Schouwburg Tilburg 25 jaar I Projekt «Natuur je Buur» Opname kan niet altijd als het moet 1 theaterwerkplaats ƒ7.80 8 lei Klachtencommissie Sociale Dienst van start In de bieb Aanbieding Z Informatie over eenmalige uitkering overgordijnstof )N ■RS Subsidie voor innovatie VORSELAARS ©koppelmans ,.849,- Nieuwe □penhaardinzet r 1985-pagina 6 Donderdag 12 september 1985 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER Err Vervolg van blz. 1 urg 75 PHILIPS-STEREO VR 2330 VCC 2000 Vervolg van blz. 1 Aanmelden 75-plussers Grens p/mtr. m Folders Jan van Beverwijckstraat Tilbur Carré nr. 31 Bel voor meer informatie: 369104 KLEURENTELEVISIE I dialtn VIDEO-RECORDERS s Menu van de week Salade Alicia diverse kleuren en dessins 120 cm breed istal- die De to- Voorstelling «Alleen» van het Danshuis o.l.v. Nora v.d. Eeckhout Foto Ernest Potters St.-Annaplein 16, tel. 430617 Parkeren geen probleem sent ven als 3RDIJN 340 3g) 420 460 356 383425 4591 393 430 471 508 426 468 511554 461 507553599 479 526 575 6211 >p maat gemaakt dessins" ■nd B.V. Ingrediënten: 4 appels (Cox d’Orange), pakje vanille roomijs, 1,5 liter water, 2 eetl. kaneel poeder. CUISINE NORMAAL, MIJN IDEAAL. Het doet deugd in de afgelopen weken van zovelen de vraag te heb ben gehoord wanneer ik weer van 70537 GEOPEND licatiecommis- te beoordelen omen voor rdentehuis. iftelijk aan er bij huis- en het be- bewe- in de- Stanzi» n de In- TECHIM BUREAU JOOSENBV BENELUXLAAN 61 - TILBURG^® TELEFOON 013-670537 OP KOOPAVOND GEOPEND is voor van de de stra- van de ïld van geautor.i 10. Dagsllfks tot 13.00 uur t)TNtari joruren: 343180 iteekvestigin- sprojekt: _g over de met: boe- en andere Kipfilet a la Fillet Kaneelappeltje met vanille ijs G rres-Phillps 51 cm Nu 999,- rkamer van Koophandel organiseert voorlichtingsbijeenkomst jgjüjjl bouwmarkt alles voor de doe-het-zelver Von Suppéstraat 35, Tilburg Tel. 013/551933 Ingrediënten: 600 gr. kipfilet, 200 gr. bosuitjes, 1 teentje knoflook, 100 gr. boter, 1 eetl. bloem, 2 dl, room, kopje bouil lon, peper, zout, theelepel paprika poeder mild, 1 borrelglas Pernod, 1 kiwi, een snufje Hans. sla (liefst Iceberg), 1 zuur eetl. olie, 1 eetl. zachte eidooier, peper, zout, mosterd, dooier. Was - in schijfjes, 10 pijpjes 1 De Instir biedt ondernemers de mo gelijkheid om een gedeelte van de in- novatiekosten vergoed te krijgen. Dit geldt voor personeelskosten, die ge maakt worden voor research en ont wikkeling van nieuwe produkten, pro- duktiemethoden en diensten. capaciteit met ventilator skdse. 1 I Piusstr. 42, I I Tilburg I j Tel. 360926 I (paarse gevel) /- nu 999," Laagste prijzen grootste sortering keuze uit div. merken o.a. Akai - Sony - Panasonic - Saba - Fisher - Philips - Erres - etc. Voorstellin gen van ontwikkelingstoneel in de stu diezaal liepen minder goed. Slechts één voorstelling trok meer dan 100 be zoekers «Portret van Dora» van het gezelschap Sater (147 bezoekers). Op het gebied van de moderne dans trok ken in de studiozaal de dansvoorstel ling van het gezelschap Profiel met «Pauline Daniëls» en de danswork- shop in mei beide meer dan 100 bezoe kers. In de studiozaal was in 1984 ook regelmatig jazz en improvisatiemuziek te beluisteren. Het gezelschap Mengel berg e.a. trok met hun uitvoering «In stant composers pool» geheten 103 be zoekers. Alle andere uitvoeringen op dit gebied lokten steeds minder dan 100 bezoekers per voorstelling. vrije produkties op het gebied van neel en cabaret trokken in de studio zaal over het algemeen meer belang stelling. We kunnen daarbij namen noemen als Conny Vandenbos, Freek de Jonge, Peter Faber, Jan Decleir en Youp van ’t Hek. De belangstelling voor voorstellin gen van amateurtoneel- en theaterge zelschappen in de studiozaal- redelijk. Uitschieters waren Amatovka, De Muze, Takkentoneel, Metamorfose, het Danshuis en de To renspelers. Op het gebied van jeugdtheater de den vooral Frans Boelen e.a., Ture- Kipfilet a la Fillet. "Wrijf de kipfilets in met peper, zout en paprikapoeder en braad in de boter t rondom snel mooi bruin. Haal uit de pan en zet in matig warme oven. Fruit in dezelfde boter de bosuitjes licht aan. Verwijder de helft van de boter, voeg nu bij de uitjes de bloem toe en roer samen met de bouillon tot een gladde saus. Op smaak brengen met room, Pernod, peper en zout. Nu de kipfilets in smalle reepjes snij den, op warme borden in waaiervorm dresseren en overgieten met de warme saus, garneren met schijfjes kiwi. ’n Gekookt aardappeltje of ’n schaaltje rijst naturel, dat doet 't wel. lurtjes en klassebezoeken tentoonstellingsperiode «Natuur je Buur» assikaal bezoek van de ten- ng (evt. met voorlezen, op- ilad, stadswandeling) is na- Voor adressen, openingstijden en meer informatie, verwijzen wij u naar de centrale biblioteek Tilburg, Ko ningsplein 1, tel. 013-355055; voor af spraken naar de betreffende biblio- teekvestiging. Open huis programma Tijdens de open huis manifestatie aanstaande zondag van 12.30 tot 17.00 uur zijn o.a. de volgende aktiviteiten geprogrammeerd een koffieconcert door twee leden van het Brabants Or kest, een openbare repetitie van de Belgische toneelgroep Bent van het stuk «Mannen onder het mes», dat op 28 september a.s. in Tilburg in premiè re gaatpopmuziek op het terras door de Tilburgse groepen DMB Zufall en Page One slagwerkmuziek door Sla gerij van Kampen muziek en dans door leerlingen van de Tilburgse Mu ziekschool de choreografie «Alleen» van Nora van de Eeckhout door leer lingen van het Danshuis m.m.v. het Paul van Kemenade Kwintettheater Mankazie uit Maastrichteen concert door de Tilburg Big Band o.Lv. Jan Nooyenspoppenspel door Jeanne van Midde, regelmatig te zien op ver schillende plaatsen in het gebouw Harrie Verkerk van MacKinsey Van Gunnik met een “-*■ op verschillende pen afspeeltrona»v«« interessante tentoonsk den ogen zagen één r., plan ben te beginnen met deze weke lijkse rubriek. Dat geeft esprit om verder te gaan en mijn culinaire ervaringen te vertalen in bruikbare recepten. Althans, ik vind die recep ten bruikbaar. Wat uw mening daar over is, hoor ik in de komende maanden graag. Want al valt er over f smaak niet te twisten, erover praten of schrijven doe ik graag. Naar aanleiding van de oprichting van de Klachtencommissie zijn er in de hele stad folders verspreid waarin informatie gegeven wordt over de commissie. Daarin staat te lezen waar om er een aparte klachtenbehandeling in het leven is geroepen, welke klach ten wel worden behandeld en welke niet, wat iemand moet of kan doen als hij of zij een klacht heeft, wat er verder met de klacht gebeurt en hoe lang de behandeling van de klacht duurt. De folders zijn onder meer verspreid in wijk- en buurthuizen, in het baanlo- zencentrum, bij het bejaardenwerk, het gemeentelijk informatiecentrum en an deren. Half september worden alle kliënten van de Sociale Dienst in ken nis gesteld van de Klachtencommissie via het geautomatiseerd uitkeringssys teem. perina de Jong, Willem Nijholt, Ro bert Paul, Henk Elsink, Brasil Tropi cal, Rob de Nijs, Seth Gaaikema, Ca roline Kaart en ook vertellen we voor lopig nog niets over de Tilburgse revue„e «In kannen en kruiken» die speciaal Amsterdamse model Tr vanwege het 25-jarig bestaan van de v;--4— schouwburg in februari en maart op de planken gebracht zal worden. Nee, we noemen u enkele krenten uit de pap en bedenk welsmaken kunnen verschillen. In willekeurige volgorde gingstheatergroep Bart Stuyf i cember van dit jaar, «Pak ’m S in oktober ’85, «Teledeum» van ternationale Nieuwe Scène in oktober ’85, Nederlands Danstheater in no vember ’85, «Deelder spreekt», even eens in november, Jan Decleir in de cember ’85, Youp van ’t Hek ook in december. Joost Prinsen in januari 1986, «Warenar» eveneens in januari. Zéér bijzonder Jozef van den Berg in maart ’86 met «De geliefden» en nog in december van dit jaar de rock opera «Ik Jan Cremer». act die zich eveneens plaatsen en tijdstip- jndleidingen door de stelling «Honder- model», over het Truus Trompert een kinderschminkhoek waar de jeugd zich kan laten schminken demonstra ties door beeldend kunstenaars lino- techniek en computerkunstdoorlo pend video-programma in het Kaffee doorlopend filmprogramma in het Filmhuis, met aandacht voor de ver schillende vormen van animatiefilm snuffelhoek met affiesjes uit de archie ven van Schouwburg Tilburg, en op tredens van solisten en duo’s uit het Paul van Kemenade Kwintet. De Gemeentelijke Indi sie Tilburg heeft is taak te be of ouderen in aanmerking kor I plaatsing in een bejaard I Ouderen melden zich schrift via een kaartje dat ondermeer bij huis artsen, de Kruisvereniging en het be jaardenwerk te verkrijgen is. Na aan- melding krijgt men dan bezoek van i een maatschappelijk werker die na het gesprek rapport uitbrengt aan de com- i missie. In het gesprek van de maat schappelijk werker met de aanvra gers) wordt altijd bekeken of opname in een bejaardentehuis wel echt nodig is. Soms volgt er nog een tweede ge sprek. Bij het rapport van de maat schappelijk werker wordt ook nogal eens een medisch rapport van de huis arts gevoegd. Uiteindelijk neemt de In- dicatiecommissie een besluit. Me vrouw van den Muijsenbergh-Geurts hierover: «We kunnen nooit een ga rantie geven voor het tijdstip van op name.» TOXFORD haardsystemen Kaneelappeltje met vanille ijs. Appels schillen en kapje afsnijden tot ca. 1,5 cm. Appels uithollen. Water met kaneel aan de kook brengen in rui me pan. In vergiet of zeef de appels vlak boven kookvocht brengen en gaar laten worden (met deksel op pan) in ca. 10 minuten. Appels op voorverwarmde borden plaatsen, vullen met het vanille ijs, bestrooien met wét kaneel en direct appelwarm opdienen. Drink hierbij ’n mooie witte zoete wijn. Nee, niet flauw doen, ’t mag best Oostenrijkse zijn, maar neem voorlopig ’n Franse of Spaanse. Dinsdagmiddag 17 september a.s. wordt er een informatiemiddag gehouden over de eenmalige uitkering. Deze informatiemiddag begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het Baanlozen- centrum aan de Voltstraat 18. Deze infor matiemiddag wordt georganiseerd door de ombudsgroep uitkeringsgerechtigden in Til burg. Een voorlichter van de Sociale Dienst zal informatie geven over de eenmalige uitke ring, en vragen beantwoorden. Als u niet naar deze middag kunt, maar toch informatie wilt hebben over de enmali- ge uitkering, kunt u kontakt opnemen met de Ombudsgroep, Voltstraat 18, tel. 362457 (toestel 17). Tijdelijke indicering Het probleem van de grootte van de wachtlijst en de lange wachttijden baart de Indicatiecommissie zorgen. «Dit probleem is terug te voeren op twee onderdelen: de vergrijzing van de bevolking en de bezuinigingen in het bejaardenwerk. Wel moet gesteld wor den dat extra bejaardentehuizen erbij niet altijd dé oplossing is», aldus me vrouw van den Muijsenbergh-Geurts. Als deeloplossingen noemt zij: een vroegtijdiger betrekken van de Indica tiecommissie in de advisering aan ouderen zodat ouderen zolang moge lijk thuis kunnen blijven wonen, een coördinatie van het indiceren ille woonvormen voor ouderen .slotte zou er een mogelijkheid 1 kofnen om indicaties tijdelijk :n zijn. Vooral dat laatste is Erres-Phillps 51 cm TELETEKST van 1.945,- nu 1.495,- In vier Tilburgse bibliot gen omvat het tentoonstellingsp - een affichetentoonstelling natuur in de woonomgeving, ir ken, audio-visuele middelen er materialen; - plantenbakken die een indruk ge ven van de begroeiing op diverse Til burgse terreinen: tuin, plantsoen, straatkant, ruig terrein; kursussen theater, theater voor vrouwen, grimeren, mime, produktiegroep, vooropleiding. I Tevens dient het projekt als start punt van een Tilburgs aktiejaan «De stad als leefmilieu», waarbij een groot aantal aktiviteiten door de milieu-edu- katief medewerker worden gestimu leerd en gekoördineerd. In vier biblioteekvestigingen van de openbare biblioteek Tilburg wordt van 11 t.e.m. 21 september 1985 een ten- toonstellingsprojekt «Natuur je Buur» georganiseerd. Dit gebeurt samen met de milieu- Niet gedupeerd edukatief medewerker van het Noord- brabants Natuurmuseum met KNNV, In zijn openingswoord merkte Kros- jy^ en jeul!(jnatuurstudievereni<iini> se onder meer op dat het idee van de De H J 8 88 Klachtencommissie uit 1983 stamt. Na Het t^oonstellingsprojekt zal die- prawns w tencommissie gevorrpd worden. Kros- ^telt mensen roemde 983 om daarmee aan te ge- te maken van de waarde van de ten vong jaar werd bepleit, in oor sprong ouder is dan het idee van een Klachtencommissie. «De oprichting van de Klachtencommissie moet men dan ook niet zien als een schaakzet van de gemeente om de Kliëntenraad mat te zetten. De Klachtencommissie is een goed antwoord op de vraag van kliënten van de Sociale Dienst om een Kliëntenraad», aldus de wethouder. De h. Swinkels, hoofd van de Socia le Dienst, benadrukte dat kliënten die een klacht indienen tegen de Sociale Dienst, nimmer en op generlei wijze door de Sociale Dienst gedupeerd zul- len worden, omdat ze een klacht indie nen. «Die garantie geven wij», aldus de h. Swinkels. - een opdrachtenpapier, samenge steld door het IVN, dat met behulp van het tentoongestelde materiaal, ge maakt kan worden door mensen vanaf 8 jaar. Kinderen tot 14 jaar krijgen voor een goed ingevuld exemplaar een vrijkaartje voor het Noordbrabantse Natuurmuseum. Onder oudere inzen ders worden vrijkaartjes verloot. - uitgezette stadswandelingen langs de natuur in de Tilburgse omgeving. Vertrekpunten: de vier deelnemende biblioteekvestigingen. Begeleiding door «De Hop» zal in ieder geval aan wezig zijn bij de wandeling van zater dag 14 september om 11.00 uur vanuit de centrale jeugdbiblioteek; - voorleesuu kunnen in de in het teken van staan. Klas toonstelling drachtenbl. tuurlijk ooi Zowel de interne personeelskosten als uitbesteed onderzoek komen voor vergoeding in aanmerking. De voorlichtingsbijeenkomst wordt verzorgd door deskundigen van het Ministerie van Economische Zaken en van de Dienst Investeringsrekening te Zwolle. Tevens zal een consulent van de Rijksnijverheidsdienst in Tilburg aanwezig zijn. Behalve bij Instir zullen, indien daar belangstelling voor is, ook andere belangrijke subsidieregelingen aan bod komen, zoals het Technisch Ontwikkelingskrediet, de regeling Ma nagementondersteuning en de Wet op de Investeringsrekening (WIR). De voorlichtingsbijeenkomst vindt plaats op 17 september a.s. in het ge bouw van de Kamer van Koophandel te Tilburg, Reitseplein 1. Aanvang 15.00 uur. Deelname is kosteloos. Be langstellenden worden verzocht zich vooraf op te geven bij de Kamer, tel. 013-654266, Mw. A. van Son. Afgelopen donderdag heeft wethouder Hans Krosse het startsein gegeven voor Sê»ke s'as°e de Klachtencommissie van de Sociale Dienst. Hij deed dat door de commissieie- “"^."7 9"'"re'en den te installeren en de datum voor de eerstvolgende vergadering vast te leggen. J De Klachtencommissie gaat zich bezighouden met klachten van kliënten over het ,^“l^"5Chu0,0OSMt functioneren van de Sociale Dienst. Het gaat hier NIET om klachten over de I’”a'd?en sc hoogte van een uitkering, over het wel of niet in aanmerking komen van een uitke- of over de uitvoering door de Sociale Dienst van de wetten die met een uitke- te maken hebben. Daar zijn aparte regelingen voor, waarover men u bij de iale Dienst van alles kan vertellen. De klachten waarvoor men bij de nieuw ingestelde commissie terecht kan, be treffen fouten die door de Sociale Dienst gemaakt zijn, procedures en werkwijzen die door de Sociale Dienst worden gevolgd en de wijze waarop men door de Socia le Dienst of door een of meer medewerkers van de dienst wordt bejegend, hetzij in persoonlijk contact, hetzij telefonisch of schriftelijk. als wethouder verantwoordelijk i de Sociale Dienst, uit het hoofd Sociale Dienst, het hoofd van Hoofdafdeling Financiële Administ tie en Beheer van de Welzijnsdienst en uit de directeur van het Instituut Maatschappelijk Werk. Deze laatste is aangetrokken als onafhankelijk des kundige. Verder maken een klachten coördinator en een secretaris de Klachtencommissie compleet. Voorzit ter van de commissie is wethouder Krosse. Het voordeel van een tijdelijke indi catie is volgens de Indicatiecommissie dat daarmee meer recht gedaan wordt aan de ouderen. Hun situatie kan na melijk verbeteren of verslechteren. Door bijvoorbeeld ieder jaar de situa tie te toetsen zou de indicering reëler kunnen zijn dan nu het geval is. Over dit voorstel heeft de Indicatiecommis sie al kontakt met de gemeente Til burg. oud lijk betere c voor alk en tensk moeten 1 te laten nieuw. Als een oudere nu positief geïndi ceerd wordt, dus in aanmerking komt voor opname in een bejaardentehuis zodra er plaats is, dan blijft die indica tie gelden tot het moment van opna me. Zoals gezegd komt het nogal eens voor dat een oudere wanneer hij of zij opgenomen kan worden te kennen geeft liever nog even te wachten omdat het nog niet echt nodig is. Daarnaast kan het voorkomen dat tijdens de wachttijd de situatie van de oudere zo verslechterd is dat men met recht kan spreken van een noodgeval. Zoiets blijkt soms pas bij de opname in het bejaardentehuis hoewel natuurlijk de Kruisvereniging en het bejaardenwerk ook niet stilzitten. Vergeleken met voorgaande jaren stijgen de aanmeldingscijfers niet zo hard als men eigenlijk zou verwachten. Dat komt volgens de Indicatiecommis- u sie omdat de mentaliteit van ouderen ring ten opzichte van bejaardentehuizen de ri laatste jaren aan het veranderen is. In Socis het verleden zag men dat al veel 65- De plussers zich aanmeldden. Die groep wordt steeds kleiner: men blijft liever zo lang mogelijk thuis. De groep van 75-plussers en ouder die zich aan meldt, neemt echter toe. In die groep is de opname in een bejaardentehuis dan Leden ook veel dringender. Dat de cijfers De die donder. minder snel stijgen heeft ook te maken wethouder Krosse het feit dat er de laatste jaren meer be---- jaardenwoningen zijn bij gebouwd. Mevrouw van den Muijsenbergh- Geurts, de voorzitster van de Indica tiecommissie Tilburg geeft desge vraagd te kennen dat het werk van de Indicatiecommissie erg geleden heeft onder de bezuinigingen. Zij wordt daarin bijgestaan door de heren de Cock en Berends, de maatschappelijk werkers van de Indicatiecommissie. «We zitten nu echt aan de grens», al dus de beide heren. «In het recente verleden konden we met ouderen die zich aanmelden toch zeker twee ge sprekken voeren. Dat kan nu niet meer: we moeten het doorgaans doen met één gesprek. Dat is heel weinig als je je realiseert dat een oudere een ont zettend belangrijke stap gaat maken: het gaat om het opgeven van de laatste zelfstandigheid. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat veel ambtenaren bij de landelijke overheid die het bejaardenbeleid voorbereiden, daar nauwelijks in geïnteresseerd zijn. Dat is heel jammer! luur, het Vliegend Stoomtheater en Pielekepoep het goed. in81984 Fi,m en video In 1984 vonden er in het Filmhuis 13 voorstellingen méér plaats dan in 1983. In 1983 trok het Filmhuis over 533 voorstellingen 10.705 bezoekers. In 1984 werden er dus 546 voorstellin gen gegeven die 10.983 bezoekers trok ken. Het gemiddelde aantal bezoekers per voorstelling is in 1983 en 1984 na genoeg gelijk gebleven 20 en nog wat. Publiekstrekkers in 1984 waren vooral «Novecento I en II», «Ballade van Narayama», «Dood in Venetië». Betreffende de videopresentaties zijn geen bezoekcijfers bijgehouden. Vooruitblikje Natuurlijk zeggen bezoekcijfers niet alles over de kwaliteit en het artistieke peil van het bezochte. Daarom volgen in deze vooruitblik geen klinkende namen geen Urbanus, geen Ramses Shaffy, Kees Brusse, John Lanting, Manfred de Graaf, Jas- stadswa lijk ook mogelijk. Het tentoonstellingsprojekt «Na tuur je Buur» vindt plaats van 11 t.e.m. 21 september in: - Centrale biblioteek, jeugdafde ling; - Jeugdfiliaal Groenewoud (vanwe ge geringe ruimte een beperkte opzet van de tentoonstelling): jeugdafdelin gen zijn uiteraard ook toegankelijk voor volwassenen; - Filiaal 't Sant, afdeling voor vol wassenen; - Filiaal Lyndacker, afdeling voor volwassenen; de tentoonstellingen op deze afdelingen bevatten ook materia len voor de jeugd en zijn ook voor kin deren toegankelijk. Ook in tientallen biblioteken elders in het land. Alle aktiviteiten zijn vrij toeganke lijk en gratis. Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Ingrediënten: Salade Alicia grote krop sla (liefst Iceberg), 1 zuur Maak een ’’zachte” dressing van de appeltje, 3 eetl. olie, 1 eetl. zachte olie, azijn, peper, zout, mosterd en ei- azijn, 1 eidooier, peper, zout, mosterd, dooier. Was de sla en snij het groene 2 augurkjes - in schijfjes, 10 pijpjes hart in reepjes. Het spek in dobbel- gesneden bieslook, 1 ons mager ontbijt- steentjes snijden, uitbakken en uit het spek, 8 groene olijven, 1 grote vlees- vet af laten koelen. Appeltje schillen, tomaat in partjes. in 4 partjes snijden en vervolgens de partjes spel flinterdun door de dressing mengen. Bieslook, augurkjes, tomaat, olijven en afgekoelde spekjes eveneens mengen. Deze vulling nu luchtig door de slareepjes verwerken en opdienen in diep schaaltje of bord. De overheid heeft voor de komende vijf jaar 1,1 miljard gulden uitgetrokken de subsidieregeling Innovatie-stimulering, de Instir. Het hoe en wat van deze langrijke regeling is onderwerp van een voorlichtingsbijeenkomst, die de Kamer van Koophandel op dinsdag 17 september a.s. organiseert. 7^'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7