11 179 Sunmo l,79 r Pullman. KUNST Krijtrotsen op Rügen 320,- Uw gewicht en lengte 510,- DOOR VINOLOOG LOUIS JANSSEN 5 MM GROENEND A AL 25, Jerez, Spanjes meest bekende wijnstad en waar u op moet letten bij de aanschaf van een matras. Eind deze maand eerste begin Tilburg «compacte stad» Zomerkoopjes Oversized T-shirt 7,9 5 I Donderdag 25 april 1985 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER il 1985-pagina 6 door paul vroom Menu van de week V Gebakken peren Vervolg van biz. 1 gewone gekookte aardappt En vergeet ook hierbij de 1-per soon s Ligcomfort Juiste ondergrond mode Ventilatie 98,- GROENENDAAl Rissoles Surprise Scholfilets met zalm 2-delig-pakje pantalon jasje van 149,- voor modische polo's In het Pullman programma vindt u op elke vraag het juiste antwoord. CUISINE NORMAAL, MIJN IDEAAL. Beddenspeciaalzaken ^Nijverstraat 121,Berkdijksestraat 83 TILBURG^ verpen srschinken combinaties. tusser o- de kapel overeen- zou liggen «in Iet best pen en de geknipte bieslook. De sauce royaal over de visrolletjes draperen en direkt opdienen. Het garnituur? Probeer eens een beet- 'lerry hapjes Deze be is, blokjes Onderstaande recepten zijn steeds voor 4 personen. Scholfilets met zalm. Dit gerecht is een variant op het ge kende ’’paupiettes de sole au saumon”. Ik neem hier de qua struk- tuur zachtere schol als vulling en rol j-i([e zajm er omjjeen eperde en gezouten fi- een jasje van gerookte 25 gr. bloem, 10 olletje vast met een - --'kker en pocheer visbouillon die u vol- Pantalons div. modellen NU 39,- 9,95 >kte srs van het mes, 10 gram met de bolle kant naar boven. Eiwit stijfkloppen met de suiker. Spuitzak met kartelmondje hiermee vullen en e peertjes een mooi randje iet hier en daar een klein Bestrooien met wat suiker, grill plaatsen en in enkele minuten laten kleuren tot het eiwit mooi bruin en hard is. Ja en wat smaakt hier nou beter bij dan ’n klein glaasje Poire Williams? Succes en... tot volgende week. voorverwarmde bordjes van plakjes tomaat. Bij st ’n lekkere i die u ook prir. iet volgende ge De Soave 1982 van Jean Am hele Nieuwlandstraat ondergaat dit lot. Zo zal 1 vervangen zullen zo maakt toirt Ingrediënten 8 stuks zandtaartde^' 126 gr. bloer.., 65 gr. I snufje 8 halve peertjes uit blik (of verse peertjes die u eerst in suikerwater 1 eiwit, 30 gr. suiker. bessengelei om de koekjes te bestrijken. 2-persoons Uit de oven nemen en van het bak blik af laten afkoelen. De halve peertjes heeft u inmiddels goed laten uitlekken, desnoods met keukenpapier droog deppen. Nu de ovale koekjes insmeren met zwarte bessengelei. Hierop de peren nu rond de spuiten, me rosetje. 1 onder de Wenn ichmich lehn’an deine Brust, Kommt’s über mich wie Himmels lust; Doch wenn du sprichst: rich liebe dich!» So muss ich weinen bitterlich. T-shirt met kruisband op de rug Sweatshirt met voorsluiting dames- en herenmodel 07 5 0 9 Piustraat 26, hoek De Noordduitse schilder Caspar David Friedrich (1774-1840) behoort zeker niet tot de beroemd ste kunstenaars aller tijden. In de golfbeweging van waardering en kritiek staat zijn werk echter de laatste jaren zeer in de belangstelling. En die belangstelling vloeit op haar beurt weer voort uit de grote aandacht die algemeen wordt besteed aan de Romantiek, de negentiende eeuw, de middeleeuwen. Ook nu bestaat er weer een at mosfeer van romantisch verlangen naar het onmogelijke, van wegvluchten in het verleden, van af keer tegen de heerschappij van verstandelijkheid en technologie. In dat beeld van verlangen naar een rein, onbedorven verleden en alle deugden die aan dat verleden worden toegedicht, past een fi guur als Caspar David Friedrich uitstekend. Gebakken peren. Voor dit nagerecht zit u echt eens met de ’’gebakken peren”. Toch'maar doen, want het is ’n leuk, smakelijk en niet moeilijk te maken dessert. Zandtaartdeeg maken met genoemde ingrediënten. Op koele plaats onge- veer een uur laten rusten. Uitrollen Zwarte be op flink met bloem bestoven aanrecht war e e tot een lap van ca. Vz cm. dikte. Snijd hieruit met 'n puntmes koekjes, ovaal in peervorm, maar ca. 2 cm. groter dan de halve peren. Op beboterd bak blik in voorverwarmde oven plaatsen en afbakken in ca. 20 minuten op 175° C. litgeperste knoflook kommetje en bestrijk hiermee de i laten fruiten. randjes van de uitgestoken deegplak jes. Nu de inmiddels afgekoeldë vul ling in het midden van de rondjes leggen en de deeglapjes dichtklappen. Het eiwit dient als ’’plakmiddel”, eventueel het op elkaar geslagen deeg aan de randjes met wat koud water verder aandrukken tot alles goed ver pakt zit. Afbakken in voorverwarmde oven, ca. 25 minuten. Opdienen op v: met garnering v dit gerecht past italiaanse wijn die u ook prima kunt stoven aanrecht rondjes schenken bij het volgende gerecht: D: Scz-. c 1982 van Jean Arneaud. Een topper voor ’n redelijke prijs. Wenn ich in deine Augen seh’ So schwindet all mein Leid und Weh, Doch wenn ich küsse deinen Mund, So werd’ ich ganz und gar gesund. de gerookte -am. Wikkel de gepep,. Iets passend in e“ zalm. Zet dit’rollet houten borrelprikk 6 minuten in de vi. gens recept in ca. 1 uur heeft getrokken. Uit de bouillon nemen en op schaal warm houden b.v. in de oven. Maak nu een lichte roux en voeg de gezeefde visbouillon erbij. Op smaak brengen met aroma, peper, gaar meiknolletje met daarbij zout, cognac, drupje citroen en room, gewone gekookte aardappel. Van het vuur af eidooier erdoor klop- En vergeet ook hierbij de Soave niet! Hoofdbanden in div. kleuren NU 4,95 Koopvaardijstraat Ingrediënten 8 Scholfilets, 150 gr. gerookte gesneden zalm. Voor de visbouillon: viskoppen en graten, 2 dl. witte wijn, laurier, 1 uitje, thijm, selderij, wat citroen sap, peperkorrels, zout. Voor de sauce: 25 gr. boter, -7pijpjes bieslook, Vz borrelglas cognac, scheut room, 1 eidooier. pront, tenwi, moder met z-; ge etabliss Jef sherry- en aan op e,^ wie zal zich Wie hier of brandy die men h de grijsaard in het midden draagt een gekle de jas in Pruisisch blauw. Daar dit de kleu ren zijn van respectievelijk liefde, hoop en geloof valt hier natuurlijk een tintje van godsdienstigheid te ontwaren. Niettemin klinken diegenen die in het schilderij een verzinnebeelding zien van Friedrich’s prille huwelijksgeluk, een stuk geloofwaardiger. Overigens zij nog opgemerkt, dat de vrouw en de staande man alletwee zijn uitgedost in wat men toen had vastgesteld als de «Duit- them Ro se nationale dracht», de vrouw in een rode Rothko, - robe, de man in een veldgroene uitmonste- wijd is aan Caspar ring. De vrouw zou in het schilderij Frie- Thames and Hudsc drichs echtgenote voorstellen, de man rechts Pelicac‘"l“ zou Friedrich zelf zijn. sche~ Daarbij had hij zichzelf niet naar het le- mond ven uitgebeeld - hij hield er niet van zich- boek, zelf «gelijkend» op een schilderij te zetten, ook de getoonde kleding paste niet echt bij hem; Friedrich bewoog zich, echt roman tisch; onder het werk, het liefst in een grijze reismantel, waaronder hij verder niets droeg (zoiets als het opwindende geheim van de Schotse kilt, dus). De oude heer die voor zichtig vooroverbuigend in de diepte blikt wordt geduid als het andere ik van Frie drich, omlaag kijkend naar de afgrond des levens en zich afvragend of het allemaal wel echt goed zou komen. Dat gebeurt nu een maal nooit en ook de idyllisch («Ik ben zeer content; in plaats van een oude kwispedoor staat er nu in elk vertrek een schone spuug- bak. Lof zij de ordening der huwelijkse staat») begonnen echtverbintenis van Fried rich en Caroline Bommer verzuurde tot een hel die voornamelijk bestond door Caspar Davids tot ziekelijke omvang gegroeide en op niets gebaseerde jaloezie. Opmerkelijk is in dit verband een tekening die hij in 1837 vervaardigde, 19 jaar nadat hij het schilderij van de krijtrotsen maakte. De tekening, met dezelfde titel als het schilderij, toont bijna hetzelfde uitzicht op zee, echter zonder mensen en met struiken en bomen die zijn verdord en afgezaagd en niet meer in elkaar Momenteel ben ik een reclamecam pagne aan het voorbereiden voor ’n E grote snackfabrikant. Dat betekent een prettige kombinatie van hobby R en beroep; reclameadviezen ener- zijds, smaakadviezen anderzijds. >»1 Daar moet dus wel iets heel bizon- ders uitkomen. Inmiddels heb ik wel groot respekt gekregen voor deze in dustriële smaakmakers. Er is na tuurlijk nogal wat geautomatiseerd in de produktie, maar de finishing touch, nét dat beetje smaak meer, dat speelt zeker in de snackindustrie een grote rol. Ik zal u daarover later graag wat meer vertellen. Nu terug naar de eigen keuken voor een hope- T lijk smakelijk menuutje. aaiideeg blzem, 1 eidobier, boter, 40 gr. suiker, L zout. Het is opvallend dat de belangstelling voor de middeleeuwen die de laatste jaren zeer toeneemt (denk aan het succes van «middeleeuwse» detective-romans van Eco en Nolthenius, gepopulariseerde geschied verhalen zoals van Leroy Ladurie en Tuch- man en de vele gezelschappen en gezel schapjes die muziek uit de late- middel eeuwen op authentieke wijze uitvoeren), ge paard gaat met een groeiende aandacht voor de periode die we de Romantiek noe men. Een van de kenmerken van die roman tiek was weer, het teruggrijpen naar de mid deleeuwen; in de golfbeweging verstand gevoel vertegenwoordigen de middeleeuwen en de romantiek - alsmede het huidige te rugverlangen daarnaar - het gevoel, terwijl de klassieke oudheid, het tijdperk van de Renaissance en de verlichting in de acht tiende eeuw, evenals de «technologische» twintigste eeuw de verstandskant belicha- Merkwaardig is dat de romantiek, het ro mantische, in de vijftiger en het begin van de zestiger jaren helemaal «uit» was, terwijl i vanaf het midden der zestiger jaren men zich weer kan permitteren waardering voor deze stroming te hebben. Een stroming overigens die vrij lang heeft aangehouden. Al valt zoiets moeilijk vast te omlijnen is er wat voor te zeggen de romantiek - die zich uitte op het gebied van filosofie, dichtkunst, beeldende kunst, mu ziek en geschiedschrijving - te laten begin nen omstreeks het midden van de achttien de eeuw, met de «terug naar de natuur»- ideeën van de Franse schrijver en filosoof Rousseau (Julie, of de nieuwe Héloïse, 1761). In de muziek klonken de uitgangs punten van de romantiek het laatst, maar ook het langst door. Hier duurde die stro ming van omstreeks 1815 tot circa 1914: van het eind der Napoleontische periode tot Matrassoort Gebruiksduur t.o.v. prijs Rissoles Surprise. Verrassingskoekjes deze week als voorgerecht. In Italië krijgt u ze waarschijnlijk opgediend uit de frituurpan. Ik bak ze liever afin de oven. Met ’n bladerdeegje uit de win- borrelglas kei, want om dat zelf te maken ont- breekt vaak de tijd (en de moed!) Sjalotten goed fijn hakken, champig nons wassen en in kleine stukjes snijden. Boter verhitten in koekepan, bacon of mager spek even aanzetten, gehakte sjalot en uitgeperste knoflook toevoegen en even Imcu mmu. Nu de champignons er bij en even flink laten kleuren met paprika poeder, peper en zout. Nu de bloem erover strooien en enkele minuten goed doorwarmen. Room en de sherry erbij en onder voortdurend roeren opnieuw aan de kook laten komen. Van het vuur af de in blokjes gesneden ham, de peterselie en de ei dooier door de gebonden massa roe ren. Op smaak maken met peper, zout, aroma en goed af laten koelen. Steek uit de plakjes bladerdeeg op uw met bloem bestoven aanrecht rond;:: met 'n doorsnede van ca. 12 cm. Klop het eiwit met 'n vork los in een ?anismen die ge lij) aag. De myst rbaar in het ene vat wezig is en in het andere niet, karakteristieke aan een fine behoedt de inhoud van het vc datie. De wijnen waarop geen fior-ontwik- keling heeft plaatsgevonden, hebben een meer getinte kleur. Aansterking met wijnalcohol tot 1716% geeft de vermaar de geurige Oloroso-» -sherry. SOLERA-SYSTEEM Om steeds dezelfde kwaliteiten te kunnen brengen, worden de sherry-vaten in een solera* -systeem gebracht. De vaten liggen meestal vier hoog en de bo venste laag bevat de jongste sherry. In vakkringen heet deze rij de derde •cria- dera», ofwel kinderkamer. Daaronder liggen de tweede en eerste criadera en op de grond de rij die «Suelo» (vloer) ge noemd wordt. Zodra men aan botteling op fles toe is worden alleen de onderste vaten afge- ■■’t doch elk niet meer dan voor een- •rde deel. Pas in dit stadium wordt aan fino-sherry wijnalcohol toegevoegd. Di rect daarna worden de vaten van boven naar onder bijgevuld Zoals gezegd is dit systeem erop gericht jaar in, jaar uit een constante kwaliteit te brengen. EEN SHERR Y-IMPER1UM VAN ISO JAAR In 1835 verliet het eerste vat de toen nog kleine bodega van Gonzalez Byass. Anno 1985, precies 150 jaar later, heeft J-lucent 93 miljoen liter wijn in De gebouwen beslaan een opper vlakte van 123.000 m2. Het bezit aan eigen wijngaarden is 2.200 hectare. Haar wereldbekende paradepaard heet Tio Pepe. De aangeklede fles met hoed en gitaar is een van de beeldmerken die in het sherry-land domineren. Het is een bekentenis dat wij tijdens deze wijnreis niet veelvuldig aan Bacchus maar wel aan Tio Pepe hebben geofferd. Dat ook dit een plezierige ervaring is, zullen sherrykenners zich zonder meer kunnen indenken. verstrengeld kunnen raken: de hoop is ge strand - net als op weer een ander schilderij van Friedrich. Nog snel even wat literatuur. In de reeks DuMont Taschenbücher verscheen Caspar David Friedrich - Leben und Werk door Je Jens Christian Jensen (Keulen 19836). Een goede en goedkope inleiding. Zeer de moei te waard is het fraaie werkje van Robert Rosenblum, Modem Painting and the Nor- •uRomantic Tradition - Friedrich to waarvan het eerste hoofdstuk ge- j -tCaspar David. Verschenen bij tames and Hudson (Londen, 19833). In de Jicanreeks Style and Civilisation ver scheen Hugh Honour’s Romanticism (Har- mondsworth, 19812). Een mooi plaatjes boek, en voor snelle lopers nog net in de ramsj ergens in Heuvelpoort is het bij Phai- don verschenen Romanticism door Jean Clay (Oxford, 1981). Interessant is Phan toms of the Imagination - Fantasy in art and literature from Blake to Dali, van onze land genoot A.M. Hammacher, verschenen bij de New Yorkse kunstuitgeverij Harry N. Abrams (New York, 1981)(Quoque Maio- rana Flos fecit). Teneinde in de juiste stemming te gera ken, willen we u aanraden van de componist Robert Schumann het Pianoconcert in a Moll te beluisteren of diens Dichteriiebe, waaruit wij u het volgende vers van Hein rich Heine tot slot als kleinood achteloos toewerpen: het begin van de Eerste Wereldoorlog, van de «late» Beethoven tot de «vroege» Schon berg. De romantiek manifester"1' "'u Europa en bezat naast veel ten ook een sterke hang naar het natior.u.v, of om het wat navranter te zeggen, het volkse. In veel landen was die nationalisti sche tendens een reactie op de onderdruk king en vernedering die Napoleons heer- Katoen pullover kleur wit 1 Kapelhof Vorig jaar deden er zich problemen voor bij de Kapelhof, de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Nood. Het be stuur van de kapel maakte bij de ge- toegankelijheid meente bezwaar tegen de fietsroute die vorderen en het langs de kapel loopt en er al enige tijd gema lag. Er was indertijd tussen de gemeen- blijft te en het bestuur van de ka~1 -- gekomen dat de kapel zou liggen een oase van rust». Het bestuur zag mid< die oase van rust veranderen in het te- dén gendeel. Er schijnt nu echter overeenstem ming te zijn tussen gemeente en be stuur. Want in een brief van de afde ling Voorlichting en Inspraak van de gemeente Tilburg staat het volgende te lezen: «De fietsroute door de Kapel hof komt zover mogelijk van de kapel af te liggen» en: «Tussen de fietsroute en de kapel worden leilinden ge plaatst». De rest van de straat Niet alleen de fietsroute door de Kapelhof wordt opnieuw ingericht, de schappij - over bijna heel Europa - met zich mee had gebracht. .Zo’n nationalistisch ge voel heerste sterk in Duitsland, aan het be- t manifesteerde zich in heel gin van de vorige eeuw in naam nog het naast veel andere elemen- Heilige Roomse Rijk uit de middeleeuwen, te hang naar het nationale, maar feitelijk niet meer dan een losse verza meling van honderden grote en vooral klei ne vorstendommen en vrije steden, die alle maal een grote mate van onafhankelijkheid bezaten en absoluut niet in staat bleken ge zamenlijk, op grond van de gemeenschappe lijke taal en het gemeenschappelijk verle den, ook tot een staatkundige en militaire macht van betekenis te worden. Er waren twee elkaar bestrijdende mogendheden in dat Duitse Rijk: Oostenrijk en Pruisen, maar de ware macht lag in die dagen bij de Franse keizer Napoleon, die met Duitsland deed wat hij wilde en zo in 1806 het Heilig Roomse Rijk liet opheffen en het aantal Duitse staten en staatjes in één klap met on geveer viervijfde verminderde. Dat gaf veel Duitsers een gevoel van on macht en zo begon langzaam de eenheidsge dachten te groeien op grond van de ene r'-:tse natie en het ene Duitse volk, juist in 1(Jl_ j j onmacht verheerlijkt tot iets reins, zui- vers, raszuivers-enfin waar die verheerlijk king van het eigen volk toe leidde heeft het De' Derde Rijk van Hitler - ook die term Derde ver‘ Rijk hoort tot het vocabulaire van de ro mantiek - de wereld laten zien. Caspar David Friedrich behoorde tot die Duitsers wier nationaal bewustzijn in hoog tempo ontwaakte. Hij was geboren in Greifswald, aan de Noordoostelijke kust van Duitsland (nu niet ver van de Oost- duits-Poolse grens), vlakbij zijn lievelingsei- land Rügen. Dat gedeelte van de landstreek Pommeren behoorde destijds tot Zweden, dus ook Friedrich kende de bitterheid van vreemde overheersing. Hij ontving zijn opleiding - en ook dat is opvallend - aan de Akademie van de Deen se hoofdstad Kopenhagen. Via zijn leer meesters en zijn vrienden was Caspar David in contact gekomen met de ideeën van de romantiek. Als schilder zou hij een groot promotor worden van «het Duitse» in posi tieve zin, de Duitse deugden. Als goed romanticus beschouwde ook Friedrich de middeleeuwen, als de periode die voor de Duitse natie de meest gelukkige was geweest. In zijn schilderijen zijn dan ook zeer vaak taferelen te zien, die «middel eeuws» aandoen: gotische kloosters en ka thedralen en vooral ruïnes daarvan en voorts typisch «romantische» onderwe als kerkhoven, eenzame wouden in de temacht bij maneschijn, een persoon in een troosteloos en kaal landschap, met de rug naar de beschouwer gericht, een nietige fi guur in een onmetelijk, onherbergzaam landschap als de Monnik aan zee» een van Friedrich’s beroemdste schilderijen. Friedrich vervaardigde zijn schilderijen en tekeningen altijd met uiterste precisie in een volslagen leeg atelier: hij wilde door niets afgeleid worden. In zijn composities had zowat elk stipje en streepje zijn beteke nis. Zijn schilderijen zitten volgestopt met symboliek en je kunt elk doek en elke af beelding op diverse manieren bekijken - be halve de simpele uitbeelding van figuurtjes in een landschap bezitten de werken nog een aantal andere «betekenislagen». Het schilderij dat hier is afgebeeld u- halve het zelfportret uit omstreeks 18 Krijtrotsen op Rügen (Kreidefelsen auf Rü gen, 90,5 cm hoog en 71 cm breed, beho rend tot een particuliere verzameling in Winterthur) heeft ook een aantal elementen als onderwerp: het doek is vervaardigd in 1818, het jaar waarin de 44-jarige schilder trouwde met de bijna 20 jaar jongere Caro line Bommer. Over de manier waarop hij zijn bruid verwierf nog de volgende anecdo- per te. Toen Caspar David Friedrich het 24-ja- „evl rige meisje zijn aanzoek had gedaan, was gem hij, verheugd om het positieve antwoord dat hij gekregen had, even bij een vriend langs gegaan om het nieuws te vertellen. Op een vraag van die vriend, hoe zijn uitverkorene dan wel heette moest Friedrich het ant woord schuldig blijven: hij kende haar naam niet. Het schilderij toont een kijkje vanaf Frie- drich’s geliefde eiland Rügen op zee. Men zou kunnen zeggen dat het «venster», de ruimte die door de bomen en takken wordt omsloten, de vorm heeft van een hart: sym bool van liefde. Sommige «uitleggers» zien in de kleur van de kleding der drie figuren op de voor grond reden om het doek tot religieuze alle gorie te verklaren: de vrouw, links, is in het rood gekleed, de man rechts in het groen en Ingrediënten 4 Sjalotten, teentje knoflook, wat gehakte peterselie, 100 gr. (plak) gekookte ham, 200 gr. champignons, 100 gr. bacon of gerookt mager spek, 30 gr. boter, 1 eidooier, 20 gr. bloem, l.-sjjerry; zout> peper, theelepel paprika poeder, scheutje room, 1 eiwit om in te strijken, 2 tomaatjes voor de garnering. I het asfalt in de straat worden ;n door klinkers. De trottoirs o breed mogelijk worden ge- Dmts ct en er zal een lage, schuine trot- z‘j” 0 rband worden gebruikt. Dit om -—’..Kjheid voor invaliden te t. deren en het laden en lossen te ver- nakkelijken. De verkeersrichting uft het zelfde: éénrichtingsverkeer voor auto’s en tweerichtingsverkeer voor rijwielen. De fietsroute zal door middel van afwijkende bestrating wor- aangegeven. Ook het Radioplein zal opnieuw worden ingericht en er zal daar een fontein verschijnen. Kosten De herinrichting van de Nieuwland straat begint aan de kant van de Tuin straat. Telkens wordt ongeveer 50 me ter opgebroken. De verkeerscirculatie in het centrum zal aan de werkzaam heden in de Nieuwlandstraat worden aangepast. De herinrichting gaat 437.000,- kosten. Ongeveer de helft van dat bedrag was al eerder gereser veerd uit de pot Structuurplan Oude Stad. Ufo-6’ persiuii n auf Rii- Se sherrf oog reikt ligger vulde vaten, sh In totaal inhoud. VAN DRUIVEN TOT SHERRY Direct na de oogst worden de druiven :r vrachtauto’s in plastic bakken aan- voerd. De persinstallaties verwerken gemiddeld twee miljoen kg druiven per deze produ dag. Op grote stalen tanks wordt de huis. De g most vergaard voor het gistingsproces. De droge witte wijn die uit de Palomino- druiven wordt verkregen, meet een alco holpercentage van 13 Na enkele maanden op fust te hebben doorgebracht, krijgt de jonge wijn zijn eerste klassering. Vakkundige lieden maken een selectie op basis van geur en kleur. De vaten die in aanmerking ko men voor toekomstigefino-sherry’s, wor den met wijnalcohol aangesterkt tot 1516%. Voor de vele minnaars van sherry zal De overige wijnen worden ineens tot het bekend zijn dat de plaats Jerez de la 18% alcohol opgevoerd of dienen voor Frontera het centrum is van de streek distillatie tot brandy. De vaten met «fi- waar sherry wordt geboren. In en om de no»-bestemming worden na ruim een stad trekken imposant grote beeldmer- jaar aan een tweede proef onderworpen, ken en bodegas de aandacht van wijnko- Naast geur, kleur en smaak, is nu bepa- s en toeristen. Aan de stijl van de lend of zich op de wijn een •flor*-laag sherry-huizen herkennen ingewijden de heeft gevormd. Dit is een ontwikkeling prominenten op sherry-gebied. In de bui- van micro-organismen op de oppervlakte wijken tekenen zich hoogoprijzende van de wijn, die gelijkt op een witte derne gebouwen af. De binnenstad schimmellaag. De mysterieuze flor, die t zijn karakteristieke panden, gezelli- onverklaarbaar in het ene vat wel aan- etablissementen en sfeervolle terras- wezig is en in het andere niet, geeft het straalt gastvrijheid uit. Opvallende karakteristieke aan een fino-sherry en en brandy-reclames treft men behoedt de inhoud van het vat voor oxi- elke hoek van de straat. Maar daaraan storen. woont of vertoeft zal she y drinken, begeleid met u.c hier «tapas* noemt. D* staan uit olijven, dadels in spek, i bergham, droge worst en langoesten. Met fado-gezangen en begeleidende gi taarmuziek kent gezelligheid geen tijd. Maar we zijn gekomen voor een bezoek aan vermaarde sherry-bodegas. En ook dat is een onvergetelijke ervaring. BEZOEK AAN DE BODEGAS In de binnenstad ligt een Gonzalez Byass-enclave waarvan de Tio Pepe- en La Concha-bodega deel uitmaken. Deze laatste is een creatie van ir. Eiffel, die ook de beroemdetoren op zijn naam heeft staan. Aan de rand van Jerez ligt het gigantische «Las Copas»-complex, vuld, Een combinatie van een hypermodern derde huis met aansluitend een gelijkvloer- □c sherry-tempel uit een stuk. Zo ver het oog reikt liggen hier rijen met sherry ge- ten, steeds vier hoog gestapeld. 60.000 stuks, elk van 500 liter I strekt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1985 | | pagina 7