o DE NACHTEGAAL OP EIGEN STELTEN Gemeente Tilburg past I Feest in de Nieuwlandstraat beleid HAT-woningen aan Stoomtrein z Buurthuis wordt zelfstandig 5 1 Menselijk bekeken Volks- petition- nement in Tilburg BEZORGER GEVRAAGD Avondvliegen us 1985-pagina 24 De s@ Koerier In dit nummer: Oplage: 81.530 ex. buurthuis Veel te doen 1 sbied jfel a VERZAMELAARS VERENIGING TILBURG TENTOONSTELLING MUNTENBEURS Zondag 1 september 1985 Entree 2.50 Inl. tel. 013432392 Zaal open 10.00 tot 17.00 uur Onze nieuwe rubriek in Restaurant ’t Wit Paardje Tilburg-Noord Lijnsheike 8 Donderdag 29 augustus 1985 29e jaargang nr. 1426 Aanmelden Tel. 560593 tussen 18 en 20 uur. Een deel van het Comité van Aanbeveling zoals dat zich afgelopen maandag aa de pers presenteerde. ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Voor de route Beethovenlaan-Strausslaan en voor Berkel-Enschot vragen wij een bezorger, wonende in deze wijk, resp. gemeente. ZONNEKUREN Per keer 8,* 11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 lAT-wc ïmeensct NU alle SCHOOLAGENDA’S van 8,95 g 95 voor O y DE KORT VAN GELOVEN Korvelseweg 209, Tilburg Bij het postkantoor pag. 7 t/m 11 pag. 13 pag. 17 pag. 19 pag. 19 pag. 21 pag.22 pag.23 pag.25 pag.29 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek luvituning van de hand- volkspetitionne- loemd, is er in Tilburg een van Aanbeveling gevormd, de volgende s, seiners en al evenzeer ’t lag niet Turnhout van de s de Til- 1 en duis- 1 de geoe- ïil te hou- „1, is het t bij ;eld nav dan zo n? Een in het ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels v.a. 795,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN - rechtstreekse verkoop af fabriek - enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) - worden op maat gemaakt - eigen vakkundige montageteams - dubbele dichting tegen tocht - ook in elke kleur leverbaar - vragen geen onderhoud- raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer een isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Filmspag. 3 Rondom Hart van Brabant pag. 3 Tilburg Kultuurstadpag. 7 Nieuwlandstraat herboren Jazz Meeting Tilburg Menselijk bekeken Festival Noord Etmaal voor Berlage Cursussen Autobeurs B W besluiten Parochienieuws Sport4 Vrijdag 6 september aanstaande gaan in heel Tilburg mensen op pad om handtekeningen op te ha len voor het volkspetitionnement. Met die handtekeningen hopen de organisatoren, in Tilburg verenigd in het Tilburgs Platform tegen kruisraketten, de regering over te halen af te zien van de voorgeno men plaatsing van de 48 kruisra ketten in Nederland. De regering neemt haar besluit rond 1 novem ber van dit jaar. Ter ondersteuning tekeningenactie, v ment gene""’'1 Comité vs Dat comité bestaat uit personen. Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. J In november van dit jaar wordt het buurthuis de Nachtegaal, Oude Ka pelstraat 25 in Tilburg, zelfstandig. Het valt dan niet meer onder Stichting de Twem, het stedelijk bureau voor sociaal kultureel werk. De zelfstandig heid van de Nachtegaal zal vooral terug te vinden zijn in de bestuurssamen stelling. Het bestuur zal namelijk bestaan uit buurtbewoners. Het belang rijkste voordeel hiervan zal zijn dat de gebruikers van het buurthuis via hun bestuur zelf kunnen bepalen wat er in hun buurthuis gebeurt; welke activi teiten er wel en niet plaatsvinden, wanneer die activiteiten plaatsvinden. voor wie ze bedoeld zijn, enz... Kortom: de gebruikers, lees: mensen uit de buurt, zullen via het door hun gekozen bestuur zelf de verantwoordelijkheid dragen voor het wel en wee van hun buurthuis. Gedeeltelijke herstrating iddag Heuvelstraat aleis» de Vanaf 3 september zullen in de Heu- velstraat op het gedeelte tussen Willem tie" Il-straat en Pleinstraat werkzaamhe den plaatsvinden. Het werk betreft on derhoud van de rijloper waarbij het middengedeelte van de weg herstraat zal worden. De stroken links en rechts van de weg zullen tijdens de werk zaamheden voor voetgangers begaan baar blijven. Het werk zal ongeveer 3 dagen in beslag gaan nemen. SKI7 transportwielen ^tilburg Mes vemeweg.14-industrieterrein tet:013 321316^ in eigendom (van die twee werd één goede gemaakt en die is nu naar het Autotron «ontvoerd»). Ook aan personeel die eerste tijd geen ge brek. Lieden met een technische knobbel leerden het machinisten vak van een oude N.S.-meester en konden hun studie met een erkend diploma bekronen. Conducteurs, stokers, rangeerders waren er a genoeg. De trein bleek een trekker van de eerste orde te zijn, de passagiers stroomden in massa's toe en in Al- phen en Baarle-Nassau werden speciaal voor de stoomtrein de sta tions opgefleurd en van nieuwe per rons voorzien. Maar die eerste hoopvolle maan den droegen meteen al de kiem der mislukking in zich: de SSTT kreeg geen toestemming om vanaf de grens, via Weelde-Statie door te stomen tot Turnhout. Het aan de bestuursleden van 7 - die juichten de komst v stoomtrein even hard toe als burgers. Dwars lag de bureaucratie in Brussel, bij uitstek het apparaat in België dat al neen roept als het een postzegel uit Nederland ziet. Enige reden om bezwaren te hebben tegen het doorrijden van de stoomtrein naar Turnhout was en is met geen mogelijkheid te verzinnen. Dit was gewoon gechicaneer van Belgische ambtenaren, die zin hadden om een uit Nederland afkomstig initiatief te dwarsbomen. Misschien had in die dagen een goed woordje van van ruimtelijke en financiële aard te zijn. HAT-woningen en kleine flats met een of twee kamers worden meest al gevraagd door jongere alleenstaan den in de leeftijdsgroep van 20 t/m 29 jaar. De vraag naar dit soort woningen uit andere leeftijdsgroepen blijkt zeer klein te zijn. Dit geldt ook voor bejaar den. Veel studenten vragen om HAT- woningen of andere kleine wooneenhe den. Toch blijkt uit onderzoek dat stu denten steeds meer thuis blijven wo nen of de voorkeur geven aan een ka mer in een vrij huis. In de toekomst lijkt het er op dat zowel het aantal al leenstaanden in de leeftijdsgroep van 20 t/ip 29 jaar als het aantal studenten fors zal dalen. Met de deze week geno men besluiten speelt het college in op de in de toekomst te verwachten ont wikkelingen in vraag en aanbod van HAT-woningen in Tilburg. Lees verder op blz. 13 hervat- Het 316-squadron van Gilze-Rijen begint op maandag 2 september a.s. weer met het avondvliegen. Nadat in de zomermaanden het programma ter vermindering van de overlast was on derbroken, zal zoals gebruikelijk weer op de maandagavond worden gevlo gen. Indien het op die avond in ver band met de weersomstandigheden niet kan plaatshebben, wordt het pro gramma verschoven naar de daarop volgende donderdagavond. Het vliegen bij schemering ternis is één van de eisen om fendheid van de vlieger op peil te hou- een den. Om daaraan te voldoen, is het ont niet alleen noodzakelijk dat bij ver- kookt minderd zicht bijvoorbeeld navigatie- club, vluchten worden gemaakt. Ook moet onder die omstandigheden een aantal starts en landingen gemaakt worden. In verband met de zomertijd zal ge durende de maand september het vliegprogramma van de vliegbasis op maandag - en in voorkomend geval op donderdag - tot ongeveer 23 uur du ren. Bij het ingaan van de wintertijd Op zal tot omstreeks 22 uur gevlogen wor- sussen den. 2 Het is deze week feest in de Nieuwlandstraat en het daaraan grenzende stukje van de Heuvelstraat. Aanleiding hiervoor is het heuglijke feit dat deze straten de afgelopen maanden werden omgetoverd tot een buitenge woon aantrekkelijk voetgangersgebied (met auto- en fietsfaciliteiten). De Nieuwlandstraat is zo zonder twijfel een van de fraaiste en veelzijdigste winkelstraten van Tilburg geworden. De winkeliers zelf zijn het met die opvatting hardroerend eens en dat willen ze graag aan het publiek laten weten ook. Nadat vanavond de gerenoveerde straten officieel door burge meester Letschert worden «geopend» is er zaterdag vanaf ongeveer 11.00 uur tot 17.00 uur een zeer opwindend en gevarieerd feestprogramma, waarvan u de bijzonderheden elders in dit nummer kunt aantrelfen. In ieder geval is er voldoende aanleiding om tegen de feestende Nieuwland straat e.o. te zeggen: «Van harte gefeliciteerd met jullie mooie winkel straat en dat er maar veel klanten mogen komen». Goede ouwe Nieuw landstraat! Lees verder pagina 7 tot/met 11. Burgemeester en wethouders van Tilburg hebben deze week besloten de bouw van zelfstandige HAT-woningen met één kamer en van HAT-eenheden met gemeenschappelijke voorzieningen stop te zetten met uitzondering van die projec ten die al in voorbereiding zijn. Verder zullen andere HAT-activiteiten worden be perkt tot verbouwactiviteiten en/of bouw van flexibele wooneenheden die later kunnen worden samengevoegd. Ook worden de mogelijkheden onderzocht voor bejaardenhuisvesting in HAT-woningen. Een HAT-eenheid is een woning speciaal gebouwd voor alleenstaanden of tweepersoonshuishoudens binnen het kader van de verruimde subsidieregeling. bloemschikken, EHBO, yoga, tekenen, fotografie, koken; er zijn taallessen voor buitenlandse vrouwen, er wordt M Nederlands, Engels en Spaans gegeven H en er is een typecursus te volgen. Ook de volwassenen kunnen in de B Nachtegaal aan hun trekken komen. B Voor de groep worden er veel activitei- B ten georganiseerd die in de sfeer van B sport en recreatie liggen. Er is een sportgroep, een wielerclub, iedere week is er een rik- en hoogjasconcours, er is een tafeltennisclub voor volwasse nen, een visclub, een dansclub en we- kelijks is er op vrijdagavond een bingo. In de weekeinden zijn er regelmatig toneel- en dansuitvoeringen en concer- z ten. Tenslotte zijn er voor de 50-plus- sers ook een flink aantal activiteiten. Eén daarvan is de mogelijkheid om driemaal in de week gezamenlijk te eten. Verder is er een handwerkgroep 4 een gymclub, een kaartclub, bij vol- doende interesse een volksdansclub en J1 een zangkoor. Ook wil men fiets- tochtjes voor ouderen gaan organise- ren en dansmiddagen. Naast dit alles zijn er diverse comi- f gr°te tés belangengroepen en werkgroepen >eken. ,n buurthuis actief waarvan de j werkgroep Publiciteit en verschillende werkgroepen in het kader van het ex- periment «Buurtaanpak» er enige zijn. I Lees verder op blz. 13 Maria Almonte, lid van de werkgroep Chileense vrouwen; Jan P. van Bergen, raadslid van de PvdA; Kiek Boelaers, mede werkster vrouwencentrum; H. Boere, ver pleegkundig opleidingscoördinatrice Maria- ziekenhuis; Herman Brand, performing poet; L.G.J. Bijl, deken van Tilburg/Goirle; Pirn van Deenen M.S.C., pastor in het Goirke; Th. van Doom, rector Cobbenha- gencollege; Esther Geertsma, pastoraal werkster; Barteld Hartstra, raadslid CPN; Nol Havens, muzikant; J. Hilbink, huisarts in Tilburg; Zr. J.W. Hoes, voorzitter curato rium Katholieke Leergangen Tilburg; W.J. de Hoogh, rijwielhandelaar; Frits Horvers, raadslid CDA; Toon Jongbloed, schoen- winkelier; Kees van Kahnthout, dichter; Lian Kolster, medewerkster crèche binnen stad; pastor Wim van Krey; Niko Langen- huijsen, jazz-muzikant; H. Meijs, voorzitter FNV-Tilburg; Greet Morselt-v.d. Voort, raadslid PvdA; Zjef Naaijkens, muzikant; Veronique Nas, voorzitter omroepraad SLOT; Ad N. Poulis, raadslid Tilburgse Volkspartij; Miet van Puijenbroek, raadslid CDA; Ad Roetman, kapper; dominee J. Rutumalessy; J. de Rijk, voorzitter FNV- Brabant; W. Schilder, machinebankwerker; H. Simons, tandarts; Cor Sinnema, coördi nator catechetisch centrum; A.A.M. Ver dijk, voorzitter Vereniging OMO; W. Ver heggen, huisarts in Tilburg; Ton Verkerk voetballer Willem II; W. Weyters, secretari FNV-Tilburg; Wilbert Willems, lid Tweed Kamer PSP; Geert de Wit, raadslid PPP pastoor G. Witlox; dominee L.A. Wolt< ring. De leden zijn op persoonlijke zocht. Afgelopen maandag pres comité zich. Deze week starten wij met een nieuwe rubriek die de naam draagt: «Menselijk bekeken». In deze rubriek zullen allerlei zaken speels gepresenteerd worden. Soms kan het voorkomen dat een wat zwaarder onderwerp de revue passeert. Toch zal de toonzetting zoveel mogelijk licht en luchtig zijn. Onze nieuwe rubriek «Mense lijk bekeken» gaat over mensen maar zo nu en dan ook over dieren of dingen. Meestal zal het in de vorm zijn van een leuk plaatje met een leuk praatje, soms alleen maar in de vorm van een leuk praatje. De onderwerpen variëren van bijvoorbeeld iets wat Prins Claus óverkwam toen hij uit zijn auto stapte tot het stoplicht dat nooit op rood staat. En tussen die twee voorbeelden zit zoveel dat u maar eens rustig de tijd moet nemen om het menseïijk te bekijken. Wij doen dat ook. Lees verder op blz. 17 een hoogwaardigheidsbekleder aan het juiste adres wonderen gedaan. De loco-burgemeester van Tilburg was tenslotte voorzitter van de SSTT en beschikte ongetwijfeld over de nodige relaties. Het is allemaal niet gebeurd, de belangstelling bij de passagiers liep terug, de vrijwilligers om het mate rieel te bedienen en te onderhouden kwamen van steeds verderafgele- gen streken: de Tilburgers lieten het afweten. De genadeklap werd 3 jaar geleden uitgedeeld door de N.V. Nederlandsche Spoorwegen: door een aantal onderlinge misver standen kreeg de SSTT opeens een rekening van vele duizenden gul dens gepresenteerd voor vervoers- en onderhoudsdiensten waarvan de SSTT dacht dat ze die gratis had ontvangen. De stichting kon de re kening in elk geval niet betalen en werd failliet verklaard. Tenzij er een zeer rijke treinfanaat op komt dagen die brood ziet in een herstel van de museumlijn, zullen de stoomtreinen nooit over het Beis Lijntje naar Turnhout denderen. Drie jaar geleden stond in de Til burgse Koerier deze zin te lezen: Wij wensen de volhardende mede werkers (van de SSTT) en onszelf toe, dat Tilburg de schande be spaard blijft door gebrek aan be langstelling de mooiste museumlijn van Nederland kwijt te raken». De schande is ons niet bespaard geble ven. De trein hebben we gemist. Moor Urlaup de Nachtegaal heeft nog net kunnen profiteren van de re delijk gunstige economische situatie van enkele jaren geleden. Ruim twee -sleden kon een nieuw buurthuis o jruik genomen worden, iets wat tegenwoordig niet meer kan omdat er geen geld meer voor is. Dat het buurt huis, dat ruim is opgezet, voorziet in behoefte, blijkt wel uit de g-~‘“ tallen mensen die het bezoeli ngen hebben uitgewezen dat we es zo’n 1.000 mensen het buurt- aandoen. at doen die mensen daar d allemaal, zult u zich afvragen? greep uit de activiteiten die ii buurthuis plaatsvinden, zal u dat dui delijk maken. Voor de allerkleinsten is er op drie ochtenden in de week crèche. Voor de wat grotere kinderen is er een spel- groep, een voorleesclub, een boeken club, een muziekclub, een filmmic en onder de noemers «kinderpak» en «fantasieland» worden er op 1 woensdag- en donderdagmiddag alle lei leuke dingen gedaan. Voor de ti ners is er in de Nachtegaal ook van al les te doen. Er is een tafeltennisclub, een breakdanceclub, een biljartclub, :n groep die zelf modieuze kleren itwerpt; er is een fotografieclub, een kclub, een schaakclub, een knutsel- een computercursusclub; er is een mogelijkheid voor naailes voor buitenlandse meisjes; er is een meiden club en nieuw dit jaar is een popmu- ziekwerkplaats die opgezet is mei be hulp van de Muziekantenwinkel. Ver der zijn er voor tieners nog bijzondere activiteiten zoals een tienerkamp in de zomer. O~ de Nachtegaal worden ook cur sussen gegeven zoals naaien, doe-het- zelf, poppen maken, computerkunde, Afgelopen zaterdag is, in een ter gend langzaam tempo van nog geen twee en een halve kilometer per uur, Tilburgs laatste hoop op een topattractie weggevoerd in de rich ting Drunen. Menig treinenthou- siast zal van ontroering een brok in de keel hebben gekregen en wel licht hebben ook enkele Tilburgers een traantje van wroeging geplengd bij het aanschouwen van de krante- foto met de omhooggetakelde stoomloc. Wroeging omdat die loc het symbool was van alweer iets leuks wat aan Tilburgs neuzen voorbijgaat, onder andere door on geïnteresseerdheid en slapjanusse- rij van de Tilburgers zelve. Hoe lichtend was niet de toe komst enkele jaren geleden De laatste goederentreindienst op de spoorlijn Tilburg - Turnhout „was gestaakt en een nobel initiatief van enkele rail-liefhebbers bracht een toeristische trekpleister van de eerste orde binnen bereik: het Beis Lijntje zou de eerste internationale museumspoorweg in Europa wor den. De daartoe opgerichte Stich ting Stoomtreinmaatschappij Til burg - Turnhout (ik heb daar nog een fors pakket aandelen van - waar blijft mijn geld kreeg aan vankelijk alle mogelijke medewer king om een volledige stoomtrein op de rails te zetten. Een fietsenwa- gon ontbrak al evenmin als een res tauratierijtuig en als trekker fun geerde de legendarische locomotief 3737, in bruikleen van de N.S. ont vangen. Later verwierf de SSTT door schenkingen een tweet'al locs De basis voor de collegebesluiten vormt de nota «De behoefte aan HAT-woningen in Tilburg - Een toe komstverkenning van vraag en aanbod van HAT-woningen in Tilburg». De aanleiding voor de nota is dat de wo ningcorporaties en de Gemeentelijke Woningdienst momenteel veel proble men ondervinden bij de verhuur van HAT-woningen. Ook de Stichting Stu dentenhuisvesting Tilburg denkt dat zich knelpunten kunnen gaan voor doen. Met de in de afgelopen jaren ge bouwde HAT-woningen zijn de doel stellingen van het in 1982 opgestelde jongerenhuisvestingsplan ruimschoots gehaald. Vooral wat betreft HAT-wo ningen met zelfstandige voorzieningen, die werden er meer gebouwd dan aan vankelijk gepland was. Het ziet er naar uit dat op langere termijn de vraag naar HAT-woningen met zelfstandige en gemeenschappelijke voorzieningen en de vraag naar kleine flats en woon eenheden gaat afnemen. V erhuurproblemen De verhuuiproblemen spitsen zich vooral toe bij de zelfstandige HAT- woningen met slechts één kamer en bij HAT-eenheden met gemeenschappe lijke voorzieningen. Deze woningen blijken over het algemeen te klein en te duur te zijn. Ook uit onderzoek elders blijken de problemen eveneens vaak Het buurthuis ■>0 net kunnen j gunstige ikele jaren jaar gel -in gebn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1