o 9 B, en W. presenteren begroting 1986 in atmosfeer van tevredenheid Tilburg krijgt gas uit de stortplaats Ouderen Binnenstad willen steunpunt O 100 KADO Tilburg Muziekstad - Tilburg Jazzstad Aktie Zuinig Stoken rpit In dit nummer Het ergste bezuinigingsleed lijkt nu geleden Winkeliersvereniging Koestraat en omgeving 30 jaar Uniek biogasprojekt kan starten I Kans op slagen l is groot K- Herfst 1985 Koerier 1985 - pagina 22 Oplage: 81.700 ex. Pag- nni Vrijdag en zaterdag Appelflappen In samenwerking met De Tilburgse Koerier de raagt m/2- mpu gevir ^dat Tarief zie pagina 17. ,er is het olen- tdljk Feest van 1 tot en met 5 oktober 5 halen 4 betalen Donderdag 19 september 1985 29e jaargang nr. 1429 missie pun een aanmerl week donder Gecoördine ENERGIEBEDRIJVEN MIDDEN-WEST BRABANT POLY TENNIS s Koerier bv Jouwes s v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar TOCHT die lanj alwaar evenveel j Zie pagina 9. Dell :rband Mid- gewestelij- pinder. Óp “.gezet met een JAZZMIS, dit jaar voor Cerk, terwijl het driedaagse evenement ’s JAZZMATINEE in de schouwburgzalen. JAZZ Meeting Tilburg vindt u op pag. 11 ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. reuzehappening met een DIXIE- i in het centrum der stad voert, m beste geven. Pag. 19 pag.2O g.23-25 Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 Deze wens van de ouderen in de Binnenstad is laatstelijk onderschre ven in de Beleidsnota Gecoördineerd Bejaardenwerk die mede samengesteld is door de gemeente. op aan kunnen ialtij- Bin- Het Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 ngstermijn voor advertenties en actie dinsdagavond 22.00 uur. J dan uv, ingepor”'* aardgas vü*ul .<v r de verbruikers. V1 eind 1986 het u. plaats de Spinder in van de Gemeentelijk ven gepompt kunnen Als er niets het Algemeen gaand besluit, het zogenaamde vering t tember :n. i zijn voor alle jazzii It - en ook voor alle lesparingen. vens sruikers vol- dond ing van hun en hoeft be- Samen met <f- burgse Koerier Over veertien bus krijgen. Als hem dus goed in -dingen van j< Tilburg zal e snd veel te groten getale telt ende muziek. Kans Vorige week donderdag werd de Be leidsnota Gecoördineerd Bejaarden werk in de raadscommisie Sociale en Culturele Zaken besproken. In dat ver band werd er ook gepraat over een steunpunt voor ouderen in de Binnen stad. Een meerderheid van die com- sprak zich uit voor een steun- >unt in de Binnenstad. De kans dat er 1 steunpunt gaat komen, is daarmee rkelijk vergroot. i het gevoel van te- college bij de pre- begroting kenmerkt, toelichting door de ie begroting is met —ördinatie en geza- afspiegelingscol- racht». 5K>F transportwielen Ltitxjrg mies vemeweg. 14 industrieterrein tel:013 321316 Sluitinc k redac In het algemeen kan de Tilburgse begroting voor 1986 gekenschetst wor den als «rustig»: er komen geen echt spectaculaire zaken in aan de orde - al is het totaalbedrag dat er j het reuzenbedrijf dat gemevniv nwt omgaat natuurlijk spectaculair genoeg: ruim 670 miljoen gulden. mogelijk om elke resultaat te zien bedrag gedurende de voor periode. U kunt dus naar perimenteren met stookgedrag andere aanpassingen in uw i die een energiebesparend effekt oen. Soortgelijke akties zijn al in meerde re plaatsen in Nederland gehouden. Ze hebben geleid tot flinke besparingen Vele tienduizenden gasverbruik gen wekelijks de ontwikkelir-L gasverbruik. Zuiniger stoken uuw w- VOORDEUG WINTERTENNIS fih, te GOIRLE 'SI Een dag eerder dan de rijksregering - en met aanzienlijk minder pracht en praal omgeven - hebben Burgemeester en Wethouders van de gemeente Tilburg de be groting voor het jaar 1986 aan de volksvertegenwoordiging - hier dus de gemeen teraad - aangeboden. En waar de Haagse miljoenennota in het algemeen een ge matigd optimisme en een sfeer van tevredenheid over wat het landsbestuur heeft bereikt, uitstraalt - de economie is tenslotte wat verbeterd zodat de ergste vries- koude van de Lubberiaanse winter geweken lijkt - daar wordt ook de Tilburgse miljoenennota gepresenteerd door een college van burgemeester en wethouders, dat slechts met moeite een glimlach van tevredenheid kan onderdrukken. )rdt een hele steld die ver- Sinterklaas- urgse Koerier, van volgende r kunt u daar Heel het komend weekeinde, van vrijdagavond tot en met zondagmiddag, zal het swingen van jewelste in onze goede stad. In het teken van de Jazz- meeting Tilburg zal er tweeëneenhalve dag lang in alle hoeken van de stad ontzettend veel te beleven zijn voor alle jazzliefhebbers die Tilburg van oudsher in groten getale telt - en ook voor alle andere liefhebbers van lek kere swingent Op vrijdagavond begint de muzikale j, ,_ngs een zestjental tapperijen jazz-ensembles hun tonen ter Zaterdagmiddag vindt dan de inmiddels befaamde STREETPARADE plaats terwijl ’s avonds in de Schouwburg het hoogtepunt van de Jazzmee- ting te beleven valt met optredens van befaamde gezelschappen als Rita Reys met het Trio Pim Jacobs, The South Jazzband, Vaalbleek Vokaal en de Poolse Sami Swoi Big Band. steunpunt moeten komen in de naaste omgeving. Een steunpunt waar maal tijden verstrekt worden maar waar te vens ook plaats is om elkaar te ont moeten, waar ouderen informatie kun nen krijgen over voor hen relevante za ken, enz. Eind 1986 Het stortgas gaat gewonnen worden in putten. Er zullen ongeveer 70 putten gemaakt worden in de afvalhoop die niet dieper zullen steken dan het maai veld in de buurt. Die putten worden via ringleidingen met elkaar verbon den. Het gas zal via de ringleiding en de putten opgezogen worden en dan naar een reinigingsinstallatie getrans- Noodzakelijke aanvulling Althans: in die beleidsnota wordt gepleit voor een betere spreiding en een kleinschaliger opzet van accom modaties voor bejaarden. Met name daar waar ouderen wonen wordt dat wenselijk geacht. In het kader van de dienstverlening aan ouderen en bejaar den wordt in de beleidsnota de wens uitgesproken voor goed bereikbare en goed herkenbare informatieposten op omeei wijk- en buurtniveau: ook dus in de basis. Binnenstad meent de Werkgroep Ouderen Binnenstad. Vooral ook om dat veel ouderen de Binnenstad of het centrum bezoeken in verband met de vele winkels, het postkantoor, de markt, de bibliotheek, enz. Tenslotte wordt er in de beleidsnota opgemerkt dat het wenselijk is te be zien of er noodzakelijke aanvullingen in het kader van het zogenaamd flan kerend beleid gerealiseerd kunnen worden. Een steunpunt voor ouderen in de Binnenstad is volgens de Werk- Biogas Biogas ontstaat door rotting van organische materialen zoals planterasten, voedselresten, pa pier en dergelijke. Zogenaamde anaerobe bacteriën verteren deze materialen en één van de vrijko mende produkten bij dit proces is biogas of stortgas. Biogas of stortgas is een verzamelnaam van een aantal gassen. Het biogas dat gewonnen gaat worden op de stortplaats de Spinder bestaat voor ongeveer 53% uit methaan (CH4), voor 35% uit koolstofdio xide (CO2) en voor ongeveer 10% uit stikstof (N). Aardgas daaren tegen bestaat voor 81% uit me thaan, voor iets minder dan 1% uit koolstofdioxide en voor iets meer dan 14% uit stikstof. Om biogas op te werken tot het ni veau van aardgas moet er dus het één en ander gebeuren. Een CO2 absorber neemt in dat opwer- kingsprocedé een belangrijke plaats in. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel EnschoL Ol*terwl|k, Moergestel en Hilvarenbeek Een «dode hoek» in de gemeentelij ke toekomstverwachtingen vormt het recreatieoord Beekse Bergen, een geza menlijke onderneming van de gemeen ten Tilburg en Hilvarenbeek. Dit grootschalige project dreigt verlies te blijven opleveren waarvan de omvang tot miljoenen guldens kan oplopen. Nog enkele dagen en we gaan de herfst in, aanstaande zaterdag is het zover. Daarmee laten we een zomer ach ter ons die niet uitgeblonken heeft door mooi weer. Integendeel, de echte zomer se dagen leken op twee handen te tellen. Nogal wat evenementen verregenden. Om er enkele te noemen: de nacht op de Beekse Bergen, de aktiviteiten die door Test georganiseerd werden in het cen trum en het meest recent: het Leippark- festival. Goed, nu hoeven we voorlopig niet meer te rekenen op mooi weer zodat als de zon schijnt de komende tijd, we tevre den kunnen vaststellen dat het een bij zonder mooie dag is voor de tijd van het jaar. Of zoals een pessimist het eens uit drukte: Verwachtingen leiden vaker tot teleurstellingen dan tot vreugde», waar bij hij de zogenaamde blijde verwachtin gen nadrukkelijk uitsloot. Herfst: de tijd van regen, verkleurend groen, grijze luchten, prachtige padde stoelen, vallende bladeren en daartussen soms een gouden dag. Herfst: een tijd die zijn eigen span ning kent tussen twee vormen van leven; van groei en ondergang met soms daarin een korte stilte. Iemand zei dat eens zo: vriendelijk witte wolken wentelen uit het zicht en vanuit de verte glijden geelomrand grijsgebroken flarden sneller naderbij nog even is het hoorbaar stil totdat de judaspenning die drogend hangt in ’t raam de eerste herfststorm rinkelend begroet. Welaan, de herfst staat voor de deur en hopelijk zal hij genietbaar zijn. Niet teveel regen, niet teveel mist, niet teveel stormen: gewoon een zachte, aangename herfst. Na deze zomer hebben we daar, bij wijze van spreken, recht op. ZONNEKUREN Per keer 8,- 11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 j kleurwedstrijd. I ik zal in de Koer plaat staan die kinderer ten kleuren. De mooist beloond. Hoe dat alk gaan kunt u ook volgt lezen. Ten derde: een cadeau voor al len die in de week van 1 tot en met 5 oktober 30 jaar worden. Voor de heren een fles wijn, voor de dames een bos bloemen. Ook hierover kunt u volgende week meer lezen want dan zullen we uitgebreid op de feestelijkheden van de winkeliersvereniging Koe straat en omgeving terugkomen. Hou die krant dus in de gaten I De ouderen in de Binnenstad van Tilburg dringen er bij de gemeente gelden vrij te maken voor het huren van een ruimte waar ouderen elkaar L ontmoeten, informatie kunnen krijgen, kunnen vergaderen, recreëren en maalt den kunnen gebruiken. Een en ander zou naar oordeel van de ouderen in de F' nenstad gerealiseerd kunnen worden in een ruimte bij de voetgangerstunnel, initiatief van de ouderen uit de Binnenstad wordt ondersteund door het bestuur van de Stichting Bejaardenwerk, door het project gecoördineerd bejaardenwerk Binnenstad, door de Katholieke Bond voor Ouderen afdeling Heide, door de flat raden en bewoners Piusstraat, Paleisring, Koningsplein en Stadhuisplein, door de Stichting Binnenstad, het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant. de Lande lijke Centrale Woonvoorzieningen Bejaarden en door het Wijkwerkersoverleg Zuid/West. Uit cijfers van 1982 is op te maken dat 21% van de 4.500 inwoners in de Binnenstad ouder is dan 65 jaar. Na 1982 is er in de Binnenstad het een en ander aan woningen bijgebouwd, vooral voor jongeren. Daarom zal het percentage anno 1985 van ouderen in de Binnenstad relatief iets gedaald zijn. Volgens deskundigen is echter het aandeel van ouderen in de Binnenstad in vergelijking met andere wijken in Tilburg nog steeds erg groot. Voor al die ouderen zou er een zogenaamd groep Ouderen Binnenstad zo’n nood zakelijke aanvulling. Een aanvraag bij de provincie voor een steunpunt in de Binnenstad zal echter door die instan tie niet gehonoreerd worden vanwege het structurele karakter. Een bijdrage van de gemeente in de huurlasten is daarom voor de Werkgroep Ouderen Binnenstad de laatste strohalm om het zo gewenste steunpunt te kunnen reali seren. Concreet vraagt de werkgroep een subsidie van 23.440,- op jaar- komende de afgelopen jaren voornamelijk op laat staan last van de rijksoverheid uitgevoerd, is „or de men- inmiddels grotendeels voldaan, zodat irden, maar het college van B. en W. de meeste der sen jaren als doelen die het zichzelf gesteld had als bereikt beschouwt en met een gerust hart alsmede een tevreden gevoel zijn laatste maanden kan uitzitten. Vervol gens moeten de raadsverkiezingen van begin volgend jaar duidelijkheid ver schaffen over de gewenste samenstel ling van het daarna te vormen college. Voor dat toekomstige dagelijks be stuurscollege heeft zijn voorganger trouwens al het nodige werk verricht. Op grond van de nu óók ingediende meerjarenbegroting 1986-1989 moet, aldus burgemeester Letschert en wet houder van Leeuwen bij de presenta tie, de vorming van een nieuw college volgend voorjaar er in elk geval niet moeilijker op worden. Hergebruik van energie Het Samenwerkingsver’ den Brabant exploiteert de gewestelij ke afvalbegraafplaats de Spinder. Op deze stortplaats wordt het afval ver werkt van 15 gemeentes. Jaarlijks wordt er ongeveer 245.000 ton afval gestort. In dit afval vormt zich gas dat normaal gesproken uit de afvalberg ontsnapt en verdwijnt in de lucht. Be rekeningen van twee studenten toon den in 1982 aan dat uit de stortplaats gemiddeld per jaar 10 miljoen kubieke meter gas gewonnen zou kunnen wor den. Nadere onderzoeken maakten duidelijk dat het winnen van het bio gas een financieel gunstig rendement op kon leveren. Toch is dit volgens de heer de Hondt niet alleen de drijfveer de energiebedrijven van Midden-West Brabant organiseert de Til- r het komende stookseizoen een Aktie Zuinig Stoken. dagen zult U samen met de Koerier een meterkaart in de brieven- U meedoet met de aktie is die meterkaart erg belangrijk. Houdt ■«-■■■ wus goed in de gaten. Wat is de bedoeling? Slist niet gepaard te gaan met kostbare De bedoeling van de aktie is U we- investeringen. Zuiniger stoken hoeft bmikS van'de ‘vSgaandT pSe komfort inlevert’ Zeke^s van een week. Uit het lasverbrmk van ‘“d d,e zutrng omgaat met energie die periode kan met wat rekenwerk geld kan verdienen. een voorspelling worden gedaan over uw jaarverbruik. Dat rekenwerk heeft Volgende week meer uw energiebedrijf voor U al gedaan en zo kunt U wekelijks eenvoudig in een tabel aflezen hoe hoog uw jaarverbruik zal zijn als u op dezelfde wijze blijft stoken. porteerd worden. Daar wordt het gas schoongemaakt en op het niveau van aardgaskwaliteit gebracht. Is dat ge legen zit, en daar ziet het niet naar uit, neemt aanstaande maandag beurd dan wordt het het bestaande Bestuur van het Samenwerkingsverband Midden Brabant een ver-, gasnet ingepompt en vermengd met Dat bestuur zal dan beslissen om over te gaan tot het winnen van het aardgas vindt het dan zijn weg de biogas dat aanwezig is in de Gewestelijke Afvalbegraafplaats de naar de verbruikers. Naar verwachting Spinder in Tilburg Noord. Na diverse bewerkingen zal het schone biogas uiteinde- za] ejn<j 1986 het biogas van stort- lijk het Tilburgse aardgasnet ingepompt worden en bij u thuis in de vorm van een plaats de Spinder in de gasleidingen mooie vlam «in rook» opgaan. Het zal beslist niet zo zijn dat het biogas geheel van de Gemeentelijke Energiebedrij- Tilburg van gas zal kunnen voorzien. Het gaat slechts om een aandeel van 4 5% ven gepompt kunnen worden. op het totale gasverbruik in Tilburg. Het was niet zonder trots dat de voorzitter van het Samenwerkingsverband de heer Letschert en oud-burgemeester de Hondt van Hilvarenbeek in aanwezigheid van andere bestuurders en deskundigen de plannen presenteerden. Met recht kan gesproken worden van een uniek projekt dat zijn weerga in Ne derland op deze schaal niet kent. Er kan ongeveer 300 miljoen kubieke meter bio gas gewonnen worden en tot het jaar 2004 zal dit 38 miljoen gulden netto in het laatje brengen van het Samenwerkingsverband, dat komt neer op zo’n anderhalf miljoen gulden per jaar. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele ot dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Zondag wordt traditiegetrouw inge de tweede keer in de Heikese Kerk middags wordt besloten met een JAT Het volledig programma van de J> Van 1 tot en met 5 oktober is het feest in de Koestraat, op het N.S.-Plein en op het Rosmolen plein. In die week is het namelijk 30 jaar geleden dat de winkeliers uit de Koestraat en omgeving be sloten zich te verenigen in een winkeliersvereniging om zó sa men activiteiten voor het winke lend publiek te kunnen organise ren. En nu, anno 1985, is er een belangrijke streep gepasseerd: de eerste 30 jaar. We zeiden het al: van 1 tot en met 5 oktober is het feest in de Koestraat, op het N.S.-plein en op het Rosmolenplein. Alle win kels, en dat zijn er ongeveer 30, zullen in die week hun allerbeste beentje voorzetten om daarmee nog maar eens te benadrukken dat de klant in de Koestraat en omgeving alle aandacht krijgt waar hij recht op heeft. Een feest dus. U zult het kun nen zien aan de winkels die spe ciaal voor deze gelegenheid hun étalages fraai opgemaakt zullen hebben, u kunt het zien aan de vlaggen in de straten, u zult het merken aan de stemming en de sfeer. Feest. Maar wat is een feest zonder cadeaux, zonder kans op prijzen? De winkeliersvereniging Koestraat en omgeving maakt er een echt feest van met alles erop en eraan. Want wat gebeurt er nog meer? Ten eerste: er wor leuke rebus samengest gelijkbaar is met de I puzzel van de Tilbur0 In onze aflevering va week 26 septe alles over lezer Ten tweede: voor de kinderen; een kleurwedstrijd. Ook volgende week zal in de Koerier een kleur den in moe- Jste worden Jlemaal zal Igende week Niet dat de bezuinigingen de jaren onnodig zullen zijn, It dat er weer leuke dingen voor sen verwezenlijkt gaan worJ Schraalhans, die de afgelopen jaren keukenmeester de Tilburgers een wel zeer onappetijtelijk menu voorzette, van weinig meer dan water en grauw regeringsbrood, heeft nu dan besloten voor dit brood wat pindakaas en pa- lingworst ter beschikking te stellen en het water te vervangen door tapte melk. De Tilburgers, die tijdens de zit tingsperiode van deze gemeenteraad (die toevallig vrijwel parallel liep met die van het huidige kabinet) zeer veel hebben moeten inleveren, in de vorm van verminderde voorzieningen en diensten én in de vorm van forse ver hogingen bij tarieven en belastingen, kunnen voor het komende jaar reke nen op een iets burgervriendelijker be handeling van de zijde der gemeente. Aan de bezuinigingsverplichtingen, Dat verlies komt voor een belangrijk deel ten laste van de Tilburgse begro ting. Los van de vraag of het wel juist is dat een «arme» stad als Tilburg dus danig als ondernemer in de toeristen industrie aan de weg timmert als Beekse Bergen het geval is, moet v'"' den geconstateerd dat het pretpark plaats van de verwachte miljoenen aan winst op te leveren, alleen maar erger nis en heel veel geld heeft g-’---*- molensteen om de nek var, waarvoor privatisering op termijn niet de slechtste oplossing is. De gemeente wil trouwens niets liever. Rondom Hart van Brabant pag. 3 Films..............................pag. 3 Cuisine Normaalpag. 7 Autobeurspag. 8 Jazz Meetingpag. 11 Menselijk bekekenpag. 11 Langs beelden in Tilburg.pag. 13 Kuituur/Amusementpag. 13-15 Parochienieuwspag. 19 Cursussenpag. 19 Demonstrati edag Den Besterd Feest op ’t Goirke Sport Volgende week zullen wij met een uitgebreid artikel terugkomen op de aktie. We leggen U dan uit wat U moet doen en hoe alles in elkaar zit. U zult merken dat energiebesparen hele- i maal niet zo moeilijk en ingewikkeld Resultaat van stookbedrag hoeft te zijn. Als U meedoet met de aktie wordt het voor U mogelijk om elke week op- rijs nieuw het resultaat te zien van uw De Brabantse energiebedrijven die stookbedrag gedurende de voorafgaan- de aktie organiseren, hebben gemeend de periode. U kunt dus naar hartelust de aktie extra aantrekkelijk te moeten experimenteren met stookgedrag en maken door onder de deelnemers aan- met andere aanpassingen in uw wo- trekkelijke prijzen te verloten. Ook ning die een energiebesparend effekt daarop zullen we volgende keer nader hebben. terugkomen. We willen nu eindigen met een goed advies aan U. Daarmee lichten we te- ”»"s een tipje van de sluier op. Op uuitderdagavond 3 oktober, moet U voor U naar bed gaat de gasmeter- stand opnemen. Doen! geweest om tot het winnen van biogas over te gaan. «Het uitgangspunt van hergebruik van energie, wat dit in feite is, heeft een even grote rol gespeeld. Je moet dit projekt ook zeker zien in het ver lengde van het milieubeleid. En ook zeker heeft meegespeeld de uitdaging van de inovatie want dat is altijd boeiend». Al hoeven er het komend jaar geen «structurele» tariefsverhogingen te worden verwacht, «conjuncturele aan passingen» zoals de gemeente dat noemt, zullen wel plaatshebben, en veel burgers zullen vinden dat ook de ze aanpassingen gewoon verhogingen zijn, met name omdat er in geen enkel geval benedenwaarts wordt aangepast. Zo stelt het college van B. en W. de raad voor, de markt- en staangelden met 3% te verhogen, de secretarieleges met 4%, de leges op bouwaanvragen sten- met 5% en de rioolrechten met 7%. De s bij rechten voor begraafplaatsen wil het wor- college met maar liefst 9% laten stijgen irk in en de leges op woonvergunningen en op gemeentegaranties elk met 4%. Hier staat tegenover dat de tarieven gekost: een onroerend-goedbelasting, hondenbe- an - St*d,’ lasting en de leges hinderwet niet wor- den verhoogd, evenmin als de parkeer- gelden, die overigens pasgeleden al zijn «aangepast». Ter illustratie van vredenheid dat het c esentatie van deze de orde - al tot slot nog deze jaarlijks in burgemeester: «De be neente heet groot gevoel voor coör menlijkheid door dit t lege tot stand gebracht

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1