Een popspektakel van jewelste op de Beekse Bergen Stichting Vrienden Safaripark opgericht dierenvriend bent... Uit de lucht Bewijs dat u een DOOR SCHADE EN SCHANDE WIJS. onthyllins bord parkeer^ verbodszone Braderie Tilburg Centrum S3, Een treurig voetbalseizoen Koerier 1 juni 1985-pagina 30 In dit nummer: Oplage: 81.340 ex. mn THIRD WORLD y I Ni3 Tel. 013-366333 om 10.05 Adv. Jules Verneweg 104. Tel. 426042 Deïïfflb dedi- iepark Donderdag 20 juni 1985 29e jaargang nr. 1418 ind i.86.30 conservatie-i moment sos voor i Sticht pag.17 pag.19 Legendarische muskusos naar Beekse Bergen? D’as nie duur 4 Hollandse vistuigen voor 10,- Natuurlijk: Lie-Ca hengelsport Oerlesestraat 146 Paletpleln 9, Tilburg r Vanavond van 8 tot 10 uur^ Informatie voor volwassenen over vorming en onderwijs. Open avond van De Vogelboom en Open School Wilhelminapark 36 - Tel. 362008 Hedactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tal. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. op 22 van midzomer, wordt er in het recreatiepark Beekse Ber gen, tussen Tilburg en Hil- varenbeek. een groots pop festival gehouden, dat in zijn opzet uniek te noemen is. Uniek doordat de aanwezige popsterren met hun uitvoe ringen niet de enige attrac ties vormen tijdens het mid- zomernacht gebeuren. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer het moment dat de eski- kregen, moest hij toch In de nacht van zaterdag zondag aanstaande, van op 23 juni dus. de nacht i de zonnewende en van voor heerlijke verse broodjes en koffie. i assortiment aan overheerlijke kleine ZONNEHEMELS 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Brulncentrum Nederlar Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.8 steeds vaker het loodje leggen. Strenge -maatregelen, op het juiste getroffen, hebben de musku- uitsterven behouden. De Stichting Vrienden Safaripark wil daar op haar beurt een heel be scheiden bijdrage aan leveren door drie muskusossen vrij in het park op te nemen. ten worden in het Safari- van met name bedreigde dt, is zó de toen- gemakke- j /oomame- zijn dubbele bont- vetlaag die hij in de opbouwt. die meestal in kuddes i van drie tot soms wel (al is dat zeer zeld- wat je noemt een chijning. Hij kan een van 2,3 meter en een ogte van 1,5 meter. Het ge- unelt rond de 400 kilo. Het >azen tat hij in uchte tegenstan- ivossen Rondom hart van Brabant pag. 3 Filmspag. 3 Cuisine Normaalpag. 7 Tilburg en de kunstenpag. 11 50 jaar Mariëngaardepag. 11 Binnen en buiten festivalpag. 13 Goud en zilver voor slagerspag. 15 Autobeurspag-16 Tilburg Compact en de Monumentencommissie Parochienieuws Cursussen Sport BROODJE SNACKS KOFFIESHOP Tuinstraat 2D (achter de V&D) MAILING voor al uw fast food maar ook Bovendien biedt MAILING u een ruim snacks. Openingstijden: Donderdag: 11.30-19.30 23.30-02.00 Maandag: 11.30-19.30 Vrijdag: 11.30-19.30 23.30-03.00 Dinsdag: 11.30-19.30 Zaterdag: 11.30-19.30 23.30-03.00 Woensdag: 11.30-19.30 Zondag: 17.00-02.00 BEGIN DAAR, WAAR HET ETEN HET EINDE IS I I r ZONNEKUREN /Per keer 8,- 11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR l Ensqhotsestraat 133, tel. 422769 root deel van dat geld Jig... méér financiële mvrienden. Daarom Eerste grote actie S.V.S De stichting heeft zich onder andere ten doel gesteld bedreigde diersoorten te conserveren en is, de daad bij het woord voegend, gelijk gestart met een belangrijke actie. Zij wil namelijk de legendarische «muskusos» naar Ne derland brengen. En dat mag wel een heel bijzondere onderneming worden genoemd. Wat de mammoet niet kon... Net als de mammoet kwam de mus kusos reeds in de ijstijd voor, zo’n klei ne 20.000 jaar geleden. De mammoet is geheel uitgestorven, maar de musku sos heeft zelfs de meest barre weers omstandigheden overleefd. Zij het met de grootst mogelijke moeite. Dit dier, dat géén familie is van de bison (waar het nog het meest op lijkt), is verwant aan de ons bekende scha pen en geiten. Ovibos moschatus, zoals fraaie Latijnse naam luidt, is zó dat hij 50 graden vorst in s van het hoge noorden g overleeft. Dat heeft hij vc te danken aan zijn dubb< vacht en zijn flinke zomermaanden opv De muskusos, leeft die variëren honderd dieren zaam geworden), is wal opvallende verschijnir» gjg lengte bereiken v- schouderhoog*-1 c wicht schommci, u zal dus niemand verba vroeger dagen een geduchte tegei der was voor onder andere pooh en wolven. Maar vanaf mo’s geweren ’85, combinatie van :tiepark, ofwel een pop- stijl: Frank de Bie, orga- stad wordt georganisee «Midzomemacht ’85» keliersvereniging Tilbt - -het studenten De brade Heuvel, op h. van Stolberg plein en de Markt. Enke die op de braderie l luisteren zullen zijl mans, Reilde, landse kampioen v best kende zanger Joe lukt zullen er dansder i, gegeven en op genoten kunne muziek. overnachten. Dit terrein staat in c recte omgeving van het recreatie duidelijk met borden aangegeven. Nieuwe stijl Midzomemacht p en attract ivStijn nieuwe s nisator van hierover: «Het idee voor een klein schalig popfestival dateert al van okto ber vorig jaar. Ik ben al enkele jaren bezig met het opzetten van allerlei eve nementen, klein van aard zoals concer ten met Raymond van het Groenewoud, Hans de Booy, Vanden berg, etcetera. Maar ik loop ook al lang rond met het idee, eens wat groot- sers te organiseren, vooral omdat ik denk dat daaraan in deze streken behoefte bestaat. Als het anderen grote popfestivals te organiseren, --- waarom zou het mij dan niet lukken», aldus de 31-jarige Tilburger. Frank de Bie is ook de man achter het gloed nieuwe bureau «Virgo Productions», een bureau «dat alles organiseert». Dat kan uiteenlopen van grote festi vals met internationale namen tot het kleinste feestje van de plaatselijke sportclub. SKF transportwielen Jilburg jufes verneweg. 14 industrieterrein td;013 321316^ Op maandag 17 juni om 10.05 uur heeft wethouder Lambers in aanwezigheid van een aantal parkeerwachten en personen van de dienst Publieke Werken het nieuwe bord, wat parkeerverbodszone aangeeft, onthuld. Dit gebeurde op het Stadhuisplein voor de Heikese kerk. De afgelopen 14 dagen is door de afdeling Voorlich ting van Publieke Werken een voorlichtingscampagne gevoerd, waarbij zo’n 30.000 folders zijn verspreid via de grootwinkelbedrijven en via geparkeerde auto's in de binnenstad. Verder zijn op alle invalswegen naar het centrum affiches aangebracht die automobilisten erop wijzen dat er een nieuw bord zal gelden per 17 juni. Ook zijn op diverse openbare gebouwen in het centrum affiches opgehangen. De borden zijn in de week van 10 t/m 14 juni geplaatst op alle wegen waarover men het centrum binnenkomt. Vandaag, donderdag 20 juni, is het de laatste dag van de driedaag s oefening «Were Di» di, wordt op de vliegbasis Eindhoven. De oefening afgelopen dinsdag. Het Lv genaamde lokale ba dagelijks van 8.üu u. to, gen kan worden. Mor*~ raas dus weer voorbij ziji zich eraan gestoord heeft. Ofschoon het voetbalseizoen nog niet helemaal is afgelopen: er moet nog een ronde worden gespeeld voor de nacompetitie in de Eerste Divisie - blikken we toch nu al terug. Het wordt ’t Nederlandse voetbal inhou delijk treurig verlopen seizoen werd volledig overschaduwd door de ge beurtenissen in mei. Mei, normaal gesproken een feestelijke maand voor de voetballiefhebber, die dan naast zijn gewone wedstrijden kan genieten van meestal volledig door de TV uitgezonden finalewedstrijden voor de drie Europese bekers, voor de Engelse F.A. Cupfinal en de be kerfinales van de ons omringende landen. Bovendien werd op 14 mei de wedstrijd Hongarije-Nederland rechtstreeks uitgezonden en naderde de vaderlandse competitie haar ont knoping. Maar niets van dit alles zal men zich later herinneren. Mei 1985 zal geboekstaafd blijven als de maand waarin honderd doden vielen op Europese voetbalvelden. Eerst was daar het inferno van Bradford, de Engelse voetbalclub waarvan de houten hoofdtribune tijdens een drukbezochte wedstrijd finaal af brandde en waarbij vele tientallen slachtoffers vielen. Men neemt aan dat deze brand is aangestoken. En daarmee wordt het een gebeurtenis van criminele aard, net als de ge beurtenis die anderhalve week later een golf van ontzetting door heel Europa deed gaan: de krankzinnige vechtpartijen tijdens de Europacup I-finale in het Brusselse Heizelsta- dion op woensdag 29 mei. 38 doden vielen hier,'-vooral tengevolge van de paniek die uitbrak bij de bedreigde supporters van het Italiaanse Juven tus. De agressorswaren in dit ge val de aanhangers van F.C. Liver pool, tot op dat moment een gunstige uitzondering vormend op het beruch te beeld van de laveloze, redeloze Britse voetbalwaanzinnige. Hun agressief gedrag vormde de aanleiding tot de dood van 38, veelal Italiaanse toeschouwers. Langza merhand echter wordt een zeer groot deel van de verantwoordelijkheid voor dit drama gelegd op de plaats waar zij thuishoort; bij de in gemak zucht falende Belgische autoriteiten en de organisatoren van de wed strijd Het einde van het voetbal zullen deze afschuwelijke gebeurtenissen zeker niet tot gevolg hebben. Het stemt wel treurig dat het ergste voet- baltuig zich manifesteert in het land waar het spel nog steeds op de meest aantrekkelijke en sportieve wijze wordt beoefend. Engelse en andere Britse clubs van deelname aan com petities en toernooien uitsluiten lijkt dan ook weinig met rechtvaardig heid van doen te hebben. Terug naar het Nederlandse voet bal. Wat hier op de velden van de eredivisieclubs werd vertoond was in het algpmeen van een dermate geest dodende kwaliteit, dat de leegloop van de stadions er alleen maar door versneld kan worden. De manier waarop P.S.V. ver zuimde, dit jaar zowel de landstitel als de K.N. VB.-beker binnen te ha len kan alleen tot de conclusie leiden dat de ploeg uit Eindhoven nog altijd geen topclub is. Want hoewel de in dividuele kwaliteit in ruim voldoende mate aanwezig is, ontbreekt het 't elftal op de cruciale momenten aan de concentratie, de professionele in stelling om te jagen, kansen te be nutten en te winnen, met name van lager geplaatste ploegen. In zekere zin, mutatis mutandis zogezegd, geldt dit verhaal ook voor Willem II, dat ons voor het tweede jaar op rij door tegenvallende presta ties een fles sterke drank aan onze collega deed verliezen. Willem II, niemand zal dat ontkennen, bezit een elftal dat vrij probleemloos in de onderste helft van de Eredivisie kan meedraaien. Na een weinig geïnspi reerde eerste gedeelte van het speel seizoen begon het bij de tricolores na de winterstop lekker te lopen, met name sinds ze - wat aan de late kant - ons advies van een jaar gele den opvolgden en weer in het aloude rood-wit-blauwe shirtje gingen spe len. In de laatste periode bleek al snel dat Willem II tot de serieuze ti telkandidaten behoorde. De Tilbur- gers speelden al te laconiek: na 8 wedstrijden in de vierde periode had den ze vier keer gewonnen en vier keer gelijkgespeeld: desondanks stond de ploeg bovenaan en kon deelname aan de nacompetitie door een overwinning met de kleinst mo gelijk cijfers in de uitwedstrijd tegen het zwakke S.V.V. worden verze kerd. U weet hoe het afliep. NEC won en Willem II speelde gelijk. NEC had een doelpunt meer ih zijn voordeel, neemt deel aan de nacom petitie en promoveert naar de eredi visie. In plaats van twee ploegen uit Midden-Brabant die volgend jaar eredivisie spelen zal het er niet één zijn. De Waalwijkse R.K.C., dat nooit eerder betaald voetbal speelde, maakte een spectaculaire entree in de eerste divisie. Het eindigde met twee punten achterstand op kam pioen Heracles en moest zopas in de laatste wedstrijd van het seizoen de kans op directe promotie laten schie ten. Leeggespeeld kan de Rooms Katholieke Combinatie de herkan sing via de nacompetitie niet meer benutten. Volgend jaar beter, heren, anders gaan we failliet, al heeft een drooglegging natuurlijk zijn goede kanten. Als u snel bent kunt u nog even de sfeer proeven van de braderie in de binnenstad. De braderie in de binnen- „«.«-„miseer^ door de win- w burg Centrum en endispuut Pallieter, lerie speelt zich af op de het Piusplein en de Juliana .rgstraat, op het Stadhuis- 3 Katterug en op de Oude ikele namen van personen >raderie te zien en/of te be- ullen zijn: Leontien Ceule- mans, Reinier Groenendaal, de Neder landse kampioen veldrijden en de be kende zanger Joe Bourne, 's Avonds asdemonstraties worden de diverse pleinen zal er ten worden van levende KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN rechtstreekse verkoop af fabriek 9 enkele of dubbele beglazing (lOj.gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams 9 dubbele dichting tegen tocht 9 ook in elke kleur leverbaar 9 vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Tijdens het evenement, dat vanaf 20.00 uur van start gaat en duurt tot 6.00 uur in de vroege zondagmorgen, zijn deels ook de topattracties van het recreatiepark voor de bezoekers ge opend. Als extra-service aan de deel nemers is er in de directe omgeving pop van de Beekse Bergen een open terrein festij gereserveerd waarop bezoekers aan het pop/recreatiefestival gratis kunnen Stichting Vrienden Safaripark Alle Nederlandse musea, alle grote Nederlandse dierentuinen, hebben een vriendenstichting om zich heen, om hen zoveel mogelijk daadwerkelijk tot steun te zijn. Tot voor kort ontbrak een dergelijke vriendenstichting bij het Safaripark. Deze is dan nu op 12 juni jongstleden opgericht. Afgelopen dins dag trad de S.V.S. voor het eerst offi cieel naar buiten, in de vorm van een persconferentie met een forumdiscus sie onder leiding van W.L. Brugsma («Het Capitool», red.) ten einde de aanwezigen een beter beeld te geven van de gedachten achter de Stichting Vrienden Safaripark. Het doel van de stichting is «het sti muleren van het Safaripark Beekse Bergen, met name ten dienste van de recreatie, educatie en wetenschap, als ook ten behoeve van de conservering bedreigde diersoorten en al hetgeen in de ruimste zin hiermee verband houdt». «•rachljnt In gahwi Tilburg, Golrte, RW, Loon op Zand, Udonhout. Bedeel Enachot, Olaterwljk, Moergestel en Hlhrarenbeek Het Safaripark Beekse Bergen staat bekend als een van de beste en meest com- van Europa. De dieren in het park kunnen zich vrij bewegen en hun sociale wordt vrijwel geen enkele belemmering in de weg gelegd. Dat is van groot 3 voor de voortplanting van bijvoorbeeld zeldzame en vaak ook bedreigde iersoorten. Door uitwisselingen met andere parken en dierentuine park op het gebied van conservering en reproduktie vs diersoorten belangrijke resultaten geboekt. Daarom heeft het Safaripark naast recreatieve waarde ook een grote opvoed kundige waarde, terwijl ook vanuit wetenschappelijk standpunt bezien aan het Safaripark groot belang moet worden gehecht. Dat dit allemaal veel geld kost, zal duidelijk zijn. Een groot wordt opgebracht door de overheid. Maar er is meer nodig steun, méér daadwerkelijke hulp, méér initiatieven van dierenv is de «Stichting Vrienden Safaripark» opgericht. WAALWIJK - Jan-Jaap Tuinman had zich een gebruikte auto aangeschaft. „Rondom gaaf, door direktie bereden, garage gestald”, zo had de verkoper hem verzekerd. Hoewel het voertuig pas 5 jaar oud was, kwam het reeds voor op de lijst van Monumentenzorg. Jan-Jaap was echter blij met z’n nieuwe aanwinst. Voor het gerammel en gesteun dat uit de machine-kamer opsteeg sloot hij een voudigweg z’n oren. Omdat de wagen bruin van kleur was, vielen de grote roestplekken daar mooi mee samen. Jan-Jaap’s eerste rit voerde naar een be kend sprookjespark onder Waalwijk. Bjjna had hij het grote parkeerterrein aldaar bereikt of de wagen begon over al zijn leden te sidderen. De motorkap vloog open en dreigend vormden zich paddestoelwolken. Met een luide knal barstte het motorblok open. Olie en water plensden op de grond en met een doffe reutel gaf het wrak definitief de geest. Jan-Jaap overzag verbijsterd de treurige toestand. Een automobilist die de gebeurtenissen had gadegeslagen, schoot eerst in de lach en direkt daarna te hulp. „Ik breng u wel verder? bood hij aan. Jan-Jaap stapte met betraande ogen achter in de auto, een BMW die onge veer zo oud moest zijn als de ellendige rammelkast die zojuist was bezweken. „Gisteren gekocht bij Autobedrijf Van den Meijdenberg”, de BMW-dealer in Waalwijk, legde de eigenaar uit. „Perfek- te auto, vlekkeloos lakwerk en voor een sprookjesachtig lage prijs”. „Hebben ze er zo nog méér”, informeerde Jan- Jaap. „De showroom staat er vol mee. lag van de driedaagse vlieg- Alle wagens door en door gekontroleerd «Were Di» die gehouden dus uiterst betrouwbaar”. „Zet mjj daar is Gilze-Rijen/ dan maar af”, vroeg Jan-Jaap, „want een ie werd gestart bedrijf met zulke goeie occasions klinkt betreft een zo- voor evenzeer als een sprookje! lokale basisoefening waarbij Autobedrijf Van den Meijdenberg an 8.00 u. tot 19.30 u. gevlo- Stationsstraat 95 - Tel. 04160-32443 xgen zal hit ge- WAALWIJK ij zijn in geval u

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1