o Architekten aan het woord over Tilburg liiii I TILBURG HOVERS Buro Kleinschalig Werk in rustiger vaarwater Tilburg moet de «schoonste stad van ’t land» worden sassHL 48.- en de toekomst van de Beekse Bergen I 7 I» GEMEENTE START HUIS AKTIE s< Vierde jaarverslag optimistisch over toekomst 4* frNODACOlH WONINGINRICHTING Gebruikte Autoshow PEN, VEEK Schouwburg Tilburg Nieuwe naam fatj GRATIS JO a AUTOBEDRIJF VAN DORST Een visie op Tilburg compact in beeld, een keuze» BB®®* k IJK nei 1985 - pagina 28 s@ Koerier 15 pag. 17 Oplage: 81.260 ex. pag- en Hoefstraat 236, 5014 NR Tilburg, tel. 013-422946 Op 2de Pinksterdag geopend Twee onderdelen ZONNEHEMELS Winkeliers en horeca Jules Vemeweg 104. Tel. 426042 Donderdag 23 mei 1985 29e jaargang nr. 1414 S tadsschou wburg/ Kultureel Sentrum Alléén 2de PINKSTERDAG elke 10de meter kurk jven I ca- ce nota: het Het EI planner JA zich /an i we in igna- ienti- I heeft de- plaatsen x>r het t uiteen Igemene s en een in Til- po- op de nidd" Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. een aktie die er ral, troep, n et de aktie id van i ~‘e wil Meisjes/jonge vrouwen broeken in de nieuwste pastelkleuren normaal gg ns het BNA ie gemeente irden. Ster- J en dat Wethouder Driessen plaatst sa men met de voorlichter van de milieudienst J. Hoes het eerste bord op de Oude Markt. '■"naamde «huis- lling veranderen, zien, is nog niet Buro Kleinschalig Werk zijn vierde jaarverslag gepubli- is er een geweest van beroering op vele punten die het nisatorisch, financieel en personeel. toe blijk ;stelling te komende tijd voortduurt. NK nat uro kurk OÊ VWER WE AU£SMEE HEEFT ..OOK FN PSI1S W 4 Besterdrlng 85 Tel. 013-359629 Zonnewind Tilburg, een van de BKW-projecten. Foto: Grafies kollektief JA/Birgitta Maes. De 5KF transportwielen iweq.M-mduslrleterrem tel:013 321316 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Zaterdag 25 mei van 9.00 tot 18.00 uur Maandag 27 mei (2de Pinksterdag) van 9.00 tot 18.00 uur Keuze uit ruim 250 inruilwagens Stationsstraat 25, Rijen Tel. 01612-3655 robeert e vraag moet ge- xx in twee on- :ties van de bestuursvorm. IB&W op van een KOSTUUM nd van30,- svan15,- <ken van3,- 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer. Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 Hasseltatraat 195a, Tilburg-tel. 013/425487 Cosmocenter In september zal het definitieve be sluit over de bouw van het Cosmocen ter vallen. De Stichting Cosmocenter is momenteel in overleg met sponsors en participanten en Tilburg volgt dat overleg op de voet. De indruk van B W van Tilburg is dat de Stichting de zaken voortvarend en professioneel aanpakt en heeft er alle vertrouwen in dat de zaak tot een goed einde (zo u wilt tot een goed begin) wordt ge bracht. Lees verder op blz. 11 Wat is en wat doet het Buro Klein schalig Werk De inhoud Egt voor een groot deel al in de naam besloten: het B.K.W. helpt en bemiddelt «startende ondernemers» bij het opzetten van een kleinschalig bedrijfje. De aktie valt uiteen in twee onder delen: een algemene aktie die deze week gestart is en een aantal specifieke akties waarvan de eerste dit najaar van start zal gaan. De deelakties zullen ge richt zijn op een duidelijk te begrenzen doelgroep zoals hondenbezitters, auto bezitters, een wijk, schoolkinderen en dergelijke. Deze deelakties hebben niet alleen als doel een bepaalde groep te wijzen op het vervuilingsprobleem. Er zal ook gewezen worden op oplossin gen. gelegenheden hoopt namelijk in de re gel snel het vuil zich op. Daar is een riale affiche voor ontworpen, de st daarvan luidt: «Niet weggooien is mooi meegenomen Lees verder op blz. 11 tilburg jules vernewi Niet gemakkelijk Dat is overigens niet de gemakke lijkste zaak ter wereld: bij het opzetten van, bijvoorbeeld, een gereedschaps- makerij waar twee vakmensen in dienst zijn, komt er snel een aantal problemen om de hoek kijken: als zo ’n bedrijfje van de grond wil komen, moet het zijn produkten ook kwijt kunnen, tegen een prijs bovendien die het de «jonge ondernemer» mogelijk maakt, er - in elk geval na verloop van tijd - van te leven, er zelfs collega’s of personeelsleden van te betalen. Hier beginnen vaak de moeilijkheden: wie met een nieuw produkt, op een be staande markt wil «inbreken» zal dat in veel gevallen doen door naast zaken te offreren als uitstekende kwaliteit, goede produktvoorlichting, voortreffe lijke service en vriendelijke bejegening van de klant, het produkt zo goedkoop mogelijk aan te bieden, liefst voor een prijs die lager ligt dan die van de con current. Dat is nu allemaal goed en wel wanneer de jonge starter, of oude starter, maar in elk geval: beginnende ondernemer handelt voor eigen reke ning. Subsidies In de meeste gevallen, waarin het Buro Kleinschalig Werk de wording KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) 9 worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams O dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud 9 raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd dat voorkomen door een visie of een visie voordat er gebouwd gaat wor tijd van Becht heeft dat toch meer voldoende duidelijk gemaakt», zo i: BNA. JA waarschuwt ervoor niet zomaar klakkeloos aan de slag te gaan, dat moge duidelijk zijn. De bezorgd heid voor de eigen identiteit van Til burg leeft sterk bij het BNA, ook dat moge duidelijk zijn. Lees verder blz. 11 Deze dagen heeft het ceerd. Het verslag 1984 B.K.W. raakten: organi Naar de vraagkant t< toegenomen belangst wacht dat ze ook de k isch, financieel en personeel. ijkt voor de diensten van het B.K.W. ook in 1984 een e hebben bestaan - een toename waarvan wordt ver rijd voortduurt. van een nieuw bedrijfje begeleidt, is er geen sprake van handelen voor eigen rekening: de starter wordt voorzien van een beginsubsidie die uit een of ander potje van rijk, provincie of ge meente komt, dan wel uit het Europees Sociaal Fonds. Werkt dit al «concur rentievervalsend», hier kan men des noods wijzen op de talloze en niet krenterig uitvallende subsidies die ook de meest winstgevende multinationals voortdurend op allerlei manieren in de wacht weten te slepen, zoals bijvoor beeld investeringssubsidie. Moeilijker wordt het wanneer de beginnende on dernemer de eerste tijd dat zijn bedrijf draait, van een inkomen verzekerd blijft doordat hij of zij een uitkering blijven genieten. Nodaconprijs Spijkerbroeken stone-washed en gebleekt merk SSSMËSS’ashion A|> maat26t/m36 <U 79,95 Nodaconprijs U W Donderdag koopavond De winkeliersverenigingen burg hebben volgens de gemeente sitief gereageerd op de aktie en op vraag van de gemeente om te bemidde len in de distributie van de affiches on der hun leden. Ook de horecabedrijf zijn betrokken bij de aktie. Rond fés, snackbars, ijssalons en andere eet- Zoals u wellicht in de OPEN- FORUM-serie «Tilburg en de kun sten» heeft kunnen lezen of nog leest, zal de Stadsschouwburg/Kul tureel Sentrum binnenkort, naar verwachting in september van dit jaar, een nieuwe naam gaan voeren en wel «Schouwburg Tilburg». Die nieuwe naam zal geiden vanaf het jubileumseizoen. Dat jubileum van de Stadsschouwburg/Kultureel Sentrum/ Schouwburg Tilburg zal worden gevierd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de betref fende instelling. Met het invoeren van de nieuwe naam zal ook de zogens stijl» van de instelling Hoe er die uit gaat z.„. bekend. In dit nummer: Kunstpag. 7 Cuisine Normaalpag. 7 Tilburg en de Kunstenpag. 11 Koningsschieten in Hilvarenbeekpag. Volkenkundig museum ten dode opgeschreven? Stedebouwkundig plan Schoolstraatpag. Pop/Muziekpag. Stichting Jeugdbelangen ’t Zand Dereguleringpag. Parochienieuws Sport Het behoud van uitkering In zo ’n geval wordt de combinatie laaggeprijsde produkten, vervaardigd door mensen die niet leven van de op brengst van dat produkt, maar voor alsnog van een sociale uitkering, voor de «concurrentie» terecht onaanvaard baar. en bewonder, onder het genot van een kopje koffie, onze jongste kollektie. Frisse kleuren en dessins volgens de jongste mode. Prijzen volgens het Nodaconprlnclpe vlijmscherp Bij aankoop 1 overhemc 1 stropdas 1 paar sokk Bel nu voor onze nieuwe gratis kleurenfolder Dat de Beekse Bergen de laatste jaren een zorgenkind voor Tilburg aan het worden is dat teveel geld kost, is niet nieuw. De belangrijkste reden hiervan is het teruglopende bezoekersaantal en dat kost geld. De Beekse Bergen wordt eigenlijk bestuurd door een driemanschap. Dat driemanschap bestaat uit het bestuur van de Beekse Bergen, uit de gemeente Tilburg en uit de gemeente Hilvarenbeek. Deze bestuursvorm die uitstekend werkte toen het allemaal nog rozegeur en maneschijn was bij de Beekse Bergen blijkt aan een herziening toe. Een veel gehoorde opmer king in dit verband is dat de huidige bestuursvorm te log is en niet snel genoeg kan inspelen op veranderende omstandigheden. Dat is juist nu meer zaak dan ooit want de Beekse Bergen lijdt verlies en daar moet wat aan gedaan worden. Wat I love Tilburg De afdeling voorlichting van de ge meente Tilburg heeft voortgeborduurd op suksesvolle «hartjes»reklame. Op affiches en stickers worden door mid del van hartjes Tilburgers attent ge maakt op hun band met en verant woordelijkheid voor hun stad. «I love Paris», «I love Tokyo», «I love Tilburg» (in hartjes). «O ja Hou je stad dan schoon dat is het motto van de aktie. Op 120 plaatsen in de stad zijn affiches met die tekst aange bracht. Daarbij heeft de-gemeente ge kozen voor die plaatsen die sterk ver- s] vuild zijn of door het publiek als ver- speci vuild worden ervaren. Ook op plaatsen tekst waar veel mensen bijeenkomen zijn die js mc affiches geplaatst. Konkreet gaat het om de volgende plaatsen: het centrum van Tilburg, de Besterd, het Wagner- plein en de Westermarkt. Ook bij ver schillende parkjes en speelterreintjes, bij illegale stortplaatsen en bij de hoofdwegen in Tilburg: de ringbanen, de Schouwburgring en de Spoorlaan zijn dergelijke affiches aangebracht. Op 10 mei jongstleden werd door de persclub Bourgondië een bijeenkomst georganiseerd over de nota van B W «Tilburg compact in beeld, een keuze». In de nota geeft B W haar visie op de ontwikkeling van Tilburg. Met name de ontwikkeling van het centrum van Tilburg en de ontwikkeling van de Reeshof zijn belangrijke onderwerpen in de nota. Betreffende het centrum staat B W een imagoverbetering voor ogen die zal moeten leiden tot een volwaardig, volwassen en aantrekkelijk ontmoetingspunt voor iedereen. Tot voor kort had men bij de gemeente, en niet alleen daar, het idee dat het centrum wel voor zich zelf zou kunnen zorgen. Dat idee is niet uitgekomen, vandaar dat B W plannen ontwikkeld heeft en aan het ontwikke len is om het centrum aantrekkelijker te maken. Tijdens de bijeenkomst van de persclub werd onder andere het woord ge voerd door de heer Coumans, voorzitter van de kring Midden-Brabant van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). Zijn inleiding was interessant genoeg om daar eens nader op in te gaan. Kernwoorden: «Fragmentarische aanpak. ontbreken van een basisidee of visie en vraagtekens bij de prijsvraag die B W heeft ingeschreven». Wij spraken met de voorzitter van kring Midden-Brabant van de BNA: de heer Frans Coumans; met de heer Jo Hurkmans: bestuurslid van de BNA; en met de heer Frans Taminiau: regionaal korrespondent van het BNA-blad. De verblijfsrekreatie In verband met de verblijfsrekreatie bestaan er plannen om een bungalow park bij de Beekse Bergen te bouwen. B W van Tilburg vindt dit een zeer goed plan en meent dat de werkgele genheid ermee gebaat kan zijn. B W staat achter dit plan, ook omdat het bungalowpark een belangrijke verster king kan betekenen van de toeristische rekreatieve funktie van Midden-Bra bant. De onderhandelingen over het bungalowpark zijn nog niet afgerond maar het Tilburgse kollege vertrouwt erop dat er een positief resultaat zal worden behaald. Maandag 20 mei is de gemeente Tilburg gestart met een aktie die er op is ge richt de stad Tilburg een schone stad te laten zijn, vrij van afval, troep, milieuver ontreinigende stoffen frietzakjes en -bakjes en anderszins. Met de aktie wil de ge meente haar inwoners wijzen op de eigen verantwoordelijkheid van iedereen: van de lokale overheid, maar ook van iedere Tilburger. De gemeente wil de betrokke nen aanspreken op hun zin voor orde en netheid en op hun tegenzin voor wanorde en troep. Drie zaken staan in de aktie centraal: het milieu, het welzijn en de omge ving. Iedereen heeft met die drie zaken te maken, of dat nou in huis is of op straat. Het resultaat van de aktie moet zijn dat Tilburg schoner wordt en blijft, dat aan dacht voor het milieu in relatie tot welzijn en omgeving een meer vanzelfspreken de zaak wordt en blijft, dat men meer van de eigen verantwoordelijkheid op dit ge bied doordrongen wordt en blijft. De middelen die de gemeente voor de aktie ge kozen heeft zijn o.a. affiches op diverse plaatsen in de stad, op de stadsbussen van de BPA en stickers voor auto's. De aktie zal vier jaar lopen en jaarlijks 50.000,- kosten. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, RW, Loon op Zand, UdenhouL Berkel EnschoL Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek Niet nieuw Al bij het begin van het gesprek wordt duidelijk dat de BNA gevoel heeft voor de promotiegedachte van de gemeente inzake Tilburg en is men het er over eens dat er niets met het cen trum van Tilburg moet gebeuren. In feite blijkt zelfs dat de BNA twee jaar geleden al heeft gesproken over wat nu door de gemeente geactualiseerd wordt. Toen heeft de kring Midden- Brabant van de BNA naar aanleiding van een themadag die de naam droeg «Stad in steigers» zich al de vraag ge steld wat een stad nou tot stad maakt. Een van de aanwezigen gebruikte de term «compacte stad» waarmee hij probeerde aan te geven dat de gedach te van groeikernen verouderd was en de aandacht meer gericht moest wor den op de stad, c.q. het centrum van die stad zelf. De naam van de thema dag sloot daar op aan: een stad is im-, mers steeds in ontwikkeling, staat steeds wel ergens in de steigers. Want het is niet anders dan dat maatschap pelijke ontwikkelingen vragen om ruimtelijke aanpassingen en het is niet anders dan dat een constant proces is. Of dit idee exact terug te vinden is in de gemeentelijke nota «Tilburg compact in beeld, een keuze» is de vraag. Feit is wel dat de aandacht voor het centrum van een stad, Tilburg in dit geval, zowel twee jaar geleden tij- In aansluiting op een raadsbesluit dens de themadag van de BNA in het van 10 december 1984 van de gemeen- middelpunt van de belangstelling te van Tilburg waarin B W toege- stond als nu in de nota «Tilburg com- Zegd had de vastgestelde beleidsvisie pact». ten aanzien van de Beekse Bergen na der te verduidelijken, heeft B W on langs die uitgewerkte visie op tafel ge- isporen legd. Binnenkort zal daar in de betref- van de fende raadscommissie over gesproken gaan worden. In die uitgewerkte visie pre B W antwoord te geven op de wat er met de Beekse Bergen beuren. De visie valt uiteen in derdelen: de hoofdattrakt’ "--jen en de w>mv onderdelen spreekt besterdplein 37 als het linnen pantalons, truien sweaters betreft! Het safaripark Het bestuur van de Beekse Bergen vindt niet dat het safaripark verkleind moet worden vanwege het feit dat het park steeds minder bezoekers telt. Door de edukatieve en attraktiewaarde van het park te verhogen meent dat bestuur weer meer bezoekers te kun nen krijgen. Vooral de aanleg van een zogenaamde watersafari van ongeveer 2 miljoen gulden (prijspeil 1983) zal een grote aantrekkingskracht moeten blijken te zijn. Het Tilburgse kollege van B W met uitzondering van wet houder Lambers, deelt deze visie niet. B W van Tilburg neemt ten aanzien van dit onderdeel nog geen definitief standpunt in en wacht een extern on derzoek af. Wel formuleert B W twee uitgangspunten met betrekking tot het safaripark. Dat zijn de vol gende: of het safaripark verzelfstan digt en komt daarmee los te staan van de Beekse Bergen of het safaripark moet verkleinen als in het bungalow park dat noodzakelijk maakt. B W van Tilburg is ook van mening dat on derzocht moet worden of er geen rijks- subsidie voor het safaripark gekregen kan worden. De gemeente wil dan wel een bepaald bedrag met een vastge steld maximum subsidiëren. Geen aan leg dus van een watersafari waar wet houder Lambers wel voor is. Visie Veel verder gaat echter niet. De BN7 gemeentelijke lijn op het gebied van vi sie. Dat is namelijk één van de v- rijkste aantekeningen die maakt bij de gemeentelijke ontbreken van een visie, mist een basisgedachte in de pl «Waar», zo vraagt het BNA «kunnen we de onderbouwing va nieuwe lijn vinden. Waar vinden de plannen de koppeling met de si j tuur van Tilburg, waar ligt de ide teit van Tilburg, van het typisch Til burgse?». Lering Het zijn vragen die volgens in de recente plannen van de totaal niet beantwoord wón ker nog: ze worden niet gesteld en Aan de andere kant is de geschetste constructie heel vaak de enige mogelij ke: hoe anders kan iemand, zonder in drukwekkend beginkapitaal of bank garantie, in deze tijd nog met een be drijfje aan de slag Om nu te vermijden dat er zulke za ken als concurrentievervalsing en der gelijke plaatsvinden zijn er vele inge nieuze constructies bedacht en is, vooral het B.K.W. opgezet en degenen die op de een of andere manier weer aan het werk willen middels een eigen kleinschalig bedrijfje, ongeschonden langs, door en over de voetangels, klemmen en klippen van de bedrijfs- praktijk te voeren. Lees verder op blz. 11 t dit samens JA wijkt af Vau uv p het gebied van vi de belang- het BNA iota: het -t BNA lannen. af, Beekse Berge de Over beide or zich uit. De hoofdattrakties van de Beekse Bergen zijn uit te splitsen in vijf ele menten: de verblijfsrekreatie, het safa ripark, het Cosmo-center, de natte dagrekreatie en de camping en jacht haven. f Ook 2de pinksterdag A GEOPEND J ZONNEKUREN per keer 8,- 11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 vindt men zeer jammer. Men mist een basisidee waarin het verleden, het he den en de toekomst van Tilburg met elkaar in verband gebracht worden. „JU «Dat is essentieel, je moet een visie voldoende duidel hebben en die moet onderbouwd zijn, mening van het L Uit het verleden kunnen we genoeg le- Het BN? ren. Doen we dat niet dan roepen we over een jaar of vijf of tien weer met z’n allen: ooh wat jammer, ooh wat hebben we toen stom gedaan! Dat moet voorkomen worden en je kunt uit te gaan van ie te onwikkelen irden. De r dan is de gebouwd cht h-r* J

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1