F L2l De kus van Judas li ba KUNST Vinho Verde Piushaven Last van een slecht passend kunstgebit? DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 mei 1985 - pagina 7 5 mei 1985-pagina6 7 door pau' vroom hij op 8 jam r van het ben k rstellen. Menu van de week met zager Idt alg 500 Een wijn zo gul en spontaan als de bevolking zelf i alle ikte van dit gebied is te iven t wend E DA Het 17de transport is naar Polen onderweg Op de foto: het inzamelen op het magazijn voor het 17de transport. DOOR VINOLOOG LOUIS JANSSEN iem of I I 618 697 747 Nieuwe JL Tilburg, zevende m wereld veel i en doe hier de afgesneden stuk- Juda van Asperge velouté Kalfsoesters met gegratineerde asperges Wijncrème tunten soep woont bijna KioeSe bevol- j,.„„eren die roduktie van Portugal die 'kt verte- t voor t en met haven bin- strekken- t kan worden .crcri uur< nc> »<.htdroge karak- f 'eidenhetlich- dpercentage, gemiddeld 9‘A pro- amelgordijnen) 40 13 52 91 300 351 396 360 413 467 521 557 400 451 512 571 611 MOLENWIJK TANDPROTHETIEK Hart van Brabantlaan 731 Tilburg. schatting 1.800.000 hl rode en 500.000 hl witte wijn. De naam Vinho Verde CUISINE NORMAAL, MIJN IDEAAL. Deze week barsten in Noord- en Middenlimburg de aspergefeesten weer los. Een festijn dat steeds meer allure krijgt en een waardige intro- duktie betekent voor het ”wil goud” van Limburg. <irewijn bij; d of een Onder andere dit liedje: O tu cara scienza, mia musica, O dolce melodia con vaghi canti, Che fa rinnovellar tuttor gli amanti. Pero ritorno a te, musica cara. kunnen- J met i omgaan. snnis van het ilsgebeuren is ste vereiste. ste 'o bestaat er iet antwoord Giotto zelf ieel van de waarop weergege verheven onbereid Moeder door i afgebeek Midc Ingrediënten 1 kilo asperges, 200 gr. boter, 8 eetl. paneermeel, 4 kalfsoesters van ca. 75 gr. Ingrediënten 1 liter kippebouillon, 0,5 liter asperge- nat, 800 gr. asperges, 50 gr. boter, 50 gr. bloem, 1 eetl. peterselie, 1 eidooier, 1 dl. room, peper, zout, worcestersauce. Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Ingrediënten 2 Kilo asperges, 50 gr. boter, 20 gr. zout, halve citroen. O geliefde wetenschap, mijn muziek, O zoete melodie met schone liederen, Die altijd nieuw leven schenken aan geliefden. Daarom kom ik terug bij jou, geliefde muziek. wen de naam Vin blijft een onduide- Kalfsoesters met gegratineerde ilo asperges, 200 gr. boter, 8 eetl. asperges, aspte Gruyère, peper, nootmuskaat, Maak de asperge basisrecept. Laat doek. Leg een laagje beboterde ovenschaal over de kopjes, alsmede de peper en wat nootmuskaat. Hetzelfde doet u met de tweede en derde laag. Op de laatste laag wat vlok jes boter verdelen en een beetje paneer meel. Onder de grill of in oven met max. bovenwarmte mooi licht bruin laten kleuren. Inmiddels braadt u de licht gezouten en gepeperde en met wat bloem bestrooide kalfsoesters rosé in 75 gr. boter en dient ze naturel op bij de asperges. Drink er een koel glas Loin Pouilly Fumé bijvoorbeeld Vouvray. r aan Giotto zerk is het onbetwist de we Wijncrème. Gebruik voor dit recept niet de Pouilly of de Vouvray maar neem liever een eenvoudige Blanc de Blanc. Klop de eieren schuimig met de suiker, 'n Paar minuten in de mixer op de hoogste stand is echt noodzakelijk. Voeg nu de witte wijn toe en verwarm dit mengsel op zeer laag vuur in een pan met dikke bodem. Blijven roeren tot de massa indikt, (beslist niet aan de kook brengen!) Van het vuur af verder kloppen tot het flink is afgekoeld. Nu de slagroom kloppen en er luchtig door spatelen. Opdienen in gekoelde coupes. zeggen dat elke Jen kost. Wie wil I hoi oiiometers - voor nemen? Iburg en Po- ioor een bij- ns magazijn aterdag van kunt u trou- v dekens, la- :hit,t erend kopen in onze i bestrijden we Muziek uit Giotto’s tijd kunt u beluisteren op de LP-set «The Sound of music» en daarvan het gedeelte, op LP 802 904 LY genaamd «Music from the time of Boccacio’s «Decameron». Hierop wordt werk uitgevoerd van de veertiende-eeuwse Florentijnse componisten Francesco Landini, Giovanni en Ghirardello da Firenze. ges klaar volgens het at ze uitlekken op thee- z asperge in licht al en strooi wat kaas U ziet dus: onze Stichting is springlevend, ja, we zijn actiever dan ooit. Binnenkort hoort u meer van ons, alleen zamelen we medische ir in voor de arme Poolse zie- i, ook op alle andere gebie- tien wij Nederland en Polen *- 1ngen. Door familie-uit ie regeringen en parle- te beïnvloeden, door gemeen- elkaar in relatie te brengen, Asperge velouté. Maak kippebouillon op uw eigen wijze. Schil de asperges in stukjes van ca. 4 cm. en houdt de kopjes apart. Boter smelten in ruime pan en lichte roux maken. Hierbij de kippebouillon voegen en een Vz liter vocht van de in middels gaar gekookte aspergestukken. Een paar minuten goed doorkoken. Nu de soep door een zeef gieten en de asperges met een houten lepel door de zeef drukken. Op smaak brengen en warm hóuden. Eidooier loskloppen met de room en door de soep roeren. De apart gaar gekookte aspergept over de warme borden verdelen, opdienen en peterselie erover strooit Op 16, 17 en 18 mei is er het Natio naal Asperge-festival in Venlo, met o.a. de eerste Noord- en Midden- limburgse fietsdriedaagse de Tour d’ Asperges. Maar ook daarna zijn er nog aktiviteiten. Voor inlichtingen en programma: Streek VVV Venlo, 077-43800. In elk geval een mooie gelegenheid om deze heerlijke voorjaarsgroente bij de bron te kopen. Want met alle respect voor het Brabantse aanbod, voorlopig gaat mijn asperge voorkeur uit naar de ’’Grubbenvorsters”. Een tip, u kunt verse asperges best meer dere dagen bewaren. In de koelkast, gewikkeld in een vochtige doek die u af en toe opnieuw flink nat maakt. Terwijl u dit leest, lezers van de Koerier, wordt in Tamów en Rezes- zów 90 ton aan goederen (pakketten, kleding en medische apparatuur) uit geladen in Zuid-Oost Polen. Gert Blokland begeleidt het namens de Stichting «Tilburg en Polen» en de transportkosten belopen 3500,-. Om dat de afstand ook ongeveer 3500 kilo meter is, kunnen we z'“~ J~* kilometer ons één gulden kost. W ons helpen en een aantal kilor over zijn/haar rekening vo Dat kan per giro (895 «Tilt len» te Tilburg), dat kan de drage af te geven op ons maf (Gasthuisring 7, iedere zat 10.00 tot 14.00 uur). Daar kt wens ook terecht voor uw c kens, kleren en... U kunt er scl origineel Poolse dingen 1 boutique. Ook daarvan de onkosten. Bestuurslid (M/V) dat (onbezoldigd) inhoud gaat geven aan de promotionele opzet, uitvoering en begeleiding van de stichtingsactiviteiten en producten. Van dit nieuwe bestuurslid verwacht het stichtingsbestuur een enthousiaste, creatieve inzet, het vermogen onze ideologie met zakelijk denkende h combineren en góed mensen te kunnen i Affiniteit met en ker regionale carnavalr uiteraard een eerst. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk of telefonisch in verbinding stellen met het stichtingssecretariaat, 1" Bosscheweg 89, 5017 telefoon 013-420636. Basisrecept Asperges naturel. Asperges schillen en in koud water zet ten. Goed afspoelen en onderkant ca. 1,5 cm. afsnijden. Neem een ruime pan aspergeschillen en de jes in. Leg hier de asperges op. Koud water erbij, de boter, het zout en de citroen. De asperges moeten geheel onder water staan. Asperges aan de kook brengen en op laag vuur ca. 20 minuten aan de kook houden. De juiste kooktijd is afhankelijk van versheid en dikte van de asperge. Persoonlijk heb ik ze het liefst beet gaar. t organiseren van culturele Op die manier steken wij de nde hand uit naar onze Oost- medebroeders, die in een an- uer militair pact zitten en daarom onze ijanden zijn. Dat is een beetje onge rijmd. Daar moeten we met zijn allen iets aan doen. Helpt u ons? Giotto, de zoon van Bondone, werd geboren in Colle di Vespignano, niet ver van Florence, waar hij op 8 januari 1337 overleed Over zijn geboortdatum bestaat minder zekerheid: sommige auteurs houden het op 1257, de schrijver van het beroemde Italiaanse •schilderboek», Vasari, noemt 1276 als geboortejaar, maar de meeste geleerden zijn het er tegenwoordig over eens dat 1267 het waarschijnlijkste is. Florence, de belangrijkste stad van Toscane, het oude Etrurië in Midden-Italië (Etruria - Tusci - Toscane) beleefde in de dertiende en veertiende eeuw (door de Italianen respectievelijk *duecento» en •trecento» genoemd) een bloeiperiode: niet de eerste in haar bestaan overigens en zeker ook niet de laatste: in de vijftiende en zestiende eeuw zou de stad der Medicifamilie aan de Arno een der brandpunten van de *echte» Renaissance worden, onder andere op schilderkundig gebied met de allergrootsten: Leonardo, Michelangelo en Raffaël. Over Giotto en zijn tijd kunt u o.a. het volgende lezen: In de Prisma-reeks verscheen jaren geleden W. Braunfels en E. Peterich, Kunstgeschiedenis van Italië. R. Salvini publiceerde Giotto, Werkverzeichnis (Frankfurt/M, etc., 1981), ook als Giotto, Every Painting, bij Rizzoli, New York. Goedkoop en informatief. B. Cole, Giotto and Florentine painting 1280-1375 (New York, etc., 1976) is een uitstekend boekje, bevat literatuuropgave. In E. Carli, Giotto and his contemporaries staan adembenemend fraaie plaatjes. (Milaan, z.j.) Van oudsher een wijngebied Al in de Romeinse tijd werd in deze Portugese streek wijn verbouwd. De wij ze waarop is totaal anders dan in welk wijngebied ter wereld ook. Hier groeien druiven omhoog langs bomen en takken (enforcado) of worden geleid langs pergola's (ramadas). Een moderne methode die men steeds meer ziet is de •cruzeta». De ranken worden hierbij langs houten dwarsbalken geleid van kruisvormige stutten. Dit systeem leent zich goed voor mechanische bewer king. De druiven die voor witte wijn worden aangewend zijn: Loreiro, Alva- rinho en Azal Branco. Zo’n 100.000 boeren in de Minho zor gen voor een jaaropbrengst van naar De Arena-kapel wordt ook wel Scrovegni-kapel genoemd, naar de stichter ervan, Enrico Scrovegni. Deze Paduaanse edelman verrichte dit godvruchtig werk, naar men zegt, om te boeten voor het slechte leven van zijn vader Reginaldo, die als woekeraar voorkomt in de zevende kring van Dante’s Inferno. De Arena-kapel is, zoals u op de hierbij geplaatste foto kunt zien, van buiten een zeer eenvoudig gebouwtje. - *--* interieur betreedt, waant zich meteen in een andere wereld: heel de kapel is letterlijk De Stichting ”De Brackaliers” maakt zich sterk voor het Brabants Carnavalslied. De jaarlijkse productie van de langspeelplaat ’’Rondje Harten Troef’ is een belangrijk middel hiertoe. Om haar doelstellingen verder gestalte te kunnen geven is besloten het huidige bestuur aan te vullen met een nieuw belangrijkste werk van Giotto. De Florentijnse meester was overigens ook bekend als architect. Zo schijnt hij een der - nu verdwenen - bruggen over de Arno te hebben ontworpen alsmede de campanile, de klokketoren van de dom in Florence, over de bouw waarvan Giotto tot aan zijn dood in 1337 het oppertoezicht had. Voor de geboortegrond van de ver maarde Vinho Verdewijn verplaatsen we ons naar het noordwesten van Portugal. Het wijngebied, begrensd door de rivie ren Minho en Douro, omvat de gehele Minho provincie, een groot deel van de Douro Litoral en wat kleine enclaves in de Tras-os-montes. De totaaloppervlak:: a een tiende van geheel Portugal. Binnen de 45 gemeenten woor twintig procent van de Portugese king, waaronder talrijke wijnboer betrokken zijn bij de produkti Vinho Verde. De trots van P o 20 van het nationaal produkt verte genwoordigt. Het altijd groene lands chap Door de spontane vegetatie van de Minho, hetgeen te danken is aan het vochtige klimaat, wordt deze provincie de tuin van Portugal genoemd. Romantische stranden, prachtige par ken met velerlei plantensoorten en dro merige wouden met een rijke schakering van bomen maken dit oord tot een eldo rado van de natuurliefhebber. Restau rants met een ruim aanbod typische streekgerechten, comfortabele hotels,, moderne campings en goede verbindin gen maken de Vinho Verde-streek tot een ideaal vakantie-oord voor de toerist met een ruime belangstelling en een ge zonde maag. Kunst, nijverheid en folklore worden hier in overvloed geboden. Voor liefheb bers van bouwkunst is er heel wat te be wonderen aan paleizen, kerken en mo numentale familie-bezittingen, zowel in gotische, romaanse als in barokke stijl. Opvallend is de gastvrijheid en opge ruimdheid van de bevolking, wat zich spontaan uit in zang en dans en het sa men genieten van alles wat het land hen biedt. volgeschilderd met Giotto’s fresco’s; het zijn er, met de kleinere verluchtingen meegerekend, 58. Fresco’s waaronder reeksen die het leven van Maria en dat van Jezus uitbeelden. Er werd gezegd dat de Scrovegnikapel helemaal naar ontwerp van Giotto zelf zou zijn ontworpen en dat zou zo vreemd niet zijn: het interieur van het bedehuisje is namelijk volkomen aangepast aan de wandschilderingen die er zich bevinden. Het hier afgebeelde fresco, De Kus van Judas, ook wel het Verraad van las genoemd of De Gevangenname i Christus, maakt uiteraard deel uit van de reeks die het leven van de Heiland schildert. Wij zien hier het ogenblik van het verraad, zoals in het Nieuwe Testament beschreven bij Mattheus, 26:47-53. In de hof van Olijven waar Jezus met enkele getrouwe apostelen gewaakt heeft, komen de lansknechten van de hogepriester hem arresteren. Tevoren is afgesproken dat de verrader onder de discipelen, Judas Iskariot, de rechtsdienaren Jezus zou aanduiden uwor hem een kus te geven. Dat moment zien we hier, met de centrale figuren ietsje links van het midden op de schildering. Symbolisch wordt Christus aan alle kanten «ingekapseld» zodat hij geen kant 1191e. meer uitkan. Van de Messias zien we legiftigd alleen, en profil, het gezicht en een was deel van de benen. De rest van het lichaam wordt bedekt door de mantel van Judas. Christus kijkt de verrader aan met een serene blik, die opperste verwarring teweeg moet brengen in het gemoed van de laatste, die hier met een monsterlijk-kwaadaardig gelaat staat afgebeeld. Is de Christusfiguur naar de kijker toe afgeschermd door de mantel van Judas, aan de achterzijde wordt hij als het ware ingesloten door de horde lansknechten en gerechtsdienaars die hem gevangen komen nemen. Helemaal links op de muurschildering, ook omgeven door een nimbus, zien we de apostel Petrus, die de knecht van de hogepriester een oor afhouwt. Rechts wijst een priester met aandrang naar Christus als om de soldaten aan te sporen hem snel in de boeien te slaan. Alles in het fresco wijst naar de kalme centrale figuur van Christus, die zijn verrader vraagt: «Vriend, waartoe zijt gij hier?». De muurschilderingen in de Scrovegnikapel gelden als het weer open Zomer 1985 wordt het derde seizoen dat de Piushaven open gaat voor re- creatievaart. Van 11 mei tot en met 31 augustus kunnen boten de h nenvaren, waar ongeveer 600 de meter voor het aanmeren beschik baar is. Het tarief is evenals vorig jaar 3,50 per nacht voor boten tot en met 10 me ter lengte en voor iedere meter extra 0,50. Wil men de haven kunnen bin nenvaren, dan moet de draaibrug Ko ningshoeven worden geopend. De be- dieningstijden zijn als volgt maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 10.30 t uur en van 14 uur tot 20.30 uur zater dag van 9 uur tot 10.30 uur en van 14 uur tot 18.15 uur (de kanaalbruggen Wie het ir zijn vanaf zaterdag 18 uur tot en met dan ook r zondag eveneens gesloten). Hitte wijn bijzonder in trek Als we de wijnconsumptie van rood, wit en rosé in ons land bezien, dan is het aandeel witte wijn in eni.,!e jaren tijd gestegen van 42 naar 48 van het to taal. In de groei van wit is Vinho Verde duidelijk meegegaan. Haar grote populariteit toegeschreven aan het licht, ter, de sprankelende frishei. te alcoholpercentage, gemid cent. Vinho Verde is een heerlijke frisse aperitiefwijn, een uniek gezelschapsglas en een alom gewaardeerde disgenoot. De beste serveertemperatuur is 8° C. Bekende namen als Casal Garcia, Aveleda en Grinalda prijken in vele lan den op de wijnkaarten van vooraan staande restaurants. Portugal heeft als zevende wijnpro- duktie - land van de wereld veel kwali teit te bieden voor schappelijke prijzen. Een feit dat dit jaar door de Portugese ambassade ruimschoots onder de aan dacht wordt gebracht van wijndrinkend Nederland Dat kan enorm vervelend zijn, dat weten we maar al te goed. U kunt er wat aan doen zonder het slachtoffer te worden van hoopgeven de maar vaak teleurstellende beloften. Wij zijn kunstgebitspecialisten die zich al jaren op hoog niveau met deze problematiek bezighouden. Ook op dit gebied staan de ontwikkelingen niet stil. Wij kunnen u verschillende adequa- oplossingen bieden. Ga eens praten met de mensen die er verstand van hebben. Wees niet bang en kom rustig even binnen. Wij staan altijd voor u klaar. U kunt ook bellen. Tel 013 - 682358. ma t/m vrij. 9.00 -18.00 uur. za. 10.00 - 12.00 uur. Ingrediënten 4 eieren, 150 gr. suiker, 4 dl. witte wijn, !4 liter room. 17 471 tien In elke kleur leverbaar Imelkoorden eleveren leda 8. Loon op Zand ds tot 10 uur tel 04166-2580 In de dertiende eeuw waren het vooral de wetenschap, wijsbegeerte en letterkunde die de bloei van Midden- Italië en van Florence begeleidden. De schilderkunst voegde zich pas later bij de andere kunsten. Giotto geldt als de eerste «moderne» meester, in wiens werk zich de verschuiving manifesteert van de oude «Byzantijnse» opvatting der schilderkunst, de ikoonschildering bijvoorbeeld - naar een afbeelding die voor de toeschouwer herkenbaar is en «menselijke» figuren worden geven in plaats van de hoog 'en, onaantastbare en ïikbare figuren van Christus, de Gods en heiligen, zoals ze de schilders vóór Giotto werden ;eld. ideleeuwen en moderne tijd: begrippen waarbij we ons vastomlijnde tijdperken voors Op school leerden wij dat de middeleeuwen duurden van 475 (val van het Westromeinse Rijk) tot 1453 (val van het Oostromeinse Rijk, ook wel het Byzantijnse Rijk genoemd, de hoofdstad Constantinopel - het tegenwoordige Istanboel), en tevens het eind van de Honderdjarige Oorlog tussen Engeland en Frankrijk, dan wel 1492: de laatste Arabische overheersers worden uit Spanje verdreven en in naam van de Spaanse koningen ontdekt de Italiaan Columbus (zij het bepaald niet als eerste) Amerika. En daarna begon dan de nieuwe tijd, onze tijd. Er is ook wat voor te zeggen, de grenzen tussen middeleeuwen en nieuwe tijd wat soepeler te hanteren en daarbij wat meer te letten op de situatie in elk land afzonderlijk: op die manier lopen de middeleeuwen in Rusland bijvoorbeeld door tot 1860 of zelfs tot 1917. Op sociaal gebied kun je de hedendaagse Japanse samenleving zelfs feodaal, middeleeuws noemen. In Midden-Italië waren, ruim twee eeuwen voor het «officiële» einde ervan, de middeleeuwen op economisch, politiek en deels ook wetenschappelijk en artistiek gebied voorbij. De stad, een kunstwerk op planologisch gebied, werd bestuurd door rijkgeworden burgers (handelaars en bankiers) die door filosofen en literatoren hun stad als kunstwerk op papier lieten maken tot een staat als een kunstwerk. Die kunstige staat werd geruime tijd later, eind vijftiende eeuw, voor de Medici o.a. ontworpen door Niccolo Machiavelli in zijn beroemde werk De Heerser. Voorlopig was het nog niet zover in Giotto’s tijd. Wel was Dan te Alighieri, de opperste dichter der Italianen, zijn stads- en tijdgenoot. De dichter van de Goddelijke Komedie waardeerde Giotto zeer, getuige deze ontboezeming in de elfde zang van Purgatorio (het vagevuur), r. 94-96: Credette Cimabue nella pittura Tener lo campo, ed ora ha Giotto il grido, Si che la fama di colui oscura. (Eens meende Cimabue in de schilderkunst Het veld te beheersen, en hu heeft Giotto de roep, Zodat de roem van de ander is verduisterd, (vert. Frederica Bremer)) Giotto genoot dus in zijn eigen tijd al veel waardering. Niet alleen van Dante, met wie hij bevriend was, maar ook van de zijde van jongere tijdgenoten als Petrarca en Boccacio, die lovend en vriendelijk over hem en zijn werk schrijven. In de regels van Dante zagen we de naam Cimabue. Deze geldt algemeen als de leermeester van Giotto - en de eerste Florentijnse meester van naam. Vóór hem waren schilders anonieme handwerklieden, wier werk nauwelijks in aanzien stond en die zelf bij lange na niet dezelfde status genoten als wetenschapslieden, wijsgeren en dichters. Giotto is de eerste schilder na de klassieke tijd die als individu gewaardeerd wordt om zijn werk, en in de werken der grote dichters genoemd wordt. Giotto was de zoon van tamelijk arme boerenmensen. Volgens de overlevering zou Cimabue, toen de beroemdste schilder van Florence, hem tijdens een tocht over het platteland hebben ontdekt terwijl Giotto, onder het hoeden van vaders schapen, een lammetje aan het tekenen was op een platte steen. Hoe dan ook, Cimabue leidde Gïotto op en deze vervaardigde zijn werken die hem beroemd maakten: een aantal schilderingen op panelen, zoals de «Ognissanti Madonna» die zich nu in het Uffizi te Florence bevindt - maar vooral fresco’s: muurschilderingen, met waterverf aangebracht op de nog natte kalklaag. Fresco’s zoals de 28 wandschilderingen in de San Francesco-Basiüek in Assisi, de vaderstad van de heilige Franciscus, bleek in bouw en inrichting niet erg overeen te stemmen met de uitgangspunten van zijn naamgever. De inrichting en de overige voorzieningen waren zo luxueus dat ze gerë< een bezoekende Franciscaner monnik door de zure opmerking ontlokten als zou het de broeders in Assisi aan niets ontbreken, behalve aan vrouwen. Giotto, niet alleen van eenvoudige afkomst, in tegenstelling toe de meesten zijner kunstbroeders uit die tijd, maar bovendien ook niet beg met een erg innemend uiterlijk, v weinig gecharmeerd van het Franciscaanse armoede-ideaal: hij schreef een Spotlied op de Armoede waarin deze deugd als de bron van t ellende op de wereld werd afgeschilderd. Zoals men nog steeds geen zekerheid heeft over het juiste geboortejaar van Giotto, zo ]-—*—* evenzeer twijfel omtrent het op de vraag, hoeveel werk C geschilderd heeft en welk de hem toegeschreven schilderingen in feite door zijn leerlingen is vervaardigd. De 28 fresco’s in Assisi, die Giotto beroemd maakten, zijn nog altijd niet onomstreden erkend als zijn scheppingen. Ook bij ander toegeschreven we «vaderschap» niet onbetwist. Minder twijfels bestaan er over de werken, waarvan we er hier één afbeelden. Zij bevinden zich in de Arena-kapel in Padua, dat in het noordoosten van Italië ligt en destijds behoorde tot het gebied van de Venetiaanse Republiek. Dat Giotto de opdracht ontving om voor deze kapel, zo ver van Florence, in 1304-1305 de fresco’s te gaan vervaardigen, betekent dat hij op zijn zevenendertigste al in heel Italië beroemd was. Waarom sinds eeuwe ho Verde in zwang is, l lijkheid Sommigen brengen de wijn in ver band met het dominerende groen van haar geboorteland. Meer voor de hand liggend is de bete kenis van groen die slaat op de spranke lende frisheid en jeugdigheid van de wijn. Vinho Verde is niet gemaakt om op te leggen maar om er jong van te ge nieten. Zodra de druiven rijp zijn worden ze geplukt en onmiddellijk geperst. Het sap •de most» krijgt slechts een korte gis- tingsperiode. Dit resulteert in een lichte frisse wijn met een betrekkelijk laag al coholpercentage. Botteling geschiedt al in februari of maart. Het spontaan druivig karakter van de wijn kan hierdoor worden verklaard. In het jaar 1908 werd de begrenzing van de streek vastgesteld en in 1929 werd deze verheven tot beschermd herkomstgebied. (Regiao demarcada). De wijn heeft hierdoor recht op de be schermde aanduiding: Designaqao de Origem of kortweg DO. Deze is te ver gelijken met de Franse Appellation con- Binne want niet a apparatuur kenhuizen, o den proberer bij elkaar te breng wisseling, door de regeringe menten te beïnvloeden, den ten met door het c contacten. C verzoenende id en Polen europese n.~. familie-uit- der militair vijanden zijn rijmd. Daar van

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7