o Drie beschermde stadsgezichten in Tilburg liil Joop komt op Korvel I L I ■w? z UNENTSE MERT I Wilhelminapark, De fiets Poen voor Poels BEZORGERS GEVRAAGD 6) Direkteur Leo de Brabander blijft vooruitkijken Nieuwland- straat/ Oude Markt 4 betalen m. Lieshout’s Bakkerijen Tilburg klaar voor volkspetitionnement I LI Delfej j Art Aantua* s@ Verier 985 - pagina 30 Oplage: 81.700 ex. Goirkestraat, che Melkinrichting en Zuivelfabriek aan het urgsche Melkinrü Wilhelminapark. De Dionysiuskerk in de Goirkestraat. Structuur V. y istraat De Heikese kerk op de Oude Markt. Zilveren jubileum bij de Schouwburg Tilburg ver- Teamwerk Zondag bij prijsuitreiking wielerronde le ou steld KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN De voormalig coöperatieve Tilbur ZON EN REGEN ONZE RALEIGH’S KUNNEN ERTEGEN Donderdag 5 september 1985 29e jaargang nr. 1427 Brulncent Piusplein 22 - goedkoper >5,- compleet /e: De Tilbur )ir. T. de Bet Vrijdag en zaterdag Chocolade tom poezen 5 halen Hoetstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- hemels v.a. 79! BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. rUitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer idering. snellin- ’n pion grote ntrum Nederland - Tilburg - tel. 35.86.30 De aktie omvat twee bijzondere ak- tiviteiten. Tijdens het «Leippark-Festival» op 8 november a.s. zal de Tilburgse- VARA-afdeling met een kraam aanwe- doe De jubilaris op een van zijn favoriete plekjes in de schouwburg: het Filmhuis. Stationsstraat 49 J Tel 426392 TILBURG faee/ ners. U moet hierbij bijvoorbeeld een bilja fel, voetbalspel e.d. Huize Poels heeft hier zelf geen fi nanciële middelen voor! rden buttons ver- :hrift «Poen voor zijn eigen but- ift en foto naar transportwielerr (ÉlsÈ^wB^ ^ËssBo^BsBa Jiiburg mies vemeweg. M industrieterrein tel 013 321316 Voor de wijk Vendelier- straat Leenherenstraat, vragen wij een bezorger wonende in deze wijk. Aanmelden tussen 18.00 en 20.00 uur tel. 560593. de extravagante fietsmo- de foto ziet u daar ïld van: een overdekte lig- soort spaceshuttletje. Ei al minstens vijf van zijn, ge- op dit voertuig. Ook idt u niet? De komst van Joop Zoetemelk werd mogelijk gemaakt door de winkeliers vereniging «Korvel Vooruit», die dit jaar voor de tweede keer de Wielerron de van Korvel organiseert. Aan deze ronde neemt een internationaal veld van sterke amateurs deel, waaronder van zijn. llege wil ook voorstellen sub- elijkheden in de kosten van ie en onderhoud van beeldbe- iden in de beschermde o_ sn te scheppen. Daarnaast wordt aan de raad gevraagd akkoord Als u dit weekend nou eens een echt Brabants weekend wilt hebben, dan moet u absoluut naar Udenhout gaan. Daar vindt u komend weekend éch te Brabantse folklore zoals u dat maar weinig ziet in Midden-Brabant De bevolking van dit aardige dorp loopt op die dag in oud-Brabants kos tuum rond en als u als bezoeker dit ook doet, dan loopt u niet voor gek. U vindt de mensen in oud-Brabant- se kledij al in de kerk ’s morgens om 11.00 uur, want dan is er in de prachti ge Lambertuskerk een plechtige hoog mis met drie heren in ouderwetse stijl, De Omroepvereniging VARA, afde ling Tilburg e.o., organiseert ten bate van Huize Poels te Tilburg een grote aktie «Poen voor Poels». Huize Poels, dat onderdak verleent aan mensen die veelal door deze maat schappij op een zijspoor zijn gezet, heeft dringend de behoefte aan ont- voor haar bewo- ■!j dan denken aan iljart, tafeltennista- Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. J ommezijde van de kaart vermeld is. De ningen i Tilburgse organisatoren proberen het Inliet rond te krijgen dat in de meeste wijken gaan met het voorbereiden van af- T zonderlijke bestemmingsplannen voor de nieuwe stadsgezichten. ZONNEKUREN Per keer 8,- 11 keer 7S,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 Met de aanwijzing van de nieuwe z beschermde stadsgezichten haakt het ie aragen aar ae monumemenver- “liege van burgemeester en wethou- S s.?.r -maren van bouwwerken voort- me“le vindt het belangrijk dat be- theven zullen worden van be- Paalde gebieden met cultuurhiston- e regels met betrekking tot het s‘he waarden worden beschermd, interieur van het gebouw waarvan zij ?aarb'J gaatde gemeente uit van eigenaar zijn. der meer de historische bebouwing J de herdgangen-structuur. De bescl Het college wil ook voorstellen sub- ming van de bouwwerken binnen de sidiemogelijkheden in de kosten van beschermde stadsgezichten blijft niet restauratie en onderhoud van beeldbe- alleen beperkt tot de voorgevels. Het palende panden in de beschermde gaat ook om bijvoorbeeld bouwdiepte, stadsgezichten te scheppen. Daarnaast kapvorm, zijgevels, enz. Via de beschermde stadsgezichten wordt de stedebouwkundige structuur van de stad Tilburg beoogd. Doordat een gebied tot beschermd stadsgezicht is verklaard, kunnen ongewenste ont wikkelingen in.de toekomst in zo’n ge bied w'órden tegengegaan. In dit nummer: Rondom Hart van Brabant pag. 3 Kasteel van Loon op Zand pag. 9 Vrije studierichting Ka th. Leergangenpag. 9 St. Hubertusgilde 150 jaar pag. 9 Menselijk bekekenpag.ll Dans met ons meepag.ll Leipparkfestivalpag. 13 Truus Trom pertpag. 13 Jazz Meeting Tilburgpag.15 Cursussenpag. 19 B W-besluitenpag. 19 Autobeurspag.22 Sportpag. 17 en 23 In de meeste delen van Tilburg zijn afgelopen dinsdag door de PTT de handtekeningenkaarten huis aan huis bezorgd. In nogal wat gevallen heeft de PTT de handtekeningenkaarten «ver stopt» in een reklamefolder. Dat is ondermeer gebeurd in de wijken Binnenstad. Broekhoven, Fatima, 't Zand, Hoogvenne en Armhoefse Akkers. Wanneer u op ment dat u dit leest n handtekeningenkaart eh te zette Nieuwe zaal Vooruitzien is ook steeds bezig zijn met het publiek. «In 1983 hebben we een inzinking gehad in de bezoekers aantallen. Niet alleen wij overige het was een landelijke tendens. In 1 werd de weg omhoog ingezet en jaar vertoont dezelfde tendens als rig jaar. Dat moeten we houden zo. Daarvoor moeten we een zo breed mo gelijk publiek kunnen blijven boeien met wat er in de Schouwburg Tilburg gepresenteerd wordt. Dat is een kwes tie van programmeren en dat klinkt veel simpeler dan het lijkt. Natuurlijk zijn er bepaalde presentaties waar je niet omheen kunt en ook niet omheen mag gaan. Maar je moet ruimte over houden voor de aktualiteit en voor het vernieuwende. De Studiozaal is daar heel goed voor maar eigenlijk zouden we nog meer moeten hebben». De Brabander: «Een middelgrote zaal hebben we eigenlijk hard nodig. Leo de Brabander is gemiddeld zo’r 60 uur per week met zijn werk bezig «Nee, het is niet zozeer mijn werk, he is mijn hobby. De «ausdauer» heb l' nog steeds en ik weet me gesteun door een voortreffelijk team. Dan ku je veel en dan gaat het ook prettig». En over zijn manier van werken: «I ben zeker geen ambtenaar-direkteu Ik funktioneer in een team van er thousiaste mensen en samen probere we er iets goeds van te maken. En vei dorie: een schouwburg in de zevend stad van Nederland: dat is niet mi Voor het zuiden zijn wij ontzettend b< langrijk, ook op het gebied van the; ter-vemieuwende activiteiten, ook o het gebied van andere presentaties al audio-visuele produkties waaronde films». Tenslotte over het jubileumseizoei van de Schouwburg Tilburg: «Di 25ste jaar maken we er een goed sei zoen van, daar ben ik van overtuigd». het zeger water, en Na de hoogmis vertrekt om 12.00 uur een folkloristische optocht, die er zijn magMaar liefst 70 deelnemers laten zien hoe onze voorouders zich verplaatsten en hoe zij leefden. Oude karren, koetsen, wagens, groepen, indi- viduelen monsteren dat uit. En u kunt dat gratis gaan bekijken!!! Vele ouderwetse voertuigen worden opgesteld op het terrein achter de Schelf, waar u ze van dichtbij kunt be wonderen en tekst en uitleg kunt krij gen van de eigenaars. U bevindt zich dan op de braderie die tot 18.00 uur duurt en waar maar liefst méér dan 140 kramen staan op gesteld en vele terrasjes u verlokken om gezellig een drankje te drinken en vele andere u verlokken om een lekker hapje te nuttigen. Kortom, oud-Bra- bantse folklore alom in Udenhout Oude ambachten, oud-Brabantse folklore, dansgroepen, toneelgroepen, ja zelfs een ouderwetse modeshow, veel muziek en veel sfeer in ouderwets Udenhout. Het dorp op zich is al de moeite waard om te bezoeken, maar in deze stijl is dat een bezoek apart verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek Het Tilburgs Platform tegen kruisraketten is klaar voor de grote aktie die aan staande vrijdag 6 september om 18.30 uur begint en tot half oktober zal duren: het volkspetitionnement. Vrijdag de zesde gaan in Tilburg om 18.30 uur zo’n 1.000 mensen op stap om huis aan huis handtekeningen op te halen die men kan zetten op de kaart die afge lopen dinsdag door de PTT bij bijna iedereen bezorgd is. Voor die gelegenheid heeft het Tilburgs Platform tegen kruisraketten de stad Tilburg in 17 wijken ver deeld en in 15 wijken zullen de handtekeningenophalers aanstaande vrijdag tot 21.30 uur aktief zijn. De resterende twee wijken, industriewijken, zullen later be zocht worden. Alle ophalers zullen een legitimatiekaartje in hun bezit hebben en een speciale button dragen. De bedoeling is dat op vrijdag zoveel mogelijk alle 56.616 huisadressen in Tilburg worden bezocht. Adressen die vrijdag niet bezocht worden, komen later aan de beurt. Tilburg voorop Na een langdurige en grondige voor bereiding is het Tilburgs Platform te gen kruisraketten klaar voor het volks- petionnement dat in Tilburg aanstaan de vrijdag van start zal gaan. In Woensdrecht werd het afgelopen weekend het startsein gegeven en Til burg is de eerste grootste plaats in Ne derland waar de aktie begint. In de rest van den lande wordt er zaterdag met de aktie begonnen. Met de aktie wordt bedoeld: het volkspetitionnement. Dit volkspeti tionnement is een handtekeningenak- tie die in heel Nederland gevoerd wordt en waarmee de mensen die hun handtekening zetten aan de regering vragen af te zien van de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland. De re gering neemt rond 1 november hier een besluit over. Muzikale ondersteuning In Tilburg zullen de handtekenin genkaarten dus zoveel mogelijk huis aan huis worden opgehaald. Men kan uiteraard de handtekeningkaart ook opsturen naar het adres wat aan de - rechtstreekse verkoop at fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud - raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Morgen, vrijdag 6 september, viert de heer Leo de Brabander (57 jaar) zijn zil veren jubileum bij de Schouwburg Tilburg. Hij heeft er dan een werkverband van 25 jaar met de schouwburg opzitten waarvan de laatste 20 jaar als direkteur. Ixto de Brabander is er niet zo de persoon naar om terug te kijken zoals dat bij een jubileum te doen gebruikelijk is. «De voorstelling van gisteren is voorbij», zo zegt hij symbolisch en «Programmeren is vooruitzien en als ik en mijn team iets moet doen dat belangrijk is dan is dat wel vooruitzien, ons bezighouden met de zaken van morgen en overmorgen». «Natuurlijk speelt het verleden een rol, je leert uit het verleden. Bepaalde dingen doe je niet meer omdat je weet dat die gedoemd zijn te mislukken. Dat is belangrijk. Maar even belang rijk voor ons bij de Schouwburg Til burg is dat we ons richten op de dag van morgen», aldus de jubilaris: Als voorbeelden van dat vooruitzien noemt hij onder meer de konstante zorg voor het schouwburggebouw. «Daar moet je steeds in investeren want steeds moeten er zaken ver nieuwd worden omdat ze versleten zijn of omdat de tegenwoordige tijd andere eisen stelt». Als voorbeelden noemt hij de belichtingsinstallatie, de podium- vloer in de grote zaal en de laad- en lossluis. Maar ook de komst van het Filmhuis in het schouwburgcomplex en de aanpassingen in de Studiozaal zijn voorbeelden van het meegaan met de tijd met geen ander doel dan de be zoekers van de Schouwburg een zo goed mogelijk en gedifferentieerd pro gramma te kunnen bieden. Als voor beeld van een plaats die laat zien hoe het niet moet, noemt hij Nijmegen. «Die schouwburg staat er ongeveer net zolang als de schouwburg in Tilburg. In Nijmegen hebben ze in de loop der jaren haast niks aan het gebouw ge daan en nou staan ze voor een renova tie die kapitalen kost». John Talen door Neder Hassink, J ronde van Belgen en Luxer Zoontjens. Het parcours van de Wielerronde van Korvel loopt via de Korvelseweg- Korvelplein-Oerlesestraat-Trou wlaan- St. Annaplein-Korvelseweg. Start en fi nish vinden plaats op de Korvelseweg tegenover de Kapucijnerkerk. Het programma van dit wielerevene- ment, dat gratis toegankelijk is, luidt als volgt: 10.30 u.: start van de jeugd van 13 en 14 jaar; 12.00 u.: start lief hebbers en veteranen; 13.15 u.: start nieuwelingen; 14.15 u.: start juniores; 16.00 u.: start van de amateurs. Het zal dus zondag weer bruisen van het leven op Korvel, rondom Joop Zoe temelk, de man die voor zijn prestatie van afgelopen zondag al een in drukwekkende erelijst bij elkaar fietste. In 1968, op zijn tweeëntwintigste, won Joop in Mexico Olympisch goud in de ploegentijdrit en in 1980 leek hij met zijn eindoverwinning in de Ronde van Frankrijk de kroon op zijn carrière te hebben gezet, nadat hij in 1970, ’71, ’76, ’78 en ’79 tweede in de Tour was geworden. Ook in 1982 werd Zoete melk tweede in de Grand Bouclé. Dit is nog maar een kleine greep uit de prij zenlijst van Joop Zoetemelk, zondag te zien op Korvel! Het college van burgemeester en wethouders van Tilburg heeft deze week besloten aan de gemeenteraad voor te stellen de Goirkestraat, het Wilhelminapark, de Nieuwlandstraat en de Oude Markt tot beschermde stadsgezichten te verklaren. Als de gemeenteraad hiermee akkoord gaat, heeft Tilburg er vier gebieden bij die op grond van cultuurhistorische waarden worden beschermd. De Oude Heikant is al eerder tot beschermd stadsgezicht verklaard. Joop Zoetemelk, sinds afgelopen zondag wereldkampioen op de weg bij de beroepswielrenners, komt aanstaan de zondag naar Tilburg. Na de wieler ronde van Korvel zal Joop de prijzen komen uitreiken, nadat hij persoonlijk getuige is geweest van het finishen der renners. Het spreekt vanzelf dat onze nationale wielerheld zondag tijdens zijn bezoek aan Tilburg van diverse kanten danig in het zonnetje zal wor den gezet. aanstaande vrijdag wanneer de hand tekeningen opgehaald worden er een muzikale ondersteuning bij is. Dat zal dan zijn in de vorm van harmonieën, fanfares, geluidswagens e.d. In de di verse kerken en protestantse gemeen tes in Tilburg zal de aktie worden be licht. De Tilburgse organisatoren wachten meer dan 10.000 handteke- lingen in Tilburg op te halen. .....chtingen over het volkspetition nement: tel. 552622 of 638483. n (winnaar Olympia’s ronde ïrland), Jan van Wijk, Arie Jacques v.d. Poel (winnaar i Wallonië), een aantal sterke n Luxemburgers en Berrie De fiets is een vervoermiddel dat in Nederland een heel eigen plaats heeft verworven. In haast geen ander land ter wereld is het rijwiel zo ingeburgerd als hier. Een verklaring daarvoor is misschien dat Nederland een van de dichtstbevolkte landen ter wereld is, en relatief een klein oppervlak heeft. Lange reisafstanden kent men in Ne derland niet en Nederland beschikt over een goed wegennet. Een bijkom stige verklaring zou gelegen kunnen zijn in onze bekende zuinigheid: je voortbewegen per fiets kost niet. Daar naast kan fietsen ook een vorm van ontspanning betekenen, zeker wanneer de fietser de rustige wegen en fietspa den opzoekt. Maar fietsen en fietsen is twee. De één fietst op een degelijk, oer- Hollands rijwiel dagelijks naar zijn werk en terug door weer en wind. Zo’n fiets is meestal in een donkere kleur uitgevoerd, heeft geen versnellingen en beschikt over een terugtraprem. De ander fietst in zijn vrije tijd. Dat gebeurt meestal op een fiets die in iets lichtere kleuren is gespoten, die hand- of trommelremmen heeft en waarop een drie-versnellingsnaaf is gemon teerd. De laatste jaren ziet men deze categorie vrijetijdsfietsers zich ook voortbewegen op een sportfiets. De kleuren zijn licht en het meest kenmer kende van zo’n rijwiel is wel het hang- stuur, de vrij dunne bandjes en het versnellingsapparaat. Tien versnellin gen is eerder regel dan uitzondering. Meestal worden maar twee versi gen gebruikt maar het staat, zo’n achter, de derailleur en de twee grote bladen voor. Weer anderen fietsen vooral tegen de avond, op zaterdagochtend en zon dagochtend. Dat zijn de amateurs die in kleine groepjes «echt» fietsen. Een «ritje» van 50, 60 kilometer is zo ge maakt. Hun rijwielen zijn licht van kleur en gewicht, ze hebben geen ban den maar «tubes», de derailleur snort, de ketting blinkt, het stuurlint is schoon en ziet eruit als nieuw. De fiet sers zijn gestoken in een echte fiets- broek met zeemlederen kruis, hebben handschoentjes aan, speciale fiets- schoenen aan hun voeten die in toe- clips vastzitten en een fietsshirt met een of andere reclametekst (of meerde re) siert hun borst en rug. Sommigen van hen rijden of willen nog ooit eens rijden: Luik-Bastenaken-Luik. Allemaal naamloos zijn deze fiet sers: het zijn fietsers. Anders wordt het wanneer de profs rijden. Daar rijden Zoetemelk, Ver hoeven, Knetemann, Lubberding, van Vliet, Hanegraaf. En daar reden Raas, van Est, Wagtmans, de Haas, Kar stens. De namen eerst, de fietsen op de tweede plaats en zo hoort het. Zij be heersen de fiets immers, zij zijn heer en meester. Tenslotte bielen. Op een voorbeel fiets, een moeten er tuige het nummer zeer bijzonder, vine Tijde, i 8 novei VARA-: zig zijn. In dit kraam worde" kocht met het opsch.... Poels» en kan iedereen z' ton maken met opschrift eigen keuze. Op 3 november a.s. is er een grote muziekdag in zalencentrum «’tWit Paardje», met medewerking van mu ziekverenigingen, diverse muziekgroe pen, artiesten en disco. Deze dag heeft een programma waarin, van jong tot oud, iedereen zijn muzikale voorkeur zal aantreffen. Er komen zelfs zeer bekende groepen! De opbrengsten van de aktie zijn be emd voor Huize Poels. Mocht u meer illen weten omtrent deze aktie of op een andere wijze uw steun willen ge ven, dan kunt u terecht of bellen naar: VARA-Tilburg e.o., Leenherenstraat 59, Tilburg. Telefoon 013-362200. het mo- nog geen ontvangen hebt en u er prijs op stelt uw hand tekening toch te zetten, dan doet u er verstandig aan de reclamefol ders van deze week even na te speuren. Hoogstwaarschijnlijk vindt u de kaart daar dan tussen. Het speelvlak zou ongeveer 10 bij 10 meter moeten meten. Er zou een flexi bele toeschouwersopstelling in moge lijk moeten zijn en ruimte kunnen bie den aan ongeveer 400 personen. Zo’n zaal kunnen we niet binnen het be staande schouwburgcomplex inbou wen. Er moet dus eigenlijk een nieuwe zaal komen, aangebouwd aan het be staande gebouw. Dat zal ongeveer 1,5 miljoen gulden gaan kosten maar die investering zal het waard zijn. Wij ge loven daar heilig in». opgeluisterd door de aanwezigheid van de plaatselijke gilden. Alles in de kerk is in ouderwetse stijl: de gewaden die de priesters dragen, de kollektezakjes, het zegenen van de gelovigen met wij water, enz., enz. N; uur Subsidies Het college stelt verder voor er z voor te dragen dat de monumenten\ ordening zo spoedig veranc__ dat eiger aan onti paalde r interieur verandering ho’ van bouwwerken voor* zullen worden van t Icing tot het waarvan zij

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1