I 149 89 179 149 229 239 149 239 149 169 98 225 89 79 179 169 169 129 129 419 159 249 135 419 “265 HUP169 m GRATIS STRIP BIJ GROTERE FOTO'S De sterrenhemel in juli 1985 Eerste steen nieuwbouw Tilburgse Kruisvereniging Baddoeken Rijk-zijn Noorderligt wordt geïsoleerd B W wil garantiesubsidie verlenen Zomer-avond- televisie op het nieuwe Goirlese zwembad Kleur in Tilburg? FRANS VAN AARLE ZET DE SCHOLEN OP STELTEN "F— trans van aarle albiionsgeweest^ *tkoa«boll«lca Tafellakens Zie onze etalage L. van lersel 'su'\ .-/■ y Tilburgse wetenschapper krijgt eervolle prijs Donderdag 27 juni 1985 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER 27 juni 1985 - pagina 6 Oost HERCULES JOP inas Camembert met honing en gember liter West eien ram ram ram ml. ml. ml. ram ram X INE jurgl ste ste ram am liter ram ram ram 1 moeten ml. P ml. L ml. ml. L kilo ml. ml. I taxi am 9 Dorpsstraat 5, tel. 34.21.71 Golrle, J UW FOTOGRAAF Broekhovenseweg 58, tel. 43.37.14 Ingrediënten 4 puntjes 30 gr. hor. ■t de vis- 'innen zullen c t zwemt nabij sVe- Idere iere te- wes- it Ju ut de cKMSOoiHUca Besterdring 155, Tilburg Besterdring 155, Tilburg Korvelseweg 255, tel. 42.33.56 Ml appelwi x 1 vis het t CUISINE NORMAAL, MIJN IDEAAL. Enkele weken geleden was ik voor zaken een paar dagen in Finland. Te kort om een uitgesproken oordeel van de week Salade Victoreintje Oost - Kusmt rear) \cnoriurf JACHTHONDEN wie materieel iet geluk? Dege leven en rbij. Minder i KLEINE LEEV» West Uw ondermodespedalist Besterdplein 3 - Tel. 426584 Leharstraat 104 A - Tel. 557500 i het zonne meet is thans :ht zichtbaar. maand ver- 0.30 uur in ^rt dit jaar in ibeeld Steen- het helderste juli is de >ij Jupiter. Te- Op 5 juli om 12 uur ’s middags zomer- et al om 22.30 tijd staat de zon wel heel ver van ons vandaan (ook al is het buiten 30°!): 5 miljoen kilometer verder dan op 3 ja nuari van dit jaar, circa 2,5 miljoen km Gegratineerde Finse visschotel. Boter smelten, bloem toevoegen en roux aftnaken met de hete melk. Flink door laten koken tot de sauce gaar is en even af laten koelen. Nu de gepocheer de vis er doorheen doen alsmede de peterselie, het uitje, peper en zout. Eieren scheiden, dooiers door de vismassa kloppen en de eiwitten stijf slaan. Het eiwit nu voorzichtig door de visbasis spatelen. Vuurvaste schotel met boter insmeren, vis erin bestrooien met paneermeel en 3 kwartier in een matige oven (ca. 175 gr.) afbakken. Serveren met wat gesmolten boter. Ingrediënten 100 gr. boter, 80 gr. bloem, ‘ri liter melk, 750 gr. gepocheerde kabeljauw, peper, zout, paneermeel, 1 eetl. gehakte peterselie, 1 fijngesnipperd uitje. Salade Victoreintje. --even yancheren vrij groot snijden. De gesneden ham in kleine stukjes verdelen, uitje en knoflook fijn hakken, komkommer in kleine blokjes snijden. Olie en azijn kloppen, op smaak bren gen en nu alle verdere ingrediënten hier luchtig door mengen. Op platte schaal serveren, eventueel met wat knapperige sla ter garnering erbij leggen. In huize Victoreintje dronken wij daar een glaasje koele Pinot blanc bij. Een goede keus. een planeet wel die met die ringen is koop niets te :t sterrenbeeld ide maanden van dit ster- miljoen 1 is af. Na dan niet: SLAHCENDIUCEK fj SCHILD -f Saninw. - J Zuid Camembert met honing en p -‘;-s Camembert van ca. 30 gram, gember. 30 gr. honing, 4 gemberbolletjes. De Camembert zeker 2 uur voor het gebruik op kamertemperatuur brengen. Puntjes op kleine dessertbordjes leggen en even in de oven verwarmen tot kaas begint te smelten. Giet hier nu direct de verwarmde honing over en gameer met enkele zeer dun gesneden schijfjes gember. Snel uitserveren want dit ge rechtje dient u lauwwarm te nuttigen. Met een tniniglaasje port erbij heeft u een uitstekend dessert. Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Ingrediënten 100 gr. gekookte ham, 100 gr. champi- Champions en taugé e ons, 100 gr. taugé, 3 eetl. olie, 1 eetl. af laten koelen en vrij azijn, 1 eetl. kappertjes, halve kom- n kommer, 1 uitje, 1 teentje knoflook, eetl. gehakte peterselie, peper, zout. altijd 150 milj oen kilometer, bijna 400 1 - maal zover weg als de maan! Die 2,5' ■jjtjyn meer Qf minde,- doen er mvt zoveel toe. Reactie Noorderligt Frank van Tongeren, woordvoerder van Noorderligt hoopt dat de gemeen te goed geteld heeft m verband met de 350.000,-. Iets anders ligt het met het niet subsidiëren van het exploitatiete kort. «Er is sprake van een misver stand bij de gemeente. De gemeente heeft het over een exploitatietekort, wij praten over bedrijfsschade die we gele den hebben in verband met de hinder wetvergunning. De verantwoordelijkheid ligt ons in ziens bij de gemeente, die moet die schade dekken», aldus Frank van Ton geren. De omcirkelde figuur kan op ons bureau de volgende prijzen komen afhalen: 10,- van de Tilburgse Koerier; 1 gratis servicebeurt door Habo- tex-naaimachines, Ingenhovenlaan 303; 1 doos antiektas tw.v. 7,50 van Het Nieuwland Antiek, Nieuwlandstraat 34; 1 plantenbon tw.v. 7,50 van Plantenkas Groenewoud, Stappegoorweg 227; een ijstaart voor 12 personen van Diepvriescentrum Ad Bertens, Ringbaan Oost 16; 1 waardebon voor haarverzorging tw.v. 10,- van dames- en herenkapsalon Ter Rele, Bemarduspiein 22; 1 waardebon van 10,- voor restaria Lucullus, Wandelboslaan 38; waardebon voor het slijpen van een handzaag van Gereedschap- en Profielslijperij, Ringbaan Oost 114a; 1 jaar abonnement van de Openbare Bibliotheek, Koningsplein 1; 1 sorbet van Ijssalon Tropical Heuvelpoort; een waardebon voor 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, N.S.-plein. Foto van Aarle Op 20 juni stond Patricia Stuart uit de Kloosterstraat 61 in Goirie in de cirkel. Ir. Bert Meijboom, wetenschappe lijke assistent van de Subfaculteit Eco nometrie van de Katholieke Hoge school Tilburg, heeft op het 7de Euro pese Congress on Operational Re search, dat van 16 tot 20 juni in het Italiaanse Bologna werd gehouden, de aanmoedigingsprijs voor jonge weten schapper gekregen. Hij ontving die voor de kwaliteit van zijn paper (congresbijdrage) «De- componeerbare organisatiemodellen: gemengde prijs- en budgetgerichte coördinatie». Bert Meijboom, 28 jaar oud en wo nend te Eindhoven, is vanuit het Sa menwerkingsorgaan KHT-THE, gede tacheerd bij de Tilburgse Hogeschool, waar hij momenteel werkt aan het dis- sertatie-onderzoek «Beslissen bij meer dere niveaus» (multilevel decisions). te hebben over ”de” Finse keuken. Lang genoeg om te ontdekken dat het er op culinair gebied in elk geval goed toeven is. Met name wat buffetten betreft, maken de Fit er iets moois van. Uitstekende visgerechten, daar mag ik graag een mooi wit wijntje bij zien. Maar dan ben je in Finland aan ’t verkeerde adres. Twintig gulden en glaasje zure bessen- of rijn, daar legt zelfs de mooiste bij af. Venus «ochtendster» Het meest opvallende «sterachige» objekt aan de vroege oostelijke hemel is de zusterplaneet van de aarde: Ve nus. Begin juli verschijnt Venus om streeks 4 uur boven de horizon en eind juli al even vóór 3 uur (zomertijd), dat is circa 3 uur vóórdat de zon opkomt. Venus trekt door het sterrenbeeld Stier en komt 4 juli langs de bekende ster- rengroep der Pleiaden: een fotogenie ke samenstand! Op de ochtend van de 13de en 14de juli staat de planeet vlak bij de ster Epsilon van de Stier. Op juli is ook de smalle maansikkel nat Venus te vinden. Een dag later is nus een paar graden boven de hek ster Aldebaran van de Stier. Suzanne Komossa behandelt in deze lezing de grote lijnen van de ontwikke ling van kleur binnen archftectuur in de 20ste eeuw. De aanvang wordt ge- als nomen met het bespreken van de Stijl, sul- het Russisch Construktivisme, le Cor busier etc. tot en met Carl Weber, Rossi, in de huidige tijd. Dit historisch overzicht wordt geïllustreerd met tref fende dia’s. Deze lezing is het resultaat van een onderzoek dat in samenwer king met Ir. de Heer verricht is als voorbereiding voor een landelijke ten toonstelling «kleur en architectuur»... In het historisch overzicht worden de vele mogelijkheden behandeld waarop kleur gebruikt kan worden binnen de architectuur. Ook wordt in gegaan op de functie van kleur als ar chitectonisch ontwerp, waarmee be doeld wordt dat kleur ook als uit gangspunt voor het ontwerp kan die nen, in plaats van enkel decoratie te zijn. Het gebruik van kleur binnen ar chitectuur gaat met een golfbeweging gepaard. Zo blijkt bijv, uit archeolo gisch onderzoek dat de Griekse tem pels zowel van binnen als van buiten rijkelijk van kleur waren voorzien. De kleur-beweging die de laatste jaren weer manifest wordt binnen mode, ar chitectuur, etc. is volgens sommigen Komeet Halley In juli 1985 is de komeet niet zicht baar, want dan staat hij gezien vanaf de aarde te dichtbij de zon. In feite staat hij «achter» de zon, bijna vier maal zo ver weg als deze! Toch kunt U al iets «proeven» van wat de komeet zal zijn. Ga eens naar de Volkssterrènwacht Simon Stevin in het Noordbrabantse Hoeven (tel. 0169-2439), daar is een fraaie expositie over komeet Halley, inclusief modellen van de ruimtetoestellen die op weg zijn of op weg gaan naar de komeet. Op 2 juli start de Europese sonde, de Giotto, voor zijn reis naar komeet Hal ley. In maart 1986 moet hij daar aan komen na een reis van 700 miljoen km! Bijzonder interessant is in dit ver band ook een bezoek aan het Zeiss Planetarium in Amsterdam (tel. 020- 963484) waar een speciaal programma Je projektiezaal gewijd is aan de ko meet. U ziet er, een nagebootste ster renhemel met de komeet: griezelig «echt». In het planetarium is ook een expositie over komeet Halley. Augustinus, ook al een mens, die erva ring had omtrent het rijk-zijn, beweert in het jaar 410 ongeveer - zijn preken zijn bijna alle opgeschreven én bewaard door de tijden heen Naarmate hier op aarde dat, wat men rijkdom noemt, maar het niet is, toeneemt, neemt ook de vrees toe, zónder dat de begeerte op houdt. Gij kunt wel vele rijken aanwij zen, maar kunt gij er ook één aanwijzen, die zonder zorg is? De rijke brandt van verlangen om rijkdom erbij te krijgen; hij heeft ook angst hem te verliezen». - Het is een lang citaat, (ik voel me bij na een dief...) maar het is zó menselijk- raak, dat ik het u graag doorgeef. Augustinus tóen, lord Carrington nü, ze zitten op één lijn vanuit een totaal ande re situatie. - Weet u, wie materieel de beste basis heeft voor het geluk? Degene, die genoeg heeft om te leven en nog een gezellig- heidje daarbij. Minder vermindert de vrijheid, maar méér is alleen maar last en remt de vrijheid van het leven. G. WITLOX Noord Dat wordt lachen in de klas. Gieren bij je huis werk. Brullen in je vrije uren. Wie nu zijn foto’s groter laat afdrukken (op formaat 10 x 10 cm t/m 10x15 cm) krijgt van fotovakman, Frans van Aarle, een stripagenda kado. Met grappen en grollen van Bugs Bunny, Woody Woodpecker, Asterix, Popeye, Suske Wiske en héél, héél veel anderen. Deze komi sche aktie duurt de hele maand juli, dus als de school begint zit jij goed. Maar, lever snel een rolletje in (bijvoorbeeld van je ouders), want op is op. Op vrijdag 28 juni om 20.00 uur vindt in het oude Textielmuseum, Gasthuisring 23, te Tilburg een lezing plaats in het kader van de tentoonstel ling «Koloriet» momenteel te bezichti- bij Artikel, Wilhelminapark 38, te Iburg. De titel van de lezing is «Kleur en architectuur in de stedebouw». De reuzen Jupiter en Saturnus De grootste planeet van 1 stelsel is Jupiter. Deze plane een groot deel van de nac! Aan het begin van de schijnt Jupiter omstreeks het zuid-oosten. Hij verkeert het onopvallende sterren! bok en is daarin verreweg 1 puntvormige objekt. Op 4 jt nog bijna volle maan nabij Juf gen eind juli is de planeet uur boven de horizon. In die avonduren is ook te zien: Saturnus, U weet die beroemde ringen. Van c overigens zonder teleskc zien. Saturnus is in het Weegschaal. De komenc neemt de zichtbaarheid v renbeeld en die van Saturnus Vorige week donderdag 20 juni is de kleine accommodatie te hebben ge ste steen gelegd voor het nieuwe ge- werkt, is nu een begin gemaakt met uviw van de Tilburgse Kruisvereni- een definitieve oplossing. In het nieu- ging. Na vele jaren vanuit een veel te we gebouw aan de Franz Lisztstraat in Tilburg Noord zullen het basiseen- heidsteam en de consultatiebureaus van de Tilburgse Kruisvereniging in Tilburg Noord worden gehuisvest. De eerste steen werd gelegd door de 92-ja- |.j|b rige mevrouw Huijbregts en de 12 da- n gen oude Jesse van lersel. In het nieu we gebouw zal ook de Stichting Gezinszorg Tilburg-Goirle onderdak vinden. De nieuwbouw zal eind dit jaar klaar zijn. De accommodaties aan de Corellistraat en de Dussekstraat zullen tegen die tijd niet meer a’ kruisgebouw dienst doen. Het const tatiebureau aan de Schubertstraat zal vooralsnog gehandhaafd blijven. Het bevreemt Noorderligt ook dat B W stelt dat het hoogst ongebruike lijk is subsidie achteraf toe te kennen inzake het exploitatietekort/bedrijfs- schade. Frank van Tongeren«Wij hebben het probleem van de bedrijfs schade in november 1984 al aange kaart bij de gemeente. Toen werd ge zegd, en later ook nog dat daar iets aan gedaan moest worden. De ge meente. wil er nu dus niks aan doen met als motivering dat het hoogst on gebruikelijk is subsidie achteraf toe te kennen. Wij vinden dit een kromme redenering. «Tenslotte is Noorderligt van mening dat de gemeente zich niet opstelt achter de conclusies van de commissie van Goede Diensten. Eén van die conclusies is dat de continuï teit van Noorderligt gewaarborgd moet blijven. «De gemeente neemt op deze manier die conclusie niet over want wat als we die bedrijfsschade niet te boven komen Dan is het gedaan met Noorderligt en zit de gemeente met een investering van 350.000,- die tot niets dient want Noorderligt is dan failliet. Noorderligt is overigens wel tevre- eerst den over het besluit van het college het |,OU1. theater te handhaven. «Wij vinden dat een goede zaak», aldus Frank van Tongeren namens Noorderligt. Reactie buren Marij Paulussen en rijwielhandelaar Jan Kuysters, respectievelijk achter buur en naaste buur, merkten in een reactie ondermeer het volgende op. Zij pleiten ervoor dat de gemeenteraad het voorstel van het college vooralsnog niet steunt, totdat de beslissing van de Kroon inzake de hinderwetvergunning die in augustus verwacht wordt, be kend is. Zij zijn ook van mening dat er eerst een deugdelijk onderzoek moet komen naar de mogelijkheden van het loskoppelen van het pand van Kuys ters met Noorderligt. En tenslotte mer ken zij op dat zij bever niet voor vol dongen feiten gezet willen worden. Vragen Het ziet ernaar uit dat Noorderligt nog lang niet uit de problemen is. Wat als blijkt dat het bedrag voor geluidsi solatie niet voldoende is? Wat als blijkt dat Noorderligt het exploitatie tekort of de bedrijfsschade van 127.000,- niet te boven komt? Vragen waarop het college van B W voorals nog geen antwoord kan geven. Dat antwoord zal dan gegeven moeten worden door de gemeenteraad. Het college van burgemeester en wethouders van Tilburg, met uitzondering van één wethouder, wil de gemeenteraad voorstellen akkoord te gaan met het verlenen van een garantiesubsidie van 350.000,- voor geluidwerende voorzieningen voor het theater Noorderligt aan de Veldhovenring. Dat voorstel houdt verder in dat B W Noorderligt wil laten zitten waar het zit en alternatieve lokaties voor het theater uitsluit. Er is één alternatief onderzochtde kantine van de Aabe-fabrie- ken. Dat alternatief bleek echter te duur uit te vallen. Mede op grond van het feit dat de verhuurster van Noorderligt niet ongenegen is het huurcontract te verlen gen tot 1990, heeft de meerderheid van B W gekozen voor handhaving van Noorderligt aan de Veldhovenring. Die keuze is ook gedaan op grond van de over weging dat er ai heel wat in het theater is geïnvesteerd. Volgens wethouder Hans Krosse moet de 3,5 ton voldoende zijn om het theater afdoende te isoleren. On der die isolatie valt ook het aanbrengen van een laad- en lossluis en het scheiden van het pand van Noorderligt van de vuurman. Het exploitatietekort van 127.000,- wil de gemeente niet subsidiëren. Het college wil geen subsidie toe kennen in de exploitatietekorten van l Noorderligt over de jaren 1984 en 1 1985 omdat subsidie achteraf «hoogst i ongebruikelijk» is. Die tekorten bedra- s gen ongeveer 127.000,-. Het college 1 is overigens «niet ongenegen» een ex- s ploitatiesubsidie te bevorderen maar 1 de dekking moet dan wel gevonden 2 worden binnen het zorggebied van t wethouder Hans Krosse. Een definitie- ve beslissing valt daar pas over als de gemeenteraad zich uitspreekt over de f «nota Podiukunsten» die dit najaar behandeld zal worden. Van de 3,5 ton kan 2 ton gevonden worden in de post «nieuw beleid stads- vernieuwing». Vanaf 1986 is verder geld beschik- baar uit het overschot van de subsidie 1 Stichting Jeugd en Gezin. Het college wil dit resterende bedrag tottet totaal van 150.000,- in de jaarlijkse exploi- tatie van Noorderligt bijdragen. Verdeeld i De besluiten van het college van B W over Noorderligt zullen als één geheel in de gemeenteraad worden be handeld. Dat zal gebeuren in de vorm van een raadsvoorstel waarin de afwij- kende meningen van de verschillende wethouders opgenomen zullen zijn. Zo is wethouder Lambers tegen de voort zetting van Noorderligt in het huidige pand en tegen de garantie-subsidie van 350.000,-. De wethouders van Leeu- wen en Krosse zijn tegen het besluit 1 van het college Noorderligt geen subsi- 1 die toe te kennen inzake het exploita- I tietekort van 127.000,-. De voorstel len van het college zijn volgens de laat- 1 ste berichten gisteren niet besproken in de commissie sociale en culturele zaken maar worden in de loop van de week schriftelijk behandeld. september zijn ze niet meer te zien. Sa turnus is nu in juli nog prima te zien, weliswaar minder helder dan Jupiter, maar toch nog een opvallend helde «ster» in het zuidwesten. Eind juli te- Bijzonder interessant is i gen 23 uur neigt Saturnus in het wes- band ook een bezoek aan ten naar de kim, tegelijk verschijnt Ju- Planetarium in piter in het oosten. Op 26 juli trekt de 963484) waar een maan (een dag na eerste kwartier) inde—’ - langs Saturnus. Zon ver weg een indicatie van een maatschappelijke omwenteling, waarin de centrale waar de van het arbeidsethos vervangen wordt door een gerichtheid op de mu ze. Na de lezing (de inleiding) zal in een forumdiscussie worden ingegaan op de mogelijkheden om kleur als bouwsteen van stedebouw te gebrui ken. Uiteraard zal door dit forum, waarin naast bekende architecten, zo als F. van Dusseldorp, ook het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling Til burg J. Jongen deelneemt, de Tilburgse situatie onde de loep worden geno men. Als van Tilburg een compacte stad gemaakt kan worden, dan liefst een, waar op een doordachte manier van kleur gebruik gemaakt is. Voor Artikel is deze bijzondere ma nifestatie de afsluiting van haar eerste programmajaar. Voor de bezoekers is er daarom de verrassing van een bun del interessante, actuele architectuur- studies, terwijl er op de avond zelf zorg wordt gedragen voor levende, lichten de muziek. Artikel nodigt u bij deze uit, hierbij aanwezig te zijn en even tueel een bijdrage aan de diskussie te leveren. De Lokale Omroep Goirie neemt a.s. maandagavond 1 juli een zomer-avond-tele- visieprogramma op bij het nieuwe gemeen telijke zwembad van Goirie aan de Fa- brieksstraat. In samenwerking met Peter Verhoeven, organisator van de Nacht der Naastenliefde in Goirie, heeft de Lokale Omroep beslag weten te leggen op de vol gende artiesten, die op deze avond zullen, optreden: de country-zanger Greg Meadow, dans- en zanggroep The Loving Angels, de Belgische zanger Daniël Davids, Top-40 or kest For Fun en Cony Konings. Formeel wordt het nieuwe Goirlese zwembad pas op 6 juli in gebruik genomen. De LOG heeft van de gemeente toestem ming gekregen om op 1 juli de bevolking al kennis te laten maken met het geheel ver nieuwde zwembad. In het televisieprogram ma wordt daarom ook uitgebreid aandacht besteed aan deze nieuwe aanwinst voor Goirie. We zullen het zwembad belichten van «ketelhuis tot en met het diepste punt van het diepe bad». Naast de artiesten die zullen optreden en de kennismaking met het zwembad worden er deze avond ook opnamen gemaakt van een kwis. Acht leden van de vereniging Lo kale Omroep zullen het tegen elkaar gaan opnemen en beproefd worden in hun kennis van hun eigen woonplaats. In dit programma maakt de Lokale Om roep Goirie tevens de uitslag bekend van de ledenwerfactie die zij afgelopen weken in Goirie gehouden heeft. Dit laatste televisie programma van het uitzendseizoen ’84/’85 zal gepresenteerd worden door Tonny Ghenng en Patrick Scholtze. Publiek dat deze televisie-opnamen wil bijwonen, is uiteraard van harte welkom bij het nieuwe Goirlese zwembad. Dit programma wordt vervolgens op dinsdag 2 juli uitgezonden via de Lokale Omroep Goirie, om 21.00 u. na de actuali teitenrubriek van de LOG.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7