o Korvel: van oudsher een Hil belangrijkstadsdeel d blicon Souvenir des Montagnards gaat groot feest vieren SD 67 bromfietsers bekeurd wegens een te hoog vermogen «Korvel in ere hersteld» Oplage: 81.850 ex. I Opening Volkenkundig Museum ^BEVEHJQNGr c RESTERDRING 85 >er 1985-pagina 32 <oerier In dit nummer pag.17 Liedertafel hervindt na bijna anderhalve eeuw haar wortels Andere overtredingen 3 Denkt U aan nieuwe vloerbedekking Broodje Kras, Tuinstraat 16, Tilburg. VERZAMELAARS VERENIGING TILBURG GROTE VERZAMELAARSBEURS Zaterdag 19 oktober 9 Entree 2,- Zaal open 9.00 tot 17.00 uur Inl. tel. 013-432392 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN 9ar) Delfe - Körvel uit de zorgen >.30 uur >.30 uur >.30 uur L00 uur in Restaurant ’t Wit Paardje Tilburg Noord Lijnsheike 8 Maak ’n koffiestop bij Kras voor 1,00. ’n Verantwoord opkikkertje tijdens het winkelen. Elke middag tussen 2-5 uur. Donderdag 17 oktober 1985 29e jaargang nr. 1433 haar van ze bereid i voor advertenties en jagavond 22.00 uur. Sport De bal is rond verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek a. stede- ingen op Tilburgse Wiertstraat 9, 5012 CH Tilburg, telefoon: 013-551405 Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijnt redactie dinsde raat. o teerd de Spoorlaan ver- - Natuurmuseum. opgericht ter %e industriële t toen formu- kwamen - rgse sociëteit jntanari» he- drag mer en bromfie Gebleken is rijden met een voorvork is volt Cuisine Normaal Kuituur/Amusement Cursussen Autobeurs Menselijk bekeken.... Films iitdrijven naar de i de drie het boe- i Lieder /erf levert rhaal op i ie om de he men besloot, n de Liederta- ren. Een luchtfoto van Korvel uit 1936. Rechtsonder het nenklooster en de meisjesschool. Links het Korvelpk Officiële heropening De heropening van de Korvelse- weg wordt officieel verricht door de Wethouder Lambers op don derdag 24 oktober. Op spectaculaire wijze zal dit plaatsvinden op de Korvelseweg, hoek Korveldwarsstraat. Harmonie l’Echo des Montagnes gaat muzikaal bijdragen aan het feestelijke evenement. Rondom Hart van Brabant pag. 3 pag. 7 - Pag. 9 pag. 11 pag. 14 pag.17 Gedeelte van het aantal bromfietsen dat naar het politiebureau is overgebracht, voor i >.m. te hoog vermogen (opgevoerde e bergbewo- je afkomstig i Pyreneeën. ~en door de Hein Zomerdijk j de Souvenir dat geen anderen Chanteurs Mon- Prijswinnaars Koestraat Aktie Gilde van Autovaklui Naast de processen-verbaal voor de technische gebreken zijn nog voor di verse andere overtredingen bekeurin gen uitgeschreven, namelijk 92 voor het door rood-lcht rijden, 12 voor overschrijding van de maximum snel heid, voor het rijden zonder verlichting 38 en voor de overige overtreding 20 stuks. De politie zal ook de komende we ken extra controle houden op het ge- van de jeugdige verkeersdeelne- ti op de technische staat van de iets. Erkend Uneto installateur Ontdek dan de harde feiten van een Naturo kurkvloer Tijdens de oktober-woonmaand BENODIGDE LIJM GRATIS Doorlopend prachtige VIDEO- en DIASHOW NK naturo kurk DE VLOER DIE ALLES MEE HEER... OOK ZN PRIJS Bel voor gratis dokumentatie 013-359629 ge- .Te on- de iting zich zijn heerlijke uit de Indonesische keuken verkrijgbaar, vinden op geregelde tijden «Hingen plaats. Iedereen is «'elkom op dit kennisma- SKI7 transportwielen ^titxirg. mies vemeweg.M-industrieterrein tel:013 321316 Tijdens de eerste politiecontroles in de gemeente Tilburg, op het gedrag van de jeugdige verkeersdeelnemer in de leeftijd van 12 t/m 19 jaar, (dit is de groep die het meest betrokken is bij een letselongeval) is gebleken dat er veel bromfietsers rijden met een te hoog vermogen (opgevoerde motor). Bij 11 politiecontroles zijn in twee weken 67 bromfietsers bekeurd wegens een te hoog vermogen. Bij 16 van deze bromfietsen was het vermogen zo hoog, dat dit voor de politie aanleiding was om de bromfiets over te brengen naar het Hoofdbu reau van Politie, voor een nader technisch onderzoek. De bestuurder van de brom fiets kon dan te voet zijn weg vervolgen. 4 bromfietsers werden bekeurd wegens een te hoog geluidsniveau. Aldus meldt de gemeentepolitie Tilburg. pag. 18-19 pag.21 pag.21^ ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G de Beer De laatste twintig jaar is Korvel niet meer helemaal Korvel geweest. Het plein was geofferd aan het autoverkeer, de Korvelseweg bood een chaotische aanblik. Na enkele jaren studie werd tot een nieuwe inrichting besloten, die gedeeltelijk ook een herinrichting zou zijn. Vooral van het Korvelplein zou iets van de oude glorie hersteld worden. Ais de reconstructie klaar is en - naar we aannemen - ge slaagd mag heten, is er dus zeker reden tot feestvreugde. Vreugde voor de bewo ners en winkeliers die van oudsher al zeer betrokken zijn bij «hun» Korvel, maar ook voor de andere Tilburgers die weer een belangrijk deel van de stad geherwaar deerd zien. ZONNEHEMELS 300.- tot 1000,. goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 A.S. ZONDAG GEOPEND irgse histo- o.m. voor gelijke Mo- bereid ge- tweetal artikelen srleden van Korvel nader te. ten. Zondag 20 oktober De middag wordt muzikaal opge luisterd door de Antilliaanse «Grupj Folkloriko Paradiso Caribensa» en Gamelan spelersgroep. Een aantal c dersteunende groeperingen zoals Vriendenkring, de Gamelansticht en de Kinderwereldwinkel zullen z presenteren. Daarnaast zijn hc*"u exotische hapjes uit de en Antilliaanse Bovendien vin» filmvoorstelling0 van harte welk, kingsweekend. Hoezo vieren? Honderdveertig jaar is natuurlijk een respectabele leeftijd, maar geen kroonjaar als bijvoorbeeld 100, 125 of 150 jaar. Dat Tilburg komende weken niettemin zal wel dat zij «de Souvenir» reeds geruii tijd binnen haar muren koestert, komt doordat de Montagnards pas kort ge leden definitief te weten zijn gekomen waar nu echt hun wortels liggen - en dat is een eigentijdse queeste waard, kennelijk niet alleen voor natuurlijke personen. Bergbewoners Lange tijd heeft men zich bij souvenir» niet zo druk gemaakt over de vraag omtrent de afkomst. De naam van de liedertafel betekent, dat het een zanggezelschap is, «ter herin nering aan de bergbewoners», de Montagnards, die in 1844 met hun koor in Tilburg optraden en daarbij 1 overweldigende indruk op hun ge- loor maakten dat alras werd besloten een poging te wagen hun zangpresta ties blijvend voor de Tilburgers te be houden: door een eigen zanggezel schap op te richten dat ernaar diende te streven de kwaliteit van de uitvoe ringen der bergbewoners te evenaren. Italië of Frankrijk Alleen wist men vrij snel al niet meer waar die bergbewoners vandaan gekomen waren; sommigen meenden t begin van de Oerlesestraat, de Poelstraat (nu Tafelbergstraat), het non- lein dat bovenin overgaat in Diepenstraat en Korvelseweg. Centraal op de foto het fabriekcomplex van van Dooren en Dams, naar boven overlopend in het «park» van textielfabriek Diepen. (Foto Archiefdienst gemeente Tilburg). c icunst, een het blijven h laat aan- ook dat er bestuurders i bromfiets waarvan de orvork is verlengd. De bromfiets Idoet dan niet meer aan de inrich tingseisen. Het stuur wordt hierdoor verzwakt, waardoor reeds bij een lichte botsing het stuur kan breken. Bij constatering van een verlengde voorvork zal dan ook proces-verbaal worden opgemaakt, zo stelt de politie onverbiddelijk. De politie waarschuwt ook voor het kopen van een bromfiets die afkomstig is uit België. Deze bromfietsen hebben in veel gevallen geen goedkeurings- nummer en mogen derhalve dan ook niet op de Nederlandse wegen rijden. De «Koninklijke Liedertafel «Souvenir de Montagnards», ofwel, voor een deel van de Tilburgers, kortweg de Liedertafel, voor een ander deel weer «d’n souve nir», (ter onderscheiding van «d’n echo», het Korvelse muziekgezelschap «L’écho des montages»). Een begrip, hecht verankerd in het Tilburgse gezelschapsleven en dat wekt ook geen bevreemding want «de souvenir» bestaat dezer dagen al 140 jaar. En die gebeurtenis gaat de muzieksociëteit op uitbundige wijze vieren. voor alle vraagstukken op beveiligingsgebied (lage prijzen, gratis advies) de hoofdwegen begon men vanuit de driehoekige kernen te bouwen («lint bebouwing»). Wel moet hier worden opgemerkt dat niet alle driehoekige vormen in de plattegrond deze achtergrond hebben. Bij splitsingen van wegen ontstonden door afronding van de hoek ook pleintjes met zelfs wat bebouwing. Dit is echter een latere (17de, meestal 18de eeuwse ontwikkeling). Lees verder op blz. 7 dat de zangers uit Italië I maar dan zou de Tilburg0 eerder «Ricordo degli mont ten. De meerderheid der zoekers was het er wel over eens dat de 1 ners uit een Zuidfrans stadje geweest waren ergens in de F Op grond van mededelinger muziekhistoricus dr. F“" concludeerde men bij u. de «voorbeeldzangers» konden zijn dan de «CL tagnards» uit het Pyreneeënstadje Bagnères de Bigorre, vlakbij het bede vaartsoord Lourdes. - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Persoonlijk onderzoek van fel-voorzitter L. van der Wer een bevestiging van dit verh« zo groot was de vreugde vonden levensbron dat het 140-jarig bestaan van de Lie fel op extra-grootse wijze te viere Gedenkboek De viering kreeg al meteen een bij zonder tintje doordat de verdienstelij ke Tilburgse amateur-geschiedschrij- ver J. Trommelen (bekend van publi- katies over de bevrijding van Tilburg en over «De Volt») bereid en in staat bleek in zeer korte tijd een fraai ge denkboek van zo’n 60 pagina’s te ver vaardigen, waarin niet alleen de ge schiedenis van de Koninklijke Lieder tafel de revue passeert, maar in het voorbijgaan ook een beeld ontstaat van het Tilburgs muziekleven in de af gelopen anderhalve eeuw - een mu ziekleven dat niet los te. zien valt van het algehele reilen en zeilen in Tilburg. Lees verder op blz. 7 Ter gelegenheid van de opening van het Volkenkundig Museum, dat ver huisd is van de Kloosterstraat naar de Spoorlaan 434a in Tilburg, organiseert de Vriendenkring van het museum op zaterdag 19 en zondag 20 oktober een aantal activiteiten met daarin lezingen, zo>n dans, muziek, exotische hapjes, film, vi- deo enz. Een unieke kans om kennis te een maken met eenn vernieuwd Volken kundig Museum. Het museum is de beide dagen van 13 tot 17 u. geopend. Zaterdag 19 oktober Om 15.30 uur geeft de schrijfster Margaretha Ferguson een lezing in li teraire sfeer, die uitstekend aansluit bijj de permanente tentoonstelling over Indonesië. Op unieke wijze wordt een beeld gegeven van de overgang van het oude Nederlands-Indië naar het huidige Indonesië, zoals zich dit o.a. weerspiegelt in haar roman Elias in Batavia en Jakarta. Na de lezing kunt u met gedachten wisselen en zal zijn haar werk te signeren. Vanaf 14.30 u. worden er video-do- cumentaires over Indonesië vertoond. Koffie, drank en hapjes zijn verkrijg baar. Driehoekspleinen Zoals wellicht bekend, is Tilburg opgebouwd uit een aantal, min of meer, op zichzelf staande nederzettin- n van middeleeuwse oorsprong. De- meerkemigheid is karakteristiek ge- ïven voor de latere stad. De meest opvallende plattegrondvorm van zo’n oude nederzetting is het driehoekige plein zoals we dat ter stede nog aan treffen in de Hasselt, de Veilhoven (Wilhelminapark), de Heikant (de Schans), de Heuvel, in Oerle (Trans- vaalplein) en op Korvel. Het is overi gens een veel voorkomend verschijnsel m de Nederlandse en Belgische Kem pen. Het driehoekige plein ontstond als middeleeuwse agrarische kern met een speciale bedoeling. De meest aanne melijke verklaring voor de vorm wordt gevonden in het bijeen- en uitdrijven iedere dag van vee vanaf of i boerderijen aan het plein via poten van de driehoek. Aan L renpleintje, omzoomd door eiken of linden, woonden drie A vijf families. Op het plein bevond zich een drenk- kuil voor het vee. De drie hoofdwegen leidden naar de akkers, weiden/beem den (lage beekdalgronden) en woeste heide en bosgronden die bij de neder zetting hoorden. Door de ontwikkelin gen in de landbouw en de bevolkings groei breidden de ontginningen zich uit in de bossen en op de heiden in de omgeving en raakte de bewoning in de nederzetting meer verspreid. Ook aan Korvel was inderdaad één der belangrijkste stadswijken en beslist ook één der oudste. Twee maanden geleden hebben we in dit blad aandacht besteed aan de heringerichte Nieuwlandstraat. Omdat Korvet historisch gezien zeker niet minder interessant is, willen we op dezelfde beknopte wijze de geschiedenis van Korvel behandelen. In het navolgend artikel wil ik de oorsprong van de buurt schetsen, de bedoeling achter het stratenpatroon en de ontwikkeling van het gebruik van de ne derzetting. later wijk, uiteenzetten. We houden ons daarbij vooral bij het Korvel plein en de Korvelseweg. In een tweede artikel, volgende week, wil ik ingaan op de nieuwe bewonings- en bebouwingsgeschiedenis (19de, begin 20ste eeuw). Nog even en Körvel is weer voor een tijdje uit de zorgen. Al thans, op verkeerstechnisch ge bied. De Korvelseweg en de aan palende pleinen: Korvelplein, Sint Annaplein en Onze-Lieve Vrouweplein, de vroegere Zomer straat en het nog vroegere Ha- ringseind hebben voor Tilburg al tijd een belangrijke functie gehad. In de eerste plaats als verbinding met de buitenwereld. Korvel vormde niet alleen Tilburgs ven ster op Goirle en het daarachter liggende België, maar lange tijd liep over de Korvelseweg ook het verkeer naar en van Breda. Waar veel verkeer is, komen automa tisch ook veel neringdoenders en zo is Korvel, ook van oudsher, een belangrijke Tilburgse winkel straat. Vooral de laatste jaren begon nen die twee functies: winkel straat en verkeersader, elkaar da nig te bijten. Het winkelend pu bliek werd in zijn bewegingen be lemmerd door het drukke verkeer terwijl anderzijds het doorgaand verkeer zelden soepel kon door stromen door het vele laden, los sen en dubbelparkeren op de Korvelseweg. Twee maanden geleden is de gemeente Tilburg, niet voor het eerst in de geschiedenis, begon nen aan een ingrijpende verbete ring van Korvelseweg en aanpa lende - een verbetering die zowel voor Korvel-winkelstraat als voor Korvel-verkeersader positieve re sultaten moet gaan opleveren. Ter gelegenheid van die bouwkundige verbeteringe Korvel besteedt de Koerier ruimschoots aandacht aan dit stadsgedeelte. Wij hebben de Tilbur ricus Drs. A. Plevoets, zitter van de Gemeente numentencommissie, L vonden in een het verl belichte Tilburgse musea Het gaat goed en het gaat slecht met de Tilburgse musea. Op dit moment telt Tilburg nog vijf musea maar binnen niet al te lange tijd zijn er daar waarschijnlijk nog maar twee of drie van over. Voor een stad als Tilburg is dat te weinig. Het vlaggeschip van deze kleine vloot wordt gevormd door het Textielmuseum. Dit museum, waarover in 1927 al ge sproken werd als een voor Tilburg poten tieel levensvatbare tempel der muzen ge wijd aan de textielnijverheid, is er pas in 1958 gekomen en wel in een fabrikan tenwoning aan de Gasthuisring. Nu, ok tober 1985, wordt er met zeer royale steun van de gemeente naarstig aan ge werkt om een nieuw onderkomen voor dit museum rond maart 1986 te betrek ken. Het nieuwe onderkomen (typerend voor deze tijd?) is een voormalige tex tielfabriek en wel het fabriekscomplex «Mommers Co» aan de Goirkestraat. Dit vlaggeschip wordt geëscorteerd door het onlangs naar J- n-- huisde Noordbrabants Dit museum werd in 1935 c opheffing van de eenzijdige bedrijvigheid zoals men het leerde. De rest van de kleine vloot bestaat uit musea waarvan het voortbestaan door allerlei oorzaken lang niet zeker is. Het meest gunstig wellicht staat het I Schrift- en Schrijfmachinemuseum er in dit verband nog voor. Dit museum, een prijzenswaardig initiatief van frater Fer- rerius van de Berg bestaat vanaf 1962 en is momenteel gevestigd in de voorma lige fabriek van A N Mutsaerts aan de Philips Vingboonsstraat maar niet voor lang. Het museum tracht in stich- tingsverband en met behulp van spon sors, dus zonder gemeentelijke subsidie, haar bestaan te rekken en pogingen te ondernemen een verhuizing naar een vleugel van het Noordbrabants Natuur museum aan de Spoorlaan te realiseren. Dubieuzer is de toekomst voor het Volkenkundig Museum dat aanstaande zaterdag een dappere poging doet in de vaart te blijven door haar nieuw onder- ;rta- komen, eveneens aan de Spoorlaan, voor érde ^et Pu^lek open te stellen. Dit museum, en opgericht in 1932 op instigatie van Dr. ler. H. W E. Moller en de missionarissen van het Heilig Hart uit Tilburg wordt in haar voortbestaan ernstig bedreigd door de landelijke overheid die één zo’n mu seum in Brabant (in Breda) voldoende vindt. Hoe lang zullen de nieuwe deuren open blijven? De achterhoede van onze kleine vloot wordt gevormd door het Koets- en Wa- genmuseum «te hooi en te gras» van «Ome» Cor Penders. Dit museum, een persoonlijk initiatief van de heer Pen ders, verkeert in deplorabele financiële problemen en is zonder steun ten dode opgeschreven. Even gloorde er nog hoop aan de horizon toen de gemeente A Iphen bereid leek te zijn dit museum een veili ge haven te bieden. Het mocht niet zo zijn. Nu heeft «Ome» Cor met zijn mu seum kwijtschelding van de achterstalli- S ge huur gekregen, welwillend verleend I door de gemeente Tilburg en zelfs een week uitstel van ontruiming maar 8 no- 't vember moet het museum aan de Lange- straat het pand verlaten hébben. Op ver dere steun van de gemeente hoeft «Ome» Cor niet te rekenen. Merkwaardig in deze kleine en wan- kelende vloot is dat men elkaar niet of nauwelijks te hulp schiet. Het- te- ken wordt niet verstaan of men heeft het te druk met zichzelf. De gemeente is tot weinig steun in staat en machteloos moeten we toezien hoe ons vlootje uit dunt. Natuurlijk: de gemeente doet wel iets. Het vlaggeschip wordt gepavoiseerd voor vlaggetjesdag men protesteert ambtelijk bij het rijk inzake het Volken kundig Museum, huurprijzen vervallen of worden kwijtgescholden, verhuizingen worden mogelijk gemaakt, maar jc Een museum voor moderne kun. onderwijsmuseum (jawel!): h droomschepen naar het zich zien. Helaas, helaas.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1