o liil Eeuwenoude traditie leeft nog volop bij Tilburgse gilde altijd als het moet Opname kan niet Schouwburg Tilburg f 25 )jaar Zondag koningschieten bij Sint-Sebastiaan VERF-BEHANG Sport en politiek Koerier 1985-pagina 24 In dit nummer pag. 3 7 Oplage: 81.700 ex. Seizoen ’85-’86 Na de Troonrede... staat Studiozaal Lees verder op blz. 7 va Gemeentelijke Indicatiecommissie Tilburg Lees verder op blz. 7 Moor Urlaup Adv. DelDfei Mteè&^t****- Donderdag 12 september 1985 29e jaargang nr. 1428 ZON EN REGEN ONZE RALEIGH S KUNNEN ERTEGEN Bruincentrum Neck Piusplein 22 - Tilburg - tel. ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^1 Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer i stu- n de spre- emen. ■cht idee en he rt de lokale de- verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek ieuwe- J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 BEHANGMARKT Bes terd ring 79 - rechtst - worder Het koningschieten van vorige keer, 1982, met op de foto de huidige koning van St-Sebastiaan, Th. de Jong. Het 1 eeuwenc toeschoi men en Ierland il. 35.86.30 Het «Juweel» van gilde St.-Sebas- tiaan dat wellicht stamt uit de zes tiende eeuw. Stationsstraat 49 Tel. 426392 TILBURG Er wordt gesloopt in de binnenstad Na vele jaren is er dan eindelijk een begin gemaakt met de sloop van het fabrieks complex N.V. J. Brouwers Lakenfabrieken aan de Korte Schijfstraat in Tilburg. Het fabriekscomplex werd in de 19de eeuw gebouwd en behoorde tot de oudste, hoge fabrieksgebouwen in Tilburg. Met de sloop vann de voormalige lakenfabrie ken wordt het hele gebied rond de Schoolstraat aangepakt. Er gaan daar minimaal 480 woningen gebouwd worden door de gemeente in samenwerking met de firma Coolen-Heijmans. Naar verwachting zal met de bouw begin 1986 begonnen wor den en in 1989 zullen de woningen klaar zijn. De foto is gemaakt afgelopen maan dagmiddag. Toen hadden de slopers juist de overwoekerde muren vrijgemaakt van klimop. Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.PIein14-5014DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. ZONNEKUREN Per keer 8,11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 i shows die er in 1984 te zien waren, moch- algemeen ook in een lelangstelling verheu- t» van het Nooys Lv/ijn de Groot, "'i dader heeft het Stuart e.a., de mu- Jos Brink, Rob de Martine Bijl allemaal meer per voorstelling. Op ibaret trokken Toon ■s van Anus en Ro- ten het lemaal meer dan 600 Hét p bezoekers per voorstelling. commissie steeds weer mee te maken heeft, De Stichting Stadsschouwburg/ Kultureel Sentrum, met ingang van dit seizoen voortaan Schouwburg Tilburg geheten, heeft in 1984 min of meer last gehad van een soort post-natale de pressie. In 1983 waren namelijk de Stadsschouwburg en het Kultureel Sentrum samengevoegd door de één unilokatie genoemd, door andere wel- eens betiteld als inkapseling. De na weeën van die samenvoeging heeft, zo in het jaarverslag in 1984 nog voor de nodige onrust gezorgd in het schouwburgcomplex. Aan de accom modatie en het schouwburgcomplex werd in 1984 het een en ander gedaan en er werd onder meer een hefplateau aangebracht in de laad- en lossluis van het toneelhuis. In het filmhuis kwam een 35 mm-projector. In 1984 werden de drie programmacommissies Beel dende Kunst, Theater en Audio-Visue le Media samengevoegd tot één com missie. Die commissie bestaat uit vier afdelingen Theater, Audio-Visuele Media, Kunstuitleen en Tentoonstel lingen. De verkoop van jaarabonne menten en half-jaarabonnementen steeg in vergelijking met het voorgaan de jaar licht en hetzelfde geldt voor de verkoop van losse plaatskaarien. In de Studiozaal waren vooral druk bezochte voorstellingen of uitvoerin gen die van het gezelschap Cherub en Co met «Twelfth Night», van de groep Sonnenen Du met een folkconcert, van Geoffrey Madge met een koffie concert, van Silly Wizard met een folk concert, van Beths/de Leeuw met een koffieconcert en ook de koffieconcer ten van het Haydn-kwartet en de Grijs/Dispa werden goed bezocht, meer dan 200 bezoekers. in juni «Moby Dick» samenwerking met het Brabants Orkest (859 bezoekers), in fe bruari het optreden van het Neder lands Danstheater (631 bezoekers), in juni het gezelschap The Kitchen met de moderne dansproduktie «Bauhaus- dansen Schlemmer» (804 bezoekt en de opera «I Puritani» van derlandse Operastichting trok 1984 zo’n 470 bezoekers. Hc werkconcert van ts* T--— schap Ondekoza Nagasaki werd in ok- Vy«wi™n»i«Mii™iiifwiiii—» tober door zo’n 490 mensen bezocht. Heel wat vrije toneelprodukties trok ken in 1984 flink wat bezoekers. Huwelijkscarrousel» van André Heuvel e.a. (629 bezoekers), «Het dag boek van Anne Frank» van Jeroen Krabbé e.a. (904 bezoekers), «Hoe ver sier ik een stuk» van John Lanting (861 bezoekers) en «De Sprong» van Mary Dresselhuys, Ramses Shaffy e.a. (807 bezoekers). De musicals en in de schouwburg ten zich over het i ruime publieke beL gen. «De Jordaam Volkstheater, Boudewij André van Duin, «De d gedaan» van Conny Sti sical «Evenaar» van Nijs en dan 600 bezoekers p- het gebied van cabs Hermans, Urbanus bert Paul ook allem zoekers) de Ne- in april Het slag- het Japanse gezel- Aanstaande zondagmiddag vindt rond de Schutsboom van gilde Sint-Sebastiaan het driejaarlijks hoogtepunt in het gildebestaan plaats: het koningschieten. Het koningschieten is een eeuwenoude traditie die ook bij de Tilburgse gilden nog volop in ere wordt gehouden. Naast de gilden Sint-Joris - dat twee jaar gele den het 500-jarig bestaan vierde - en Sint-Dionysius, zet handboogschuttersgilde Sint-Sebastiaan in Tilburg de eerbiedwaardige traditie voort van de schutsgilden. SKI7 transportwielen ^ËSStnJüOBoUl ^tilburg. jutes vemeweg.14-industrieterrein tel:013 321316^ Theater in de grote zaal Onder deze kop gaat natuurlijk het toneel schuil, maar ook het ontwikke- lingstheater en het vernieuwend thea ter, dans, muziek en muziektheater, kindertheater, amateurtheater, vrije produkties, shows en musicals, cabaret en diverse manifestaties. Enkele drukbezochte voorstellingen in 1984 waren van Globe in Eind 1984 stonden er 565 alleenstaan den of echtparen op de wachtlijst. Al die mensen wachten dus op opname in een bejaardentehuis. Onder de wach tenden zitten soms ouderen met zeer dringende problemen. Helaas is het nog steeds niet zo dat er voor die noodge vallen ook meteen plaats gemaakt kan worden. Dat is onderandere iets wat de Gemeentelijke Indicatiecommissie erg betreurt. Een ander punt waar de com missie het moeilijk mee heeft is de wachtlijst zelf. Voorzitter mevrouw M. iUWI1> Wuu van den Muijsenbergh-Geurts: «Omdat kozen ’zijn t< veel ouderen weten dat er een flinke Eenieder wachtlijst is, melden ze zich alvast maar aan met in het achterhoofd het idee dat wanneer ze echt opgenomen moeten worden, er dan wel plaats zal zijn. Maar, zo wilde bijvoorbeeld éénderde deel van de mensen die i men konden worden, liever nog eve wachten. Zo’n wachtlijst is dus eigenlijk niet helemaal reëel.» Het jaarverslag 1984 van de Gemeentelijke Indicatiecommissie Tilburg is voor het overgrote deel gevuld met beschrijvingen van probleemsituaties van ouderen. Er worden 61 gevallen beschreven en al lezende kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat de groep ouderen die op opname in een bejaardentehuis zitte wach- t soms erg moeilijk heeft, onmenselijk moeilijk soms. probleem waar het allemaal omdraait en waar de Gemeentelijke Indicatie- issie steeds weer mee te maken heeft, is de wachtlijst. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN streekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Aanstaande zondag 15 september gaat de Schouwburg Tilburg beginnen aan haar 25ste seizoen een zilveren seizoen dus. Dat seizoen wordt geopend met een zogenaamd «open huis» en wel komende zondag van 1230 tot 17.00 uur. Er zal dan van alles te zien zijn in het schouwburgcomplex van openbare toneelrepetities en dans- en muziekuitvoeringen tot film en vi deovoorstellingen. Bezoekers kunnen dan ook de verbouwde studiozaal eens bekijken. Het volledig programma van de open dag vindt u elders in dit artikel. Het theaterseizoen wordt geopend met een optreden van de Londense toneelgroep Lindsay Kemp Company die een bijzon dere bewerking van Shakespeare's *A midsummemights dreamop de planken zullen zetten. Elders in de Koerier leest u daar meer over. Wij keken, met het 25-jarig bestaan van de Schouwburg in het vizier, het jaarverslag van 1984 eens door dat on langs uitgekomen is en we konden het niet nalaten enkele bijzondere aktivi- teiten die dit seizoen op het program ma staan alvast te vermelden. Films Rondom Hart van Brabantpag. 3 Cuisine normaalpag. 7 Natuur je buurpag. 7 Jazz Meeting Tilburgpag. 9 Menselijk bekekenpag. 9 Muziekfestivalpag. 11 Kuituur/amusementpag. 11 B W besluitenpag. 13 Cursussenpag. 13 Parochienieuwspag. 15 Sportpag. 17 en 21 Symposium over troonrede en miljoenennota Op Prinsjesdag, 17 september, zullen stu denten, hoogleraren en medewerkers van de Katholieke Hogeschool Tilburg het uitspre ken van de Troonrede door H.M. de Konin gin (op grootbeeldscherm in kleur) recht streeks kunnen volgen. Meteen na afloop daarvan 14.00 uur) zullen de hoogleraren: - prof. dr. A.H J. Kolnaar (Algemene economie) - prof. dr. ir. A. Kapteijn (Algemene econometrie) - prof. dr. J. Glombowski (Politieke economie en maatschappelijke orde) hun visie geven op Troonrede en Miljoenen- Daama zullen ze o.l.v. prof. dr. P.A. Ver- heyen (Bedrijfseconomie), die optreedt als discussieleider, met de aanwezigen in debat gaan over datgene wat Prinsjesdag 1985 voor burger en samenleving oplevert. Het symposium, georganiseerd door het studentendispuut Kongsi van T.S.C. St. Olaf, is voor eenieder vrij toegankelijk en wordt gehouden in de grote collegezaal CZ 101 (voormalig CZ 40) Aanvang: 13.00 uur, 17 september. ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Ook Sint-Sebastiaan kan op een ge schiedenis van eeuwen bogen. Waar schijnlijk bestaat deze gilden om streeks vijfhonderd jaar, en is het aan het eind van de vijftiende eeuw opge richt, maar zekerheid hierover valt niet te geven. Voor het eerst wordt Sint-Se- bastiaan vernoemd in een uit Uv- terende schenkingsakte. De Tilburgse schuttersgilden, spronkelijk opgericht, zoals de naam zegt, ter beschutting van de stads- of dorpsgemeenschap in het algemeen en de kerk in het bijzonder leidden door de eeuwen heen hun bestaan, nu eens gekenmerkt door groei dan weer door stagnatie en verval. Aan het begin van deze eeuw geraakte het Sint-Sebas- tiaansgilde tot een sluimerend bestaan, waaruit het in 1967 weer werd opge wekt door toedoen van een kleinzoon van een der laatste gildebroeders. Het handboogschuttersgilde werd nieuw leven ingeblazen, kreeg ook steun van de gemeentelijke overheid en leidt nu een blakend bestaan met ruim veertig leden die in leeftijd variëren van 22 tot 83 jaar. Het gildehuis is gevestigd in de Mutsaers. Na afloop hiervan, wanneer herberg van Boerke Mutsaers in ’t de vogel is losgeschoten door de gilde- Zand, alwaar ook de Schutsboom staat broeder die zich hierop koning mag opgesteld. noemen voor de eerstvolgende drie jaar, wordt de nieuwe koning geïnstal- Was in vroeger dagen het gilde een ieerd en de erewijn geschonken voor soort burgerwacht, tegenwoordig is de koning en zijn echtgenóte, en de ko- Sint-Sebastiaan een vereniging die zich ningen en hoofdlieden van Sint-Sebas- net als de andere gilden bekommert tiaan> Sint-Joris en Sint-Dionysius. om heel het maatschappelijk gebeuren in de stad en zo bijvoorbeeld ijvert Het koningschieten, een levende, voor behoud van in sociaal en ciltu- eeuwenoude traditie zal voor iedere reel opzicht voor de Tilburgse gemeen- toeschouwer een fraai schouwspel yor- schap belangrijke zaken. Wie de verge- men e" welhcht. Y00^1 Jongere ^JkeTS lijking wil nïaken met clubs als de Ro- ®rtoe brengen, zich als aspirant hd van tary en de Lion’s heeft in zoverre gelijk Jet eerbiedwaardig gilde aan te mel- dat die verenigingen in Amerika zijn den- ontstaan min of meer naar het voor- beeld van de aloude schuttersgilden in T'hfi Europa. De gilden vormen in zeer veel 1 lit C711VFp gevallen ook de «kweekbodem» waar- De Garencentrale in de Koestraat be- uit diverse andere verenigingen en hoort voortaan tot «the best shops in flubs voortkomen. Vooral in de Bra- towh», winkels die door de consument ge- bantse dorpen ziet men dat vaak de kozen zijn tot de beste van de stad. muziekkorpsen, sportverenigingen en Lien icuen te meer voor de Garencentrale dergelijke hun oorsprong vonden als om nog meer aandacht te besteden aan haar «onderafdeling» van de plaatselijke service. Dat betekent dat u vanaf heden bij gilde, de Garencentrale een kinderspeeltuin-hoek aantreft, waar de kinderen zich rustig kun- V Hucciu ccuuciut nen vermaken> terwijl moeder (en vader) de 1 in 19X4 nnoenn- hun keuze maken uit het in 60 meter wol- het doorlopende video-modeshow, zodat men op de hoogte blijft van de nieuwste trends op het gebied van breimode en kleding. Want al enige maanden kunt u bij de Garencentrale ook terecht voor modieuze kleding... een uitgebreide, én betaalbare col- Bij die extra service hoort natuurlijk een kopje koffie én het gratis breipatroon naar keuze, bij uw Garencentrale-aankopen. Ser vice in overvloed dus, bij de Garencentrale in de Koestraat, waar de ruime - gratis - parkeergelegenheid al jaren een vanzelfspre kendheid is! Volgens de «kaart», de toelating heer van Tilburg in vroeger tijd t gilde heeft verleend, dient het ningschieten bij Sint-Sebastiaan plaats te vinden op de tweede of derde zon dag van september. Dit in tegenstel ling tot beide andere gilden, Sint-Joris en Sint-Dionysius, die het konings- schieten vroeger bedreven op kennis maandag, in de vooroorlogse tijd was dat de laatste week van augustus. Zo als gebruikelijk wordt het eigenlijke koningschieten op zondag 15 septem ber vooraf gegaan door een plechtige gildemis, die om 11.00 uur aanvangt in de kerk van’t Heike. Om 14.15 uur begint het koning schieten bij het gildehuis - Boerke Sport en politiek hebben niets met elkaar te maken. Dat wordt tenmin ste altijd beweerd. Met name door politici en hoge sportofficials. Het te gendeel van de bewering wordt ech ter regelmatig aangetoonddat sport voor het karretje van de politiek wordt gespannen hebben we met na me op het hoogst denkbare sportni- veau meegemaaktbij de Olympi sche Spelen van 1936 bijvoorbeeld, die vooral ter meerdere eer en glorie van Hitlers naziregime werden mis bruikt. Ook recenter voorbeelden hebben we klaarliggende boycot van sportmanifestaties. Zo waren de Verenigde Staten en Engeland om politieke redenen afwezig op de Mos- kouse Spelen van 1980 terwijl de «oostblokstaten» op hun beurt ont braken bij het Olympisch spektakel van vorig jaar in Los Angeles. Ne derland bleef in 1956 weg uit Mel bourne, uit protest tegen de aanwe zigheid van de Sovjet-Unie, die zo juist de Hongaarse opstand had on derdrukt. Sport en politiek dus op het hoogste niveau met elkaar bezig. Maar ook in de nationale en de plaatselijke sportwereld vormt de po litiek een volstrekt niet weg te den ken element. Officieel is de sport in Nederland een regeringszaak, die met name wordt behartigd door de minister van WVC, terwijl iedere zichzelf respecterende gemeente een wethouder voor sportzaken heeft. Een gemeentebestuurder die zich be zighoudt met subsidie aan voetbal clubs, het al of niet kopen of verko pen van sportaccommodaties, etc. Hier in Tilburg hebben we een ge meentelijk bureau, onderdeel van de nieuw gevormde Welzijnsdienst, dat zich met sportzaken bezighoudt. Zo is de gemeente eigenaresse van voet balstadions, sporthallen, zwembaden en nog veel andere accommodaties ten behoeve van de circa 35.000 sportbeoefenaars die in Tilburg ac tief zijn. De laatste jaren heeft de gemeente Tilburg zeer fors moeten bezuinigen, grotendeels op last van de rijksover heid. De manier waarop en de secto ren waarin bezuinigd ging worden, kon de gemeente deels zelf bepalen. Werd de welzijnssector in zijn geheel een veelgeplukt slachtoffer, de sport moest inleveren op een manier die begrijpelijkerwijs veel kwaad bloed heeft gezet bij de Tilburgse sporters. Door trapgewijs in drie fasen de ta rieven van energie, schonmaak en beheer van sportcomplexen zeer drastisch te verhogen is het bestaan voor de meeste sportverenigingen de afgelopen twee jaar bijna dubbel zo duur gewordeneen verdubbeling van onkosten die natuurlijk moet worden doorberekend in de contribu- tiegelden. Met als gevolg dat veel - met name jonge - sporters noodge dwongen afhaken. Wat denkt u van een gezin met een modaal inkomen waarvan twee kinderen als pupil voetballen bij een plaatselijke vereni ging De contributie die zij moeten betalen is sinds 1983 gestegen van 60 tot 110 gulden. En wanneer er leden bedanken gaan die contributies nog verder omhoog. Die trouwens al on der druk staan vanwege het teruglo pende aantal geboorten. Nu al zijn er clubs die nauwelijks nog jeugdleden bezitten. De Tilburgse sporters, verenigd in de Tilburgse Sportraad, vinden dat zij onevenredig hard zijn gepakt in vergelijking met andere sectoren van het welzijnsbeleid In feite, zo vindt men, heeft de gemeente al die dui zenden vrijwilligers in de kou laten staan die vaak al jarenlang een groot deel van hun vrije tijd gratis aan hun sportvereniging besteden. Als dank voor hun inzet worden deze mensen nu geconfronteerd met drastische verhogingen van allerlei lasten en een daaropvolgende leegloop van hun clubs. Het gemeentelijk beleid gaat in te gen het belang van de sport en haar beoefenaars, vinden de Tilburgse clubs. En omdat de politieke partijen niet hebben willen luisteren naar de noodkreten van de sportvereni gingen, moeten ze nu maar voelen de Tilburgse sporters gaan een eigen partij oprichten waarmee ze aan de gemeenteraadsverkiezingen van vol gendjaar willen deelnemen. Op zichzelf geen slecht idee en he lemaal in de geest van de lokale de mocratie ben je het niet eens met het beleid, richt dan zelf een partij op en probeer zó voldoende invloed te verwerven om tot «beter» beleid te komen, beleid dat meer in overeen stemming is met jouw wensen. De «Sportpartij», die erop mikt over een maand een soort constitue rende vergadering te houden, denkt, aldus de initiatiefnemers, vooral stemmen te kunnen behalen in het centrum van het politiek spectrum met name de plaats waarin het CDA - en vroeger de KVP - opereert. Wanneer de initiatiefnemers erin slagen, niet alleen hun achterban te organiseren, maar vooral ook een be hoorlijk uitgewerkt programma sa men te stellen voor de gemeente raadsverkiezingen van mei 1986, dan hebben sommige partijen in de raad weinig reden om deze nieuwe ling in de politieke arena vreugdevol te verwelkomen. opge lit me t Sint- 1504 die tan ko-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1