor de gemiddelde lezer niet makkelijk. Zeker omdat, de genoemde Vanzelf titels maken dat al genoegzaam duide- (jat lijk, het geheel doorkneed is met God tintje De dichtbundel «Gotische suite» van de heer P. Eligh is verkrijgbaar bij boekhandel Gianotten in de Heuvel- poort. Zeer onlangs is bij boekhandel Gianotten de tweede bundel van de heer P. Eligh uitgekomen. Enkele jaren geleden debuteerde hij, ook bij Gianotten, met zijn bundel «Lopend door de herfst». Zijn nieuwe bundel is getiteld «Gotische suite» en een korte bezin ning op deze titel maakt veel duidelijk over de inhoud. De gotiek ofwel de gotische stijl vond in Europa algemeen ingang in de periode van ongeveer 1150 tot 1500. Suite betekent rij, reeks of serie. De bundel is opgedeeld in vier afde lingen Satire, Vroomheid, De Zwarte Dood en Late Middeleeuwen. De eerste afdeling Satire bestaat uit een verdichting van het meest geslaag de dierenverhaal uit de wereldlitera tuur Van Den Vos Reynaerde. De tweede afdeling, Vroomheic staat uit vijf gedichten met gende titels de monnik van In het Farce Theater aan de Volt- straat treedt vanavond theatergroep Baobab op, met het stuk Ferdaoes. Morgenavond, 25 oktober, verzorgt de JP Band een optreden. Een blues- formatie, die vanaf 20.30 uur haar klanken door het theater uitstort. Woensdag 30 oktober wordt 20.00 uur de film Ghandi gedraaid. Donderdag 31 oktober tenslotte wordt het podium ingeruimd voor theatergroep Dames en Heren met de tragi-komedie: de Tijger danst. Een volledig aan een film verslaafd nichtje zet het hele burgerleven van oom en tante op zijn kop. De komst van het nichtje leidt tot een ommekeer leven van de familie. «De danst» om 20.00 uur, eveneens theater aan de Voltstraat 18. 1.49 p./mtr. IDEUR maten 209.00 EUR Ten bate van het Loonse orgelfonds, dat zich inzet voor de restauratie van het orgel in de Loonse kerk, wordt a.s. zondag in de kerk van Loon op Zand een triple concert gegeven. Een triple concert staat voor een gevarieerd kwl- fieconcert, dat tussen 13.00 en 14.00 uur verzorgd wordt door ouderenkoor de Venloene, kinderkoor Sjaloom en de Jeugdharmonie van Sophia’s Veree- niging. In een feestelijk concert aanstaande zondag 27 oktober, aanvang 15.30 u., waaraan diverse solisten en een drie tal gerenommeerde koren meewer ken, zal de grammofoonplaat van de bekende mezzosopraan Lia Ligthart worden gepresenteerd. De plaat is vervaardigd vanuit een tweetal vertrekpunten: voorop staat dat tot op de dag van vandaag composities van eigen bodem te weinig aandacht krijgen. Het repertoire voor solozang en orgel is een terrein dat door Lia Lig thart in de afgelopen zeven jaren zeer is verkend in relatie tot een groot aan tal concerten in binnen- en buitenland, o.m. met de Eindhovense organist Gerard Habraken. Het originele reper toire is bij de gemiddelde muzieklief hebber vrijwel onbekend. Op de plaat zijn een aantal zeer bij zondere werken vastgelegd van voorna melijk Nederlandse componisten zoals Alphons Diepenbrock, Hendrik An- driessen, Oscar van Hemel en Herman Strategier. Daarenboven is een prach tig lied van de in Tilburg woonachtige komponist Louis Toebosch opgeno men; de tekst - van de Zuidafrikaanse dichteres Elisabeth Eybers - is te be schouwen als het hedendaags Maria- lied. In het concert, waar slechts een klein gedeelte van de plaat live ten ge hore zal gebracht worden, wordt dit lied door Lia Ligthart met orgelbegeleiding van Gerard Habraken gezongen. Ook zal zij het «Maria zart» van Hendrik Andriessen vertolken. ^GEMG60 Incl. stofkap I ritme A.s. zondag 17 oktober wordt in het kader van de serie Groepsconcerten 1985 een koffieconcert gegeven in de Harmonie aan de Stationsstraat. Van af 12.30 uur wordt het podium vrijge maakt voor de kinderkoren: de Sino- peltjes en het Tilburgs jeugdoperette- koor «de Wolstad». hem, Jan van Ruusbroec, Zuster Bert- ken, Petrus van Diest en Anna Bijns. De derde afdeling, De Zwarte Dood waarmee de pest bedoeld wordt, be staat uit zeven gedichten Anno 1348, Boerenbruiloft, Het grote sterven, Po grom, Clemens VI, Ancilla en Anno 1351. De vierde en laatste afdeling t© te bestaat uit twee gedichten Froissart en Late Middeleeuwen. Tot slot volgen aantekeningen die iets meer duidelijk maken over de ti tels van de verschillende gedichten. In Cultureel Centrum Elckerlyc aan de Koestraat 18 in Hilvarenbeek, vindt a.s. zondag 27 oktober een koffiecon cert plaats. Peter Zimmerman, concertpianist, zal een pianorecital verzorgen, in de ensemble-zaal van he) Cultureel Cen trum. Op het programma staan werken van Chopin, Prokofjef en de Spaanse componist Albeniz. Het concert begint om 12.30 uur. A.s. zondag wordt in de zaal van Pas Buiten aan de Bredaseweg een koffie concert gehouden, waaraan twee gere nommeerde harmonieën hun mede werking verlenen. Koninklijke Harmo nie Concordia van 1839 uit Hilvaren beek, o.l.v. Rinus van Hamond, en het Harmonie Orkest Tilburg, o.l.v. Sjef Roberts. Het concert begint om 12.00 uur en het programma ligt voor u Tilburgs orgelbezit Het tweede uitgangspunt was de plaat te realiseren, zo mogelijk met Tilburgs orgelbezit; dat bleek zeer wel te doen: gekozen is voor de Smitsor- gels van de Heuvelkerk en het Goirke. Via deze plaat wil men landelijk be kendheid geven aan deze historische instrumenten. Op de hoes worden de beide Smitsorgels beschreven. Tijdens het concert zal de orgeldeskundige drs. F. Jespers, auteur van diverse publica ties op dit terrein, aan dit aspekt aan dacht besteden; hij zal tevens de eerste exemplaren van de grammofoonplaat uitreiken. Het concert zal worden besloten met een improvisatie van de internationaal befaamde komponist-organist Louis Toebosch: men zal getuige kunnen zijn van zijn uitzonderlijk talent dat reeds verscheidene keren op de grammo foonplaat is vastgelegd. Gerard Ha braken zal het concert openen met de «Santa de Chiesa» van Hendrik An driessen. In het concert zullen een drietal meerkorige komposities worden uitge voerd door het kamerkoor «Ad Par- nussum» (het Tilburgs kamerkoor dat vorig jaar op het Nederlands Koorfes- tival de tweede prijs behaalde) en de prijswinnaar, het kamerkoor «Nuit d’Art» (Cuijk). Uitgevoerd wordt «Jauchzet dem Herm» van Heinrich Schütz en twee van de vier, zelden uit gevoerde, komposities uit opus 141 van Robert Schumann. Gitaarconcert in Hasseltse Kapel Het gitaarduo Peter Hamers en Erik Pulens geeft a.s. zondag een concert in de Hasseltse kapel aan het Hasselt- plein. Op het programma staan werken van o.a. Carulli, Bach, Scarlatti, Granados en Brouwer. Beide gitaristen studeren aan het Brabants Conserva torium, en spelen inmiddels zo’n twee jaar samen. Het concert begint om 20.30 uur. laars, beeldengroepen uit de 17de, 18de en 19de eeuw, barokengelen en schilderstukken. In de collectie bevin den zich ook klokken, speeldozen, lampen, koper, tin, brons, glas, ijzer en gewichten, porselein, cloisonne en ta pijten. Van museumstukken tot volks kunst. Onder de schilderijen zijn werken van Brabantse kunstenaars zoals Peter van den Braken, Jan dijker, Noltee, Gerard Princé, Anton Beks, Winthau- sen en Vorselmans. Het geheel zal in kasteel Nemerlaer te Haaren te bezichtigen zijn op zater dag en zondag 26 en 27 oktober a.s. van 10 tot 18 uur. De openbare verko ping vindt plaats op maandag en dins dag 28 en 29 oktober a.s. ’s middags om 14 en 19.30 uur. Er is van de verzameling een catalo gus samengesteld. Donderdag 24 oktober, aanvang 22.00 u., treedt in het Kijkhuis, Koe straat 168 in Tilburg, Mark Foggo Band op. Najaren gewerkt te hebben in Enge land (o.a. met Elvi$ Costello) en Duits land, kwam de in Engeland geboren Mark Foggo in 1980 naar Nederland. Sindsdien is hij gebleven. Er zijn wei nig mensen die zijn hit «New Shoes» niet kennen, zeker het regelmatig con- cert-bezoekende publiek niet, dat hij jarenlang een swingende avond be zorgde als volleerd entertainer. Ondanks de goede sfeer tijdens optredens, besloot Mark begin 1 tijdelijk de Nederlandse podia «te zien» om zich toe te leggen op schrijven van nieuw repertoire. Dit resulteerde in de in september ’85 verschenen gelijknamige single en L.P. «Weapons and Guitars». De energie die Mark Foggo de 'eer ste 8 maanden van dit jaar heeft verza meld, zal hij in de komende maanden gaan gebruiken om het Nederlandse publiek te entertainen. Vanaf 1975 heeft de heer Klaasen T.V.E. op inspirerende wijze geleid. De koorleden hebben al die tijd hun voordeel kunnen behalen met zijn vak manschap en zijn zangerskwaliteiten. Vele uitstekende concerten waren het gevolg o.a. in de cycli SMET en SMEO. Hoogtepunten die onder het dirigentschap van Tony Klaasen be leefd werden, waren toch zeker de in 1984 en 1985 door de NCRV gemaak te radio-opnames van werken van Ben jamin Britten. Ook had het koor in 1982 enorm succes met uitvoeringen van Bachs cantate «Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit» en de «Musikalischen Exequien» van Heinrich Schüte. In dat jaar werd ook de tweede plaats bereikt in de hoogste afdeling van het Neder lands Koorfestival. Na tien jaar komt dus nu een einde aan de vruchtbare samenwerking tus sen T.V.E. en dirigent Tony Klaasen. Tijdsgebrek heeft de laatste dit besluit doen nemen. Op 27 oktober zal hij voor het laatst de toon aangeven voor het T.V.E. in de Pauluskerk, in de Heuvelstraat. Het concert begint om 20.30 uur. In kasteel Nemerlaer te Haaren zal nog deze maand een unieke openbare verkoping worden gehouden van een der grootste particuliere verzamelingen van kunst, antiek en curiosa uit Bra bant door de notarissen mr. A. Gudde uit Helvoirt en mr. P. van Hussen uit Eindhoven. Het gaat in totaal om meer dan 1.000 voorwerpen. Vrijwel de gehele collectie, die uit Nederland en vele Europese landen af komstig is, wordt bij opbod verkocht. Deze verzameling werd gedurende de afgelopen vijftig jaar in de regio Eind hoven opgebouwd. Het gaat hierbij riple o.m. om grote en kleine heiligenbeel- kof- den van porselein, bisquit, brons en hout, een gebeeldhouwde communie bank, gestoken panelen uit Brabantse en Limburgse kerkateliers. Bij de reli gieuze stukken komen ook altaarenge- len voor, missaalstandaards, kande- Een en ander leidde tot de oprich tingsvergadering van 31 januari 1946. Al spoedig vond ook reeds de eerste le zing plaats en wel op 14 februari van datzelfde jaar in Hotel De Nederlan- Deze lezing, die als onderwerp «Het illegaal verzet weerspiegeld in de poëzie», werd verzorgd door Drs. L. v.d. Ham, die tevens de eerste voor zitter van de opgerichte verenigingen zou worden. Sindsdien hebben vele prominenten Oisterwijk aangedaan om een lezing voor de leden van de Kulturele Kring te verzorgen. Waar vele in Nederland reeds verdwenen, ver zorgt de Kulturele Kring nog steeds le zingen, in Oisterwijk blijkt onveran derd nog steeds dezelfde behoefte hier aan te bestaan. Programma Tot het einde van dit jaar staan er de volgende aktiviteiten op het pro gramma. Dinsdag 22 oktober: «De kracht van filosofie en filosofen» door Prof. S.J. Doorman. Dinsdag 5 november: «Computers zijn gewoon», door Ir. B. Krijgsman. Dinsdag 19 november: «Victor Hu go», door mevr. Drs. E.M.C. Bol-van Dinsdag 10 december: «Johann Se bastian Bach, een die de weg wijst», door Prof. Dr. H. van der Linde. Mocht u voor één of meerdere lezin gen belangstelling hebben, dan bent u van harte welkom. Inlichtingen bij de secretaresse mevr. M.J.A. Pijsel-Beckers, Wolven- steeg 8, 5062 DE Oisterwijk, telefoon 04242-16859. op altviool, Sabine Gunther op cello, Cecile Bogaerts op klavecimbel, Piet Slooten op trompet en Adri van Beur den op hobo. Solisten zijn: sopraan Margo van de Laak, sopraan Anne- mieke Wijsbek, alt Katinka Streefkerk, tenor Tony Klaasen, bas Ton van den Boom en het Tilburgs Vocaal Ensem ble. Voor de vierde keer exposeert de Valkenswaardse schilder Antoon Bae- ten zijn olieverfschilderijen in het Oude Kerkje te Middelbeers. Ditmaal is er sprake van een over zichtstentoonstelling met zowel nieuw als ouder werk van deze gedreven amateurschilder. Kempische landschappen en stille vens vormen de hoofdschotel van deze expositie. Liefhebbers van zijn werk kunnen komend weekeinde terecht in het Oude Kerkje. Openingstijden: za. 26 oktober, 14.00-18.00 uur; zo. 27 oktober, 11.00- 18.00 uur. Dit jaar bestaat de Kulturele Kring ■Adriaen Poirters» 40 jaar. Het ont staan dankt de Kring aan de initiatief nemers, de heren F. van Steen en J. Vuysten, die tot de ontdekking kwa men, dat er in Oisterwijk «geen symp- den. tomen van hoger leven, van diepere be- had zinning aanwezig waren». Daar er on getwijfeld meerdere personen beston den, die evenals zijzelf hieraan behoef te hadden, was het zaak deze gelijkge stemden in een verband bijeen te bren gen, waartoe een oproep werd geplaatst in het Kerkklokje van 13 januari 1946. inmiddels had men de burgemeester op de hoogte gebracht van de plannen en was er overleg gepleegd met de Z.E. Heer J. van Kemenade van de paro chie St.-Petrus Banden, die zijn goed keuring hechtte aan de plannen. Bo vendien verscheen er nog een artikel in het Kerkklokje van 20 januari 1946, waarin kapelaan Bergmans op propa gandistische wijze de plannen onder steunde en om deelnemers verzocht besluitende met de woorden, dat de plannen «de volle instemming hadden van den Pastoor van Sint-Petrus en van den Edelachtbaren Heer Burge meester». Vertier in D’n Egelantier Het programma van D’n Egelantier in de Boomstraat 39 voor de komende ele gelijksoortige instellingen week, ziet er als volgt uit land reeds verdwenen, ver- Vanavond, 24 oktober, treedt Tucsi ig nog steeds le- 'op, een zigeuner jazz formatie, met blijkt onveran- muziek in de stijl van Hot Club de France, in een roes van romantiek. Het optreden van Tucsi begint om 22.00 uur. Zondagmiddag staat om 16.00 uur The New Association op het podium. Een groep rond slagwerker Pierre Courbois, die voor een grote interna tionale jazzdoorbraak staan. Het vier tal schrijft samen de muziek, die oor spronkelijk en swingend is. Koffieconcert in Pas Buiten HROTEN |30, 360, 390, 1.29 p./mtr. I i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 17