1 I HOVERS "I O Restauratie Heuvelse kerk vordert gestaag een Meubel Gallery Waalwijk MEUBELSHOW 3.95 9.95 Consumenten Voorlichtings Centrum gaat activiteiten uitbreiden 14.95 Z Een eigen stuk Tilburg behoudt zijn gezicht 'een 'een 'een BOKOCAR Van drughandel verdachte cafés gesloten Gemeente grijpt in HEMEL VA ARTSDAG OPEN WONINGINRICHTING tLWIJK Instelling voor ziet in een behoefte Parkeren Emmastraat VERF-BEHANG BEHANGMARKT Besterdrlng 79 F TEST Koerier iei 1985-pagina 30 Oplage: 81.260 ex. pag VAN LIESHOUT* ons uitk kort n het X. ZONNEHEMELS Het uitslijpen van de voegen met op de achtergrond de Beka-schoorsteen. FEESTELIJK HONDA-FESTIVAL bij Zie pag. 6 De uitvoerder wijst naar de slechte plekken in de noordelijke toren. Hoefstraat 236. 5014 NR Tilburg, tel. 013-422946 alles met kwaliteitsgarantie Grotestraat 357a Jules Vemeweg 104. Tel. 426042 3 NISSAN GARAGE Tilburg-Heuvelstraat 44 3 7 5 halen 4 betalen Donderdag 16 mei 1985 29e jaargang nr. 1413 Vrijdag en zaterdag Krenteflappen (gevuld met appel) vaardeerde en veel voor de consumer Parochienieuws Stadsagenda Sport J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 v. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reeds meer dan 100 jaar Redactie-advertentie-atdeling en administratie: N.S. Plein 14 -5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur ALLE TOPMODELLEN VERLAAGD IN PRIJS DE NIEUWE LAUREL Zie pag. 22 'tjeszeep. ird. adstasje. vwMij Cen- cen- 't niet als verkeren t moet itkering owel de «Ook daarmee drugget iets aa drugget zonder Meulenk; turg twee cafés aan - wordt gevormd door iddelen en heling van relijk Let- beide cafés denkt bepaalde kunnen wor- Burg. Jansenstr. 52-56 Tilburg 013/683911 ZONNEKUREN per keer 8,- 11 keer 75,- HET GOEDKOOPST Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlei, Loon op Zand, UdenhouL Beritel EnschoL OlsterwIJk, Moergestel en Hllvarenbeek Het St. Josephbeeld op een wankele sokkel maar stevig op zijn plaats gehou den door kabels en een ijzerkonstruktie. oon, voor het nummer. 300,- tot 1000,- goedkoper hemels 895,- compleet BRUINKUREN nergens beter en goedkoper met garantie, 8,50 per keer Bruincentrum Nederland Piusplein 22 - Tilburg - tel. 35.86.30 •eer "“i Miert be- van de St. Joseph- tarkante figuur die verd de dwars- it zodat, trum: in de manier waar igen op trum 5 ingrij- zo dt pag •pag- pag pag pag pag. 11 pag. 11 pag. 11 pag. 13 pag. 15 pag. 17 pag 17 pag 21 pag 23 pag. 23 g 25-27 Het Consumenten Voorlichtingscentrum aan de Willem-II-straat 56 in Tilburg functioneert alweer enkele jaren. Jaren waarin het van vrijwel volslagen onbe kendheid tot gewaardeerde en veel geraadpleegde instelling is geworden. Een ba ken, een houvast voor de consument die in de waterval van produkten en produkt- informatie welke via de reclame over haar en hem wordt uitgestort, het spoor ge makkelijk bijster kan raken. Maar niet alleen dat. Behalve met de zuivere, onpar tijdige produktinformatie houdt het C.V.C. zich ook bezig met budgetvoorlichting, ding. Al deze de alger -nent i in aanmerking wijkcentra, schappelijk den. Overall’s 109,- Regenmantels v.a. 129,- speciale aanbiedingen uit onze voorjaars- collectie: kostuums truien - japonnen Zolang de voorraad strekt. los je het probleem van ebruik niet op maar je doet wel tan begripsverbetering. Inzake ïbruik is dat nog steeds een bij- r urgente zaak», aldus Gerard nkamp. verl nu 1 lijpen en invoegen van de zuidelijke toren. De den zijn al hersteld evenals de m in de tor Terugploegregeling werkzak Bijzonder is dat de herstelwerk- hout, de zaamheden aan de Heuvelse St. Jo- metselw" sephkerk worden uitgevoerd via de zo- de hov»,. genaamde «terugploegregeling». Dat (jawel!) is een experimentele regeling waarbij zijn gepc langdurige werklozen worden ingezet, zegge..-, Het geld dat op de uitkeringen wordt Noor»"-" bespaard, kan nu via subsidies worden uitgegeven en dat heet «terugploe gen». Zo’n terugploegregeling geldt maar voor één jaar vandaar dat als men op 31 december van dit jaar niet klaar is met de herstelwerkzaamheden, er een verlenging moet worden aange vraagd. Vaklui Toch van van scha de t zijn de heren van de Berk en Noorwegen tevreden over de gang zaken. Ze prijzen het vakman- tap van de drie bouwvakkers en van uitvoerder van het bouwbedrijf de Afgelopen vrijdagmiddag heeft de gemeentepolitie van Tilbt de fietsroute in de Tuinstraat gesloten. De reden tot sluiting zeer sterke verdenkingen van handel in zwaar verdovende middelen en heling vs gestolen goederen. De betreffende cafés Marmaris en Zanzibar, respektievelij Tuinstraat 53 en 59, blijven op last van het hoofd der politie burgemeester schert vier maanden gesloten. De drank- en horecavergunningen van beide cal. zijn ook ingetrokken. In dit nummer: Rondom Hart van Brabant Films Kunst Cuisine Normaal Wijnpraatje B en Wbesluiten Handboogver. Kapel-Doelen Onbetaal werken Kuituur/Amusement Leerlingwerkplaats Tilburg en de Kunsten Ingezonden brief Het St. Josephbeeld moet nog een keer naar beneden, van zijn sokkel af. Die sokkel moet namelijk ook hoognodig hersteld worden. Merkwaardig is ove rigens dat het St. Josephbeeld, dat in 1888 of 1889 toen de bouw vap de kerk voltooid was op de spits tussen de twee torens geplaatst werd, al een keer eer der van zijn sokkel is geweest. Dat was in de twintiger jaren toen het tijdens een storm naar beneden was gevallen: omvergewaaid. Hendrik van Tulder Terug op aarde namen we in het kort de geschiedenis van de Heuvelse St. Josephkerk door. De kerk werd in 1874 gebouwd. De architekt was de bekende Tilburger Hendrik van Tulder Al geruime tijd staat de Heuvelse St. Josephkerk in de steigers. Dat zal nog wel even zo blijven maar in tegenstelling tot vorig jaar rond deze tijd zijn er geluiden te horen die duiden op werkzaamheden: restauratiewerkzaamheden wel te verstaan. Een ploeg van drie bouwvakkers is onder leiding van de uitvoerder vanaf 3 januari van dit jaar bezig de kerk op te knappen. Vooralsnog gaat hun aandacht uit naar de twee torens en het middenfront van de voorgevel. Daar valt een hoop aan te doen wat niet wegneemt dat de rest van de kerk ook nog onderhanden genomen moet worden. We keken voor u boven op de stei ger en lieten ons uitleggen wat er allemaal gedaan moet worden en wat er al gedaan is. Daaraan voorafgaand hadden wij een gesprek met pastoor J. van Noorwegen en de heer van de Berk van het Bisschoppe lijk Bouwbureau. Aanstaande maandag 13 mei wor den twee parkeerautomaten omge bouwd in Tilburg. Deze bevinden zich op de terreinen Emmastraat achter Hema en C A (49 parkeerplaatsen) en Emmastraat nabij Sophiastraat (41 parkeerplaatsen). Na het ombouwen zijn de automaten makkelijker te han teren voor de gebruiker. Tevens gaat het tarief omhoog van 1,25 tot 1,50 per uur, zo meldt de gemeente Tilburg. De maximale parkeerduur blijft 2 uur. SKF transportwielen ^tilburg njles vemeweg. 14 -industrieterrein td:013 321316 Reaktie Wij vroegen het Consultatiebureau voor alcohol en drugs om een reaktie op de sluiting van de cafés. Gerard Meulenkamp van het CAD zegt zich af te vragen of dit nou wel de oplossing is. «Het is de bestrijding van een symptoom waar de openbare orde in de Tuinstraat misschien wel mee ge holpen is. Maar ongetwijfeld zal het dealen wel ergens anders in Tilburg nu een probleem worden, het zal namelijk verschuiven naar een andere straat of buurt». kan Bonth van Hulten uit Nieuwkuijk. irtelt «Het zijn uiterst vakbekwame mensen, ze doen het uitstekend», aldus de bei de heren. «En, het verloopt allemaal naar wens. Ze zijn nu bezig met het Lee e uitslijpen en invoegen van de voegen oktol van de zuidelijke toren. De galmbor- al hersteld evenals de kozijnen >ren en de vensterbanken. De srkzaamheden betreffen vooral het t, de natuursteen en het voeg- en selwerk. Ook de afdekbanden van loektorens van de zuidelijke toren zijn al hersteld. «De tanden gepoetst, zo kun je het duidelijker ’en», verduidelijkt pastoor van ,-oorwegen. De heer van de Berk somt verder op dat de ijzerkonstrukties in betonnen elementen zijn gaan roesten waardoor het beton gescheurd is. Ook de konstrukties in het metsel te lijden van hetzelfde euvel. De lucht in! Hoog boven de Heuvel op de stei gers met een geweldig uitzicht dat ove rigens getemperd wordt door een heii ge lucht. De uitvoerder wijst het alle maal aan: de scheuren in de betonkon- strukties, het slechte voegwerk, de oude en gedeeltelijk al vernieuwde galmborden, de scheuren in de mur en wat veel indruk maakt: de heili St. Joseph tussen de twee torens die nood geborgen is met enkele kabels omdat de ijzerkonstruktie waar hd oorspronkelijk mee was vastgezet lang zaamaan is we;-- Werk in wijken In Tilburg zelf speelt een groot deel van de werkzaamheden van het C.V.C. zich af «in het veld»: dankzij een halve formatieplaats die. door de gemeente Tilburg werd gesubsidieerd, kon aan het werk in de wijken extra aandacht worden besteed. Dit alles staat te lezen in het kort geleden verschenen jaarverslag van het Consumenten Voorlichtings Centrum over 1984. Uit het jaarverslag blijkt o.m. dat zich voor het Centrum twee knelpun ten voordeden die hun weerslag had den op het functioneren ervan: Tilburg werd niet aangewezen voor een experi ment huishoudelijke- en consumenten voorlichting, terwijl voorts de meest ervaren consumentenvoorlichter uit het Tilburgse team vertrok naar Eind hoven, waar zo’n zogeheten ICC-expe- riment wel werd gestart. Nieuw team Doordat verder ook de twee andere teamleden het C.V.C. in het verslag jaar verlieten, moest in de loop van 1984 een geheel nieuw voorlichters- team de werkzaamheden ten behoeve van de consument voortzetten. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer die ondermeer ook de verbouwing van het paleis-raadhuis voor zijn rekening nam. De St.-Josephkerk op de Heuvel was niet de enige kerk die hij ontwieip. In totaal zijn er in de loop der jaren 26 kerken in het bisdom Brabant ge bouwd naar ontwerpen van Hendrik van Tulder. De eerste kerk van hem werd gebouwd op het Korvelplein in 1851. Die kerk werd weer gesloopt in 1926. De St. Josephkerk op de Heuvel werd gebouwd onder pastoor J. v.d. ende inzegening vond plaats op 5 ^...ober 1873. Van de kerk stond er toen nog maar een gedeelte: het lang- schip en de torens ontbraken. Onder leiding van pastoor Antonius Donatus tijdige produktinformatie houdt het C.V.C. zich ook bezig met budgetv Smits werd de bouw van de kerk vol- eventueel gekoppeld aan schuldbemiddeling en met klachtenbemiddeli tooid en toen werd ook het beeld van facetten van het werk dat door het C.V.C. wordt verricht vallen onder de algemene St. Joseph geplaatst. doelstelling van het voorlichtingscentrum: «emancipatie van de consument in de In 1950 werd pastoor van Miert be- meest brede zin», noemd tot pastoor van de St kerk. Onder deze markante figuu februari vorig jaar overleed, wet kerk verbouwd. Er werden twee beuken bij de kerk aangebracht de kerkgangers beter zicht kreg het altaar. Dat was de laatste w J Ook de ijzer- pende verbouwing die de kerk tot voor elwerk hebben de restauratie van dit jaar onderging. Een heel eigen stuk Tilburg Een verhaal over de restauratie van een kerk ten tijde van het pausbezoek aan Nederland: is dat toeval? Het is geenzins toeval dat de pauselijke kleu ren de kerk sierden toen dit verhaal ge maakt werd. Maar paus of geen paus: de Heuvelse Kerk, de St. Josephkerk wordt gerestaureerd en zo blijven de jren woorden van bisschop Bluyssen die hij lijk, eilige uitsprak in 1984 in die kerk hun waar- richt ie uit de behouden. Hij zei toen: «Zij (de abels Heuvelse kerk: red.) was innerlijk en hij uiterlijk een concrete verwijzing naar r.ang- een andere dimensie dan. die van het zaamaan is weggeroest. «Het was niet drukke leven buiten haar muren. Zij ondenkbeeldig dat het beeld er anders vertegenwoordigt een heel eigen stuk afgevallen was», vertelt de uitvoerder. Tilburg». Dat dat zo blijve! Ook in een ander opzicht kan men zich vergissen wat betreft de aard van het Consumenten Voorlichtings irop het *"im functioneert. Het is namelijk n dat men in de Willem Il-straat, in een winkel die wacht tot de klanten komen, alleen maar ter plaatse de toe vallig binnen komende consument van informatie voorziet. In de eerste plaats heeft het C.V.C. een regionale functie die zich uitstrekt over de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. In deze regio wordt de voorlichting voornamelijk beoefend aan de hand van telefonische vragen en informatie, steun en bemiddeling, terwijl aan de andere kant vanuit het C.V.C. s i via brochures en dergelijke, ge- ite informatie aan diverse daarvoor tg komende adressen instellingen van maat werk, enz. wordt toegezon- (Jit berichten van de gemeente is op te maken dat de gemeentepolitie van Tilburg uitvoerig onderzoek heeft ge pleegd voordat tot sluiting werd over gegaan. Uit dat onderzoek is gebleken dat de beide cafés veelvuldig bezocht werden door (hard)drugdealers en -ge bruikers en dat ze in feite funktioneer- den als drugcentra. Daarnaast is vol gens de gemeente uit het onderzoek gebleken dat regelmatig in de betref fende cafés van diefstal afkomstige goederen werden verhandeld. Overlast De beide cafés leverden door de praktijken van de bezoekers overlast op bij buurtbewoners en gebruikers van de fietsroute. Er zou sprake ge weest zijn van pogingen tot intimida tie, van berovingen, vechtpartijen en diefstallen bij buurtbewoners en pas santen op de fietsroute. Daardoor zijn er gevoelens van grote onrust en angst ontstaan waarbij een explosie van die emoties dreigde, aldus de gemeente. Volgens de gemeente was de vrees ge wettigd dat het open blijven van beide cafés een konkrete bedreiging op zou leveren voor de openbare orde en vei ligheid. Die bedreiging heeft de ge meente niet willen toleren en daarom is er besloten in te grijpen door middel van sluiting. Beide cafés moeten geslo ten blijven tot 1 oktober van dit jaar. De kosten van de restauratie komen in totaal op ongeveer drie miljoen gul den. De restauratie gebeurt in fases; drie om precies te zijn. Op dit moment is men bezig met fase één. Dat houdt in dat de beide torens gerestaureerd worden en het middenfront van de voorgevel. Dat gaat tot 28 meter boven de grond, van boven af gerekend. Fase twee houdt in de restauratiewerkzaam heden van de begane grond tot 28 me ter hoogte. Fase drie tenslotte betreft het restaureren van de rest van de bui tenkant van de kerk: de zijgevels en de achtergevel. Voor fase één en twee is een bedrag uitgetrokken van bijna één miljoen gulden. Het rijk betaalt 40% van de restauratiekosten, de gemeente Tilburg draagt iets minder bij als 30%. Het kerkbestuur fourneert via de parochia nen een bedrag dat 20% van de restau ratiekosten bedraagt en de provincie legt 10% bij. Koude winter Binnenkort moet het rijk de onder houdsplannen voor fase twee goedkeu ren. In tegénstelling tot fase één gaat i het bij de tweede fase om groot onder- t houd, zo vertelt de heer van de Berk. Daarbij gelden min of meer dezelfde subsidieregelingen. «Maar let wel, dat de gemeente bijgedragen heeft en mis schien weer zal bijdragen is pure good will. Ze zijn dat namelijk helemaal niet verplicht», aldus de heer van de Berk. De restauratiewerkzaamheden en het groot onderhoud (fase één en twee) moeten eigenlijk voor 31 december van dit jaar achter de rug zijn in ver band met bepaalde regelingen. «Het is maar de vraag of we dat halen. We moeten niet vergeten dat we een erg T oekomstplannen Zoals steeds meer instellingen, heeft ook het Consumenten Voorlichtings Centrum in haar jaarverslag 1984 een hoofdstukje opgenomen met de titel «Toekomstvisie en toekomstplannen». Voor 1985 ligt het in de bedoeling, nog sterker dan in 1984 de nadruk te leg gen op de preventieve voorlichting in Tilburg. Er zijn hier al veel aanvragen voor groepsvoorlichting binnengeko men. Ook wordt extra aandacht ge schonken aan de etnische minderhe den. Voorts wordt er in 1985 ten behoeve van het groepswerk gedaan aan mate- riaal-ontwikkeling. Men denkt hierbij aan materiaal waarmee bepaalde on derwerpen in spelvorm J-y’-Jen. naast wordt nieuw voorlich tingsmateriaal ontwikkeld. De klem toon wordt hierbij bewust verlegd van de individuele voorlichting naar het groepswerk. Ook wordt de preventieve schriftelijke voorlichting - dienend om ontsporingen op het gebied van het omgaan met het eigen inkomen te voorkomen - verder uitgewerkt. Tenslotte bestaan er reeds langere 1 .are tijd plannen voor het opzetten van een °ëe J wijksspreekuur, dat gezien de onzeker- wor heid over de voortzetting van de ge meentelijke subsidie voor een halve formatieplaats nu nog niet gerealiseerd kan worden. Het Consumenten Voor lichtings Centrum is bereikbaar onder tel. nr. 013/435114. Al eerder zijn de beheerders van de cafés mondeling door de politie ge waarschuwd. Die waarschuwingen hebben echter niet geleid tot een beëindiging van de aangeduide praktij ken, aldus de gemeente. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 J. gar.) worden op maat gemaakt 0 eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar 9 vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd koude winter gehad hebben en het k daarboven goed koud zijn», zo verten van de Berk. «Halen we die datum niet, en daar ziet het wel naar uit, dan moeten we verlenging aanvragen. Daarna komt dan nog de derde fase. We zijn er dus nog een tijdje zoet mee». In dat verband merkt Gerard op dat de buurtraad Binnenstad enige tijd ge leden diskussie- en voorlichtingsavon den over drugs en druggebruik georga niseerd had voor de buurtbewoners. De bedoeling daarvan was een dialoog op te zetten met de druggebruikers. Evenals in het voorafgaande jaar had ook in 1983 het overgrote deel (70%) van de verzoeken om consumen tenvoorlichting betrekking op vragen die met het omgaan met het eigen bud get te maken hadden en uit klachten. Met name voor mensen die in ern stige financiële moeilijkheden vet’ (bijvoorbeeld, een gezin dat rondkomen van een RWW-uit' en waarbij binnen korte tijd zon televisie, de wasmachine en de koel kast het begeven: helemaal geen on denkbare of zelden voorkomende si tuatie - de reparatie en/of vervanging van genoemde feitelijk onmisbare ap- j“n aangêboder paraten brengt in zo’n geval vrijwel Daarnaast v schrifte- onoverkomelijke kosten met zich mee. In dat geval is het Consumenten Voor lichtings Centrum vaak de laatste stro halm, waar hulp van andere instanties niet meer mogelijk is. Budgetadvisering Hierbij verleent het C.V.C. ljulp in de vorm van budgetadvisering: hoe kan de consument met de beschikbare (financiële) middelen zoveel moj zaken toch bekostigen. Verder WviUl bemiddeling verleend wanneer de hulpvrager in budgettaire moeilijkhe den is geraakt. Het «veldwerk» in de wijken ge beurt vaak via gespreksgroepjes in wijk- en buurtcentra en is er mede op gericht, de consument zo effectief en zo creatief mogelijk te laten omgaan met haar of zijn eigen financiële mid delen - vooral als die middelen be perkt van omvang zijn. Accent verschoven Uit deze aandacht voor het «werk in de wijken» blijkt ook de accentver schuiving in de werkplannen van het C.V.C.: van het «curatieve» naar het «preventieve» zoals dat in jaarversl agentaai heet. Daarmee wordt bedoeld dat er, inplaats van hoofdzakelijk be zig te zijn met het oplossen van her en der ontstane problemen, meer wordt gedaan aan het voorkomen van zulke problemen: en dat voorkom je, behal ve door de inkomens te verhogen, ook door het geven van goede en gerichte consumentenvoorlichting.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 1