R 19 19: Dansakademie Theatergezelschap De Salon speelt TS r el «Le Square» van Marguerite Duras Tilburg brengt «Petroesjka» Globe speelt nog Pssstt met sirkus ‘Vierde Leopoldavond Tafelkleden de talenstudent» één keer: Wolfson, 1^—^ Jazz in ARGEMTA DIESEL TURBO 999 GULDEN EN! 9UUR anno AUTO TILBURG LL Expositie van Teun Gijssen in C. indpal STADSSCHOUWBURG WITWIT ©GWÜWM] 3 kool ©koppelmans r (n i B 1 Donderdag 2 mei 1985 - pagina 9 2 mei 1985-pagina8 DE TILBURGSE KOERIER Haibloamstraat 4, D« Mow Loon op Zand. TM. 04245-234 Getogen naast de Coca-Cola-tabrieken. atolag I Gravenmoer Geen slotmanifestatie Oude Kerkje Middelbeers j Boeiend toneelstuk Orgelconcert in Hilvarenbeek Drukke maand bij Farce Theater Demmers (pia- erken van Mo- ai Voortzetting danssessie Het Brabants Orkest op de T.V. i en rond het Oude Kerkje Ibeers. ts als *5 In oktober werd burg een oproep MEIMAANDMENU Ardennerham met asperges 14.00- uyr. Zater 17.00 ui in de kollektie. af 45,- hebt tiran- Jijzon- in de keer in de schouwburg-zaal. van Gerardjan Rijnders. Bistro l’Escargot Geopend woensdag t/m zondag vanaf 17.30 uur GESPECIALISEEF GORDIJNEN - TA TAFELKL'" MEUI- MEUBEI t orgel van de S in 1969 door de orgeli 1 uit Weert hersteld in de oorspronkelijke ,ouwd werd in de ee )de eeuw door de Hih r Bernardus I -1875). Het instru- jsters verdeeld over Tefal tkpan Maitre" ij edelstaal or zowel gas ioed voor 4 a Plaats: in van Middelb 1985» zijn geldig ei. d strekt. Zuidelijk Toneel Globe komt op vrijdag 10 mei nog een «Wolfton, de talenstudent», geschreven door en in een regie «Gekortwiekt» rkamertje in -ugers in n bitte- ia een -t En- ieert. De Factorij met «Vuil» St.-Petruskerk gelmakers Ver- 1 en terugge- e staat zo- eerste helft Ivaren- Petrus st. annaplein 16, tel. 430617 Parkeren geen probleem Kunst in Tilburg gaat die hij oppikt op de hoek van 42nd Street. Engels mag er niet gesproken wor den. Anders... S het ligt J ditjaar het wel de Teun Gijs Gijssen is een s nieken en stijlen Hilvarenbeek zal rellen en schilderijt van de meeste nc hebben verlaten, i zal deze expositie zijn met bijzonder zonder man. >ramma deze bevatten: de t dcahier 4 en door Prof. Kees Fens. ikale omlijsting Katinka Minzir - n~n Mai in de Kultuurkrant Til- r r geplaatst om deel te ne men aan een door Stadsschouwburg/Kul- tureel Sentruni georganiseerde dansses sie. De mensen die op deze oproep rea geerden, zijn erin geslaagd om in een kor te periode acht dans-iniprovisatie-projec- ten vorm te geven. In atelier/theater het Heks, Lannerstraat 1. Tilburg Noord. 013-551171, speelt aan staande zondag 5 mei om 15.00 uur thea tergroep Pssstt het stuk sirkus. De vocalisten zijn José Cruijsberg, Max Silverenberg, Beja Vogels, Jopi Jonkers, Gerard van Maasakkers en Ton v.d. Meulen. De avond begint om 20.30 uur en het belooft een erg sfeer vol gebeuren te worden. ookpan kuntu proberen. Voor 999 gulden geniet U van Fiat Argenta rijplezier, met een leasecontract inclusief onderhoud, verzekering en wegenbelasting op maandbasis, gedurende 48 maanden. Bel 681911 of kom naar Ringbaan West 210. Haasaustraat 61 - Tilburg Kruising Ringbaan-West Lage Wttsiebaan Telefoon 013-434268 Ma. t/m vrij, tussen 12.00-13.00 gesloten Er zit een man in een studeerk:- New York. Hij probeert met zijn ving» zijn oren zeven talen te studeren. Een i re noodzaak om zijn allergie voor zijn dertaal (het Engels) te bestrijden. Via ingewikkeld vertaalsysteem zet hij het gels om in de zeven talen die hij bestude» Op zijn studeerkamertje probeert hij zich tevens te isoleren van zijn moeder, die hem op tijd probeert te laten eten en drinken, terwijl hij inmiddels ook allergisch is voor voedsel. Het voortdurend binnendringen van zijn moedertaal speelt ook een rol in één van zijn fantasieën, wanneer hij zich voorstelt hoe het kontakt tussen hem en een hoer Woensdag 8 mei staat er een bijzon dere voorstelling op het programma. Onder de titel «Brei Encore» worden liederen gespeeld van Jacques Brel. zijn te Neder- Het lag in de bedoeling om in een feeste lijke ambiance terug te blikken op de mani festatie, en tegelijkertijd de blik op de toe komst te richten om een antwoord te vinden op de brancfende vraag waarheen het gaat met de Tilburgse kunst in al haar facetten. Het werd ir meulen bracht i als het gebc van de 19c beekse orgelmaker van Hirtum (1792-1 ment heeft 29 regisi twee manualen en een vrij pedaal. Is dit werkelijkheid of theater? Allebei. Louis Wolfson leeft op dit moment - na de dood van zijn moeder - in het Fransta- ligfe Montreal. Gerirdjan Rijnders schreef een stuk over hem dat Globe vanaf half april door het hele land zal opvoeren. Kees Hulst, Gijs de Lange en Huib Rooijmans zullen de titelpersoon vertolken. Verder spelen mee M.A. Whiteside, Jentien de Boer en Ingeborg Loedeman. De drama turgie is van Rob Klinkenberg en het decor van Paul Gallis. studeerd. Sinds 1970 is Ad van Sleu- wen organist van de Hilvarenbeekse St.-Petruskerk en sedert 1975 docent theoretische vakken aan het Brabants Conservatorium. Kerrysoep Roodbaars in dragonsaus Kalfskotelet in roomsaus Ijstaart Koffie met bonbon 39,50 (Uw chefkok Geert Seebregts) GALLERY CLUB Geopend van dinsdag t/m zondag vanaf 20.00 uur Heuvelring 37, Tilburg Voor reserveringen van feestavonden, vergaderingen en bistro 013-430738-555899 De schilder Teun Gijssen is recent 75 jaar geworden en ter gelegenheid van zijn verjaardag worden er in drie plaatsen tentoonstellingen georgani seerd, namelijk in Helmond, Geldrop en Hilvarenbeek. Het ballet «Petroesjka» op muziek van Igor Slrawinski, werd voor het eerst opge voerd in 1911 in Parijs door de «Ballets Russes» van Segej Djaghilef. De hoofdrol len werden toen gedanst door de legendari sche Vaslav Nijinski, Tamara Karsavina en Adolf Bolm (respectievelijk Petroesjka, de Ballerina en de Moor). In de uitvoering van de Dansakademie Tilburg worden deze rol len gedanst voor studenten uit de eindexa menklas van de opleiding Toneeldans. De instudering van dit ballet geschiedt met behulp van voormalige solisten van het Nederlands Ballet/Het Nationale Ballet die de originele choreografie kennen uit de tijd dat zij bij deze gezelschappen werkten met de danser-choreograaf Leonid Massine (de eerste Petroesjka na Nijinski). Het betreft in dit geval Ronald Snijders, Leonie Kramer en Conrad van de Weetering. Voor de regie van de kermisscènes is een beroep gedaan op Monique Waagemakers, regie-assistente bij de Nederlandse Omroep Stichting en voormalig studente van de Dansakademie Tilburg. Het orkest wordt geleid door Jac ques van Steen. De algehele leiding is in handen van Simon André, coördinator van de opleiding Toneeldans. jssen schilder die vele tech- i heeft geschilderd. In 1 hij zeer recente aqua- rijen exposeren, waar- nog nooit het atelier Voor de bezoekers ne een kennismaking inder werk van een bij- Woensdag 8 mei is er in de schouwburg zaal een zeer bijzonder project van de Dansakademie Tilburg te zien: de integra le uitvoering van het ballet «Petroesjka» met medewerking van bogerejaarsstuden- ten van de opleidingen Toneeldans, Do cent Klassieke Dans en Docent Dansex- pressie (in totaal meer dan zestig mede werkenden). De voorstelling wordt bege leid door de orkestklas van het Brabants Conservatorium, waarvan de Dansakade mie een onderdeel is. De organisatoren van «Kunst in Tilburg 1985» hebben moeten afzien van de aange- kondigde slotmanifestatie op vrijdag 3 mei. Lezing over Heine De laatste lezing in dit seizoen georgani seerde serie van Stadsschouwburg/Kultu- reel Sentrum en de Vrije Boekhandel, wordt op dinsdag 4 mei in de studio-zaal verzorgd door Martin van Amerongen. Hij zal spre ken over Heinrich Heine naar aanleiding van de verschijning van zijn nieuwe «Het matrassengraf» Van Sleuwen studeerde orgel bij Hub Houët en rondde zijn studie af met het behalen van het solistendiplo ma in 1979 na eerder voor de hoofd vakken piano en theorie te zijn afge- =RD IN API JTEN iFELKLEDEN JBELSTOFFEN ELSTOFFERINO... Smans <tel GianoI,en <«e Stadsschouwburg door Dr A M van Peski Marie te Tilburg haar vierde Leopoldavond. Het vierde Leopoldcahier dat deze Stond vorig jaar het werk van J.H. avond zal verschijnen, bevat de uitge- Leopold centraal in de voordracht van werkte lezing van Enn0 Endt getiteld Enno Endt, dit jaar zal Prof. Kees Fens «Herman Gorter en J.H. Leopold», het werk van deze dichter nader belich- De aanvang van de literaire avond is ten- 20.30 uur, Theaterkelder van het com- Globaal zal het programma deze _jex stadsschouwburg(Kultureel Sen- avond drie onderdelen bevatten: de trurn Stadsschouwburgring te Tilburg, presentatie van Leopoldcahier 4 en Het Leopoldcahier is deze avond al een lezing door Prof. Kees Fens. te koop later za] het ook in de boek- De muzikale omlijsting wordt ver- handel te verknjgen zijn. Het is na ver- zorgd door Katinka M manga (mezzo- schijnen ook rechtstreeks te bestellen sopraan) en Ben Martin Wijnand (pia- bij de Stichting J.H. Leopold, Postbus DoeK no) die liederen op tekst van J.H. Leo- 3060 5003 DB in Tilburg Lezley Havard, de Amerikaanse schrijf ster van dit stuk, plaatst de toeschouwer voor een raadsélachtige situatie. Het ele ment van de psychologische thriller is dui delijk aanwezig. Het stuk gaat verder dan de vader/zoon-relatie. Het stelt problemen van alledag aan de orde en het konfronteert ons met onbegrip, wanhoop, verlangen naar liefde, schuldgevoel en angst. Wij een afwij kend levenspatroon vertoont, wordt betiteld als «gek en onaanvaardbaar», wordt mond dood gemaakt, wordt gekortwiekt. Hier leidde het tot opname in een psychiatrische inrichting. Koffiekonsert van de S.M.E.T. door Ton no). Uitgevoerd worden werken van Mo- vandi zart, Chopin en Moussorgski. Zondag 12 pred mei in de foyer schouwburg-zaal. «Sirkus» is een bewerking voor kinderen van «August. August, August» van de Tsje chische toneelschrijver Pavel Kohout. Sju is clown in het circus, maar hij droomt ervan de acht witte paarden te mo gen dresseren. Dat is echter het topnummer van het circus en alleen de directeur mag dat nummer doen. Om zijn droom werke lijkheid te maken, zal Sju zijn directeur De regie van deze produktie is in handen van Annemarie Prins. Anders dan in «Hi roshima mon amour», waarin het beeld cen traal staat, speelt het geluid hier een belang rijke rol. «Le Square» wordt gespeeld door Lineke Rijxman, verbonden aan het RO Theater en Ton Kuyl. free lance-acteur, die al bij Theater Terzijde met Annemarie Prins heeft gewerkt. In Filmhuis Tilburg vindt een Marguerite Duras-Special plaats. Dit houdt in dat tot en met woensdag 8 mei diverse films van Duras vertoond worden, en extra wordt op zondag 5 mei om 21.00 uur de film «Le Ca mion» vertoond, zondag 12 mei om 20.00 uur worden twee films van Duras op video vertoond en zondag 19 mei op video drie films. WEEKMENU Gerookte paling op roggebrood Champignonsoep Brochette St.-Germain Irish cafe 27,50 Zaterdag 4 mei a.s. zal Jan Naaij- kens deze tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling zal tot en met zondag 2 juni a.s. de wanden van het gemeentehuis sieren. De openingstijden zijn: zaterdag 4 mei vanaf 17.00 uur. Weekdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdagen gesloten. Het huis van Bernarda Alba Het beroemde toneelstuk van Federico Garcia Lorca wordt in een regie van Agaath Witteman gespeeld. Een produktie van Theater Persona, Stichting Lorca, Toneel groep Sater en een aantal schouwburgdirec ties. Met o.a. Ellen Vogel, Elise Hoomans, Heleen van Meurs, Celia Nufaar en M Louise Stheins. Een 60-jarige moeder t“ niseert haar vijf dochters. Een zeer bijz dere produktie die op dinsdag 14 mei ir schouwburg-zaal gespeeld wordt. Matthias Maat en Pamela Koevoels spe len «Vuil», een ko-produktie van De Fac torij in samenwerking met de Stichting Bam. Te zien op vrijdag 10 mei in de stu dio-zaal. Aan deze voorstelling wordt mede werking verleend door Wendelien Dijkman (klarinet), Menno Romers (bas), Bram van Berkel (percussie), Imke Bartels (viool) en Lizzy Kean (piano). Openingstijden: za. 4 mei 3.00 uur, zo. 5 mei 11.00-18.00 «Gekortwiekt» is een spannend toneel stuk van Lezley Havard, waarin wij alles te weten komen over een vader/zoon-rela tie. «Gekortwiekt» wordt in een regie van Josephine van Gasteren gespeeld door Ju les Croiset, Frederik de Groot en Hans Cornelissen, op vrijdag 3 mei in de schouwburg-zaal. «Le Square» is het tweede toneelstuk van Marguerite Duras. Het verscheen eerst, in 1955, als roman-in-dialoogvorm en werd in 1957 tot een toneelstuk omgewerkt. Een «square» is een typisch Frans parkje op een plein, met een hek eromheen, zoals wij dat niet kennen. In «Le Square» wordt de ontmoeting be schreven tussen een wat oudere man en een jong meisje. Zij zoekt hartstochtelijk weg te komen uit een ongemakkelijk bestaan als kindermeisje bij een gehate familie. Hij daarentegen heeft afgezien van elke poging tot verandering. Wat gebeurt er tijdens deze ontmoeting? Hoe werken de behoefte aan stilstand en de zucht naar verandering op elkaar in? Is er overeenstemming mogelijk? Een relatie? Het vierde Leo[ avond zal verschijr werkte lezing van I «Herman Gort, De aanvang t 20.30 uur, Thea plex Stadsscf trum, Stadssch Het Leopok te koop, later g wordt ver- handei te vcriu a Mtnanga (mezzo- Mk rechtst lartin Wijnand (pia- bij de Stichting j.H. i tekst van J.H. Leo- 3060 5003 DB ir «Vuil» is een blauwdruk van ondanks de benauwdheid van l en maatschappelijke terreur, toch woord zoeken naar de uitkc verzorgde toekomst. De voorstelling geeft een indringende kijk in het konformistische denken dat op sprin gen staat. Het konflikt tussen de twee per sonen uit zich door het voortdurend ont kennen van eikaars waarden. De een doet dat optimistischer dan de ander. Hij verzorgt u. doet alles om het u naar de zin te maken. Zij ontkleedt zich tot op het merg en toont haar ziel. Een poging tot kontakt in het stuk is vanzelfsprekend... maar bever niet. Het eerste resultaat was te zien op 15 maart jl. De bedoeling van de tweede pre sentatie op donderdag 9 mei in de studio- zaal is om te laten zien op welke wijzen de dansprodukties zich hebben ontwikkeld. Wat hebben diverse meningen en kritieken voor invloed gehad bij het verder uitwerken van de dansen? Welke ervaringen hebben de werkwijze, de voorbereidingen en de pre sentatie opgeleverd? Het resultaat van deze dansprojectie is tot stand gekomen op basis van improvisatie vanuit diverse dansstijlen. Van wezenlijk belang is de werkwijze, die de mogelijkheid schept om wilde ideeën on middellijk uit te voeren, eikaars plannen in nauwe samenwerking te realiseren zonder lajige discussies. De korte voorbereidings tijd is een belangrijk onderdeel van deze werkwijze. Het gaat bij deze dansprojecten niet al leen om dans, juist nieuwe samenwerkings verbanden moeten de ruimte krijgen, b.v. met live-muzikanten, decors, kostuums en licht. Café-restaurant-party centre ontplooit diverse activiteiten. Gezellige cafébar waar u rustig kunt vertoeven Specialiteitenrestaurant party centre, ontmoetingsplaats voor de zakenwereld met zakenlunches. i mensen, die het patroon een ant- komst van hun Op zondag 5 mei a.s. zal Ad van Sleuwen op het Van Hirtumorgel in de Tobias Delius (tenorsaxofon) en Mie hiel Scheen (piano) vot Petruskerk te Hilvarenbeek een Bach- dag 9 mei in de theaterkelder een konsert zal verzorgen. Dit duo im een nan jaar en concert geven in de concertenreeks van Middenbrabantse«ge!l™e. He. dag 10 mei vindt in de studio-zaal een konsert plaats door de Rotterdamse bassist/komponist concert begint om 1 b.UU uur. Ed de Vos met zijn groep het Prisma Orkest. Het programma zal om ongeveer 22.30 uur be ginnen en de bezoekers van de drie activiteiten die eerder op de avond in het schouwburg- complex plaatsvinden (Globe in de schouwburg-zaal. De Factorij in de studio-zaal en de leo- poidavond in de theaterkelder) betalen slechts 2,50 voor dit konsert. Het Prisma Orkest zal in de volgende bezetting optreden: Peter van Bergen (tenorsaxofoon), Peter Haex (tuba), Bo de Graaf (alt- en sopraansaxofoon), Jacques Palinckx (gitaar), Ed de Vos (kontrabas) en ried van Duynhoven (slagwerk). In samenwerking met de Stg. Aire- bomemu-seum Best en Keep them rol ling, organiseren het actiecomité voor O.W., en Middelbeers en Stg. het Oude Kerkje een expositie waarin te ruggeblikt wordt naar de oorlogsjaren. Van het airebomemuseum zien allerlei attributen van het landse leger uit de jaren ’40. Een gedeelte van de expositie is in geruimd voor .oorlogsherinneringen in de vorm van foto’s, documenten e.d. die vooral betrekking hebben op de Beerzen in de jaren ’40-’45. Het actie comité heeft deze zaken verzameld en ,:-t in de bedoeling in de loop van r een boekwerk uit te geven over 4 wel en wee in de Beerzen geduren- de tweede wereldoorlog. Ook worden er zinken en zilveren oorlogs- en herinneringsmunten uit die jaren tentoongesteld. Keep them rolling tenslotte komt met een aantal oude legervoertuigen naar Middelbeers, die in de buurt van het Oude Kerkje te bezichtigen zullen zijn. De K.R.O.-T.V. zal op zaterdag 4 mei a.s. van 21.50-22.25 uur via Neder land II een opname uitzenden van Het Brabants Orkest onder leiding van An dré Vandemoot, die gemaakt werd op 21 februari 1984 in het Casino Den Bosch. Programma: J.S. Bach: Branden burgs Concert no. 3 in G; Beethoven: Fantasie voor piano, koor en orkest in c Opus 80. Solist: Arnaldo Cohen m.m.v. Brabant Koor. Het Farce Theater, dat gehuisvest is in de Voltstraat 18, gaat in mei een drukke maand tegemoet. Donderdag 2 mei gaan de aktivitei- ten al van start. Er wordt dan een film gedraaid: les petites fugues, van de Zwitserse cineast Yves Yersin. Deze voorstelling begint om 20.30 uur. Vrijdag 3 mei draagt het Farce Theater haar steentje bij aan het to taalprogramma in het kader van de manifestatie voor Radio Freedom. Voor de decors, kostuums en rekwisieten heeft de Dansakademie de medewerking verkregen van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen en Het Nationale Ballet. In het voorprogramma zijn een aantal korte balletwerken opgenomen, waaronder «Ecole de Ballet» op muziek van Scott Jop lin en «Visions fugitives» op muziek van Sergej Prokofjef. moeten worden. De directeur wil Sju wel een vinger in de pap geven, maar zorgt er heel geslepen voor dat het nooit een hele hand wordt. Hij stelt een aantal onmogelij- T 1 ke voorwaarden, maar verkijkt zich op de H llVardlDCCK creativiteit en fantasie van Sju. die uiteinde lijk toch aan alle voorwaarden weet te -vol doen. Wanneer Sju dan toch in de kooi Zaterdag 4 mei a.s. wordt er om staat om de paarden te dresseren, speelt de 17.00 uur een tentoonstelling geopend directeur zijn laatste troef uit: niet de paar- in de expositieruimte «de Wandelgan- gn’J" h« gemeends van het einde van zijn droom, want de zoon van eeK- Sju neemt de droom van zijn vader over. De Salon, het nieuwe theatergezelschap onder artistieke leiding van Annemarie Prins, Ed win de Vries en Henk van der Meulen, brengt twee toneelstukken uit van de Franse ci- neaste en schrijfster Marguerite Duras. Naast bet wereldberoemde filmscript «Hiroshima mon amour» (waarvan de bewerking op vrijdag 17 mei in de studio-zaal te zien is, de film is te zien in het Filmhuis van donderdag 2 t/m. zaterdag 4 mei, om 20.00 uur), wordt op za terdag 11 mei in de studio-zaal «Le Square» gespeeld. Door de grote financiële onzekerheid die deze kunstmanifestatie kenmerkt, was het onmogelijk om een behoorlijk programma voor een dergelijke slot-avond in elkaar te zetten. «Kunst in Tilburg 1985» eindigt dus op 4 mei aanstaande zonder terugbük, zonder vooruitblik. De vraag naar de toekomst van de Tilburgse kunst blijft vooralsnog een open vraag. Een terugblik op de manifesta tie leert in elk geval dat het dit jaar mogelijk gebleken is om een aantal organisatoren van verschillenden huize bij elkaar te brengen in de organisatie van dit grote project. Cultu rele instellingen, maar ook groeperingen die slechts zijdelings bij de kunst betrokken zijn, zoals de Rotary Club en het Tilburgs Instituut voor Academische Studies, teke nen gezamenlijk voor «Kunst in Tilburg». Het is voor het eerst dat een dergelijk ver bond tot stand kwam en het is een verheu gend gegeven dat die samenwerking moge- De gekozen vorm van de manifestatie, waarbij een tentoonstellingscommissie de werken zodanig over de verschillende ruim tes verdeeld heeft dat er per ruimte een een heid ontstaat in de soort of de stijl van werk, blijkt uitstekend te hebben gewerkt. De Tilburgse kunst is in beweging, dat is iets dat met zekerheid kan worden vastge steld. Zozeer in beweging zelfs dat het on mogelijk is om te voorspellen hoe de vol gende manifestatie eruit zal gaan zien. Maar dat er een vijfde jaarlijkse kunstmanifestatie moet komen, dat staat vast.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 9